נמק העצם גורמים ותסמינים
נמק העצם גורמים ותסמינים

נמק העצם גורמים ותסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נמק העצם? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו במלאכת האבחון. תא עצם שאינו מקבל אספקת דם מת!. כאשר תופעה זאת, הקרויה נמק העצם או נמק אווסקולארי, מתרחשת במפרק היא מעלה את הסיכוי שהעצם לא תצליח לעמוד בעומסים ותקרוס מתחת לסחוס. 

כאב ברגל היא תלונה שכיחה. ברוב המקרים הגורם לכאבים הוא זניח כגון מתיחה קלה של גיד או שריר או שחיקה מינימאלית של הסחוס והכאבים צפויים לחלוף במהרה. לפעמים הגורם לכאבים במפרק עלול להיות תופעה הנקראת באופן כללי נמק אווסקולארי (Avascular necrosis – AVN).

פגיעה באספקת הדם לירך הנגרמת בעיקר בקרב צעירים הפעילים גופנית תגרום: “נמק ראש עצם הירך” (ONFH – Osteonecrosis of the femoral head). פגיעה באספקת הדם למפרק הברך תגרום: “נמק ספונטני של הברך”  (SONK- Spontaneus Osteonecrosis of the Knee). מדובר בבעיה בעלת משמעות קלינית גדולה יחסית. אבחון לקוי ו/או ניהול וטיפול לקויים או איטיים עלולים לגרום לקריסה והרס של המפרק ולצורך להחליפו בהליך כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנמק העצם גורמים ותסמינים – רקע

נמק העצם, גורמים ותסמינים

כ 500 מקרים של נמק העצם (Osteonecrosis or Avascular necrosis – AVN) מתרחשים בישראל מידי שנה. על פי מחקרים מסוימים הסיכוי של גברים ללקות במחלה גבוה יותר מזה של נשים ברמה של 8:1.  הגיל עם הסיכון הגבוה ביותר לחלות במחלה הזאת הוא בין 30-50. נמק בעצם יכול להתפתח בכול אחת מהמפרקים אך המפרקים השכיחים ביותר הם המפרקים נושאי המשקל והנתונים לעומס: מפרק הירך, מפרק הברך ומפרק הכתף. מפרקים אפשריים נוספים כוללים את מפרק הקרסול, עצמות כף הרגל (Talus fracture), עצמות כף היד ומפרק כף היד, מפרק הלסת ועמוד השדרה. נמק בעצם של ראש הירך אצל ילדים נקרא מחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease). 

ההשלכות התפקודיות של נמק אווסקולארי תלויה במיקום הנזק ובחומרת הנזק. כאשר הפגיעה בעצם היא קטנה ולא חלה קריסה תוך מפרקית יש סיכוי סביר שהעצם שניזוקה תוכל להשתקם באופן מלא.

גורמים אפשריים

לא  תמיד יש הסבר חד משמעי לגבי מה גורם להפרעה באספקת הדם לעצם. הגורם בחלק גדול מהמקרים נותר עלום. הגורם הברו הוא נזקי חבלה. נזק טראומטי למפרק (שבר, פריקה) על רקע נפילה או תאונה או ניתוח של המפרק או באזור המפרק עלולים לפגוע באספקת הדם ולגרום להתפתחות נמק העצם. גורם נוסף הוא מחלת רקע כלשהי או טיפול תרופתי כמו פרדניזון (Prednisone) שמשבש את אספקת הדם למפרק. גם עומסי יתר על המפרק הנובעים מעומסים חוזרניים עלולים לגרום להצטברות נזקים ובין היתר לגרום לשיבוש באספקת הדם ולהתפתחות של נמק בעצם.

גורמי סיכון לפתח נמק בעצם

ישנם מספר גורמי סיכון ידועים שמעלים את הסיכוי לפגיעה באספקת הדם לעצם ולהתפחות נמק בעצם. גורמים נוספים כוללים צריכה ממושכת של תרופות קורטיקוסטרואידים כמו פרדניזון (Prednisone), הפרעות בקרישת דם, נזקים ומחלות של כלי הדם, צריכת אלכוהול מוגברת, אנמיה חרמשית, כימותרפיה ורדיותרפיה, מחלת הדקומפרסיה, מחלות אוטואימוניות ועוד. מספר מחקרים מצביעים על האפשרות שקיימת גם נטייה גנטית להתפתחות של נמק בעצם.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים וחומרתם תלויים בחומרת הנזק במפרק. בשלבים הראשוניים יתכן ולא יהיו סימנים ותסמינים כלל וכלל. בשלבים מתקדמים מעט יותר התסמינים העיקריים יהיו כאבים במפרק ומגבלות תנועה כאשר מוטל עומס על המפרק המעורב. הכאב במפרק ומגבלת התנועה יהיו קלים יחסית ומנוחה עשויה להקל על הכאב. מאוחר יותר יופיעו הכאב ומגבלות התנועה באופן חד יותר וימשכו ללא הפוגה גם במצב של מנוחה.

במידה ומשטח ההחלקה של המפרק שנחלש מהמחלה משנה את צורתו הכאבים ומגבלות התנועה של המפרק מחמירים מאוד. התפקוד הלקוי של המפרק בעקבות השינוי המבני התוך מפרקי יגרום בטווח הארוך להתפתחות של דלקת מפרקים ניוונית על כול המשתמע מכך מבחינת סימנים, תסמינים ותפקוד. הסימנים והתסמינים עלולים להחריף הרבה יותר כאשר המשטח המפרקי קורס לחלוטין ועלולים לכלול מצב שבו לא תוכלו להזיז את המפרק בלי כאבים קשים. נמק העצם היא תופעה שעלולה להישך זמן ארוך.לעיתים בין תחילת הנמק ועד למצב של קרעסת העצם עלולה לחלוף גם יותר משנה. המפרקים המעורבים ביותר הם מפרק הירך ומפרק הברך ולכן במקרה של כאבים בירך וכאבי ברכיים יש לשלול אפשרות של נמק בעצם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום, ומה זה גרם אצלי? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן