גלי הלם טיפול יעיל בדלקות
גלי הלם טיפול בדלקת

גלי הלם טיפול יעיל בדלקות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


גלי הלם טיפול יעיל בדלקות! טיפול בגלי הלם בין היתר בדלקות גידים כרוניות ועקשניות נחשב ליעיל ביותר. הדברים נכונים גם במקרים של דלקות שאינן מגיבות לטיפולים תרופתיים או טיפולים אחרים. גלי הלם המוטחים על מוקד הדלקתי יוצרים שינויים מקומיים וגורמים לגיוס מוגבר של מערכות הגוף לצורך ריפוי הנזק.

טיפול באמצעות גלי הלם לדלקות והסתיידויות ברקמות הרכות הוא טיפול חדשני ויעיל. מכשיר איכותי המייצר גלי הלם הופך על כן, להיות כלי חשוב בארסנל של כל כירופרקט העוסק בטיפול בפציעות ספורט ושיקום. הביצועים המרשימים של המכשיר בולטים בעיקר באותם מקרים כרוניים ועקשניים שאמצעים חשמליים אחרים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד טיפולי ותרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים וכאלה שאינן על בסיס סטרואידים לא הועילו לרפאן. זכרו, גלי הלם לטיפול יעיל בדלקות כרוניות המתפתחות במערכת שרירי ושלד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןגלי הלם טיפול יעיל בדלקות – רקע

גלי הלם דרך יעילה לטפל בדלקות
גלי הלם דרך יעילה לטפל בדלקות

הטיפול בגלי הלם נבדק והוכח מחקרית כטיפול יעיל. הטיפול באמצעות גלי הלם מוגדר כטיפול שאינו חודרני מחדיר גלי קול אנרגטיים דרך מתקן ידני המוחזק על ידי המטפל. גלי ההלם הללו מפרקים הסתיידויות והצטלקויות ומגבירים את זרימת הדם ובכך עוזרים לרפא מגוון רחב של פציעות כרוניות. בין הפציעות נמנה דלקות כרוניות בגידים, דלקות ברצועות, דלקות ברקמות הבורסה (בורסיטיס), דלקות שרירים ודלקות ופציעות ברקמות חיבור נוספות.

באופן מיוחד ניתן לציין את יעילות הטיפול באמצעות גלי הלם בהפרעות בריאותיות עקשניות כגון דורבן בעקב כף הרגל ( Plantar Fasciitis), דלקות במפרק הכתף (Shoulder Bursitis, Tendinitis) דלקות במפרק המרפק (Tennis and Golfer Elbow) דלקות בברכיים (Bursitis, Tendinitis), דלקות במפרקי הירך (Bursitis, Tendinitis), אצבע הדק (Trigger Finger). נקודות הדק ברקמות הרכות, במגוון מקומות בגוף ועוד.

הפירוק של הרקמה הצלקתית הוא המפתח להבנת ההשפעה המרפאה של גלי הלם על פציעות כרוניות רקמה צלקתית. רקמה צלקתית אינה גמישה ועל כן מאפשרת טווחי תנועה ותפקוד תקינים ובכך מעכבת החלמה ואף מחמירה את הבעיה הראשונית. פירוק של הרקמה הצלקתית מעודד את תהליך ההבראה ואת ההתפתחות של רקמה בריאה. יש לציין יעילותו של המכשיר מונעת במקרים רבים ניתוחים, אשפוזים ואובדן כשירות. מסיבות אלה חברות ביטוח מכירות בטיפול בגלי הלם כטיפול מחליף ניתוח ומשתתפות במימון שלו.

על המכשיר עצמו

ישנם מספר יצרנים המייצרים סוגים שונים של מכשירים המפיקים גלי הלם. ניתן לסווג את מגוון המכשירים הקיימים לשני סוגים: האחד הוא מכשיר כבד ונייח בעל ראש גדול יחסית (בגודל של כדור טניס). מכשיר זה מייצר גלי הלם עוצמתיים אך בגלל גודל הראש השפעת גלי ההלם משתרעת על פני שטח נרחב יחסית.

הסוג השני הוא מכשיר בעל ראש נייד וקטן אשר ניתן להתאים לו ראשים בגודל שונה. אמנם, גלי ההלם שהמכשיר הזה מייצר הם פחות עוצמתיים אך הוא מפצה על כך באמצעות הדיוק שלו אשר בשילוב עם ידע אנטומי הופך אותו ליעיל ביותר. היתרון העיקרי של המכשיר הגדול מהסוג הראשון הוא עוצמתו. החיסרון שלו הוא בחוסר הדיוק והנזק הסביבתי הגדול יחסית שהוא גורם. היתרונות של המכשיר הקטן יותר הם היותו נייד, דיוקו המוחלט שלו וביכולתו לא לגרום נזק לרקמות הבריאות המצויות סביב המוקד הדלקתי.

על מכשיר גלי הלם שלנו

גלי הלם אודות המכשיר שלנו
גלי הלם אודות המכשיר שלנו

אצלנו במרפאה אנו משתמשים במכשיר המדויק יותר אך גם עצמתי ביותר. המכשיר שלנו מיוצר על ידי החברה השווייצרית (EMS – Electro Medical Systems) שהמציאה את הטכנולוגיה שמייצר גלי הלם רדיאליים (RSWT®). המכשיר מאושר לשימוש על ידי משרד הבריאות, מדינות השוק האירופי המשותף וארצות הברית (FDA). גלי ההלם הם למעשה תוצר של גלי קול פנאומטיים הנוצרים בגין הנעת בוכנה באופן מהיר.

גלי ההלם מכים שוב ושוב בנקודת הנזק וגורמים לריסוק הסתיידויות, לזרימת דם מוגברת ולהאצה בתהליכי ההחלמה. הבסיס לטכנולוגיה הזאת הוא פיתוח מוקדם יותר של מכשיר המייצר גלי קול בליסטיים לצורך פירוק של אבנים בכליות.

המכשיר השווייצרי החדיש במרפאתנו מצטיין בגמישות מרבית בכול הנוגע לכוונון גלי ההלם. המכשיר מאפשר כוונון עוצמת גלי ההלם, כוונון קצב גלי ההלם ועומק החדירה שלהם. למכשיר מגוון ראשים המאפשרים יכולת התאמה ודיוק גדולים. הקפדה על הדיוק נובעת מהצורך לא לפגוע ברקמה הבריאה המצויה סביב הרקמה הדלקתית. היכולת שלנו לשלוט בכל הגורמים הללו מאפשרים לנו לתפור לכל בעיה את התכנית המתאימה.

מהלך הטיפול בגלי הלם

הטיפול בגלי הלם אינו חודרני ואינו מחייב אשפוז. לאחר אבחון הבעיה ואיתור מיקומה וגודלה המדויק יבחר המפעיל של המכשיר בסוג ובגודל ראש מתאים ובתוכנית המתאימה לטיפול בבעיה. הטיפול עלול להיות כרוך ברגישות ואף כאב קל. תיתכן גם אדמומיות זמנית. השיפור המיוחל יכול להגיע לאחר טיפול יחיד או לאחר מספר טיפולים תלוי בסוג הדלקת, חומרת הנזק גילו של המטופל ועוד. אין תופעות לוואי מתמשכות לטיפול בגלי הלם!

כיצד הגוף מרפא פציעות מכניות ודלקות

שלב ראשוני נמשך מספר שעות עד מספר ימים

הנזק שנוצר בגוף גורם לתהליך דלקתי. התאים שנפגעים במהלך הפציעה מפרישים כימיקלים שנקראים בשם כולל “מתווכי דלקת” (היסטמין, סרוטונין, ברדיקינין, פרוסטגלנדין). חומרים אלו מתחילים שרשרת של פעולות הקרויות “התגובה הדלקתית”. התהליך הזה גורם בסופו של דבר להפניית משאבים מוגברת אל האזור הפצוע ופינוי מואץ של חומרי פסולת דלקתיים. הדבר נעשה באמצעות בין היתר צמיחה של כלי דם המביאים לחידוש אספקת הדם. תאי דם לבנים המגיעים לאזור הפציעה מתחילים לפרק ולנקות את התאים שנפגעו ומעשה מתחילים את תהליך הריפוי באמצעות הבנייה של רקמה צלקתית.

שלב שני נמשך שבעות עד חודשים

השלב הבא שנמשך מספר שבועות עד משפר חודשים הוא שלב של בניית הרקמה הצלקתית. בשלב הזה חודרים תאים פיברובלסטים בין שולי הפצע ופועלים לסגור ולאחות אותו. תוך פרק הזמן המצוין נוצרת רקמה צלקתית שהולכת ומתחזקת. האיחוי בשלב הראשוני הוא עדין וחלש וכל תנועה או מאמץ עלולים לגרום לפתיחתו. על ציר הזמן האיחוי מתייצב ומתעבה ולאחר מספר חודשים האיחוי נשלם. איכות הצלקת שנוצרת תלויה בין היתר בחומרת הנזק המקורי ומספר הפציעות החוזרניות של אותה רקמה.

שלב שלישי נמשך בין חודשים לשנים

השלב השלישי שבו הגוף מעצב את הצלקת יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. השלב הזה הגוף מעדן ומשפר את הרקמה הצלקתית. תנועה מבוקרת בשלב הזה תשפר את איכות הרקמה הנוצרת. מאידך “תנועה לא נכונה” או מאמצי יתר יפגעו באיכות הצלקת. ניסיונות של הגוף לתקן את הפציעה הנגרמים שוב ושוב בפציעות חוזרות יגרמו בסופו של דבר לרקמה צלקתית באיכות ירודה שאינה פונקציונלית ונוטה לפציעות חוזרניות. חשוב גם לזכור שגם אם שמרתם והקפדתם הצלקת שנוצרת לא תהייה חזקה כמו הרקמה המקורית.

מנגנון הריפוי של הטיפול עם גלי הלם

גלי הלם מאיצים את ההחלמה בשתי דרכים עיקריות:

מנגנון אפשרי אחד

גלי ההלם מפרקים באופן פיזי את ההסתיידויות ואת הרקמה הצלקתית הנוצרת במהלך הזמן ומאפשרים את הספיגה שלהם בדם. לאחר שלב הספיגה מתחיל תהליך הריפוי.

מנגנון אפשרי שני

בשלב הראשון מגבירים גלי ההלם את זרימת הדם למקום הדלקת ובשלב השני מעודדים היווצרות של כלי דם חדשים. בשני המקרים התוצאה היא זרימת דם מוגברת. ריכוז דם מוגבר במקום הנזק מאפשר למגוון גורמי תיקון וריפוי המצויים בדם לפעול ביתר יעילות וכך מתאפשרת האצה במלאכת הריפוי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם…

 • תופעות לוואי של טיפול באקנה

  תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח…

 • תודה שפנית אלינו. אנו ניצור אתך קשר בהקדם האפשרי. בינתיים, אנו מזמינים אותך להמשיך לגלוש באתר שלנו. כאן תוכל ליהנות…

 • הגעה למרפאה

  הגעה למרפאה לכירופרקטיקה פציעות ספורט ושיקום אפשרית באמצעות רכב פרטי, מונית או אוטובוס. המרפאה שלנו ממוקמת במתחם הכניסה של מועדון…

 • הבהרה משפטית

  הבהרה משפטית המפורטת מטה מגדירה את התוקף ואת הזכויות על החומר הכתוב באתר. המידע המופיע באתר מיועד רק לצרכי לימוד…

 • נגישות

  מסמך נגישות זה מפרט את בסיס החזון שלנו שבו עומדת התפיסה שלכול אדם בלי קשר למינו, גזעו דתו או רמת…