כאבים באגודל
כאבים באגודל

כאבים באגודל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים באגודל הם עניין שכיח. האגודל או הבוהן הוא האצבע הראשונה במיקומה בכף היד וראשונה בחשיבותה התפקודית. אחיזה עם כף היד מחייבת שימוש באגודל. מורכבות התנועות של כף היד בכלל ושל האגודל בפרט תרמו להתפתחות האבולוציונית של המוח. כאב באגודל ופציעות של האצבע הזאת נוטות להיות כרוניות וזאת עקב השימוש הרב שאנו עושים עם המפרק הזה. כמעט כול מה שאנו מבצעים מערב ברמה כזו או אחרת גם את האגודל. אבחון מהיר של מקור הסימנים והתסמינים וטיפול מהיר ויעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים כמו למשל שחיקת הסחוס התוך מפרקי ויחסוך עוגמת נפש רבה.

כאבים באגודל – רקע

כאבים באגודל מתפתחים לרוב בגלל דלקת פרקים ניוונית במפרק שבין עצם המסרק של האגודל לבין עצם הגליל הראשונה (metacarpal-phalangeal joint) אך גם בגלל נזקי חבלה. האגודל נהנה מטווחי תנועה גדולים ומרשימים במיוחד. היתרונות התפקודיים לכך ברורים אך יחד עם זאת אין לשכוח שלטווחי תנועה גדולים ישנם גם חסרונות ובכללם עומסי יתר ובלאי מואץ. כאב באגודל טורד באופן מיוחד וזאת בגלל מרכזיותו וחשיבותו המיוחדת של מפרק זה להתנהלות השגרתית שלנו. רוב המטלות בחיי היום יום יוצאים לפועל באמצעות כפות הידיים ובעיקר באמצעות האגודל דבר המקשה על תהליך הריפוי. כמו בבעיות אחרות במערכת שריר ושלד חשוב לעשות כול מאמץ להימנע מהפיכת הבעיה לכרונית. יש לפנות בהקדם לכירופרקט כדי לאבחן ובמידת הצורך לטפל בגורם לבעיה ובכך להפחית את הסיכון להתפתחות נזקים כרוניים וצורך כירורגי עתידי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב באגודל גורמים וגורמי סיכון

שימוש חוזרני הוא בגורם העיקרי לכאב באגודל ונזקים המתפתחים עקב כך באחת או יותר מהרקמות (גידים, סחוסים, רצועות) הוא הגורם העיקרי להתפתחות כאבים במפרק הזה. מהמגוון הרחב של ההפרעות שאינן טראומטיות המתפתחות באגודל נציין את שלושת ההפרעות השכיחות ביותר: תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome), דלקת פרקים ניוונית במפרק המצוי בבסיס האגודל (basal joint arthritis) ואגודל הדק (trigger Thumb). גם דלקות פרקים אוטואימוניות כמו דלקת פרקים שגרונית עלולות לפגוע בין היתר במפרק הזה אך הן שכיחות הרבה פחות.

כאבים באגודל יכולים להופיע באופן חד גם בגלל נזק טראומטי לאחת מהרקמות במפרק על רקע נפילה, תאונה או פציעת ספורט. גורם אפשרי נוסף לכאבים באגודל הוא נזק שהתפתח ברקמה מרוחקת שיש ביכולתה להשליך כאב לכיוון האגודל. גורמי סיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק האגודל כוללים כמובן גיל (מעל גיל 40), מגדר (שכיח יותר בקרב נשים), פציעה או ניתוח קודמים באצבע הזאת, עיסוק ספורטיבי או מקצועי היוצר עומסי יתר על האגודלים (הקלדה, שימוש במחשבים, שימוש בטלפונים חכמים, משחקים אלקטורניים ועוד).

אגודל טכנולוגי או בלאי מצטבר

נכון להיום האדם הממוצע שולח מידי יום עשרות מכתבים אלקטרוניים ומסרונים ומקנח במשחקי רשת. בקרב הדור הצעיר המספרים הללו גבוהים הרבה יותר ומסתכמים בשעות שבועיות רבות של שימוש בגפיים העליונות באופן כללי ושימוש במרפקים, כפות הידיים, אצבעות ואגודלים באופן עיקרי. התוצאה על כן של הנזקים המצטברים הנגרמים לרקמות השונות באצבע ומובילות להתפתחות אגודל גיימרים, אגודל בלקברי, אגודל שחקנים, אגודל טלפון או בקצרה אגודל טכנולוגי לא צריכה להפתיע איש. דוגמאות לנזקים הללו כוללות דלקות גידים, דלקות בנרתיקי או שרוולי הגידים, דלקות ברצועות התומכות במפרקי האגודל, שחיקת סחוסים ועוד. .

נזקים אלו גורמים למגוון רחב של סימנים ותסמינים ובכללם כאבים באגודל, מגבלות תנועה ומגבלות תפקודיות. חלק מהנזקים השכיחים המתפתחים לאיטם באצע החשובה הזאת זכו לתסמונת משל עצמן. דוגמאות לתסמונות כאב שכיחות הנובעות מנזקים מצטברים ולא טראומטיים נמנה בין היתר, דלקת פרקים ניוונית (שחיקת סחוס ועוד), אגודל הדק (Trigger Thumb), תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) ועוד.

להלן פירוט תסמונות כאב באגודל:

דלקת פרקים ניוונית

הגורם השכיח ביותר להופעת כאב באגודל היא דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis). דלקת פרקים ניוונית במפרק המצוי בבסיס האגודל (basal joint arthritis) היא תופעה שכיחה ביותר המתחילה לרוב לאחר גיל 40. המחלה הזאת מתאפיינת בשינויים ניווניים ותהליכי בלאי המתרחשים במפרקים השונים בגוף. עומסי יתר חוזרניים וגיל הם הגורמים העיקריים למחלת מפרקים זאת. כאן המקום לציין שמחלה זאת שעלולה לפגוע בכול מפרק בגוף נוטה לפגוע בחומרה יתרה בעיקר במפרקים נושאי משקל כמו מפרקי עמוד השדרה, מפרקי הירך, ברכיים וקרסוליים ובמפרקים בעלי טווחי תנועה גדולים הנתונים לעומסים חריגים כגון מפרק האגודל. עוד חשוב לציין שגם אנשים שלא נגעו מימהם במחשבים ובמקלדת סובלים מתופעה זאת באגודל וזאת בגלל שעומסי היתר אצלם נגרמו מסיבות אחרות כולל בין היתר עבודות נקיון ועוד.

סימנים ותסמינים של דלקת פרקים ניוונית באגודל

במפרק בריא סחוסים העוטפים את קצות העצמות במפרק לא מאפשרים מגע של עצם בעצם. תהליכי הבלאי של דלקת הפרקים הניוונית פוגמים בסחוס התוך מפרקי ולעתים אף מכחידים אותו לחלוטין. התוצאה היא חיכוך של עצם בעצם והתפתחות דלקת עם מגוון רחב של סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבים בבסיס האגודל המחמיר בעת אחיזה ושימוש כללי באגודל, מגבלות תנועה של האגודל, רעשים הבוקעים מהמפרק השחוק, נפיחות בבסיס האגודל, עיוות והתרחבות של המפרק, חולשה של האגודל ועוד. סימנים ותסמינים אלו יכולים להיות קלים אך עלולים גם להיות קשים במיוחד.

תסמונת דה קרוון

תסמונת דה קרוון (De Quervain Syndrome) היא דוגמא לפגיעה ארגונומית שכיחה בנרתיק של צמד גידים המצויים בבסיס האגודל ומניעים אותו. תופעה זאת המוכרת גם בשמות נוספים כולל בין היתר דלקת גידים רדיאלית (radial tenosynovitis), תסמונת המאמץ של הכובסות (washerwoman’s sprain) ועוד גורמת כאבים במהלך תנועת הגידים הפושטים של האגודל.

סימנים ותסמינים של תסמונת דה קרוון

הכאבים בתסמונת דה קרוון מופיעים בחלק החיצוני של האגודל מקשים על פשיטת האגודל ועלולים אף להקרין במעלה האמה.

אגודל הדק

גם אגודל הדק (trigger Thumb) היא דוגמא לנזקים הנגרמים לאגודל בגלל עומסי יתר חוזרניים. במקרה הזה הנזק הוא לנרתיק המגונן על הגיד המכופף וכתוצאה מנזק זה היתקעות של האגודל במנח של כפיפה. נסיון יישור של האגודל גורם בחלק מהמקרים “לשחרור” רועש של הגיד בעוברו דרך הנרתיק המוצר. הפעלה כוחנית חוזרנית של הגיד עלולה להחמיר את הגירוי הדלקתי בגיד ובנרתיק ולהוביל להתפתחות רקמה צלקתית המקשה עוד יותר על תנועת הגיד.

סימנים ותסמינים של אגודל הדק

בין הסימנים והתסמינים השכיחים הנובעים מהתפתחות אגודל הדק נמנה רעשים אופייניים לתנועת “השחרור” של הגיד, כאבים מקומיים בחלק הקדמי של האגודל, נפיחות מקמומית, מגבלות תפקודיות ועוד.

נזקים טראומטיים לאגודל

כאבים באגודל
כאבים באגודל

כאבים באגודל עלולים להיגרם גם בגלל נזקים טראומטיים. מנגנון החבלה הטראומטית באחת או יותר מהרקמות האוחזות או מפעילות את האגודל הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים או לחילופין נפילה על כף יד מושטת לפנית בעודה אוחזת מוט סקי או חפץ אחר. אך ישנם מנגנוני חבלה אחרים שעלולים להוביל לנקיעה, קרעים של רקמות ושברים באגודל.

נקיעה של האגודל

כאשר האגודל מבצע תנועה החורגת מטווח התנועה הנורמלי שלו, לרוב על רקע טראומטי, נגרם נזק לרקמות השונות האוחזות ומניעות אותו כולל בין היתר לרצועות. נקיעה כזאת מתרחשת לרוב בגלל פציעת ספורט (סקי, אומנויות לחימה, משחקי כדור ועוד), נפילה ועוד.

סימנים ותסמינים של נקיעת אגודל

הסימנים והתסמינים הצפויים עקב נקיעת אגודל כוללים כאבים המחמירים העת ביצוע תנועות ובעיקר בפשיטה של האגודל לאחור, נפיחות ושטפי דם באגודל, אובדן היציבות של המפרק בבסיס האגודל. חומרת חוסר היציבות משתנה בהתאם לחומרת הנזק.

אגודל סקי

אגודל סקי הוא כינוי הניתן לפציעה טראומטית הגורמת לקרע של הרצועה האולנרית של האגודל (ulnar collateral ligament injury of the thumb). לעתים לקרע זה נלווה גם שבר תלישה בבסיס הגליל הקריבני של האגודל. הפציעה שכיחה בקרב העוסקים בסקי אך גם בקרב ספורטאים מענפי ספורט אחרים כולל בין היתר כדור עף. מנגנון הפציעה הוא לרוב נפילה על יד מושטת לפנים או על כף יד האוחזת מוט סקי אך גם הרחקה חוזרנית (Hyperabduction) של האגודל עלולה לגרום לפציעה דומה ובמקרים אלו הפציעה מכונה אגודל שומר שטחי הציד (gamekeeper’s thumb).

סימנים ותסמינים של אגודל סקי

הסימנים והתסמינים בפציעות הללו כוללים כאבים, נפיחות ושטפי דם בבסיס האגודל, חוסר יציבות של המפרק, קושי רב להניע את האגודל וכמובן קשיים תפקודיים באחיזה ובצביטה. מישוש של בסיס האגודל יניב כאב.

כאבים מושלכים לאגודל

אנו יכולים לחוש כאבים באגודל שהם מהסוג המושלך. כך למשל נזקים בשורש כף היד (אך לא באגודל עצמו) הגורמים לתסמונת התעלה הקרפלית יכולים להקרין כאב לאגודל. דברים אלו נכונים גם לגבי הקרנות כאב מנזק עצבי פריפרי באזור המרפק או פריצת דיסק צווארי עם לחץ על שורש עצב המקרין לכף היד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן