דלקת בכתף מה גורם לה

דלקת בכתף מה גורם לה

דלקת בכתף מה גורם לה? הכתף הוא מפרק מורכב שמצטיין במגוון תנועות נרחב ובטווחי תנועה גדולים. היתרונות הללו פוגעים ביציבות המפרק ובחוסנו. עקב השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה הוא נתון ללחצים ועומסים חוזרניים. השילוב של הלחצים והעומסים עם חוסר היציבות מגבירים את סיכויי המפרק להיפגע. מסיבה זאת, נזק והתפתחות דלקת בכתף הגורמת כאבים בכתף ומגבלות תנועה מהווים עניין שגרתי.

לפני שאנו מתחילים לטפל בסימפטומים בכתף חשוב להבין מה גורם לה. בתהליך האבחון של מקור הכאב ומגבלות התנועה בכתף חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת. במאמר "דלקת בכתף מה גורם לה" נדון בגורמים האפשריים להתפתחות דלקת במפרק המורכב הזה.

דלקת בכתף מה גורם לה – רקע

מפרק הכתף הוא מורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. תכונות בסיס אלו הופכים את המפרק לפגיע וחשוף לפציעות. התנועתיות הרבה שלו פוגעת ביציבותו וביכולתו להתמודד עם עומסים. תנועתיות היתר של המפרק עלולה להוביל לתפקוד לקוי והתפתחות עומסים חריגים. העומסים החריגים הללו מאתגרים את רקמות הכתף ומגבירים את הסיכוי לפציעתן.

התוצאה ריבוי פציעות וכאבים במפרק וברקמות סביבו:

 • על פי מחקרים שונים כשליש מהאוכלוסייה סובלת מפציעות כלשהן במפרק הזה

פציעות והתפתחות דלקת בכתף הן לרוב ממושכות וטורדניות. במקרה של פציעה חוזרת הטיפול עלול להימשך זמן רב. זו עוד סיבה מדוע עדיף למנוע אותן מאשר לטפל בהן. ישנן מספר תסמונות שכיחות שבין יתר הסימפטומים שלהן כוללות כאבים בכתף. חלק גדול מהתסמונות הללו נגרמות בגלל:

 • פגיעה באחת או יותר מהרקמות במפרק (אמתחת, גיד, שריר…) או בסביבתו הקרובה
 • או פגיעה ברקמות מרוחקות (עמוד שדרה צווארי) שהן בעלות יכולת השלכת כאב למפרק הזה

רוב תסמונות הכאב בכתף מתפתחות בגלל:

 • פגיעה בשרירים המסובבים של המפרק
 • דלקת באמתחת – בורסיטיס בכתף
 • פריקות מפרק
 • כתף קפואה
 • שברים
 • דלקות פרקים

במאמר הנוכחי נסקור את תסמונות הכאב השכיחות הנובעות מהתפתחות דלקת בכתף. לפני כן נפרט מעט על המבנה האנטומי של המפרק.

אנטומיה בסיסית של הכתף

מפרק הכתף מורכב למעשה מארבעה מפרקים שונים:
1) המפרק הראשון הנו בין עצם החזה לעצם הבריח (Sternoclavicular (SC
2) מפרק השני מצוי בין עצם הבריח ועצם הקרויה אקרומיון (Acromioclavicular (AC
3) המפרק השלישי מצוי בין חלקו הכדורי של עצם הזרוע לבין שקע המצוי על עצם השכמה ( Glenohumeral (GH
4) מפרק האחרון מצוי בין עצם השכמה ובין הצלעות מאחור. (Scapulothoracic (ST

קצות העצמות של המפרקים השונים, בנקודות המפגש שלהן, מכוסים בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. השרירים אחוזים לעצמות באמצעות גידים תפקידם להניע את המרפק. קבוצות שרירים חשובות בתנועת המפרק מחוברות לעצם השכמה, לעצם הזרוע ולעצם הבריח. שרירים אלו בכלל וקבוצת השרירים המסובבים של הכתף (rotator cuff) בפרט מאפשרים למפרק לבצע תנועות רבות ומגוונות.

חשיבות השרירים המסובבים

דלקת בכתף מה גורם לה
דלקת בכתף מה גורם לה

מפרק הכתף מוקף בקבוצת שרירים אשר מייצבת אותו באופן דינמי ונקראת השרירים המסובבים. השרירים המסובבים תומכים את מפרק במקומו ובמקביל מאפשרים את טווח התנועה הגדול המאפיין את המפרק. כל הפרעה לקואורדינציה של השרירים הללו או לכוחם וגמישותם תוביל בהכרח לתפקוד לקוי שלהם כמייצבי המפרק ותגביר את הסיכוי לפציעה והתפתחות דלקת בכתף.

יש לטפל ללא דיחוי בכל פציעה או ליקוי תפקודי של השרירים המסובבים. עיכוב במתן טיפול עלול להוביל להתפתחות הפרעות מורכבות. כך למשל תופעה הנקראת "כתף קפואה" עלולה להתפתח כאשר:

 • הפציעה בכתף ממושכת
 • חלים שינויים בשרירים וברקמות הרכות האחרות העוטפות את הפרק
 • טווחי התנועה בכתף נפגעים

איתור מהיר של מקור הפציעה והענקת טיפול מתאים עשויה למנוע סיבוכים כגון אלו.

תסמונות דלקתיות שכיחות בכתף

אנו נתייחס כאן לשתי הפציעות השכיחות ביותר שגורמות להתפתחות דלקת בכתף:

 • צביטת גידים
 • מתיחה או קרע של הגידים

במאמרים אחרים באתר אנו סוקרים הפרעות שכיחות אחרות במפרק הזה ובכלל זה:

 • בורסיטיס בכתף
 • פריקת כתף
 • דלקות פרקים
 • פריצת דיסק בצוואר המשליכה כאב אל הכתף והיד ועוד

הפרעות נדירות בכתף שאינן מסוקרות באתר כוללות:

 • גידולים סרטניים
 • דלקות זיהומיות ועוד

"צביטת גידי הכתף"

בעיה נפוצה הנגרמת בגין פגיעה חוזרת בשרירים המסובבים על ידי "צביטה" של הגידים בין שני חלקי המפרק (עצם הזרוע ועצם שיא הכתף). תופעה זאת הקרויה תסמונת הצביטה גורמת לפציעת הגידים והשרירים והתפתחות דלקת. אחת התוצאות של פגיעה זאת היא ירידה ביציבות של המפרק ופגיעות נוספות.

תסמינים:
 • כאב המתגבר בעת הרמת היד מעל גובה הראש
 • הגבלות תנועה ותפקוד בגלל כאב
טיפול:

בבית: להימנע מביצוע תנועות כואבות או שהייה במנחים הגורמים לכאב.
במרפאה: טיפול בדלקת באמצעים חשמליים כגון לייזר רך או גלי הלם. טיפול ושחרור ידני של השרירים סביב המפרק. שיפור חוסר האיזון וייצוב המפרק על ידי חיזוק והגמשה של השרירים המתאימים. החזרת טווח התנועה.

"מתיחה או קרע של גידי הכתף"

מתיחה או קרע של גידים בכתף מהווים בעיה שכיחה. בעיה זאת נגרמת בגין עומסי יתר על הגידים ובעיקר על החלק של הגיד המחבר את שרירי הכתף לעצם הזרוע. מדובר בעיקר בגידים של השרירים המסובבים ובגיד של השרירי הדו ראשי. הנזק גורם לדלקת ולפגיעה בתפקוד המפרק. לעתים הגוף ייצור הסתיידות במקום הדלקת.

סימפטומים:
 • כאב שעלול להפריע לשנת הלילה
 • כאב המתגבר בתנועות מסוימות (בהתאם לגיד הפגוע)
 • מגבלות תנועה ותפקוד בגלל כאב
טיפול:

בבית: להימנע מביצוע תנועות כואבות או שהייה במנחים הגורמים לכאב. 
במרפאה: טיפול בדלקת באמצעים חשמליים כגון לייזר רך או גלי הלם. שחרור ידני של השרירים סביב המפרק. החזרת האיזון ושיפור הייצוב של המפרק על ידי חיזוק והגמשה של השרירים המתאימים. שיפור טווח התנועה. במקרים חמורים (קרע גדול) נדרשת התערבות כירורגית. טיפול בגלי הלם יעיל מאוד במקרים של הסתיידות בגיד.

תסמונות שכיחות נוספות שניתן לקרוא עליהן בהרחבה באתר הזה כוללות: כתף קפואה, דלקת באמתחת הכתף (בורסיטיס), פריקת כתף, דלקת במפרקי עצם הבריח משני צדדיו, דלקת פרקים באחד מהמפרקים בחגורת הכתפיים, שבר ועוד. כאבים במפרק הזה עלולים להופיע בגלל נזקים מרוחקים כמו במצב של דיסק בין חולייתי צווארי בולט היוצר לחץ על שורש עצב צווארי ומשליך כאב במורד הכתף והיד.

מה גורם להתפתחות דלקות בכתף?

דלקת בכתף מה גורם לה
דלקת בכתף מה גורם לה

דלקת בכתף ותסמונות כאב בכתף מתרחשות לרוב בגין עומס יתר. העומס על המפרק ורקמותיו הופך לעומס יתר בהתאם למצב היחסי של הגידים, הסחוסים, הבורסות, המעטפת, הרצועות ועוד. מעל גיל 50 בגין תהליכים ניווניים והיחלשות השרירים הסיכוי להיפצע בכתף עולה.

בקרב מקצועות ספורט מסוימים אנו מוצאים פגיעות גבוהה לפציעות כתף. לרוב פציעות אלו הן תוצר של אימון לקוי, מאמצים רבים ותנועות חוזרניות של המפרק בזוויות בעייתיות. תנועת זריקה או מסירה הנעשית מעל גובה הראש טומנת בחובה סיכויי פציעה מוגברים. המהירות של התנועה, העצמה שלה והמנוף הארוך של התנועה מיצרים ריכוז של עומס חריג על הפרק וחושפים אותו לפציעה.

סיכוני פציעה גבוהים ניתן לראות בעיקר בקרב שחיינים, שחקני טניס, שחקני כדוריד, שחקני כדורסל, הרמת משקולות ועוד. אלא שפציעות כתף אינן נחלתם של ספורטאים בלבד. גם בעלי מקצועות רבים שעבודתם מצריכה מאמץ מרוכז של הגפה העליונה נחשפים לפציעות. דוגמאות לכך הן עבודת צביעה (צביעת תקרה או קיר גבוה) וסידור סחורה על מדפים גבוהים, מיון חבילות בדואר ועוד.

מניעת דלקות בכתף

שיפור טכניקות אימון

חלק גדול מפגיעות הכתף נגרמות בגין תנועות לקויות של המפרק במהלך ספורט (בעיקר ספורט הדורש תנועות מעל גובה הכתף) או בחיי היום יום (סידור מדפים גבוהים). מציאת תנועות חלופיות או שיפור מסלול תנועת הכתף עשויה למנוע חלק מהפציעות.

כוח שרירי הכתף

שרירי מפרק הכתף
שרירי מפרק הכתף

הכוח והעצמה של שרירי המפרק וההגנה שהם מספקים מפני חבלה מהווים קו הגנה חשוב לבריאותו של המפרק.

גמישות

גמישות מאפשרת חופש תנועה יחסי. יש חשיבות גם למידת החופש היחסי בין השרירים המסובבים. חוסר איזון בגמישות יגרום למפרק להיות פגיע.

חיזוק שרירי הליבה

חיזוק שרירי הליבה חשוב גם במניעת פציעות כתף. ייצוב עמוד השדרה ועצם השכמה מפחית עומסים מעל המפרק הזה ומאפשר ביצוע תנועות מדויקות יותר ובכך מגן עליו מפציעות.

שיפור השליטה של שרירי הכתף

בריאות הכתף תלויה ביכולת השליטה והתיאום של שרירי המפרק. שרירים בעלי קואורדינציה טובה יוכלו לייצב ולמקם את עצם השכמה ואת הפרק בעיתוי ובאופן מתואם וימנעו נזק.

חיזוק גוף כללי

הקשר הביו-מכני שבין חלקי הגוף השונים מחייב את אלו הרוצים להימנע מפציעות במפרק הזה לתחזק את הגוף שלהם כמכלול. חיזוק אינטנסיבי של שרירי הכתף אך חולשה של השרירים האחרים יגרמו לתנועות גוף לא תקינות ופיצוי אשר יעלו את הסיכון לפציעות.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול

ספונדילוליזיס? אבחון וטיפול נדרשים לצמצם את הסבל ולמנוע החמרה במצב. מדובר בשבר מאמץ המתפתח בקשת האחורית של החוליה, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער,לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני. אחד מגורמי הסיכון לתופעה הוא מבנה מולד לקוי. 

מזון ים תיכוני משפר יכולות קוגניטיביות

מזון ים תיכוני לשיפור הקוגניציה

אוכל למחשבה הוא מזון שביכולתו לשמור על המוח צעיר. למזון שאנו אוכלים ולאיכותו יש השפעה בין היתר גם על היכולות השכליות. מבוגרים המקפידים לאכול מזון ים תיכוני הכולל שפע פירות, שפע ירקות, דגים, שמן זית ואגוזים ישמרו טוב יותר על מוחם.

סיבוכים לאחר ניתוח ירך

סיבוכים לאחר ניתוח ירך

סיבוכים לאחר ניתוח ירך כוללים לעתים הפרעות נפשיות, הפרעות שינה, דלקות פרקים מחלות כלי דם ועוד. לנוכח הממצאים המעידים על שכיחות של מחלות והפרעות בריאותיות המתפתחות לאחר ניתוח ירך ארטרוסקופי המנתחים והחולים צריכים להיות בטוחים בחשיבותם.

תסמונת תעלת הגומד טיפול

תסמונת תעלת הגומד טיפול

תסמונת תעלת הגומד? טיפול מהיר ויעיל ימנע סימנים ותסמינים כרוניים בכף היד וצורך אפשרי בפתרון כירורגי לבעיה. תסמונת תעלת הגומד נגרמת בגלל לכידה של עצב הגומד (Ulnar nerve entrapment) בתוך תעלה על שם גויון הממוקמת בשורש כף היד בצד של הזרת.