כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בחזה – אבחון מהיר עשוי במידת הצורך לאפשר טיפול יעיל ובכך להפחית את הסיכון לנזקים בלתי הפיכים. מודעות למגוון הגורמים והתסמינים האפשריים  יעזור לכול קלינאי לדעת האם החולה שלפניו נמצא בסכנת חיים. הגורמים לכאבים עלולים לכלול החל ממתיחת שריר וכלה באוטם שריר הלב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בחזה גורם לנו לחשוש בעיקר מפני האפשרות שהם נובעים מבעיה בלב שעלולה לסכן את חיינו. ברוב המקרים הגורם לכאב הזה הוא נזק שולי והמיחושים הללו עתידים לחלוף תוך ימים ספורים. למרות זאת חשוב לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים הללו בעיקר כדי לשלול בעיה משמעותית. הדרך הנכונה לבחון תלונה על כאבי חזה באופן ראוי ובהקדם האפשרי היא באמצעות הליך בזק של לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה. אלו עשויים לעזור לנו להחליט באופן המהיר ביותר האפשרי מה הגורם לבעיה.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בחזה אבחון – רקע

  מודעות להתפתחות כאבים בחזה, הכרת הגורמים אפשריים ואבחונם חשובים לכול קלינאי. כאבים בחזה עלולים להתפתח כתוצאה מפגיעה בעור, שרירים, חוליות, סחוסים, גידים, עצבים, צלעות ויתר הרקמות המרכיבות את בית החזה. מיחושים בחזה עלולים גם להתרחש בעקבות פגיעה באברים הפנימיים המצויים בתוך בית החזה ובכללם לב, ריאות וושט. לעיתים יכולה גם פגיעה בחלקי גוף מרוחקים להקרין כאב לחזה. כך למשל בעיות בכיס המרה או בעמוד השדרה הצווארי עלולות לגרום להופעת מיחושים גם בחזה. אבחון שמטרתו זיהוי מקור הבעיה צריך לקחת בחשבון את כול הגורמים ולסנן את הלא רלוונטיים.

  כאב בחזה בגלל פגיעת לב או בכלי הדם

  כאבים בחזה אבחון
  כאבים בחזה אבחון

  אם עברתם את גיל 40 הסיכוי שכאבי החזה שלכם נגרמים בגלל פגיעה לבבית גדל. עם זאת, ברוב המקרים החששות הללו צפויים להתבדות. רק בחלק קטן מאוד מהמקרים הלב הוא אכן הגורם לסימנים והתסמינים שלכם בחזה. כאבים בחזה יכולים לנבוע מפגיעה בכלי הדם המספקים חמצן ללב ולגרום לתעוקת חזה או לאוטם שריר הלב. כאבי חזה עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה באב העורקים (Aortic dissection) או דלקת בקרום שעוטף את הלב – פריקרדיטיס (Pericarditis). מלבד גיל גורמים הסיכון לפגיעה לבבית כוללים השמנה, לחץ דם, יתר שומנים בדם, עישון, מחלת סוכרת וחוסר פעילות גופנית.

  תסמינים שמקורם בפגיעה לבבית

  במקרה של פגיעה לבבית  ובכלל זה תעוקת לב או אוטם שריר הלב על רקע תופעה איסכמית חלקית של אחד או יותר מהעורקים הכליליים אנו עלולים לחוש ולזהות חלק או את כל הסימנים והתסמינים הבאים: תחושת לחץ על בית החזה ו/או כאבים בחזה שהם מוחצים ויוצרים תחושת של קריעה בחזה. התסמין שעשוי להימשך דקות ארוכות מחמיר בעת ביצוע מאמצים. עלול להקרין לגב, צוואר, לסת, שיניים, כתפיים וגפה עליונה ובעיקר לגפה השמאלית. עשוי להופיע לסירוגין ברמות חומרה שונות. מלבד זה החולה צפוי לדווח גם על קוצר נשימה, הזעות קרות, עור קר, בחילות והקאות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   לא בכל התקף לב מופיעים כאבים בחזה!

   כאב בחזה בגלל הפרעות במערכת העיכול

   כאבים בחזה יכולים להופיע גם בגלל הפרעות וליקויים במערכת העיכול. הפרעות בריאותיות של הוושט, קיבה, כיס המרה ושל הלבלב עלולים בין יתר הסימנים והתסמינים לגרום גם להקרנת כאב לחזה.

   תסמינים שמקורם במערכת העיכול

   ריפלוקס של תוכן הקיבה לוושט בגלל תפקוד לקוי של הסוגר התחתון של הוושט עלול לגרום לתחושת חומציות המטפסת מהקיבה לוושט, לתחושת צרבת ושריפה (Heartburn) מאחורי עצם החזה וכמובן כאבים בחזה. אבנים בכיס המרה או דלקת בכיס המרה או של הלבלב עלולים לגרום לכאבים מקומיים בבטן שמקרינים לחזה.

   כאבים בחזה בגלל פגיעה במערכות שריר ושלד

    דלקת סחוס הצלע
   דלקת סחוס הצלע

   מגוון רחב של פתולוגיות בקיר של החזה – כלומר עצם החזה, חוליות, צלעות, רצועות, דיסקים בין חולייתיים, גידים, שרירים, עצבים, סחוסים ועוד עלולים לגרום מיחושים מקומיים. הרקמות הללו בחזה עלולים להיפגע על ידי חבלה (שבר, שבר מאמץ, פריקה, קרע, מתיחה), בלאי מצטבר או מחלות. סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה באזורים אלו כוללים מלבד כאבים בחזה גם קושי להניע את הפלג הגוף העליון, קושי בנשימות עמוקות, קושי במנחי שינה מסוימים ועוד.

   תסמינים שמקורם קיר החזה

   מחלות ופגיעות הגורמות למיחושים מקומיים כוללים פיברומיאלגיה, שלבקת חוגרת, פגיעה פיזית טראומטית או דלקתית בכלוב הצלעות, דלקת בסחוס הצלע (Costochondritis), "תסמונת טיצה" (Tietze's Syndrome), גמישות יתר ופריקה של אחת מהצלעות התחתונות (Slipping rib syndrome), דלקות פרקים כמו דלקת פרקים שגרונית או דלקת חוליות מקשחת הפוגעות במפרקים בין הצלעות ועצם הבריח לעצם החזה, גידול סרטני, דלקת זיהומית, מתחים נפשיים ופניקה ועוד. גם במקרה הזה כאבים בחזה הם תסמין שכיח.

   תסמינים שמקורם פיברומיאלגיה

   הסימנים והתסמינים הרבים והכרוניים שנגרמים בגלל פיברומיאלגיה יסייעו לנו לזהות את המחלה הזאת ולשלול מחלות אחרות. מלבד המיחושים במקום חולי פיברומיאלגיה התלוננו גם על עייפות, מכאובים בראש, הפרעות שינה, סחרחורות, ורטיגו, תסמינים של מערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, הפרעות במחזור החודשי, מיחושים במגוון רחב של מקומות אחרים בגוף ועוד. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים מערכתיים כגון חום.

   תסמינים שמקורם שלבקת חוגרת

   שלבקת חוגרת
   שלבקת חוגרת

   שלבקת חוגרת (Herpes Zoster) עלולה לתקוף עצבים בכול אזור בגוף ובכלל זה בבית החזה ולגרום עקב כך להתפתחות כאבים בחזה. סימנים ותסמינים נוספים כוללים חום, מכאובים בראש והפרעות תחושתיות לאורך האזור המעוצבב על ידי העצב הנגוע. בשלב מאוחר יותר לאחר ימים ולעתים שבועות מתחילת האירוע יופיעו התפתחו סימנים ותסמינים נוספים כולל תחושות גירוד, דגדוג וצריבה וכמובן שלפוחיות לאורך אותה רצועת העור.

   השלפוחיות הללו חולפות תוך שבועות ספורים ויחד עמן נעלמים לרוב גם התסמינים אך לעתים הן עלולות לשרוד זמן ארוך יותר. המיחושים במקום הפגיעה שעלולים להיות חריפים יופיעו ימים ספורים לפני התפתחות השלפוחיות במקום. הסימנים והתסמינים הללו הם ייחודיים לשלבקת חוגרת. יש לשלול גירוי עצבי של שורש עצב גבי במקרים של מיחושים ותחושות נימול בחזה.

   תסמינים שמקורם עמוד השדרה הצווארי

   כאבי צוואר
   כאבי צוואר

   כאבי חזה עלולים להיגרם גם כתוצאה מפגיעה בעמוד השדרה הצווארי. תסמונות כאב שונות בצוואר עלולות לגרום לסימנים ותסמינים בצוואר שכוללים בין היתר גם הקרנות כאב לחזה.

   כאבי בחזה שמופיעים בעקבות נזק לצוואר יכללו לרוב גם כאבים בצוואר, פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר ולפעמים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, חולשה בשרירי הגפה העליונה ועוד. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים מערכתיים כמו חום או  קשיי נשימה.

   כאב בחזה בגלל פגיעה במערכת הנשימה

   גם פגיעה בריאות ו/או בקרום שעוטף אותן עלולה לגרום בין היתר לכאבי חזה. סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה במערכת הנשימה כוללים כמובן קשיי נשימה כאלה ואחרים המושפעים מתהליך הנשימה.

   תסמינים של דלקת קרום הריאה

   תסמינים של דלקת בקרום הריאה (Pleurisy) כוללים כאבים בחזה שעלול להיות חריף ולהחמיר בעת נשימה. לעיתים בגלל הכאב העז יתכן גם קוצר נשימה.

   תסמינים של דלקת ריאות זיהומית

   תסמינים של דלקת זיהומית בריאות (Pneumonia) כוללים כאבים בחזה שעלולים להחמיר בגלל ביצוע נשימות. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים חום, צמרמורת, שיעול, קשיי נשימה, יצירה מוגברת של ליחה, תחושת חולי ועוד.

   תסמינים של סחיף דם ריאתי

   תסמינים של סחיף דם ריאתי (Pulmonary embolism) עלולים לכלול כאבים בחזה, קוצר נשימה, שיעול עם דם, הזעה ואפילו עילפון.

   כאבים בחזה אבחון ואבחנה מבדלת

   חשוב לציין שאם ניתן להפחית את הכאבים בחזה באמצעות שינוי במנח של הגוף אז סביר להניח שמקורו אינו לבבי. כך גם לגבי כאבים בחזה שמחמירים או פוחתים כאשר אנו נושמים נשימות עמוקות. סימנים והתסמינים נוספים שעשויים להצביע על בעיה מערכת העיכול ולא בלב כוללים חמיצות של מזון שעולה שוב לפה, קושי לבלוע וכאבים בעת מישוש או הפעלת לחץ פיזי על האזור הכואב. עם זאת חשוב לזכור שתחושת שריפה שמופיעה אחרי עצם החזה עלה לנבוע גם בגלל מחלות לב וגם בגלל מצב דלקתי של הוושט.

   כאבי חזה הנובעים ממערכת העיכול

   במקרה של תחושת שריפה בגלל גורמים במערכת העיכול נוכל להבחין שהסימנים ותסמינים הכוללים תחושת שריפה בחזה, חומציות בפה ועוד מופיעים בסמוך לאכילה ובהקשר לסוג המזון (מתובל, אלכוהול, קפאין, מטוגן) ובתלות למנח של הגוף לאחר האכילה (כפיפה, שכיבה). אכילה של מזון נכון ושהייה בזווית נכונה של הגוף תקל על התסמינים. מישוש לא יגרום לתחושות אלה, לא אמורים להיות סימנים ותסמינים מערכתיים כגון חום או קשיי נשימה ועוד.

   כאבי חזה הנובעים מקיר החזה

   תסמינים שנובעים מקיר החזה יהיו ממוקדים לחזה עלולים להחריף במצב של נשימה ובעיקר נשימה עמוקה, שיעול, צחוק או התעטשות שמן הסתם גורמים לתזוזה של האזור הפגוע. גם תנועות ומאמצים הנעשים על ידי הגפה העליונה עלולים לגרום לתנועות בבית החזה ובכך להחמיר את התחושות בחזה. ניתן לזהות את מוקד הכאב ואף להשפיע על עצמתו באמצעות מישוש ולחיצה על האזור. יש להסתמך עם סימנים ותסמינים אחרים האופייניים למערכת שמייצרת אותם וכן לסימנים ותסמינים מערכתיים כגון חום על מנת להעריך איזו מערכת נפגעה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.