צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט סימנים ותסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

צליפת שוט – סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמות שניזוקו ובאומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הנגרמת בשל הטחת הראש באופן אלים לטווחי תנועה קיצוניים. צליפת שוט מתרחשת לרוב בגלל תאונות דרכים, פציעות ספורט, נפילות, התנגשויות בין אנשים ועוד וגורמת נזקים לרקמות הצוואר והגוף. למעשה, אחד הגורמים השכיחים לכאבים בצוואר ומגבלות תנועה בצוואר מגיע מצליפת שוט (Whiplash) הנגרמת בתאונות הדרכים. תאונות הדרכים הפכו בעידן המודרני למגפה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מנתונים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי מתברר שבכול שנה נהרגים ברחבי העולם בגלל תאונות דרכים מעל מיליון בני אדם וקרוב ל30 מיליון בני אדם נפצעים. על פי נתונים שמפרסמת עמותת אור ירוק מספר ההרוגים בישראל בגלל תאונות דרכים גדול יותר ממספר ההרוגים בכל מלחמות ישראל גם יחד. אין לשכוח גם את העליות הכלכליות העולמיות של תאונות הדרכים המסתכמות מידי שנה במאות מיליארדי דולרים. ללא אבחון וטיפול מתאימים התסמינים עלולים להיעשות כרוניים. לצורך אבחון הנזקים שנגרמים בגלל צליפת שוט – סימנים ותסמינים אופייניים באים לעזרתנו. אלה עשויים להעניק לנו את המידע הדרוש לאבחון.

  {loadposition inside-page}

  צליפת שוט סימנים ותסמינים אופייניים – רקע

  תסמונת צליפת שוט מתמקדת בעיקר בנזקים שנגרמים בצוואר בעקבות הטחה מהירה וכוחנית (כמו צליפת שוט) של הראש והצוואר. הטחה זאת של הראש והצוואר לטווחים ולכיוונים שונים וקיצוניים מותחת וקורעת רקמות שונות לרוב בעמוד השדרה הצווארי ובסביבתו הקרובה. צליפת שוט עלולה להתרחש גם בגלל נפילה מאופניים, מנפילה מעל סוס, במהלך סקי או מחבטת אגרוף, אך ברוב המקרים צליפת שוט מתרחשת בקרב צעירים במהלך תאונות דרכים. מנגנון פציעה דומה קיים בקרב צעירים שבמסיבות סוערות מטיחים את ראשם שוב ושוב לכיוונים שונים.

  במהלך התנגשות של הרכב בו אתם נוהגים ברכב או כול גורם אחר (עץ, בנין, עמוד חשמל.. ) מלפנים הראש מוטח בעוצמה תחילה קדימה ומיד אחר כך אחורה. כאשר רכב אחר מתנגש בכם מאחור הראש שלכם יוטח בעוצמה רבה לאחור ומיד לאחר מכן לפנים. כמובן שקיימות אין סוף ווריאציות וזוויות של התנגשויות אשר כול אחת מהן תטיח את הצוואר לכיוונים מעט שונים ותיצור נזקים שונים. אכן ברוב המקרים הנזקים שנגרמים בגלל צליפת שוט ממוקדים בצוואר ובסיבת הצוואר הקרובה. יחד עם זאת חשוב מאוד לזכור שבהרבה מקרים נפגעים כתוצאה מצליפת שוט גם חלקי גוף אחרים. למעשה אין חלק בגופנו שלא חשוף לנזק ישיר או עקיף בגלל תאונות צליפת שוט.

  שכיחות התופעה

  צליפת שוט סימנים ותסמינים אופייניים
  צליפת שוט סימנים ותסמינים אופייניים

  באנגליה למשל קרוב לחצי מיליון בני אדם הגישו תביעות בגלל תאונות דרכים וצליפת שוט במהלך שנת 2007 בלבד. בארצות הברית מתרחשות כשלושה מיליון תאונות הכרוכות בצליפת שוט כול שנה. על פי נתונים שנאספו 2 מכול 3 אנשים המעורבים בתאונות דרכים יסבלו מתסמונת צליפת שוט. גם תאונות קלות שבהן הראש והצוואר מוטחים "בעדינות" עלולים להיות כרוכים בכאבים. התסמינים בגין צליפת שוט יחלפו לרוב תוך ימים ספורים או שבועות אך לעיתים עלולים להפוך לכרוניים ולהימשך חודשים ואף שנים. יש חשיבות להמשיך ולשמור על התנועתיות של הצוואר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים מנזקי צליפת שוט יכולים להיות קלים וחולפים או קשים וחריפים ואף קטלניים. אדם יכול לצאת מרכב לאחר תאונת דרכים שעל פניה נראתה חמורה ללא כול סימן או תסמין בעוד שאותו אדם יפצע פצעי מוות מרכב אחר ומתאונת אחרת קלה ככול שתראה. השילוב של הכוחות שהופעלו על הגוף במהלך ההתנגשות עם המצב הגופני שלך ובאיזה תנוחה נמצאת בדיוק באותה שנייה קובעים את חומרת הנזקים.

   לעיתים קרובות הסימפטומים בעקבות נזקי צליפת שוט יכולים להתפתח שעות ארוכות ואף ימים לאחר התאונה או לא להתפתח כלל. ישנן מספר שיטות לסיווג חומרת הנזקים מצליפת שוט אשר עושים שימוש בין היתר גם בכמה זמן לוקח עד התפתחות הסימפטומים. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת צליפת שוט כוללים: כאבי צוואר וגב תחתון המלווים במגבלות תנועה, כאבי לסתות, כאבים והתכווצות קבוצת שרירי עמוד השדרה, וכאבים בין השכמות. תסמינים אפשריים נוספים כוללים כאבי ראש, סחרחורת, ורטיגו, ראייה מטושטשת וקשיים בבליעה.

   במקרים בהם ישנם נזקים למוח, חוט השדרה או לשורשי העצבים יהיו גם תסמינים אופייניים לפגיעה ברקמות אלו הכוללות נימול, הירדמות של אחד או יותר מגפיים, חולש של אחד או יותר מהגפיים, רפלקסים היפראקטיביים ואובדן שליטה על הסוגרים. הסימפטומים ככלל יכולים להופיע מיד לאחר התאונה ועצמתם עלולה להחריף במהלך הימים הבאים. בעקבות צליפת שוט יתכנו גם סימפטומים על רקע נפשי הכוללים קושי להירדם, דאגה, דיכאון וקשיים בריכוז.

   סיווג

   צליפת שוט ופציעת צוואר ממתיחת יתר

   כאשר הנוסעים או הנהג מוטחים לפנים והראש נותר מאחור. התוצאה היא שהצוואר נכנס במהירות ובאלימות למצב של מתיחת יתר לאחור. כאשר הראש נמצא במצב מקסימלי של מתיחה לאחור הוא מוטח לפנים למצב של כפיפת יתר.

   צליפת שוט ופציעת צוואר מכפיפת יתר

   הראש מוטח לפנים ומכופף את הצוואר לפנים. זריקת הראש לפנים מותחת את עמוד השדרה הצווארי ועלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים. מתיחת יתר לאחור עלולה לבוא בשלב הבא.

   נזקים אופייניים לצליפת שוט

   מהות הנזקים, מיקומם וחומרתם תלויה בין היתר בעוצמת ההתנגשות, כיוון ההתנגשות ומה עשיתם ברגע ההתנגשות. הנזקים יכללו לרוב מתיחות וקרעים זעירים של רקמות רכות אשר יגרמו לכאבים קלים ומוגבלות תנועה שתיעלם תוך ימים עד שבועות. לעיתים הנזקים עלולים להיות חמורים יותר ולכלול פגיעה במפרקי הגוף השונים, פגיעה בחוליות עמוד השדרה, פגיעה בכלי הדם, פגיעה בחוט השדרה ובמוח. לצערנו חלק מהמעורבים בתאונות דרכים נחבלים באופן שגורם למותם.

   ברוב המקרים הצוואר הוא הנפגע העיקרי. הפגיעה בצוואר, ברוב המקרים של תאונות דרכים מתרחשת כאשר רכב פוגע בנו מאחור. התוצאות יכללו לרוב כאבי צוואר, נוקשות צווארית, כאבי ראש עורפיים, כאבי גב אמצעיים ו/או כאבי גב תחתון והקרנות כאב ונימול של הגפיים העליונות.

   גורמי סיכון לנזק חמור

   חגורת בטיחות אכן מעלה את הסיכון להיפגע מתסמונת זו אך מחקרים מראים שללא חגורת בטיחות הנזקים חמורים יותר. יציבה לקויה, מנח צווארי לקוי ותומך ראש שאינו מותאם עלולים גם הם להשפיע על חומרת הנזק. לנשים ולגברים מעל גיל 65 סיכון מוגבר להיפגע מתסמונת צליפת שוט כנראה בגלל חולשה יחסית של שרירי הצוואר ושינויים ניווניים מוקדמים הקיימים בגיל הזה. גם אנשים עם תעלת חוט שדרה מוצרת חשופים יותר לפגיעה בחוט השדרה בעקבות תאונת צליפת שוט.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.