צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט – סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמות שניזוקו. עוד ניתן באמצעות למידת הסימפטומים להעריך את חומרת הנזקים שנגרמו. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הנגרמת בשל הטחת הראש באופן אלים לטווחי תנועה קיצוניים. צליפת שוט הגורמת נזקים לרקמות הצוואר והגוף מתרחשת לרוב בגלל:

אחד הגורמים השכיחים לכאבים ומגבלות תנועה בצוואר הן תאונות דרכים וצליפת שוט (Whiplash). תאונות הדרכים הפכו בעידן המודרני למגפה. מנתונים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי מתברר שתאונות דרכים גורמות בכל שנה:

 • מעל מיליון מקרי מוות של בני אדם
 • וקרוב ל- 30 מיליון פציעות של בני אדם

על פי נתונים שמפרסמת עמותת אור ירוק:

 • מספר ההרוגים בישראל בגלל תאונות דרכים גדול יותר ממספר ההרוגים בכל מלחמות ישראל גם יחד

אין לשכוח גם את העליות הכלכליות העולמיות של תאונות הדרכים. אלה מסתכמות מידי שנה במאות מיליארדי דולרים. ללא אבחון וטיפול מתאימים הסימפטומים עלולים להיעשות כרוניים. לצורך אבחון נזקי צליפת שוט – סימנים ותסמינים אופייניים ובכללם כאבים בצוואר ובלסת באים לעזרתנו. אלה עשויים להעניק לנו את המידע הדרוש לאבחון.

צליפת שוט סימנים ותסמינים אופייניים – רקע

נזקי צוואר בעקבות הטחה מהירה וכוחנית של הראש והצוואר מוגדרים כתסמונת צליפת שוט. הטחת הראש והצוואר לטווחים ולכיוונים שונים וקיצוניים מותחת וקורעת לרוב את הרקמות המקומיות בצוואר וסביבו. צליפת שוט אינה מתרחשת רק בגלל תאונות דרכים. גם נפילה מאופניים, נפילה מעל סוס וחבטת אגרוף עלולים לגרום לתוצאה דומה. מנגנון פציעה דומה קיים בקרב צעירים שבמסיבות סוערות מטיחים את ראשם שוב ושוב לכיוונים שונים.

במהלך התנגשות חזיתית רכבכם ברכב או בכל גורם אחר (עץ, בנין, עמוד חשמל…) הראש מוטח בעוצמה תחילה קדימה ומיד אחר כך אחורה. כאשר רכב אחר מתנגש בכם מאחור הראש שלכם יוטח בעוצמה רבה לאחור ומיד לאחר מכן הוא יוטח לפנים. כמובן שקיימות אין סוף ווריאציות וזוויות של התנגשויות אשר כול אחת מהן תטיח את הצוואר לכיוונים מעט שונים ותיצור נזקים שונים. אכן ברוב המקרים הנזקים שנגרמים בגלל צליפת שוט ממוקדים בצוואר ובסביבת הצוואר הקרובה. עם זאת, בהרבה מקרים נפגעים בתאונת צליפת שוט גם חלקי גוף אחרים. למעשה אין חלק בגופנו שלא חשוף לנזק ישיר או עקיף בגלל תאונות צליפת שוט.

שכיחות התופעה

צליפת שוט סימנים ותסמינים אופייניים
צליפת שוט סימנים ותסמינים אופייניים

באנגליה למשל קרוב לחצי מיליון בני אדם הגישו תביעות בגלל תאונות דרכים וצליפת שוט במהלך שנת 2007 בלבד. בארצות הברית מתרחשות כשלושה מיליון תאונות הכרוכות בצליפת שוט כול שנה. על פי נתונים שנאספו 2 מכול 3 אנשים המעורבים בתאונות דרכים יסבלו מתסמונת צליפת שוט. גם תאונות קלות שבהן הראש והצוואר מוטחים "בעדינות" עלולים להיות כרוכים בכאבים. התסמינים בגין צליפת שוט יחלפו לרוב תוך ימים עד שבועות.  אך הדבר מובטח. לעיתים עלולים הפצועים לסבול מסימנים ותסמינים כרוניים שנמשכים חודשים ארוכים ואף שנים. יש חשיבות להמשיך ולשמור על התנועתיות של הצוואר כדי לקדם ריפוי.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים מנזקי צליפת שוט יכולים להיות קלים וחולפים או קשים וחריפים. ישנם כאמור גם אנשים שמאבדים את חייהם בגין תאונות צליפת שוט. אדם יכול לצאת מרכב לאחר תאונת דרכים שעל פניה נראתה חמורה ללא כול סימן או תסמין בעוד שאותו אדם יפצע פצעי מוות מרכב אחר ומתאונת אחרת קלה ככול שתראה. השילוב של הכוחות שהופעלו על הגוף במהלך ההתנגשות עם המצב הגופני שלך ובאיזו תנוחה נמצאת בדיוק באותה שנייה קובעים את חומרת הנזקים.

לעיתים קרובות הסימפטומים בעקבות נזקי צליפת שוט יכולים להתפתח שעות ארוכות ואף ימים לאחר התאונה או לא להתפתח כלל. ישנן מספר שיטות לסיווג חומרת הנזקים מצליפת שוט אשר עושים שימוש בין היתר גם בכמה זמן לוקח עד התפתחות הסימפטומים. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת צליפת שוט כוללים:

תסמינים אפשריים נוספים כוללים:

 • כאבי ראש
 • סחרחורת, ורטיגו
 • ראייה מטושטשת
 • קשיים בבליעה ועוד

במקרים של נזק במוח, בחוט השדרה או בשורשי העצבים יהיו גם תסמינים אופייניים הכוללים:

 • נימול או הירדמות של אחד או יותר מגפיים
 • חולשה של אחד או יותר מהגפיים
 • רפלקסים היפראקטיביים
 • אובדן שליטה על הסוגרים ועוד

הסימפטומים ככלל יכולים להופיע מיד לאחר התאונה ועצמתם עלולה להחריף במהלך הימים הבאים. בעקבות צליפת שוט יתכנו גם סימפטומים על רקע נפשי הכוללים:

 • קושי להירדם
 • דאגה
 • דיכאון
 • קשיים בריכוז

סיווג

צליפת שוט ופציעת צוואר ממתיחת יתר

כאשר הנוסעים או הנהג מוטחים לפנים והראש נותר מאחור. התוצאה היא שהצוואר נכנס במהירות ובאלימות למצב של מתיחת יתר לאחור. כאשר הראש נמצא במצב מקסימלי של מתיחה לאחור הוא מוטח לפנים למצב של כפיפת יתר.

צליפת שוט ופציעת צוואר מכפיפת יתר

הראש מוטח לפנים ומכופף את הצוואר לפנים. זריקת הראש לפנים מותחת את עמוד השדרה הצווארי ועלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים. מתיחת יתר לאחור עלולה לבוא בשלב הבא.

נזקים אופייניים לצליפת שוט

מהות הנזקים, מיקומם וחומרתם תלויה בין היתר בעוצמת ההתנגשות, כיוון ההתנגשות ומה עשיתם ברגע ההתנגשות. הנזקים יכללו לרוב מתיחות וקרעים זעירים של רקמות רכות. מתיחות של רקמות וקרעים זעירים יגרמו לכאבים קלים עד בינוניים ומוגבלות תנועה שייעלמו תוך ימים עד שבועות. לעיתים הנזקים עלולים להיות חמורים יותר ולכלול פגיעה במפרקי הגוף השונים, פגיעה בחוליות עמוד השדרה, פגיעה בכלי הדם, פגיעה בחוט השדרה ובמוח. לצערנו חלק מהמעורבים בתאונות דרכים נחבלים באופן שגורם למותם.

ברוב המקרים הצוואר הוא הנפגע העיקרי. הפגיעה בצוואר, ברוב המקרים של תאונות דרכים מתרחשת כאשר רכב פוגע בנו מאחור. התוצאות יכללו לרוב:

 • כאבי צוואר
 • השלכות כאב לשכמות ו/או לידיים
 • נימול בגפיים העליונות
 • נוקשות צווארית
 • כאבי ראש עורפיים
 • כאבי גב אמצעיים ו/או כאבי גב תחתון

גורמי סיכון לנזק חמור

להלן מספר גורמי סיכון המעלים את הסבירות לפציעות צליפת שוט:

 • חגורת בטיחות. זו אכן מעלה את הסיכון להיפגע מצליפת שוט אך ללא חגורת בטיחות הנזקים חמורים יותר
 • יציבה לקויה. מנח צווארי לקוי ותומך ראש שאינו מותאם עלולים גם הם להשפיע על חומרת הנזק
 • לנשים ולגברים מעל גיל 65 סיכון מוגבר להיפגע מתסמונת צליפת שוט. הסיבה לכך היא כנראה בגלל חולשה יחסית של שרירי הצוואר ושינויים ניווניים מוקדמים הקיימים בגיל הזה
 • גם אנשים עם תעלת חוט שדרה מוצרת חשופים יותר לפגיעה בחוט השדרה בעקבות תאונת צליפת שוט.
 • נהיגה לא זהירה
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים. במקרים רבים מעדיפים הספורטאים שהרצועה הצולבת הקדמית שלהם נקרעה לבצע שיחזור כירורגי שלה. 

מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב

ריצת מרתון עלולה להזיק זמנית ללב

מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב! לריצות למרחקים ארוכים יש תרומה בריאותית אדירה לבריאות הגופנית והנפשית שלנו אך גם פוטנציאל לגרימת נזקים. מאות ריצות מרתון מתקיימות ברחבי העולם כול שנה. בתחרות מרתון גדולה משתתפים עשרות אלפי רצים. האם זה מסוכן? 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף מה גורם להם

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה.