גלי הלם טיפול יעיל בדלקות

גלי הלם טיפול יעיל בדלקות

גלי הלם טיפול יעיל בדלקות! טיפול בגלי הלם בין היתר בדלקות גידים כרוניות ועקשניות נחשב ליעיל ביותר. הדברים נכונים גם במקרים של דלקות שאינן מגיבות לטיפולים תרופתיים או טיפולים אחרים. גלי הלם המוטחים על מוקד הדלקתי יוצרים שינויים מקומיים וגורמים לגיוס מוגבר של מערכות הגוף לצורך ריפוי הנזק.

טיפול באמצעות גלי הלם לדלקות והסתיידויות ברקמות הרכות הוא טיפול חדשני ויעיל. מכשיר המייצר גלי הלם הוא כלי חשוב בארסנל של כל כירופרקט המתמחה בפציעות ספורט ושיקום. הביצועים המרשימים של המכשיר בולטים באותם מקרים כרוניים שאמצעים חשמליים ואחרים לא הועילו. בין האמצעים הללו נמנה:

 • לייזר רך
 • אולטרה סאונד
 • טיפול תרופתי עם נוגדי דלקת שאינו על בסיס סטרואידים
 • טיפול תרופתי עם נוגדי דלקת על בסיס סטרואידים וכאלה

במאמר הבא "גלי הלם טיפול יעיל בדלקות" נדון בנושא בהרחבה.

גלי הלם טיפול יעיל בדלקות – רקע

גלי הלם דרך יעילה לטפל בדלקות
גלי הלם דרך יעילה לטפל בדלקות

טיפול בגלי הלם הוא שיטת טיפול לא פולשנית המשתמשת בגלי הלם אקוסטיים בתדר נמוך כדי לעורר את תהליך הריפוי של פציעות שרירים ושלד. הטיפול בגלי הלם נבדק והוכח מחקרית כטיפול יעיל. טיפול באמצעות גלי הלם אינו חודרני. במהלך הטיפול הקלינאי מחדיר גלי קול אנרגטיים במיקום ההפרעה באמצעות מתקן ידני. גלי הקול הללו מפרקים את ההסתיידויות ואת ההצטלקויות ומגבירים את זרימת הדם למקום. זרימת דם מוגברת היא הבסיס לרפא מגוון רחב של פציעות כרוניות.

טיפול בגלי הלם הוכח כיעיל בהפחתת כאב, שיפור תפקוד וניידות, ושיפור התחדשות רקמות במצבים שונים של רקמות רכות, כגון:

 • דלקת גידים מסוידת, פלנטר פשיאיטיס ופציעות שרירים

טיפול בגלי הלם עשוי גם להשפיע על המורפולוגיה של הרקמות הפגועות, כפי שמעידים שינויים בתוצאות ההדמיה בעקבות הטיפול. עם זאת, המינון, התדירות ומשך הזמן האופטימליים של טיפול בגלי הלם עבור מצבי שרירים ושלד שונים עדיין אינם ברורים, ויש צורך במחקרים איכותיים יותר כדי לבסס את ההנחיות מבוססות הראיות ליישום הקליני שלו.

באלו פציעות מקובל לטפל באמצעות גלי הלם?

באופן מיוחד ניתן לציין את יעילות הטיפול באמצעות גלי הלם בהפרעות בריאותיות עקשניות כגון:

 • דורבן בעקב כף הרגל (Plantar Fasciitis)
 • דלקות במפרק הכתף (Shoulder Bursitis, Tendinitis)
 • מרפק טניס ומרפק גולף (Tennis and Golfer Elbow)
 • דלקות בברכיים (Bursitis, Tendinitis)
 • בורסיטיס ודלקות אחרות במפרקי הירך (Bursitis, Tendinitis)
 • אצבע הדק (Trigger Finger)
 • נקודות הדק ברקמות הרכות, במגוון מקומות בגוף ועוד.

הפירוק של הרקמה הצלקתית הוא המפתח להבנת ההשפעה המרפאה של גלי הלם על פציעות כרוניות. רקמה צלקתית אינה גמישה ועל כן לא מאפשרת טווחי תנועה ותפקוד תקינים. בכך מעכבת הרקמה הצלקתית את החלמה ואף עלולה להחמיר את הבעיה הראשונית. פירוק של הרקמה הצלקתית מעודד את תהליך ההבראה ואת ההתפתחות של רקמה בריאה. יש לציין יעילותו של המכשיר מונעת במקרים רבים ניתוחים, אשפוזים ואובדן כשירות. מסיבות אלה חברות ביטוח מכירות בטיפול בגלי הלם כטיפול מחליף ניתוח ומשתתפות במימון שלו.

על המכשיר עצמו

ישנם מספר יצרנים המייצרים סוגים שונים של מכשירים המפיקים גלי הלם. ניתן לסווג את מגוון המכשירים הקיימים לשני סוגים: האחד הוא מכשיר כבד ונייח בעל ראש גדול יחסית (בגודל של כדור טניס). מכשיר זה מייצר גלי הלם עוצמתיים אך בגלל גודל הראש השפעת גלי ההלם משתרעת על פני שטח נרחב יחסית.

הסוג השני הוא מכשיר בעל ראש נייד וקטן אשר ניתן להתאים לו ראשים בגודל שונה. אמנם, גלי ההלם שהמכשיר הזה מייצר הם פחות עוצמתיים אך הוא מפצה על כך באמצעות הדיוק שלו אשר בשילוב עם ידע אנטומי הופך אותו ליעיל ביותר. היתרון העיקרי של המכשיר הגדול מהסוג הראשון הוא עוצמתו. החיסרון שלו הוא בחוסר הדיוק והנזק הסביבתי הגדול יחסית שהוא גורם. היתרונות של המכשיר הקטן יותר הם היותו נייד, דיוקו המוחלט שלו וביכולתו לא לגרום נזק לרקמות הבריאות המצויות סביב המוקד הדלקתי.

על מכשיר גלי הלם שלנו

גלי הלם אודות המכשיר שלנו
גלי הלם אודות המכשיר שלנו

אצלנו במרפאה אנו משתמשים במכשיר המדויק יותר אך גם עצמתי ביותר. המכשיר שלנו מיוצר על ידי החברה השווייצרית (EMS – Electro Medical Systems) שהמציאה את הטכנולוגיה שמייצר גלי הלם רדיאליים (RSWT®). המכשיר מאושר לשימוש על ידי משרד הבריאות, מדינות השוק האירופי המשותף וארצות הברית (FDA). גלי ההלם הם למעשה תוצר של גלי קול פנאומטיים הנוצרים בגין הנעת בוכנה באופן מהיר.

גלי ההלם מכים שוב ושוב בנקודת הנזק וגורמים:

הבסיס לטכנולוגיה הזאת הוא פיתוח מוקדם יותר של מכשיר המייצר גלי קול בליסטיים לצורך פירוק של אבנים בכליות.

המכשיר השווייצרי החדיש במרפאתנו מצטיין בגמישות מרבית בכל הנוגע לכוונון גלי ההלם. המכשיר מאפשר כוונון עוצמת גלי ההלם, כוונון קצב גלי ההלם ועומק החדירה שלהם. למכשיר מגוון ראשים המאפשרים יכולת התאמה ודיוק גדולים. הקפדה על הדיוק נובעת מהצורך לא לפגוע ברקמה הבריאה המצויה סביב הרקמה הדלקתית. היכולת שלנו לשלוט בכל הגורמים הללו מאפשרים לנו לתפור לכל בעיה את התוכנית המתאימה.

מהלך הטיפול בגלי הלם

הטיפול בגלי הלם אינו חודרני ואינו מחייב אשפוז. לאחר אבחון הבעיה ואיתור מיקומה יבחר הקלינאי בסוג ובגודל ראש מתאים ובתוכנית המתאימה לטיפול בבעיה. הטיפול עלול להיות כרוך ברגישות ואף כאב קל. גם אדמומיות זמנית תופיע לאחר הטיפול. השיפור המיוחל יכול להגיע לאחר טיפול יחיד או לאחר מספר טיפולים תלוי בסוג הדלקת, חומרת הנזק גילו של המטופל ועוד. אין תופעות לוואי מתמשכות לטיפול בגלי הלם!

כיצד הגוף מרפא פציעות מכניות ודלקות

שלב ראשוני נמשך מספר שעות עד מספר ימים

הנזק שנוצר בגוף גורם לתהליך דלקתי. התאים שנפגעים במהלך הפציעה מפרישים כימיקלים שנקראים בשם כולל “מתווכי דלקת” (היסטמין, סרוטונין, ברדיקינין, פרוסטגלנדין). חומרים אלו מתחילים שרשרת של פעולות הקרויות “התגובה הדלקתית”. התגובה הזאת גורמת להפניית משאבים מוגברת אל האזור הפצוע ופינוי מואץ של חומרי פסולת דלקתיים. הדבר נעשה באמצעות בין היתר צמיחה של כלי דם חדשים המביאים לחידוש אספקת הדם. תאי דם לבנים המגיעים לאזור הפציעה מתחילים לפרק ולנקות את התאים שנפגעו. לאחר מכן התאים הללו מתחילים את תהליך הריפוי באמצעות בנייה של רקמה צלקתית.

שלב שני נמשך שבועות עד חודשים

השלב הבא שנמשך מספר שבועות עד מספר חודשים הוא שלב של בניית הרקמה הצלקתית. בשלב הזה חודרים תאים פיברובלסטים בין שולי הפצע ופועלים לסגור ולאחות אותו. תוך פרק הזמן המצוין נוצרת רקמה צלקתית שהולכת ומתחזקת. האיחוי בשלב הראשוני הוא עדין וחלש וכל תנועה או מאמץ עלולים לגרום לפתיחתו. על ציר הזמן האיחוי מתייצב ומתעבה ולאחר מספר חודשים האיחוי נשלם. איכות הצלקת שנוצרת תלויה בין היתר בחומרת הנזק המקורי ומספר הפציעות החוזרניות של אותה רקמה.

שלב שלישי נמשך חודשים עד שנים

השלב השלישי שבו הגוף מעצב את הצלקת יכול להמשך שבועות ואפילו שנים תלוי במידת הנזק. השלב הזה הגוף מעדן ומשפר את הרקמה הצלקתית. תנועה מבוקרת בשלב הזה תשפר את איכות הרקמה הנוצרת. מאידך "תנועה לא נכונה" או מאמצי יתר יפגעו באיכות הצלקת. ניסיונות חוזרים של הגוף לתקן את הפציעה יגרמו בסופו של דבר להתפתחות רקמה צלקתית. רקמה צלקתית זאת היא באיכות ירודה, אינה פונקציונלית ונוטה לפציעות חוזרניות. חשוב גם לזכור שגם אם שמרתם והקפדתם הצלקת שנוצרת לא תהייה חזקה כמו הרקמה המקורית.

מנגנון הריפוי של הטיפול עם גלי הלם

גלי הלם מאיצים את ההחלמה בשתי דרכים עיקריות:

מנגנון אפשרי אחד

גלי ההלם מפרקים את ההסתיידויות ואת הרקמה הצלקתית הנוצרת במהלך הזמן. השאריות של הרקמות וההסתיידויות נספגים בגוף. לאחר שלב הספיגה מתחיל תהליך הריפוי.

מנגנון אפשרי שני

בשלב הראשון מגבירים גלי ההלם את זרימת הדם למקום הדלקת. בשלב השני מעודדים גלי ההלם היווצרות של כלי דם חדשים. בשני המקרים התוצאה היא זרימת דם מוגברת. ריכוז דם מוגבר במקום הנזק מאפשר למגוון גורמי תיקון וריפוי המצויים בדם לפעול ביתר יעילות. יותר דם משמעותו האצה במלאכת הריפוי.

References:

Speed C. A systematic review of shockwave therapies in soft tissue conditions: focusing on the evidence. Br J Sports Med. 2014;48(21):1538-1542.

Al-Abbad H, Allen S, Morris S, et al. The effects of shockwave therapy on musculoskeletal conditions based on changes in imaging: a systematic review and meta-analysis with meta-regression. BMC Musculoskelet Disord. 2020;21(1):275.

Notarnicola A, Maccagnano G, Rifino F, et al. Comparison between focused and radial extracorporeal shock waves in plantar fasciitis treatment: a randomized controlled trial. J Foot Ankle Surg. 2019;58(5):862-866.

Cacchio A, De Blasis E, Necozione S, et al. Effectiveness of radial shock-wave therapy for calcific tendinitis of the shoulder: single-blind, randomized clinical study. Phys Ther. 2006;86(5):672-682.

Wang CJ, Chen HS, Chen CE, Yang KD. Treatment of nonunions of long bone fractures with shock waves. Clin Orthop Relat Res. 2001;(387):95-101.

Gerdesmeyer L, Frey C, Vester J, et al. Radial extracorporeal shock wave therapy is safe and effective in the treatment of chronic recalcitrant plantar fasciitis: results of a confirmatory randomized placebo-controlled multicenter study. Am J Sports Med. 2008;36(11):2100-2109.

Hsu CJ, Wang DY, Tseng KF, et al. Extracorporeal shock wave therapy for calcifying tendinitis of the shoulder. J Shoulder Elbow Surg. 2008;17(1):55-59.

Rompe JD, Furia J, Weil L Jr., Maffulli N. Shock wave therapy for chronic plantar fasciopathy. Br Med Bull. 2007;81-82:183-208.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב תחתון טיפול

כאבי גב תחתון טיפול

כאבי גב תחתון? טיפול מהיר המתבסס על אבחון מדוקדק יכול למנוע נזקים בלתי הפיכים. מיחושים בחלק אנטומי זה מהווים בעיה מרכזית לבני האדם. רובנו סובלים או נסבול מהם במהלך החיים. מניעה היא אסטרטגיה הנכונה אך אם איתרע מזלכם אבחנו וטפלו בהם ללא שהייה. 

חוות דעת שנייה מכירופרקט

חוות דעת שנייה מכירופרקט

חוות דעת שנייה מכירופרקט עשויה להעניק לכם את המידע החסר להחלטה נבונה. כולנו טועים וזה כולל גם רופאים, כירופרקטים ויתר בעלי מקצוע. הבנה בסיסית זאת ראוי לה שתכניס ספק סביר לאבחון הראשוני שקבלתם ותהפוך את הצורך בחוות דעת שנייה להגיוני.