בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה

בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה

בלט דיסק צווארי – טיפול ומניעה יעילים יצמצמו את הפגיעה באיכות החיים. כאבים ומגבלות תנועה בצוואר מהווים תופעה שכיחה. אחת הסיבות האפשריות לכך הוא בלט דיסק צווארי. בלט דיסק צווארי עלול לפגוע בשק התקלי ולעתים גם בשורשי עצבים ובחוט השדרה ולגרום למגוון סימפטומים. התעלמות מהם תוביל על ציר הזמן להחמרת הנזקים ולהתפתחות תסמינים כרוניים. בין התסמנים נציין:

 • כאבי צוואר עם או בלי השלכות כאב לגפה העליונה
 • מגבלות תנועה ותפקוד
 • וגם שינויים תחושתיים, סחרחורת ועוד

טיפול מהיר עשוי למנוע התפתחות שלילית זאת ואולי אף למנוע ניתוח להסרת הלחץ. טיפול כירופרקטי שמרני, שנלווה לו ייעוץ בנושאי יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית יעיל מספיק ומונע כירורגיה. ייעוץ זה יאפשר את ההתנהלות הנכונה הנדרשת למניעת החמרת הנזק לדיסק הבין חולייתי צווארי. עם זאת, טרם טיפול חשוב לאבחן ולבצע הליך של אבחנה מבדלת. במאמר "בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה" נתאר כיצד נטפל בבלט דיסק צווארי וכיצד נמנע אותו.

בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה – רקע

בלט דיסק צווארי מהווה הפרעה בריאותית שכיחה ביותר. הפרעה זאת לדיסק הבין חולייתי מתרחשת לרוב בגב התחתון ובצוואר. נזק לדיסק הטורקלי שכיח הרבה פחות וזאת בגלל היציבות היחסית של עמוד השדרה הטורקלי. הדיסק בין-חולייתי ממוקם בין כול שתי חוליות (מלבד בין שתי הראשונות: חוליית האטלס וחוליית הציר). תפקידיו של הדיסק כוללים בלימת זעזועים והענקת גמישות ותנועה לעמוד השדרה. מבנה הדיסק כולל:

 • מעטפת הדיסק המורכבת מטבעות סחוסיות סיביות הקרויות אנולוס פיברוסיס (Anulus fibrosis)
 • בחלקו הפנימי של הדיסק נמצא חומר צמיגי סחוסי עשיר במים הקרוי נוקלאוס פולפוסוס (Nucleus pulposus)

תנועת עמוד השדרה גורמת לתנועה בהתאם של החומר הצמיגי בתוך הדיסק הבין חולייתי. כפיפת צוואר לפנים תיצור לחץ על קדמת הדיסק ותניע לאחור את החומר הרך בתוך הדיסק. הרמה של חפץ כבד גורמת לחומר הרך להידחס לצדדים וכן הלאה. כפיפות צוואר ושהייה במנח ראש כפוף גורמת לחומר הצמיגי להידחף אל הקיר האחורי של הדיסק.

דחיפה חוזרנית של הנוקלאוס פולפוסוס אל הקיר האחורי של מעטפת הדיסק גורמת למתיחתו ולרפיונו. רפיון הקיר האחורי של מעטפת הדיסק מאפשר לחומר הצמיגי הפנימי לדחוף את הדופן ולגרום לבלט. כאשר יש קרע מלא של הדופן והחומר הרך יוצא החוצה אנו מגדירים זאת כבקע או כפריצת דיסק. לא בכול מקרה של בלט דיסק צווארי ישנם סימנים ותסמינים. אלה מופיעים כאשר קיים לחץ על שורש העצב או על חוט השדרה בצוואר.

בלט דיסק בצוואר – טיפול עצמי

בלטי דיסק שאינו גורם לסימנים ותסמינים לא צריך טיפול. במצב שבהם בלט דיסק צווארי גורם לסימפטומים קלים בצוואר ניתן לנסות "להתגבר" על הבעיה לבד. עם זאת גם במקרים קלים כדאי להיעזר בגורמים מקצועיים כאשר הכאבים מופיעים לראשונה לפני גיל 20 או לאחר גיל 50. טיפול עצמי בבלט דיסק צווארי צריך להתמקד בדברים הבאים:

 • הימנעות מכל תנועה או מנח שמגרים את התסמינים. כל פעולה או מנח שאינם יוצרים גירוי של הרקמות סביב הבלט ניתן להמשיך ולבצע.
 • לא לשחק עם הצוואר, לא להניע אותו שוב ושוב במטרה להבין האם הבעיה עדיין שם. פשוט להניח לצוואר להיות במנח ניטרלי.
 • ניתן להניח קומפרסים חמים ובמידת הצורך להשתמש גם בתומך צוואר כדי להגביל את תנועות הצוואר.
 • רצוי במידת האפשר לא להפחית כאב באופן כימי (תרופות). באופן הזה תאבדו קשר אמין עם רמת הלחץ שיוצר הדיסק על השק התקלי ו/או על רקמה עצבית. נסו לקבל את ההקלה בכאב בזכות התנהגות ולא בגלל כימיקלים.

חזרה לשגרה

החזה לשגרה צריכה להיות איטית וזהירה:

 • המשיכו להתנהל נכון למספר שבועות נוספים גם לאחר שוך הכאב. הדבר יאפשר לגוף לבנות רקמת צלקת ולצמצם את הגירוי הדלקתי שנוצר בגלל בלט דיסק צווארי. חודש ללא תסמינים הוא הזמן הנדרש להשיג החלמה איכותית.

התנהלות נכונה צריכה לכלול:

 • הקפדה על ארגונומיה ויציבה נכונים. שבו נכון מול המחשב. הימנעו מהתבוננות ממושכת עם ראש מורכן מעל הטלפון החכם. לא לישון בתנוחת שינה על הבטן. הימנעו מצפייה בטלוויזיה כאשר הראש אינו ממוקם באופן ניטרלי ועוד.
 • הקפידו להתאמן והקפידו לעשות זאת נכון. חזרו בהדרגה לפעילות גופנית מלאה. וודאו שאתם לא חוזרים על הטעויות שהובילו להתפתחות בלט דיסק צווארי. כך למשל בצעו כפיפות בטן כאשר אתם שומרים על צוואר ניטרלי. הרימו משקולות בלי לגייס את הצוואר. שחו באופן שאינו יוצר עומסי יתר על הצוואר. רכבו על אופניים באופן שמותיר את הראש והצוואר במנחים ניטרליים ועוד.

עזרה מקצועית מתי?

כאשר הסימנים והתסמינים שהתפתחו בגלל בלט דיסק צווארי אינם דועכים פנו לקבלת עזרה מקצועית. לחץ על שורש העצב עלול להחמיר בהדרגה ויחד אתו יחמירו גם הסימנים והתסמינים. ככול שנמהר לטפל בנזקים שנגרמים בגלל בלט דיסק צווארי כך יגדל הסיכוי להצלחת הטיפול. הכשרתו של כירופרקט מאפשרת לו לאבחן ולרוב גם לטפל בבלט דיסק צווארי הגורם לסימפטומים. כאשר אתם חשים שהכאבים מכריעים אתכם ואתם עדים להתדרדרות נוירולוגית משמעותית רצוי גם להתייעץ עם כירורג עמוד שדרה.

גשו לחדר מיון במצבים הבאים:

 • אתם סובלים מאובדן שליטה על הסוגרים
 • סובלים מחולשה או אובדן תחושות גדלים והולכים בגפה
 • לכאבים שאתם חשים בצוואר וביד נלווים גם תסמינים נוספים: כאבים ולחץ בחזה, הזעה, בחילה, הקאה, קצב לב מוגבר, פעימות לב מודגשות, קוצר נשימה, סחרחורת ועוד
 • לסימנים והתסמינים שלכם נלווים גם קשיי הליכה או קשיי דיבור

בלט דיסק בצוואר – טיפול כירופרקטי

הפחתה בכאב

ברוב המקרים בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי נגרם מסיבות מכניות. טיפול כירופרקטי נותן ברוב המקרים מענה מדויק לבעיות מכניות ובכלל זה לבלט דיסק בין חולייתי היוצר לחץ על שורש העצב בעמוד השדרה באופן שמרני, ללא צורך בניתוח או תרופות. מטרת הטיפול הראשוני היא השגה של הקלה ראשונית ברמת הכאב. כדי להפחית את הכאב נאלץ להתמודד עם הלחץ שמפעיל הבלט הדיסק על העצב. בשלב הזה ניעזר בעיקר באמצעים פסיביים כגון לייזר רך מקצועי ונתמוך את הצוואר במנח ניטרלי שאינו יוצר לחץ על שורש העצב. נשלב טכניקות טיפול ידניות עדינות שתתמקדנה במתיחה עדינה של עמוד השדרה הצווארי והרפיה של הרקמות הרכות סביב הדיסק הבולט וסביב חוליות הצוואר.

הנעת חוליות הצוואר

נניע את החוליות בכיוונים ובטווחים שאינם יוצרים גירוי של העצב. שיפור התנועה של החוליות המעורבות מפחית לרוב את הלחץ שיוצר בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי על שורש העצב. הפחתה זו בעוצמת הצביטה של העצב תגרום להפחתה הדרגתית של הדלקת בעצב ושל עוצמת הכאב ושאר הסימנים והתסמינים. הנעת החוליות בכיוונים ובטווחי התנועה האפשריים אינה אמורה לכאוב. יחד עם זאת לא מן הנמנע שלאחר הטיפולים הראשונים יחווה החולה כאב קל שיימשך עד 48 שעות כתגובה לטיפול.

שיקום עמוד שדרה צווארי

עם היעלמות הכאבים והסימנים והתסמינים העצביים שנבעו מאותו בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי יחל השלב של השיקום. מטרת התוכנית השיקומית היא החזרת היכולת של עמוד השדרה לעמוד בעומסים המוטלים עליו בחיי היום יום. תכנית השיקום תותאם באופן הוצאתה לפועל לגילו, לעיסוקיו ולמצבו הגופני של החולה. תכנית שיקום ראויה תכלול מספר מרכיבי בסיס ובכללם החזרת טווחי תנועה של חוליות עמוד השדרה ויתר חלקי השרשרת הקינטית, שיפור כוחם, גמישותם ואיזונם של השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי ועל השרשרת הקינטית, שיפור חוש החישה העצמית (הפרופריוספציה) ושיפור של שיווי המשקל. חלק מהשיקום יעשה באמצעות תרגילים שיינתנו לחולה לביצוע בבית או בחדר הכושר.

טיפול תרופתי או כירורגי בבלט דיסק צווארי

במקרים שבהם הטיפול הכירופרקטי אינו מצליח להפחית את הסימנים והתסמינים שנוצרו בגלל בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי היוצר לחץ על שורש העצב או לחלופין באותם מקרים שסימנים ותסמינים נוירולוגיים הופכים להיות משמעותיים יותר נפנה את החולה לקבלת טיפול רפואי. הטיפול הרפואי יכול לכלול:

 • טיפול תרופתי. ניתן בצורה של כדורים או הזרקה של חומרים נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידים או כאלה שהם על בסיס סטרואידים
 • כירורגי. כמובן שרצוי לשמור את האופציה הכירורגית רק לאותם מקרים מועטים שבהם הטיפול השמרני ולאחריו גם הטיפול התרופתי כשלו.

מניעת בלט דיסק בצוואר

בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה
בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה

למניעת כאבי צוואר הנובעים מהתפתחות בלט דיסק בצוואר יש בעיקר למנוע עומסי יתר מיותרים מעל הצוואר. הקפדה על הכללים הבאים יועילו בהשגת המטרה הזאת:

הקפדה על יציבה נכונה

עמוד השדרה צווארי ניטרלי ונינוח לאורך כול היום יפחית חלק ניכר מהעומס המוטל על עמוד השדרה הצווארי. עומס מופחת משמעותו בין היתר הפחתת הסיכון לבריאותו של הדיסק הבין חולייתי ובכלל זה מניעת בלט דיסק צווארי.

ההתנהלות ארגונומית נכונה

הקפידו על ישיבה נכונה ועל עבודה בעמדת עבודה שהותאמה עבורכם. גוונו את העומסים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי באמצעות שינוי התנוחות שבהן אתם עובדים. קטעו את הישיבה שלכם לעתים קרובות ובצעו הליכות קצרות. הקפידו על כפיפה והרמה נכונים. תנוחת שינה על הבטן אינה טובה לצוואר.

פעילות גופנית נכונה

הקפידו לבצע פעילות גופנית מגוונת בלי להעמיס את הצוואר בגלל מנחים או תנועות קיצוניות. חוסר פעילות גופנית מנוונת ומזיקה, פעילות גופנית מוגזמת מזיקה גם היא. פעילות גופנית מתאימה משפרת ומחזקת את הגוף בכללותו וכמובן גם את עמוד השדרה הצווארי ואת הרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

נפילות ותאונות דרכים פציעות ספורט

בלטי דיסק בצוואר מתרחשים לעתים קרובות על רקע חבלתי. נפילה, מעידה, תאונת דרכים או פציעת ספורט עלולה להיות אחראית לנזקים הללו בדיסקים הבין חולייתיים בצוואר. התנהלות מודעת, מאוזנת וזהירה יכולה למנוע את התופעות הללו. כאן המקום לציין שפעילות גופנית הכוללת בין היתר אימוני שיווי משקל ושיפור החישה העצמית תורמים גם הם למניעת פציעות בגלל נפילות, מעידות ועיסוק בספורט.

הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

כן, מתברר שגם כאן למתח הנפשי יש תפקיד. אדם המצוי במתחים נפשיים כרוניים נוטה להסתובב עם שרירי צוואר מכווצים תמיד. העומסים הנגרמים עקב התכווצות בלתי רצונית זאת שרירי הצוואר עלולים לגרום באופן הדרגתי גם לנזקים לדיסקים הביון חולייתיים. מדיטציות, יוגה, פעילות גופנית, מוזיקה, חברים ועוד הם חלק מהדרכים המוכחות להקלה על מצבים נפשיים.

References:

Sharrak S, Al Khalili Y. Cervical Disc Herniation. [Updated 2023 Aug 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.

Yang B, Xie J, Yin B, Wang L, Fang S, Wan S. Treatment of cervical disc herniation through percutaneous minimally invasive techniques. Eur Spine J. 2014 Feb;23(2):382-8.

Tsao S, Pidcoe P. The Management of a Patient with a Cervical Disc Herniation: A Case Report. Clinical Medicine: Case Reports. 2008;1.

Rodine RJ, Vernon H. Cervical radiculopathy: a systematic review on treatment by spinal manipulation and measurement with the Neck Disability Index. J Can Chiropr Assoc. 2012 Mar;56(1):18-28.

Jason S Schliesser, Ralph Kruse, L.Fleming Fallon. Cervical radiculopathy treated with chiropractic flexion distraction manipulation: a retrospective study in a private practice setting, Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics,
Volume 26, Issue 9, 2003, Pages 592-596.

Chu, Eric Chun Pu. Alleviating cervical radiculopathy by manipulative correction of reversed cervical lordosis: 4 years follow-up. Journal of Family Medicine and Primary Care 10(11):p 4303-4306, November 2021.

Wayne M. Whalen. Resolution of cervical radiculopathy in a woman after chiropractic manipulation,
Journal of Chiropractic Medicine, Volume 7, Issue 1, 2008, Pages 17-23.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב

אפקט פלצבו משכך כאבי גב

פלצבו לכאבי גב? כן גם במקרה הזה זה עובד. רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מכאבי גב. לחולים מוצע אופני ריפוי והקלה רבים הנחקרים ונבדקים ללא הרף. מתברר שגם טיפול באמצעות תרופת דמה עשוי להיות יעיל, אפילו אם החולים מודעים לכך. 

הנקה מצילה חיים

הנקה חשובה לבריאות התינוק

הנקה מצילה חיים! אימהות רבות מקצרות או מוותרות הנקת תינוקן. בין היתר גורמים לכך חוסר בתמיכה מתאימה וקידום מכירות אגרסיבי של החברות המוכרות תחליפי מזון לתינוק. התפיסה שיש תחליף להנקה היא שגויה ובעלת משמעות ארוכת טווח. 

פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים

פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים

פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים עשויים להיות קשורים זה בזה. מחקר מצא ש50% מחולי פיברומיאלגיה סובלים מסימני מחלה הקרויה נוירופתיה של סיבי העצב הדקים. פיברומיאלגיה פוגעת ב- 1 – 5% מהאוכלוסייה בעולם המערבי עם רוב נשי מובהק.