כאבים בירך גורמי סיכון
כאבים בירך גורמי סיכון

כאבים בירך גורמי סיכון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בירך – גורמי סיכון להתפתחות כאב במפרק הירך כוללים בין היתר גיל, מגדר, השמנה, סוגי ספורט מסוימים ועוד. הכרת גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בירך עשויים לעזור לנו למנוע אותם. מפרק זה שהוא המפרק הגדול ביותר בגוף מצויד ביכולות נשיאת עומסים מרשימה יחד עם יכולות תנועה מרשימות לא פחות. בין תפקידיו נמנה את העברת העומסים מהפלג הגוף העליון אל הגפיים וכן הענקת יציבות לגוף כולו.

המבנה של המפרק הכולל מרחשת (Acetabulum) עמוקה, לברום שמעמיק עוד יותר את המרחשת מאפשרים לראש עצם הירך להיכנס עמוק מספיק על מנת להעניק לנו את היציבות הנדרשת. רצועות חזקות ותומכות, מעטפת מפרק קשוחה ושרירים חזקים מסביב למפרק מוסיפים ליציבות הזאת. משטחי המפרק מכוסים בסחוס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בירך גורמי סיכון – רקע

פגיעה בכול אחת מהרקמות במפרק הירך ו/או ברקמות המרוחקות אך בעלות יכולת להשליך כאב לאזור הירך עלולה לגרום לנו לחוש בין היתר כאבים בירך. הסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות פגיעה במפרק הזה משתנים בהתאם למיקום הנזק, סוג הרקמה שנפגעה וחומרת הנזק. כאבי ירך יכולים להיות חריפים או קלים, להופיע באופן חד ומהיר או להתפתח באופן הדרגתי, יכולים להיות חודרניים או שטחיים, פועמים או מתמשכים. מלבד הכאבים הללו בירך יתכנו גם סימנים ותסמינים נלווים כולל בין היתר מגבלות תנועה של המפרק, נפיחות ובמידה ויש גם פגיעה עצבית יתכן ונחוש גם נימול, הירדמות וחולשה של חלק או כול הרגל. יתכן שבעקבות שינויים ניווניים במפרק הזה נחוש ואפילו נשמע רעשים וחריקות שעולים ממנו בעת הנעתו.

כאבים חריפים המלווים בחום, אדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת עלולים להצביע על דלקת זיהומית. גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בירך כוללים נזק מכני למפרק ו/או לרקמות הסובבות אותו בגלל עומס יתר חוזרני, בגלל פציעה טראומטית או בגלל מחלות כולל מחלות פרקים, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פיברומיאלגיה ועוד.

פירוט גורמי סיכון לכאב במפרק הירך

מספר רב של גורמי סיכון עלול לחשוף אותנו להתפתחות כאבים בירך. על חלק מהגורמים יש לנו שליטה ונוכל לצמצמם ועל חלק אחר אין לנו שליטה. בכול מקרה להיות קשוב לעומסים המוטלים על המפרק הזה עשוי להעניק לו אריכות ימים ובריאות טובה.

גורמי סיכון לכאבים בירך הנמצאים בשליטנו

פעילות גופנית

פעילות גופנית אינטנסיבית מידי או חוסר בפעילות גופנית מהווים גורם סיכון שנתון לשליטתנו. מחד לפעילות גופנית כולל חיזוק של שרירי הליבה יש את היכולת לחזק שרירים, עצמות ורקמות רכות אחרות ובכך לייצב את מפרק הירך ולהפחית את הסיכון לפגיעה בו מאידך חוסר בפעילות גופנית גורם לניוון, שחיקה וכמובן כאבים בירך.

להיות שמן
כאבים בירך גורמי סיכון
כאבים בירך גורמי סיכון

המשמעות של להיות בעל עודף משקל או גרוע יותר להיות שמן היא עומס יתר על מפרקי הירך ועל יתר המפרקים נושאי המשקל בגוף. משקל עודף או השמנה משנים גם את האופן שבו מפרקי הירך פועלים ובכך מאיצים את תהליכי הבליה במפרק.

עישון

לעישון ישנה השפעה רעה גם על בריאות המפרקים. אנשים שמעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח דלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך. מנגנון אפשרי שמסביר השפעה זאת נמצא בפגיעה באספקת הדם המתרחשת בגלל עישון. הסבר נוסף הוא אובדן צפיפות העצם הנגרם בין היתר בגלל עישון. צפיפות עצם נמוכה משמעותה סיכון גבוה יותר לשבר בצוואר הירך.

יציבה לקויה

האופן שבו אנו עומדים, הולכים, ישנים, רצים ויושבים משנה את רמת העומסים המוטלת על מפרקי הירך. אנשים שמקפידים על יציבה המשמרת את הקשתות והקימורים השונים של עמוד השדרה, שנמנעים מישיבה ממושכת ו/או מישיבה עם שיכול רגליים, ישיבת צפרדע (W) או ישיבה מזרחית מפחיתים את העומסים השליליים מעל מפרק הירך ומונעים התפתחות נזקים וכן כאבים בירך.

סיכוני מקצוע

מקצועות מסוימים חושפים את העוסקים בהם לעומסים חריגים על מפרק הירך ובכך לסיכון מוגבר להתפתחות נזקים ומיחושים. אנשים ממרבים לשבת חושפים עצמם לעומסים מצטברים ונזקים מצטברים מעצם הכפיפה הממושכת של מפרק הירך.

פעילות גופנית

רקדנים הם דוגמה למקצוע שהעוסקים בו נפצעים באופן משמעותי יותר מהממוצע. בגלל האימונים החוזרניים שלהם הרקמות התומכות במפרק הירך אינן מסוגלות לעשות זאת כך למשל הסיבוב החוצה (Turnout) המתבצע באופן חוזרני גרם לבלאי של הרקמות בחלק הקדמי של מפרק הירך כולל של גמישות יתר (Hypermobility) של הרצועות ושל מעטפת המפרק. התוצאה הסופית היא מפרק לא יציב (Instability) וסיכוי גבוה יותר לפיצות ושחיקה.

גורמי סיכון לכאבים בירך שאינם בשליטתנו

גיל

כמובן שגיל מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות שינויים ניווניים במפרק הירך ובעקבות כך גם להתפתחות תסמינים. סימנים ראשונים של דלקת פרקים ניוונית מתחילים לאחר גיל 40 עם זאת רק חלק קטן מהאנשים הללו יחושו גם כאב או סימנים ותסמינים אחרים. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה קצב השחיקה של הסחוסים והבלאי של המפרקים ושל הרקמות התומכות (גידים, רצועות, מעטפת מפרק) והמניעות (גידים ושרירים).

גנטיקה

כמו בהרבה פתולוגיות אחרות גם במקרה של כאבים בירך ישנה נטייה גנטית. אם קרוב משפחה מדרגה ראשונה סבל ממיחושים כאלה ואחרים במפרק הזה יש לכם סיכוי גבוה יותר לסבול מהם גם כן. סביר להניח שהסיבה העמוקה יותר לכך הם השינויים הגנטיים במבנה ובזוויות ואולי אף באיכות של הסחוסים שגורמת לנטייה המולדת הזאת.

ניתוח או פציעת ירך קודמת

במידה וסבלתם בעבר מכאב במפרק הירך ו/או במידה ונפצעתם בעבר במפרק הירך ו/או במידה ונותחתם בעבר במפרק הירך הרי שהסיכויים שלכם לאפיזודה חוזרת של כאבים בירך הם הרבה יותר גדולים מהממוצע. אחת הסיבות לכך היא העובדה הידועה שנזק, פציעה או ניתוח במפרק מוביל בהרבה מקרים להאצה בתהליכי הניוון במפרק. מפרק שנפצע או נותח יסבול בסבירות גבוה מדלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

ליקויים מבניים מולדים
כאבים בירך גורמי סיכון
כאבים בירך גורמי סיכון

ליקויים מבניים מולדים במפרק הירך או באגן, שינוי מולד בזוויות מפרקי הירך עלולים לגרום לשוני באופן עבודת המפרקים ובכך לחשוף את המפרק לעומסים גדולים מכדי יכולתו לספוג. שתי זוויות חשובות במפרק הירך שכול שינוי בהן עלול לגרום לפציעה וסימנים ותסמינים שונים כוללות את הזווית שבין צוואר הירך לעצם ראש הירך (Angle of inclination) ואת זווית הפיתול של ראש הירך (Angle of torsion). במצב תקין הזוויות הללו של מפרקי הירך מאפשרות תפקוד מכני אופטימלי ומניעת חיכוך מיותר בין העצמות והרקמות.

שינויים בזוויות הללו משבשות את התפקוד של מפרק הירך וגורמות לשחיקת סחוסים מוקדמת. יש לזכור שבגלל תהליכי פיצוי זוויות לא תקינות במפרק הירך יגרמו לזוויות לא תקינות בברכיים ובמפרקי הקרסול ויגרמו לשחיקה מוקדמת גם בהם. גם לרגל אחת קצרה יותר מהשנייה ישנה השפעה מזיקה על תפקוד מפרק הירך ועל קצב הבלאי שלו.

מחלות רקע

מחלות רקע שונות מעלות את הסיכון להתפתחות כאבים בירך. בין יתר המחלות שיש ביכולתן לגרום גם להתפתחות כאב במפרק הירך נמנה מחלת דלדול העצם החושפת את הסובלים ממנה להתפתחות שברים באגן וצוואר הירך, דלקות פרקים למיניהן, פיברומיאלגיה, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד.

כאב מעמוד השדרה המותני או ממפרקי העצה והכסל

מגוון רחב של פתולוגיות עלול לפגוע בעמוד השדרה המותני או במפרקי העצה והכסל. אזורים אלו עלולים לגרום בין היתר להקרנת כאב לכיוון מפרק הירך. מסיבה זאת יש בכול מקרה של כאבים בירך חשוב לשלול פגיעה בגב התחתון ובאגן.

כאבים בירך גם ילדים סובלים…

בעיות מבניות מולדות של ראש הירך (Developmental hip dysplasia): בעיה זו נחשבת לבעיה מולדת שכיחה בקרב תינוקות. כאשר מפרק הירך אינו יציב או אינו ממוקם באופן מיטבי מלידה התפתחותו נפגעת. למרות זאת יתכן שלאורך הילדות לא יסבול הילד מכאבים ומגבלות כלשהן אך עם השנים יחלו להתרחש נזקים ושינויים ניווניים במפרק אשר יגרמו לכאב ולדלקת פרקים. ההמלצות כיום הם לבדוק באופן ידני את התינוקות הנולדים ולהשתמש באולטרה סאונד אבחוני במידה וקיים חשד או רקע משפחתי לתופעה. הטיפול בשלב המוקדם הוא תומך ירכיים המאפשר מיקום נכון של המפרק לצורך המשך התפתחותו התקינה. בשלב מאוחר יותר יש לשקול טיפול כירורגי.

מחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease): בפתולוגיה הזאת קיימת פגיעה במהלך הילדות, באספקת הדם לראש הירך. הפרעה זו בזרימת הדם משבשת את ההתפתחות התקינה של ראש הירך וגורמת לעיוותו. עיוות זה מוביל ברבות השנים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים. זיהוי מוקדם של המחלה משפר את הסיכוי לטיפול יעיל. במידת הצורך יש לשקול טיפול כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב תחתון גורמי סיכון שכיחים

  גורמי סיכון לכאבי גב תחתון כוללים כמובן הרמה של חפצים כבדים, הרמה לא נכונה, נפילה, חבלה ועוד. כמעט כולם סובלים או יסבלו במהלך חייהם מכאבי גב תחתון. מחקר חדש מצא…

 • מה מסכן את פוריות הגבר

  פוריות הגבר? גורמי סיכון לפגיעה בפוריות של הגבר כוללים בין היתר ליקויים אנטומיים כמו מיקום לא תקין של האשכים, וריקוצלה ועוד, מחלות שונות, בעיות הורמונליות, סגנון חיים כולל עישון, צריכת…

 • ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר

  ניתוח שבר במפרק הירך מהווים עניין שכיח. נפילות מבוגרים הם הגורמים לשכיחות הגבוהה של התופעה. אחת התוצאות האפשריות של נפילה כזאת היא שבר בירך. ניתוח החירום שיש הכרח לבצע במצב…

 • כאבים במותן - מכתב תודה

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…

 • איחוי מהיר של שבר בירך

  איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב…

 • בורסיטיס בירך חכו עם הניתוח

  בורסיטיס בירך? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. כאב במפרק הירך עלול להיגרם גם בגלל דלקת באמתחת תל הירך הממוקמת בצד החיצוני של המפרק מעל תל הירך הגדול. הכאב…