כאבים באגודל גורמים וגורמי סיכון

כאבים באגודל גורמים וגורמי סיכון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים באגודל – גורמים וגורמי סיכון להתפתחות כאב באגודל כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים בגין ביצוע מטלות ותנועות חוזרניות. האגודל או הבוהן הוא האצבע הראשונה במיקומה בכף היד וראשונה בחשיבותה התפקודית. אחיזה עם כף היד מחייבת שימוש באגודל. מורכבות התנועות של כף היד בכלל ושל האגודל בפרט תרמו להתפתחות האבולוציונית של המוח. כאב באגודל ופציעות של האצבע הזאת נוטות להיות כרוניות וזאת עקב השימוש הרב שאנו עושים עם המפרק הזה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בכפות ידיים הם עניין שכיח. כמעט כול מה שאנו מבצעים מערב ברמה כזו או אחרת גם את כפות הידיים בכלל ואת האגודל בפרט. אבחון מהיר של מקור הסימנים והתסמינים וטיפול מהיר ויעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים כמו למשל שחיקת הסחוס התוך מפרקי ויחסוך עוגמת נפש רבה.

  {loadposition inside-page}

  כאבים באגודל גורמים וגורמי סיכון – רקע

  כאבים באגודל מתפתחים לרוב בגלל דלקת פרקים ניוונית במפרק שבין עצם המסרק של האגודל לבין עצם הגליל הראשונה (metacarpal-phalangeal joint) אך גם בגלל נזקי חבלה. האגודל נהנה מטווחי תנועה גדולים ומרשימים במיוחד. היתרונות התפקודיים לכך ברורים אך יחד עם זאת אין לשכוח שלטווחי תנועה גדולים ישנם גם חסרונות ובכללם עומסי יתר ובלאי מואץ. כאב באגודל טורד באופן מיוחד וזאת בגלל מרכזיותו וחשיבותו המיוחדת של מפרק זה להתנהלות השגרתית שלנו.

  רוב המטלות בחיי היום יום יוצאים לפועל באמצעות כפות הידיים ובעיקר באמצעות האגודל דבר המקשה על תהליך הריפוי. כמו בבעיות אחרות במערכת שריר ושלד חשוב לעשות כול מאמץ להימנע מהפיכת הבעיה לכרונית. יש לפנות בהקדם לכירופרקט כדי לאבחן ובמידת הצורך לטפל בגורם לבעיה ובכך להפחית את הסיכון להתפתחות נזקים כרוניים וצורך כירורגי עתידי.

  כאבים באגודל גורמים וגורמי סיכון – פירוט

  שימוש חוזרני הוא בגורם העיקרי לכאב באגודל ונזקים המתפתחים עקב כך באחת או יותר מהרקמות (גידים, סחוסים, רצועות) הוא הגורם העיקרי להתפתחות כאבים במפרק הזה. מהמגוון הרחב של ההפרעות שאינן טראומטיות המתפתחות באגודל נציין את שלושת ההפרעות השכיחות ביותר:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



   • תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome)
   • דלקת פרקים ניוונית במפרק המצוי בבסיס האגודל (basal joint arthritis)
   • אגודל הדק (trigger Thumb)

   גם דלקות פרקים אוטואימוניות כמו דלקת פרקים שגרונית עלולות לפגוע בין היתר במפרק הזה אך הן שכיחות הרבה פחות. כאבים באגודל יכולים להופיע באופן חד גם בגלל נזק טראומטי לאחת מהרקמות במפרק על רקע נפילה, תאונה או פציעת ספורט. גורם אפשרי נוסף לכאבים באגודל הוא נזק שהתפתח ברקמה מרוחקת שיש ביכולתה להשליך כאב לכיוון האגודל. גורמי סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק האגודל כוללים כמובן גיל (מעל גיל 40), מגדר (שכיח יותר בקרב נשים), פציעה או ניתוח קודמים באצבע הזאת, עיסוק ספורטיבי או מקצועי היוצר עומסי יתר על האגודלים (הקלדה, שימוש במחשבים, שימוש בטלפונים חכמים, משחקים אלקטרוניים ועוד).

   אגודל טכנולוגי או בלאי מצטבר

   נכון להיום האדם הממוצע שולח מידי יום עשרות מכתבים אלקטרוניים ומסרונים ומקנח במשחקי רשת. בקרב הדור הצעיר המספרים הללו גבוהים הרבה יותר ומסתכמים בעשרות שעות שבועיות. אלה כוללים שימוש בגפיים העליונות באופן כללי ושימוש במרפקים, כפות הידיים, אצבעות ואגודלים באופן עיקרי. התוצאה על כן של הנזקים המצטברים הנגרמים לרקמות השונות באצבע ומובילות להתפתחות פגיעה באגודל. בין הפגיעות נמנה אגודל גיימרים, אגודל בלקברי, אגודל שחקנים, אגודל טלפון או בקצרה אגודל טכנולוגי. דוגמאות לנזקים הללו כוללות דלקות גידים, דלקות בנרתיקי או שרוולי הגידים, דלקות ברצועות התומכות במפרקי האגודל, שחיקת סחוסים ועוד. .

   נזקים אלו גורמים למגוון רחב של סימנים ותסמינים ובכללם כאבים באגודל, מגבלות תנועה ומגבלות תפקודיות. חלק מהנזקים השכיחים המתפתחים לאטם באצבע החשובה הזאת זכו לתסמונת משל עצמן. דוגמאות לתסמונות כאב שכיחות הנובעות מנזקים מצטברים ולא טראומטיים נמנה בין היתר:

   • דלקת פרקים ניוונית (שחיקת סחוס ועוד)
   • אגודל הדק (Trigger Thumb)
   • תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) ועוד.

   להלן פירוט תסמונות כאב באגודל:

   דלקת פרקים ניוונית

   הגורם השכיח ביותר להופעת כאב באגודל היא דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis). דלקת פרקים ניוונית במפרק המצוי בבסיס האגודל (basal joint arthritis) היא תופעה שכיחה ביותר המתחילה לרוב לאחר גיל 40. המחלה הזאת מתאפיינת בשינויים ניווניים ותהליכי בלאי המתרחשים במפרקים השונים בגוף. עומסי יתר חוזרניים וגיל הם הגורמים העיקריים למחלת מפרקים זאת. כאן המקום לציין שמחלה זאת שעלולה לפגוע בכול מפרק בגוף נוטה לפגוע בחומרה יתרה במפרקים נושאי משקל. כולל בין היתר מפרקי עמוד השדרה, מפרקי הירך, ברכיים וקרסוליים ובמפרקים בעלי טווחי תנועה גדולים הנתונים לעומסים חריגים כגון מפרק האגודל. עוד חשוב לציין שגם אנשים שלא נגעו מעולם במחשבים ובמקלדת סובלים מתופעה זאת באגודל וזאת בגלל שעומסי היתר אצלם נגרמו מסיבות אחרות כולל בין היתר עבודות ניקיון ועוד.

   סימנים ותסמינים של דלקת פרקים ניוונית באגודל

   במפרק בריא סחוסים העוטפים את קצות העצמות במפרק לא מאפשרים מגע של עצם בעצם. תהליכי הבלאי של דלקת הפרקים הניוונית פוגמים בסחוס התוך מפרקי ולעתים אף מכחידים אותו לחלוטין. התוצאה היא חיכוך של עצם בעצם והתפתחות דלקת עם מגוון רחב של סימנים ותסמינים. סימנים ותסמינים אלו יכולים להיות קלים אך עלולים גם להיות קשים במיוחד. אלה כוללים בין היתר:

   • כאבים בבסיס האגודל שעלולים להשליך מעלה אל האמה, הכאב המחמיר בעת אחיזה ושימוש כללי באגודל
   • מגבלות תנועה של האגודל
   • רעשים הבוקעים מהמפרק השחוק
   • נפיחות בבסיס האגודל
   • עיוות והתרחבות של המפרק
   • חולשה של האגודל ועוד

   תסמונת דה קרוון

   תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) היא דוגמה לפגיעה ארגונומית שכיחה בנרתיק של צמד גידים המצויים בבסיס האגודל ומניעים אותו. תופעה זאת המוכרת גם בשמות נוספים כולל בין היתר דלקת גידים רדיאלית (radial tenosynovitis), תסמונת המאמץ של הכובסות (washerwoman's sprain) ועוד גורמת כאבים במהלך תנועת הגידים הפושטים של האגודל.

   סימנים ותסמינים של תסמונת דה קרוון

   הכאבים בתסמונת דה קרוון מופיעים בחלק החיצוני של האגודל מקשים על פשיטת האגודל ועלולים אף להקרין במעלה האמה.

   אגודל הדק

   גם אגודל הדק (trigger Thumb) היא דוגמה לנזקים הנגרמים לאגודל בגלל עומסי יתר חוזרניים. במקרה הזה הנזק הוא לנרתיק המגונן על הגיד המכופף וכתוצאה מנזק זה היתקעות של האגודל במנח של כפיפה. ניסיון יישור של האגודל גורם בחלק מהמקרים "לשחרור" רועש של הגיד בעוברו דרך הנרתיק המוצר. הפעלה כוחנית חוזרנית של הגיד עלולה להחמיר את הגירוי הדלקתי בגיד ובנרתיק ולהוביל להתפתחות רקמה צלקתית המקשה עוד יותר על תנועת הגיד.

   סימנים ותסמינים של אגודל הדק

   בין הסימנים והתסמינים השכיחים הנובעים מהתפתחות אגודל הדק נמנה רעשים אופייניים לתנועת "השחרור" של הגיד, כאבים מקומיים בחלק הקדמי של האגודל, נפיחות מקומית, מגבלות תפקודיות ועוד.

   נזקים טראומטיים לאגודל

   כאבים באגודל גורמים וגורמי סיכון
   כאבים באגודל גורמים וגורמי סיכון

   כאבים באגודל עלולים להיגרם גם בגלל נזקים טראומטיים. מנגנון החבלה הטראומטית באחת או יותר מהרקמות האוחזות או מפעילות את האגודל הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים או לחלופין נפילה על כף יד מושטת לפנים בעודה אוחזת מוט סקי או חפץ אחר. אך ישנם מנגנוני חבלה אחרים שעלולים להוביל לנקיעה, קרעים של רקמות ושברים באגודל.

   נקיעה של האגודל

   כאשר האגודל מבצע תנועה החורגת מטווח התנועה הנורמלי שלו, לרוב על רקע טראומטי, נגרם נזק לרקמות השונות האוחזות ומניעות אותו כולל בין היתר לרצועות. נקיעה כזאת מתרחשת לרוב בגלל פציעת ספורט (סקי, אומנויות לחימה, משחקי כדור ועוד), נפילה ועוד.

   סימנים ותסמינים של נקיעת אגודל

   הסימנים והתסמינים הצפויים עקב נקיעת אגודל כוללים כאבים המחמירים העת ביצוע תנועות ובעיקר בפשיטה של האגודל לאחור, נפיחות ושטפי דם באגודל, אובדן היציבות של המפרק בבסיס האגודל. חומרת חוסר היציבות משתנה בהתאם לחומרת הנזק.

   אגודל סקי

   אגודל סקי הוא כינוי הניתן לפציעה טראומטית הגורמת לקרע של הרצועה האולנרית של האגודל (ulnar collateral ligament injury of the thumb). לעתים לקרע זה נלווה גם שבר תלישה בבסיס הגליל הקריבני של האגודל. הפציעה שכיחה בקרב העוסקים בסקי אך גם בקרב ספורטאים מענפי ספורט אחרים כולל בין היתר כדור עף. מנגנון הפציעה הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים או על כף יד האוחזת מוט סקי אך גם הרחקה חוזרנית (Hyper abduction) של האגודל עלולה לגרום לפציעה דומה ובמקרים אלו הפציעה מכונה אגודל שומר שטחי הציד (gamekeeper's thumb).

   סימנים ותסמינים של אגודל סקי

   הסימנים והתסמינים בפציעות הללו כוללים כאבים, נפיחות ושטפי דם בבסיס האגודל, חוסר יציבות של המפרק, קושי רב להניע את האגודל וכמובן קשיים תפקודיים באחיזה ובצביטה. מישוש של בסיס האגודל יניב כאב.

   כאבים מושלכים לאגודל

   אנו יכולים לחוש כאבים באגודל שהם מהסוג המושלך. כך למשל נזקים בשורש כף היד (אך לא באגודל עצמו) הגורמים לתסמונת התעלה הקרפלית יכולים להקרין כאב לאגודל. דברים אלו נכונים גם לגבי הקרנות כאב מנזק עצבי פריפרי באזור המרפק או פריצת דיסק צווארי עם לחץ על שורש עצב המקרין לכף היד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן היא פגיעה בעמוד השדרה המותני בגב התחתון. עם זאת, הרבה

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק. פגיעה במפרק הלסת מהווה גורם שכיח לכאב בפנים אך כך