הרמת חפצים כבדים מונעת כאבי גב

הרמת חפצים כבדים מונעת כאבי גב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הרמת חפצים כבדים מונעת כאבי גב ולא ההיפך כפי שסבורים רבים. במהלך חיינו בשגרה ובעת ביצוע פעילות גופנית הגב האנושי חשוף לעומסים אדירים. התוצאה היא שכיחות עולמית אדירה של כאבי גב.חשיפת הגב לעומסים הדרגתיים מחזקת אותו ומאפשרת לו לעמוד באופן סביר בעומסים הללו.

  אנשים רבים סבורים שבכל הנוגע לעמוד השדרה האנושי האבולוציה פישלה ובגדול. ישנם אפילו מדענים כמו ריצ'ארד דוקינס המבססים את טענתם על כך שאין אלוהים על הליקויים המתפתחים תדיר בעמוד השדרה שלנו. ההוכחה שעליה מתבססת התפיסה הזאת היא העובדה הידועה שמעל 80% מהמבוגרים סובלים מכאבי גב תחתון. ומה היא האמת? עמוד השדרה הוא מבנה חזק ומרשים ביותר שאנו משתמשים בו באופן שגוי. עמוד השדרה תוכנן להתמודד עם עומסים דינמיים הנוצרים בתנועה ואילו אנו, האדם המודרני, יושבים, אוכלים וישנים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הרמת חפצים כבדים מונעת כאבי גב – רקע

   כאבי גב תחתון הם עניין שכיח ביותר. אחד מגורמי הסיכון הידועים להתפתחותם הוא הרמת משאות כבדים. כתוצאה מכך ובמטרה להימנע מפציעות בעמוד השדרה ורקמות התומכות בו אנשים רבים נמנעים מלהרים משאות כבדים או לחשוף את עצמם לעומסים גופניים אחרים. האם זו הדרך הנכונה ללכת בה? התשובה החד משמעית היא לא! ההוכחה לכך היא המיעוט היחסי של החולים המגיעים למרפאתי שעוסקים בהרמת משקולות או עובדים בסבלות.

   הרקמות המרכיבות את גוף האדם זקוקות לעומסים כדי להתחזק. עומס על העצמות והמפרקים מעודד ייצור של עצם וקולגן ובכך מחזק את העצמות, את הגידים, את הסחוסים ואת רקמות החיבור אחרות. עומס על השרירים מעלה את נפחם ומחזק אותם. עומס על מערכת העצבים משפר את היכולות של מערכת זאת להעביר אותות ובכך משפר את יכולתה לגייס יחידות מוטוריות ולייצר כוח בקצב מהיר יותר. עומס על המערכת הקרדיווסקולרית מעבה את קיר הלב ומשפר את המדדים הקשורים לתפקודו כולל לחץ הדם, קצב הלב, VO2 ועוד. עם זאת חשוב לחשוף את הגב לעומסים באופן הדרגתי ונכון. כך למשל הטיפול בתינוק שנולד גורם להורים רבים לכאבי גב בעוד שטיפול נכון בתינוקות הללו יכולים להוביל למצב הפוך שבו הגב מתחזק ומשתפר.

   אז מה לעשות? להעמיס אבל באופן הדרגתי

   כאמור, רקמות הגוף שלנו (גם של בעלי חיים) זקוקות לעומסים גופניים אך יש לעשות זאת תוך הקפדה על כללי ארגונומיה הנכונים. ראשית חשפו את גופכם לעומסים הללו בהדרגה ולא פחות חשוב בהתאמה אישית למצב של כל אחד מכם. העיקרון של מידה אחת מתאימה לכולם (one size fit all) אינו נכון כאן. הטילו על גופכם או על חלק ממנו עומסים גדולים מידי ובפרקי זמן קצרים (עבורכם) מידי וסביר להניח שתגרמו לשחיקתו ופציעתו. שבו כל היום ותפעילו רק את האצבעות על השלט של הטלוויזיה ותגרמו לניוון של הרקמות הללו. כך למשל אסטרונאוטים שטסים לחלל ונחשפים לחוסר הכבידה חוזרים עם עצמות דלילות ושרירים מנוונים.

   יחד עם זאת חשוב לזכור שהגוף זקוק לזמן כדי להגיב לעומסים הללו ולהתחזק. כאשר אין מגבלות גופניות או גנטיות תוכלו לעמוד כמעט כל משימה שתטילו על גופכם. רוצים לרוץ מרתון? רוצים לרוץ מהר יותר? רוצים לקפוץ גבוה יותר? רוצים להרים משקלים גבוהים יותר? הקפידו על הכנה הדרגתית של גופכם לכך ואין סיבה שלא תצליחו בכך. רוצים גב חזק והימנעות מכאבי גב? הרמת חפצים כבדים מחזקת את הגב ומונעת כאבי גב.

   עקרונות העמסה גופנית

   העמיסו את גופכם ובכלל זה את עמוד השדרה באופן שתואם את המבנה, הנטיות הגנטיות, היכולות הבסיסיות שלכם, מגדר והיסטוריה של פציעות. יתכן ולשם כך כדאי שלא תתחילו להתאמן לבד אלא תיעזרו במדריך כושר שעבר הכוונה והדרכה אישית. עומסי יתר עלולים לפצוע אך עומסים נוחים מידי אינם מאתגרים את רקמות הגוף השונות ועל כן אינם מובילים להתחזקות ולשיפורים התפקודיים המיוחלים. יש על כן למצוא את העומס האופטימלי שימנע פציעות מחד ויאפשר התחזקות מאידך. יש על כן לצאת מאזור הנוחות של הגוף ורקמותיו ולאתגרו מבלי לגלוש לעומסים שעלולים לפצוע אותו.

   כך למשל הרמת משקולות כבדים מידי או זמני מנוחה והתאוששות קצרים מידי יובילו לעומסי יתר מהסוג הפוצע אך משקלים קלים מידי או מנוחה ממושכת וזמני התאוששות ארוכים מידי עלולים לפגוע בהתקדמות שלכם.
   לגוף שלנו יש יכולת להסתגל לעומסים המוטלים עליו. כאבי גב המופעים לאחר ביצוע פעילות גופנית חדשה ונעלמים לאחר שאנו מבצעים אותה שוב ושוב מדגימים את יכולת ההסתגלות של הגוף. כדי להוסיף ולשפר את התפקוד והחוזק של הרקמות חשוב לגוון ולהעצים את הפעילות הגופנית שלנו ולא להיוותר באזור הנוח.

   האם אפשר כך לחזק את עמוד השדרה?

   על פי מחקר שנערך בשנת 2017 (Scientific Reports volume 7, Article number: 45975) מתברר שגם הדיסק הבין חולייתי מתחזק כתוצאה מעומסים גופניים המוטלים עליו ובכך מגיב לאותם עקרונות כמו שאר הרקמות בגוף. החוקרים במחקר הזה מצאו שבהשוואה לאנשים שאינם עוסקים בספורט רצים ורצות למרחקים ארוכים נהנים מדיסקים בין חולייתיים גבוהים יותר ובעלי תפקוד טוב יותר. המחקר מצא שהמדדים התפקודיים של רכיב המים ורכיב הקולגן בדיסקים הבין חולייתיים (T2-times) נושאי המשקל (T11/T12 -L5S1) היו טובים יותר בקרב הרצים הללו. כמובן שהמשמעות של דיסקים בין חולייתיים מסיביים יותר ומתפקדים טוב יותר היא בין היתר פחות סיכון להתפתחות כאבי גב.

   הרמת חפצים כבדים מונעת כאבי גב
   הרמת חפצים כבדים מונעת כאבי גב

   בכל מה שנוגע לחשיפת עמוד השדרה ושאר חלקי הגוף לעומסים כדי לחזקם צריך להקפיד לא רק על סרגל מאמצים ועומסים הדרגתי אלא גם על האופן שבו העומסים הללו מוטלים על חלקי הגוף השונים. יש לנו ידע ברור לגבי עומסים שמעלים באופן חד את הסיכוי לפציעת הגב התחתון כמו בין היתר:

   כפיפה חוזרנית של הגב

   כפיפה חוזרנית של עמוד השדרה המותני לצורך גריבת גרביים, שריכת נעליים ושאר פעולות המחייבות כפיפה כזאת.

   כפיפה חוזרנית תחתם עומס

   כפיפה של עמוד השדרה המותני תחת עומס, מצב המתרחש כאשר אנו יושבים ברפיון, גב עגול ומשקל הגוף על עמוד השדרה או כאשר אנו עורכים אימוני כוח כשעמוד השדרה המותני נמצא במצב קימור.

   כפיפה ופיתול משולבים של עמוד השדרה

   שילוב של כפיפה של עמוד השדרה המותני תוך כדי פיתולו תחת עומס ועוד.

   נכון להפעיל עומסים גופניים על עמוד השדרה באופן כללי ובעיקר על עמוד השדרה המותני כאשר הקעורים והקימורים הטבעיים שמורים. קעורים וקימורים אלו הקרויים בלעז לורדוזה וקיפוזיס מעניקים לעמוד השדרה את ההגנה הטובה ביותר מפני נזקים הנגרמים בגלל עומסים. מסיבה זאת מומלץ לבצע הרמת משאות באמצעות הברכיים ולא עם כפיפה של עמוד השדרה המותני.

   מה עוד צריך כדי למנוע כאבי גב?

   כדי למנוע כאבי גב חשוב לשפר התפקוד הכללי של הגוף ולחזק ולשפר לא רק את עמוד השדרה המותני אלא גם אזורי גוף נוספים. בין היתר חשוב לחזק את שרירי הליבה ואת השרירים הפועלים על הגפיים התחתונות. הדרך להשיג זאת מגוונת. למעשה כל ענף ספורט נושא משקל החל מהליכה וריצה וכלה בכדורגל, כדור עף, פילאטיס ויוגה עשוי להועיל בכך. שילוב של מספר ענפי ספורט שיחזקו את הגוף וישפרו את הקואורדינציה, הסיבולת והכושר הגופני יעילים אף יותר.

   מלבד הפעילות הגופנית האקטיבית ישנם עקרונות ארגונומיים שיש להתנהל על פיהם כולל בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה (זקופה), קימה מידי 20 – 30 דקות להליכה קצרה, להתכופף נכון (מהברכיים), לשמור על מנוף קצר (משא צמוד לגוף) ועוד. עבודה עם שולחן עבודה המאפשר לעבוד בעמידה ובגבהים אחרים עשוי גם הוא לתרום להפחתת העומסים הלא רצויים. גם משקל עודף או השמנה מהווים גורמי סיכון להתפתחות כאבי גב. יש להניח שהסיבה לכך היא שילוב של חוסר עשייה גופנית, ניוון רקמות הנובע מכך ועומסי יתר מתמשכים על רקמות הגוף השונות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה