כאבים בירך גורמי סיכון

כאבים בירך גורמי סיכון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בירך – גורמי סיכון להתפתחות פציעות שכיחות בירך כוללים בין היתר גיל, מגדר, השמנה, סוגי ספורט מסוימים, ליקויים מבניים ועוד. הכרת גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בירך עשויים לעזור לנו למנוע אותם. מפרק זה שהוא המפרק הגדול ביותר בגוף מצויד ביכולות נשיאת עומסים מרשימה יחד עם יכולות תנועה מרשימות לא פחות. בין תפקידיו נמנה את העברת העומסים מהפלג הגוף העליון אל הגפיים וכן הענקת יציבות לגוף כולו.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  המבנה של המפרק הכולל מרחשת (Acetabulum) עמוקה, לברום שמעמיק עוד יותר את המרחשת מאפשרים לראש עצם הירך להיכנס עמוק מספיק על מנת להעניק לנו את היציבות הנדרשת. רצועות חזקות ותומכות, מעטפת מפרק קשוחה ושרירים חזקים מסביב למפרק מוסיפים ליציבות הזאת. משטחי המפרק מכוסים בסחוס. המבנה המסיבי אינו מעניק למפרק הזה חסינות מפני פציעות שכיחות בירך. מניעת הכאבים בירך עוברת דרך הכרת גורמי הסיכון לפגיעה במפרק החשוב הזה.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בירך גורמי סיכון – רקע

  פגיעה בכול אחת מהרקמות במפרק הירך ו/או ברקמות המרוחקות אך בעלות יכולת להשליך כאב לאזור הירך עלולה לגרום לנו לחוש בין היתר כאבים בירך. הסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות פגיעה במפרק הזה משתנים בהתאם למיקום הנזק, סוג הרקמה שנפגעה וחומרת הנזק. כאבי ירך יכולים להיות חריפים או קלים, להופיע במהירות או באופן הדרגתי, להיות חודרניים או שטחיים, פועמים או מתמשכים. מלבד הכאבים הללו בירך יתכנו גם סימנים ותסמינים נלווים. בין היתר החולה עלול לדווח על מגבלות תנועה, נפיחות ובמידה ויש גם פגיעה עצבית יתכן ונחוש גם נימול, הירדמות וחולשה של חלק או כול הרגל. יתכן שבעקבות שינויים ניווניים במפרק הזה נחוש ואפילו נשמע רעשים וחריקות שעולים ממנו בעת הנעתו. כאבים חריפים המלווים בחום, אדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת עלולים להצביע על דלקת זיהומית.

  גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בירך כוללים:

  • נזק מכני למפרק ו/או לרקמות הסובבות אותו בגלל עומס יתר חוזרני
  • בגלל פציעה טראומטית
  • בגלל מחלות כולל מחלות פרקים, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פיברומיאלגיה ועוד

  פירוט גורמי סיכון לסימנים ותסמינים בירך

  מספר רב של גורמי סיכון עלול לחשוף אותנו להתפתחות כאבים בירך. על חלק מהגורמים יש לנו שליטה ונוכל לצמצמם ועל חלק אחר אין לנו שליטה. בכול מקרה להיות קשוב לעומסים המוטלים על המפרק הזה עשוי להעניק לו אריכות ימים ובריאות טובה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורמי סיכון הנמצאים בשליטנו

   פעילות גופנית

   פעילות גופנית אינטנסיבית מידי או חוסר בפעילות גופנית מהווים גורם סיכון שנתון לשליטתנו. מחד לפעילות גופנית כולל חיזוק של שרירי הליבה יש את היכולת לחזק שרירים, עצמות ורקמות רכות אחרות ובכך לייצב את מפרק הירך ולהפחית את הסיכון לפגיעה בו מאידך חוסר בפעילות גופנית גורם לניוון, שחיקה וכמובן כאבים בירך.

   להיות שמן
   כאבים בירך גורמי סיכון
   כאבים בירך גורמי סיכון

   המשמעות של להיות בעל עודף משקל או גרוע יותר להיות שמן היא עומס יתר על מפרקי הירך ועל יתר המפרקים נושאי המשקל בגוף. משקל עודף או השמנה משנים גם את האופן שבו מפרקי הירך פועלים ובכך מאיצים את תהליכי הבליה במפרק.

   עישון

   לעישון ישנה השפעה רעה גם על בריאות המפרקים. אנשים שמעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח דלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך. מנגנון אפשרי שמסביר השפעה זאת נמצא בפגיעה באספקת הדם המתרחשת בגלל עישון. הסבר נוסף הוא אובדן צפיפות העצם הנגרם בין היתר בגלל עישון. צפיפות עצם נמוכה משמעותה סיכון גבוה יותר לשבר בצוואר הירך.

   יציבה לקויה

   האופן שבו אנו עומדים, הולכים, ישנים, רצים ויושבים משנה את רמת העומסים המוטלת על מפרקי הירך. אנשים שמקפידים על יציבה המשמרת את הקשתות והקימורים השונים של עמוד השדרה, שנמנעים מישיבה ממושכת ו/או מישיבה עם שיכול רגליים, ישיבת צפרדע (W) או ישיבה מזרחית מפחיתים את העומסים השליליים מעל מפרק הירך ומונעים התפתחות נזקים וכן כאבים בירך.

   סיכוני מקצוע

   מקצועות מסוימים חושפים את העוסקים בהם לעומסים חריגים על מפרק הירך ובכך לסיכון מוגבר להתפתחות נזקים ומיחושים. אנשים ממרבים לשבת חושפים עצמם לעומסים מצטברים ונזקים מצטברים מעצם הכפיפה הממושכת של מפרק הירך.

   פעילות גופנית

   רקדנים הם דוגמה למקצוע שהעוסקים בו נפצעים באופן משמעותי יותר מהממוצע. בגלל האימונים החוזרניים שלהם הרקמות התומכות במפרק הירך אינן מסוגלות לעשות זאת כך למשל הסיבוב החוצה (Turnout) המתבצע באופן חוזרני גרם לבלאי של הרקמות בחלק הקדמי של מפרק הירך כולל של גמישות יתר (Hypermobility) של הרצועות ושל מעטפת המפרק. התוצאה הסופית היא מפרק לא יציב (Instability) וסיכוי גבוה יותר לפיצות ושחיקה.

   גורמי סיכון שאינם בשליטתנו

   גיל

   כמובן שגיל מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות שינויים ניווניים במפרק הירך ובעקבות כך גם להתפתחות תסמינים. סימנים ראשונים של דלקת פרקים ניוונית מתחילים לאחר גיל 40 עם זאת רק חלק קטן מהאנשים הללו יחושו גם כאב או סימנים ותסמינים אחרים. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה קצב השחיקה של הסחוסים והבלאי של המפרקים ושל הרקמות התומכות (גידים, רצועות, מעטפת מפרק) והמניעות (גידים ושרירים).

   גנטיקה

   כמו בהרבה פתולוגיות אחרות גם במקרה של כאבים בירך ישנה נטייה גנטית. אם קרוב משפחה מדרגה ראשונה סבל ממיחושים כאלה ואחרים במפרק הזה יש לכם סיכוי גבוה יותר לסבול מהם גם כן. סביר להניח שהסיבה העמוקה יותר לכך הם השינויים הגנטיים במבנה ובזוויות ואולי אף באיכות של הסחוסים שגורמת לנטייה המולדת הזאת.

   ניתוח או פציעת ירך קודמת

   במידה וסבלתם בעבר מכאב במפרק הירך ו/או במידה ונפצעתם בעבר במפרק הירך ו/או במידה ונותחתם בעבר במפרק הירך הרי שהסיכויים שלכם לאפיזודה חוזרת של כאבים בירך הם הרבה יותר גדולים מהממוצע. אחת הסיבות לכך היא העובדה הידועה שנזק, פציעה או ניתוח במפרק מוביל בהרבה מקרים להאצה בתהליכי הניוון במפרק. מפרק שנפצע או נותח יסבול בסבירות גבוה מדלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

   ליקויים מבניים מולדים
   כאבים בירך גורמי סיכון
   כאבים בירך גורמי סיכון

   ליקויים מבניים מולדים במפרק הירך או באגן, שינוי מולד בזוויות מפרקי הירך עלולים לגרום לשוני באופן עבודת המפרקים ובכך לחשוף את המפרק לעומסים גדולים מכדי יכולתו לספוג. שתי זוויות חשובות במפרק הירך שכול שינוי בהן עלול לגרום לפציעה וסימנים ותסמינים שונים כוללות את הזווית שבין צוואר הירך לעצם ראש הירך (Angle of inclination) ואת זווית הפיתול של ראש הירך (Angle of torsion). במצב תקין הזוויות הללו של מפרקי הירך מאפשרות תפקוד מכני אופטימלי ומניעת חיכוך מיותר בין העצמות והרקמות.

   שינויים בזוויות הללו משבשות את התפקוד של מפרק הירך וגורמות לשחיקת סחוסים מוקדמת. יש לזכור שבגלל תהליכי פיצוי זוויות לא תקינות במפרק הירך יגרמו לזוויות לא תקינות בברכיים ובמפרקי הקרסול ויגרמו לשחיקה מוקדמת גם בהם. גם לרגל אחת קצרה יותר מהשנייה ישנה השפעה מזיקה על תפקוד מפרק הירך ועל קצב הבלאי שלו.

   מחלות רקע

   מחלות רקע שונות מעלות את הסיכון להתפתחות כאבים בירך. בין יתר המחלות שיש ביכולתן לגרום גם להתפתחות כאב במפרק הירך נמנה מחלת דלדול העצם החושפת את הסובלים ממנה להתפתחות שברים באגן וצוואר הירך, דלקות פרקים למיניהן, פיברומיאלגיה, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד.

   כאב מעמוד השדרה המותני או ממפרקי העצה והכסל

   מגוון רחב של פתולוגיות עלול לפגוע בעמוד השדרה המותני או במפרקי העצה והכסל. אזורים אלו עלולים לגרום בין היתר להקרנת כאב לכיוון מפרק הירך. מסיבה זאת יש בכול מקרה של כאבים בירך חשוב לשלול פגיעה בגב התחתון ובאגן.

   סימנים ותסמינים בירך בקרב ילדים

   בעיות מבניות מולדות של ראש הירך (Developmental hip dysplasia): בעיה זו נחשבת לבעיה מולדת שכיחה בקרב תינוקות. כאשר מפרק הירך אינו יציב או אינו ממוקם באופן מיטבי מלידה התפתחותו נפגעת. למרות זאת יתכן שלאורך הילדות לא יסבול הילד מכאבים ומגבלות כלשהן אך עם השנים יחלו להתרחש נזקים ושינויים ניווניים במפרק אשר יגרמו לכאב ולדלקת פרקים. ההמלצות כיום הם לבדוק באופן ידני את התינוקות הנולדים ולהשתמש באולטרה סאונד אבחוני במידה וקיים חשד או רקע משפחתי לתופעה. הטיפול בשלב המוקדם הוא תומך ירכיים המאפשר מיקום נכון של המפרק לצורך המשך התפתחותו התקינה. בשלב מאוחר יותר יש לשקול טיפול כירורגי.

   מחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease): בפתולוגיה הזאת קיימת פגיעה במהלך הילדות, באספקת הדם לראש הירך. הפרעה זו בזרימת הדם משבשת את ההתפתחות התקינה של ראש הירך וגורמת לעיוותו. עיוות זה מוביל ברבות השנים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים. זיהוי מוקדם של המחלה משפר את הסיכוי לטיפול יעיל. במידת הצורך יש לשקול טיפול כירורגי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,