בדיקה של עמוד השדרה הצווארי

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי נדרשת כדי לאתר מה גורם לכאבים ולסימנים ולתסמינים נוספים בצוואר. בדיקה של עמוד השדרה הצווארי תאפשר זיהוי של הרקמה שניזוקה, אומדן של חומרת הנזק וכמובן טיפול יעיל יותר. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בכל בעיה בעמוד השדרה הצווארי נפגעת.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי צוואר ומגבלות תנועה בעמוד השדרה הצווארי היא תופעה שכיחה ביותר. ברוב המקרים הכאבים הללו נגרמים בגלל נזקים זמניים לרקמות הרכות וצפויים לחלוף תוך ימים. רק בחלק קטן מהמקרים הכאבים נובעים מגורמים משמעותיים שחלקם עלולים אף לסכן חיים. לאבחון מהיר ומדויק יכולה על כן להיות חשיבות בריפוי, בלימת התפתחות הבעיה ולעתים גם בהצלת חיים. כל התהליך מחייב בדיקה של עמוד השדרה הצווארי תחילה.

  {loadposition inside-page}

  בדיקה של עמוד השדרה הצווארי – רקע

  גורמים רבים יכולים להוביל להתפתחות כאבי צוואר. נזק לכול אחת מהרקמות המצויות בצוואר או העוברות דרכו עלולים לגרום לכאבים ומגבלות תנועה. הצוואר מהווה תחנת מעבר בין הראש לשאר הגוף שדרכה עוברים רקמות חשובות ובכללן כלי דם, עצבים, חוט השדרה, בית הבליעה קנה הנשימה, בלוטות לימפה ובלוטות הורמונליות. השרירים ויתר הרקמות הרכות מאפשרות לצוואר לייצב ולהניע את הראש באופן נרחב. גם רקמות אלו חשופות לעומסים ופציעות.

  בדיקה של עמוד השדרה הצווארי מהווה את המרכיב השני מתוך שלושה מרכיבי בדיקה שבהם נשתמש לצורך אבחון. המרכיבים הנוספים הם היסטוריה רפואית ובדיקות מיוחדות כגון בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה.

  שלבי הבחינה של הצוואר

  למידה מדוקדקת של ההיסטוריה הרפואית האישית וההיסטוריה הרפואית המשפחתית של החולה מהווה על כן, את השלב הראשון בדרך לאבחון. בשלב השני נתחיל לערוך את הבדיקות הגופניות וכמובן בדיקה של עמוד השדרה הצווארי על כל חלקיו. בשלב השלישי ורק במידת הצורך, נעזר בבדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה על מנת לבסס או לשלו את האבחנה שלנו. חשוב לציין שמלבד בדיקת הצוואר מומלץ לבדוק גם את מפרקי הלסת, מפרקי הכתפיים, מרפקים, מפרקי כף היד וכפות ידיים. כול אחד מהמפרקים הללו יכול לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו שיכולים לנבוע מבעיות בעמוד השדרה הצווארי ובכך להטעות גם מאבחנים טובים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה רפואית

   את האבחון של כאבים בצוואר ושל עמוד השדרה הצווארי יש להתחיל על ידי לקיחה קשובה של היסטוריה רפואית. גיל, עבר או הווה של מחלות, פציעות או בעיות מולדות אצלו או בקרב בני משפחתו. אם הגורם לכאבי הצוואר הוא פציעה מה המנגנון של הפציעה? נלמד על העיסוקים המקצועיים וכן העיסוקים הספורטיביים של החולה וננסה להעריך האם יש קשר בין עיסוקים אלו לבין בעיות הצוואר. נלמד כול פרט אודות הסימנים והתסמינים של החולה: מתי החלו הכאבים, מהו המיקום ומהו הפיזור של הכאבים, איך החלו הכאבים, מה סוג הכאב (קבוע, לסירוגין, פועם …) פירוט גורמים המחמירים או מקלים על הכאבים, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים מלבד הכאבים בצוואר ועוד. כאבים ותחושת נימול המוקרנים במורד היד יכולים להצביע על נזק אפשרי לדיסק הבין חולייתי כולל פריצת דיסק.

   בדיקה גופנית של עמוד השדרה והצוואר

   בדיקה של עמוד השדרה הצווארי תכלול התבוננות, מישוש, בדיקת טווחי תנועה (כולל מפרקי הלסת, כתפיים, מרפקים וידיים באופן אקטיבי, פסיבי ומול התנגדות, בדיקות מיוחדות, בדיקות נירולוגיות, בדיקות מעבדה והדמיה.

   התבוננות:

   בדיקה של עמוד השדרה הצווארי ושל חלקי הגוף הרלוונטיים האחרים נתחיל באמצעות תצפית על האופן שבו החולה הולך ונושא את עצמו. נתבונן על הגוף בכלל ועל האזור הכואב בפרט ונחפש סימנים לחבלה כגון צלקות, דימום, נפיחות, פריחה או שינוי גוון של העור. נסרוק את הגוף במטרה לאתר עיוות (דפורמציה) אפשרי כגון: כתפיים שאינם מאוזנות, עקמת בעמוד השדרה, היפר לורדוזיס או יתר קיפוזיס, אגן שאינו מאוזן, ברכי X, ברכי O, כפות רגליים שטוחות או גבוהות, ניוון שרירי. נתבונן בעמוד השדרה הצווארי ונחפש נגעים עוריים, חוסר סימטריה ולקות מבנית כמו עקמת, לורדוזיס צווארי, טורטיקוליס צווארי, גובה כתפיים לא זהה, נפיחות של בלוטות לימפה, נפיחות או שוני מבני של בלוטת התריס, מבנה פנים המעיד על מחלה כמו למשל תסמונת דאון, תסמונת טורנר ותסמונת מרפן.

   ראש מוטה הצידה עלול להצביע על טורטיקוליס חריף, טורטיקוליס מולד יהיה ללא כאב וילווה בחוסר סימטריה של הפנים בעוד שבמצב של טורטיקוליס חריף יהיו כאבים חריפים אך לא תפגע הסימטריה בפנים. ננסה לאתר שינויים בהליכה בהשוואה למעגל ההליכה (Gait Cycle) הנורמלי. פגיעה בחוט השדרה הצווארי עלולה לגרום לבעיות בהליכה (אטקסיה, הליכה עם בסיס רחב, הליכה ספסטית) יחד עם אובדן שליטה על הסוגרים.

   מישוש:
   בדיקה של עמוד השדרה הצווארי
   בדיקה של עמוד השדרה הצווארי

   במסגרת בדיקה של עמוד השדרה הצווארי נמשש גם את חלקי הצוואר השונים. יש יתרון במישוש הצוואר במצב של שכיבה כאשר השרירים רפויים. בעזרת המישוש ננסה לאתר רקמות כואבות: מישוש ידני של השרירים בצוואר או של השרירים שמעוצבבים על ידי העצבים הבוקעים מהצוואר (Sternocleidomastoid, Levator scapulae, Latissimus dorsi, Serratus anterior, Teres minor, Infraspinatus ,Subscapularis, Rhomboideus, Trapezius, Scalenes) בחיפוש אחר נקודות הדק וספאזם שרירי. נבצע מישוש תוך הנעה (Motion Palpation) של כול אחת מהחוליות, מפרקי השטחה ומהזיזים הגרמיים שלה בחיפוש אחר חוליה או מפרק עם מבנה לקוי, תנועה לקויה ו/או רגישות גבוהה למגע. חוליה רגישה או כואבת למגע עלולה להיגרם לדלקת זיהומית, שבר או התפתחות סרטנית.

   נחפש חוסר סדירות עצם הלשון (Hyoid) ובטבעת הסחוסית (Cricoid cartilage) המקיפה את קנה הנשימה. נמשש גם את עצם השכמה. ננסה בעזרת המישוש לאתר בלוטות לימפה נפוחות או כול נפיחות אחרת. נמשש את עורקי התרדמה (carotid artery) ונחוש את הדופק. נמשש את בלוטת התריס ונחפש בה בליטות או רגישות.

   טווחי תנועה:

   בדיקה של עמוד השדרה הצווארי תכלול בדיקה של טווחי תנועה של עמוד השדרה הצווארי ושל עמוד השדרה המותני באופן אקטיבי, באופן פסיבי ומול התנגדות. כדי לשלול מעורבות של מפרקים פריפריים נבדוק באותו אופן גם את טווחי התנועה שלהם. האם טווחי התנועה של כול אחד מהמפרקים מלא האם ישנו הבדל בין טווחי התנועה של מפרק אחד לעומת המפרק בצד השני?
   טווחי התנועה האקטיביים של הצוואר (עם דחיפה קלה) הנם: כפיפה לפנים: (80 – 90o), מתיחה לאחור: (70o), כפיפה לצדדים: (20 – 45o), סיבוב: (70 – 90o). אם אכן נמצאו הבדלים בטווחי התנועה מה גורם להם? חוסר איזון שרירי, פגיעה ברקמה רכה אחרת או נזק מבני למפרק וגירוי דלקתי?

   בדיקות מיוחדות:

   נבצע בדיקות מיוחדות במסגרת בדיקה של עמוד השדרה הצווארי ובכללן נבדוק את העורקים החולייתיים (Vertebral arteries Test), נבצע בדיקות שמטרתן לברר האם יש לחץ על שורש עצב צווארי (Distraction , Compression, Valsalva Test, Spurling’s Sign) ועוד.

   בדיקות נירולוגיות:

   את הבדיקה הגופנית נסיים עם בדיקה נירולוגית. בדיקה של עמוד השדרה הצווארי ללא בדיקה נירולוגית אינה שלמה. הבדיקה הנירולוגית תכלול בדיקת חישה, בדיקת טונוס שרירים, בדיקת כוח ובדיקה של החזרי גידים (רפלקסים). באמצעות בדיקות אלו ננסה להעריך האם קיימת פגיעה עצבית שמקורה בעמוד השדרה הצווארי.

   במהלך הבדיקה המוטורית של השרירים נמדוד כוח ונשווה בין שני הצדדים. את דירוג עוצמת הכוח נתעד בסקלה שבין 0-5 (ראה טבלה מספר 1).

   דירוג כוח שרירים (טבלה 1)

   דירוג

   תיאור מצב

   0/5

   אין תנועה

   1/5

   תנועת שריר זעירה מבלי יכולת להניע דבר

   2/5

   קיימת תנועה רצונית בלי יכולת להתגבר על כוח המשיכה

   3/5

   תנועה עם יכולת להתגבר על כוח המשיכה אך לא על התנגדות

   4/5

   תנועה עם יכולת חלקית להתגבר על התנגדות.

   5/5

   תנועה מלאה כוח נורמלי

    

   את החזרי הגידים נבדוק באמצעות פטיש מיוחד ונדרג את יכולת התגובה שלהם בסולם שבין 0-4 (ראה טבלה מספר 2). להלן אופן הדירוג:

   דירוג החזרי גידים (טבלה 2)

   דירוג

   תיאור

   0

   אין

   1+ or +

   תת תגובה

   2+ or ++

   תגובה נורמלית

   3+ or +++

   תגובה מוקצנת בלי רטט (Clonus)

   4+ or ++++

   תגובה מוקצנת עם רטט (Clonus)

    

   להלן טבלה מסכמת (ראה טבלה מספר 3) בדיקה של עמוד השדרה הצווארי הכוללת בדיקה תחושתית על פי חלוקה לדרמטום (רצועות עוד ששורש עצב תחושתי בודד מעצבב אותן) בדיקת כוח שרירים על פי חלוקה למיוטום (שרירים או קבוצת שרירים שמעצבב אותם שורש עצב מוטורי בודד) ובדיקה של החזרי גידים.

   בדיקות נירולוגיות של עמוד השדרה הצווארי טבלה מסכמת (טבלה 3)

   החזרי גידים

   אובדן תחושה

   חולשה מוטורית

   מיקום הכאב

   שורש
   העצב

   השריר הדו ראשי (Biceps)

   מעל שרירי הדלתא (Deltoid)

   שריר הדלתא (Deltoid)

   החלק העליון של החזה, חלק קדמי
   של הכתף והיד עד שורש כף היד

   C5

   השריר הדו ראשי (Biceps)

   אגודל ואצבע מורה

   השריר הדו ראשי (Biceps), שריר
   הזרוע והחישור (brachioradialis)

   הצד של היד עד האגודל

   C6

   השריר התלת ראשי (Triceps)

   אצבע אמצעית

   השריר התלת ראשי (Triceps)
   והשרירים המותחים של כף היד והאצבעות

   החלק האחורי של היד
   עד האצבע האמצעית

   C7

   אין

   האצבע הקטנה

   השרירים הפנימיים של כף היד

   החלק האחורי של היד
   עד האצבעות ארבע וחמש

   C8

   בדיקות נירולוגיות נוספות?

   בדיקות אפשריות נוספות במסגרת בדיקה של עמוד השדרה הצווארי כוללות בדיקת עצבי הגולגולת, בדיקת בבינסקי (Babinski) ועוד. בדיקות שיווי משקל כולל מבחן רומברג (Romberg) או הליכה עם עיניים עצומות עקב לאצבעות יתבצעו כאשר יש חשד לפגיעה במערכת העצבים המרכזית הגורמת פגיעה בשיווי המשקל ו/או פגיעה במערכת הווסטיבולרית או בחוש פרופיוספטי.

   עצבי הגולגולת:

   בדיקה של עמוד השדרה הצווארי מחייבת לעתים גם בדיקה של העצבים הקרניאליים. ישנם 12 זוגות עצבי גולגולת או עצבים קרניאליים היוצאים ישירות מהמוח, חלקם עצבים תחושתיים וחלקם תנועתיים. עצבים אלו מעניקים עצבוב תחושתי ותנועתי לחלקים בראש ובגוף. ספרות רומיות משמשות כשמות לעצבים אלו ואלו ניתנים להם על פי הגובה ממנו הם יוצאים מהגולגולת. עצב הריח קיבל את הספרה הרומית I כי הוא יוצא מהנקודה הגבוה ביותר וכך הלאה. בין העצבים הקרניאליים שאנו עשויים לבחון נכלול את עצב הריח (I), עצב הראייה (II), העצב מניע העניים (III), עצב הסליל (IV), העצב המשולש (V), העצב המצדיד (VI), עצב הפנים (VII), עצב השמיעה ושיווי המשקל (VIII), עצב הלשון והלוע (IX), העצב התועה (X), עצב הלוואי (XI) ועצב תת הלשון (XII).

   דגלים צהובים

   יש צורך לאמוד את מצבו הנפשי של החולה וזאת בגלל ההשפעה האדירה שיש למצבים הנפשיים על עמוד השדרה הצווארי. שאלות אודות קיום של דיכאון, משבר נפשי, גירושין, מוות במשפחה, כישלון עסקי או רומנטי ועוד עשויים להועיל בהבנת הרקע לבעיה. נלמד על הרקע התעסוקתי ועל תחביביו של החולה וננסה להעריך האם קיים קשר אפשרי בין מקצועו של החולה ו/או תחביביו לבין בעיות הצוואר.

   דגלים אדומים

   בדיקה של עמוד השדרה הצווארי
   בדיקה של עמוד השדרה הצווארי

   לכול אורך הבדיקה ננסה לזהות דגלים אדומים. חולה שדגל אדום מתנופף מעל הסימנים והתסמינים שלו יופנה לחדר מיון. דגלים אדומים הם שורה של סימנים ותסמינים המעלים את החשד שיתכן ותסמיני עמוד השדרה הצווארי הופיעו על רקע של מחלה אורגנית מערכתית ולא על רקע מכני פשוט. בין התסמינים הללו יש למנות: הופעת כאבי הצוואר לראשונה לפני גיל 20 או אחרי גיל 50, כאבי צוואר שהחלו בעקבות טראומה חדה, ההיסטוריה הרפואית של החולה כוללת סרטן, שימוש בתרופות סטרואידים, הזרקת סמים, שימוש בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית, ירידה בלתי מוסברת במשקל, חום, צמרמורת, חסר נוירולוגי מתפתח או סימנים של פגיעה בעצב מוטורי עליון (UMN). תסמינים אלו ועוד המעלים את החשד שמקור הכאב אינו מכני אלא מערכתי יופנו לחדר מיון להמשך בירור.

   איך מבדילים בין פגיעה בעצב מוטורי עליון לעצב מוטורי תחתון?

   פגיעה בעצב הנמצא במוח או בחוט השדרה עצמו מוגדר כפגיעה של עצב מוטורי עליון (upper motor neuron injury) וזאת לעומת פגיעה בעצב שעזב את חוט השדרה המוגדר כפגיעה של עצב מוטורי תחתון (lower motor neuron injury). בפגיעה בעצב מוטורי עליון מראה השרירים תקין או דל במעט. בפגיעה בעצב מוטורי תחתון השרירים מתדלדלים. בפגיעה בעצב מוטורי עליון הטונוס של השרירים גבוה ועוויתי. בפגיעה בעצב מוטורי תחתון הטונוס של השרירים ירוד. בפגיעה בעצב מוטורי עליון וגם בעצב מוטורי תחתון הכוח הגס של השרירים ירוד. החזרי הגידים בפגיעה בעצב מוטורי עליון ערים ואילו בפגיעה בעצב מוטורי תחתון החזרי הגידים ירודים. בפגיעה בעצב מוטורי עליון מראה ההחזרים הפתולוגיים קיימים ואילו בפגיעה בעצב מוטורי תחתון אין החזרים פתולוגיים.

   אמצעי הדמיה בדיקות דם ועוד

   ברוב המקרים בדיקה של עמוד השדרה הצווארי והבדיקות המפורטות כאן מספיקות לאבחן את הגורם לכאבי צוואר ואין צורך לחשוף את החולה לקרינות מיותרות. רק לעיתים רחוקות נדרש, על מנת לשלול גורמים אחרים (דגלים אדומים) או כדי לאשר את האבחנה לבדוק את החולה גם עם אמצעי הדמיה בעיקר על ידי צילום רנטגן, CT או MRI. כאשר יש חשד לנזק גרמי בצוואר אזי צילום רנטגן, CT או מיפוי עצמות של עמוד השדרה הצווארי עשוי להועיל.

   כאשר יש חשד לנזק ברקמות הרכות כולל לדיסק הבין חולייתי MRI של עמוד השדרה הצווארי מהווה את האמצעי המועדף. מכשיר EMG עשוי לעזור לנו באבחון הפרעות בהולכה עצבית. בדיקות דם כולל ספירת דם, שקיעת דם, CRP, ובדיקת שתן עשויות להועיל באבחון כאבי צוואר על רקע של דלקות זיהומיות, דלקות פרקים וסרטן. פוספטאזה בסיסית (Alkaline phosphatase) יהיה גבוה במקרה של גרורות סרטניות בעצמות או במחלת פאג'ט (Paget's Disease) ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.