כאבים בגב כף היד מה הגורם
כאבים בגב כף היד מה הגורם

כאבים בגב כף היד מה הגורם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בגב כף היד מה הגורם? כאבי כף היד או כאבים בשורש כף היד הנם תופעה שכיחה. מגוון הסיבות לתסמינים אלו כוללות את העובדה שאנו לא מפסיקים להשתמש בכפות הידיים וכן את המורכבות המבנית של כפות הידיים. רקמות ומפרקים רבים מעורבים בטווחי בתנועה האדירים ובריבוי התנועות שכפות הידיים שלנו יודעות לבצע. אלה ועוד חושפים את כפות הידיים לעומסי יתר הנובעים מביצוע תנועות חוזרניות (למשל: הקלדה) ו/או לנזקים טראומטיים (שברים, פריקות). כאבים בשורש כף היד ו/או בגב כף היד יכולים לנבוע גם כתוצאה מהתפתחות דלקות פרקים, גירוי של אחד מסיבי העצבים החוצים את הגפה העליונה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בגב כף היד מה הגורם – גורמים אפשריים

כאבים בגב כף היד מה הגורם – נזק לעמוד השדרה הצווארי

נזקים לעמוד השדרה הצווארי על רקע חבלה, שימוש יתר או על רקע ריאומטי עלולים לגרום לסימנים ותסמינים מקומיים כולל בין היתר כאבים מקומיים ומגבלות תנועה אך עלולים לגרום גם להשלכות כאב לעבר כף היד. מכאן החשיבות שיש לבדיקה מקפת של עמוד השדרה הצווארי כאשר החולה מתלונן על כאבים בכף היד.

נזק לשורש עצב צווארי

פריצת דיסק או בלט דיסק או זיזים גרמיים שנוצרו עקב שינויים ניווניים עלולים לגרום ללחץ על שורש עצב בצוואר. גירוי דלקתי של שורש עצב בצוואר עלול לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל הקרנות כאב ליד.

כאבים בגב כף היד מה הגורם – נזקים לעצבים פריפריים

סיבי העצבים העושים דרכם מחוט השדרה עד לקצות האצבעות בידיים מצויים במגוון מקומות לאורך מסלולם במיקומים אנטומיים שחושפים אותם לנזקים. חלק מהנזקים נוצרים מתנועות חוזרניות היצר עומס יתר או מחבלה ישירה. נזקים לסיבי עצבים פריפריים עלול להיות הסיבה לכאבים שלכם בכף היד.

תסמונת התעלה הקרפלית

כאבים מקומיים, נימול והירדמות, חולשת שרירים בכף היד ואפילו אטרופיה שלהם עלולים להעיד התפתחות תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome). תסמונת זאת מתפתחת במידה ונוצר לחץ על עצב המדיאן (median) בעודו עובר בתעלה הקרפלית הממוקמת בשורש כף היד. גם תסמונת זאת מתרחשת כתוצאה מעומס יתר בעיקר עקב ביצוע תנועות חוזרניות כמו הקלדה, כתיבה, ציור, עבודת פס יצור ועוד. נשים סובלות מתסמונת התעלה הקרפלית יותר מגברים. עוד גורמי סיכון כוללים מצבים הורמונליים משתנים כמו בתסמונת קדם וסתית, הריון ומנופאוזה, דלקות פרקים, נזק טראומטי מקומי ועוד.

תסמונת תעלת הקוביטל

כאבים בחלק הפנימי של המרפק שיכולים להקרין לכף היד וכן שינויים תחושתיים ומוטוריים באצבע הקטנה ובאצבע הטבעת עלולים להעיד על התפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital Tunnel Syndrome). תסמונת זאת מתפתחת במידה ונוצר לחץ על עצב הגומד (Ulnar) בעודו חוצה את התעלה הקוביטלית במרפק. הגורמים העיקריים להתפתחות תסמונת זאת הוא ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות עם המרפק, הישענות חוזרת ונשנת על מרפק וגם חבלה במרפק.

תסמונת התעלה ע”ש גויון

תסמונת התעלה ע”ש גויון (Guyon’s) מתפתחת בגין לכידה וגירוי דלקתי של עצב הגומד (Ulnar) בתוך התעלה ע”ש גויון שנמצאת בשורש כף היד. גירוי חוזר ונשנה של העצב בתוך התעלה הנובע מעומסים חוזרניים או פציעה של העצב בגלל נפילה או טראומה אחרת עלולים לגרום לנימול ואובדן תחושה של הזרת ומחצית מהקמיצה וכן אובדן שליטה מוטורית על השרירים שמניעים את האצבעות הללו. תסמינים אפשריים נוספים כוללים כאבים מקומיים וכאבים המוקרנים במעלה היד, נפיחות, עקצוצים ועוד.

פגיעה בצמת העצבים הברכיאלית

פציעה של מקלעת הצוואר (Brachial Plexus Injury) עלולה להיות הגורם לכאבים בכף היד ו/או בשורש כף היד. הגורם לפציעה זאת הוא לרוב חבלה חריפה כמו בתאונת צליפת שוט שפוגעת בעוצמה בעמוד השדרה הצווארי.

כאבים בגב כף היד מה הגורם – נזקים לגידים

כאבים בגב כף היד מה הגורם
כאבים בגב כף היד מה הגורם

העומסים החריגים המוטלים על כפות הידיים שלנו לא פוסחות על הגידים. תנועות חוזרניות הן האשמות העיקריות בלחצים המופעלים על נקודות החיבור של הגידים עם העצמות, על הגידים ועל השרוולים העוטפים את הגידים.

תסמונת דה קרוון

כאבים בגב כף היד בסמיכות לשורש האגודל, המחמירים בעת ביצוע תנועת פשיטה (הרחקה) של האגודל כמו גם נפיחות ואדמומיות מקומית עלולים להעיד שאתם סובלים מתסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome). תסמונת זאת היא למעשה פגיעה דלקתית בשרוול הסינוביאלי המשותף לגיד של השריר פושט האגודל הקצר (Extensor pollicis brevis) ולגיד של השריר מצדיד האגודל הארוך (Abductor pollicis longus). תפקידם של גידים אלו הוא הרחקת האגודל מכף היד. עוד גידים בכף היד חשופים להתפתחות דלקת בגיד אך דלקת זאת היא השכיחה ביותר.

מרפק טניס

כאבים בכף היד יכולים להופיע גם בגלל תופעה שכיחה הקרויה מרפק טניס (Tennis elbow). מרפק טניס היא למעשה פגיעה דלקתית בגיד המשותף של השרירים הפושטים במרפק: דלקת עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis) שמתחבר לזיז בצד החיצוני של המרפק. תפקידו של הגיד המשותף הזה הוא פשיטת כף היד. מרפק טניס עלול להתפתח גם ללא כול קשר למשחק טניס (למשל: מפעולת הברגה), עם זאת מאמצים חוזרניים של אחיזה ופשיטת כף היד המאפיינים את משחק הטניס מהווים גורם מרכזי. התסמינים במרפק טניס עלולים להמשך זמן רב ולהיות חריפים ומגבילים. תסמינים אופייניים: כאב בחלק החיצוני של המרפק שיכול להקרין עד לכף היד. הכאב מחמיר עם אחיזה בחפצים.

מרפק גולף

כאבים בכף היד יכולים להיות מוקרנים גם מפגיעה בחלק הפנימי של המרפק הקרויה מרפק גולף ( Golfer’s Elbow ). מרפק גולף היא תסמונת דלקתית הפוגעת בגיד המשותף של השרירים המכופפים במרפק: דלקת עילית העלי הפנימי (Medial Epicondyle) שמתחבר לזיז בצד הפנימי של המרפק. תפקידו של גיד משותף זה הוא כפיפת כף היד. לא נדרש לשחק גולף על מנת לסבול מהתופעה. כול שנדרש הוא עומס יתר חוזרני בשרירים כופפי האמה וכף היד כמו למשל בהרמת משקולות. תסמינים אופייניים: כאב ורגישות בחלק הפנימי של המרפק ויכול להקרין עד לכף היד. הכאב מחמיר בעת אחיזה בחפצים.

אצבע הדק

עומסי יתר חוזרניים על אצבעות כף היד עלולים לגרום להתפתחות תופעה הנקראת “אצבע הדק” (Trigger finger).תסמונת זאת מתרחשת בגלל פגיעה בגיד עצמו ו/או בשרוול העוטף אותו וגורמת בין היתר לכאבים, קושי להניע אחת או יותר מאצבעות כף היד ועוד.

כאבים בגב כף היד מה הגורם – דלקות פרקים

דלקות פרקים הן גורם שכיח לכאבים בכף היד או בשורש כף היד כאשר דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא השכיחה מכולן. דלקת פרקים ניוונית פוגעת ברמות חומרה שונות על כול מי שחצה גיל 40. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון לחלות במחלה ולסבול מנזקים קשים יותר. בין הנזקים שלה ניתן למנות שחיקת הסחוס העוטף את שטחי המפרק עד כדי חשיפת העצם תחתיו.

גורמי סיכון לדלקת פרקים ניוונית כוללים השמנה, גנטיקה, חבלה במפרק ועוד. תסמינים אופייניים: כאבים בכף היד המוקלים עם פעילות, נוקשות, מגבלות תנועה. עוד דלקות פרקים שעלולות לגרום לכאבים בחלקי גוף אלו כוללות: דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), מחלת פרקים מטבולית שיגדון (Gout) ועוד.

כאבים בגב כף היד מה הגורם – בגלל ציסטה או גנגליון

כאבים בגב כף היד יכולים להיגרם גם בגלל גנגליון או ציסטה. גנגליון (Ganglion) הנו גוש עגול שפירי המופיע בגדלים שונים לרוב בסמיכות לאחד המפרקים או הגידים בכף היד. כאמור, המיקום המועדף עליו הוא גב כף היד. מראהו המעוגל של הגנגליון ניתן לו בגלל הנוזל הצמיגי הדחוס שהוא מכיל. אחת הסברות טוענת שהגורם להיווצרות הגנגליון היא דליפה של נוזל סינוביאלי אל מחוץ למפרק. תסמינים אופייניים: ברוב המקרים הגנגליון אינו גורם לכאבים. כאבים יכולים להתפתח כאשר הגנגליון יוצר לחץ על גיד או עצב או מפריע לתפקודו של מפרק.

נזקי חבלה בכך היד או בשורש כף היד

נפילות וניסיון לבלום אותן באמצעות כפות הידיים חושפות אותן לפגיעה טראומטית. מגוון הנזקים הטראומטיים שעלול לגרום להופעת כאבים בכף היד ו/או בשורש כף היד כולל שבר בשורש כף היד ובכף היד (Hand and Wrist Fractures), שבר באמה (Distal Radius and Ulna Fractures), שבר של עצם הסירה (Scaphoid Fractures), פריקה של אחד ממפרקים בכפות הידיים (Joint dislocation), מתיחה או קריעה חלקית או מלאה של רצועות בכף היד ובשורש כף היד (Hand and Wrist Ligament Injuries), מתיחה או קריעה חלקית או מלאה של גידים בכף היד או בשורש כף היד (Tendon Injuries of the Hand).

גורמים נוספים לכאבים בגב כף היד

טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis), מחלות עור כדוגמת דלקת בעור (Eczema), גרדת, סקביאס (Scabies), ילפת שטוחה (Lichen Planus) ועוד עלולים להוביל להתפתחות כאבים בגב כף היד. דלקות זיהומיות באחת מעצמות כף היד עלולות להיות הגורם להופעת כאבים בכף היד וכך גם גידולים סרטניים. גם שלבקת חוגרת (Shingles) עלולה לגרום לכאבים בגב כף היד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן