נוירופתיה של העצב השוקיתי

נוירופתיה של העצב השוקיתי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  נוירופתיה של העצב השוקיתי (העצב הפיבולרי)? אבחון וטיפול הניתנים מהר וביעילות עשויים למנוע נזק כרוני בעצב. סימנים ותסמינים בשוק וברגל ובכללם כאבים בשוק, אובדן תחושה, קושי לבצע כפיפה גבית (מעלה) של כף הרגל ועוד עלולים להעיד על בעיה בגב התחתון או על פגיעה בעצב השוקיתי.

  פציעה של העצב השוקיתי (Fibular nerve) יכולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו המתפתחים בגלל נזק לשורש עצב מותני בגב התחתון (L4/L5). בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כמובן את המצב של שמיטת כף רגל (Footdrop). נזק לשורש עצב מותני בגב התחתון מתרחש לרוב המקרים בגלל בלט או פריצת דיסק מותנית אשר יוצרת לחץ על שורש העצב. על הקלינאי להיות ערני לאפשרות הזאת ולבצע אבחנה מבדלת כדי למנוע נזק בלתי הפיך בעצב.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   נוירופתיה של העצב השוקיתי – רקע

   מקורו של העצב השוקיתי המשותף הקרוי גם עצב בית הברך הצדי או החיצוני ( external or lateral popliteal nerve) הוא מהעצב הסיאטי. העצב הסיאטי שהוא העצב הגדול ביותר בגופנו – מתחיל את מסלולו במקלעת המותניים והעצה ויורד מטה אל גומץ בית הברך (Popliteal fossa). בגומץ בית הברך נחלק העצב הסיאטי לשני ענפים: עצב השוקה (Tibial nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve).

   העצב השוקיתי המשותף שניזון משורשי העצבים L4 – S3 מסתובב בנקודה הזאת סביב צוואר השוקית (Fibula) ובכך ממקם עצמו בעמדה רדודה ובלתי מוגנת. חבטה מדויקת בנקודה האנטומית הזאת עלולה לגרום בסבירות גבוהה להתפתחות נוירופתיה. העצב ממשיך מטה ומתחלק לשני ענפים: עצב שוקיתי עמוק (Deep fibular nerve) ועצב שוקיתי רדוד (Superficial fibular nerve). שני ענפים אלו מתחלקים גם הם לסעיפי משנה מוטורים ותחושתיים.

   תפקידיו של העצב השוקיתי המשותף

   מוטורית

   העצב השוקיתי המשותף מעניק ישירות יכולת מוטורית לשריר הדו ראשי בירך (Biceps femoris) המהווה חלק משרירי המיתר (Hamstring muscles) שתפקידו כפיפת הברך.

   תחושתית

   שני ענפים תחושתיים מתפצלים מהעצב השוקיתי המשותף בהיותו מעל הראש החיצוני של שריר התאומים (Gastrocnemius)

   • "העצב הסורלי המקשר" יחד עם ענף מעצב השוקה (Tibial nerve) יוצרים את העצב הסורלי המעניק תחושה לעור בחלק החיצוני אחורי של השוק
   • "עצב עורי סורלי צדדי" הוא ענף נוסף של העצב השוקיתי המשותף המעניק תחושה לחלק החיצוני עליון של השוק.

   תפקידיו של העצב השוקיתי הרדוד

   מוטורית

   עצב שוקיתי רדוד (Superficial fibular nerve) מעצבב את השרירים בצד החיצוני של השוק כולל את השריר השוקיתי הארוך (Fibularis longus) ואת השריר השוקיתי הקצר (Fibularis brevis) שתפקידם סיבוב החוצה של כפות הרגליים (Eversion).

   תחושתית

   מעניק תחושה לעור בחלק הקדמי צדדי של השוק ולגב כף הרגל מלבד לעור בין האצבע הראשונה לשנייה.

   תפקידיו של העצב השוקיתי העמוק

   מוטורית

   העצב השוקיתי העמוק (Deep fibular nerve) מעצבב את השרירים בחלק הקדמי של השוק כולל את"

   • השריר השוקתי הקדמי (Tibialis anterior)
   • פושט אצבעות ארוך (Extensor digitorum longus)
   • פושט אגודל ארוך (Extensor hallucius longus) ושרירים נוספים שתפקידם הרמת כף הרגל ופשיטת האצבעות בכף הרגל

   תחושתית

   מעניק תחושה לעור בין האצבעות הראשונה והשנייה.

   גורמי נזק אפשריים לעצב השוקיתי

   נוירופתיה של העצב השוקיתי
   נוירופתיה של העצב השוקיתי

   העצב השוקיתי בדומה לסיבי עצב אחרים יכול להינזק ממגוון רחב של גורמים. עצב זה עושה מסלול ארוך מאזור הברך ועד לכף הרגל. בחלק מהמסלול מצוי העצב קרוב לפני העור ועל כן חשוף לכוחות חיצוניים כולל טראומה. גם כול פתולוגיה פנימית היוצרת כוחות לחץ או מתיחה של העצב עלולה להוביל להתפתחות נזקים בעצב והתפתחות נוירופתיה. גורם אפשרי נוסף הוא נזקים מפרוצדורות רפואיות.

   גורמי סיכון

   גורמי סיכון להתפתחות נזקים בעצב השוקיתי ובשלוחותיו השונות שלו כוללות לחץ המופעל על העצב על ידי רקמה סמוכה או על ידי פתולוגיה המתפתחת בסמיכות לעצב כולל גידול סרטני שפירי או ממאיר. מחלות הפוגעות באספקת הדם אל סיב העצב או מחלות עצבים (טרשת נפוצה) וניוון שרירים (ALS) עלולות להוביל לנזק. דלקת זיהומית בברך או בסמיכות לעצב עלולה להוביל להתפתחות נוירופתיה של העצב.

   נזקים טראומטיים לברך כולל מכה ישירה, פריקה או שבר בברך (עצם השוקית) או אפילו ישיבה עם רגליים משוכלות מהווים גורם סיכון מרכזי ועלולים לגרום נזק ישיר או נזק מצטבר לעצב ולהתפתחות נוירופתיה. גם עומסי יתר על הרגליים האופייניים לאתלטים ורקדנים מעלים את הסיכוי להתפתחות נזק בעצב הזה ולכן מהווים גורם סיכון. גם פרוצדורות רפואיות מורכבות כגון החלפת מפרק הברך או הירך או פרוצדורות רפואיות פשוטות כמו גיבוס הדוק מידי של הרגל עלולים לעלות את הסיכון לנזק לעצב.

   סימנים ותסמינים

   נזק לעצב השוקיתי המשותף (Common Fibular Nerve) באזור הברך היא תופעה שכיחה יחסית ולמעשה נזק עצבי זה מהווה את הנוירופתיה השכיחה ביותר ברגל. הסיבה העיקרית לכך היא כאמור קרבתו של העצב למפרק הברך והיותו ממוקם בעמדה אנטומית רדודה ולא מוגנת. הסימנים והתסמינים בגין נוירופתיה של העצב הזה כוללים כאבים בשוקאובדן תחושה או ירידה בחדות התחושה ברגל באותם אזורים המעוצבבים על ידי העצב השוקיתי המשותף ו/או שלוחותיו ובכללם העור בצד השוק ובגב כף הרגל. בחלק הפנימי של השוק העור מעוצבב על ידי העצב הצפון (Saphenous nerve) ועל כן תיוותר בו יכולת תחושה תקינה.

   תיתכן גם חולשה של השרירים ברגליים שתפקידם לבצע כפיפה גבית של כף הרגל והאצבעות (הרמה מעלה של כף הרגל והאצבעות). במצבים שבהם הנזק לעצב משמעותי יותר התוצאה עלולה להיות שמיטה מלאה של כף רגל (Footdrop) וכמובן צליעה אופיינית (High-stepping walk) הנובעת מחוסר יכולת להרים את כף הרגל בעת הליכה וכן חוסר יכולת לסובב את כף הרגל החוצה ולמתוח את אצבעות כף הרגל.

   נוירופתיה של העצב השוקיתי – אבחון

   כמו כול בעיה עצבית יש חשיבות גדולה לזמן שבו העצב נותר ניזוק. כדי למנוע נזק בלתי הפיך יש לאבחן ולטפל בנזק עצבי במהירות האפשרית. לצורך האבחון ניעזר בהיסטוריה רפואית שתכלול בין היתר שאלות אודות התפתחות הבעיה והרקע הבריאותי של החולה. הבדיקה הגופנית של החולה תכלול כמובן גם בדיקה עצבית. נפנה את החולה לבדיקות הולכת עצבית כדי לאמוד את מידת הנזק. שימוש באמצעי הדמיה כגון X-rays או MRI יעשה רק במידה ואלו יועילו בשלילת פתולוגיות שונות ו/או אישור האבחון (אם קיים ספק לגביו).

   נוירופתיה של העצב השוקיתי – טיפול

   הטיפול בעצב השוקיתי שניזוק השתנה בהתאם לגורם לבעיה ולחומרת הנזק. במידה וחומרת הנזק מותירה זאת נעדיף להתחיל עם הטיפול השמרני. הסרת הגורם ללחץ או נזק לעצב על ידי שינוי התנהלותי ארגונומי, טיפול במכשור לריפוי דלקות (לייזר רך), החזרת האיזון השרירי לרגל, תומך כף רגל, מדרסים אם צריך ועוד. במצב של נוירופתיה קשה יש לשקול טיפול כירורגי בבעיה. יש לעשות כל מאמץ על מנת למנוע פציעות שעלולות לגרום בין היתר לסימנים ותסמינים שונים בשוק.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר