בדיקה של עמוד השדרה הצווארי
בדיקה של עמוד השדרה הצווארי

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בדיקה של עמוד השדרה הצווארי נדרשת כדי לאתר את הגורם לכאבי צוואר ולסימנים ולתסמינים נוספים הנובעים מהאזור הזה. בדיקה של עמוד השדרה הצווארי תאפשר זיהוי של הרקמה שניזוקה, אומדן של חומרת הנזק וכמובן טיפול יעיל יותר. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בסימנים ובתסמינים נפגעת.

כאבי צוואר ומגבלות תנועה בעמוד השדרה הצווארי היא תופעה שכיחה ביותר. ברוב המקרים הכאבים הללו נגרמים בגלל נזקים זמניים לרקמות הרכות וצפויים לחלוף תוך ימים. רק בחלק קטן מהמקרים הכאבים נובעים מגורמים משמעותיים שחלקם עלולים אף לסכן חיים. לאבחון מהיר ומדויק יכולה על כן להיות חשיבות בריפוי, בלימת התפתחות הבעיה ולעתים גם בהצלת חיים. כל התהליך מחייב בדיקה של עמוד השדרה הצווארי תחילה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבדיקה של עמוד השדרה הצווארי – רקע

גורמים רבים יכולים להוביל להתפתחות כאבי צוואר. נזק לכול אחת מהרקמות המצויות בצוואר או העוברות דרכו עלולים לגרום לכאבים ומגבלות תנועה. הצוואר מהווה תחנת מעבר בין הראש לשאר הגוף שדרכה עוברים רקמות חשובות ובכללן כלי דם, עצבים, חוט השדרה, בית הבליעה קנה הנשימה, בלוטות לימפה ובלוטות הורמונליות. השרירים ויתר הרקמות הרכות מאפשרות לצוואר לייצב ולהניע את הראש באופן נרחב. גם רקמות אלו חשופות לעומסים ופציעות.

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי מהווה את המרכיב השני מתוך שלושה מרכיבי בדיקה שבהם נשתמש לצורך אבחון. המרכיבים הנוספים הם היסטוריה רפואית ובדיקות מיוחדות כגון בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה.

בדיקה של עמוד השדרה והצוואר – שלבים

למידה מדוקדקת של ההיסטוריה הרפואית האישית וההיסטוריה הרפואית המשפחתית של החולה מהווה על כן, את השלב הראשון בדרך לאבחון. בשלב השני נתחיל לערוך את הבדיקות הגופניות וכמובן בדיקה של עמוד השדרה הצווארי על כל חלקיו. בשלב השלישי ורק במידת הצורך, נעזר בבדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה על מנת לבסס או לשלו את האבחנה שלנו. חשוב לציין שמלבד בדיקת הצוואר מומלץ לבדוק גם את מפרקי הלסת, מפרקי הכתפיים, מרפקים, מפרקי כף היד וכפות ידיים. כול אחד מהמפרקים הללו יכול לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו שיכולים לנבוע מבעיות בעמוד השדרה הצווארי ובכך להטעות גם מאבחנים טובים.

היסטוריה רפואית

את האבחון של כאבים בצוואר ושל עמוד השדרה הצווארי יש להתחיל על ידי לקיחה קשובה של היסטוריה רפואית. גיל, עבר או הווה של מחלות, פציעות או בעיות מולדות אצלו או בקרב בני משפחתו. אם הגורם לכאבי הצוואר הוא פציעה מה המנגנון של הפציעה? נלמד על העיסוקים המקצועיים וכן העיסוקים הספורטיביים של החולה וננסה להעריך האם יש קשר בין עיסוקים אלו לבין בעיות הצוואר. נלמד כול פרט אודות הסימנים והתסמינים של החולה: מתי החלו הכאבים, מהו המיקום ומהו הפיזור של הכאבים, איך החלו הכאבים, מה סוג הכאב (קבוע, לסירוגין, פועם …) פירוט גורמים המחמירים או מקלים על הכאבים, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים מלבד הכאבים בצוואר ועוד. כאבים ותחושת נימול המוקרנים במורד היד יכולים להצביע על נזק אפשרי לדיסק הבין חולייתי כולל פריצת דיסק.

בדיקה גופנית של עמוד השדרה והצוואר

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי תכלול התבוננות, מישוש, בדיקת טווחי תנועה (כולל מפרקי הלסת, כתפיים, מרפקים וידיים באופן אקטיבי, פסיבי ומול התנגדות, בדיקות מיוחדות, בדיקות נירולוגיות, בדיקות מעבדה והדמיה.

התבוננות:

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי ושל חלקי הגוף הרלוונטיים האחרים נתחיל באמצעות תצפית על האופן שבו החולה הולך ונושא את עצמו. נתבונן על הגוף בכלל ועל האזור הכואב בפרט ונחפש סימנים לחבלה כגון צלקות, דימום, נפיחות, פריחה או שינוי גוון של העור. נסרוק את הגוף במטרה לאתר עיוות (דפורמציה) אפשרי כגון: כתפיים שאינם מאוזנות, עקמת בעמוד השדרה, יתר לורדוזיס או יתר קיפוזיס, אגן שאינו מאוזן, ברכי X, ברכי O, כפות רגליים שטוחות או גבוהות, ניוון שרירי. נתבונן בעמוד השדרה הצווארי ונחפש נגעים עוריים, חוסר סימטריה ולקות מבנית כמו עקמת, לורדוזה צווארית, טורטיקוליס צווארי, גובה כתפיים לא זהה, נפיחות של בלוטות לימפה, נפיחות או שוני מבני של בלוטת התריס, מבנה פנים המעיד על מחלה כמו למשל תסמונת דאון, תסמונת טורנר ותסמונת מרפן.

ראש מוטה הצידה עלול להצביע על טורטיקוליס חריף, טורטיקוליס מולד יהיה ללא כאב וילווה בחוסר סימטריה של הפנים בעוד שבמצב של טורטיקוליס חריף יהיו כאבים חריפים אך לא תפגע הסימטריה בפנים. ננסה לאתר שינויים בהליכה בהשוואה למעגל ההליכה (Gait Cycle) הנורמלי. פגיעה בחוט השדרה הצווארי עלולה לגרום לבעיות בהליכה (אטקסיה, הליכה עם בסיס רחב, הליכה ספסטית) יחד עם אובדן שליטה על הסוגרים.

מישוש:
בדיקה של עמוד שדרה הצווארי
בדיקה של עמוד שדרה הצווארי

במסגרת בדיקה של עמוד השדרה הצווארי נמשש גם את חלקי הצוואר השונים. יש יתרון במישוש הצוואר במצב של שכיבה כאשר השרירים רפויים. בעזרת המישוש ננסה לאתר רקמות כואבות: מישוש ידני של השרירים בצוואר או של השרירים שמעוצבבים על ידי העצבים הבוקעים מהצוואר (Sternocleidomastoid, Levator scapulae, Latissimus dorsi, Serratus anterior, Teres minor, Infraspinatus ,Subscapularis, Rhomboideus, Trapezius, Scalenes) בחיפוש אחר נקודות הדק וספאזם שרירי. נבצע מישוש תוך הנעה (Motion Palpation) של כול אחת מהחוליות, מפרקי השטחה ומהזיזים הגרמיים שלה בחיפוש אחר חוליה או מפרק עם מבנה לקוי, תנועה לקויה ו/או רגישות גבוהה למגע. חוליה רגישה או כואבת למגע עלולה להיגרם לדלקת זיהומית, שבר או התפתחות סרטנית.

נחפש חוסר סדירות עצם הלשון (Hyoid) ובטבעת הסחוסית (Cricoid cartilage) המקיפה את קנה הנשימה. נמשש גם את עצם השכמה. ננסה בעזרת המישוש לאתר בלוטות לימפה נפוחות או כול נפיחות אחרת. נמשש את עורקי התרדמה (carotid artery) ונחוש את הדופק. נמשש את בלוטת התריס ונחפש בה בליטות או רגישות.

טווחי תנועה:

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי תכלול בדיקה של טווחי תנועה של עמוד השדרה הצווארי ושל עמוד השדרה המותני באופן אקטיבי, באופן פסיבי ומול התנגדות. כדי לשלול מעורבות של מפרקים פריפריים נבדוק באותו אופן גם את טווחי התנועה שלהם. האם טווחי התנועה של כול אחד מהמפרקים מלא האם ישנו הבדל בין טווחי התנועה של מפרק אחד לעומת המפרק בצד השני?
טווחי התנועה האקטיביים של הצוואר (עם דחיפה קלה) הנם: כפיפה לפנים: (80 – 90o), מתיחה לאחור: (70o), כפיפה לצדדים: (20 – 45o), סיבוב: (70 – 90o). אם אכן נמצאו הבדלים בטווחי התנועה מה גורם להם? חוסר איזון שרירי, פגיעה ברקמה רכה אחרת או נזק מבני למפרק וגירוי דלקתי?

בדיקות מיוחדות:

נבצע בדיקות מיוחדות במסגרת בדיקה של עמוד השדרה הצווארי ובכללן נבדוק את העורקים החולייתיים (Vertebral arteries Test), נבצע בדיקות שמטרתן לברר האם יש לחץ על שורש עצב צווארי ( Distraction , Compression, Valsalva Test, Spurling’s Sign) ועוד.

בדיקות נירולוגיות:

את הבדיקה הגופנית נסיים עם בדיקה נירולוגית. בדיקה של עמוד השדרה הצווארי ללא בדיקה נירולוגית אינה שלמה. הבדיקה הנירולוגית תכלול בדיקת חישה, בדיקת טונוס שרירים, בדיקת כוח ובדיקה של החזרי גידים (רפלקסים). באמצעות בדיקות אלו ננסה להעריך האם קיימת פגיעה עצבית שמקורה בעמוד השדרה הצווארי.

במהלך הבדיקה המוטורית של השרירים נמדוד כוח ונשווה בין שני הצדדים. את דירוג עוצמת הכוח נתעד בסקלה שבין 0-5 (ראה טבלה מספר 1).

דירוג כוח שרירים (טבלה 1)

דירוג

תיאור מצב

0/5

אין תנועה

1/5

תנועת שריר זעירה מבלי יכולת להניע דבר

2/5

קיימת תנועה רצונית בלי יכולת להתגבר על כוח המשיכה

3/5

תנועה עם יכולת להתגבר על כוח המשיכה אך לא על התנגדות

4/5

תנועה עם יכולת חלקית להתגבר על התנגדות.

5/5

תנועה מלאה כוח נורמלי

 

את החזרי הגידים נבדוק באמצעות פטיש מיוחד ונדרג את יכולת התגובה שלהם בסולם שבין 0-4 (ראה טבלה מספר 2). להלן אופן הדירוג:

דירוג החזרי גידים (טבלה 2)

דירוג

תיאור

0

אין

1+ or +

תת תגובה

2+ or ++

תגובה נורמלית

3+ or +++

תגובה מוקצנת בלי רטט (Clonus)

4+ or ++++

תגובה מוקצנת עם רטט (Clonus)

 

להלן טבלה מסכמת (ראה טבלה מספר 3) בדיקה של עמוד השדרה הצווארי הכוללת בדיקה תחושתית על פי חלוקה לדרמטום (רצועות עוד ששורש עצב תחושתי בודד מעצבב אותן) בדיקת כוח שרירים על פי חלוקה למיוטום (שרירים או קבוצת שרירים שמעצבב אותם שורש עצב מוטורי בודד) ובדיקה של החזרי גידים.

בדיקות נירולוגיות של עמוד השדרה הצווארי טבלה מסכמת (טבלה 3)

החזרי גידים

אובדן תחושה

חולשה מוטורית

מיקום הכאב

שורש
העצב

השריר הדו ראשי (Biceps)

מעל שרירי הדלתא (Deltoid)

שריר הדלתא (Deltoid)

החלק העליון של החזה, חלק קדמי
של הכתף והיד עד שורש כף היד

C5

השריר הדו ראשי (Biceps)

אגודל ואצבע מורה

השריר הדו ראשי (Biceps), שריר
הזרוע והחישור (brachioradialis)

הצד של היד עד האגודל

C6

השריר התלת ראשי (Triceps)

אצבע אמצעית

השריר התלת ראשי (Triceps)
והשרירים המותחים של כף היד והאצבעות

החלק האחורי של היד
עד האצבע האמצעית

C7

אין

האצבע הקטנה

השרירים הפנימיים של כף היד

החלק האחורי של היד
עד האצבעות ארבע וחמש

C8

בדיקות נירולוגיות נוספות?

בדיקות אפשריות נוספות במסגרת בדיקה של עמוד השדרה הצווארי כוללות בדיקת עצבי הגולגולת, בדיקת בבינסקי (Babinski) ועוד. בדיקות שיווי משקל כולל מבחן רומברג (Romberg) או הליכה עם עיניים עצומות עקב לאצבעות יתבצעו כאשר יש חשד לפגיעה במערכת העצבים המרכזית הגורמת פגיעה בשיווי המשקל ו/או פגיעה במערכת הווסטיבולרית או בחוש פרופיוספטי.

עצבי הגולגולת:

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי מחייבת לעתים גם בדיקה של העצבים הקרניאליים. ישנם 12 זוגות עצבי גולגולת או עצבים קרניאליים היוצאים ישירות מהמוח, חלקם עצבים תחושתיים וחלקם תנועתיים. עצבים אלו מעניקים עצבוב תחושתי ותנועתי לחלקים בראש ובגוף. ספרות רומיות משמשות כשמות לעצבים אלו ואלו ניתנים להם על פי הגובה ממנו הם יוצאים מהגולגולת. עצב הריח קיבל את הספרה הרומית I כי הוא יוצא מהנקודה הגבוה ביותר וכך הלאה. בין העצבים הקרניאליים שאנו עשויים לבחון נכלול את עצב הריח (I), עצב הראייה (II), העצב מניע העניים (III), עצב הסליל (IV), העצב המשולש (V), העצב המצדיד (VI), עצב הפנים (VII), עצב השמיעה ושיווי המשקל (VIII), עצב הלשון והלוע (IX), העצב התועה (X), עצב הלוואי (XI) ועצב תת הלשון (XII).

דגלים צהובים

יש צורך לאמוד את מצבו הנפשי של החולה וזאת בגלל ההשפעה האדירה שיש למצבים הנפשיים על עמוד השדרה הצווארי. שאלות אודות קיום של דיכאון, משבר נפשי, גירושין, מוות במשפחה, כישלון עסקי או רומנטי ועוד עשויים להועיל בהבנת הרקע לבעיה. נלמד על הרקע התעסוקתי ועל תחביביו של החולה וננסה להעריך האם קיים קשר אפשרי בין מקצועו של החולה ו/או תחביביו לבין בעיות הצוואר.

דגלים אדומים

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי
בדיקה של עמוד השדרה הצווארי

לכול אורך הבדיקה ננסה לזהות דגלים אדומים. חולה שדגל אדום מתנופף מעל הסימנים והתסמינים שלו יופנה לחדר מיון. דגלים אדומים הם שורה של סימנים ותסמינים המעלים את החשד שיתכן ותסמיני עמוד השדרה הצווארי הופיעו על רקע של מחלה אורגנית מערכתית ולא על רקע מכני פשוט. בין התסמינים הללו יש למנות: הופעת כאבי הצוואר לראשונה לפני גיל 20 או אחרי גיל 50, כאבי צוואר שהחלו בעקבות טראומה חדה, ההיסטוריה הרפואית של החולה כוללת סרטן, שימוש בתרופות סטרואידים, הזרקת סמים, שימוש בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית, ירידה בלתי מוסברת במשקל, חום, צמרמורת, חסר נוירולוגי מתפתח או סימנים של פגיעה בעצב מוטורי עליון (UMN). תסמינים אלו ועוד המעלים את החשד שמקור הכאב אינו מכני אלא מערכתי יופנו לחדר מיון להמשך בירור.

איך מבדילים בין פגיעה בעצב מוטורי עליון לעצב מוטורי תחתון?

פגיעה בעצב הנמצא במוח או בחוט השדרה עצמו מוגדר כפגיעה של עצב מוטורי עליון (upper motor neuron injury) וזאת לעומת פגיעה בעצב שעזב את חוט השדרה המוגדר כפגיעה של עצב מוטורי תחתון (lower motor neuron injury). בפגיעה בעצב מוטורי עליון מראה השרירים תקין או דל במעט. בפגיעה בעצב מוטורי תחתון השרירים מתדלדלים. בפגיעה בעצב מוטורי עליון הטונוס של השרירים גבוה ועוויתי. בפגיעה בעצב מוטורי תחתון הטונוס של השרירים ירוד. בפגיעה בעצב מוטורי עליון וגם בעצב מוטורי תחתון הכוח הגס של השרירים ירוד. החזרי הגידים בפגיעה בעצב מוטורי עליון ערים ואילו בפגיעה בעצב מוטורי תחתון החזרי הגידים ירודים. בפגיעה בעצב מוטורי עליון מראה ההחזרים הפתולוגיים קיימים ואילו בפגיעה בעצב מוטורי תחתון אין החזרים פתולוגיים.

אמצעי הדמיה בדיקות דם ועוד

ברוב המקרים בדיקה של עמוד השדרה הצווארי והבדיקות המפורטות כאן מספיקות לאבחן את הגורם לכאבי צוואר ואין צורך לחשוף את החולה לקרינות מיותרות. רק לעיתים רחוקות נדרש, על מנת לשלול גורמים אחרים (דגלים אדומים) או כדי לאשר את האבחנה לבדוק את החולה גם עם אמצעי הדמיה בעיקר על ידי צילום רנטגן, CT או MRI. כאשר יש חשד לנזק גרמי בצוואר אזי צילום רנטגן, CT או מיפוי עצמות של עמוד השדרה הצווארי עשוי להועיל.

כאשר יש חשד לנזק ברקמות הרכות כולל לדיסק הבין חולייתי MRI של עמוד השדרה הצווארי מהווה את האמצעי המועדף. מכשיר EMG עשוי לעזור לנו באבחון הפרעות בהולכה עצבית. בדיקות דם כולל ספירת דם, שקיעת דם, CRP, ובדיקת שתן עשויות להועיל באבחון כאבי צוואר על רקע של דלקות זיהומיות, דלקות פרקים וסרטן. פוספטאזה בסיסית (Alkaline phosphatase) יהיה גבוה במקרה של גרורות סרטניות בעצמות או במחלת פאג’ט (Paget’s Disease) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • עמוד השדרה

  עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן