סוכרת ארוחת בוקר מפחיתה הסיכון
סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

סוכרת ארוחת בוקר מפחיתה הסיכון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סוכרת – ארוחת בוקר מפחיתה הסיכון לחלות במחלה זאת! ארוחת בוקר והסיכון לסוכרת העסיקו את החוקרים במחקר המסוקר כאן. מסקנת החוקרים הייתה שארוחת בוקר מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת. ארוחת בוקר עשירה בחלבונים ושומן מצמצמת את תחושת הרעב ומאזנת את רמת הסוכרים בדם ובכך מרחיקה את הסוכרת.

רבים מאתנו עסוקים מידי מכדי לאכול ארוחת בוקר. קרוב לשליש מהמשתתפים במחקר הנוכחי הפחיתו את המינון התרופתי לטיפול בסוכרת לאחר שהחלו לאכול ארוחת בוקר. המחקר שלפנינו מדגיש את החשיבות שבארוחת בוקר לכולנו ובעיקר לגבי אלו מאתנו שסובלים או נוטים לסבול מסוכרת. חולי סוכרת שאכלו ארוחת בוקר הפחיתו במחקר הזה את רמת הסוכר בדמם וגם השתמשו באינסולין בצורה יעילה יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסוכרת ארוחת בוקר מפחיתה הסיכון – רקע

הדעות לגבי חשיבות ארוחת הבוקר חלוקות. ישנם מומחים הטוענים שמדובר בארוחה החשובה ביותר בסדר היום של בני אדם וכאשר אוכלים ארוחת בוקר מוסדרת מידי יום מורדים את הסיכון להשמנה ולמחלות שונות. ישנם חוקרים הטוענים שלא כך הוא, בקרב חלק ניכר מהאנשים שמדלגים על ארוחת הבוקר התוצאה הנה הפחתה של המשקל. המחקר המסוקר כאן בקש להרחיב את הידע על השפעת ארוחת הבוקר בקרב חולי סוכרת בעקבות ההבנה שהושגה במחקר קודם שבו הוכח כיצד אנשים שאוכלים ארוחת בוקר נוטים ליהנות ממד מסת גוף נמוך ביחס לאנשים שמדלגים על ארוחת הבוקר. החוקרים בחרו הפעם לבדוק גם אתת ההשפעה של ארוחת בוקר גדולה ועשירה לעומת ארוחת בוקר קטנה ודלה.

המחקר

סוכרת ארוחת בוקר מפחיתה הסיכון
סוכרת ארוחת בוקר מפחיתה הסיכון

החוקרים חילקו באופן אקראי 59 חולים בסוכרת סוג 2 לשתי קבוצות על פי גודל ארוחת הבוקר שלהן. הקבוצה שאכלה ארוחת בוקר עשירה צרכה בכול ארוחה שליש מכמות הקלוריות היומיות שמומלץ לחולי סוכרת לצרוך. הקבוצה שאכלה ארוחת בוקר דלה צרכה בארוחה זאת רק 12.5% מהצריכה הקלורית היומית המומלצת לחולי סוכרת. קבוצת ארוחת הבוקר העשירה אכלה בארוחת הבוקר שלה גם אחוזים גבוהים יותר של שומן וחלבון.

ממצאי המחקר

לאחר 13 שבועות רמת הסוכר בדם ולחץ הדם פחת באופן דרמטי בקרב חברי הקבוצה שניזונו מארוחת הבוקר העשירה שכללה יותר שומנים ויותר חלבונים בהשוואה לקבוצת ארוחת הבוקר הדלה שניזונה מאוכל דל שומן ודל חלבון עם רמה קלורית נמוכה יותר. הירידה ברמת הסוכר בקרב אוכלי ארוחת הבוקר העשירה הייתה פי 3 יותר גדולה בהשוואה לאוכלי ארוחת הבוקר הדלה וגם הירידה בלחץ הדם בקרב אוכלי ארוחת הבוקר העשירה הייתה פי 4 יותר גדולה בהשוואה לאוכלי ארוחת הבוקר הדלה.

אוכלי ארוחת הבוקר העשירה היו גם פחות רעבים בהמשך היום והיו פחות עסוקים עם מחשבות על אוכל בעוד שרמת הרעב בקרב אוכלי ארוחת הבוקר הדלה הייתה גבוהה יותר וחברי הקבוצה הרבו לחשוב על אוכל. עוד מצאו החוקרים שכ- 33% מאוכלי ארוחת הבוקר העשירה מפחיתים את כמות התרופות שהם צריכים כדי לטפל בסוכרת בעוד שכ- 17% מאוכלי ארוחת הבוקר הדלה צריכים להגדיל את כמות התרופות שהם צריכים לטיפול בסוכרת.

מסקנות החוקרים

ארוחת בוקר גדולה, עשירה בשומנים וחלבונים עוזרת לחולים בסוכרת סוג 2 לשלוט טוב יותר ברמת הרעב וברמת הסוכר בדם. להערכת החוקרים ארוחת בוקר עשירה בשומנים וחלבונים דיכאה את רמת הורמון הקרוי גרלין (ghrelin) הידוע בכינויו ,הורמון הרעב”.

בעוד שידוע שארוחה עשירה בפחמימות מעלה את רמת הסוכר בדם תוך דקות עד שעה, לחלבונים לוקח הרבה יותר זמן להפוך לגלוקוז ורק חלקם הופך לגלוקוז. רק לאחר מספר שעות חלק מהחלבונים של ארוחת הבוקר הופכים לגלוקוז וחלק מהחלבונים פונים לאפיקים אחרים ומשמשים לתיקון שרירים, ייצור הורמונים ועוד. בעוד ש100% מהפחמימות הופכים לסוכר.

Academy of Nutrition and Dietetics; Sept. 25, 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום.אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת.{loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן