הידוק לסתות מה זה עלול לגרום

הידוק לסתות למה זה עלול לגרום

הידוק לסתות מה זה עלול לגרום? התשובה הקצרה לשאלה הזאת היא להתפתחות תסמונת מפרק הלסת. בין הנזקים האפשריים שעלולים להיגרם בגלל הידוק לסתות (Jaw clenching) נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרס של המיניסקוס, דלקות בשרירי הלעיסה ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים כאבים בפנים, כאבי ראש, מגבלות תנועה במפרקי הלסת ועוד. הגורם העיקרי להידוק לסתות הוא המתח הנפשי. האם ניתן לטפל בבעיה או למנוע אותה?

חריקת שיניים היא תופעה המתרחשת עקב הידוק הלסתות והנעתן זו כנגד זו. על פי הערכות כ- 10% מתושבי ארצות הברית הבוגרים סובלים מהתופעה הזאת. הכאבים בלסת, המגבלות התפקודיות, עוגמת הנפש והנזקים הכלכליים העצומים דוחפים את הממשל האמריקאי להשקיע תקציבי ענק כדי לענות על בין היתר השאלות הבאות: מה גורם להידוק לסתות? מהם הנזקים האפשריים בגלל הידוק לסתות? כיצד ניתן למנוע הידוק לסתות? ועוד. בכל מקרה של הידוק לסתות חשוב לאבחן ובמידת הצורך לטפל בנזקים האפשריים.

הידוק לסתות מה זה עלול לגרום – רקע

ההידוק של הלסתות (Clenching Jaw) מהווה גורם לנזקים משמעותיים במפרקים הללו. הנזקים הללו גורמים לעתים קרובות להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולפגיעה באיכות החיים. הידוק הלסתות יכול להתרחש במשך היום אך מתרחש לרוב בלילה במהלך השינה. להידוק לסתות לילי תתלווה לעתים גם חריקת שיניים. לרוב, חריקת שיניים אינה נלוות להידוק שיניים המתבצע במשך היום. הידוק לסתות המתבצע ביום קשור לרוב:

 • ללחץ נפשי או דאגה
 • לפעילות גופנית מאומצת
 • לריכוז קיצוני

הידוק לסתות יכול להתבצע באופן שקט או באופן רועש תוך כדי חריקת שיניים. התופעה שכיחה יותר אצל אנשים בוגרים אבל גם ילדים רבים סובלים מהתופעה. למעשה רוב בני האדם עוברים תקופות שבהם הם מהדקים לסתות וחורקים שיניים. במקרים אלו פעולות ההידוק והחריקה נמשכות לפרקי זמן קצרים בלי לגרום נזקים משמעותיים. אצל חלק מהאנשים מדובר במצב כרוני שנמשך חודשים ושנים. הנזקים, הדלקות והסימפטומים במפרקי הלסת וברקמות סביבם מתפתחים אצל אנשים אלה. הסימפטומים יכולים לכלול החל מתחושת חוסר נוחות במפרקי הלסת וכלה בשחיקת שיניים מלאה והרס של רקמות המפרק.

ללא טיפול מתאים הידוק לסתות וחריקת שיניים עלולים לגרום לנזקים קשים וסימפטומים רבים. כלל הסימנים והתסמינים הנובעים מהנזקים הללו נכללים בהגדרה של: "תסמונת מפרק הלסת". לפני שניגש לטיפול בתסמונת הזאת אנו אמורים לדעת:

 • מה גורם להידוק לסתות וחריקת שיניים
 • ומה הם הסימנים והתסמינים האפשריים בגלל פעולות אלה

גורמים וגורמי סיכון להידוק לסתות

לרוב, האדם שמהדק את לסתותיו וחורק את שיניו הופך להיות מודע לבעיה רק בזכות בן או בת הזוג הישנים לידו. אלה לעיתים קרובות מתעוררים בלילה בחשש שעכברים מכרסמים את הארונות ומגלים להפתעתם שזה בן או בת הזוג שחורקים שיניים בעוז. הגורמים לפעולות בלתי רצוניות אלה לא ברור לגמרי עם זאת ישנם מספר גורמים שרוב החוקרים מסכימים לגביהם:

לחצים נפשיים

רוב החוקרים סבורים שלחצים נפשיים ודאגות מהווים גורמים רבי השפעה על התפתחות התופעה של הידוק לסתות.

מנשך לא תקין

חלק מהחוקרים סבורים שמנשך לא תקין גורם לצורך פנימי לחריקת שיניים וכמובן הידוק לסתות.

הפרעות שינה

נמצא שאנשים שסובלים מהפרעות שינה נוטים גם להדק לסתות ולחרוק שיניים. כך למשל נמצא שאנשים שסובלים מדום נשימה בשינה (Sleep Apnea) מרבים להדק לסתות ולחרוק שיניים. הקשר בין הדברים לא ברור.

טיפול תרופתי

במקרים שאינם שכיחים הידוק לסתות וחריקת שיניים עלולים להיות תופעות לוואי של טיפולים תרופתיים. תרופות שעלולות לגרום לכך כוללות תרופות נוגדות דיכאון, תרופות פסיכיאטריות ועוד.

סגנון חיים

 סגנון חיים הכולל צריכת סמים כמו קוקאין ואקסטזי, שתיית אלכוהול מרובה, עישון ועוד מעלים את הסבירות להתפתחות הידוק לסתות ו/או חריקת שיניים.

מה הידוק לסתות עלול לגרום?

הידוק לסתות אינו חייב לגרום לסימנים ותסמינים. ואכן רוב האנשים המהדקים מידי פעם את לסתותיהם אינם חשים דבר. סימנים ותסמינים בגלל הידוק לסתות מתרחש כאשר ההידוק כרוני ואינטנסיבי וכמובן כאשר נלוות לו גם חריקת שיניים. הסימנים והתסמינים של הידוק לסתות או חריקת שיניים אינטנסיביים וכרוניים הם למעשה הסימנים והתסמינים של תסמונת מפרק הלסת בתוספת נזקים לשיניים עצמן. אדם המהדק וחורק שיניים באופן נמרץ ומתמשך עלול לפצוע רקמות השונות במפרק וסביבו ולגרום למגוון תסמינים אפשריים.

הסימנים והתסמינים של הידוק לסתות המפורטים מטה מחמירים במצב של אכילה, דיבור, פיהוק ועוד. להלן פירוט של סימנים ותסמינים אפשריים:

 • שחיקת שיניים לפעמים עד כדי היעלמותן
 • אובדן סתימות
 • רגישות בשיניים
 • חניכיים דלקתיות
 • כאבים באזור הפנים כולל כאבי אוזניים
 • כאבים בשרירי הלעיסה
 • התחזקות וגדילה של שרירי הלעיסה
 • כאבי ראש
 • כאבים ונוקשות במפרקי הלסת
 • קושי להניע את מפרק הלסת בעיקר בבוקר עם התעוררות משינה
 • סטייה של מפרק הלסת בעת פתיחת הפה
 • נעילה של מפרק הלסת
 • רעשים הבוקעים ממפרק הלסת בזמן פעולתו
 • בחילות
 • סחרחורות
 • הפרעות שינה
 • כאבים בצוואר

 אבחון הידוק לסתות

תהליך האבחון של הידוק לסתות וחריקת שיניים כולל למידה של היסטוריה הרפואית ובדיקה גופנית של מפרק הלסת ושל האזורים הסמוכים שפגיעה בהם עלולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים. יש לעתים שנזדקק גם להדמיה כגון צילום רנטגן של מפרקי הלסת. במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית נברר מתי החלה התופעה של הידוק לסתות, מה גרם לה, מה משפיעה עליה, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד הידוק הלסתות ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בפנים ובמפרקי הלסת במצבים של תנועה ומטלות שונות. נמשש את הפנים ואת הלסתות ונניע אותן באופן פסיבי. נחפש סימנים לליקוי תפקודי או מבני של מפרקי הלסת. במידת הצורך וכדי להעריך את חומרת הנזקים נפנה את החולה לביצוע דימות.

טיפול

הידוק לסתות למה זה עלול לגרום
הידוק לסתות למה זה עלול לגרום

חשוב לציין שאם החולה יפסיק להדק את הלסתות בשלב שבו אין עדיין נזק בלתי הפיך הסימנים והתסמינים ייעלמו תוך זמן קצר. יש מצבים שבהם הרקמות השונות שנפגעו יודעות להתאושש אבל לא כך לגבי השיניים שנשחקו עד דק. בכול מקרה טיפול בהידוק לסתות חייב לכלול הפחתת מתחים וסד לילה להגנה על השיניים ומפרקי הלסתות.

טיפול על ידי כירופרקט

טיפול כירופרקטי בתסמונות מפרק הלסת תכלול שימוש באמצעים מתקדמים לריפוי דלקות כגון לייזר רך. עוד נעשה שימוש בטכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שיפור טווח תנועה ושיפור התפקוד של המפרקים והשרירים. נוודא שינוי הרגלים (הימנעות מאכילה של מזון קשה, הימנעות מחתיכות מזון גדולות ועוד), שינוי התנהגות (כסיסת ציפורניים, תנועות בלתי רצוניות ועוד). נמליץ על הנחת רטיות חמות על המפרקים, עיסוי שרירי הלעיסה ועוד.

טיפולים תרופתיים

תרופות נגד דלקת, כאב והרפיית שרירים תרופות לשינה ועוד.

טיפולים התנהגותיים לניהול מתחים

ביו פידבק לשינויים התנהגותיים, מדיטציות, יוגה, הקשבה למוסיקה, קריאה, נשימות עמוקות ועוד.

טיפולים דנטליים

הידוק לסתות וחריקת שיניים עלולים לנבוע גם ממנשך לקוי שרופא שיניים יכול לתקן. רופא שיניים יכול לטפל גם בתוצאות של הידוק וחריקת שיניים ובכלל זה בשיניים שחוקות, שיניים רגישות, שיניים חסרות, אובדן של סתימות ועוד.

טיפולים כירורגיים

לאור חוסר ההצלחה של הטיפולים הכירורגיים במפרקי הלסת יש להשתמש בהם כמוצא אחרון בלבד.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

בלט דיסק צווארי אבחון ואבחנה מבדלת

בלט דיסק צווארי אבחון ואבחנה מבדלת

בלט דיסק צווארי? אבחון מהיר ומדויק עשוי לאפשר טיפול יעיל ולמנוע נזקים עצביים בלתי הפיכים וצורך אפשרי בניתוח להסרת הדיסק. בלט דיסק בצוואר הוא מצב שבו הדיסק הבין חולייתי צווארי ניזוק במידה קטנה יחסית ומפתח בליטה הצובטת את שורש העצב הסמוך.

סוגים ואפיונים של דלקות פרקים

דלקות פרקים סיווג ומאפיינים

דלקת פרקים? סוגים שונים של מחלות נכנסות לקטגוריה הזאת. מחלות אלה מהוות גורם מרכזי לפגיעה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. בארצות הברית לבדה כרבע מהאוכלוסייה סובלת מסימנים ותסמינים הנובעים מהפרעות בריאותיות במפרק זה או אחר.