צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט סימנים ותסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

צליפת שוט – סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמות שניזוקו. עוד ניתן באמצעות הלמידה של הסימפטומים לאמוד את חומרת הנזקים שנגרמו. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הנגרמת בשל הטחת הראש באופן אלים לטווחי תנועה קיצוניים. צליפת שוט מתרחשת לרוב בגלל תאונות דרכים, פציעות ספורט, נפילות, התנגשויות בין אנשים ועוד וגורמת נזקים לרקמות הצוואר והגוף. למעשה, אחד הגורמים השכיחים לכאבים ומגבלות תנועה בצוואר הן תאונות דרכים וצליפת שוט (Whiplash). תאונות הדרכים הפכו בעידן המודרני למגפה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מנתונים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי מתברר שתאונות דרכים גורמות בכול שנה:

  • מעל מיליון מקרי מוות של בני אדם
  • וקרוב ל- 30 מיליון פציעות של בני אדם

  על פי נתונים שמפרסמת עמותת אור ירוק:

  • מספר ההרוגים בישראל בגלל תאונות דרכים גדול יותר ממספר ההרוגים בכל מלחמות ישראל גם יחד

  אין לשכוח גם את העליות הכלכליות העולמיות של תאונות הדרכים. אלה מסתכמות מידי שנה במאות מיליארדי דולרים. ללא אבחון וטיפול מתאימים הסימפטומים עלולים להיעשות כרוניים. לצורך אבחון נזקי צליפת שוט – סימנים ותסמינים אופייניים באים לעזרתנו. אלה עשויים להעניק לנו את המידע הדרוש לאבחון.

  צליפת שוט סימנים ותסמינים אופייניים – רקע

  נזקי צוואר בעקבות הטחה מהירה וכוחנית של הראש והצוואר מוגדרים כתסמונת צליפת שוט. הטחת הראש והצוואר לטווחים ולכיוונים שונים וקיצוניים מותחת וקורעת לרוב את הרקמות המקומיות בצוואר וסביבו. צליפת שוט אינה מתרחשת רק בגלל תאונות דרכים. גם נפילה מאופניים או מסוס וחבטת אגרוף עלולים לגרום לתוצאה דומה. מנגנון פציעה דומה קיים בקרב צעירים שבמסיבות סוערות מטיחים את ראשם שוב ושוב לכיוונים שונים.

  במהלך התנגשות חזיתית רכבכם ברכב או בכול גורם אחר (עץ, בנין, עמוד חשמל.. ) הראש מוטח בעוצמה תחילה קדימה ומיד אחר כך אחורה. כאשר רכב אחר מתנגש בכם מאחור הראש שלכם יוטח בעוצמה רבה לאחור ומיד לאחר מכן הוא יוטח לפנים. כמובן שקיימות אין סוף ווריאציות וזוויות של התנגשויות אשר כול אחת מהן תטיח את הצוואר לכיוונים מעט שונים ותיצור נזקים שונים. אכן ברוב המקרים הנזקים שנגרמים בגלל צליפת שוט ממוקדים בצוואר ובסביבת הצוואר הקרובה. עם זאת, חשוב מאוד לזכור שבהרבה מקרים נפגעים כתוצאה מצליפת שוט גם חלקי גוף אחרים. למעשה אין חלק בגופנו שלא חשוף לנזק ישיר או עקיף בגלל תאונות צליפת שוט.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   שכיחות התופעה

   צליפת שוט סימנים ותסמינים אופייניים
   צליפת שוט סימנים ותסמינים אופייניים

   באנגליה למשל קרוב לחצי מיליון בני אדם הגישו תביעות בגלל תאונות דרכים וצליפת שוט במהלך שנת 2007 בלבד. בארצות הברית מתרחשות כשלושה מיליון תאונות הכרוכות בצליפת שוט כול שנה. על פי נתונים שנאספו 2 מכול 3 אנשים המעורבים בתאונות דרכים יסבלו מתסמונת צליפת שוט. גם תאונות קלות שבהן הראש והצוואר מוטחים "בעדינות" עלולים להיות כרוכים בכאבים. התסמינים בגין צליפת שוט יחלפו לרוב תוך ימים עד שבועות.  אך הדבר מובטח. לעיתים עלולים הפצועים לסבול מסימנים ותסמינים כרוניים שנמשכים חודשים ארוכים ואף שנים. יש חשיבות להמשיך ולשמור על התנועתיות של הצוואר כדי לקדם ריפוי.

   סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים מנזקי צליפת שוט יכולים להיות קלים וחולפים או קשים וחריפים. ישנם כאמור גם אנשים שמאבדים את חייהם בגין תאונות צליפת שוט. אדם יכול לצאת מרכב לאחר תאונת דרכים שעל פניה נראתה חמורה ללא כול סימן או תסמין בעוד שאותו אדם יפצע פצעי מוות מרכב אחר ומתאונת אחרת קלה ככול שתראה. השילוב של הכוחות שהופעלו על הגוף במהלך ההתנגשות עם המצב הגופני שלך ובאיזה תנוחה נמצאת בדיוק באותה שנייה קובעים את חומרת הנזקים.

   לעיתים קרובות הסימפטומים בעקבות נזקי צליפת שוט יכולים להתפתח שעות ארוכות ואף ימים לאחר התאונה או לא להתפתח כלל. ישנן מספר שיטות לסיווג חומרת הנזקים מצליפת שוט אשר עושים שימוש בין היתר גם בכמה זמן לוקח עד התפתחות הסימפטומים. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת צליפת שוט כוללים: כאבי צוואר וגב תחתון המלווים במגבלות תנועה, כאבי לסתות, כאבים והתכווצות קבוצת שרירי עמוד השדרה, וכאבים בין השכמות. תסמינים אפשריים נוספים כוללים כאבי ראש, סחרחורת, ורטיגו, ראייה מטושטשת וקשיים בבליעה.

   במקרים בהם ישנם נזקים למוח, חוט השדרה או לשורשי העצבים יהיו גם תסמינים אופייניים לפגיעה ברקמות אלו הכוללות נימול, הירדמות של אחד או יותר מגפיים, חולש של אחד או יותר מהגפיים, רפלקסים היפראקטיביים ואובדן שליטה על הסוגרים. הסימפטומים ככלל יכולים להופיע מיד לאחר התאונה ועצמתם עלולה להחריף במהלך הימים הבאים. בעקבות צליפת שוט יתכנו גם סימפטומים על רקע נפשי הכוללים קושי להירדם, דאגה, דיכאון וקשיים בריכוז.

   סיווג

   צליפת שוט ופציעת צוואר ממתיחת יתר

   כאשר הנוסעים או הנהג מוטחים לפנים והראש נותר מאחור. התוצאה היא שהצוואר נכנס במהירות ובאלימות למצב של מתיחת יתר לאחור. כאשר הראש נמצא במצב מקסימלי של מתיחה לאחור הוא מוטח לפנים למצב של כפיפת יתר.

   צליפת שוט ופציעת צוואר מכפיפת יתר

   הראש מוטח לפנים ומכופף את הצוואר לפנים. זריקת הראש לפנים מותחת את עמוד השדרה הצווארי ועלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים. מתיחת יתר לאחור עלולה לבוא בשלב הבא.

   נזקים אופייניים לצליפת שוט

   מהות הנזקים, מיקומם וחומרתם תלויה בין היתר בעוצמת ההתנגשות, כיוון ההתנגשות ומה עשיתם ברגע ההתנגשות. הנזקים יכללו לרוב מתיחות וקרעים זעירים של רקמות רכות. מתיחות של רקמות וקרעים זעירים יגרמו לכאבים קלים עד בינוניים ומוגבלות תנועה שייעלמו תוך ימים עד שבועות. לעיתים הנזקים עלולים להיות חמורים יותר ולכלול פגיעה במפרקי הגוף השונים, פגיעה בחוליות עמוד השדרה, פגיעה בכלי הדם, פגיעה בחוט השדרה ובמוח. לצערנו חלק מהמעורבים בתאונות דרכים נחבלים באופן שגורם למותם.

   ברוב המקרים הצוואר הוא הנפגע העיקרי. הפגיעה בצוואר, ברוב המקרים של תאונות דרכים מתרחשת כאשר רכב פוגע בנו מאחור. התוצאות יכללו לרוב:

   • כאבי צוואר
   • השלכות כאב לשכמות ו/או לידיים
   • נימול בגפיים העליונות
   • נוקשות צווארית
   • כאבי ראש עורפיים
   • כאבי גב אמצעיים ו/או כאבי גב תחתון

   גורמי סיכון לנזק חמור

   להלן מספר גורמי סיכון המעלים את הסבירות לפציעות צליפת שוט:

   • חגורת בטיחות. זו אכן מעלה את הסיכון להיפגע מצליפת שוט אך ללא חגורת בטיחות הנזקים חמורים יותר
   • יציבה לקויה. מנח צווארי לקוי ותומך ראש שאינו מותאם עלולים גם הם להשפיע על חומרת הנזק
   • לנשים ולגברים מעל גיל 65 סיכון מוגבר להיפגע מתסמונת צליפת שוט. הסיבה לכך היא כנראה בגלל חולשה יחסית של שרירי הצוואר ושינויים ניווניים מוקדמים הקיימים בגיל הזה
   • גם אנשים עם תעלת חוט שדרה מוצרת חשופים יותר לפגיעה בחוט השדרה בעקבות תאונת צליפת שוט.
   • נהיגה לא זהירה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.