כאבי גב תחתון בהריון טיפול
כאבי גב תחתון בהריון טיפול

כאבי גב תחתון בהריון טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון בהריון – טיפול הניתן לאחר אבחון מדוקדק חשוב להריון בטוח וכמובן ללידה בטוחה. מלבד במקרים קלים, התפתחות סימנים ותסמינים בעמוד השדרה והאגן של האישה ההרה מחייבים אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר כדי למנוע קושי בלידה והתפתחות נזקים כרוניים שיוסיפו להטריד גם בעתיד.

על פי הערכות שונות כ80% מהנשים יחוו כאבי גב בעיקר כאבי גב תחתון במהלך הריונן. הכאב עשוי לנוע בעוצמתו בין מיחוש קל החולף תוך ימים אחדים לבין כאבים קשים שעלולים להימשך גם לאחר הלידה ולמעשה להפוך לבעיה כרונית. אבחון מדויק עשוי לשלול גורמים משמעותיים לכאבי גב ולאפשר היריון נוח יותר וגב בריא יותר לעתיד.

כאבי גב תחתון בהריון טיפול – רקע

את האבחון של כאבי גב תחתון בהריון נתחיל עם לקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של האישה ונמשיך בבדיקה הגופנית. ברוב המקרים הממצאים המופקים בשני השלבים הללו יאפשרו לנו לקבוע לאבחן את מקור כאבי הגב אצל רובם המכריע של החולים כולל אצל נשים בהריון. הבדיקות המתקדמות הכוללות בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה נשמרות רק לאותם מקרים ספורים שלגביהם יש לנו ספקות. הדברים הללו נכונים שבעתיים כאשר מדובר בנשים במהלך הריונן הסובלות מכאבי גב. הצורך להימנע מנזקים לעובר שעלולים להיגרם בגלל קרינה וחומרים כימיים כאלה ואחרים מחייבת אותנו להתאמץ שבעתיים ולהימנע מבדיקות מיותרות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון בהריון אבחון

תהליך האבחון של כאבי גב תחתון בהריון מכיל את אותם שלבים רגילים של כול הליך אבחוני אחר: היסטוריה רפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקה גופנית מקיפה הכוללת גם בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. כמובן שיש לקחת בחשבון את הנזקים האפשריים שבדיקות כאלה ואחרות עלולות לגרום ולהתנהל על פי זה.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית ננסה ללמוד אודות מחלות רקע שונות, בעיות מולדות שעלולות להשפיע על התפקוד של הגב התחתון והאגן ומחלות משפחתיות. אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון הוא רקע טראומטי או רקע מוקדם של כאבי גב (הריונות קודמים). נלמד מה המיקום המדויק של הכאב (עמוד שדרה מותני או אגן), מתי החל (לפני ההיריון או במהלכו) וכיצד החל (טראומה, פעילות גופנית), מהו סוג הכאב, אלו פעולות או מנחים משפיעים עליו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים…. ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את התלונות שלכם על כאבי גב תחתון בהריון, להצביע במדויק על הרקמה שנפגעה ואם ניתן, גם לאמוד את חומרת הנזק. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם עומדים והולכים, נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות.

בדיקות מתקדמות

במידת האפשר ננסה להגיע לאבחון ללא שימוש בבדיקות כגון צילומי רנטגן הכרוכות בקרינה וסיכון לעובר.

דגלים אדומים וצהובים

נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר ושימוש מתמשך בסטרואידים. סימנים ותסמינים כגון דיכאון, לחצים נפשיים חריגים מהווים דגל צהוב. אלה עלולים לעכב את הריפוי של החולה מכאבי הגב.

אבחנה מבדלת

כאבי גב תחתון בהריון טיפול
כאבי גב תחתון בהריון טיפול

ברוב המכריע של המקרים כאבי גב תחתון בהריון נגרמים בגלל נזקים מכניים (חבלה, עומס יתר) לעמוד השדרה המותני או לאגן. נזקים מסוג זה לעמוד השדרה המותני עלולים לכלול מתיחה או קרע של שרירים בגב, שחיקה ודלקת של פרקי שטחה, פריצת דיסק שברים ועוד. נזקים מכניים באגן יכללו לרוב דלקות באחד או בשני מפרקי העצה והכסל. פתולוגיות שיש לקחת בחשבון בבואנו לאבחן את כאבי הגב אצל האישה ההריונית כוללים בין היתר: סכיאטיקה, כאבי מפרק ירך, מרלגיה פרסטטיקה ועוד.  יחד עם זאת הקלינאי חייב לקחת בחשבוןם שנזקים לרקמות אלו עלולים להתפתח גם בגלל סיבות משמעותיות הרבה יותר כגון דלקות פרקים, דלקות זיהומיות ומחלת הסרטן.

כאבי גב תחתון בהריון – טיפול

ברוב המקרים כאבי גב בהריון נגרמים על רקע של נזקים מכאניים לשרירים או לרקמות הרכות האחרות בעמוד השדרה המותני או באגן. כאשר עוצמתם של כאבים אלו מוגבלת, ניתן להמשיך בשגרת חיים ולטפל בהם באופן עצמוני. אכן, אצל הרוב המכריע של הנשים זה מצליח ותוך ימים אחדים הכאבים והמגבלות חולפים.

הימנעות מכאב

העיקרון הכי חשוב בריפו עצמי של כאבי גב תחתון בהריון הוא הימנעות מכאב. זכרו התנהגות נכונה כאשר הגב שלכן מתחיל לכאוב היא קריטית לריפוי. הימנעו מכול פעולה או מנח שמעוררים את הכאב ומאידך המשיכו לבצע כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב. הימנעו ממנוחה ממשוכת במיטה. ההמלצה לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות עד שהכאבים יעברו מזיקה. מנוחה במיטה גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל היחידי שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב.  

הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. לרוב תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. השתדלו להימנע משימוש בתרופות לשיכוך כאב גם תרופות “בטוחות” לעובר. במידה והחלטתם שהכאבים הם בלתי נסבלים התייעצו עם רופא המשפחה לגבי מהי התרופה הנכונה מבחינתכם ומבחינת העובר שאתן נושאות.

חזרה לשגרה

גם לאחר שוך ההסימנים והתסמינים אתן עדין צריכות להיזהר לעוד פרק זמן של מספר שבועות על מנת לאפשר החלמה מלאה לרקמה שנפגעה וגרמה כאבי גב תחתון בהריון. את החזרה לפעילות שגרתית עשו באופן הדרגתי. ההתנהלות היום יומית שלכן רוויה בעומסים חריגים הנובעים מההיריון, נסו באמצעות הקפדה על ארגונומיה נכונה ויציבה נכונה לצמצם את העומסים הללו. אל תתכופפו באופן לקוי, הקפידו על ישיבה נכונה והימנעו מישיבות ארוכות. ערכו הפסקות רבות במהלך הישיבה שבהן צאו להליכה קצרה. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות (זהירות מדלקות בדרכי השתן) לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה.

מתי לבקש עזרה מקצועית?

לעיתים אין די בטיפול עצמי ויש להיות ערני לגבי האפשרות שבעייתכם מורכבת יותר. אנה התייעצו עם איש מקצוע במידה ואחד מהסימנים הבאים מתקיימים אצלכם:

1) כאבי גב תחתון בהריון שהם חמורים ולא ניתן להקל עליהם בשכיבה.

2) הכאבים מקרינים לחזה.

3) הכאבים הולכים ונעשים חריפים מיום ליום.

4) מלבד כאבי גב תחתון בהריון אתן מבחינות בחולשה של הרגל.

5) מלבד כאבי גב תחתון אתן מבחינות בנימול או הירדמות לאורך הרגל.

6) מלבד התפתחות כאבי בגב התחתון בהריון אתן סובלות מבעיות בתפקוד של הסוגרים (שלפוחית שתן ורקטום)

7) מלבד כאבי גב תחתון בהריון אתן סובלות מאובדן משקל, חום או תחושה כללית גרועה.

8) הכאבים החלו בעקבות תאונה או פציעה טראומטית של הגב

טיפול כירופרקטי

כאבי גב תחתון בהריון שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לרוב כאבי הגב במהלך ההיריון יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני ללא ניתוחים וללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה כולל ובטוח לכאבי גב שמופיעים במהלך ההיריון. בשום שלב של הטיפול לא נשקפת סכנה לאם או לעובר. הכירופרקט מאומן לאתר ולשפר באופן ידני כל שינוי בתפקודו הביו-מכאני של עמוד השדרה או האגן אצל האישה ההריונית. לאחר שאובחן מקור הכאב, הבעיה הוגדרה כמכנית והובהרה לחולה יחל השלב הטיפולי.

הטיפול בכאבי גב במהלך ההיריון מתבצע במרפאתנו באמצעות טכניקות טיפול ידניות עדינות בלבד. ללא אמצעי עזר חשמליים (למרות בטיחותם) או אמצעים כלשהם. גם אופן הטיפול מותאם לשלב ההריוני בו מצויה האישה כמו גם למצבה הבריאותי. מטרות הטיפול הן שיפור ואיזון של טווח התנועה של מפרקי עמוד השדרה ואגן וכן שיפור ואיזון של עבודת שרירי עמוד השדרה והאגן. שיפור תפקודי זה אמור גם להפחית את הדלקת והכאבים. טיפולי כירופרקטיקה אינם אמורים לכאוב. יתכן עם זאת, כאב קל שיופיע לאחר הטיפולים הראשונים וימשך לרוב מספר דקות או שעות.

כאבי גב תחתון בהריון – מניעה

– פעילות גופנית/הכנה להריון

היריון ואימהות הן מטלות גופניות קשות ומתישות. כדי למנוע כאבי גב תחתון בהריון חייבים להיערך למטלות הללו מבעוד מועד. פרק הזמן שנדרש לכך תלוי במצב האישי שלכן. לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו עוד לפני ההיריון באופן הדרגתי לשפר את תפקוד הפיזי של גופכם בכלל ועמוד השדרה שלכם בפרט. הפעילות הגופנית המונעת חייבת להיות מורכבת מפעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה פעילות לשיפור הקואורדינציה ושיווי המשקל ופעילות לאיזון אורך וגמישות השרירים.

– שפרו את היציבה

מחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. היריון מטבעו משבש את הקשתות האופטימליות בעיקר על ידי כך שהוא גורם להגדלת הקיעור המותני ומוביל בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון. הקפידו במידת האפשר על יציבה אופטימאלית לכל אורך ההיריון שלכם.

– ההתנהגות הארגונומית

למניעת כאבי גב תחתון בהריון הקפידו על ארגונומיה נכונה. למדו להקפיד על ישיבה מיטבית. נסו להימנע מישיבה או נהיגה ממושכת, ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה. לימדו להתכופף נכון. למדו להרים נכון. הימנעו מעמידה ממושכת. הימנעו מנעילת נעלי עקב. בדקו את תקינות עמדת המחשב והשימוש בו. הימנעו משינה על הבטן.

– שמרו על המשקל שלכם

במהלך ההיריון שמרו על משקל גוף נכון. השמנה היא בעיה גדלה והולכת בעולם המודרני הגובה מחיר בריאותי קשה. כשליש מתושבי ארצות הברית פוגעים בפרקים שלהם כולל בגב התחתון בגלל שמשקלם עולה ב 20% על הרצוי והם מוגדרים כבעלי משקל עודף. נזקים אלו גדלים במהלך היריון וגורמים להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון.

– הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

חלק מהמקרים של כאבי גב בהיריון נגרמים בגין נפילות ותאונות דרכים. הקפידו על פעילות גופנית ועל אימוני שיווי משקל. אלו ישפרו את מצבכם הגופני ועשויים למנוע נפילות או למנוע נזק חמור במידה ונפלתם. נסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. נהגו בזהירות.

– הימנעו מעישון

מלבד הנזק לעובר עישון גורם גם לכאבי גב. הסיבה מדוע עישון גורם לכאבי גב אינה ברורה. עם זאת ישנן השערות שונות. אחת ההשערות מעלה אפשרות שזה קשור לירידה באספקת הדם אל הרקמות השונות בגב החושפת אותן לנזק ואחרת טוענת שהשיעולים המאפיינים את המעשנים הם עומדים בבסיס הנזק הנגרם למעשנים.

– הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

למתח נפשי ודיכאון יש השפעה ניכרת על התרחשותם של פתולוגיות רבות ובכללן כאבי גב תחתון ועל קצב ההחלמה מהם. נסו כול דרך אפשרית להשקיע גם במצבכם הנפשי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן