תומך אמה לעובדי מחשבים

תומך אמה לעובדי מחשבים מונע פציעות! חשיבות התמיכה באמת היד בעת עבודה ממושכת מול מחשב באה לידי ביטוי בהפחתת הפציעות. עבודת מחשב היא מהגורמים המשמעותיים ביותר לפציעות ולהתפתחות תסמונות כאב שונות במשרד ובבית. חלקי הגוף הניזוקים ביותר כוללים את עמוד השדרה הצווארי, כתפיים, מרפקים, אמות וכפות הידיים. הנזקים מתמקדים בעיקר בגידים, שרירים, ופרקים.

חלק גדול מהמטופלים שלי במרפאה לכירופרקטיקה הנם קרבן של ארגונומיה לקויה. הסיבה היא חוסר ההתאמה שבין אורח החיים הרצוי לאדם לאורח החיים המוכתב לו בעבודת המחשב. האדם צריך מאמץ גופני, צריך תנועה, האדם צריך אור טבעי ומאמצים ותנועות מגוונים ועוד. העבודה מול מסך מכתיבה ישיבה ממושכת, בהייה ממשוכת במסך מרצד, ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות ועוד. תומך אמה לעובדי מחשבים מונע פציעות ועשוי לצמצם את אובדן ימי העבודה הנגרמים מפציעות אלה.

תומך אמה לעובדי מחשבים – רקע

נסו לנחש מהו המקצוע שמסכן הכי הרבה את בריאותם של העובדים בו. האם פועלי הבניין נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להיפצע? או שאולי מדובר דווקא ביורדי ים או בעובדים שעיסוקם כריתת עצים? התשובה היא עובדי מחשבים. לא פועלי בניין, לא כורתי עצים ולא יורדי ים. עובדי מחשבים סובלים מיותר פציעות עקב מקצועם בהשוואה לכל מקצוע אחר. העבודה עם מחשבים המאפיינת את העידן המודרני הוא מקצוע מסוכן. פציעות רבות נגרמות בגלל:

 • הישיבה הממושכת
 • בגלל ביצוע תנועות חוזרות כגון הקלדה
 • המיקום של המסך

נזקים אפשריים כוללים:

 • כאבי גב תחתון עם או בלי השלכות כאב לרגליים, נימול והירדמות בגפיים התחתונות ועוד
 • כאב גב עליון
 • כאבי צוואר עם או בלי השלכות כאב לידיים, נימול והירדמות בידיים ועוד
 • כאבים בעצם הזנב
 • כאב בכף היד
 • כאבים בידיים
 • תסמונת ראיית מחשב ונזקים נוספים בעיניים

חשוב לציין שההקלדה תוך "רחיפה" מעל המקלדת לא הוכחו במחקרים כיעילים במניעת פציעות. למעשה ריבוי הפציעות הוא שגורם לחוקרים להמשיך לחפש פתרונות ארגונומיים להקלדת ולשימוש בעכבר.

תומך אמה – המחקר וממצאיו

תמיכה באמת היד במהלך הקלדה ושימוש בעכבר היא גורם בעל השפעה על המיקום האופטימלי של:

 • הצוואר
 • הכתף
 • המרפק
 • כף היד

שימוש בתומך אמה מצמצם את העומסים המוטלים על חלקי הגוף השונים. בכך מצטמצם הסיכון להתפתחות פציעות הנובעות מהעבודה מול המחשב. המחקרים העדכניים אינם מאשרים כבריאה את השימוש בטכניקת הרחיפה מעל המקלדת והעכבר. מחקרים עדכניים ובכללם המחקר המסוקר כאן ממליצים על השימוש בתומך אמה במהלך הקלדה ובמהלך שימוש בעכבר.

בעבודת מחשב תומך אמה מונע פציעות
בעבודת מחשב תומך אמה מונע פציעות

מחקר חדש (28.04.06) שנערך בארצות הברית מוצא שתמיכה של האמה במהלך העבודה עם מחשב מפחיתה את הפציעות האופייניות הנגרמות לכתף, לצוואר ולזרוע בקרוב למחצית. למסקנה זו הגיעו בעקבות המחקר נעשה בהשתתפות 182 אנשי מחשבים אשר שוהים 30 – 40 שעות שבועיות מול מחשב.

המשתתפים חולקו לארבע קבוצות כאשר כל אחת מהן עבדה בצורה שונה בגלל שינוי ארגונומי שהוכתב לה. קבוצה אחת קיבלה הדרכה ארגונומית בלבד, קבוצה שנייה צוידה בעכבר ארגונומי, קבוצה שלישית קבלה הדרכה ארגונומית ועכבר ארגונומי וקבוצה רביעית קיבלה הדרכה ארגונומית ותומך לאמה הנצמד לשולחן המחשב.

כל קבוצה נדרשה למלא שאלון שבו דיווחה מידי שבוע על שינויים ברמת הכאב בצוואר ובגפה העליונה. תוצאות המחקר אישרו את עליונות השילוב שבין ההדרכה הארגונומית עם תמיכת האמה לצורך הפחתת הפציעות.

מניעת פציעות מחשב

 • ההשקעה הכספית ברכישת תומך אמה לשולחן מחשב שווה לכול נפש (100 דולר אמריקאי) ומשתלמת כלכלית וזאת לנוכח עלויות של הטיפולים ואובדן ימי עבודה הצפויים בגין פציעות.
 • מעבר לשימוש בתמיכה לאמה למניעת נזקי מחשב המחקר שב ומציין את החשיבות של ישיבה זקופה, התאמת המושב ומשענות הזרוע, התאמת גובה ומיקום המסך, מיקום נכון של העכבר והמקלדת והפסקות התאוששות תכופות.
 • גורמי סיכון נוספים לפציעות בעבודתנו הנם חשובים לא פחות אף כי אינם קשורים ישירות לעבודה אלא לעיסוקים השגרתיים כגון: תחביבים, פעילות גופנית הרגלי ישיבה בבית ועוד.
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פציעות ספורט מה גורם להן

פציעות ספורט מה גורם להן

פציעות ספורט? גורמים לפגיעה מפעילות גופנית כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים. ספורטאים חשופים יותר מאחרים למנגנון פציעה זה. מאידך אנשים שאינם פעילים גופנית חשופים לנזקי ניוון ולהתפתחות מחלות הפוגעות באיכות החיים וחלקן אפילו מקצרות חיים.

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

כאב ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.