טיפול בבלט דיסק צווארי
טיפול בבלט דיסק צווארי

טיפול בבלט דיסק צווארי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


טיפול בבלט דיסק צווארי והתנהלות נכונה עשויים למנוע נזק וכאב כרוניים ואולי אף ניתוח להסרת הלחץ על שורש העצב. ברוב המקרים הטיפול השמרני, הכירופרקטי שנלווה לו ייעוץ בנושאי יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית יעיל מספיק ומייתר את הצורך בכירורגיה.

עם זאת בחלק קטן מהמקרים כאשר קיים לחץ רב על שורש העצב והכאבים בצוואר ממשיכים להיות חריפים גם לאחר מספר חודשים ו/או הסימנים והתסמינים הנוירולוגיים שהתעוררו בגלל בעיה זאת הופכים להיות חמורים יותר אזי אין מנוס מפנייה לכירורג כדי להסיר הדיסק הגורם ללחץ.

טיפול בבלט דיסק צווארי – רקע

בלט דיסק צווארי היא פציעה שכיחה. פציעה זאת מתרחשת בתדירות גדולה בעמוד השדרה המותני ובעמוד השדרה הצווארי ובתדירות נמוכה מאוד גם בעמוד השדרה הגבי. הדיסק בין-חולייתי הנמצא בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה הצווארי (מלבד בין שתי הראשונות: חוליית האטלס וחוליית הציר) עשוי מרקמת סחוס עבה המשמשת לבלימת זעזועים ומאפשרת תנועה מינימאלית. החלק ההיקפי של הדיסק בנוי מטבעות סחוסיות סיביות הקרויות אנולוס פיברוסוס (Anulus fibrosus). בחלקו הפנימי של הדיסק נמצא חומר צמיגי סחוסי עשיר במים הקרוי נוקלאוס פולפוסוס (Nucleus pulposus).

תנועה של החוליות גורמת לחומר הרך הפנימי בתוך הדיסק הבין חולייתי לנוע בהתאם. כפיפה לפנים גורמת ללחץ על החלק הקדמי של הדיסק וכתוצאה מכך ינוע החומר הרך בתוך הדיסק לאחור, הרמה של חפץ כבד גורמת לחומר הרך להידחס לצדדים וכיוצא בזה. המשמעות המידית של בלט דיסק היא נזק ברמת חומרה כזאת או אחרת לטבעות ההיקפיות של הדיסק הבין חוליית המחליש את הדופן של הדיסק וגורם לחומר הפנימי לדחוף את הדופן ולבלוט אל מעבר לגבולות הנורמליים של הדיסק. כאשר יש קרע מלא של הדופן והחומר הרך יוצא החוצה אנו מגדירים זאת כפריצת דיסק. לא בכול מקרה של בלט דיסק ישנם סימנים ותסמינים. אלה מופיעים כאשר קיים לחץ על שורש העצב או על חוט השדרה בצוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןטיפול עצמי

טיפול בבלט דיסק צווארי אינו מחויב במציאות שבה שבהם אין הקרנות כאב ליד או לשכמה ואין סימנים ותסמינים נוירולוגיים. במקרים הללו ניתן לנסות “להתגבר” על הבעיה לבד. עם זאת גם במקרים הקלים הללו כאשר הכאבים מופיעים לראשונה לפני גיל 20 או לאחר גיל 50 רצוי לפנות לקבלת עזרה מקצועית. טיפול בבלט דיסק צווארי באופן עצמוני צריך להתמקד בהימנעות מכול תנועה או מנח שמגרים את התסמינים. כול פעולה או מנח שאינם יוצרים גירוי של הרקמות סביב הבלט ניתן להמשיך ולבצע תוך כדי שמירה על מודעות רבה. לא לשחק עם הצוואר, לא להניע אותו שוב ושוב במטרה להבין האם הבעיה עדיין שם. פשוט להניח לצוואר להיות במנח ניטרלי.

ניתן להניח קומפרסים חמים ובמידת הצורך להשתמש גם בתומך צוואר כדי להגביל את תנועות הצוואר. רצוי לא להשפיע על הכאבים באופן כימי כיוון שבאופן הזה תאבדו קשר אמין עם רמת הלחץ על העצב. נסו לקבל את ההקלה בכאב בזכות התנהגות ולא בגלל כימיקלים. התנהלות נכונה למשך מספר שבועות יאפשרו לגוף לבנות רקמה צלקתית ולצמצם את הגירוי הדלקתי שנוצר בגלל הבלט.

חזרה לשגרה

עליכם להתנהל באופן זהיר ועם מודעות מרבית עוד מספר שבועות לאחר שהכאב ושאר הסימנים והתסמינים חלפו. רק בשלב הזה תוכלו להכריז על עצמכם כבריאים ולחזור בהדרגתיות לשגרה אבל לא להרגלים ולפעילויות שגרמו לבלט דיסק. המשיכו להתנהל נכון מבחינת יציבה וארגונומיה ולהתאמן נכון. שבו נכון מול המחשב, הימנעו מהתבוננות ממושכת עם ראש מורכן מעל הטלפון החכם, הימנעו מתנוחת שינה על הבטן, הימנעו מצפייה בטלוויזיה כאשר הראש אינו ממוקם באופן ניטראלי ועוד. חזרו לפעילות גופנית מלאה אבל וודאו שאתם לא חוזרים על הטעויות שהובילו להתפתחות הבלט בצוואר. כך למשל בצעו כפיפות בטן כאשר אתם שומרים על צוואר ניטרלי, הרימו משקולות מבלי לערב את הצוואר, שחו באופן שאינו יוצר עומסי יתר על הצוואר, רכבו על אופניים באופן שמותיר את הראש והצוואר במנחים ניטרליים ועוד.

עזרה מקצועית מתי?

כאשר הכאבים והשינויים העצביים אינם דועכים גם לאחר מספר ימים רצוי לפנות לקבלת עזרה מקצועית. לחץ על שורש העצב עלול להחמיר בהדרגה ויחד אתו  יחמירו גם הסימנים והתסמינים. ככול שנמהר לטפל בלחץ שיוצר הבלט דיסק על שורש העצב כך גדל הסיכוי להצלחת הטיפול וקטן הסיכוי להיווצרות נזק בלתי הפיך בעצב. כאשר הסימנים והתסמינים אינם דועכים אך גם לא החמירו באופן משמעותי וחשוב יותר כאשר אין החמרה משמעותית בסימנים ובתסמינים נוירולוגיים אתם יכולים להגיע לכירופרקט כדי לעבור תהליך אבחוני ובמידת הצורך טיפול שמרני. כאשר אתם חשים שהכאבים מכריעים אתכם ואתם עדים להתדרדרות נוירולוגית משמעותית רצוי גם להתייעץ עם כירורג עמוד שדרה.

גשו לחדר מיון אם: אתם סובלים מאובדן שליטה על הסוגרים, אם אתם סובלים מחולשה או אובדן תחושות גדלים והולכים בגפה, אם לכאבים שאתם חשים בצוואר וביד נלווים גם כאבים ולחץ בחזה, הזעה, בחילה, הקאה, קצב לב מוגבר, פעימות לב מודגשות, קוצר נשימה, סחרחורת ועוד.גשו לחדר מיון אם לסימנים והתסמינים שלכם נלווים גם קשיי הליכה או קשיי דיבור.

טיפול כירופרקטי

הפחתה בכאב

ברוב המקרים בלט דיסק צווארי נגרם מסיבות מכניות. טיפול כירופרקטי נותן ברוב המקרים מענה מדויק לבעיות מכניות ובכלל זה לבלט דיסק בין חולייתי היוצר לחץ על שורש העצב בעמוד השדרה באופן שמרני, ללא צורך בניתוח או תרופות. מטרת הטיפול הראשוני היא השגה של הקלה ראשונית ברמת הכאב. כדי להפחית את הכאב נאלץ להתמודד עם הלחץ שמפעיל הבלט הדיסק על העצב. בשלב הזה ניעזר בעיקר באמצעים פסיביים כגון לייזר רך מקצועי ונתמוך את הצוואר במנח ניטראלי שאינו יוצר לחץ על שורש העצב. נשלב טכניקות טיפול ידניות עדינות שתתמקדנה במתיחה עדינה של עמוד השדרה הצווארי והרפיה של הרקמות הרכות סביב הדיסק הבולט וסביב חוליות הצוואר.

הנעת חוליות הצוואר

נניע את החוליות בכיוונים ובטווחים שאינם יוצרים גירוי של העצב. שיפור התנועה של החוליות המעורבות מפחית לרוב את הלחץ שיוצר הדיסק הבולט על שורש העצב. הפחתה זו בעוצמת הצביטה של העצב תגרום להפחתה הדרגתית של הדלקת בעצב ושל עוצמת הכאב ושאר הסימנים והתסמינים. הנעת החוליות בכיוונים ובטווחי התנועה האפשריים אינה אמורה לכאוב. יחד עם זאת לא מן הנמנע שלאחר הטיפולים הראשונים יחווה החולה כאב קל שימשך עד 48 שעות כתגובה לטיפול.

שיקום עמוד שדרה צווארי

עם היעלמות הכאבים והסימנים והתסמינים העצביים שנבעו מבלט הדיסק יחל השלב של השיקום. מטרת התכנית השיקומית היא החזרת היכולת של עמוד השדרה לעמוד בעומסים המוטלים עליו בחיי היום יום. תכנית השיקום תותאם באופן הוצאתה לפועל לגילו, לעיסוקיו ולמצבו הגופני של החולה. תכנית שיקום ראויה תכלול מספר מרכיבי בסיס ובכללם החזרת טווחי תנועה של חוליות עמוד השדרה ויתר חלקי השרשרת הקינטית, שיפור כוחם, גמישותם ואיזונם של השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי ועל השרשרת הקינטית, שיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ושיפור של שיווי המשקל. חלק מהשיקום יעשה באמצעות תרגילים שיינתנו לחולה לביצוע בבית או בחדר הכושר.

טיפול תרופתי/כירורגי

במקרים שבהם הטיפול הכירופרקטי אינו מצליח להפחית את הסימנים והתסמינים שנוצרו בגלל בלט הדיסק בצוואר היוצר לחץ על שורש העצב או לחילופין באותם מקרים שסימנים ותסמינים נוירולוגיים הופכים להיות משמעותיים יותר נפנה את החולה לקבלת טיפול רפואי. הטיפול הרפואי יכול לכלול טיפול תרופתי הניתן בצורה של כדורים או הזרקה של חומרים נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידים או כאלה שהם על בסיס סטרואידים. הטיפול הרפואי יכול גם להיות כירורגי. כמובן שרצוי לשמור את האופציה הכירורגית רק לאותם מקרים מועטים שבהם הטיפול השמרני ולאחריו גם הטיפול התרופתי כשלו.

מניעת בלט בצוואר

טיפול בבלט דיסק צווארי
טיפול בבלט דיסק צווארי

על מנת למנוע התפתחות בלט דיסק בצוואר יש בעיקר למנוע עומסי יתר מיותרים מעל הצוואר. הקפדה על הכללים הבאים יועילו בהשגת המטרה הזאת:

הקפדה על יציבה נכונה

עמוד השדרה צווארי ניטראלי ונינוח לאורך כול היום יפחית חלק ניכר מהעומסים הלא בריאים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי.

ההתנהלות ארגונומית נכונה

הקפידו על ישיבה נכונה ועל עבודה בעמדת עבודה שהותאמה עבורכם. גוונו את העומסים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי באמצעות שינוי התנוחות שבהן אתם עובדים. קטעו את הישיבה שלכם לעתים קרובות ובצעו הליכות קצרות. הקפידו על כפיפה והרמה נכונים. תנוחת שינה על הבטן אינה טובה לצוואר.

פעילות גופנית נכונה

הקפידו לבצע פעילות גופנית מגוונת מבלי להעמיס את הצוואר בגלל מנחים או תנועות קיצוניות. חוסר פעילות גופנית מנוונת ומזיקה, פעילות גופנית מוגזמת מזיקה גם היא. פעילות גופנית מתאימה משפרת ומחזקת את הגוף בכללותו וכמובן גם את עמוד השדרה הצווארי ואת הרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

נפילות ותאונות דרכים פציעות ספורט

בלטי דיסק בצוואר מתרחשים לעתים קרובות על רקע חבלתי. נפילה, מעידה, תאונת דרכים או פציעת ספורט עלולה להיות אחראית לנזקים הללו בדיסרקים הבין חולייתיים בצוואר. התנהלות מודעת, מאוזנת וזהירה יכולה למנוע את התופעות הללו. כאן המקום לציין שפעילות גופנית הכוללת בין היתר אימוני שיווי משקל ושיפור החישה העצמית תורמים גם הם למניעת פציעות בגלל נפילות, מעידות ועיסוק בספורט.

הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

כן, מתברר שגם כאן למתח הנפשי יש תפקיד. אדם המצוי במתחים נפשיים כרוניים נוטה להסתובב עם שרירי צוואר מכווצים תמיד. העומסים הנגרמים עקב התכווצות בלתי רצונית זאת שרירי הצוואר עלולים לגרום באופן הדרגתי גם לנזקים לדיסקים הביון חולייתיים. מדיטציות, יוגה, פעילות גופנית, מוסיקה, חברים ועוד הם חלק מהדרכים המוכחות להקלה על מצבים נפשיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן