כאבי גב תחתון בהריון טיפול

כאבי גב תחתון בהריון טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב תחתון בהריון – טיפול הניתן לאחר אבחון מדוקדק חשוב להריון בטוח וללידה בטוחה. על פי הערכות שונות כ- 80% מהנשים יחוו כאבי גב תחתון במהלך הריונן. מלבד במקרים קלים, התפתחות כאבי גב תחתון אצל האישה ההרה מחייבים אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר. הכאב עשוי לנוע בעוצמתו בין מיחוש קל החולף תוך ימים אחדים לבין כאבים קשים שעלולים להימשך גם לאחר הלידה ולמעשה להפוך לבעיה כרונית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הגורמים לכאבים הללו בגב התחתון נגרמים לרוב בגלל העומסים והשינוי ביציבה שמתפתחים לאורך ההריון. בחלק קטן מהמקרים כאבי גב תחתון אצל האישה ההרה עלול להתפתח מסיבות קשות יותר. אבחון מדויק עשוי לשלול גורמים משמעותיים לכאבי גב ולאפשר טיפול שמרני יעיל בבעיה. טיפול יעיל יאפשר היריון נוח יותר, מניעת קושי בלידה וגב בריא יותר לעתיד.

  כאבי גב תחתון בהריון טיפול – רקע

  את האבחון של כאבי גב תחתון בהריון נתחיל עם לקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של האישה ונמשיך בבדיקה הגופנית. ברוב המקרים הממצאים המופקים בשני השלבים הללו יאפשרו לנו לקבוע לאבחן את מקור כאבי הגב אצל רובם המכריע של החולים כולל אצל נשים בהריון. הבדיקות המתקדמות הכוללות בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה נשמרות רק לאותם מקרים ספורים שלגביהם יש לנו ספקות. הדברים הללו נכונים שבעתיים כאשר מדובר בנשים במהלך הריונן הסובלות מכאבי גב. הצורך להימנע מנזקים לעובר שעלולים להיגרם בגלל קרינה וחומרים כימיים כאלה ואחרים מחייבת אותנו להתאמץ שבעתיים ולהימנע מבדיקות מיותרות.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב תחתון בהריון אבחון

  תהליך האבחון של כאבי גב תחתון בהריון מכיל את אותם שלבים רגילים של כול הליך אבחוני אחר: היסטוריה רפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בדיקה גופנית מקיפה הכוללת גם בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. כמובן שיש לקחת בחשבון את הנזקים האפשריים שבדיקות כאלה ואחרות עלולות לגרום ולהתנהל על פי זה.

  היסטוריה רפואית

  בהיסטוריה הרפואית ננסה ללמוד אודות מחלות רקע שונות, בעיות מולדות שעלולות להשפיע על התפקוד של הגב התחתון והאגן ומחלות משפחתיות. אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון הוא רקע טראומטי או רקע מוקדם של כאבי גב (הריונות קודמים). נלמד מה המיקום המדויק של הכאב (עמוד שדרה מותני או אגן), מתי החל (לפני ההיריון או במהלכו) וכיצד החל (טראומה, פעילות גופנית), מהו סוג הכאב, אלו פעולות או מנחים משפיעים עליו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים…. ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את התלונות שלכם על כאבי גב תחתון בהריון, להצביע במדויק על הרקמה שנפגעה ואם ניתן, גם לאמוד את חומרת הנזק. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם עומדים והולכים, נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות.

   בדיקות מתקדמות

   במידת האפשר ננסה להגיע לאבחון ללא שימוש בבדיקות כגון צילומי רנטגן הכרוכות בקרינה וסיכון לעובר.

   דגלים אדומים וצהובים

   נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון מכני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר ושימוש מתמשך בסטרואידים. סימנים ותסמינים כגון דיכאון, לחצים נפשיים חריגים מהווים דגל צהוב. אלה עלולים לעכב את הריפוי של החולה מכאבי הגב.

   אבחנה מבדלת

   כאבי גב תחתון בהריון טיפול
   כאבי גב תחתון בהריון טיפול

   ברוב המכריע של המקרים כאבי גב תחתון בהריון נגרמים בגלל נזקים מכניים (חבלה, עומס יתר) לעמוד השדרה המותני או לאגן. נזקים מסוג זה לעמוד השדרה המותני עלולים לכלול:

   נזקים מכניים באגן יכללו לרוב דלקות באחד או בשני מפרקי העצה והכסל (סקרואילאיטיס). פתולוגיות שיש לקחת בחשבון בבואנו לאבחן את כאבי הגב אצל האישה ההריונית כוללים בין היתר: סיאטיקה, כאבי מפרק ירך, מרלגיה פרסטטיקה ועוד.  יחד עם זאת הקלינאי חייב לקחת בחשבון שנזקים לרקמות אלו עלולים להתפתח גם בגלל סיבות משמעותיות הרבה יותר כגון דלקות פרקים, דלקות זיהומיות ומחלת הסרטן.

   כאבי גב תחתון בהריון – טיפול

   ברוב המקרים כאבי גב בהריון נגרמים על רקע של נזקים מכניים לשרירים או לרקמות הרכות האחרות בעמוד השדרה המותני או באגן. כאשר עוצמתם של כאבים אלו מוגבלת, ניתן להמשיך בשגרת חיים ולטפל בהם באופן עצמי. אכן, אצל הרוב המכריע של הנשים זה מצליח ותוך ימים אחדים הכאבים והמגבלות חולפים.

   הימנעות מכאב

   העיקרון הכי חשוב בריפוי עצמי של כאבי גב תחתון בהריון הוא הימנעות מכאב. זכרו התנהגות נכונה כאשר הגב שלכן מתחיל לכאוב היא קריטית לריפוי. הימנעו מכול פעולה או מנח שמעוררים את הכאב ומאידך המשיכו לבצע כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב. הימנעו ממנוחה ממשוכת במיטה. ההמלצה לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות עד שהכאבים יעברו מזיקה. מנוחה במיטה גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל היחידי שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב.

   הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. לרוב תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. השתדלו להימנע משימוש בתרופות לשיכוך כאב גם תרופות "בטוחות" לעובר. במידה והחלטתם שהכאבים הם בלתי נסבלים התייעצו עם רופא המשפחה לגבי מהי התרופה הנכונה מבחינתכם ומבחינת העובר שאתן נושאות.

   חזרה לשגרה

   גם לאחר שוך הסימנים והתסמינים אתן עדין צריכות להיזהר לעוד פרק זמן של מספר שבועות על מנת לאפשר החלמה מלאה לרקמה שנפגעה וגרמה כאבי גב תחתון בהריון. את החזרה לפעילות שגרתית עשו באופן הדרגתי. ההתנהלות היום יומית שלכן רוויה בעומסים חריגים הנובעים מההיריון, נסו באמצעות הקפדה על ארגונומיה נכונה ויציבה נכונה לצמצם את העומסים הללו.

   אל תתכופפו באופן לקוי, הקפידו על ישיבה נכונה והימנעו מישיבות ארוכות. ערכו הפסקות רבות במהלך הישיבה שבהן צאו להליכה קצרה. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות (זהירות מדלקות בדרכי השתן) לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה.

   מתי לבקש עזרה מקצועית?

   לעיתים אין די בטיפול עצמי ויש להיות ערני לגבי האפשרות שבעייתכם מורכבת יותר. אנה התייעצו עם איש מקצוע במידה ואחד מהסימנים הבאים מתקיימים אצלכם:

   1) כאבי גב תחתון בהריון שהם חמורים ולא ניתן להקל עליהם בשכיבה.

   2) הכאבים מקרינים לחזה.

   3) הכאבים הולכים ונעשים חריפים מיום ליום.

   4) מלבד כאבי גב תחתון בהריון אתן מבחינות בחולשה של הרגל.

   5) מלבד כאבי גב תחתון אתן מבחינות בנימול או הירדמות לאורך הרגל.

   6) מלבד התפתחות כאבי בגב התחתון בהריון אתן סובלות מבעיות בתפקוד של הסוגרים (שלפוחית שתן ורקטום)

   7) מלבד כאבי גב תחתון בהריון אתן סובלות מאובדן משקל, חום או תחושה כללית גרועה.

   8) הכאבים החלו בעקבות תאונה או פציעה טראומטית של הגב

   טיפול כירופרקטי

   כאבי גב תחתון בהריון שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לרוב כאבי הגב במהלך ההיריון יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני ללא ניתוחים וללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה כולל ובטוח לכאבי גב שמופיעים במהלך ההיריון. בשום שלב של הטיפול לא נשקפת סכנה לאם או לעובר. הכירופרקט מאומן לאתר ולשפר באופן ידני כל שינוי בתפקודו הביו-מכאני של עמוד השדרה או האגן אצל האישה ההריונית. לאחר שאובחן מקור הכאב, הבעיה הוגדרה כמכנית והובהרה לחולה יחל השלב הטיפולי.

   הטיפול בכאבי גב במהלך ההיריון מתבצע במרפאתנו באמצעות טכניקות טיפול ידניות עדינות בלבד. ללא אמצעי עזר חשמליים (למרות בטיחותם) או אמצעים כלשהם. גם אופן הטיפול מותאם לשלב ההריוני בו מצויה האישה כמו גם למצבה הבריאותי. מטרות הטיפול הן שיפור ואיזון של טווח התנועה של מפרקי עמוד השדרה ואגן וכן שיפור ואיזון של עבודת שרירי עמוד השדרה והאגן. שיפור תפקודי זה אמור גם להפחית את הדלקת והכאבים. טיפול כירופרקטי אינו אמור לכאוב. יתכן עם זאת, כאב קל שיופיע לאחר הטיפולים הראשונים ויימשך לרוב מספר דקות או שעות.

   כאבי גב תחתון בהריון – מניעה

   – פעילות גופנית/הכנה להריון

   היריון ואימהות הן מטלות גופניות קשות ומתישות. כדי למנוע כאבי גב תחתון בהריון חייבים להיערך למטלות הללו מבעוד מועד. פרק הזמן שנדרש לכך תלוי במצב האישי שלכן. לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו עוד לפני ההיריון באופן הדרגתי לשפר את תפקוד הפיזי של גופכם בכלל ועמוד השדרה שלכם בפרט. הפעילות הגופנית המונעת חייבת להיות מורכבת מפעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה פעילות לשיפור הקואורדינציה ושיווי המשקל ופעילות לאיזון אורך וגמישות השרירים.

   – שפרו את היציבה

   מחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. היריון מטבעו משבש את הקשתות האופטימליות בעיקר על ידי כך שהוא גורם להגדלת הקעור המותני ומוביל בין היתר להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון. הקפידו במידת האפשר על יציבה אופטימלית לכל אורך ההיריון שלכם.

   – ההתנהגות הארגונומית

   למניעת כאבי גב תחתון בהריון הקפידו על ארגונומיה נכונה. למדו להקפיד על ישיבה מיטבית. נסו להימנע מישיבה או נהיגה ממושכת, ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה. לימדו להתכופף נכון. למדו להרים נכון. הימנעו מעמידה ממושכת. הימנעו מנעילת נעלי עקב. בדקו את תקינות עמדת המחשב והשימוש בו. הימנעו משינה על הבטן.

   – שמרו על המשקל שלכם

   במהלך ההיריון שמרו על משקל גוף נכון. השמנה היא בעיה גדלה והולכת בעולם המודרני הגובה מחיר בריאותי קשה. כשליש מתושבי ארצות הברית פוגעים בפרקים שלהם כולל בגב התחתון בגלל שמשקלם עולה ב 20% על הרצוי והם מוגדרים כבעלי משקל עודף. נזקים אלו גדלים במהלך היריון וגורמים להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון.

   – הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

   חלק מהמקרים של כאבי גב בהיריון נגרמים בגין נפילות ותאונות דרכים. הקפידו על פעילות גופנית ועל אימוני שיווי משקל. אלו ישפרו את מצבכם הגופני ועשויים למנוע נפילות או למנוע נזק חמור במידה ונפלתם. נסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. נהגו בזהירות.

   – הימנעו מעישון

   מלבד הנזק לעובר עישון גורם גם לכאבי גב. הסיבה מדוע עישון גורם לכאבי גב אינה ברורה. עם זאת ישנן השערות שונות. אחת ההשערות מעלה אפשרות שזה קשור לירידה באספקת הדם אל הרקמות השונות בגב החושפת אותן לנזק ואחרת טוענת שהשיעולים המאפיינים את המעשנים הם עומדים בבסיס הנזק הנגרם למעשנים.

   – הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

   למתח נפשי ודיכאון יש השפעה ניכרת על התרחשותם של פתולוגיות רבות ובכללן כאבי גב תחתון ועל קצב ההחלמה מהם. נסו כול דרך אפשרית להשקיע גם במצבכם הנפשי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,