איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של מפרק הלסת ימנעו את החמרת הנזקים, סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  רוב המקרים של כאבים בלסת נובעים מנזקים זמניים בשרירי הלעיסה הכוללים התכווצות שרירים ונקודות הדק דלקתיות. נזקים מינוריים אלו צפויים לחלוף עם או בלי טיפול. מאידך קיימת סכנה שבעיות משמעותיות יותר בשרירי הלעיסה עלולות עקב שיבוש התפקוד של פעולת הלסת להוביל לנזקים משמעותיים יותר: דיסק תוך מפרקי הסוטה ממקומו, מתיחה של רצועות, שחיקה של סחוסים, דלקת פרקים ניוונית ועוד. אלה יכולים לגרום בין היתר לתחושה של לסת תפוסה. אז איך לשחרר לסת תפוסה?

  {loadposition inside-page}

  איך לשחרר לסת תפוסה – רקע

  כאב קל חד פעמי במפרק הלסת ותחושה של לסת תפוסה הנמשכים ימים ספורים בלבד אינם מחייבים אבחון וטיפול. גם נוכחות קצרת מועד של רעשים, בעת פתיחה וסגירה של הפה אינם מעידים בהכרח על בעיה משמעותית המחייבת טיפול מקצועי. הסימנים ותסמינים הללו יכולים להופיע בעקבות מכה קלה, טיפול שיניים או חריקת שיניים עם או בלי הידוק לסתות על רקע של מתח נפשי זמני, וייעלמו תוך ימים אחדים.

  מאידך, כאב לסת ממושך או כאב לסת החוזר שוב ושוב ו/או רעשים קבועים הנלווים להנעת המפרק, תחושת לסת תפוסה ומגבלות תנועה אחרות מחייבים התייחסות יסודית ואחראית. מגוון התסמינים הללו עלולים להעיד על התפתחות נזק משמעותי במפרק הלסת. כאבי אוזניים או שיניים ממושכים ללא כל בעיה באוזניים או בשיניים יכולים גם כן להעיד על בעיה במפרק הלסת. בכל מקרה מניעה היא המדיניות המועדפת. עדיף לשלול בעיה מאשר לטפל בה מאוחר יותר.

  איך לשחרר לסת תפוסה – טיפול עצמי

  כאמור, ברוב הפעמים, כאבים בלסת ותחושה של לסת תפוסה הנובעים מליקוי ראשוני במפרק הלסת יחלפו תוך ימים ספורים גם בלי טיפול מיוחד או הכוונה. הרבה פעמים התנהגות נכונה כאשר הפציעה בראשית דרכה הכוללת מנוחה למפרק ובכלל זה הימנעות מלעיסה מיותר (מסטיק), הימנעות מפתיחה מלאה של הפה (פיהוק), הימנעות מלעיסה של מזון קשה ועוד. גם עיסוי עצמי של שרירי הלעיסה עשוי להניב הקלה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   נסו להפחית או למנוע לחצים נפשיים. בחלק גדול מהמקרים לחץ נפשי וחרדות גורמים להידוק לסתות וחריקת שיניים ובכך ולהתפחות הנזקים במפרקי הלסת. יתכן שסד לילה או מגן שיניים עשויים להועיל וזאת למרות שאין מחקרים שמאשרים את התועלת.

   ניתן באופן זמני בלבד לנסות ולהפחית את הכאבים הראשוניים במפרק הלסת ותחושה של לסת תפוסה באמצעות תרופות ללא מרשם. הדגש כאן הוא על כאבים ראשוניים בלבד. כאשר מדובר בכאבים כרוניים, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום לגבי שיכוך הכאבים באמצעות תרופות. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4 – 8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. נסו להבין מה גרם לכאבים במפרק ולהימנע מכך. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

   איך לשחרר לסת תפוסה – טיפול כירופרקטי

   איך לשחרר לסת תפוסה
   איך לשחרר לסת תפוסה

   כאבים ומגבלות תנועה ותחושה של לסת תפוסה שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. הטיפול בליקויים במפרק הלסת עשוי להיות מורכב ומאתגר. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוח לרובן המכריע של הבעיות במפרק הלסת. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכאבים ופתולוגיות של מפרק הלסת שנוצרים עקב שיבוש בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות המפרק מעומס יתר או מפציעה טראומטית. הכירופרקטיקה בהסתכלותה הביו מכנית יכולה להועיל בטיפול ובשיקום המפרק הפצוע ומניעת פציעות בהמשך. על המטופל להחלים לחלוטין מהבעיה על מנת למנוע מעגל קסמים של דלקות חוזרות.

   הורדת עומסים מהמפרק

   עם ההגעה לאבחון ינהל הכירופרקט דיון עם החולה לגבי מהות הבעיה ומה לדעתו גרם לה. יש חשיבות לכך שהחולה יפחית במידת האפשר את העומסים על מערכת הלעיסה על ידי שינוי הרגלים כגון לעיסת מסטיק, אכילת מזון קשה, לנגוס חתיכות מזון גדולות, הידוק לסתות חריקת שיניים ועוד. במידה וקיימת חריקת שיניים יופנה החולה להתאמת סד לילה.

   בשלב החריף

   מהות הטיפול במפרק הלסת ובתחושה של לסת תפוסה תלויה בסוג הרקמה שנפגעה, חומרת הפגיעה והשלב בו הפגיעה מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים הטיפול יהיה פסיבי ויכלול אמצעי עזר להורדת דלקות ובשלבים המתקדמים יותר יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי ויצריך מעורבות הולכת וגדלה של המטופל. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. הטיפול יכלול הנעה מבוקרת של מפרק הלסת לשיפור טווח תנועה, מניעת החלשות השרירים ומגבלות תנועה כרוניות.

   הפניה לבעל מקצוע אחר

   במידת הצורך יופנה החולה לאחד או יותר מהטיפולים או בעלי המקצוע הבאים: טיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של קורטיקוסטרואידים, רופא שיניים לבדיקת מנשך ו/או התאמה של סד לילה, פסיכולוג להערכה פסיכולוגית, רופא משפחה לטיפול תרופתי ובמידה ושום אמצעי לא עוזר לכירורג פה ולסת.

   מטרת הטיפול השמרני הכירופרקטי

   • הפחתה של כאב
   • שיפור טווח התנועה והתחושה של לסת תפוסה
   • הפחתה בכמות התרופות הנצרכת
   • חזרה מהירה לשגרה
   • שיקום המפרק

   הטיפול במרפאתנו יכלול:

   סד לילה
   סד לילה

   לצורך הטיפול והשיקום של מפרק הלסת ננקוט בצעדים הבאים:

   • שימוש בסד לילה למניעת שחיקת השיניים
   • הנעות מפרק הלסת לשיפור התנועה, הפחתת הכאב והתחושה של לסת תפוסה
   • עיסוי עמוק של שרירי הלסת להרפיה ולהפחתת הכאב
   • מתיחות שרירי הלסת לשיפור התנועה ולהפחתת הכאב
   • לרוב יש צורך לטפל גם בעמוד השדרה הצווארי
   • אמצעי עזר חשמליים (אולטרסאונד, לייזר רך ועוד)

   טיפולים נוספים

   • לשחרר לסת תפוסה עם טיפולים תרופתיים – תרופות נגד דלקת כולל זריקות סטרואידים, תרופות להורדת כאב והרפיית שרירים, תרופות לשינה ועוד.
   • לשחרר לסת תפוסה עם טיפולים התנהגותיים – כגון ביופידבק מאפשרים שליטה התנהגותית טובה יותר והפחתה מסוימת בשחיקת השיניים וכיווץ שרירי הלסת.
   • טיפולים כירורגיים – לאור הסטטיסטיקה המתפרסמת אודות ניתוחים אלו נראה שהנזק רב על התועלת. אפשרות זו ראוי לה להוות מוצא אחרון בלבד.

   מניעת נזקים למפרקי הלסת

   • לשחרר לסת תפוסה עם תרגילים לשיפור היציבה (לשון למעלה שיניים בנפרד, מיקום ראש וסנטר, מיקום כתפיים)
   • תרגילי שיווי משקל
   • תרגילי מתיחה ללסת ולצוואר
   • תרגול רגיעה (נשימות, דמיון מודרך ומדיטציה).
   • שיפור כושר גופני כללי
   • להימנע מלעיסת מסטיק
   • להימנע מאכילת מזון קשה או קשה ללעיסה
   • להימנע ממזון מאיץ דלקות: שומן רווי, מזון מטוגן, קפאין
   • אכול מזון עם חומצות שומן חיוניות להורדת דלקת: אומגה 3
   • במידת הצורך יופנה החולה לבדיקת מנשך אצל רופא שיניים

   איך לשחרר לסת תפוסה – גורמי כישלון בטיפול

   דיכאון
   דיכאון

   אם הטיפול לא מצליח ואתם מוסיפים לסבול מתחושה של לסת תפוסה ומיתר הסימנים והתסמינים הנובעים מהפרעות במפרק הלסת בדקו האם אתם סובלים גם מהתסמינים הבאים:

   •  דיכאון
   •  גישה שלילית או לא ראלית לגבי סיכויי הצלחת הטיפול
   •  חסר בתפקוד מיני
   •  הרגלי אכילה בעייתיים
   •  תחושת בלבול קבועה
   •  שימוש בבעיה הרפואית כתירוץ להימנע מתפקוד

   שיקום מפרק הלסת

   במרפאתנו לא מסתפקים בהפחתת הכאבים ושיפור תחושה של לסת תפוסה הנובעים מהפרעות במפרק הלסת. אנו נשאף לשקם את המפרק ולאפשר לו לעמוד בעומסים הנדרשים ובכללם לעיסה ודיבור. נשפר את תפקודו של המפרק החולה על ידי כך שנשיב לו את האיזון השרירי, נשפר את טווח התנועה שלו ואת תחושת המיקום שלו. האופי הקינטי של הגוף האנושי מחייב אותנו להתייחס גם לפרקים האחרים בגוף שיש להם קשר אנטומי ו/או קשר תפקודי עם מפרק הלסת ובכלל זה צוואר ושכמות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,