כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש – גורמים מפתיעים לכאבים בראש כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? כאבי ראש ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים לעזור לכם למנוע אותה.

אבחון מהיר ומדויק של הכאב יאפשרו טיפול וניהול יעילים. המוח שלנו לא מצויד בחיישני כאב ועל כן פגיעה בו לא תגרום להתפתחות כאבים. לעומת זאת פגיעה בכול אחד מיתר חלקי הגוף מעל קו הכתפיים ובכלל זה:

 • צוואר
 • גולגולת
 • פנים

יכולה לגרום לכאבים אלו בראש. ברשימה זו ריכזתי עבורכם את הגורמים האפשריים להתפתחות כאבי ראש. ידיעת הגורמים להתפתחות כאבי ראש, מפתיעים ככל שיהיו, עשויה לאפשר לכם למנוע אותו.

כאבי ראש גורמים מפתיעים – רקע

הראש מהווה מיקום שכיח לכאבים. לא תמיד קל לתאר את הסימנים והתסמינים הנובעים מהראש שלנו. חלק מהם נשמע מוזר כמו ראש מרחף, כאב סוחט, כאב פועם, בחילה, הקאה ועוד. עוד נתון חשוב שתדעו לפני הגיעכם לאבחון הוא מה המיקום של הכאב. פנים, כול הראש, חלק ממנו? האם זו הפעם הראשונה שהראש כואב או שאתם מכירים כבר?

אנו נוהגים לסווג כאבי ראש לשלוש קבוצות עיקריות: כאב ראש ראשוני הכולל כאב שנגרם על רקע מתחי, מיגרנה וכאב ראש מקבצי (cluster headaches). לכאבים בראש מהסוג המשני מתלווה כמובן פתולוגיה אחרת כמו זעזוע מוח, דלקת בסינוסים ולעתים נדירות גם בגלל שטף דם במוח, גידולים סרטניים במוח ועוד. סוג שלישי של כאבים המופיעים בראש הוא כאב ראש או כאב פנים על רקע פגיעה בעצבי הגולגולת כמו כאב ראש הנלווה לדלקת בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia).

ישנם עשרות סוגים של כאבי ראש. במאמר הבא ריכזתי עבורכם מידע על הגורמים השונים לתסמונות כאב טורדניות אלה. חלק מהגורמים עשוי להפתיע אתכם. כאבי ראש גורמים מפתיעים – פירוט:

כאבי ראש בגלל לחץ נפשי

מחקרים רבים מצבעים על מתח נפשי כעל הגורם העיקרי לסוגים השונים של כאבי ראש. מחקר שפורסם בירחון הרפואי ספלגיה (Cephalgia) טוען שמתח נפשי אחראי ל 80% מכאבי הראש מסוג מיגרנה (Migraine). יתכן שהגורם לכך הם השינויים באיזון ההורמונלי של:

 • קורטיזול – הורמון הלחץ
 • ושל אדרנלין – הורמון של מערכת העצבים הסימפתטית, האחראית על תגובת הילחם או ברח של הגוף

מתח נפשי גורם בין היתר גם לטונוס גבוה בשרירי הצוואר ובשרירי הלעיסה ובכך גורם לכאב ראש מתחי (Tension headaches).

טיפול

נסו לזהות ולטפל בגורמים ללחץ שלכם: לוח זמנים לחוץ? מערכות יחסים משובשות? נסו טכניקות הרפיה ורגיעה ובכלל זה יוגה, מדיטציה, נשימות עמוקות, דמיון מודרך, ביו פידבק, טאי צ'י ועוד…, נסו לפתח תחביב. טיפולי כירופרקטיקה, תרופות נגד כאב, תרופות נגד מיגרנה, תרופות אחרות.

כאב ראש בגלל בעיות צוואר

עוד סוג שכיח של כאב ראש הוא כאב הראש הצווארי. כאבי ראש אלו נגרמים בגלל פגיעה באחת מהרקמות בצוואר ובכלל זה שרירים בצוואר, דיסקים בין חולייתיים צוואריים, רצועות בעמוד השדרה הצווארי, גידי השרירים בעמוד השדרה הצווארי, סחוסים במפרקי עמוד השדרה הצווארי ועוד. לשלושת שורשי העצבים הצוואריים העליונים ולעצב המשולש (Trigeminal nerve) יש תפקיד מרכזי בהתפתחות כאבי ראש אלו.

אותות הכאב המשודרים מחיישני הכאב בעמוד השדרה הצווארי שנפגע עוברים בדרכם אל המוח דרך גרעין שמעביר גם מידע תחושתי מהעצב המשולש. המידע המשולב מגיע אל המוח ושם נוצרת תחושה שמקור הבעיה הוא בראש.

טיפול

הטיפול בכאב ראש צווארי מתמקד בשיפור התפקוד של עמוד השדרה הצווארי ושל הרקמות הסובבות אותו. הטיפול כולל שימוש בעזרים חשמליים כגון לייזר בעוצמה נמוכה וטכניקות טיפול ידניות לצורך שיפור טווחי התנועה של עמוד השדרה והחזרת האיזון השרירי.

כאב ראש בגלל בעיות לסת

כאב ראש הנובעים מפגיעה במפרקי הלסת מהווים גם הם סוג שכיח של כאב ראש. כול פגיעה באחת או יותר מרקמות מפרק הלסת ובכלל זה שרירים, סחוסים ומיניסקוס עלולים לגרום להתפתחות כאב הראש. לעצב המשולש יש קרוב לוודאי תפקיד בהתפתחות כאב ראש לסתי. שלושת ענפי העצב המשולש כוללים:

 • שני ענפים תחושתיים: עצב העין (Ophthalmic nerve) ועצב הלסת העליונה (Maxillary nerve). עצבים אלו מעניקים תחושה לחלקים נרחבים בפנים ובראש.
 • הענף השלישי של העצב המשולש – עצב הלסת התחתונה (Mandibular nerve) מעניק תחושות אך גם יכולת מוטורית לשרירי הלעיסה ועוד.

כאב שנובע מפגיעה בשרירי הלעיסה עושה דרכו אל העצב ושם הוא נתפש ככאב ראש.

טיפול

הטיפול בכאב ראש לסתי מתמקד בשיפור התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו. הטיפול במרפאה כולל שילוב טכניקות ריפוי ידני לשיפור טווחי התנועה ואיזון עבודת מפרק הלסת יחד עם עזרים חשמליים כגון לייזר בעוצמה נמוכה.

כאב ראש במצב של רגיעה

הקשר שבין מתח נפשי לכאבי ראש ידוע ומובן. אנשים רבים שסבלו ממיגרנות דווקא במצב של רגיעה נותרו שנים ארוכות ללא הסבר. אנשים אלו סבלו מכאבי שהופיעו בראש דווקא במהלך סופי השבוע כאשר היו רגועים יותר. באופן מפתיע מתברר במחקר חדש שגם רגיעה לאחר תקופה של מתח עלולה לגרום להתפתחות מיגרנה. הסיבה למיגרנה מסוג זה היא לדעת החוקרים השינויים באיזון ההורמונלי אשר נלווים להפחתה בלחצים הנפשיים.

טיפול

מחקר זה מדגים את החשיבות של שמירה על רמת מתח נמוכה. במהלך תקופות של מתח הקפידו על פעילות מרגיעה כגון האזנה למוסיקה מרגיעה, מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימה וכיוצא בזה. נסו טיפולי כירופרקטיקה

כאב ראש בגלל בעיות הורמונליות

על השפעת הורמוני הדחק (קורטיזול, אדרנלין) על התפתחות הכאבים בראש דובר בסעיף הקודם. כאבי ראש על רקע הורמונלי מתרחשים גם בגלל שיבוש וחוסר איזון בהורמונים נוספים כולל אסטרוגן (Estrogen), פרוגסטרון (Progesterone) ועוד. המנגנון לכך לא ברור, יתכן שלהורמונים אלו שהם בעלי השפעה מרכזית על המחזור החודשי ועל ההיריון יש גם השפעה על כימיקלים אחרים במוח ואלו גורמים לכאב הראש.

כך למשל הירידה ברמת האסטרוגן בסמיכות למחזור החודשי ידועה כגורמת להתפתחות כאבי ראש. שינויים הורמונליים יכולים להתרחש אצל נשים במועדים שונים כולל לפני המחזור החודשי, היריון, לפני אובדן גיל הפוריות ולאחריו.

טיפול

איזון הורמונלי על ידי גינקולוג. תרגילי הרפיה, תרופות נגד כאב, תרופות נגד מיגרנה, תרופות נוספות וטיפולי כירופרקטיקה.

שינויים במזג האוויר גורמים לכאב בראש

אנשים רבים טוענים שכאבי המפרקים שלהם מושפעים משינויים במזג האוויר. מחקרים חדשים מצביעים על מזג האוויר כגורם אפשרי לכאבים בראש. כך על פי אותם מקורות מיגרנה יכולה להתפתח כאשר מזג האוויר חם במיוחד. גם שינויים קיצוניים בטמפרטורה, לחץ ברומטרי נמוך ואפילו ברקים עלולים לגרום להם. לטענת מומחים בתחום יתכן שמזג האוויר יוצר שינויים כימיים במוח כמו הפחתה ברמת הסרוטונין האחראי על התחושה הטובה.

הסבר אפשרי אחר הוא שהלחץ הברומטרי הנמוך יוצר גירוי של עצב המשולש – הטריגמינל (עצב בעל מעורבות מרכזית במיגרנות) בסינוסים או בעין וגורם לכאב ראש מסוג מיגרנה. אין לשכוח את האביב ואת האלרגיות המגיעות עמו כגורם להתפתחות כאבי ראש.

טיפול

הימנעו מחשיפה לחום בימים חמים, הקפידו להישאר בסביבה ממוזגת. הפחיתו לחץ נפשי, תרופות למיניהן, טיפולי כירופרקטיקה.

בעיות שינה גורמות לכאב בראש

חוסר בשינה גורם לשינויים כימיים במוח בין היתר לירידה ברמת הסרוטונין במוח. רמה נמוכה של סרוטונין גורמת לכלי הדם במוח להתרחב ולגרות את עצב הטריגמינל – העצב העיקרי האחראי למיגרנה ולשחרר חומרים גורמי כאב.

על פי מחקר עכשווי שנערך בארצות הברית הימנעות משינה גוררת ייצור של חלבונים בעלי יכולת לגרות תחושתית את עצב הטריגמינל וייצור של חלבונים שאחראים על כאבים כרוניים. גם יותר מידי שינה עלולה להוביל להתפתחות מיגרנה. יתכן שזה הגורם לכך שיותר אנשים סובלים מכאבי ראש בסופי שבוע שבהם הם ישנים יותר שעות.

טיפול

הקפידו על היגיינת שינה: כיבו אורות, שעות שינה קבועות, שקט וכיוצא בזה. הימנעו מקפאין מספר שעות לפני שינה. הקפידו על פעילות גופנית.

כאבי ראש בגלל ריחות מסוימים

מחקרים מצאו שריחות מסוימים יכולים לגרום למיגרנה. אצל יותר מ50% מהאנשים שסובלים ממיגרנה קיימת רגישות לריחות. נשים רגישות לריחות יותר מגברים. לעיתים חשיפה של מספר דקות לריח מסוים עלולה להוביל להתפתחות מיגרנה. בין הריחות השכיחים שעלולים לגרום למיגרנה ניתן למנות ריחות של בצל, שום, מזון שומני, בשמים, חומרי ניקוי ומטהרי אוויר. לדעת החוקרים חיישנים באף שהם ענפים של עצב הטריגמינל קולטים את הריחות. ריחות אלו גורמים לעצב הטריגמינל לשחרר חומרים שגורמים להתפתחות המיגרנה.

טיפול

הימנעו מבישום. הימנעו מחשיפה לריח שאתם רגישים אליו. השתמשו בחוסם לאף. השתמשו בריחות סותרים או מנטרלים כגון מנטה. תרופות.

כאב בראש בגלל עגילים, רצועות ראש, צמה, כובע

לחצים המופעלים על הגולגולת ועל הפנים עלולים לעורר כאבי ראש. גורמים אפשריים ללחצים כאלה כוללים:

 • קשר הדוק של צמה
 • רצועת ראש לוחצת
 • כובע הדוק
 • עגילים כבדים ועוד

המנגנון לכך לא ברור אך משערים שגירוי של השרירים בגולגולת ו/או של העור יוצרים שרשרת תגובות בתוך המוח שמובילה להתפתחות המיגרנה.

טיפול

נסו להימנע מגירוי של הגולגולת ועור הפנים בעיקר אם אתם רגישים באזורים אלו. התרת הצמה או הורדת הכובע מהראש עשויים לספק הקלה כמעט מידית מכאב הראש.

כאב בראש בגלל רעב

מומחים טוענים שרמה הנמוכה של הסוכר בדם עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי ראש. לדעת המומחים דיאטה, צום או דילוג על ארוחות מוריד את רמת הסוכר ומחולל מיגרנה בעוד שאכילה של מספר ארוחות קטנות ביום תשמור על האיזון ברמת הסוכר. המנגנון המדויק המסביר השפעה זאת אינו ידוע. ההשערה היא שרמה נמוכה של סוכר בדם מעוררת פעילות עצבית שגורמת לכאבי ראש.

טיפול

הקפידו לאכול מזון עם מקדם גליקמי נמוך (כגון: בשר, דגים, אגוזים, מזון מלא). הימנעו או צמצמו מזון "מתוק" (כגון: גלידה, לחם, סוכר, פסטה) המעלה חדות את רמת הסוכר, גורר הפרשה מוגברת של אינסולין אשר מוריד חדות את רמת הסוכר.

כאבי ראש בגלל אכילה של סוגי מזון מסוימים

סוגי מזון רבים עלולים לגרום להתפתחות כאבי ראש. יתכן שמרכיבים מסוימים במזון גורמים לשינויים בטונוס של כלי הדם ובכך מובילים להתפתחות כאבים אלו. מומחים חלוקים בדעתם. חלקם סבור שמדובר בתגובה אלרגית למזון אחרים טוענים שלא. בין סוגי המזון שעלולים לגרום לכאבי ראש ניתן למצוא:

 • מזונות המכילים את החומצות האמיניות טירמין (גבינות מיושנות, יין אדום) ופניללין (שוקולד)
 • מזון המכיל נתרן חנקתי (Sodium Nitrate) (בשר מעובד כגון נקניקים ונקניקיות)
 • מזון המכיל מונוסודיום גלוטמט (Monosodium glutamate)
 • משקאות אלכוהוליים
 • קפאין
 • פריטי מזון כגון פיצה, חטיפי צ'יפס, דגים מיובשים, פירות יבשים ועוד

עם זאת חשוב לציין שהקשר בין תזונה לכאבי ראש לא הוכח מחקרית וחולים רבים שנמנעים מאכילת פריטי המזון הללו ממשיכים לסבול ממיגרנות. אכילת מוצרי מזון אלו נעשית בעקבות כניסה למצב של טרום מיגרנה. בפרק הזמן שמקדים את המיגרנה מתרחשים שינויים כימיים במוח המובילים בין היתר לחשק עז לאכול פריטי מזון כמו שוקולד המכילים סרוטונין. יומיים שלושה לאחר האכילה מופיע המיגרנה.

טיפול

נהלו יומן מזון על מנת לאתר את סוג המזון שגורם להתפתחות כאבי ראש אצלכם. הימנעו מאכילת מזון שעלול לגרום לכאב הראש.

סקס וכאבי ראש

כאבי ראש בהקשר של סקס (Coital headaches) יכולים להתפתח במהלך המשחק המקדים או מיד לפני האורגזמה. מדובר בכאב ראש כללי הנמשך לרוב בין דקות אחדות לשעה. הגורם לכאב ראש מסוג זה הוא הלחץ הנבנה בראש ובשרירי הצוואר בשל מאמץ ו/או עוררות המינית. גם אנשים המתאמנים בהרמת משקולות, או העוסקים בפעילות גופנית מאומצת אחרת יכולים לסבול מכאבי ראש דומים.

טיפול

תרגילי הרפיה, תרופות נגד כאב, תרופות נגד מיגרנה, שליטה ברמת העוררות המינית.

חשיפה לסוגי אור מסוימים וכאב ראש

אחד הגורמים השכיחים להתפתחות כאבי ראש הוא סוגים מסוימים של אור. חשיפה ממושכת לאור בהיר כגון:

 • אור המוקרן מפלורסנט
 • לאור מרצד ממסך המחשב
 • אור מרצד הבוקע מטלוויזיות
 • לזוהר הבוהק של השמש
 • ואפילו לאור המוקרן מקירות בהירים

עלול לגרום לגירוי של עצב הטריגמינל ו/או עצב הראייה ולהוביל בכך להתפתחות כאבי ראש.

טיפול

עברו מאור פלורסנטי לאור נורות. הפחיתו את השימוש במחשב והתקינו מסך נוגד קרינה על מסך המחשב. קיר בהיר עלול להעצים את כמות האור המגיעה לעיניים שלכם. תלו תמונות על קירות בהירים על מנת להפחית ולספוג את עוצמת האור.

חוסר שתייה וכאב ראש

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאבי ראש גורמים מפתיעים

התייבשות ואפילו חוסר בשתייה מספקת עלול להוביל להתפתחות כאבי ראש. כאב על רקע של חוסר בנוזלים עשוי להתמקד בכול צד של הראש. תנועות ראש עשויות להחמיר את הכאב. המנגנון לכאב זה אינו ברור אך יש סברה שכלי הדם במוח מתכווצים בניסיון לשלוט ברמת הנוזלים בגוף. כיווץ זה של כלי הדם מפחית את הדם ואת החמצן המגיעים למוח והתוצאה היא כאב ראש.

טיפול

לא לשכוח לשתות מים במידה מספקת (אלכוהול לא נחשב).

חוסר בפעילות גופנית וכאב ראש

מחקרים מצביעים על כך שאנשים פעילים גופנית סובלים פחות מכאבים בראשם. הסיבה להשפעה זאת של פעילות גופנית אינה ברורה. יתכן שהסיכוי המופחת להתפתחותם אצל אנשים פעילים גופנית נובע מההשפעה המרגיעה שיש לפעילות גופנית על רמת המתח הנפשי. אפשרות נוספת היא שפעילות גופנית מאפשרים זרימת דם וחמצן טובים יותר למוח.

טיפול

חצי שעה של פעילות יומית עשויה להפחית את הלחצים, לשפר את זרימת הדם לראש ולשחרר אנדורפינים רכיב כימי המשפר את התחושה.

כאבי ראש בגלל משקל גוף לא מאוזן

אנשים שסובלים ממיגרנה צריכים להימנע מהשמנה ומשקל עודף או מפני ירידה דרסטית במשקל. מצבים אלו עלולים לגרום לאפיזודות רבות יותר של מיגרנה. על פי מחקר שפורסם לאחרונה (April 12, 2017, Neurology) נימצא שמשקל עודף מעלה את הסיכון לאפיזודות מרובות יותר של מיגרנה בקרב אנשים שסובלים מכך ב37% בעוד שמשקל נמוך מידי מעלה את הסיכון לאפיזודות מרובות יותר של מיגרנה ב13%.

טיפול

כולם צריכים לשמור על משקל גוף מאוזן ובעיקר אנשים שסובלים ממיגרנה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים

לחיים ארוכים רוצו לאט ומעט! כמה צריך לרוץ כדי לחיות יותר שנים ולחיות חיים איכותיים יותר? ובכן, על פי מחקר חדש על מנת להשיג את היתרונות הבריאותיים הללו לא צריך לרוץ מרתון ולא צריך לרוץ מהר. רוצו מעט ורוצו לאט, זה מספיק. באופן הזה גם תמנעו פציעות.

למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

דלקת באמה

דלקת באמה מה גורם לה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

חוות דעת שנייה מכירופרקט

חוות דעת שנייה מכירופרקט

חוות דעת שנייה מכירופרקט עשויה להעניק לכם את המידע החסר להחלטה נבונה. כולנו טועים וזה כולל גם רופאים, כירופרקטים ויתר בעלי מקצוע. הבנה בסיסית זאת ראוי לה שתכניס ספק סביר לאבחון הראשוני שקבלתם ותהפוך את הצורך בחוות דעת שנייה להגיוני.