כאבים בחזה אבחון
כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בחזה? אבחון מהיר עשוי להפחית את הסיכון לנזקים בלתי הפיכים. מודעות למגוון הגורמים והתסמינים האפשריים  יעזור לכול קלינאי לדעת האם החולה שלפניו נמצא בסכנת חיים. הגורמים לכאבים עלולים לכלול החל ממתיחת שריר וכלה באוטם שריר הלב.  

מיחושים בחזה גורמים לנו לחשוש בעיקר מפני האפשרות שהם נובעים מבעיה בלב שעלולה לסכן את חיינו. ברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שולי והמיחושים הללו עתידים לחלוף תוך ימים ספורים, למרות זאת חשוב לאבחן את מקורם. הדרך הנכונה לבחון תלונה על כאבי חזה באופן ראוי ובהקדם האפשרי היא באמצעות הליך בזק של לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה. אלו עשויים לעזור לנו להחליט באופן המהיר ביותר האפשרי מה הגורם לבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בחזה אבחון – רקע

מודעות למיחושים בחזה, הכרת הגורמים אפשריים ואבחונם חשובים לכול קלינאי. כאבים בחזה עלולים להתפתח כתוצאה מפגיעה בעור, שרירים, חוליות, סחוסים, גידים, עצבים, צלעות ויתר הרקמות המרכיבות את בית החזה. מיחושים בחזה עלולים גם להתרחש בעקבות פגיעה באברים הפנימיים המצויים בתוך בית החזה ובכללם לב, ריאות וושט. לעיתים יכולה גם פגיעה בחלקי גוף מרוחקים להקרין כאב לחזה. כך למשל בעיות בכיס המרה או בעמוד השדרה הצווארי עלולות לגרום להופעת מיחושים גם בחזה. אבחון שמטרתו זיהוי מקור הבעיה צריך לקחת בחשבון את כול הגורמים ולסנן את הלא רלוונטיים. 

פגיעת לב או בכלי הדם

אוטם שריר הלב

אם עברתם את גיל 40 הסיכוי לכך שהכאבים בחזה שלכם נגרמים על רקע פגיעה לבבית גדל. עם זאת, ברוב המקרים החששות הללו צפויים להתבדות. רק בחלק קטן מאוד מהמקרים הלב הוא אכן הגורם לסימנים והתסמינים שלכם בחזה ומעבר לו. כאבי חזה יכולים לנבוע מפגיעה בכלי הדם המספקים חמצן ללב ולגרום לתעוקת חזה או לאוטם שריר הלב. כאבי חזה עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה באב העורקים (Aortic dissection) או דלקת בקרום שעוטף את הלב – פריקרדיטיס (Pericarditis). מלבד גיל גורמים הסיכון לפגיעה לבבית כוללים השמנה, לחץ דם, יתר שומנים בדם, עישון, מחלת סוכרת וחוסר פעילות גופנית.

תסמינים שמקורם בפגיעה לבבית

במקרה של פגיעה לבבית  ובכלל זה תעוקת לב או אוטם שריר הלב על רקע תופעה איסכמית חלקית של אחד או יותר מהעורקים הכליליים אנו עלולים לחוש ולזהות חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: תחושת לחץ על בית החזה ו/או כאב מוחץ ו/או קורע בחזה. התסמין שעשוי להימשך דקות ארוכות מחמיר בעת ביצוע מאמצים. עלול להקרין לגב, צוואר, לסת, שיניים, כתפיים וגפה עליונה ובעיקר לגפה השמאלית. עשוי להופיע לסירוגין ברמות חומרה שונות. מלבד זה החולה צפוי לדווח גם על קוצר נשימה, הזעות קרות, עור קר, בחילות והקאות.

לא בכול התקף לב מופיעים כאבים בחזה!

הפרעות במערכת העיכול

כאבים בחזה יכולים להופיע גם בגלל הפרעות וליקויים במערכת העיכול. הפרעות בריאותיות של הוושט, קיבה, כיס המרה ושל הלבלב עלולים בין יתר הסימנים והתסמינים לגרום גם להקרנת כאב לחזה.

תסמינים שמקורם במערכת העיכול

רפלוקס של תוכן הקיבה לוושט בגלל תפקוד לקוי של הסוגר התחתון של הוושט עלול לגרום לתחושת חומציות המטפסת מהקיבה לוושט, לתחושת צרבת ושריפה (Heartburn) מאחורי עצם החזה ולכאבים בחזה. אבנים בכיס המרה או דלקת בכיס המרה או של הלבלב עלולים לגרום לכאבים מקומיים בבטן שמקרינים לחזה.  

פגיעה במערכות שריר ושלד

 דלקת סחוס הצלע

מגוון רחב של פתולוגיות בקיר של החזה – כלומר עצם החזה, חוליות, צלעות, רצועות, דיסקים בין חולייתיים, גידים, שרירים, עצבים, סחוסים ועוד עלולים לגרום מיחושים מקומיים. הרקמות הללו בחזה עלולים להיפגע על ידי חבלה (שבר, שבר מאמץ, פריקה, קרע, מתיחה), בלאי מצטבר או מחלות. סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה באזורים אלו כוללים מלבד המיחושים גם קושי להניע את הפלג הגוף העליון, קושי בנשימות עמוקות, קושי במנחי שינה מסוימים ועוד.

תסמינים שמקורם קיר החזה 

מחלות ופגיעות הגורמות למיחושים מקומיים כוללים פיברומיאלגיה, שלבקת חוגרת, פגיעה פיזית טראומטית או דלקתית בכלוב הצלעות, דלקת בסחוס הצלע (Costochondritis), “תסמונת טיצה” (Tietze’s Syndrome), גמישות יתר ופריקה של אחת מהצלעות התחתונות (Slipping rib syndrome), דלקות פרקים כמו דלקת פרקים שגרונית או דלקת חוליות מקשת הפוגע במפרקים בין הצלעות ועצם הבריח לסטרנום, גידול סרטני, דלקת זיהומית, מתחים נפשיים ופניקה ועוד.

תסמינים שמקורם פירומיאלגיה

הסימנים והתסמינים הרבים והכרוניים שנגרמים בגלל פיברומיאלגיה יסייעו לנו לזהות את המחלה הזאת ולשלול מחלות אחרות. מלבד המיחושים במקום חולי פיברומיאלגיה יתלוננו גם על עייפות, מכאובים בראש, הפרעות שינה, סחרחורות, ורטיגו, תסמינים של מערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, הפרעות במחזור החודשי, מיחושים במגוון רחב של מקומות אחרים בגוף ועוד. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים מערכתיים כגון חום.

תסמינים שמקורם שלבקת חוגרת 

שלבקת חוגרתשלבקת חוגרת (Herpes Zoster) עלולה לתקוף עצבים בכול אזור בגוף ובכלל זה בבית החזה ולגרום עקב כך למיחושים מקומיים. סימנים ותסמינים נוספים כוללים חום, מכאובים בראש והפרעות תחושתיות לאורך האזור המעוצבב על ידי העצב הנגוע. בשלב מאוחר יותר לאחר ימים ולעיתים שבועות מתחילת הארוע יופיעו התפתחו סימנים ותסמינים נוספים כולל תחושות גירוד, דיגדוג וצריבה וככמובן שלפוחיות לאורך אותה רצועת העור.

השלפוחיות הללו חולפות תוך שבועות ספורים ויחד עימן נעלמים לרוב גם התסמינים אך לעתים הן עלולות לשרוד זמן ארוך יותר. המיחושים במקום הפגיעה שעלולים להיות חריפים יופיעו ימים ספורים לפני התפתחות השלפוחיות במקום. הסימנים והתסמינים הללו הם ייחודיים לשלבקת חוגרת. יש לשלול גירוי עצבי של שורש עצב גבי במקרים של מיחושים ותחושות נימול בחזה. 

תסמינים שמקורם עמוד השדרה הצווארי

כאבי צווארכאבי חזה עלולים להיגרם גם כתוצאה מפגיעה בעמוד השדרה הצווארי. תסמונות כאב שונות בצוואר עלולות לגרום לסימנים ותסמינים בצוואר שכוללים בין היתר גם הקרנות כאב לחזה. 

כאבי בחזה שמופיעים בעקבות נזק לצוואר יכללו לרוב גם כאבים בצוואר, פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר ולפעמים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, חולשה בשרירי הגפה העליונה ועוד. לא אמורים להיות סימנים ותסמינים מערכתיים כמו חום או  קשיי נשימה. 

פגיעה במערכת הנשימה

גם פגיעה בריאות ו/או בקרום שעוטף אותן עלולה לגרום בין היתר לכאבי חזה. סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה במערכת הנשימה כוללים כמובן קשיי נשימה כאלה ואחרים המושפעים מתהליך הנשימה.

תסמינים של דלקת קרום הריאה

תסמינים של דלקת בקרום הריאה (Pleurisy) כוללים כאב בחזה שעלול להיות חריף ולהחמיר בעת נשימה. לעיתים בגלל הכאב העז יתכן גם קוצר נשימה.

תסמינים של דלקת ריאות זיהומית

תסמינים של דלקת זיהומית בריאות (Pneumonia) כוללים כאבים חריפים בחזה שעלולים להחמיר בגלל ביצוע נשימות. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים חום, צמרמורת, שיעול, קשיי נשימה, יצירה מוגברת של ליחה, תחושת חולי ועוד.

תסמינים של סחיף דם ריאתי

תסמינים של סחיף דם ריאתי (Pulmonary embolism) עלולים לכלול כאבים בחזה, קוצר נשימה, שיעול עם דם, הזעה ואפילו עילפון.

אבחון ואבחנה מבדלת

חשוב לציין שאם ניתן להפחית את הכאבים בחזה באמצעות שינוי במנח של הגוף אז סביר להניח שמקורו אינו לבבי. כך גם לגבי הכאבים בחזה שמחמירים או פוחתים כאשר אנו נושמים נשימות עמוקות. סימנים והתסמינים נוספים שעשויים להצביע על בעיה מערכת העיכול ולא בלב כוללים חמיצות של מזון שעולה שוב לפה, קושי לבלוע וכאבים בעת מישוש או הפעלת לחץ פיזי על האזור הכואב.  עם זאת חשוב לזכור שתחושת השריפה שמופיעה אחרי עצם החזה עלה לנבוע גם מפגיעה לבבית וגם מפגיעה בוושט.

תחושת השריפה בחזה עלולה להופיע גם במחלות לב וגם במצב דלקתי של הוושט. במקרה של תחושת שריפה בגלל גורמים במערכת העיכול נוכל לאבחין שהסימנים ותסמינים הכוללים תחושת שריפה בחזה, חומציות בפה ועוד מופיעים בסמוך לאכילה ובהקשר לסוג המזון (מתובל, אלכוהול, קפאין, מטוגן) ובתלות למנח של הגוף לאחר האכילה (כפיפה, שכיבה). אכילה של מזון נכון ושהייה בזווית נכונה של הגוף תקל על התסמינים. מישוש לא יגרום לתחושות אלה,  לא אמורים להיות סימנים ותסמינים מערכתיים כגון חום או קשיי נשימה ועוד.

תסמינים שנובעים מקיר החזה יהיו ממוקדים לחזה עלולים להחריף במצב של נשימה ובעיקר נשימה עמוקה, שיעול, צחוק או התעטשות שמן הסתם גורמים לתזוזה של האזור הפגוע. גם תנועות ומאמצים הנעשים על ידי הגפה העליונה עלולים לגרום לתנועות בבית החזה ובכך להחמיר את התחושות בחזה. ניתן לזהות את מוקד הכאב ואף להשפיע על עוצמתו באמצעות מישוש ולחיצה על האזור.  

יש להסתמך עם סימנים ותסמינים אחרים האופייניים למערכת שמייצרת אותם וכן לסימנים ותסמינים מערכתיים כגון חום על מנת להעריך איזו מערכת נפגעה.

המשיכו לקרוא אודות פציעות שרירים וכן אודותופציעות בגב העליון. שני תסמונות אלה עלולים  לגרום להתפתחות מיחושים ומכאובים גם בחזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן