נמק העצם מה גורם לזה

נמק העצם מה גורם לזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נמק העצם מה גורם לזה? תא עצם שאינו מקבל אספקת דם מת. פגיעה באספקת הדם לירך הנגרמת בעיקר בקרב צעירים הפעילים גופנית תגרום: "נמק ראש עצם הירך" (ONFH – Osteonecrosis of the femoral head). פגיעה באספקת הדם למפרק הברך תוביל להתפתחות: "נמק ספונטני של הברך" (SONK- Spontaneous Osteonecrosis of the Knee).  כאשר נמק העצם או נמק אווסקולרי, מתרחשת במפרק היא מעלה את הסיכוי שהעצם מתחת לסחוס לא תצליח לעמוד בעומסים ותקרוס. קריסת העצם מתחת לסחוס מחייבת הליך כירורגי מורכב של החלפת המפרק.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  סימנים ותסמינים של נמק העצם בירך או בברך יכללו כאבים מקומיים ומגבלות תנועה ברמות חומרה משתנות על פי חומרת הנזקים. כאב ברגל היא תלונה שכיחה. ברוב המקרים הגורם לכך הוא נזק זניח כמו מתיחה קלה של גיד או שריר או שחיקה מינימלית של הסחוס והכאבים צפויים לחלוף במהרה. לפעמים הגורם לכאבים במפרק עלול להיות נמק אווסקולרי (Avascular necrosis – AVN). אבחון לקוי ו/או ניהול וטיפול לקויים או אטיים עלולים לגרום להרס המפרק. בארצות הברית כ – 10% מכלל הניתוחים להחלפת מפרק ירך מתבצעים בגלל נמק העצם. סימנים ותסמינים אופייניים עוזרים במלאכת האבחון.

  {loadposition inside-page}

  נמק העצם מה גורם לזה – רקע

  נמק העצם מה גורם לזה
  נמק העצם מה גורם לזה

  כ 500 מקרים של נמק העצם (Osteonecrosis or Avascular necrosis – AVN) מתרחשים בישראל כל שנה. על פי מחקרים מסוימים הסיכוי של גברים ללקות בהפרעה הזאת גבוה יותר מזה של נשים ברמה של 8:1.  הגיל עם הסיכון הגבוה ביותר לחלות מהמחלה הזאת הוא בין 30 – 50. נמק בעצם יכול להתפתח בכל אחד מהמפרקים. המפרקים המעורבים בבעיה זאת הם לרוב מפרקים נושאי משקל והנתונים לעומס. בין המפרקים נמנה את מפרק הירך, מפרק הברך ומפרק הכתף. מפרקים אפשריים נוספים כוללים את מפרק הקרסול, עצמות כף הרגל (Talus fracture), עצמות כף היד ומפרק כף היד, מפרק הלסת ועמוד השדרה. נמק בעצם של ראש הירך אצל ילדים נקרא תסמונת לג-קלבה-פרטס (Legg-Calve-Perthes disease).

  נמק העצם פוגע בעיקר בקצוות של העצמות בגפיים התחתונות (האפיפיזות) אבל גם בעצמות אחרות. ההשלכות התפקודיות של נמק אווסקולרי תלויות במיקום הנזק ובחומרת הנזק. כאשר הפגיעה בעצם היא קטנה ולא חלה קריסה והרס של הסחוס ושל העצם במפרק יש סיכוי סביר שהעצם שניזוקה תוכל להשתקם באופן מלא. במקרים קשים המוות וההרס של רקמות המפרק ובכלל זה של הסחוס ושל העצם מחייבים החלפת מפרק כירורגית. לנמק העצם ישנם כינויים אחרים רבים. בין השמות הנוספים נמנה גם Ischemic Necrosis, Necrosis of Bone ועוד. אבחון מוקדם עשוי למנוע את הקריסה של ראש הירך או של העצם בברך ואת הצורך בהחלפת המפרק בהליך כירורגי מורכב.

  גורמים אפשריים לנמק העצם

  לא  תמיד יש הסבר חד משמעי לגבי מה גורם להפרעה באספקת הדם לעצם. הגורם בחלק גדול מהמקרים נותר עלום. נהוג לחלק את הגורמים להתפתחות נמק בעצם לשתי קבוצות: גורמים טראומטיים וגורמי שאינם טראומטיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורמים טראומטיים לנמק העצם

   נזקי חבלה במפרק מהווים גורם ברור להתפתחות נמק בעצם. נזק טראומטי למפרק (שבר, פריקה) על רקע נפילה או תאונה או ניתוח של המפרק או באזור המפרק עלולים לפגוע באספקת הדם ולגרום להתפתחות נמק העצם. גם עומסי יתר על המפרק הנובעים מעומסים חוזרניים עלולים לגרום להצטברות נזקים ובין היתר לגרום לשיבוש באספקת הדם ולהתפתחות של נמק בעצם.

   גורמים שאינם טראומטיים

   גורמים אחרים שאינם טראומטיים כוללים בעיקר טיפול תרופתי עם סטרואידים כמו פרדניזון (Prednisone) ושתיית אלכוהול. גורמים אלה ואחרים גורמים לנזקים לכלי הדם, משבשים את זרימת הדם ומובילות לעלייה בסיכון להתפתחות נמק העצם. טיפול בסטרואידים גרם לכך שחולים מושתלי כליה סבלו מנמק בעצם בשכיחות גבוהה. לא רק מושתלי כליה סובלים מהסיבוך הזה. על פי מחקרים שונים קיימת שכיחות גבוהה במיוחד של נמק בעצם בקרב מטופלים באמצעות סטרואידים. טיפול ארוך (מעל חצי שנה) או מינון גבוה של סטרואידים מעלים את הסיכון. סברה אחת טוענת שסטרואידים פוגעים בדפנות כלי הדם ובכף גורמים לשינויים באספקת הדם ולנמק העצם. סברה אחרת טוענת שסטרואידים משנים את המבנה המולקולרי של השומנים בדם והשומנים הללו הם שחוסמים את כלי הדם וגורמים לנמק העצם.

   גורמי סיכון

   ישנם מספר גורמי סיכון ידועים שמעלים את הסיכוי לפגיעה באספקת הדם לעצם ולהתפתחות נמק בעצם. גורמי הסיכון כוללים שימוש ממושך בתרופות קורטיקוסטרואידים כמו פרדניזון (Prednisone) או מינון גבוה במיוחד של סטרואידים, הפרעות בקרישת דם, נזקים ומחלות של כלי הדם, צריכת אלכוהול מוגברת, אנמיה חרמשית, כימותרפיה ורדיותרפיה, מחלת האמודאים (Caisson Disease), איידס, מחלות אוטואימוניות, תרופות מקבוצת ביספוספונטים (Bisphosphonates) כדוגמת פוסלן שמטרתן מניעת אובדן עצם ועוד. מספר מחקרים מצביעים על האפשרות שקיימת גם נטייה גנטית להתפתחות של נמק בעצם.

   נמק העצם – סימנים ותסמינים

   כאבים

   הסימנים והתסמינים וחומרתם תלויים בחומרת הנזק במפרק. בשלב הראשוני במצב של נזק קל בלבד יתכן ולא יהיו סימנים ותסמינים כלל וכלל. בשלב מתקדם מעט יותר התסמין העיקרי יהיה כאב קל במפרק המעורב. כך למשל במצב של נמק בעצם הירך הסימנים והתסמינים יכללו כאבים קלים בירך, במפשעה ואולי גם בעכוז. בשלב מתקדם של המחלה הכאבים נעשים קבועים ואינם חולפים עם מנוחה. הכאבים חמורים יותר במהלך השינה בלילה ובכול פעם שאתם מסתובבים במיטה הם מעירים משינה. בשלב החמור של המחלה הכאבים נעשים חריפים ביותר ובמיוחד כאשר נוצר עומס על המפרק החולה כמו למשל בזמן הליכה או אפילו עמידה. הכאבים הללו צפויים להימשך ללא הפוגה גם במצב של מנוחה. במידה ונוצר הרס של המפרק הכאבים נעשים קשים עוד יותר.

   מגבלות תנועה ותפקוד

   כבר בשלב הראשון כאשר הכאב מוגדר כקל החולה יכול להתלונן גם על מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד חלקיות. בשלבים הראשוניים הללו הכאב במפרק ומגבלות התנועה והתפקוד יהיו קלים יחסית ומנוחה עשויה להקל על הכאב. בשלב מתקדם יותר של המחלה החולה התלונן על כאבים משמעותיים במצב של מנוחה ובמיוחד כאשר יש עומס על המפרק המעורב. כדי למנוע עומס מיותר וכאבים החולה יתחיל להגביל את המצבים שבהם הוא נושא את משקל גופו כמו בעת הליכה או עמידה. בשלב מתקדם עוד יותר הכאבים נעשים קשים וקבועים ומגבלות התפקוד והתנועה מקצינים גם הם. בשלב החמור ביותר של המחלה ובמידה ומתפתח הרס של רקמות המפרק הכאבים נעשים קשים ביותר ומגבלות התנועה ותפקוד קיצוניים.

   הרס של המפרק

   במידה ומשטח ההחלקה של המפרק שנחלש מהמחלה נהרס ומשנה את צורתו הכאבים והמגבלות של תנועת המפרק נעשים חמורים במיוחד. התפקוד הלקוי של המפרק בעקבות השינוי המבני התוך מפרקי גורם בטווח הארוך להתפתחות של דלקת מפרקים ניוונית על כל המשתמע מכך מבחינת סימנים, תסמינים ותפקוד. הסימנים והתסמינים עלולים להחריף הרבה יותר כאשר משטח המפרק קורס לחלוטין ועלולים לכלול מצב שבו לא תוכלו להזיז את המפרק בלי כאבים קשים. נמק העצם היא תופעה שעלולה להימשך זמן ארוך. לעיתים בין תחילת הנמק ועד למצב של קריסת העצם עלולה לחלוף גם יותר משנה. המפרקים המעורבים ביותר הם מפרק הירך ומפרק הברך ולכן במקרה של כאבים בירך וכאבי ברכיים יש לשלול אפשרות של נמק העצם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,