תומך אמה לעובדי מחשבים מונע פציעות
בעבודת מחשב תומך אמה מונע פציעות

תומך אמה לעובדי מחשבים מונע פציעות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תומך אמה לעובדי מחשבים מונע פציעות! חשיבות התמיכה באמת היד בעת עבודה ממושכת מול מחשב באה לידי ביטוי בהפחתת הפציעות. עבודה עם מחשב היא מהגורמים המשמעותיים ביותר לפציעות במשרד ובבית ומהגורמים המשמעותיים ביותר להתפתחות תסמונות כאב שונות. חלקי הגוף הניזוקים ביותר כוללים את עמוד השדרה הצווארי, כתפיים, מרפקים וכפות הידיים. הנזקים מתמקדים בעיקר בגידים, שרירים, ופרקים.

חלק גדול מהמטופלים שלי במרפאה לכירופרקטיקה הנם קרבן של ארגונומיה לקויה וחוסר ההתאמה שבין אורח החיים הרצוי לאדם (מאמץ גופני, תנועה, אור טבעי, גיוון מאמצים ועוד) לבין אורח החיים המוכתב על ידי עבודת המחשב (ישיבה אין סופית, בהייה ארוכה מבמסך מרצד, עבודה הכרוכה בתנועות חוזרות עם מקלדת ועכבר ועוד). תומך אמה לעובדי מחשבים מונע פציעות ועשוי לצמצם את אובדן ימי העבודה הנגרמים מפציעות אלה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתומך אמה לעובדי מחשבים מונע פציעות – רקע

איזה מקצוע מסכן את בריאותם של העובדים בו יותר? האם פועלי הבניין נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להיפצע? או שאולי מדובר דווקא בימאים או בעובדים שעיסוקם כריתת עצים? התשובה היא עובדי מחשבים! לא פועלי בניין, לא כורתי עצים ולא ימאים. עובדי מחשבים סובלים ממרב הפציעות עקב מקצועם. בעידן המודרני הפכה עבודת המחשב למקצוע מסוכן. פציעות רבות נגרמות עקב הישיבה הממושכת (כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים בעצם הזנב ועוד), בגלל ביצוע תנועות חוזרות כגון הקלדה (כאבים בכף היד, כאבים בידיים) המיקום של המסך (תסמונת ראיית מחשב) ועוד ועוד.

חשוב לציין שהקלדת או שימוש בעכבר בטכניקת “רחיפה” מעל המקלדת או מעל העכבר לא הוכחו במחקרים כיעילים ומונעים פציעות. למעשה ריבוי הפציעות הוא שגורם לחוקרים להמשיך לחפש פתרונות ארגונומיים להקלדת ולשימוש בעכבר.

תומך אמה – המחקר וממצאיו

תמיכה באמת היד היא גורם בעל השפעה על המיקום האופטימלי של הצוואר, כתף, מרפק וכף יד במהלך הקלדה ושימוש בעכבר. שימוש בתומך אמה מצמצם את העומסים המוטלים על חלקי הגוף השונים ומצמצם עקב כך את הסיכון להתפתחות פציעות עקב העבודה מול מחשב. המחקרים העדכניים אינם מאשרים כבריאה את השימוש בטכניקת הרחיפה מעל המקלדת והעכבר. מחקרים עדכניים ובכללם גם המחקר המסוקר כאן ממליצים על השימוש בתומך אמה במהלך הקלדה ובמהלך שימוש בעכבר.

בעבודת מחשב תומך אמה מונע פציעות
בעבודת מחשב תומך אמה מונע פציעות

מחקר חדש (28.04.06) שנערך בארצות הברית מוצא שתמיכה של האמה במהלך העבודה עם מחשב מפחיתה את הפציעות האופייניות הנגרמות לכתף, לצוואר ולזרוע בקרוב למחצית. למסקנה זו הגיעו בעקבות המחקר נעשה בהשתתפות 182 אנשי מחשבים אשר שוהים 30 – 40 שעות שבועיות מול מחשב.

המשתתפים חולקו לארבע קבוצות כאשר כל אחת מהן עבדה בצורה שונה בגלל שינוי ארגונומי שהוכתב לה. קבוצה אחת קיבלה הדרכה ארגונומית בלבד, קבוצה שנייה צוידה בעכבר ארגונומי, קבוצה שלישית קבלה הדרכה ארגונומית ועכבר ארגונומי וקבוצה רביעית קיבלה הדרכה ארגונומית ותומך לאמה הנצמד לשולחן המחשב.

כל קבוצה נדרשה למלא שאלון שבו דיווחה מידי שבוע על שינויים ברמת הכאב בצוואר ובגפה העליונה. תוצאות המחקר אישרו את עליונות השילוב שבין ההדרכה הארגונומית עם תמיכת האמה לצורך הפחתת הפציעות.

מניעת פציעות מחשב

 • ההשקעה הכספית ברכישת תומך אמה לשולחן מחשב שווה לכול נפש (100 דולר אמריקאי) ומשתלמת כלכלית וזאת לנוכח עלויות של הטיפולים ואובדן ימי עבודה הצפויים בגין פציעות.
 • מעבר לשימוש בתמיכה לאמה למניעת נזקי מחשב המחקר שב ומציין את החשיבות של ישיבה זקופה, התאמת המושב ומשענות הזרוע, התאמת גובה ומיקום המסך, מיקום נכון של העכבר והמקלדת והפסקות התאוששות תכופות.
 • גורמי סיכון נוספים לפציעות בעבודתנו הנם חשובים לא פחות אף כי אינם קשורים ישירות לעבודה אלא לעיסוקים השגרתיים כגון: תחביבים, פעילות גופנית הרגלי ישיבה בבית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

  פציעות שמסיימות קריירה כוללות בין היתר קרע ברצועה הצולבת הקדמית, פציעה של גיד הפיקה או של גיד האכילס. קריירה מקצועית…