כאבים בגב כף היד מה הגורם

כאבים בגב כף היד מה הגורם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בגב כף היד מה הגורם? כאבי כף היד או כאבים בשורש כף היד הנם תופעה שכיחה. מגוון הסיבות לתסמינים אלו כוללות את העובדה שאנו לא מפסיקים להשתמש בכפות הידיים וכן את המורכבות המבנית של כפות הידיים. רקמות ומפרקים רבים מעורבים בטווחי בתנועה האדירים ובריבוי התנועות שכפות הידיים שלנו יודעות לבצע. אלה ועוד חושפים את כפות הידיים לעומסי יתר הנובעים מביצוע תנועות חוזרניות (למשל: הקלדה) ו/או לנזקים טראומטיים (שברים, פריקות). כאבים בשורש כף היד ו/או בגב כף היד יכולים לנבוע גם כתוצאה מהתפתחות דלקות פרקים, גירוי של אחד מסיבי העצבים החוצים את הגפה העליונה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בגב כף היד מה הגורם – פירוט

כאבים בגב כף היד מה הגורם – נזק לעמוד השדרה הצווארי

נזקים לעמוד השדרה הצווארי על רקע חבלה, שימוש יתר או על רקע ראומטי עלולים לגרום לסימנים ותסמינים מקומיים כולל בין היתר כאבים מקומיים ומגבלות תנועה אך עלולים לגרום גם להשלכות כאב לעבר כף היד. מכאן החשיבות שיש לבדיקה מקפת של עמוד השדרה הצווארי כאשר החולה מתלונן על כאבים בכף היד.

נזק לשורש עצב צווארי

פריצת דיסק או בלט דיסק או זיזים גרמיים שנוצרו עקב שינויים ניווניים עלולים לגרום ללחץ על שורש עצב בצוואר. גירוי דלקתי של שורש עצב בצוואר עלול לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל הקרנות כאב ליד.

כאבים בגב כף היד מה הגורם – נזק לעצב פריפרי

סיבי העצבים העושים דרכם מחוט השדרה עד לקצות האצבעות בידיים מצויים במגוון מקומות לאורך מסלולם במיקומים אנטומיים שחושפים אותם לנזקים. חלק מהנזקים נוצרים מתנועות חוזרניות היצר עומס יתר או מחבלה ישירה. נזקים לסיבי עצבים פריפריים עלול להיות הסיבה לכאבים שלכם בכף היד.

תסמונת התעלה הקרפלית

כאבים מקומיים, נימול והירדמות, חולשת שרירים בכף היד ואפילו אטרופיה שלהם עלולים להעיד התפתחות תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome). תסמונת זאת מתפתחת במידה ונוצר לחץ על עצב התווך (median) בעודו עובר בתעלה הקרפלית הממוקמת בשורש כף היד. גם תסמונת זאת מתרחשת כתוצאה מעומס יתר בעיקר עקב ביצוע תנועות חוזרניות כמו הקלדה, כתיבה, ציור, עבודת פס יצור ועוד. נשים סובלות מתסמונת התעלה הקרפלית יותר מגברים. עוד גורמי סיכון כוללים מצבים הורמונליים משתנים כמו בתסמונת קדם וסתית, הריון ומנופאוזה, דלקות פרקים, נזק טראומטי מקומי ועוד.

תסמונת תעלת הקוביטל

כאבים בחלק הפנימי של המרפק שיכולים להקרין לכף היד וכן שינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת עלולים להעיד על התפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital Tunnel Syndrome). תסמונת זאת מתפתחת במידה ונוצר לחץ על עצב הגומד (Ulnar) בעודו חוצה את התעלה הקוביטלית במרפק. הגורמים העיקריים להתפתחות תסמונת זאת הוא ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות עם המרפק, הישענות חוזרת ונשנית על המרפק וגם חבלה במרפק.

תסמונת התעלה ע"ש גויון

תסמונת התעלה ע"ש גויון (Guyon's) מתפתחת בגין לכידה וגירוי דלקתי של עצב הגומד (Ulnar) בתוך התעלה ע"ש גויון שנמצאת בשורש כף היד. גירוי חוזר ונשנה של העצב בתוך התעלה הנובע מעומסים חוזרניים או פציעה של העצב בגלל נפילה או טראומה אחרת עלולים לגרום לנימול ואובדן תחושה של הזרת ומחצית מהקמיצה וכן אובדן שליטה מוטורית על השרירים שמניעים את האצבעות הללו. תסמינים אפשריים נוספים כוללים כאבים מקומיים וכאבים המוקרנים במעלה היד, נפיחות, עקצוצים ועוד.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית

פציעה של מקלעת הצוואר (Brachial Plexus Injury) עלולה להיות הגורם לכאבים בכף היד ו/או בשורש כף היד. הגורם לפציעה זאת הוא לרוב חבלה חריפה כמו בתאונת צליפת שוט שפוגעת בעוצמה בעמוד השדרה הצווארי.

כאבים בגב כף היד מה הגורם – נזקים לגידים

כאבים בגב כף היד מה הגורם
כאבים בגב כף היד מה הגורם

העומסים החריגים המוטלים על כפות הידיים שלנו לא פוסחות על הגידים. תנועות חוזרניות הן האשמות העיקריות בלחצים המופעלים על נקודות החיבור של הגידים עם העצמות, על הגידים ועל השרוולים העוטפים את הגידים.

תסמונת דה קרוון

כאבים בגב כף היד בסמיכות לשורש האגודל, המחמירים בעת ביצוע תנועת פשיטה (הרחקה) של האגודל כמו גם נפיחות ואדמומיות מקומית עלולים להעיד שאתם סובלים מתסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome). תסמונת זאת היא למעשה פגיעה דלקתית בשרוול הסינוביאלי המשותף לגיד של השריר פושט האגודל הקצר (Extensor pollicis brevis) ולגיד של השריר מצדיד האגודל הארוך (Abductor pollicis longus). תפקידם של גידים אלו הוא הרחקת האגודל מכף היד. עוד גידים בכף היד חשופים להתפתחות דלקת בגיד אך דלקת זאת היא השכיחה ביותר.

מרפק טניס

כאבים בכף היד יכולים להופיע גם בגלל תופעה שכיחה הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow). מרפק טניס היא למעשה פגיעה דלקתית בגיד המשותף של השרירים הפושטים במרפק: דלקת עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis) שמתחבר לזיז בצד החיצוני של המרפק. תפקידו של הגיד המשותף הזה הוא פשיטת כף היד. מרפק טניס עלול להתפתח גם ללא כול קשר למשחק טניס (למשל: מפעולת הברגה), עם זאת מאמצים חוזרניים של אחיזה ופשיטת כף היד המאפיינים את משחק הטניס מהווים גורם מרכזי. התסמינים במרפק טניס עלולים להמשך זמן רב ולהיות חריפים ומגבילים. תסמינים אופייניים: כאב בחלק החיצוני של המרפק שיכול להקרין עד לכף היד. הכאב מחמיר עם אחיזה בחפצים.

מרפק גולף

כאבים בכף היד יכולים להיות מוקרנים גם מפגיעה בחלק הפנימי של המרפק הקרויה מרפק גולף ( Golfer's Elbow ). מרפק גולף היא תסמונת דלקתית הפוגעת בגיד המשותף של השרירים המכופפים במרפק: דלקת עילית העלי הפנימי (Medial Epicondyle) שמתחבר לזיז בצד הפנימי של המרפק. תפקידו של גיד משותף זה הוא כפיפת כף היד. לא נדרש לשחק גולף על מנת לסבול מהתופעה. כול שנדרש הוא עומס יתר חוזרני בשרירים כופפי האמה וכף היד כמו למשל בהרמת משקולות. תסמינים אופייניים: כאב ורגישות בחלק הפנימי של המרפק ויכול להקרין עד לכף היד. הכאב מחמיר בעת אחיזה בחפצים.

אצבע הדק

עומסי יתר חוזרניים על אצבעות כף היד עלולים לגרום להתפתחות תופעה הנקראת "אצבע הדק" (Trigger finger).תסמונת זאת מתרחשת בגלל פגיעה בגיד עצמו ו/או בשרוול העוטף אותו וגורמת בין היתר לכאבים, קושי להניע אחת או יותר מאצבעות כף היד ועוד.

כאבים בגב כף היד מה הגורם – דלקות פרקים

דלקות פרקים הן גורם שכיח לכאבים בכף היד או בשורש כף היד כאשר דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא השכיחה מכולן. דלקת פרקים ניוונית פוגעת ברמות חומרה שונות על כול מי שחצה גיל 40. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון לחלות במחלה ולסבול מנזקים קשים יותר. בין הנזקים שלה ניתן למנות שחיקת הסחוס העוטף את שטחי המפרק עד כדי חשיפת העצם תחתיו.

גורמי סיכון לדלקת פרקים ניוונית כוללים השמנה, גנטיקה, חבלה במפרק ועוד. תסמינים אופייניים: כאבים בכף היד המוקלים עם פעילות, נוקשות, מגבלות תנועה. עוד דלקות פרקים שעלולות לגרום לכאבים בחלקי גוף אלו כוללות: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), מחלת רייטר (Reiter's Disease), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), מחלת פרקים מטבולית שיגדון (Gout) ועוד.

כאבים בגב כף היד מה הגורם – ציסטה או גנגליון

כאבים בגב כף היד יכולים להיגרם גם בגלל גנגליון או ציסטה. גנגליון (Ganglion) הנו גוש עגול שפירי המופיע בגדלים שונים לרוב בסמיכות לאחד המפרקים או הגידים בכף היד. כאמור, המיקום המועדף עליו הוא גב כף היד. מראהו המעוגל של הגנגליון ניתן לו בגלל הנוזל הצמיגי הדחוס שהוא מכיל. אחת הסברות טוענת שהגורם להיווצרות גנגליון היא דליפה של נוזל סינוביאלי אל מחוץ למפרק. תסמינים אופייניים: ברוב המקרים של גנגליון אינו גורם לכאבים. כאבים יכולים להתפתח כאשר הגנגליון יוצר לחץ על גיד או על עצב או מפריע לתפקודו של מפרק.

נזקי חבלה בכך היד או בשורש כף היד

נפילות וניסיון לבלום אותן באמצעות כפות הידיים חושפות אותן לפגיעה טראומטית. מגוון הנזקים הטראומטיים שעלול לגרום להופעת כאבים בכף היד ו/או בשורש כף היד כולל שבר בשורש כף היד ובכף היד (Hand and Wrist Fractures), שבר באמה (Distal Radius and Ulna Fractures), שבר של עצם הסירה (Scaphoid Fractures), פריקה של אחד ממפרקים בכפות הידיים (Joint dislocation), מתיחה או קריעה חלקית או מלאה של רצועות בכף היד ובשורש כף היד (Hand and Wrist Ligament Injuries), מתיחה או קריעה חלקית או מלאה של גידים בכף היד או בשורש כף היד (Tendon Injuries of the Hand).

גורמים נוספים לכאבים בגב כף היד

טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כדוגמת דלקת בעור (Eczema), גרדת, סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד עלולים להוביל להתפתחות כאבים בגב כף היד. דלקות זיהומיות באחת מעצמות כף היד עלולות להיות הגורם להופעת כאבים בכף היד וכך גם גידולים סרטניים. גם שלבקת חוגרת (Shingles) עלולה לגרום לכאבים בגב כף היד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור