גלי הלם טיפול יעיל בדלקות

גלי הלם טיפול יעיל בדלקות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

גלי הלם טיפול יעיל בדלקות! טיפול בגלי הלם בין היתר בדלקות גידים כרוניות ועקשניות נחשב ליעיל ביותר. הדברים נכונים גם במקרים של דלקות שאינן מגיבות לטיפולים תרופתיים או טיפולים אחרים. גלי הלם המוטחים על מוקד הדלקתי יוצרים שינויים מקומיים וגורמים לגיוס מוגבר של מערכות הגוף לצורך ריפוי הנזק.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  טיפול באמצעות גלי הלם לדלקות והסתיידויות ברקמות הרכות הוא טיפול חדשני ויעיל. מכשיר המייצר גלי הלם הוא כלי חשוב בארסנל של כל כירופרקט המתמחה בפציעות ספורט ושיקום. הביצועים המרשימים של המכשיר בולטים באותם מקרים כרוניים שאמצעים חשמליים ואחרים לא הועילו. בין האמצעים הללו נמנה:

  • לייזר רך
  • אולטרה סאונד
  • טיפול תרופתי עם נוגדי דלקת שאינו על בסיס סטרואידים
  • טיפול תרופתי עם נוגדי דלקת על בסיס סטרואידים וכאלה

  במאמר הבא "גלי הלם טיפול יעיל בדלקות" נדון בנושא בהרחבה.

  גלי הלם טיפול יעיל בדלקות – רקע

  גלי הלם דרך יעילה לטפל בדלקות
  גלי הלם דרך יעילה לטפל בדלקות

  הטיפול בגלי הלם נבדק והוכח מחקרית כטיפול יעיל. טיפול באמצעות גלי הלם אינו חודרני. במהלך הטיפול הקלינאי מחדיר גלי קול אנרגטיים במיקום ההפרעה באמצעות מתקן ידני. גלי הקול הללו מפרקים את ההסתיידויות ואת ההצטלקויות ומגבירים את זרימת הדם למקום. זרימת דם מוגברת היא הבסיס לרפא מגוון רחב של פציעות כרוניות.

  באופן מיוחד ניתן לציין את יעילות הטיפול באמצעות גלי הלם בהפרעות בריאותיות עקשניות כגון:

  • דורבן בעקב כף הרגל ( Plantar Fasciitis)
  • דלקות במפרק הכתף (Shoulder Bursitis, Tendinitis)
  • מרפק טניס ומרפק גולף (Tennis and Golfer Elbow)
  • דלקות בברכיים (Bursitis, Tendinitis)
  • בורסיטיס ודלקות אחרות במפרקי הירך (Bursitis, Tendinitis)
  • אצבע הדק (Trigger Finger)
  • נקודות הדק ברקמות הרכות, במגוון מקומות בגוף ועוד.

  הפירוק של הרקמה הצלקתית הוא המפתח להבנת ההשפעה המרפאה של גלי הלם על פציעות כרוניות. רקמה צלקתית אינה גמישה ועל כן לא מאפשרת טווחי תנועה ותפקוד תקינים. בכך מעכבת הרקמה הצלקתית את החלמה ואף עלולה להחמיר את הבעיה הראשונית. פירוק של הרקמה הצלקתית מעודד את תהליך ההבראה ואת ההתפתחות של רקמה בריאה. יש לציין יעילותו של המכשיר מונעת במקרים רבים ניתוחים, אשפוזים ואובדן כשירות. מסיבות אלה חברות ביטוח מכירות בטיפול בגלי הלם כטיפול מחליף ניתוח ומשתתפות במימון שלו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   על המכשיר עצמו

   ישנם מספר יצרנים המייצרים סוגים שונים של מכשירים המפיקים גלי הלם. ניתן לסווג את מגוון המכשירים הקיימים לשני סוגים: האחד הוא מכשיר כבד ונייח בעל ראש גדול יחסית (בגודל של כדור טניס). מכשיר זה מייצר גלי הלם עוצמתיים אך בגלל גודל הראש השפעת גלי ההלם משתרעת על פני שטח נרחב יחסית.

   הסוג השני הוא מכשיר בעל ראש נייד וקטן אשר ניתן להתאים לו ראשים בגודל שונה. אמנם, גלי ההלם שהמכשיר הזה מייצר הם פחות עוצמתיים אך הוא מפצה על כך באמצעות הדיוק שלו אשר בשילוב עם ידע אנטומי הופך אותו ליעיל ביותר. היתרון העיקרי של המכשיר הגדול מהסוג הראשון הוא עוצמתו. החיסרון שלו הוא בחוסר הדיוק והנזק הסביבתי הגדול יחסית שהוא גורם. היתרונות של המכשיר הקטן יותר הם היותו נייד, דיוקו המוחלט שלו וביכולתו לא לגרום נזק לרקמות הבריאות המצויות סביב המוקד הדלקתי.

   על מכשיר גלי הלם שלנו

   גלי הלם אודות המכשיר שלנו
   גלי הלם אודות המכשיר שלנו

   אצלנו במרפאה אנו משתמשים במכשיר המדויק יותר אך גם עצמתי ביותר. המכשיר שלנו מיוצר על ידי החברה השווייצרית (EMS – Electro Medical Systems) שהמציאה את הטכנולוגיה שמייצר גלי הלם רדיאליים (RSWT®). המכשיר מאושר לשימוש על ידי משרד הבריאות, מדינות השוק האירופי המשותף וארצות הברית (FDA). גלי ההלם הם למעשה תוצר של גלי קול פנאומטיים הנוצרים בגין הנעת בוכנה באופן מהיר.

   גלי ההלם מכים שוב ושוב בנקודת הנזק וגורמים:

   • לריסוק הסתיידויות
   • לזרימת דם מוגברת
   • ולהאצה בתהליכי ההחלמה

   הבסיס לטכנולוגיה הזאת הוא פיתוח מוקדם יותר של מכשיר המייצר גלי קול בליסטיים לצורך פירוק של אבנים בכליות.

   המכשיר השווייצרי החדיש במרפאתנו מצטיין בגמישות מרבית בכול הנוגע לכוונון גלי ההלם. המכשיר מאפשר כוונון עוצמת גלי ההלם, כוונון קצב גלי ההלם ועומק החדירה שלהם. למכשיר מגוון ראשים המאפשרים יכולת התאמה ודיוק גדולים. הקפדה על הדיוק נובעת מהצורך לא לפגוע ברקמה הבריאה המצויה סביב הרקמה הדלקתית. היכולת שלנו לשלוט בכל הגורמים הללו מאפשרים לנו לתפור לכל בעיה את התכנית המתאימה.

   מהלך הטיפול בגלי הלם

   הטיפול בגלי הלם אינו חודרני ואינו מחייב אשפוז. לאחר אבחון הבעיה ואיתור מיקומה יבחר הקלינאי בסוג ובגודל ראש מתאים ובתוכנית המתאימה לטיפול בבעיה. הטיפול עלול להיות כרוך ברגישות ואף כאב קל. תיתכן גם אדמומיות זמנית שמופיעה לאחר הטיפול. השיפור המיוחל יכול להגיע לאחר טיפול יחיד או לאחר מספר טיפולים תלוי בסוג הדלקת, חומרת הנזק גילו של המטופל ועוד. אין תופעות לוואי מתמשכות לטיפול בגלי הלם!

   כיצד הגוף מרפא פציעות מכניות ודלקות

   שלב ראשוני נמשך מספר שעות עד מספר ימים

   הנזק שנוצר בגוף גורם לתהליך דלקתי. התאים שנפגעים במהלך הפציעה מפרישים כימיקלים שנקראים בשם כולל “מתווכי דלקת” (היסטמין, סרוטונין, ברדיקינין, פרוסטגלנדין). חומרים אלו מתחילים שרשרת של פעולות הקרויות “התגובה הדלקתית”. התגובה הזאת גורמת להפניית משאבים מוגברת אל האזור הפצוע ופינוי מואץ של חומרי פסולת דלקתיים. הדבר נעשה באמצעות בין היתר צמיחה של כלי דם חדשים המביאים לחידוש אספקת הדם. תאי דם לבנים המגיעים לאזור הפציעה מתחילים לפרק ולנקות את התאים שנפגעו. לאחר מכן התאים הללו מתחילים את תהליך הריפוי באמצעות בנייה של רקמה צלקתית.

   שלב שני נמשך שבועות עד חודשים

   השלב הבא שנמשך מספר שבועות עד מספר חודשים הוא שלב של בניית הרקמה הצלקתית. בשלב הזה חודרים תאים פיברובלסטים בין שולי הפצע ופועלים לסגור ולאחות אותו. תוך פרק הזמן המצוין נוצרת רקמה צלקתית שהולכת ומתחזקת. האיחוי בשלב הראשוני הוא עדין וחלש וכל תנועה או מאמץ עלולים לגרום לפתיחתו. על ציר הזמן האיחוי מתייצב ומתעבה ולאחר מספר חודשים האיחוי נשלם. איכות הצלקת שנוצרת תלויה בין היתר בחומרת הנזק המקורי ומספר הפציעות החוזרניות של אותה רקמה.

   שלב שלישי נמשך חודשים עד שנים

   השלב השלישי שבו הגוף מעצב את הצלקת יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. השלב הזה הגוף מעדן ומשפר את הרקמה הצלקתית. תנועה מבוקרת בשלב הזה תשפר את איכות הרקמה הנוצרת. מאידך "תנועה לא נכונה" או מאמצי יתר יפגעו באיכות הצלקת. ניסיונות חוזרים של הגוף לתקן את הפציעה יגרמו בסופו של דבר להתפתחות רקמה צלקתית. רקמה צלקתית זאת היא באיכות ירודה, אינה פונקציונלית ונוטה לפציעות חוזרניות. חשוב גם לזכור שגם אם שמרתם והקפדתם הצלקת שנוצרת לא תהייה חזקה כמו הרקמה המקורית.

   מנגנון הריפוי של הטיפול עם גלי הלם

   גלי הלם מאיצים את ההחלמה בשתי דרכים עיקריות:

   מנגנון אפשרי אחד

   גלי ההלם מפרקים את ההסתיידויות ואת הרקמה הצלקתית הנוצרת במהלך הזמן. השאריות של הרקמות וההסתיידויות נספגים בגוף. לאחר שלב הספיגה מתחיל תהליך הריפוי.

   מנגנון אפשרי שני

   בשלב הראשון מגבירים גלי ההלם את זרימת הדם למקום הדלקת. בשלב השני מעודדים גלי ההלם היווצרות של כלי דם חדשים. בשני המקרים התוצאה היא זרימת דם מוגברת. ריכוז דם מוגבר במקום הנזק מאפשר למגוון גורמי תיקון וריפוי המצויים בדם לפעול ביתר יעילות. יותר דם משמעותו האצה במלאכת הריפוי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.