כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש גורמים מפתיעים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ראש – גורמים מפתיעים לכאבים בראש כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? כאבים המתפתחים באזור הראש ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים לעזור לכם למנוע אותה.

אבחון מהיר ומדויק של הכאב יאפשרו טיפול וניהול יעילים. בעוד שהמוח שלנו לא מצויד בחיישני כאב ועל כן פגיעה בו לא תגרום להתפתחות כאבים, פגיעה בכול אחד מיתר חלקי הגוף מעל קו הכתפיים ובכלל זה צוואר, גולגולת ופנים יכולה לגרום לכאבים אלו בראש. ברשימה זו ריכזתי עבורכם את הגורמים האפשריים להתפתחות כאבי ראש. ידיעת הגורמים להתפתחות כאבי ראש, מפתיעים ככל שיהיו, עשויה לאפשר לכם למנוע אותו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי ראש גורמים מפתיעים – רקע

הראש מהווה מיקום שכיח לכאבים. לא תמיד קל לתאר את הסימנים והתסמינים הנובעים מהראש שלנו. חלק מהם נשמע מוזר כמו ראש מרחף, כאב סוחט, כאב פועם, בחילה, הקאה ועוד. עוד נתון חשוב שתדעו לפני הגיעכם לאבחון הוא מה המיקום של הכאב. פנים, כול הראש, חלק ממנו? האם זו הפעם הראשונה שהראש כואב או שאתם מכירים כבר?

אנו נוהגים לסווג כאבי ראש לשלוש קבוצות עיקריות: כאב ראש ראשוני הכולל כאב שנגרם על רקע מתחי, מיגרנה וכאב ראש מקבצי (cluster headaches). לכאבים בראש מהסוג המשני מתלווה כמובן פתולוגיה אחרת כמו למשל זעזוע מוח, דלקת בסינוסים ולעתים נדירות גם בגלל שטף דם במוח, גידולים סרטניים במוח ועוד. סוג שלישי של כאבים המופיעים בראש הוא כאב ראש או כאב פנים על רקע פגיעה בעצבי הגולגולת כמו למשל כאב ראש הנלווה לדלקת בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia).

ישנם עשרות סוגים של כאבי ראש. במאמר הבא ריכזתי עבורכם מידע על הגורמים השונים לתסמונות כאב טורדניות אלה. חלק מהגורמים עשוי להפתיע אתכם. כאבי ראש גורמים מפתיעים – פירוט:

כאבי ראש בגלל לחץ נפשי

מחקרים רבים מצבעים על מתח נפשי כעל הגורם העיקרי לסוגים השונים של כאבי ראש. מחקר שפורסם בירחון הרפואי ספלגיה (Cephalgia) טוען שמתח נפשי אחראי ל 80% מכאבי הראש מסוג מיגרנה (Migraine). יתכן והגורם לכך הוא השינויים באיזון ההורמונלי של קורטיזול – הורמון הלחץ ושל אדרנלין – הורמון של מערכת העצבים הסימפתטית, האחראית על תגובת הילחם או ברח של הגוף. מתח נפשי גורם בין היתר גם לטונוס גבוה בשרירי הצוואר ובשרירי הלעיסה ובכך גורם לכאב ראש מתחי (Tension headaches).

טיפול

נסו לזהות ולטפל בגורמים ללחץ שלכם: לוח זמנים לחוץ? מערכות יחסים משובשות? נסו טכניקות הרפיה ורגיעה ובכלל זה יוגה, מדיטציה, נשימות עמוקות, דמיון מודרך, ביו פידבק, טאי צ’י ועוד…, נסו לפתח תחביב. טיפולי כירופרקטיקה, תרופות נגד כאב, תרופות נגד מיגרנה, תרופות אחרות.

כאבי ראש בגלל בעיות צוואר

עוד סוג שכיח של כאב ראש הוא כאב הראש הצווארי. כאבי ראש אלו נגרמים בגלל פגיעה באחת מהרקמות בצוואר ובכלל זה שרירים בצוואר, דיסקים בין חולייתיים צוואריים, רצועות בעמוד השדרה הצווארי, גידי השרירים בעמוד השדרה הצווארי, סחוסים במפרקי עמוד השדרה הצווארי ועוד. לשלושת שורשי העצבים הצוואריים העליונים ולעצב המשולש יש תפקיד מרכזי בהתפתחות כאבי ראש אלו.

אותות הכאב המשודרים מחיישני הכאב בעמוד השדרה הצווארי שנפגע עוברים בדרכם אל המוח דרך גרעין שמעביר גם מידע תחושתי מהעצב המשולש. המידע המשולב מגיע אל המוח ושם נוצרת תחושה שמקור הבעיה הוא בראש.

טיפול

הטיפול בכאב ראש צווארי מתמקד בשיפור התפקוד של עמוד השדרה הצווארי ושל הרקמות הסובבות אותו. הטיפול כולל שימוש בעזרים חשמליים כגון לייזר בעוצמה נמוכה וטכניקות טיפול ידניות לצורך שיפור טווחי התנועה של עמוד השדרה והחזרת האיזון השרירי.

במצב של רגיעה

הקשר שבין מתח נפשי לכאבי ראש ידוע ומובן. אנשים רבים שסבלו ממיגרנות דווקא במצב של רגיעה נותרו שנים ארוכות ללא הסבר. אנשים אלו סבלו מכאבי שהופיעו בראש דווקא במהלך סופי השבוע כאשר היו רגועים יותר. באופן מפתיע מתברר במחקר חדש  שגם רגיעה לאחר תקופה של מתח עלולה לגרום להתפתחות מיגרנה. הסיבה למיגרנה מסוג זה היא לדעת החוקרים השינויים באיזון ההורמונלי אשר נלווים להפחתה בלחצים הנפשיים.

טיפול

מחקר זה מדגים את החשיבות של שמירה על רמת מתח נמוכה. במהלך תקופות של מתח הקפידו על פעילות מרגיעה כגון האזנה למוסיקה מרגיעה, מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימה וכיוצא בזה. נסו טיפולי כירופרקטיקה

כאבי ראש בגלל בעיות הורמונליות

על השפעת הורמוני הדחק (קורטיזול, אדרנלין) על התפתחות הכאבים בראש דובר בסעיף הקודם. כאבי ראש על רקע הורמונלי מתרחשים גם בגלל שיבוש וחוסר איזון בהורמונים נוספים כולל אסטרוגן (Estrogen), פרוגסטרון (Progesterone) ועוד. המנגנון לכך לא ברור, יתכן שלהורמונים אלו שהם בעלי השפעה מרכזית על המחזור החודשי ועל ההיריון יש גם השפעה על כימיקלים אחרים במוח ואלו גורמים לכאב הראש.

כך למשל הירידה ברמת האסטרוגן בסמיכות למחזור החודשי ידועה כגורמת להתפתחות כאבי ראש. שינויים הורמונליים יכולים להתרחש אצל נשים במועדים שונים כולל לפני המחזור החודשי, היריון, לפני אובדן גיל הפוריות ולאחריו.

טיפול

איזון הורמונלי על ידי גינקולוג. תרגילי הרפיה, תרופות נגד כאב, תרופות נגד מיגרנה, תרופות נוספות וטיפולי כירופרקטיקה.

שינויים במזג האוויר גורמים לכאב ראש

אנשים רבים טוענים שכאבי המפרקים שלהם מושפעים משינויים במזג האוויר. מחקרים חדשים מצביעים על מזג האוויר כגורם אפשרי לכאבים בראש. כך על פי אותם מקורות מיגרנה יכולה להתפתח כאשר מזג האוויר חם במיוחד. גם שינויים קיצוניים בטמפרטורה, לחץ ברומטרי נמוך ואפילו ברקים עלולים לגרום להם. לטענת מומחים בתחום יתכן שמזג האוויר יוצר שינויים כימיים במוח כמו למשל הפחתה ברמת הסרוטונין האחראי על התחושה הטובה.

הסבר אפשרי אחר הוא שהלחץ הברומטרי הנמוך יוצר גירוי של עצב המשולש – הטריגמינל (עצב בעל מעורבות מרכזית במיגרנות) בסינוסים או בעין וגורם לכאב ראש מסוג מיגרנה. אין לשכוח את האביב ואת האלרגיות המגיעות עמו כגורם להתפתחות כאבי ראש.

טיפול

הימנעו מחשיפה לחום בימים חמים, הקפידו להישאר בסביבה ממוזגת. הפחיתו לחץ נפשי, תרופות למיניהן, טיפולי כירופרקטיקה.

בעיות שינה גורמים לכאב ראש

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאבי ראש גורמים מפתיעים

חוסר בשינה גורם לשינויים כימיים במוח בין היתר לירידה ברמת הסרוטונין במוח. רמה נמוכה של סרוטונין גורמת לכלי הדם במוח להתרחב ולגרות את עצב הטריגמינל – העצב העיקרי האחראי למיגרנה ולשחרר חומרים גורמי כאב.

על פי מחקר עכשווי שנערך בארצות הברית הימנעות משינה גוררת ייצור של חלבונים בעלי יכולת לגרות תחושתית את עצב הטריגמינל וייצור של חלבונים שאחראים על כאבים כרוניים. גם יותר מידי שינה עלולה להוביל להתפתחות מיגרנה. יתכן וזה הגורם לכך שיותר אנשים סובלים מכאבי ראש בסופי שבוע שבהם הם ישנים יותר שעות.

טיפול

הקפידו על היגיינת שינה: כיבו אורות, שעות שינה קבועות, שקט וכיוצא בזה. הימנעו מקפאין מספר שעות לפני שינה. הקפידו על פעילות גופנית.

כאב ראש בגלל ריחות מסוימים

מחקרים מצאו שריחות מסוימים יכולים לגרום למיגרנה. אצל יותר מ50% מהאנשים שסובלים ממיגרנה קיימת רגישות לריחות. נשים רגישות לריחות יותר מגברים. לעיתים חשיפה של מספר דקות לריח מסוים עלולה להוביל להתפתחות מיגרנה. בין הריחות השכיחים שעלולים לגרום למיגרנה ניתן למנות ריחות של בצל, שום, מזון שומני, בשמים, חומרי ניקוי ומטהרי אוויר. לדעת החוקרים חיישנים באף שהם ענפים של עצב הטריגמינל קולטים את הריחות. ריחות אלו גורמים לעצב הטריגמינל לשחרר חומרים שגורמים להתפתחות המיגרנה.

טיפול

הימנעו מבישום. הימנעו מחשיפה לריח שאתם רגישים אליו. השתמשו בחוסם לאף. השתמשו בריחות סותרים או מנטרלים כגון מנטה. תרופות.

כאב ראש בגלל עגילים, רצועות ראש, צמה, כובע

לחצים על הגולגולת ועל הפנים הנובעים מקשר הדוק של צמה, רצועת ראש לוחצת, כובע הדוק, עגילים כבדים ועוד עלולים לעורר כאבי ראש. המנגנון לכך לא ברור אך משערים שגירוי של השרירים בגולגולת ו/או של העור יוצרים שרשרת תגובות בתוך המוח שמובילה להתפתחות המיגרנה.

טיפול

נסו להימנע מגירוי של הגולגולת ועור הפנים בעיקר עם אתם רגישים באזורים אלו. התרת הצמה או הורדת הכובע מהראש עשויים לספק הקלה כמעט מידית מכאב הראש.

כאבי ראש בגלל רעב

מומחים טוענים שרמה הנמוכה של הסוכר בדם עלולה לגרום גם להתפתחות כאבי ראש. לדעת המומחים דיאטה, צום או דילוג על ארוחות מוריד את רמת הסוכר ומחולל מיגרנה בעוד שאכילה של מספר ארוחות קטנות ביום תשמור על האיזון ברמת הסוכר. המנגנון המדויק המסביר השפעה זאת אינו ידוע. ההשערה היא שרמה נמוכה של סוכר בדם מעוררת פעילות עצבית שגורמת לכאבי ראש.

טיפול

הקפידו לאכול מזון עם מקדם גליקמי נמוך (כגון: בשר, דגים, אגוזים, מזון מלא). הימנעו או צמצמו מזון “מתוק” (כגון: גלידה, לחם, סוכר, פסטה) המעלה חדות את רמת הסוכר, גורר הפרשה מוגברת של אינסולין אשר מוריד חדות את רמת הסוכר.

סוגי מזון מסוימים מובילים להתפתחות כאבי ראש

סוגי מזון רבים עלולים לגרום להתפתחות כאבי ראש. יתכן ומרכיבים מסוימים במזון גורמים לשינויים בטונוס של כלי הדם ובכך מובילים להתפתחות כאבים אלו. מומחים חלוקים בדעתם. חלקם סבור שמדובר בתגובה אלרגית למזון אחרים טוענים שלא. בין סוגי המזון שעלולים לגרום לכאבי ראש ניתן למצוא מזונות המכילים את החומצות האמיניות טירמין (גבינות מיושנות, יין אדום) ופניללין (שוקולד), מזון המכיל נתרן חנקתי (Sodium Nitrate) (בשר מעובד כגון נקניקים ונקניקיות) מזון המכיל מונוסודיום גלוטמט (Monosodium glutamate) וגם משקאות אלכוהוליים, קפאין, פריטי מזון כגון פיצה, חטיפי צ’יפס, דגים מיובשים, פירות יבשים ועוד ועוד עלולים לגרום לכאבים בראש.

עם זאת חשוב לציין שהקשר בין תזונה לכאבי ראש לא הוכח מחקרית וחולים רבים שנמנעים מאכילת פריטי המזון הללו ממשיכים לסבול ממיגרנות. אכילת מוצרי מזון אלו נעשית בעקבות כניסה למצב של טרום מיגרנה. בפרק הזמן שמקדים את המיגרנה מתרחשים שינויים כימיים במוח המובילים בין היתר לחשק עז לאכול פריטי מזון כמו שוקולד המכילים סרוטונין. יומיים שלושה לאחר האכילה מופיע המיגרנה.

טיפול

נהלו יומן מזון על מנת לאתר את סוג המזון שגורם להתפתחות כאבי ראש אצלכם. הימנעו מאכילת מזון שעלול לגרום לכאב הראש.

סקס וכאבי ראש

כאבי ראש בהקשר של סקס (Coital headaches) יכולים להתפתח במהלך המשחק המקדים או מיד לפני האורגזמה. מדובר בכאב ראש כללי הנמשך לרוב בין דקות אחדות לשעה. הגורם לכאב ראש מסוג זה הוא הלחץ הנבנה בראש ובשרירי הצוואר כתוצאה מהמאמץ ו/או העוררות המינית. גם אנשים המתאמנים בהרמת משקולות, או העוסקים בפעילות גופנית מאומצת אחרת יכולים לסבול מכאבי ראש דומים.

טיפול

תרגילי הרפיה, תרופות נגד כאב, תרופות נגד מיגרנה, שליטה ברמת העוררות המינית.

חשיפה לסוגי אור מסוימים וכאב ראש

אחד הגורמים השכיחים להתפתחות כאבי ראש הוא סוגים מסוימים של אור. חשיפה ממושכת לאור בהיר כגון אור המוקרן מפלורסנט, לאור מרצד ממסך המחשב, לאור מרצד הבוקע מטלוויזיות, לזוהר הבוהק של השמש ואפילו לאור המוקרן מקירות בהירים עלול לגרום לגירוי של עצב הטריגמינל ו/או עצב הראייה ולהוביל בכך להתפתחות כאבי ראש.

טיפול

עברו מאור פלורסנטי לאור נורות. הפחיתו את השימוש במחשב והתקינו מסך נוגד קרינה על מסך המחשב. קיר בהיר עלול להעצים את כמות האור המגיעה לעיניים שלכם. תלו תמונות על קירות בהירים על מנת להפחית ולספוג את עוצמת האור.

חוסר שתייה וכאב ראש

התייבשות ואפילו חוסר בשתייה מספקת עלול להוביל להתפתחות כאבי ראש. כאב על רקע של חוסר בנוזלים עשוי להתמקד בכול צד של הראש. תנועות ראש עשויות להחמיר את הכאב. המנגנון לכאב זה אינו ברור אך יש סברה שכלי הדם במוח מתכווצים בניסיון לשלוט ברמת הנוזלים בגוף. כיווץ זה של כלי הדם מפחית את הדם ואת החמצן המגיעים למוח והתוצאה היא כאב ראש.

טיפול

לא לשכוח לשתות מים במידה מספקת (אלכוהול לא נחשב).

חוסר בפעילות גופנית וכאב ראש

מחקרים מצביעים על כך שאנשים פעילים גופנית סובלים פחות מכאבים בראשם. הסיבה להשפעה זאת של פעילות גופנית אינה ברורה. יתכן והסיכוי המופחת להתפתחותם אצל אנשים פעילים גופנית נובע מההשפעה המרגיעה שיש לפעילות גופנית על רמת המתח הנפשי. אפשרות נוספת היא שפעילות גופנית מאפשרים זרימת דם וחמצן טובים יותר למוח.

טיפול

חצי שעה של פעילות יומית עשויה להפחית את הלחצים, לשפר את זרימת הדם לראש ולשחרר אנדורפינים רכיב כימי המשפר את התחושה.

כאבי ראש בגלל משקל גוף לא מאוזן

אנשים שסובלים ממיגרנה צריכים להימנע מהשמנה ומשקל עודף או מפני ירידה דרסטית במשקל. מצבים אלו עלולים לגרום לאפיזודות רבות יותר של מיגרנה. על פי מחקר שפורסם לאחרונה (April 12, 2017, Neurology) נימצא שמשקל עודף מעלה את הסיכון  לאפיזודות מרובות יותר של מיגרנה בקרב אנשים שסובלים מכך ב37% בעוד שמשקל נמוך מידי מעלה את הסיכון לאפיזודות מרובות יותר של מיגרנה ב13%.

טיפול

כולם צריכים לשמור על משקל גוף מאוזן ובעיקר אנשים שסובלים ממיגרנה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן