כאבי גב תחתון מדיטציה יכולה לעזור

מדיטציה לכאבי גב תחתון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון – מדיטציה יכולה לעזור! כאבי גב תחתון הם הסיבה השנייה בשכיחותה לפנייה אל רופא המשפחה לצורך קבלת עזרה והם גם הגורם השכיח ביותר לנכות ואובדן ימי עבודה בין גיל 20 – 60. מקור הכאבים הללו יכול להיות פריצת דיסק, סינדרום פצטלי מותני, גידול סרטני, שבר וכיוצא בזה אך בהרבה מקרים הוא נותר בלתי מזוהה. המקרים שבהם הגורם לכאבי הגב אינו מאובחן מוגדרים ככאב גב ממקור לא ספציפי. כאבי גב תחתון מהווים בעיה שהולכת וגדלה. הסיבה העיקרית לכך היא העובדה שאין מזור מלא לבעיה. יש מעט מאוד טיפולים יעילים כמו כירופרקטיקה והרבה מאוד טיפולים ושיטות ריפוי שאינן תורמות דבר. המחקר הנוכחי מצא שמדיטציה עשויה להועיל לכאבי גב תחתון.

מה הקשר בין מדיטציה לכאבי גב תחתון? ובכן מתברר שיש קשר והוא חיובי. לחץ נפשי כרוני מצב נפשי לקוי, הוכח מחקרית, הוא אחד מגורמי הסיכון להתפתחות כאב גב תחתון. מדיטציה מצליחה לשפר את מצבם הנפשי של החולים הללו יותר מטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, תרופות נוגדות כאב או טיפול פיזי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון מדיטציה יכולה לעזור – רקע

כאבי גב תחתון הם אחת הבעיות הרפואיות הגדולות של האדם בעידן המודרני. אורח חיים יושבני, יציבה לקויה, חוסר בפעילות גופנית, חולשת שרירים ועוד גורמים לכך שהתופעה הזאת לא זו שאינה נבלמת אלא הולכת ומתעצמת. מגוון הטיפולים הגדול המוצע לאדם הסובל מכאבים בגב התחתון מסתיר נתון כואב בפני עצמו: רוב הטיפולים יקרים ואינם יעילים. הטיפולים  שעשויים להקל עליכם כמו כירופרקטיקה עולים כסף וטיפולים תרופתיים כרוכים בתופעות לוואי. מתברר שמדיטציה עשויה במקרים מסוימים להפחית את הכאב, חינם אין כסף ומבלי לגרום לתופעות לוואי.

כאבי גב תחתון מדיטציה יכולה לעזור
כאבי גב תחתון מדיטציה יכולה לעזור

מדיטציה יכולה להרפות שרירים מכווצים שהם הרבה פעמים הגורם לתלונה שלכם על כאבי גב תחתון. השרירים עלולים להתכווץ בין היתר בגלל ישיבה ממושכת, חוסר איזון שרירי, פעילות גופנית מאומצת, לחצים נפשיים ועוד. היכולת להירגע המושגת באמצעות מדיטציה מאפשרת לחולה הסובל מכאבי גב תחתון גם לישון טוב יותר ובכך להעניק לגוף את המנוחה הדרושה לו לשיקום וריפוי. המלצות החוקרים הן על כן: כאבי גב תחתון מדיטציה יכולה לעזור לכם. במקרים מסוימים כדאי לנסות מדיצטיה תחילה לפני פנייה לגורמים אחרים.

המחקר

342 חולים עם כאבי גב תחתון כרוניים ממקור לא ספיציפי שנמשכים בממוצע 7 שנים חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות טיפול: קבוצה אחת תרגלה מדיטציה מסוג הפחתת מתחים באמצעות מודעות קשובה (Mindfulness-based Stress Reduction – MBSR) שבה החולה ביצע בהנחיית מדריך תנוחות שונות ומתרכז בתחושות וברגשות מבלי לנסות לשנות אותם. קבוצה שנייה קיבלה טיפולים פסיכולוגיים מסוג קוגניטיבי-התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy, CBT) ואילו הקבוצה השלישית טופלה על פי בחירתה באמצעות תרופות נוגדות כאב או באמצעות ריפוי פיזי.

ממצאי המחקר

לאחר 6 חודשים חל שיפור של 60% בעוצמת הכאב וביכולת התפקודית בקרב הקבוצה שתרגלה מדיטציה לעומת שיפור של 58% בקרב הקבוצה שקיבלה טיפולים מסוג קוגניטיבי – התנהגותי ו 44% שיפור בקרב החולים האחרים שטופלו באמצעות תרופות או ריפוי פיזי.

הקבוצות נבדקו שוב לאחר שנה: קבוצת המדיטציה דיווחה על שיפור גדול עוד יותר (69%) למרות ששיעורי המדיטציה שנתנו להם בתחילת המחקר הופסקו. קבוצת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי דיווחה על שיפור של 59% ואילו הקבוצות האחרות דיווחו על שיפור של 49% בלבד.

מסקנות החוקרים

לא ברור מה גורם להשפעה החיובית שיש למדיטציה על כאבי גב תחתון. המחקר לדעת החוקרים מוכיח את הקשר שבין הגוף לנפש וכן הוכח שהאופן שבו המוח מרגיש ומגיב לכאב הוא קריטי. מסקנת החוקרים: כאבי גב תחתון מדיטציה יכולה לעזור.

March 22, 2016, Journal of the American Medical Association

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים