איך לשחרר לסת תפוסה
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של מפרק הלסת ימנעו את החמרת הנזקים, סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

רוב המקרים של כאבים בלסת נובעים מנזקים זמניים בשרירי הלעיסה הכוללים התכווצות שרירים ונקודות הדק דלקתיות. נזקים מינוריים אלו צפויים לחלוף עם או בלי טיפול. מאידך קיימת סכנה שבעיות משמעותיות יותר בשרירי הלעיסה עלולות עקב שיבוש התפקוד של פעולת הלסת להוביל לנזקים משמעותיים יותר: דיסק תוך מפרקי הסוטה ממקומו, מתיחה של רצועות, שחיקה של סחוסים, דלקת פרקים ניוונית ועוד. אלה יכולים לגרום בין היתר לתחושה של לסת תפוסה. אז איך לשחרר לסת תפוסה?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאיך לשחרר לסת תפוסה – רקע

כאב קל חד פעמי במפרק הלסת ותחושה של לסת תפוסה הנמשכים ימים ספורים בלבד אינם מחייבים אבחון וטיפול. גם נוכחות ארעית של רעשים, בעת פתיחה וסגירה של הפה אינם מעידים בהכרח על בעיה משמעותית המחייבת טיפול מקצועי. הסימנים ותסמינים הללו יכולים להופיע בעקבות מכה קלה, טיפול שיניים או חריקת שיניים עם או בלי הידוק לסתות על רקע של מתח נפשי זמני, וייעלמו תוך ימים אחדים.

מאידך, כאב לסת ממושך או כאב לסת החוזר שוב ושוב ו/או קיום של רעשים בעת הנעת המפרק, תחושת לסת תפוסה ומגבלות תנועה אחרות מחייבים התייחסות יסודית ואחראית. מגוון התסמינים הללו עלולים להעיד על התפתחות נזקים משמעותיים במפרק הלסת. כאבי אוזניים או שיניים ממושכים ללא כל רקע פתולוגי יכולים גם כן להעיד על בעיה במפרק הלסת. בכל מקרה מניעה היא המדיניות המועדפת. עדיף לשלול בעיה מאשר לטפל בה מאוחר יותר.

איך לשחרר לסת תפוסה – טיפול עצמי

כאמור, ברוב הפעמים, כאבים בלסת ותחושה של לסת תפוסה הנובעים מליקוי ראשוני במפרק הלסת יחלפו תוך ימים ספורים גם בלי טיפול מיוחד או הכוונה. הרבה פעמים התנהגות נכונה כאשר הפציעה בראשית דרכה הכוללת מנוחה למפרק ובכלל זה הימנעות מלעיסה מיותר (מסטיק), הימנעות מפתיחה מלאה של הפה (פיהוק), הימנעות מלעיסה של מזון קשה ועוד. גם עיסוי עצמי של שרירי הלעיסה עשוי להניב הקלה.

נסו להפחית או למנוע לחצים נפשיים. בחלק גדול מהמקרים לחץ נפשי וחרדות גורמים להידוק לסתות וחריקת שיניים ובכך ולהתפחות הנזקים במפרקי הלסת. יתכן שסד לילה או מגן שיניים עשויים להועיל וזאת למרות שאין מחקרים שמאשרים את התועלת.

ניתן באופן זמני בלבד לנסות ולהפחית את הכאבים הראשוניים במפרק הלסת ותחושה של לסת תפוסה באמצעות תרופות ללא מרשם. הדגש כאן הוא על כאבים ראשוניים בלבד. כאשר מדובר בכאבים כרוניים, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום לגבי שיכוך הכאבים באמצעות תרופות. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. נסו להבין מה גרם לכאבים במפרק ולהימנע מכך. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

איך לשחרר לסת תפוסה – טיפול כירופרקטי

איך לשחרר לסת תפוסה
איך לשחרר לסת תפוסה

כאבים ומגבלות תנועה ותחושה של לסת תפוסה שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. הטיפול בליקויים במפרק הלסת עשוי להיות מורכב ומאתגר. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוח לרובן המכריע של הבעיות במפרק הלסת. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכאבים ופתולוגיות של מפרק הלסת שנוצרים עקב שיבוש בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות המפרק מעומס יתר או מפציעה טראומטית. הכירופרקטיקה בהסתכלותה הביו מכנית יכולה להועיל בטיפול ובשיקום המפרק הפצוע ומניעת פציעות בהמשך. על המטופל להחלים לחלוטין מהבעיה על מנת למנוע מעגל קסמים של דלקות חוזרות.

הורדת עומסים מהמפרק

עם ההגעה לאבחון ינהל הכירופרקט דיון עם החולה לגבי מהות הבעיה ומה לדעתו גרם לה. יש חשיבות לכך שהחולה יפחית במידת האפשר את העומסים על מערכת הלעיסה על ידי שינוי הרגלים כגון לעיסת מסטיק, אכילת מזון קשה, לנגוס חתיכות מזון גדולות, הידוק לסתות חריקת שיניים ועוד. במידה וקיימת חריקת שיניים יופנה החולה להתאמת סד לילה.

בשלב החריף

מהות הטיפול במפרק הלסת ובתחושה של לסת תפוסה תלויה בסוג הרקמה שנפגעה, חומרת הפגיעה והשלב בו הפגיעה מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים הטיפול יהיה פסיבי ויכלול אמצעי עזר להורדת דלקות ובשלבים המתקדמים יותר יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי ויצריך מעורבות הולכת וגדלה של המטופל. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. הטיפול יכלול הנעה מבוקרת של מפרק הלסת לשיפור טווח תנועה, מניעת החלשות השרירים ומגבלות תנועה כרוניות.

הפניה לבעל מקצוע אחר

במידת הצורך יופנה החולה לאחד או יותר מהטיפולים או בעלי המקצוע הבאים: טיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של קורטיקוסטרואידים, רופא שיניים לבדיקת מנשך, פסיכולוג להערכה פסיכולוגית, רופא משפחה לטיפול תרופתי ובמידה ושום אמצעי לא עוזר לכירורג פה ולסת.

מטרת הטיפול השמרני הכירופרקטי

 • הפחתה של כאב
 • שיפור טווח התנועה והתחושה של לסת תפוסה
 • הפחתה בכמות התרופות הנצרכת
 • חזרה מהירה לשגרה
 • שיקום המפרק

הטיפול במרפאתנו יכלול:

סד לילה
סד לילה

לצורך הטיפול והשיקום של מפרק הלסת ננקוט בצעדים הבאים:

 • שימוש בסד לילה למניעת שחיקת השיניים
 • הנעות מפרק הלסת לשיפור התנועה, הפחתת הכאב והתחושה של לסת תפוסה
 • עיסוי עמוק של שרירי הלסת להרפיה ולהפחתת הכאב
 • מתיחות שרירי הלסת לשיפור התנועה ולהפחתת הכאב
 • לרוב יש צורך לטפל גם בעמוד השדרה הצווארי
 • אמצעי עזר חשמליים (אולטרה סאונד, לייזר רך ועוד)

טיפולים נוספים

 • לשחרר לסת תפוסה עם טיפולים תרופתיים – תרופות נגד דלקת כולל זריקות סטרואידים, תרופות להורדת כאב והרפיית שרירים, תרופות לשינה ועוד.
 • לשחרר לסת תפוסה עם טיפולים התנהגותיים – כגון ביו פידבק מאפשרים שליטה התנהגותית טובה יותר והפחתה מסוימת בשחיקת השיניים וכיווץ שרירי הלסת.
 • טיפולים כירורגיים – לאור הסטטיסטיקה המתפרסמת אודות ניתוחים אלו נראה שהנזק רב על התועלת. אפשרות זו ראוי לה להוות מוצא אחרון בלבד.

מניעת נזקים למפרקי הלסת

 • לשחרר לסת תפוסה עם תרגילים לשיפור היציבה (לשון למעלה שיניים בנפרד, מיקום ראש וסנטר, מיקום כתפיים)
 • תרגילי שיווי משקל
 • תרגילי מתיחה ללסת ולצוואר
 • תרגול רגיעה (נשימות, דמיון מודרך ומדיטציה).
 • שיפור כושר גופני כללי
 • להימנע מלעיסת מסטיק
 • להימנע מאכילת מזון קשה או קשה ללעיסה
 • להימנע ממזון מאיץ דלקות: שומן רווי, מזון מטוגן, קפאין
 • אכול מזון עם חומצות שומן חיוניות להורדת דלקת: אומגה 3
 • במידת הצורך יופנה החולה לבדיקת מנשך אצל רופא שיניים

איך לשחרר לסת תפוסה – גורמי כישלון בטיפול

דיכאון
דיכאון

אם הטיפול לא מצליח ואתם מוסיפים לסבול מתחושה של לסת תפוסה ומיתר הסימנים והתסמינים שנובעים מהפרעות במפרק הלסת בדקו האם אתם סובלים גם מהתסמינים הבאים:

 •  דיכאון
 •  גישה שלילית או לא ראלית לגבי סיכויי הצלחת הטיפול
 •  חסר בתפקוד מיני
 •  הרגלי אכילה בעייתיים
 •  תחושת בלבול קבועה
 •  שימוש בבעיה הרפואית כתירוץ להימנע מתפקוד

שיקום

במרפאתנו לא מסתפקים בהפחתת הכאבים ושיפור תחושה של לסת תפוסה הנובעים מהפרעות במפרק הלסת. אנו נשאף לשקם את המפרק ולאפשר לו לעמוד בעומסים הנדרשים ובכללם לעיסה ודיבור. נשפר את תפקודו של המפרק החולה על ידי כך שנחזיר לו את האיזון השרירי, נשפר את טווח התנועה שלו ואת תחושת המיקום שלו. האופי הקינטי של הגוף האנושי מחייב אותנו להתייחס גם לפרקים האחרים בגוף שיש להם קשר אנטומי ו/או קשר תפקודי עם מפרק הלסת ובכלל זה צוואר ושכמות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן