בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה
בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה

בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בלט דיסק צווארי – טיפול ומניעה הם השלבים שלאחר אבחון הנזק לדיסק הבין חולייתי צווארי. במידה ואתם סובלים מדלקת בצוואר בגלל בלט דיסק צווארי היוצר לחץ על רקמה עצבית אל תזניחו. טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים וכאבים כרוניים ואולי אף למנוע ניתוח להסרת הלחץ על שורש העצב. ברוב המקרים טיפול כירופרקטי שמרני, שנלווה לו ייעוץ בנושאי יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית יעיל מספיק ומונע כירורגיה.

עם זאת בחלק קטן מהמקרים כאשר קיים לחץ רב על שורש העצב או על חוט השדרה והכאבים בצוואר ובגפיים ממשיכים להיות חריפים גם לאחר מספר חודשים ו/או הסימנים והתסמינים הנירולוגיים שהתעוררו בגלל בעיה זאת הופכים להיות חמורים יותר אזי אין מנוס מפנייה לכירורג כדי להסיר את הדיסק הגורם ללחץ. כאן במאמר “בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה” נתאר בקצרה כיצד מטפלים בבלט דיסק צווארי וכיצד מונעים את התפתחותו.

בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה – רקע

בלט דיסק צווארי היא פציעה שכיחה. פציעה זאת מתרחשת בתדירות גדולה בעמוד השדרה המותני ובעמוד השדרה הצווארי ובתדירות נמוכה מאוד גם בעמוד השדרה הגבי. הדיסק בין-חולייתי הנמצא בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה הצווארי (מלבד בין שתי הראשונות: חוליית האטלס וחוליית הציר) עשוי מרקמת סחוס עבה המשמשת לבלימת זעזועים ומאפשרת תנועה מינימלית. החלק ההיקפי של הדיסק בנוי מטבעות סחוסיות סיביות הקרויות אנולוס פיברוסוס (Anulus fibrosus). בחלקו הפנימי של הדיסק נמצא חומר צמיגי סחוסי עשיר במים הקרוי נוקלאוס פולפוסוס (Nucleus pulposus).

תנועה של החוליות גורמת לחומר הרך הפנימי בתוך הדיסק הבין חולייתי לנוע בהתאם. כפיפה לפנים גורמת ללחץ על החלק הקדמי של הדיסק וכתוצאה מכך ינוע החומר הרך בתוך הדיסק לאחור, הרמה של חפץ כבד גורמת לחומר הרך להידחס לצדדים וכיוצא בזה. המשמעות המידית של בלט דיסק היא נזק ברמת חומרה כזאת או אחרת לטבעות ההיקפיות של הדיסק הבין חוליית המחליש את הדופן של הדיסק וגורם לחומר הפנימי לדחוף את הדופן ולבלוט אל מעבר לגבולות הנורמליים של הדיסק. כאשר יש קרע מלא של הדופן והחומר הרך יוצא החוצה אנו מגדירים זאת כפריצת דיסק. לא בכול מקרה של בלט דיסק צווארי ישנם סימנים ותסמינים. אלה מופיעים כאשר קיים לחץ על שורש העצב או על חוט השדרה בצוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבלט דיסק צווארי – טיפול עצמי

כאשר אין סימנים ותסמינים כמו כאבי צוואר אין הקרנות כאב ליד או לשכמה ואין סימנים ותסמינים נוירולוגיים אין צורך לטפל בהתפתחות בלט דיסק צווארי. במצבים שבהם בלט דיסק צווארי גורם למעט סימנים ותסמינים מקומיים בצוואר ניתן לנסות “להתגבר” על הבעיה לבד. עם זאת גם במקרים הקלים הללו כאשר הכאבים מופיעים לראשונה לפני גיל 20 או לאחר גיל 50 רצוי לפנות לקבלת עזרה מקצועית. טיפול בבלט דיסק צווארי באופן עצמי צריך להתמקד בהימנעות מכול תנועה או מנח שמגרים את התסמינים. כול פעולה או מנח שאינם יוצרים גירוי של הרקמות סביב הבלט ניתן להמשיך ולבצע תוך כדי שמירה על מודעות רבה. לא לשחק עם הצוואר, לא להניע אותו שוב ושוב במטרה להבין האם הבעיה עדיין שם. פשוט להניח לצוואר להיות במנח ניטרלי.

ניתן להניח קומפרסים חמים ובמידת הצורך להשתמש גם בתומך צוואר כדי להגביל את תנועות הצוואר. רצוי לא להשפיע על הכאבים באופן כימי כיוון שבאופן הזה תאבדו קשר אמין עם רמת הלחץ על העצב. נסו לקבל את ההקלה בכאב בזכות התנהגות ולא בגלל כימיקלים. התנהלות נכונה למשך מספר שבועות יאפשרו לגוף לבנות רקמה צלקתית ולצמצם את הגירוי הדלקתי שנוצר בגלל בלט דיסק צווארי.

חזרה לשגרה

עליכם להתנהל באופן זהיר ועם מודעות מרבית עוד מספר שבועות לאחר שהכאב ושאר הסימנים והתסמינים חלפו. רק בשלב הזה תוכלו להכריז על עצמכם כבריאים ולחזור בהדרגתיות לשגרה אבל לא להרגלים ולפעילויות שגרמו לבלט דיסק. המשיכו להתנהל נכון מבחינת יציבה וארגונומיה ולהתאמן נכון. שבו נכון מול המחשב, הימנעו מהתבוננות ממושכת עם ראש מורכן מעל הטלפון החכם, הימנעו מתנוחת שינה על הבטן, הימנעו מצפייה בטלוויזיה כאשר הראש אינו ממוקם באופן ניטרלי ועוד. חזרו לפעילות גופנית מלאה אבל וודאו שאתם לא חוזרים על הטעויות שהובילו להתפתחות בלט דיסק צווארי. כך למשל בצעו כפיפות בטן כאשר אתם שומרים על צוואר ניטרלי, הרימו משקולות מבלי לערב את הצוואר, שחו באופן שאינו יוצר עומסי יתר על הצוואר, רכבו על אופניים באופן שמותיר את הראש והצוואר במנחים ניטרליים ועוד.

עזרה מקצועית מתי?

כאשר הכאבים והשינויים העצביים אינם דועכים גם לאחר מספר ימים רצוי לפנות לקבלת עזרה מקצועית. לחץ על שורש העצב עלול להחמיר בהדרגה ויחד אתו  יחמירו גם הסימנים והתסמינים. ככול שנמהר לטפל בלחץ שיוצר בלט דיסק צווארי על שורש העצב כך גדל הסיכוי להצלחת הטיפול וקטן הסיכוי להיווצרות נזק בלתי הפיך בעצב. כאשר הסימנים והתסמינים אינם דועכים אך גם לא החמירו באופן משמעותי וחשוב יותר כאשר אין החמרה משמעותית בסימנים ובתסמינים נוירולוגיים אתם יכולים להגיע לכירופרקט כדי לעבור תהליך אבחוני ובמידת הצורך טיפול שמרני. כאשר אתם חשים שהכאבים מכריעים אתכם ואתם עדים להתדרדרות נוירולוגית משמעותית רצוי גם להתייעץ עם כירורג עמוד שדרה.

גשו לחדר מיון אם: אתם סובלים מאובדן שליטה על הסוגרים, אם אתם סובלים מחולשה או אובדן תחושות גדלים והולכים בגפה, אם לכאבים שאתם חשים בצוואר וביד נלווים גם כאבים ולחץ בחזה, הזעה, בחילה, הקאה, קצב לב מוגבר, פעימות לב מודגשות, קוצר נשימה, סחרחורת ועוד. גשו לחדר מיון אם לסימנים והתסמינים שלכם נלווים גם קשיי הליכה או קשיי דיבור.

בלט דיסק צווארי – טיפול כירופרקטי

הפחתה בכאב

ברוב המקרים בלט דיסק צווארי נגרם מסיבות מכניות. טיפול כירופרקטי נותן ברוב המקרים מענה מדויק לבעיות מכניות ובכלל זה לבלט דיסק בין חולייתי היוצר לחץ על שורש העצב בעמוד השדרה באופן שמרני, ללא צורך בניתוח או תרופות. מטרת הטיפול הראשוני היא השגה של הקלה ראשונית ברמת הכאב. כדי להפחית את הכאב נאלץ להתמודד עם הלחץ שמפעיל הבלט הדיסק על העצב. בשלב הזה ניעזר בעיקר באמצעים פסיביים כגון לייזר רך מקצועי ונתמוך את הצוואר במנח ניטרלי שאינו יוצר לחץ על שורש העצב. נשלב טכניקות טיפול ידניות עדינות שתתמקדנה במתיחה עדינה של עמוד השדרה הצווארי והרפיה של הרקמות הרכות סביב הדיסק הבולט וסביב חוליות הצוואר.

הנעת חוליות הצוואר

נניע את החוליות בכיוונים ובטווחים שאינם יוצרים גירוי של העצב. שיפור התנועה של החוליות המעורבות מפחית לרוב את הלחץ שיוצר בלט דיסק צווארי על שורש העצב. הפחתה זו בעוצמת הצביטה של העצב תגרום להפחתה הדרגתית של הדלקת בעצב ושל עוצמת הכאב ושאר הסימנים והתסמינים. הנעת החוליות בכיוונים ובטווחי התנועה האפשריים אינה אמורה לכאוב. יחד עם זאת לא מן הנמנע שלאחר הטיפולים הראשונים יחווה החולה כאב קל שיימשך עד 48 שעות כתגובה לטיפול.

שיקום עמוד שדרה צווארי

עם היעלמות הכאבים והסימנים והתסמינים העצביים שנבעו מאותו בלט דיסק צווארי יחל השלב של השיקום. מטרת התכנית השיקומית היא החזרת היכולת של עמוד השדרה לעמוד בעומסים המוטלים עליו בחיי היום יום. תכנית השיקום תותאם באופן הוצאתה לפועל לגילו, לעיסוקיו ולמצבו הגופני של החולה. תכנית שיקום ראויה תכלול מספר מרכיבי בסיס ובכללם החזרת טווחי תנועה של חוליות עמוד השדרה ויתר חלקי השרשרת הקינטית, שיפור כוחם, גמישותם ואיזונם של השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי ועל השרשרת הקינטית, שיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ושיפור של שיווי המשקל. חלק מהשיקום יעשה באמצעות תרגילים שיינתנו לחולה לביצוע בבית או בחדר הכושר.

טיפול תרופתי/כירורגי

במקרים שבהם הטיפול הכירופרקטי אינו מצליח להפחית את הסימנים והתסמינים שנוצרו בגלל בלט דיסק צווארי היוצר לחץ על שורש העצב או לחלופין באותם מקרים שסימנים ותסמינים נוירולוגיים הופכים להיות משמעותיים יותר נפנה את החולה לקבלת טיפול רפואי. הטיפול הרפואי יכול לכלול טיפול תרופתי הניתן בצורה של כדורים או הזרקה של חומרים נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידים או כאלה שהם על בסיס סטרואידים. הטיפול הרפואי יכול גם להיות כירורגי. כמובן שרצוי לשמור את האופציה הכירורגית רק לאותם מקרים מועטים שבהם הטיפול השמרני ולאחריו גם הטיפול התרופתי כשלו.

מניעת בלט בצוואר

בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה
בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה

על מנת למנוע התפתחות בלט דיסק צווארי יש בעיקר למנוע עומסי יתר מיותרים מעל הצוואר. הקפדה על הכללים הבאים יועילו בהשגת המטרה הזאת:

הקפדה על יציבה נכונה

עמוד השדרה צווארי ניטרלי ונינוח לאורך כול היום יפחית חלק ניכר מהעומסים הלא בריאים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי וימנע בין היתר בלט דיסק צווארי.

ההתנהלות ארגונומית נכונה

הקפידו על ישיבה נכונה ועל עבודה בעמדת עבודה שהותאמה עבורכם. גוונו את העומסים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי באמצעות שינוי התנוחות שבהן אתם עובדים. קטעו את הישיבה שלכם לעתים קרובות ובצעו הליכות קצרות. הקפידו על כפיפה והרמה נכונים. תנוחת שינה על הבטן אינה טובה לצוואר.

פעילות גופנית נכונה

הקפידו לבצע פעילות גופנית מגוונת מבלי להעמיס את הצוואר בגלל מנחים או תנועות קיצוניות. חוסר פעילות גופנית מנוונת ומזיקה, פעילות גופנית מוגזמת מזיקה גם היא. פעילות גופנית מתאימה משפרת ומחזקת את הגוף בכללותו וכמובן גם את עמוד השדרה הצווארי ואת הרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

נפילות ותאונות דרכים פציעות ספורט

בלטי דיסק בצוואר מתרחשים לעתים קרובות על רקע חבלתי. נפילה, מעידה, תאונת דרכים או פציעת ספורט עלולה להיות אחראית לנזקים הללו בדיסקים הבין חולייתיים בצוואר. התנהלות מודעת, מאוזנת וזהירה יכולה למנוע את התופעות הללו. כאן המקום לציין שפעילות גופנית הכוללת בין היתר אימוני שיווי משקל ושיפור החישה העצמית תורמים גם הם למניעת פציעות בגלל נפילות, מעידות ועיסוק בספורט.

הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

כן, מתברר שגם כאן למתח הנפשי יש תפקיד. אדם המצוי במתחים נפשיים כרוניים נוטה להסתובב עם שרירי צוואר מכווצים תמיד. העומסים הנגרמים עקב התכווצות בלתי רצונית זאת שרירי הצוואר עלולים לגרום באופן הדרגתי גם לנזקים לדיסקים הביון חולייתיים. מדיטציות, יוגה, פעילות גופנית, מוזיקה, חברים ועוד הם חלק מהדרכים המוכחות להקלה על מצבים נפשיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • תופעות לוואי של טיפול באקנה

  תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא…

 • למה לרקדני בלט אין סחרחורת

  סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…

 • כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן