תומך אמה לעובדי מחשבים

תומך אמה לעובדי מחשבים מונע פציעות! חשיבות התמיכה באמת היד בעת עבודה ממושכת מול מחשב באה לידי ביטוי בהפחתת הפציעות. עבודה עם מחשב היא מהגורמים המשמעותיים ביותר לפציעות במשרד ובבית ומהגורמים המשמעותיים ביותר להתפתחות תסמונות כאב שונות. חלקי הגוף הניזוקים ביותר כוללים את עמוד השדרה הצווארי, כתפיים, מרפקים וכפות הידיים. הנזקים מתמקדים בעיקר בגידים, שרירים, ופרקים.

חלק גדול מהמטופלים שלי במרפאה לכירופרקטיקה הנם קרבן של ארגונומיה לקויה. הסיבה היא חוסר ההתאמה שבין אורח החיים הרצוי לאדם לאורח החיים המוכתב לו בעבודת המחשב. האדם צריך מאמץ גופני, צריך תנועה, האדם צריך אור טבעי ומאמצים ותנועות מגוונים ועוד. העבודה מול מסך מכתיבה ישיבה ממושכת, בהייה ממשוכת במסך מרצד, ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות ועוד. תומך אמה לעובדי מחשבים מונע פציעות ועשוי לצמצם את אובדן ימי העבודה הנגרמים מפציעות אלה.

תומך אמה לעובדי מחשבים – רקע

נסו לנחש מהו המקצוע שמסכן הכי הרבה את בריאותם של העובדים בו. האם פועלי הבניין נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להיפצע? או שאולי מדובר דווקא ביורדי ים או בעובדים שעיסוקם כריתת עצים? התשובה היא עובדי מחשבים. לא פועלי בניין, לא כורתי עצים ולא יורדי ים. עובדי מחשבים סובלים מיותר פציעות עקב מקצועם בהשוואה לכל מקצוע אחר. העבודה עם מחשבים המאפיינת את העידן המודרני הוא מקצוע מסוכן. פציעות רבות נגרמות עקב:

  • הישיבה הממושכת (כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים בעצם הזנב ועוד)
  • בגלל ביצוע תנועות חוזרות כגון הקלדה (כאבים בכף היד, כאבים בידיים)
  • המיקום של המסך (תסמונת ראיית מחשב) ועוד.

חשוב לציין שההקלדה תוך "רחיפה" מעל המקלדת לא הוכחו במחקרים כיעילים במניעת פציעות. למעשה ריבוי הפציעות הוא שגורם לחוקרים להמשיך לחפש פתרונות ארגונומיים להקלדת ולשימוש בעכבר.

תומך אמה – המחקר וממצאיו

תמיכה באמת היד במהלך הקלדה ושימוש בעכבר היא גורם בעל השפעה על המיקום האופטימלי של:

  • הצוואר
  • הכתף
  • המרפק
  • כף היד

שימוש בתומך אמה מצמצם את העומסים המוטלים על חלקי הגוף השונים. בכך מצטמצם הסיכון להתפתחות פציעות הנובעות מהעבודה מול המחשב. המחקרים העדכניים אינם מאשרים כבריאה את השימוש בטכניקת הרחיפה מעל המקלדת והעכבר. מחקרים עדכניים ובכללם המחקר המסוקר כאן ממליצים על השימוש בתומך אמה במהלך הקלדה ובמהלך שימוש בעכבר.

בעבודת מחשב תומך אמה מונע פציעות
בעבודת מחשב תומך אמה מונע פציעות

מחקר חדש (28.04.06) שנערך בארצות הברית מוצא שתמיכה של האמה במהלך העבודה עם מחשב מפחיתה את הפציעות האופייניות הנגרמות לכתף, לצוואר ולזרוע בקרוב למחצית. למסקנה זו הגיעו בעקבות המחקר נעשה בהשתתפות 182 אנשי מחשבים אשר שוהים 30 – 40 שעות שבועיות מול מחשב.

המשתתפים חולקו לארבע קבוצות כאשר כל אחת מהן עבדה בצורה שונה בגלל שינוי ארגונומי שהוכתב לה. קבוצה אחת קיבלה הדרכה ארגונומית בלבד, קבוצה שנייה צוידה בעכבר ארגונומי, קבוצה שלישית קבלה הדרכה ארגונומית ועכבר ארגונומי וקבוצה רביעית קיבלה הדרכה ארגונומית ותומך לאמה הנצמד לשולחן המחשב.

כל קבוצה נדרשה למלא שאלון שבו דיווחה מידי שבוע על שינויים ברמת הכאב בצוואר ובגפה העליונה. תוצאות המחקר אישרו את עליונות השילוב שבין ההדרכה הארגונומית עם תמיכת האמה לצורך הפחתת הפציעות.

מניעת פציעות מחשב

  • ההשקעה הכספית ברכישת תומך אמה לשולחן מחשב שווה לכול נפש (100 דולר אמריקאי) ומשתלמת כלכלית וזאת לנוכח עלויות של הטיפולים ואובדן ימי עבודה הצפויים בגין פציעות.
  • מעבר לשימוש בתמיכה לאמה למניעת נזקי מחשב המחקר שב ומציין את החשיבות של ישיבה זקופה, התאמת המושב ומשענות הזרוע, התאמת גובה ומיקום המסך, מיקום נכון של העכבר והמקלדת והפסקות התאוששות תכופות.
  • גורמי סיכון נוספים לפציעות בעבודתנו הנם חשובים לא פחות אף כי אינם קשורים ישירות לעבודה אלא לעיסוקים השגרתיים כגון: תחביבים, פעילות גופנית הרגלי ישיבה בבית ועוד.
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

תסמונת התפס במפרק הירך

תסמונת התפס בירך מה זה

תסמונת התפס במפרק הירך היא אחת הסיבות להתפתחות נזקים וכאבים מקומיים במפשעה וברקמות סביב לה. על פניו פרק זה בגלל היותו סינוביאלי כדורי אמור היה לאפשר לנו תנועה חלקה ונרחבת ביותר וברוב המכריע של המקרים הוא אכן עושה זאת.

נוירופתיה של עצב התווך

נוירופתיה של עצב התווך

נוירופתיה של עצב התווך בעקבות לכידה של העצב היא תופעה שכיחה. עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב ללחצים ופציעות. 

הורים דוחפים להישגים בספורט

הורים דוחפים להישגים בספורט

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

כאבים כרוניים אבחון וטיפול

כאבים כרוניים אבחון וטיפול

כאבים כרוניים כרוכים בהוצאות עצומות וגורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. מחקרים מצביעים על כך שהתופעה מקיפה מעל 20% מהבוגרים בארצות הברית כאשר ההשפעה על אורך החיים של 8% מסובלים מתסמין כרוני היא קשה במיוחד.