תזונה ובריאות והקשר ביניהם
תזונה ובריאות והקשר ביניהם

תזונה ובריאות והקשר ביניהם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תזונה ובריאות והקשר ביניהם מעסיקים אותנו רבות. בדומה לחוסר בתנועה ובמאמצים של הגוף גם תזונה לקויה עלולה לגרום למחלות כרוניות ואף למוות. ספורט והרגלי תזונה נכונים יש את היכולת לאזן את המשקל שלכם ולמנוע מחלות קטלניות כולל השמנה, סוכרת, סרטן ועוד. שילוב נכון של תזונה ופעילות גופנית יעשו עבודה נפלאה בכל הנוגע לשמירה על בריאותינו ועל החיוניות שלנו.

אין לשכוח גם את ההשפעה הטובה שיש לבריאות טובה וחיוניות על מצב הרוח שלנו. נותרת השאלה הקשה מכולן מה נכון לאכול. מצד אחד ישנה פירמידת המזון המומלצת על ידי משרד הבריאות האמריקאי שבה ממליצים המומחים לצרוך כמות גדולה מאוד של פחמימות ומצד שני ישנם מומחים אחרים הטוענים שפירמידת המזון הזאת גרמה לנזקים בריאותיים אדירים ושיש להמעיט בצריכת פחמימות ולהרבות בחלבונים ושומנים. כל אחד צריך למצוא את דרכו בתחום הזה של תזונה ובריאות והקשר ביניהם. אני נוטה להמעיט בצריכת פחמימות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתזונה ובריאות והקשר ביניהם – רקע

על מנת לאכול נדרש האדם הקדמון לצוד וללקט ולהכין את מזונו. שתי מטלות שנדרש עבורן זמן ונדרש מאמץ גופני. מסעות הציד עשויים היו להימשך מספר ימים שבהם היה האדם הקדמון רץ, מתכופף, זוחל ונלחם בבעלי החיים. באותה עת, היו הנשים יוצאות ללקט. לצורך ליקוט פירות ואגוזים הלכו ממושכות, טיפסו על עצים ולצורך ליקוט ירקות שורש ופרות יער חפרו וקטפו. כאשר חזרו למערה היו צריכים אבות אבותינו להכין את המזון. מקררים לא היו ולכן לא ניתן היה לאגור ולנשנש. תוך ימים ספורים אזל האוכל ושוב צריך היה לצאת לאתרו. בכל הנוגע לתקופה ההיא תזונה ובריאות נשמעים קשורים באופן חיובי.

נכון להיום, בעידן השפע הקלורי כל מה שצריך אדם רעב לעשות הוא לפתוח את המקרר ולאכול. במקרה הגרוע יותר הוא הולך מספר לא רב של צעדים עד לאחת המסעדות בשכונה ובולס כמות קלוריות כפולה מהנדרש לו. הקשר שבין תזונה ובריאות מושפע מעידן השפעה.

תזונה ובריאות והקשר ביניהם – השפעות תזונה על בריאות

השמנה

השמנה מדגימה את הקשר שבין תזונה ובריאות באופן חד וברור. חוסר האיזון שבין האנרגיה המועטה שאנו שורפים לבין הדיאטות העשירות באנרגיה שאנו צורכים הוא הגורם העיקרי למגפת ההשמנה. אורח החיים המודרני ששואב אותנו לעבודה סביב השעון מול המחשב לא מותיר לנו לא זמן ולא חשק להתעמל ו/או לבשל אוכל בריא. מצד שני האוכל המהיר רב הקלוריות מפתה בזמינות שלו ובקלות ההכנה. התוצאה היא שרוב האנשים צורכים יותר מדי קלוריות. יש יותר ויותר אנשים שמנים. יש יותר ויותר אנשים חולים. חוסר האיזון התזונתי מוביל להתפתחות מחלות ובעיות בריאותיות שחלקן מפורט בהמשך:

מחלת הסוכרת

משקל עודף, השמנה וחוסר פעילות גופנית מהווים גורם רב משקל ברמות הגבוהות של התפתחות סוכרת מסוג 2 בכל העולם. סוכרת מצידה מעלה את הסיכון לחלות במחלות לב, כליות שבץ מוחי וזיהומים. שמירה על גם כאן הקשר שבין תזונה ובריאות ברור. תזונה ופעילות גופנית עשויים לעזור בטיפול ובמניעת המחלה הזאת.

מחלות לב וכלי דם

מחלות לב וכלי דם הם גורם מרכזי למוות המדגים את הקשר שבין תזונה ובריאות. מחלות אלה מתפתחות בעיקר בגלל תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית. פעילות גופנית ותזונה משופרת הכוללת אכילה של ירקות ופרות והפחתה בסוגי מזון הכוללים שומנים מהחי ומלח מורידים את הסיכונים להתפתחות מחלות אלו. הפחתה של המלח עוזרת גם להוריד את לחץ הדם המוגדר כגורם מרכזי במחלות לב וכלי דם.

מחלות סרטן

עישון סיגריות מוגדר כגורם סיכון עיקרי להתפתחות סרטן אך מתברר שגם גורמים תזונתיים תורמים להתפתחות סוגים מסוימים של סרטן. שוב הקשר בין תזונה ובריאות. שמירה על תזונה מאוזנת ומשקל מאוזן יפחיתו באופן דרסטי את הסיכון ללקות בסרטן הושט, המעי הגס, חזה, כליות רירית הרחם ועוד. הפחתה בכמות האלכוהול מפחיתה את הסיכון ללקות בסרטן הפה, גרון, ושט, כבד, חזה ועוד. אכילה מספקת של פירות וירקות עשויה להפחית עוד יותר את הסיכון ללקות בסרטן הפה, ושט והמעי הגס.

אובדן צפיפות העצם

גם במקרה הזה מודגם הקשר שבין תזונה ובריאות. אוסטאופורוזיס או אובדן צפיפות העצם נובעים בין היתר מחוסר בסידן וויטמין D. גם חשיפה לשמש ופעילות גופנית מהווים גורם חשוב לחיזוק העצמות ומניעת שברים.

מחלות פרקים

הקשר שבין תזונה ובריאות מודגם במקרה הזה באמצעות ההשפעה של השמנה על בריאות המפרקים. מחקרים רבים מצביעים על הקשר שבין משקל עודף ופגיעות במערכות שריר ושלד. על פי אחד המחקרים משקל עודף של 4. 5 ק”ג משלש את העומס המוטל על הברך עם כל צעד שאנו צועדים. במחקרים אחרים נימצא שהסיכון לשחיקת סחוסי הברך בקרב אנשים עם בעיית השמנה גדולים פי 4 או 5. למגוון הפציעות והשחיקות הללו אנו קוראים “דלקת פרקים ניוונית” או “אוסטאוארטריטיס”. הסיבה שמחלה זו שכיחה יותר בקרב אנשים שמנים היא כאמור העומס המכני הנוסף ואולי גם התפקוד הביו מכני הלקוי שמאפיינת את תנועתם של אנשים שמנים. בעיות נוספות במערכת עצב שריר ושלד האופייניות לאנשים שמנים כוללות בין היתר נזקים בדיסקים הבין חולייתיים (בלטי דיסק, בקעים של דיסקים וכן פריצת דיסקים).

תזונה ובריאות והקשר ביניהם – מהי התזונה המומלצת?

תזונה ובריאות והקשר ביניהם - פירמידת מזון
תזונה ובריאות והקשר ביניהם – פירמידת מזון

המזונות שאנו צורכים מספקים עבורנו את אבות המזון, את הוויטמינים והמינרלים ואת האנרגיה. כל אלו דרושים לנו לתפקוד תקין של הגוף. על כל אדם לצרוך באופן סדיר מזונות איכותיים לצמצם למינימום האפשרי צריכה של פרטי מזון מעובדים, מלח, סוכר ועוד. המחלקה לתזונה במשרד הבריאות תכננה פירמידת מזון רצויה. הפירמידה הזאת מחולקת לשש קבוצות מזון שמהם יש לבחור. מבנה זה מפשט את הקשר שבין תזונה ובריאות.

בחלק התחתון והרחב של הפירמידה מככבים המים שמהם מומלץ לצרוך הרבה. בחלק העליון הצר של הפירמידה מצוינים פרטי מזון לא בריאים כגון ממתקים, חטיפים, שתייה מתוקה, סוכר, מלח וכיוצא בזה שמהם מומלץ להימנע או לצרוך מעט ככל האפשר. בין הבסיס לבין השפיץ של הפירמידה מתמקמים סוגי המזון האחרים שמומלץ לאכול מהם תוך גיוון מרבי. תזונה ובריאות טובה תלויים בסוגי המזון שתבחרו לאכול ואלו שתימנעו מלאכול.

קומה ראשונה

בקומה הראשונה – קומת הקרקע של הפירמידה, נמצאת ההמלצה לצרוך מים. הרבה מים. יש עדיפות למי ברז שכן הם מכילים מינרלים שעקב סינון עלולים לא להימצא באמצעי אספקה אחרים. תזונה ובריאות טובה לא אפשריים בלי שתייה מספקת אך לא עודפת של מים.

קומה שנייה

בקומה השנייה זו שמעל קומת המים, מתייחסים לצריכת פחמימות. בקבוצה זו נכללים לחם, פתיתים, אטריות, אורז, תירס, תפוחי אדמה וקמח ממגוון דגנים. כאשר הפחמימות המומלצות שיש ביכולתן לתרום גם וויטמינים, מינרלים חלבונים וסיבים תזונתיים מקורן בדגנים מלאים כגון חיטה מלאה, אורז מלא, שיבולת שועל וכיוצא בזה. גם במקרה הזה מחקרים עדכניים טוענים תזונה ובריאות טובה זקוקים גם לפחמימות.

קומה שלישית

בקומה השלישית אנו מוצאים את הירקות ואת הפרות. כאשר ההמלצה היא לצרוך יותר ירקות מפרות אך באופן כללי להגביר את הצריכה של שני סוגי המזון הללו. וודאו שאתם צורכים ירקות ממגוון צבעים. גם קבוצת מזון זו חשובה מאוד לצורך האספקה של ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים. צריכה של ירקות ופרות קריטיים ומדגישים היטב את הקשר שבין תזונה ובריאות.

קומה רביעית

בקומה הרביעית אנו מוצאים את פרטי מזון עשירים בחלבון: ביצים ובשר לסוגיו השונים, הקטניות לסוגיה השונים, ומוצרי החלב. תזונה ובריאות טובה מחייבים את הצריכה של כל קבוצות המזון הללו. מומלץ להעדיף נתחי בשר או עוף שאינם שמנים. הדרך המועדפת להכנת בשר או עוף היא על ידי בישול, אפייה או גריל. לא לטגן. מומלץ לצרוך מוצרי חלב בעלי אחוז שומן נמוך. קבוצת הקטניות מעניקה לגוף גם פחמימות וסיבים תזונתיים. קבוצת הבשר מעניקה ברזל וויטמין B12 ועוד.

קומה חמישית

בקומה החמישית יש התייחסות לפרטי מזון עשירים בשומנים. ההמלצה היא לצמצם את צריכת השומנים המוצקים כמו מרגרינה וחמאה ולהעדיף שומנים שמקורם מדגים, מאגוזים ומשמנים מהצומח. שומנים אלו עשרים באנרגיה ומספקים לגוף ויטמינים חשובים: A, D,E, K. שומנים בריאים לא פחות חשובים מרכיבי מזון אחרים. תזונה ובריאות טובים לא יכולים להתקיים בלי שומנים איכותיים.

קומה שישית

בקומה השישית והעליונה של הפירמידה אנו רואים את הקשר הרע שיש בין תזונה ובריאות. כאן נותר מעט מאוד מקום עבוד מזון מעובד ולא בריא כדוגמת ממתקים, סוכר, מלח, עוגות, גלידות, שתייה מתוקה, חטיפים ועוד.

לאכול כמו האדם הקדמון

לצד ההמלצות התזונתיות המצוינות בפירמידת המזון יש גל הולך וגדל של מומחים בנושא הטוענים שיש לחזור לאכול את המזון שאכל האדם הקדמון. הקשר בין תזונה ובריאות מחייב אכילה דומה לזו של האדם הקדמון. לטענתם של מומחים אלו, פירמידת המזון שגויה בבסיסה ואחראית לחלק גדול מהמחלות של האדם המודרני. רוב המזונות המומלצים בפירמידת המזון ובכללם דגנים, מזונות מקמח מלא, קטניות, וטחינה הם תוצר של העידן המודרני, העידן שלאחר המהפכה החקלאית ומערכת העיכול של האדם אינה מותאמת לספיגת מזונות אלו. בין יתר ההמלצות של הדוגלים בדיאטת האדם הקדמון הידועה גם כ”דיאטה פליאוליתית”. ישנן המלצות לצרוך הרבה מכל מה שחונכנו לפחד מפניו: חלקי פנים מהחי העשירים בשומן כולל מוח וכבד וכן מוצרי חלב עשירים בשומן כולל חמאה צהובה, גבינה צהובה, שמנת ועוד.

“אינך יכולים לחשוב כהלכה,
לאהוב כהלכה ולישון כהלכה
אם לא אכלתם כהלכה”.
וירג’יניה וולף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פעילות גופנית מונעת סרטן

  פעילות גופנית מונעת סרטן! פעילות גופנית מועילה לבריאותנו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון מחלות כולל מחלות…

 • פעילות גופנית אוהבים או לא

  פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק…

 • פעילות גופנית מחזקת את הלב

  פעילות גופנית ללב חזק היא אסטרטגיה נכונה. מליוני בני אדם מתים כול שנה ברחבי העולם ממחלות לב וכלי דם. בארצות…

 • פעילות גופנית יעילה בטיפול בדיכאון

  דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את…

 • פעילות גופנית בהריון מה מותר

  פעילות גופנית בהריון? מה מותר ומה אסור? הריון אינה סיבה להפסיק לעסוק בפעילות גופנית. לפעילות גופנית אין השפעה שלילית על…

 • פעילות גופנית מחזקת גם את המוח

  פעילות גופנית וכוח המוח מזינים אחד את השני. מתברר שילדים העוסקים בפעילות גופנית ובעיקר בפעילות אירובית משפיעים על מבנה מוחם…

 • פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי

  פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי! לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים גופניים ונפשיים רבים. על פי המחקר הנוכחי אדם מבוגר שמקפיד לבצע…

 • השמנה או חוסר פעילות מה עדיף

  עדיף להיות שמן מאשר לא פעיל! אין חולק על כך שלהיות שמן משמעותו להיות חשוף למגוון אדיר של מחלות קטלניות…

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם…

 • פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן