ארוחת בוקר עם שומן וחלבונים לסוכרת

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ארוחת בוקר עם שומנים וחלבונים לסוכרת! לתזונה השפעה עמוקה על הבריאות שלנו. ארוחת בוקר והסיכון לסוכרת העסיקו את החוקרים במחקר המסוקר כאן. מסקנת החוקרים הייתה שניתן לעכב ואף למנוע סוכרת. ארוחת בוקר עם שומנים וחלבונים מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת. סוכרת בקרב החברה המערבית מהווה מגפה. ארוחת בוקר עשירה בחלבונים ושומן מצמצמת את תחושת הרעב ומאזנת את רמת הסוכרים בדם ובכך מרחיקה את המחלה הזאת.

רבים מאתנו עסוקים מידי מכדי לאכול ארוחת בוקר. קרוב לשליש מהמשתתפים במחקר הנוכחי הפחיתו את המינון התרופתי לטיפול בסוכרת לאחר שהחלו לאכול ארוחת בוקר. המחקר שלפנינו מדגיש את החשיבות שבארוחת בוקר לכולנו ובעיקר לגבי אלו מאתנו שסובלים או נוטים לסבול מסוכרת. חולי סוכרת שאכלו ארוחת בוקר הפחיתו במחקר הזה את רמת הסוכר בדמם וגם השתמשו באינסולין בצורה יעילה יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןארוחת בוקר עם שומנים וחלבונים לסוכרת – רקע

הדעות לגבי חשיבות ארוחת הבוקר חלוקות. ישנם מומחים הטוענים שמדובר בארוחה החשובה ביותר בסדר היום של בני אדם וכאשר אוכלים ארוחת בוקר מוסדרת מידי יום מורדים את הסיכון להשמנה ולמחלות שונות. ישנם חוקרים הטוענים שלא כך הוא, בקרב חלק ניכר מהאנשים שמדלגים על ארוחת הבוקר התוצאה הנה הפחתה של המשקל. המחקר המסוקר כאן בקש להרחיב את הידע על השפעת ארוחת הבוקר בקרב חולי סוכרת בעקבות ההבנה שהושגה במחקר קודם שבו הוכח כיצד אנשים שאוכלים ארוחת בוקר נוטים ליהנות ממד מסת גוף נמוך ביחס לאנשים שמדלגים על ארוחת הבוקר. החוקרים בחרו הפעם לבדוק גם אתת ההשפעה של ארוחת בוקר גדולה ועשירה לעומת ארוחת בוקר קטנה ודלה.

המחקר

סוכרת ארוחת בוקר מפחיתה הסיכון
סוכרת ארוחת בוקר מפחיתה הסיכון

החוקרים חילקו באופן אקראי 59 חולים בסוכרת סוג 2 לשתי קבוצות על פי גודל ארוחת הבוקר שלהן. הקבוצה שאכלה ארוחת בוקר עשירה צרכה בכול ארוחה שליש מכמות הקלוריות היומיות שמומלץ לחולי סוכרת לצרוך. הקבוצה שאכלה ארוחת בוקר דלה צרכה בארוחה זאת רק 12.5% מהצריכה הקלורית היומית המומלצת לחולי סוכרת. קבוצת ארוחת הבוקר העשירה אכלה בארוחת הבוקר שלה גם אחוזים גבוהים יותר של שומן וחלבון.

ממצאי המחקר

לאחר 13 שבועות רמת הסוכר בדם ולחץ הדם פחת באופן דרמטי בקרב חברי הקבוצה שניזונו מארוחת הבוקר העשירה שכללה יותר שומנים ויותר חלבונים בהשוואה לקבוצת ארוחת הבוקר הדלה שניזונה מאוכל דל שומן ודל חלבון עם רמה קלורית נמוכה יותר. הירידה ברמת הסוכר בקרב אוכלי ארוחת הבוקר העשירה הייתה פי 3 יותר גדולה בהשוואה לאוכלי ארוחת הבוקר הדלה וגם הירידה בלחץ הדם בקרב אוכלי ארוחת הבוקר העשירה הייתה פי 4 יותר גדולה בהשוואה לאוכלי ארוחת הבוקר הדלה.

אוכלי ארוחת הבוקר העשירה היו גם פחות רעבים בהמשך היום והיו פחות עסוקים עם מחשבות על אוכל בעוד שרמת הרעב בקרב אוכלי ארוחת הבוקר הדלה הייתה גבוהה יותר וחברי הקבוצה הרבו לחשוב על אוכל. עוד מצאו החוקרים שכ- 33% מאוכלי ארוחת הבוקר העשירה מפחיתים את כמות התרופות שהם צריכים כדי לטפל בסוכרת בעוד שכ- 17% מאוכלי ארוחת הבוקר הדלה צריכים להגדיל את כמות התרופות שהם צריכים לטיפול בסוכרת.

מסקנות החוקרים

ארוחת בוקר גדולה, עשירה בשומנים וחלבונים עוזרת לחולים בסוכרת סוג 2 לשלוט טוב יותר ברמת הרעב וברמת הסוכר בדם. להערכת החוקרים ארוחת בוקר עשירה בשומנים וחלבונים דיכאה את רמת הורמון הקרוי גרלין (ghrelin) הידוע בכינויו ,הורמון הרעב".

בעוד שידוע שארוחה עשירה בפחמימות מעלה את רמת הסוכר בדם תוך דקות עד שעה, לחלבונים לוקח הרבה יותר זמן להפוך לגלוקוז ורק חלקם הופך לגלוקוז. רק לאחר מספר שעות חלק מהחלבונים של ארוחת הבוקר הופכים לגלוקוז וחלק מהחלבונים פונים לאפיקים אחרים ומשמשים לתיקון שרירים, ייצור הורמונים ועוד. בעוד ש100% מהפחמימות הופכים לסוכר.

Academy of Nutrition and Dietetics; Sept. 25, 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים