כאבי בטן: גורמים אבחון וטיפול

מיחושים בבטן

כאבי בטן? גורמים אבחון וטיפול הם סימני הדרך שעליהם יש לצעוד בדרך להקלה וריפוי. כאב בבטן בין הצלעות התחתונות למעלה ועד עצמות האגן למטה, מהווים מטרד שכיח. ישנם גורמים אפשריים רבים לתסמינים אלו. ברוב המקרים כאבים אלו נגרמים בעיקר בגלל ליקוי זמני בתפקוד של מערכת העיכול. לעתים כאבי בטן מצביעים על בעיה משמעותית שיש לאבחן ולטפל בהקדם. בין ההפרעות המשמעותיות שעלולות להכאיב בבטן נמנה פגיעה במערכת העיכול, כבד, כיס מרה, לבלב ועוד. גורמים אפשריים נוספים לכך כוללים:

 • מחלות וירליות וחיידקיות
 • הרעלת מזון
 • כיבים
 • אבנים בכליות או בדרכי השתן
 • מחלות ממאירות ועוד

בחלק קטן מהמקרים גם העור והקיר השרירי של הבטן מהווים מקור לתסמינים. בהרבה מקרים הפגיעה בקיר של הבטן אינה מאובחנת והחולה ממשיך לחיות עם תסמינים כרוניים. אבחון מהיר ואבחנה מבדלת של מקור הבעיה עשוי לקצר את הסבל ולעתים להציל חיים. פגיעות בדופן השרירי בחלק הקדמי של הגוף בין הצלעות התחתונות לעצמות האגן נמצאות ברובן בתחום המומחיות שלנו. במאמר הנוכחי "כאבי בטן? גורמים אבחון וטיפול " נרחיב מעט בנושא.

כאבי בטן: גורמים אבחון וטיפול – רקע

מחקרים שבדקו את שכיחות כאבי הבטן בדנמרק מצאו:

 • מעל 21% מהנשים ו15% מהגברים דיווחו שחשו כאבי בטן בשנה האחרונה
 • לאחר 5 שנים הכאבים הללו חלפו אצל 43% מהגברים ואצל 31% מהנשים
 • הימצאות מצטברת של  כאבי הבטן בקרב הנשים עמדה על 49%
 • ואילו ההימצאות המצטברת של כאבי בטן שבקרב הגברים עמדה על 38%.

מחקרים שעסקו בנושא באנגליה הגיעו למסקנה:

 • הימצאות המצטברת של כאבי בטן באנגליה נעה בין 25% – 45% מכלל האוכלוסייה

עוד מתברר ממחקרים שונים שבקרב:

 • כ3% מהחולים המתלוננים על כאבי בטן כרוניים מקור הבעיה נמצא בדופן הבטן ולא באיברים הפנימיים

אבחון חוזר של חולים שסבלו ממיחושים כרוניים בבטן ולא נמצאה הסיבה לכך העלה:

 • שבקרב 30% מהם הגורם היה נזק בדופן ולא באיברים פנימיים.

כאבי בטן – מה גורם להם?

מגוון גורמים עלול להוביל להתפתחות כאבים בבטן. בין הגורמים השכיחים נמנה בקע או הרניה (Hernia). בקע היא בליטה לא תקינה של איבר דרך פגם שנוצר בקיר הסובב אותו. המונח בקע בטני מתייחס לקרע ברקמת הפאשיה בדופן הבטן הגורמת לבליטה של תוכן הבטן. רובם (75%) המכריע של הבקעים מופיעים במפשעה. יתר הבקעים מתפתחים בצלקת ניתוחית, באזור הפמורלי ובמקומות נוספים. בהקשר של בקע נציין גם את בקע הספורטאים (Sportsman Hernia) שהיא למעשה פציעת ספורט בשרירי הבטן התחתונה ובשרירי המפשעה. פציעה זאת נגרמת לרוב בשל עומסי יתר ועלולה לגרום בין היתר לכאבי בטן בעיקר במאמצים גופניים מסוימים עיטוש ושיעול.

גורמים נוספים לכאבים בבטן כוללים הרפס זוסטר (Herpes Zoster), גירוי דלקתי של שורש עצב בעמוד השדרה הטורקלי המקרין לאזור, לכידה של עצב בקיר של הבטן (Nerve root compression or impingement), קרע שריר מקומי על רקע פעילות גופנית או ניתוח, שטף דם, תסמונת החלקה של צלע (Slipping rib syndrome), דלקת זיהומית ועוד. בחלק מהמקרים הללו כול שנזדקק כדי לאבחן את הבעיה יהיו היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בבעיות אחרות אנו עשויים להזדקק גם לאולטרה סאונד אבחוני, סריקת CT ועוד.

כאבי בטן – כיצד נאבחן אותם?

הרבה פעמים ישנו קושי לאבחן באופן מדיוק את הגורם למיחושים בבטן. הסיבה לכף היא שהרבה פעמים מגוון רחב של בעיות קלות וחמורות גורמות להופעת סימנים ותסמינים דומים לפחות בחלקם. יחד עם זאת כאשר אנו מזהים שפעילות של מערכת העיכול אינה משפיעה עליהם בעוד שיציבה ותנועות כאלה ואחרות משפיעים צריך לחשוד שמקור הבעיה בקיר של הבטן. אבחון הסימנים והתסמינים הללו מתבסס על ממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית של הסימנים והתסמינים, מבדיקות הגופנית ובדיקות. המאפיינים של הסימנים והתסמינים, חומרתם ומיקומם עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הכאבים.

במהלך ההיסטוריה נלמד על הרקע האישי והמשפחתי של החולה. נלמד על הסימנים והתסמינים ובכלל זה מה משפיע עליהם. נשאל שאלות כולל בין היתר האם התעטשות ושיעול מחמירים את התסמינים (התשובה אמורה להיות כן) האם כפיפה הרמה וסיבוב או התהפכות במיטה מכאיבים (אמור להיות כן) האם חלו במקביל להופעת הסימנים והתסמינים גם שינויים בפעילות המעיים שלכם (צריך להיות לא), האם אכילת מזונות מסוימים מחמירים את התסמינים (צריך להיות לא), האם ישנה ירידה במשקל שלכם (צריך להיות לא ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן, נמשש ונניע את הבטן ואת עמוד השדרה עם ובלי הפעלת התנגדות. ננסה לאתר נקודות הדק כואבות, חוסר סימטריה, תנועה לקויה, חולשה ועוד.

אבחנה מבדלת

כאבי בטן: גורמים אבחון וטיפול
כאבי בטן: גורמים אבחון וטיפול

יש חשיבות לבצע אבחנה מבדלת בין מכלול ההפרעות הבריאותיות שעלולות לגרום בין היתר לכאבים בבטן. אבחון לקוי משמעותו טיפול לקוי ולעתים אף מזיק. סימנים ותסמינים שמקורם באיברים הפנימיים יפחתו לרוב כאשר החולה שוכב על גבו ומרים את החלק העליון של גופו על ידי כווץ שרירי הבטן. לעומת זאת מיחושים שמקורם בקיר יחמירו או יוותרו ללא שינוי במצב הזה. סימן זה על שם קרנט (positive Carnett’s sign) עשוי להועיל באבחנה מבדלת ראשונית.

סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה בקיר של הבטן כוללים: כאבי בטן שנוטים להיות קבועים לא אפיזודיים או פועמים. שינוי ביציבה או ביצוע תנועות מסוימות יחמירו או יפחיתו את התסמינים. התסמינים אינם מושפעים מאוכל או פעולות מעיים, נוכחות של נקודות הדק ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים כמו בחילות, הקאות, אובדן משקל, שלשולים, עצירות, מיחושים המשתנים לאחר אכילה או פעילות של המעיים, צהבת, דימום, אנמיה, חום ועוד יצביעו על כך שהתסמינים של החולה נגרמים מבעיה פנימית ולא בעיה בדופן. חולה זה יופנה להמשך בירור.

כאבים בבטן – טיפול

המיחושים הנגרמים מגורמים שוליים כמו מתיחה או המטומה בדופן של הבטן צפויים לחלוף או להירגע תוך דקות עד ימים אחדים תלוי בגורם. טיפול עצמי במקרים אלו עשוי אף לזרז את ההחלמה. נדרשת מנוחה מפעילות הגורמת להחמרת התסמינים והחלפתה בפעילות חלופית שאינה גורמת לכך, קומפרסים חמים ועוד. לעתים המיחושים כאן מעידים על בעיה משמעותית יותר כמו קרע של שריר, לכידה של עצב חישתי ועוד.

במקרים הללו נדרשת התערבות מקצועית. כירופרקט ישלב טיפול להפחתת התסמינים והדלקת באמצעות לייזר רך או אולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה ושיפור היכולות הגופניות והיכולות הפסיכו מוטוריות של קיר הבטן, האגן, עמוד השדרה, מפרקי הירך והרקמות הסובבות אותם. ברוב המקרים טיפול שמרני מספיק כדי להפחית את התסמינים. יש לעתים שנדרשת התערבות רפואית כולל זריקות באזור הכאב ו/או התערבות כירורגית.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

אלכוהול לפני שינה מפריע לישון

שתיית אלכוהול לפני שינה

אלכוהול לפני שינה? לא כדאי! שינה מספקת ואיכותית קריטית לבריאות תקינה. שתיית אלכוהול לפני שינה משבשת את השינה. שתיית אלכוהול עשויה לאפשר לכם להירדם מהר יותר אך מהר מאוד בגלל השפעת האלכוהול על המוח השינה צפויה להשתבש.

כמה זמן נשאר לי לחיות

כמה זמן נשאר לי לחיות

כמה זמן נשאר לי לחיות? יש להניח שמידי פעם השאלה הזאת עולה גם בראשכם. מתברר שישנן שיטות שבאמצעותן ניתן להעריך את אורך החיים הצפוי לכול אחד מאיתנו. אבל, כרגיל אין הסכמה גורפת לגבי מהי השיטה היעילה והמדויקת ביותר.