תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה

תסמונת פיריפורמיס
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה? תסמונת זאת מתפתחת כאשר שריר הפיריפורמיס (בעברית: השריר האגסי) מפעיל לחץ על העצב הסיאטי וגורם לסיאטיקה. סיאטיקה היא למעשה תסמונת בפני עצמה הכוללת מגוון של סימנים ותסמינים הנובעים מגירוי של העצב הסיאטי. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבים בישבן, הקרנות כאב לאורך הרגל, שינויים תחושתיים ומוטוריים בחלקי הגפה התחתונה השונים. גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת זאת כוללים בין היתר עומסי יתר על שריר הפיריפורמיס, חוסר איזון שרירי ומיקום אנטומי של העצב הסיאטי. העצב הסיאטי עלול בחלק מהמקרים לעבור של שריר הפיריפורמיס ובכך מעלה את הסיכון להיווצרות גירוי.

  סימנים ותסמינים הנובעים מתסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome)  דומים לאלה הנגרמים בגלל לחץ על שורש עצב מותני והשלכות כאב לאורך הרגל. גם ליקויים במפרק הירך, במפרקי העצה והכסל וסימפיזיס פוביס עלולים לתת לנו תמונה קלינית דומה בחלקה. כדי לאבחן נכון ולטפל בבעיה ביעילות יש חשיבות לביצוע מסודר של אבחנה מבדלת. בתהליך זה ניקח בחשבון את כול ההפרעות שעלולות לגרום לתמונה קלינית דומה לזו של תסמונת פיריפורמיס. נשקלל ונעריך את הסיכוי של כול אחת מהן להיות האשמה האמתית ונקבע אבחון.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה – רקע

   תסמונת פיריפורמיס כוללת בתוכה מגוון סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל גירוי או לחץ על העצב הסיאטי במסלולו בסמוך או דרך שריר הפיריפורמיס. קיימת הערכה שרק כ – 5% מכלל ממקרי הסיאטיקה נגרמים בגלל תסמונת פיריפורמיס. עוד טוענים חוקרים שמסיבות לא ברורות קיימת נטייה נשית להתפתחות תסמונת לכידה עצבית זאת. הסימנים והתסמינים הנוצרים עקב גירוי של העצב הסיאטי נקראים סיאטיקה. לא תמיד אנו יודעים מה גורם לשריר הזה להשתנות או להיפצע ולהפעיל לחץ על העצב הסיאטי. מאותם מקרים שהגורמים להם ידועים נמצא שעווית (Muscle spasm) של השריר בגלל מאמץ יתר או בגלל דלקת במפרק סמוך כמו מפרק העצה והכסל או מפרק הירך מהווה גורם. גורמים נוספים כוללים חבלה מקומית בשריר ועוד.

   שרירי הפיריפורמיס מחבר את החוליות התחנות בעמוד השדרה המותני אל מפרק הירך. באזור המעבר של העצב הסיאטי מהאגן אל הרגל (sciatic notch) שריר הפיריפורמיס והעצב הסיאטי נמצאים בקרבה מקסימלית. קרבה זאת היא שמובילה לגירוי הזה של העצב. הסימנים והתסמינים של תסמונת פיריפורמיס כוללים כאב בישבן, כאבים במפשעה, הקרנות כאב במורד הרגל ועוד. אין בדיקות אובייקטיביות שיודעות לאבחן באופן חד משמעי את הבעיה הזאת. האבחון של התסמונת מתבצע במרפאה באופן הישן והטוב של למידת ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הכאבים, בדיקה גופנית ועוד.

   אנטומיה של שריר הפיריפורמיס

   תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה
   תסמונת פיריפורמיס מה גורם לה

   שריר הפיריפורמיס או השרירי האגסי הוא שריר קטן יחסית אך חשוב הממוקם מתחת לשרירי העכוז (Gluteal muscles). השריר מתחיל בחלק הפנימי של עצם העצה (Sacrum) עושה את דרכו בין שרירי העכוז ומסתיים בזיז הגדול של ראש הירך (Greater trochanter). תפקידו העיקרי של השריר הוא לסובב את הירך החוצה. ספזם או כיווץ חזק של השריר הזה עלול לגרום לכף רגל, בעת הליכה או ריצה, לפנות החוצה (toe out) וכן להסתובב על ציר כף הרגל לכיוון החיצוני (פרונציה).

   בדרכו לירך, שריר הפיריפורמיס חוצה שני מפרקים, את המפרק האגן (Sacroiliac joint) ואת מפרק הירך (Hip joint) בכך הוא תורם לייצובם של שני המפרקים הללו במקביל ועל כן חשוף יותר לפציעות. חשיבות מיוחדת נודעת לקרבתו של השריר הזה לעצב הסיאטי. באזור המעבר של העצב הסיאטי מהאגן אל הרגל בסמיכות לחריץ הסיאטי (Sciatic notch ) נמצאים העצב הסיאטי ושרירי הפיריפורמיס בקרבה מרבית. קרבה זאת מהווה את הסיבה לגירוי של העצב.

   העצב הסיאטי הוא העצב הגדול והעבה ביותר בגוף האדם. עצב זה שמקורו משורשי העצבים התחתונים הבוקעים מחוט השדרה עושה את דרכו באגן מתחת לשריר הפיריפורמיס ( בקרב 80% מהאוכלוסייה) או פיזית דרך השריר (בקרב 15-20% מהאוכלוסייה), בוקע בחלק האחורי של האגן דרך החריץ הסיאטי ויורד במורד הרגל מאחור עד לכף הרגל.

   תסמונת פיריפורמיס סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים הנגרמים כאשר שריר הפיריפורמיס צובט, לוחץ או מגרה של העצב הסיאטי נכללים תחת ההגדרה של סיאטיקה. הסימנים והתסמינים כמעט דומים כאשר מתפתחת דלקת בעצב הסיאטי בגלל גירוי של העצב על ידי שריר הפיריפורמיס או דלקת בעצב הסיאטי בגלל גירוי של שורשי עצב מותניים על ידי בלט דיסק בקע דיסק או פריצת דיסק.

   תסמונת סיאטיקה כוללת כאבי גב תחתון וכאבים בישבן היורדים במורד הרגל על פי המסלול של העצב עד לשוק ולכף הרגל. הכאבים עלולים להחמיר בעת הפעלת השריר על ידי סיבוב הירך החוצה מול התנגדות. יתכנו גם סימנים נוירולוגיים אשר חומרתם תלויה בחומרת הלחץ והדלקת בעצב ואלה עלולים לכלול נימול או הירדמות של חלקים מסוימים ברגל, חולשה של שריר או שרירים ברגל הפגועה ועוד.

   מתיחה של השריר (סיבוב פנימה של הרגל) תחמיר ברוב המקרים את הכאב בעוד שסיבוב פסיבי החוצה של הרגל יגרום לרפיון בשריר, הפחתה של הלחץ מעל העצב ולהקלה בתסמינים. גורמים נוספים המחמירים כאב יכולים לכלול ישיבה ממושכת ופעילות גופנית כגון רכיבה על אופניים, הליכה וריצה. סימנים ותסמינים נוספים כוללים כאבים בעת ישיבה על הישבן המעורב.

   גורמים לתסמונת פיריפורמיס

   הגורם לתסמונת שריר פיריפורמיס הוא לרוב אידיופטי- כלומר לא ידוע. יחד עם זאת ישנם מספר גורמים וגורמי סיכון המעלים את ההיתכנות של התפתחות תסמונת לכידה עצבית זאת. בין הגורמים להתפתחות תסמונת פיריפורמיס נמנה.

   עומסי יתר

   עומסי יתר ומאמץ יתר של שריר הפיריפורמיס עלול לגרום לו לעווית שרירית (ספזם) והתרחבות (Hypertrophy), ובכך ולהוביל ללחץ או גירוי חוזרני של העצב הסיאטי. עומסי יתר ומאמצים חוזרניים ניתן לזהות בקרב ההולכים או רצים למרחקים ארוכים, רוכבי אופניים למרחקים ארוכים, חותרי קיאק ועוד.

   נזקי חבלה

   נזקי חבלה ישירים בשריר הפיריפורמיס בגלל פציעת ספורט תאונת דרכים או כול טראומה אחרת עלולים לגרום לשטפי דם, צלקות ושיוני במבנה השריר ולגרום לגירוי של העצב הסיאטי.

   גורמי סיכון להתפתחות תסמונת פיריפורמיס

   מגדר

   לנשים סיכוי גדול יותר פי 6 לסבול מהתופעה הזאת. ישנה סברה שהדבר נובע מהשינויים האנטומיים הקיימים בין גברים לנשים.

   מבנה לקוי או מיקום אנטומי לקוי של העצב הסיאטי או של שריר הפיריפורמיס

   גורם אחד למרות היותו שנוי במחלוקת הוא מיקומו האנטומי של העצב הסיאטי ביחס לשריר. ישנן טענות שלא הוכחו שהעצב הסיאטי חשוף יותר לפגיעות כאשר הוא עובר דרך סיבי השריר או בסמיכות גדולה מידי לשריר. גם מבנה אנטומי לקוי של השריר או של העצב עלולים להעלות את הסבירות להתפתחות תסמונת פיריפורמיס.

   חולשה של שרירי העכוז

   אחת הסיבות למאמץ יתר של השריר הפיריפורמיס היא חולשה מוקדמת הנובעת מחולשת שרירי העכוז (Gluteal muscles) שתפקידם לסייע לשריר לסובב את הירך החוצה ולמתוח יחד עם שרירי פושטי הירך (Hamstrings) את הירך לאחור. מאמץ יתר של השריר המוחלש עלול לגרום להתרחבותו ולהפעלת לחץ על העצב הסיאטי

   שרירים קצרים מידי

   סיבה אפשרית לחולשת השרירים הללו היא אורח החיים המודרני, היושבני, הגורם לשרירים המכופפים את הירך ובכללם שריר המותן (Psoas), שריר הכסל (iliacus) ושריר הירך הישר (Rectus femoris) ולשרירים המקרבים (Adductors) להיות קצרים ואקטיביים מידי ובכך לנטרל ולהחליש את השרירים המותחים את הירך לאחור או מסובבים אותו החוצה כולל את שריר הפיריפורמיס

   פרונציה מוגברת של כף הרגל

   גם פרונציה מוגברת של כף הרגל עלולה לגרום לשריר המדובר לעווית (ספזם) והתרחבות (Hypertrophy) בניסיונו לבלום את התנועה המוגזמת של כף הרגל ובכך הוא מעלה את הסיכון להפריע לתפקוד העצב הסיאטי

   סוג הספורט שבו אתם עוסקים

   פעילות גופנית מאומצת הנעשית בישיבה כגון חתירה ואופניים עלולה להוביל לתוצאה דומה. תסמונת זאת אופיינית גם לעוסקים בספורט המצריך שימוש חוזר ונשנה בשריר הזה ובכלל זה ניתן למנות ריצה, קפיצות, כפיפות בירכיים וכיוצא בזה. גם ישיבה ממושכת ועלייה במדרגות עלולים להחמיר את התסמינים הללו

   ליקויים מבניים בעמוד השדרה או ברגל

   עקמת, ברכיים O או ברכי X, ליקויים בקשתות של כפות הרגליים ועוד עלולים לשנות את האופן שבו שריר הפיריפורמיס עובד ומתפקד עם העצב הסיאטי ולהוביל להתפתחות תסמונת פיריפורמיס

   אורח חיים יושבני

   ישיבה ממושכת ובמיוחד כאשר אתם מחזיקים ארנק עבה בכיס האחורי היוצר לחץ ישיר על שריר הפיריפורמיס ועל העצב הסיאטי מעלים את הסיכוי להתפתחות תסמונת פיריפורמיס

   ניתוחים קודמים בירך

   מגוון ניתוחי ירך ובכלל זה ניתוח להחלפת ירך משנים את האופן שבו שריר הפיריפורמיס מתפקד ומעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת פיריפורמיס

   הפרעות בריאותיות בכפות הרגליים

   מגוון הפרעות בריאותיות בכפות הרגליים ובכלל זה דורבן ברגל, מורטון נוירומה ועוד משנים את צורת הדריכה ועלולים להשפיע גם על עבודת שריר הפיריפורמיס באגן. שינויים אלו עלולים להוביל להתפתחות תסמונת פיריפורמיס.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה