חוסר שיווי משקל גורמים
חוסר שיווי משקל גורמים

חוסר שיווי משקל גורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


חוסר שיווי משקל? גורמים אפשריים כוללים החל מצריכת תרופות ועד שבץ מוחי קטלני. חוסר שיווי משקל הוא מצב שבו יש קושי לשמור על יציבות בהליכה רגילה או בגלל שאתם חשים תחושות של תנועה סיבוב או רחיפה למרות שאתם עומדים, יושבים או שוכבים.

כולם חשים לעתים קושי לשמור על היציבות שלנו וכאשר אתם נעמדים על קורת עץ דקה זה גם הגיוני. אובדן או חוסר שיווי משקל הוא תסמין נלווה למגוון רחב של תסמינים כמו סחרחורת, או ורטיגו ופתולוגיות כפו פגיעה באוזן הפנימית, פגיעה מוחית ומחלות שונות.  אבחון מוקדם של מקור הבעיה יאפשר טיפול יעיל יותר וימנע סיבוכים אפשריים, חלקם בעלי משמעות רבה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןחוסר שיווי משקל גורמים – רקע

היכולת לשמור על שיווי משקל במצבים שונים ומורכבים נתונה בידיים של מערכת שיווי המשקל המורכבת מרכיבים אנטומיים שונים המסנכרנים את המידע המגיע אליהם מחלקי הגוף השונים. מידע הנשלח ממערכת הראייה על מיקום האדם ביחס לאופק, מידע הנשלח מהמערכת הווסטיבולרית באוזן הפנימית על תנועת חלקי הגוף השונים ועל שיווי המשקל ומיקום הראש ויתר חלקי הגוף במרחב, מידע פרופריוספציה הנשלח מהעור, מהמפרקים, מהגידים ומהשרירים הכולל את מצב המפרקים. המידע הנשלח למוח מרקמות הצוואר השונות ומכפות הרגליים חשוב במיוחד ולכן פגיעה צווארית כמו במצב של תאונת דרכים וצליפת שוט עלולה לגרום בין היתר לורטיגו, סחרחורת וליקוי בשיווי המשקל.

המידע הזה נשלח אל גזע המוח, עולה אל המוח הקטן המהווה מרכז קואורדינציה ואל קליפת המוח המהווה את מרכז החשיבה והזיכרון. המוח הקטן מספק את המידע על הפעולות האוטומטיות שנלמדו בעבר וקליפת המוח מספקת מידע רלוונטי אחר. המידע עובר פענוח ועיבוד ופקודות נשלחות חזרה לחלקי הגוף השונים כדי לשפר את שיווי המשקל, לשפר את איכות הפעולות שאנו מבצעים או לשפר את היציבה. פגיעה באחת או יותר מהמערכות הללו תוביל לתחושת חוסר שיווי משקל.

מעט על איבר שיווי המשקל באוזן

איבר שיווי המשקל באוזן הפנימית מצויד בשלוש צינוריות חצי עגולות הניצבות זו לזו. בחלק הפנימי של הצינוריות הן מלאות בנוזל ובחיישנים. תנודות של הראש לכיוונים שונים מניעות גם את הנוזל בתוך הצינוריות השונות בהתאם לתנועות הראש. תנודות הנוזל בצינורית מסוימת "מגרות" את החיישנים המצויים בתוכה והמידע אודות המיקום והתנועה של הראש והצוואר מועברים למוח.

חוסר שיווי משקל – סימנים ותסמינים אפשריים

פגיעה במערכת שיווי המשקל עלולה לגרום לתחושות של ראש קל או מרחף, סחרחורת, ורטיגו, תחושות של נפילה או נפילה, התעלפויות, בחילות, הקאות, שיבושי ראייה, בלבול וחוסר התמצאות ועוד. לפגיעה במערכת שיווי המשקל עלולה להיות השפעה פסיכולוגית ומעשית על חיי היום יום. אדם שאינו סומך על מערכת שיווי המשקל שלו נוטה להסתגר בביתו, להימנע מחיי חברה ופעילות גופנית. במהרה מלבד הסימנים והתסמינים הקלאסיים של פגיעה במערכת שיווי המשקל יסבול אותו חולה גם מבעיות נפשיות כולל חרדה ודיכאון.

הגורמים לחוסר שיווי המשקל

חוסר שיווי משקל גורמים
חוסר שיווי משקל גורמים

כאמור מגוון רחב של גורמים עלול לעמוד אחרי אובדן שיווי המשקל שלכם. בין היתר נציין לחץ דם נמוך או אנמיה, גורמים שפוגעים באוזן כולל דלקת באוזן או תנודות של גבישי סידן באיבר שיווי המשקל, פגיעה מוחית בגין שבץ מוחי, דלקת זיהומית או פגיעה באספקת הדם למוח, שימוש בתרופות שונות, גורמים שפוגעים במערכת הראייה, מחלות והפרעות הפוגעים במפרקי ושרירי הגוף (דלקת פרקים, פציעה של מפרקים ורקמות בעיקר צוואר וכפות רגליים, מחלת עצבים היקפית, חולשה של שרירים, פרקינסון ועוד), פגיעה במידע הפרופריוספציה הנשלח מחיישנים ייעודיים ברקמות השונות כולל מרקמות הצוואר אל המוח, צריכת תרופות ועוד.

תסמונות הכרוכות בתחושת חוסר שיווי משקל

ורטיגו סירוגי תנוחתי

ההפרעה הבריאותית השכיחה ביותר שבין היתר עלולה לגרום לתחושת חוסר שיווי משקל היא ורטיגו סירוגי תנוחתי (Benign positional vertigo) שנקרא גם ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign paroxysmal positional vertigo) או בקיצור BPPV. ורטיגו מסוג זה נגרם בגלל ניתוק של גבישי סידן (Otoconia) ממקומם במבואה (Vestibule) המרכזית באוזן הפנימית אל תוך אחת מתעלות החצי העגולות. תחושות של ורטיגו וסחרחורת נגרמות כאשר תנועות של הראש מניעות את הגבישים הללו בתעלה וחיישנים המצויים בתוכה משגרים מידע לקוי למוח על מיקום הראש.

דלקת במבוך האוזן

דלקת או דלקת זיהומית במבוך האוזן (Labyrinthitis) הם גורמים אפשריים נוספים לסחרחורת, ורטיגו ו/או חוסר שיווי משקל. בחלק ניכר של המקרים דלקת בדרכי הנשימה העליונות קודמת להתפתחות דלקת במבוך.

מחלת מנייר

מחלת מנייר (Ménière's disease) כוללת באופן שכיח את שילוש התסמינים הבאים: ורטיגו, פגיעה בשמיעה וטנטון. עוד מתלוננים החולים במחלה הזאת על תחושת מלאות באוזן.

דלקת בעצב שיווי המשקל

דלקת בעצב שיווי המשקל (Vestibular Neuronitis) העצב שאחראי על שליחת האותות למוח לצורך שמירה על היציבות שלנו עלולה להיגרם מווירוס ולגרום לפגיעה בשיווי המשקל, סחרחורת ו/או ורטיגו.

מיגרנה

מיגרנה – סוגי מיגרנה מסוימים עלולים לגרום בין היתר לאובדן שיווי המשקל, סחרחורת וורטיגו.

פיסטולה פרילימפה

פיסטולה פרילימפה (Perilymph fistula) הוא מצב קליני שבו עקב פגיעה בממברנות של החלון הסגלגל והעגול ישנה דליפה של נוזל מהאוזן הפנימית לתוך האוזן התיכונה. הגורמים לרוב הם חבלת ראש, ניתוח אוזניים, דלקת כרונית באוזן או שינויים חדים בלחץ האוויר המופעל על האוזן כמו למשל בצלילה. גם במקרה הזה התוצאה האפשרית היא חוסר שיווי משקל, ורטיגו ו/או סחרחורת.

מחלת הרציפים

"מחלת הרציפים" (Mal de Debarquement) היא תופעה נוספת המופיעה לרוב לאחר הפלגה ארוכה ועלולה לגרום לשיווי משקל לקוי וסחרחורת.

נוירומה אקוסטית

נוירומה אקוסטית (Acoustic neuroma) היא גידול שפיר נדיר המתפתח לאט בעצב השמע וכתוצאה מכך עלול לגרום לפגיעה בשמיעה, טינטון, ליקוי בשיווי המשקל, סחרחורת ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון