תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה? תסמונת זאת מתפתחת כאשר שריר הפיריפורמיס (בעברית: השריר האגסי) מפעיל לחץ על העצב הסיאטי וגורם לסיאטיקה. סיאטיקה היא למעשה תסמונת בפני עצמה הכוללת מגוון של סימנים ותסמינים הנובעים מגירוי של העצב הסיאטי. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבים בישבן, הקרנות כאב לאורך הרגל, שינויים תחושתיים ומוטוריים בחלקי הגפה התחתונה השונים. גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת זאת כוללים בין היתר עומסי יתר על שריר הפיריפורמיס, חוסר איזון שרירי ומיקום אנטומי של העצב הסיאטי. העצב הסיאטי עלול בחלק מהמקרים לעבור של שריר הפיריפורמיס ובכך מעלה את הסיכון להיווצרות גירוי.

סימנים ותסמינים הנובעים מתסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome)  דומים לאלה הנגרמים בגלל לחץ על שורש עצב מותני והשלכות כאב לאורך הרגל. גם ליקויים במפרק הירך, במפרקי העצה והכסל וסימפיזיס פוביס עלולים לתת לנו תמונה קלינית דומה בחלקה. כדי לאבחן נכון ולטפל בבעיה ביעילות יש חשיבות לביצוע מסודר של אבחנה מבדלת. בתהליך זה ניקח בחשבון את כול ההפרעות שעלולות לגרום לתמונה קלינית דומה לזו של תסמונת פיריפורמיס. נשקלל ונעריך את הסיכוי של כול אחת מהן להיות האשמה האמתית ונקבע אבחון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת פיריפורמיס מה גורם לה – רקע

תסמונת פיריפורמיס כוללת בתוכה מגוון סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל גירוי או לחץ על העצב הסיאטי בעוברו ליד או דרך שריר הפיריפורמיס. קיימת הערכה שרק כ – 5% מכלל ממקרי הסיאטיקה נגרמים בגלל תסמונת פיריפורמיס. עוד טוענים חוקרים שמסיבות לא ברורות קיימת נטייה נשית להתפתחות תסמונת לכידה עצבית זאת. הסימנים והתסמינים הנוצרים עקב גירוי של העצב הסיאטי נקראים סיאטיקה. לא תמיד אנו יודעים מה גורם לשריר הזה להשתנות או להיפצע ולהפעיל לחץ על העצב הסיאטי. מאותם מקרים שהגורמים להם ידועים נמצא שעווית (Muscle spasm) של השריר בגלל מאמץ יתר או בגלל דלקת במפרק סמוך כמו מפרק העצה והכסל או מפרק הירך מהווה גורם. גורמים נוספים כוללים חבלה מקומית בשריר ועוד.

שרירי הפיריפורמיס מחבר את החוליות התחנות בעמוד השדרה המותני אל מפרק הירך. באזור המעבר של העצב הסיאטי מהאגן אל הרגל (sciatic notch) שריר הפיריפורמיס והעצב הסיאטי נמצאים בקרבה מקסימלית. קרבה זאת היא שמובילה לגירוי הזה של העצב. הסימנים והתסמינים של תסמונת פיריפורמיס כוללים כאב בישבן, כאבים במפשעה, הקרנות כאב במורד הרגל ועוד. אין בדיקות אובייקטיביות שיודעות לאבחן באופן חד משמעי את הבעיה הזאת. האבחון של התסמונת מתבצע במרפאה באופן הישן והטוב של למידת ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הכאבים, בדיקה גופנית ועוד.

אנטומיה של שריר הפיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה
תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה

שריר הפיריפורמיס או השרירי האגסי הוא שריר קטן יחסית אך חשוב הממוקם מתחת לשרירי העכוז (Gluteal muscles). השריר מתחיל בחלק הפנימי של עצם העצה (Sacrum) עושה את דרכו בין שרירי העכוז ומסתיים בזיז הגדול של ראש הירך (Greater trochanter). תפקידו העיקרי של השריר הוא לסובב את הירך החוצה. ספזם או כיווץ חזק של השריר הזה עלול לגרום לכף רגל, בעת הליכה או ריצה, לפנות החוצה (toe out) וכן להסתובב על ציר כף הרגל לכיוון החיצוני (פרונציה).

בדרכו לירך, שריר הפיריפורמיס חוצה שני מפרקים, את המפרק האגן (Sacroiliac joint) ואת מפרק הירך (Hip joint) בכך הוא תורם לייצובם של שני המפרקים הללו במקביל ועל כן חשוף יותר לפציעות. חשיבות מיוחדת נודעת לקרבתו של השריר הזה לעצב הסיאטי. באזור המעבר של העצב הסיאטי מהאגן אל הרגל בסמיכות לחריץ הסיאטי (Sciatic notch ) נמצאים העצב הסיאטי ושרירי הפיריפורמיס בקרבה מרבית. קרבה זאת מהווה את הסיבה לגירוי של העצב.

העצב הסיאטי הוא העצב הגדול והעבה ביותר בגוף האדם. עצב זה שמקורו משורשי העצבים התחתונים הבוקעים מחוט השדרה עושה את דרכו באגן מתחת לשריר הפיריפורמיס ( בקרב 80% מהאוכלוסייה) או פיזית דרך השריר (בקרב 15-20% מהאוכלוסייה), בוקע בחלק האחורי של האגן דרך החריץ הסיאטי ויורד במורד הרגל מאחור עד לכף הרגל.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים הנגרמים כאשר שריר הפיריפורמיס צובט, לוחץ או מגרה של העצב הסיאטי נכללים תחת ההגדרה של סיאטיקה. הסימנים והתסמינים כמעט דומים כאשר מתפתחת דלקת בעצב הסיאטי בגלל גירוי של העצב על ידי שריר הפיריפורמיס או דלקת בעצב הסיאטי בגלל גירוי של שורשי עצב מותניים על ידי בלט דיסק בקע דיסק או פריצת דיסק.

תסמונת סיאטיקה כוללת כאבי גב תחתון וכאבים בישבן היורדים במורד הרגל על פי המסלול של העצב עד לשוק ולכף הרגל. הכאבים עלולים להחמיר בעת הפעלת השריר על ידי סיבוב הירך החוצה מול התנגדות. יתכנו גם סימנים נוירולוגיים אשר חומרתם תלויה בחומרת הלחץ והדלקת בעצב ואלה עלולים לכלול נימול או הירדמות של חלקים מסוימים ברגל, חולשה של שריר או שרירים ברגל הפגועה ועוד.

מתיחה של השריר (סיבוב פנימה של הרגל) תחמיר ברוב המקרים את הכאב בעוד שסיבוב פסיבי החוצה של הרגל יגרום לרפיון בשריר, הפחתה של הלחץ מעל העצב ולהקלה בתסמינים. גורמים נוספים המחמירים כאב יכולים לכלול ישיבה ממושכת ופעילות גופנית כגון רכיבה על אופניים, הליכה וריצה. סימנים ותסמינים נוספים כוללים כאבים בעת ישיבה על הישבן המעורב.

תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה – פירוט גורמים

הגורם לתסמונת שריר פיריפורמיס הוא לרוב אידיופטי- כלומר לא ידוע. יחד עם זאת ישנם מספר גורמים וגורמי סיכון המעלים את ההיתכנות של התפתחות תסמונת לכידה עצבית זאת. בין הגורמים להתפתחות תסמונת פיריפורמיס נמנה.

עומסי יתר

עומסי יתר ומאמץ יתר של שריר הפיריפורמיס עלול לגרום לו לעווית שרירית (ספזם) והתרחבות (Hypertrophy), ובכך ולהוביל ללחץ או גירוי חוזרני של העצב הסיאטי. עומסי יתר ומאמצים חוזרניים ניתן לזהות בקרב ההולכים או רצים למרחקים ארוכים, רוכבי אופניים למרחקים ארוכים, חותרי קיאק ועוד.

נזקי חבלה

נזקי חבלה ישירים בשריר הפיריפורמיס בגלל פציעת ספורט תאונת דרכים או כול טראומה אחרת עלולים לגרום לשטפי דם, צלקות ושיוני במבנה השריר ולגרום לגירוי של העצב הסיאטי.

גורמי סיכון להתפתחות תסמונת פיריפורמיס

מגדר

לנשים סיכוי גדול יותר פי 6 לסבול מהתופעה הזאת. ישנה סברה שהדבר נובע מהשינויים האנטומיים הקיימים בין גברים לנשים.

מבנה לקוי או מיקום אנטומי לקוי של העצב הסיאטי או של שריר הפיריפורמיס

גורם אחד למרות היותו שנוי במחלוקת הוא מיקומו האנטומי של העצב הסיאטי ביחס לשריר. ישנן טענות שלא הוכחו שהעצב הסיאטי חשוף יותר לפגיעות כאשר הוא עובר דרך סיבי השריר או בסמיכות גדולה מידי לשריר. גם מבנה אנטומי לקוי של השריר או של העצב עלולים להעלות את הסבירות להתפתחות תסמונת פיריפורמיס.

חולשה של שרירי העכוז

אחת הסיבות למאמץ יתר של השריר הפיריפורמיס היא חולשה מוקדמת הנובעת מחולשת שרירי העכוז (Gluteal muscles) שתפקידם לסייע לשריר לסובב את הירך החוצה ולמתוח יחד עם שרירי פושטי הירך (Hamstrings) את הירך לאחור. מאמץ יתר של השריר המוחלש עלול לגרום להתרחבותו ולהפעלת לחץ על העצב הסיאטי

שרירים קצרים מידי

סיבה אפשרית לחולשת השרירים הללו היא אורח החיים המודרני, היושבני, הגורם לשרירים המכופפים את הירך ובכללם שריר המותן (Psoas), שריר הכסל (iliacus) ושריר הירך הישר (Rectus femoris) ולשרירים המקרבים (Adductors) להיות קצרים ואקטיביים מידי ובכך לנטרל ולהחליש את השרירים המותחים את הירך לאחור או מסובבים אותו החוצה כולל את שריר הפיריפורמיס

פרונציה מוגברת של כף הרגל

גם פרונציה מוגברת של כף הרגל עלולה לגרום לשריר המדובר לעווית (ספזם) והתרחבות (Hypertrophy) בניסיונו לבלום את התנועה המוגזמת של כף הרגל ובכך הוא מעלה את הסיכון להפריע לתפקוד העצב הסיאטי

סוג הספורט שבו אתם עוסקים

פעילות גופנית מאומצת הנעשית בישיבה כגון חתירה ואופניים עלולה להוביל לתוצאה דומה. תסמונת זאת אופיינית גם לעוסקים בספורט המצריך שימוש חוזר ונשנה בשריר הזה ובכלל זה ניתן למנות ריצה, קפיצות, כפיפות בירכיים וכיוצא בזה. גם ישיבה ממושכת ועלייה במדרגות עלולים להחמיר את התסמינים הללו

ליקויים מבניים בעמוד השדרה או ברגל

עקמת, ברכיים O או ברכי X, ליקויים בקשתות של כפות הרגליים ועוד עלולים לשנות את האופן שבו שריר הפיריפורמיס עובד ומתפקד עם העצב הסיאטי ולהוביל להתפתחות תסמונת פיריפורמיס

אורח חיים יושבני

ישיבה ממושכת ובמיוחד כאשר אתם מחזיקים ארנק עבה בכיס האחורי היוצר לחץ ישיר על שריר הפיריפורמיס ועל העצב הסיאטי מעלים את הסיכוי להתפתחות תסמונת פיריפורמיס

ניתוחים קודמים בירך

מגוון ניתוחי ירך ובכלל זה ניתוח להחלפת ירך משנים את האופן שבו שריר הפיריפורמיס מתפקד ומעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת פיריפורמיס

הפרעות בריאותיות בכפות הרגליים

מגוון הפרעות בריאותיות בכפות הרגליים ובכלל זה דורבן ברגל, מורטון נוירומה ועוד משנים את צורת הדריכה ועלולים להשפיע גם על עבודת שריר הפיריפורמיס באגן. שינויים אלו עלולים להוביל להתפתחות תסמונת פיריפורמיס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן