בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה

בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בלט דיסק צווארי – טיפול ומניעה הם השלבים שלאחר אבחון הנזק לדיסק הבין חולייתי צווארי. במידה ואתם סובלים מדלקת בצוואר בגלל בלט או פריצת דיסק צווארי היוצר לחץ על רקמה עצבית אל תזניחו. טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים וכאבים כרוניים ואולי אף למנוע ניתוח להסרת הלחץ על שורש העצב. ברוב המקרים טיפול כירופרקטי שמרני, שנלווה לו ייעוץ בנושאי יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית יעיל מספיק ומונע כירורגיה.

  עם זאת בחלק קטן מהמקרים כאשר קיים לחץ רב על שורש העצב או על חוט השדרה והכאבים בצוואר ובגפיים ממשיכים להיות חריפים גם לאחר מספר חודשים ו/או הסימנים והתסמינים הנירולוגיים שהתעוררו בגלל בעיה זאת הופכים להיות חמורים יותר אזי אין מנוס מפנייה לכירורג כדי להסיר את הדיסק הגורם ללחץ. כאן במאמר "בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה" נתאר בקצרה כיצד מטפלים בבלט דיסק צווארי וכיצד מונעים את התפתחותו.

  בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה – רקע

  בלט דיסק צווארי מהווה הפרעה בריאותית שכיחה. פציעת דיסק זאת מתרחשת בתדירות גדולה בעמוד השדרה המותני ובעמוד השדרה הצווארי ובתדירות נמוכה יותר בעמוד השדרה הגבי. הדיסק בין-חולייתי הנמצא בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה הצווארי (מלבד בין שתי הראשונות: חוליית האטלס וחוליית הציר) עשוי מרקמת סחוס עבה המשמשת לבלימת זעזועים ומאפשרת תנועה מינימלית. החלק ההיקפי של הדיסק בנוי מטבעות סחוסיות סיביות הקרויות אנולוס פיברוסוס (Anulus fibrosus). בחלקו הפנימי של הדיסק נמצא חומר צמיגי סחוסי עשיר במים הקרוי נוקלאוס פולפוסוס (Nucleus pulposus).

  תנועה של החוליות גורמת לחומר הרך הפנימי בתוך הדיסק הבין חולייתי לנוע בהתאם. כפיפה לפנים גורמת ללחץ על החלק הקדמי של הדיסק וכתוצאה מכך ינוע החומר הרך בתוך הדיסק לאחור, הרמה של חפץ כבד גורמת לחומר הרך להידחס לצדדים וכיוצא בזה. המשמעות המידית של בלט דיסק היא נזק ברמת חומרה כזאת או אחרת לטבעות ההיקפיות של הדיסק הבין חוליית המחליש את הדופן של הדיסק וגורם לחומר הפנימי לדחוף את הדופן ולבלוט אל מעבר לגבולות הנורמליים של הדיסק. כאשר יש קרע מלא של הדופן והחומר הרך יוצא החוצה אנו מגדירים זאת כבקע או כפריצת דיסק. לא בכול מקרה של בלט דיסק צווארי ישנם סימנים ותסמינים. אלה מופיעים כאשר קיים לחץ על שורש העצב או על חוט השדרה בצוואר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בלט דיסק בצוואר – טיפול עצמי

   כאשר אין סימנים ותסמינים כמו כאבי צוואר אין הקרנות כאב ליד או לשכמה ואין סימנים ותסמינים נוירולוגיים אין צורך לטפל בהתפתחות בלט דיסק צווארי. במצבים שבהם בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי גורם למעט סימנים ותסמינים מקומיים בצוואר ניתן לנסות "להתגבר" על הבעיה לבד. עם זאת גם במקרים הקלים הללו כאשר הכאבים מופיעים לראשונה לפני גיל 20 או לאחר גיל 50 רצוי לפנות לקבלת עזרה מקצועית. טיפול בבלט דיסק צווארי באופן עצמי צריך להתמקד בהימנעות מכול תנועה או מנח שמגרים את התסמינים. כול פעולה או מנח שאינם יוצרים גירוי של הרקמות סביב הבלט ניתן להמשיך ולבצע תוך כדי שמירה על מודעות רבה. לא לשחק עם הצוואר, לא להניע אותו שוב ושוב במטרה להבין האם הבעיה עדיין שם. פשוט להניח לצוואר להיות במנח ניטרלי.

   ניתן להניח קומפרסים חמים ובמידת הצורך להשתמש גם בתומך צוואר כדי להגביל את תנועות הצוואר. רצוי לא להשפיע על הכאבים באופן כימי כיוון שבאופן הזה תאבדו קשר אמין עם רמת הלחץ על העצב. נסו לקבל את ההקלה בכאב בזכות התנהגות ולא בגלל כימיקלים. התנהלות נכונה למשך מספר שבועות יאפשרו לגוף לבנות רקמה צלקתית ולצמצם את הגירוי הדלקתי שנוצר בגלל בלט דיסק צווארי.

   חזרה לשגרה

   עליכם להתנהל באופן זהיר ועם מודעות מרבית עוד מספר שבועות לאחר שהכאב ושאר הסימנים והתסמינים חלפו. רק בשלב הזה תוכלו להכריז על עצמכם כבריאים ולחזור בהדרגתיות לשגרה אבל לא להרגלים ולפעילויות שגרמו לבלט דיסק. המשיכו להתנהל נכון מבחינת יציבה וארגונומיה ולהתאמן נכון. שבו נכון מול המחשב, הימנעו מהתבוננות ממושכת עם ראש מורכן מעל הטלפון החכם, הימנעו מתנוחת שינה על הבטן, הימנעו מצפייה בטלוויזיה כאשר הראש אינו ממוקם באופן ניטרלי ועוד. חזרו לפעילות גופנית מלאה אבל וודאו שאתם לא חוזרים על הטעויות שהובילו להתפתחות בלט דיסק צווארי. כך למשל בצעו כפיפות בטן כאשר אתם שומרים על צוואר ניטרלי, הרימו משקולות מבלי לערב את הצוואר, שחו באופן שאינו יוצר עומסי יתר על הצוואר, רכבו על אופניים באופן שמותיר את הראש והצוואר במנחים ניטרליים ועוד.

   עזרה מקצועית מתי?

   כאשר הכאבים והשינויים העצביים אינם דועכים גם לאחר מספר ימים רצוי לפנות לקבלת עזרה מקצועית. לחץ על שורש העצב עלול להחמיר בהדרגה ויחד אתו  יחמירו גם הסימנים והתסמינים. ככול שנמהר לטפל בלחץ שיוצר בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי על שורש העצב כך גדל הסיכוי להצלחת הטיפול וקטן הסיכוי להיווצרות נזק בלתי הפיך בעצב. כאשר הסימנים והתסמינים אינם דועכים אך גם לא החמירו באופן משמעותי וחשוב יותר כאשר אין החמרה משמעותית בסימנים ובתסמינים נוירולוגיים אתם יכולים להגיע לכירופרקט כדי לעבור תהליך אבחוני ובמידת הצורך טיפול שמרני. כאשר אתם חשים שהכאבים מכריעים אתכם ואתם עדים להתדרדרות נוירולוגית משמעותית רצוי גם להתייעץ עם כירורג עמוד שדרה.

   גשו לחדר מיון אם: אתם סובלים מאובדן שליטה על הסוגרים, אם אתם סובלים מחולשה או אובדן תחושות גדלים והולכים בגפה, אם לכאבים שאתם חשים בצוואר וביד נלווים גם כאבים ולחץ בחזה, הזעה, בחילה, הקאה, קצב לב מוגבר, פעימות לב מודגשות, קוצר נשימה, סחרחורת ועוד. גשו לחדר מיון אם לסימנים והתסמינים שלכם נלווים גם קשיי הליכה או קשיי דיבור.

   בלט דיסק בצוואר – טיפול כירופרקטי

   הפחתה בכאב

   ברוב המקרים בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי נגרם מסיבות מכניות. טיפול כירופרקטי נותן ברוב המקרים מענה מדויק לבעיות מכניות ובכלל זה לבלט דיסק בין חולייתי היוצר לחץ על שורש העצב בעמוד השדרה באופן שמרני, ללא צורך בניתוח או תרופות. מטרת הטיפול הראשוני היא השגה של הקלה ראשונית ברמת הכאב. כדי להפחית את הכאב נאלץ להתמודד עם הלחץ שמפעיל הבלט הדיסק על העצב. בשלב הזה ניעזר בעיקר באמצעים פסיביים כגון לייזר רך מקצועי ונתמוך את הצוואר במנח ניטרלי שאינו יוצר לחץ על שורש העצב. נשלב טכניקות טיפול ידניות עדינות שתתמקדנה במתיחה עדינה של עמוד השדרה הצווארי והרפיה של הרקמות הרכות סביב הדיסק הבולט וסביב חוליות הצוואר.

   הנעת חוליות הצוואר

   נניע את החוליות בכיוונים ובטווחים שאינם יוצרים גירוי של העצב. שיפור התנועה של החוליות המעורבות מפחית לרוב את הלחץ שיוצר בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי על שורש העצב. הפחתה זו בעוצמת הצביטה של העצב תגרום להפחתה הדרגתית של הדלקת בעצב ושל עוצמת הכאב ושאר הסימנים והתסמינים. הנעת החוליות בכיוונים ובטווחי התנועה האפשריים אינה אמורה לכאוב. יחד עם זאת לא מן הנמנע שלאחר הטיפולים הראשונים יחווה החולה כאב קל שיימשך עד 48 שעות כתגובה לטיפול.

   שיקום עמוד שדרה צווארי

   עם היעלמות הכאבים והסימנים והתסמינים העצביים שנבעו מאותו בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי יחל השלב של השיקום. מטרת התכנית השיקומית היא החזרת היכולת של עמוד השדרה לעמוד בעומסים המוטלים עליו בחיי היום יום. תכנית השיקום תותאם באופן הוצאתה לפועל לגילו, לעיסוקיו ולמצבו הגופני של החולה. תכנית שיקום ראויה תכלול מספר מרכיבי בסיס ובכללם החזרת טווחי תנועה של חוליות עמוד השדרה ויתר חלקי השרשרת הקינטית, שיפור כוחם, גמישותם ואיזונם של השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי ועל השרשרת הקינטית, שיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ושיפור של שיווי המשקל. חלק מהשיקום יעשה באמצעות תרגילים שיינתנו לחולה לביצוע בבית או בחדר הכושר.

   טיפול תרופתי או כירורגי בבלט דיסק צווארי

   במקרים שבהם הטיפול הכירופרקטי אינו מצליח להפחית את הסימנים והתסמינים שנוצרו בגלל בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי היוצר לחץ על שורש העצב או לחלופין באותם מקרים שסימנים ותסמינים נוירולוגיים הופכים להיות משמעותיים יותר נפנה את החולה לקבלת טיפול רפואי. הטיפול הרפואי יכול לכלול טיפול תרופתי הניתן בצורה של כדורים או הזרקה של חומרים נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידים או כאלה שהם על בסיס סטרואידים. הטיפול הרפואי יכול גם להיות כירורגי. כמובן שרצוי לשמור את האופציה הכירורגית רק לאותם מקרים מועטים שבהם הטיפול השמרני ולאחריו גם הטיפול התרופתי כשלו.

   מניעת בלט דיסק בצוואר

   בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה
   בלט דיסק צווארי טיפול ומניעה

   על מנת למנוע התפתחות בלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי יש בעיקר למנוע עומסי יתר מיותרים מעל הצוואר. הקפדה על הכללים הבאים יועילו בהשגת המטרה הזאת:

   הקפדה על יציבה נכונה

   עמוד השדרה צווארי ניטרלי ונינוח לאורך כול היום יפחית חלק ניכר מהעומסים הלא בריאים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי וימנע בין היתר בלט דיסק צווארי.

   ההתנהלות ארגונומית נכונה

   הקפידו על ישיבה נכונה ועל עבודה בעמדת עבודה שהותאמה עבורכם. גוונו את העומסים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי באמצעות שינוי התנוחות שבהן אתם עובדים. קטעו את הישיבה שלכם לעתים קרובות ובצעו הליכות קצרות. הקפידו על כפיפה והרמה נכונים. תנוחת שינה על הבטן אינה טובה לצוואר.

   פעילות גופנית נכונה

   הקפידו לבצע פעילות גופנית מגוונת מבלי להעמיס את הצוואר בגלל מנחים או תנועות קיצוניות. חוסר פעילות גופנית מנוונת ומזיקה, פעילות גופנית מוגזמת מזיקה גם היא. פעילות גופנית מתאימה משפרת ומחזקת את הגוף בכללותו וכמובן גם את עמוד השדרה הצווארי ואת הרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

   נפילות ותאונות דרכים פציעות ספורט

   בלטי דיסק בצוואר מתרחשים לעתים קרובות על רקע חבלתי. נפילה, מעידה, תאונת דרכים או פציעת ספורט עלולה להיות אחראית לנזקים הללו בדיסקים הבין חולייתיים בצוואר. התנהלות מודעת, מאוזנת וזהירה יכולה למנוע את התופעות הללו. כאן המקום לציין שפעילות גופנית הכוללת בין היתר אימוני שיווי משקל ושיפור החישה העצמית תורמים גם הם למניעת פציעות בגלל נפילות, מעידות ועיסוק בספורט.

   הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

   כן, מתברר שגם כאן למתח הנפשי יש תפקיד. אדם המצוי במתחים נפשיים כרוניים נוטה להסתובב עם שרירי צוואר מכווצים תמיד. העומסים הנגרמים עקב התכווצות בלתי רצונית זאת שרירי הצוואר עלולים לגרום באופן הדרגתי גם לנזקים לדיסקים הביון חולייתיים. מדיטציות, יוגה, פעילות גופנית, מוזיקה, חברים ועוד הם חלק מהדרכים המוכחות להקלה על מצבים נפשיים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב