תסמונת פיריפורמיס
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome) נגרמת כאשר מתפתח מצב דלקתי של העצב הסיאטי בגלל לחץ או גירוי שלו על ידי שריר הפיריפורמיס. יש חשיבות לאבחנה מבדלת שכן תסמינים דומים עלולים להתרחש בגלל לחץ על העצב הסיאטי בעמוד השדרה המותני ובגלל פתולוגיות נוספות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת פיריפורמיס – רקע

תסמונת פיריפורמיס כוללת בתוכה מגוון סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל גירוי או פציעה של שריר הפיריפורמיס. השריר הזה עלול גם ליצור לחץ על העצב הסיאטי ולגרום לסימנים ותסמינים שבאופן כולל נקראים סיאטיקה. לא תמיד אנו יודעים מה גורם לשריר הזה להיפצע או להיפצע ולהפעיל לחץ על העצב הסיאטי. מאותם מקרים שהגורמים להם ידועים נמצא שעווית (Muscle spasm) של השריר בגלל מאמץ יתר שלל השריר עצמו או בגלל דלקת במפרק סמוך כמו מפרק העצה והכסל הסמוך או מפרק הירך מהווה גורם. גורמים נוספים כוללים חבלה מקומית השריר ועוד.

הסימנים והתסמינים של תסמונת פיריפורמיס כוללים כאב בישבן, כאבים במפשעה, הקרנות כאב במורד הרגל ועוד.  אין בדיקות אובייקטיביות שיודעות לאבחן באופן חד משמעי את הבעיה הזאת. האבחון של התסמונת מתבצע במרפאה באופן הישן והטוב של למידת ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הכאבים, בדיקה גופנית ועוד.

אנטומיה של שריר הפיריפורמיסPiriformis muscle

שריר הפיריפורמיס או השרירי האגסי הוא שריר קטן יחסית אך חשוב הממוקם מתחת לשרירי העכוז (Gluteal muscles). השריר מתחיל בחלק הפנימי של עצם העצה (Sacrum) עושה את דרכו בין שרירי העכוז ומסתיים בזיז הגדול של ראש הירך (Greater trochanter). תפקידו העיקרי של השריר הוא לסובב את הירך החוצה. ספאזם או כיווץ חזק של השריר הזה עלול לגרום לכף רגל, בעת הליכה או ריצה, לפנות החוצה (toe out) וכן להסתובב על ציר כף הרגל לכיוון החיצוני (פרונציה). 

בדרכו לירך, שריר הפיריפורמיס חוצה שני מפרקים, את המפרק האגן (Sacroiliac joint) ואת מפרק הירך (Hip joint) בכך הוא תורם לייצובם של שני המפרקים הללו במקביל ועל כן חשוף יותר לפציעות. חשיבות מיוחדת נודעת לקרבתו של השריר הזה לעצב הסיאטי (Sciatic). 

העצב הסיאטי הוא העצב הגדול והעבה ביותר בגוף האדם. עצב זה שמקורו משורשי העצבים התחתונים הבוקעים מחוט השדרה עושה את דרכו מתחת לשריר הפיריפורמיס ( בקרב 80% מהאוכלוסייה) או פיזית דרך השריר (בקרב 15-20% מהאוכלוסייה), בוקע בחלק האחורי של האגן ויורד במורד הרגל מאחור עד לכף הרגל.

הגורמים לתסמונת

מספר גורמים עלולים להוביל לתסמונת שריר הפיריפורמיס.

מיקום אנטומי של העצב הסיאטי

גורם אחד למרות היותו שנוי במחלוקת הוא מיקומו האנטומי של העצב הסיאטי ביחס לשריר. ישנן טענות שלא הוכחו שהעצב הסיאטי חשוף יותר לפגיעות כאשר הוא עובר דרך סיבי השריר.

מאמץ יתר

סיבה נוספת היא מאמץ יתר של השריר הזה שעלול לגרום לו לספזם והתרחבות (Hypertrophy), ובכך ולהוביל ללחץ או גירוי חוזרני של העצב הסיאטי. 

חולשה של שרירי העכוז

אחת הסיבות למאמץ יתר של השריר הפיריפורמיס היא חולשה מוקדמת הנובעת מחולשת שרירי העכוז (Gluteal muscles) שתפקידם לסייע לשריר לסובב את הירך החוצה ולמתוח יחד עם שרירי פושטי הירך (Hamstrings) את הירך לאחור. מאמץ יתר של השריר המוחלש עלול לגרום להתרחבותו ולהפעלת לחץ על העצב הסיאטי.

שרירים קצרים מידי

סיבה אפשרית לחולשת השרירים הללו היא אורח החיים המודרני, היושבני, הגורם לשרירים המכופפים את הירך ובכללם שריר המותן (Psoas), שריר הכסל (iliacus) ושריר הירך הישר (Rectus femoris) ולשרירים המקרבים (Adductors) להיות קצרים ואקטיביים מידי ובכך לנטרל ולהחליש את השרירים המותחים את הירך לאחור או מסובבים אותו החוצה כולל את שריר הפיריפורמיס. 

פרונציה מוגברת של כף הרגל

גם פרונציה מוגברת של כף הרגל עלולה לגרום לשריר ההמדובר לעווית (ספזם) והתרחבות (Hypertrophy) בניסיונו לבלום את התנועה המוגזמת של כף הרגל ובכך הוא מעלה את הסיכון להפריע לתפקוד העצב הסיאטי.

סוג הספורט שבו אתם עוסקים

פעילות גופנית מאומצת הנעשית בישיבה כגון חתירה ואופניים עלולה להוביל לתוצאה דומה. תסמונת זאת אופיינית גם לעוסקים בספורט המצריך שימוש חוזר ונשנה בשריר הזה ובכלל זה ניתן למנות ריצה, קפיצות, כפיפות בירכיים וכיוצא בזה. גם ישיבה ממושכת ועלייה במדרגות עלולים להחמיר את התסמינים הללו.

סימנים ותסמינים

התסמינים הנגרמים כאשר שריר הפיריפורמיס מפעיל לחצים פיזיים כולל חיכוך וצביטה של העצב הסיאטי וגורם לדלקת בעצב הסיאטי ולסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים מגירוי של העצב הסיאטי בעמוד השדרה המותני באמצעות בלט דיסק בקע דיסק או פריצת דיסק. אוסף תסמינים זה הקרוי בשם כולל “סיאטיקה” כוללים כאבי גב תחתון וכאבים בישבן היורדים במורד הרגל על פי המסלול של העצב. הכאבים עלולים להחמיר בעת הפעלת השריר על ידי סיבוב הירך החוצה. יתכנו גם סימנים נוירולוגיים אשר חומרתם תלויה בחומרת הלחץ והדלקת בעצב ואלה עלולים לכלול נימול או הירדמות של חלקים מסוימים ברגל, חולשה של שריר או שרירים ברגל הפגועה ועוד. 

מתיחה של השריר (סיבוב פנימה של הרגל) תחמיר ברוב המקרים את הכאב בעוד שסיבוב פסיבי החוצה של הרגל יגרום לרפיון בשריר, הפחתה של הלחץ מעל העצב ולהקלה בתסמינים. גורמים נוספים המחמירים כאב יכולים לכלול ישיבה ממושכת ופעילות גופנית כגון רכיבה על אופניים, הליכה וריצה.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב נוספיות שיכולות לגרום להקרנות כאב לרגליים: כאב במפרק העצה והכסל, היצרות תעלת השדרה, מרלגיה פרסטטיקה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום, ומה זה גרם אצלי? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן