דלקת בברך
דלקת בברך

דלקת בברך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בברך עלולה להיגרם בגלל מגוון רחב של פגיעות, פציעות, מחלות ובלאי של המפרק כולל בין יתר בגלל פריקה, שבר, נמק העצם, קרע מיניסקוס, קרע באחת הרצועות, שחיקת סחוסים, בורסיטיס, מחלות פרקים ועוד. המנגנון העיקרי להתפתחות דלקתית בברך הוא עומסי יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. גורמים נוספים כוללים פציעות טראומטיות כמו אלו הנגרמות מנפילה, פציעת ספורט או תאונה ומחלות פרקים כגון דלקת פרקים ניוונית ודלקות פרקים נוספות.

תלונות על סימנים ותסמינים בברכיים הן מהתלונות השכיחות ביותר. למעשה רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך החיים. המפרקים המסיביים הללו נפגעים לעתים קרובות וגורמים להתפתחות דלקת וכאבים בברך כולל בקרב נערים (אוסגוד שלטר), בקרב ספורטאים (קרע מיניסקוס או רצועה), בקרב מבוגרים (דלקת פרקים ניוונית) ועוד. שכיחות הדלקות במפרקים נושאי משקל אלו הולכת וגדלה ככול שאנו מתבגרים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בברך – רקע

הגורמים לדלקת בברך כוללים פעילות גופנית, חבלות והצטברות בלאי במפרקי הברכיים הנגרם מהעומסים החוזרניים של חיי היום יום ובכלל זה ישיבה עם ברכיים כפופות, עלייה וירידה במדרגות, פעילות גופנית חוזרנית ועוד. ברוב המקרים יתחילו התסמינים בברך הנובעים מהדלקת באופן קל וירמזו על הצפוי לנו עם נמשיך להתנהל באותו אופן. לעתים כדאי לעצור, להבין מה קורה בברך, למה היא מתחילה להציק, לתקן את הטעון תיקון כולל שינויים ארגונומיים ולצאת לדרך חדשה. ככה תוכלו להגיע עם הברכיים שלכם ולא עם ברכיים חלופיות עד לנקודת הסיום של חייכם. במידה ואתם מתעלמים מהכאבים ומשאר התסמינים בברך אז סביר להניח שתפתחו את אחת מתסמונות הכאב הבאות. להלן תסמונות דלקתיות שכיחות בברכיים:

תסמונות דלקתיות שכיחות בברך

נמק העצם

ללא אספקת דם רציפה, עקיפה או ישירה רקמות בגוף ובכלל זה העצם אינן יכולות לשרוד. נמק בברך (Avascular necrosis – AVN or osteonecrosis) עלול להיווצר בגלל פגיעה בכלי דם שמזינים את הברך. הנמק עלול לגרום נזק לעצם התת סחוסית ולסחוס עצמו. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. התוצאה: דלקת בברך, כאבים חריפים ומגבלת תנועה.

אבחון מהיר ומדויק של נמק בעצם יאפשרו טיפול וניהול נכון של הבעיה וימנעו נזקים קשים במפרק כולל קריסתו וצורך אפשרי להחליפו בניתוח קשה ומיותר. התופעה הזאת מתרחשת גם במפרקים אחרים שעליהם מוטלים עומסים. בין המפרקים החשופים להתפתחות נמק בעצם נמנה בין היתר את מפרק הברך, מפרק הקרסול, מפרק הכתף ועוד.

קרע מיניסקוס בברך

כריות מיניסקוס, הן מבנים סחוסיים בצורת ירח שנפגעים באופן תדיר אצל ספורטאים. למיניסקוס מבנה של האות האנגלית C והוא יוצר חיץ בין עצם הירך לעצם השוק. המיניסקוס פועל כבולם זעזועים. קרע במיניסקוס יכול להתרחש בעיקר בגין תנועה סיבובית בברך כאשר כף הרגל נותרת במקומה. כך למשל פוצעים שחקני כדורגל את ברכם כאשר הם מסובבים את הברך במהלך בעיטה בכדור ורגל הציר נותרת במקומה. מנגנון פציעה דומה ניתן למצוא גם בקרב שחקני טניס שמסתובבים על צירם כדי להכות בכדור אך רגל הציר נותרת במקומה והתוצאה רוטציה חזקה בברך ופגיעה במיניסקוס וברקמות נוספות.

דלקת בברך
דלקת בברך

המיניסקוס יכול להיקרע במלואו או באופן חלקי. המיניסקוס יכול להיקרע באופן טראומטי או לחילופין כתוצאה מעומס מצטבר ונזק איטי. לעיתים מניסקוס מנוון (מגיל או מעשייה פחותה מידי) מצריך עוד עומס קל יחסית על מנת להיקרע. לאחר שניקרע אין המניסקוס מחלים בקלות וזאת בגלל אספקת דם דלה יחסית בעיקר לחלק המרכזי של המניסקוס.

מסיבה זו קרעים בחלקו ההיקפי של המניסקוס עשויים להחלים מהר יותר מאשר קרעים בחלקו המרכזי. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.  התוצאה של התרחשות קרע במיניסקוס היא דלקת בברך. הסימנים והתסמינים של דלקת זאת יכללו לרוב כאב בברך, מוגבלות תנועתית, נפיחות, רעשים וחריקות. לעיתים נלכד החלק הקרוע של המיניסקוס בין עצמות הפרק וגורם לנעילתו ולחוסר יכולת להניע את הברך.

קרע ברצועות בברך

דלקת בברך עלולה להתפתח גם בגלל קרע או מתיחה באחת או יותר מהרצועות התומכות במפרק הזה. הרצועות התומכות את מפרק הברך נפגעות באופן שכיח בעיקר בפעילות גופנית. פגעה ברצועה זו או אחרת בברך משמעותה האפשרית היא כאב בברך, מגבלות תנועה וחוסר יציבות של המפרק. עוד חשוב לזכור שנזקים תוך מפרקיים עלולים בטווח הרחוק לגרום לדלקת פרקים ניוונית. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא.

נקע של הברך

מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הברך. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

שחיקת הסחוס במפרק הירך-שוק

שחיקת הסחוס במפרק הברך הראשי שבין עצם הירך לעצם השוק נגרמת לרוב בגלל דלקת פרקים ניוונית. מבנה לקוי בגין גנטיקה או על רקע טראומטי, ניוון ושימוש לא הדרגתי בברכיים מגדילים את הסיכוי לשחיקת הסחוס.

שחיקת הסחוס במפרק ירך-פיקה

שחיקת הסחוס שבין פיקת הברך לעצם הירך (Patellofemoral) מהווה בעיה שכיחה שהסימפטום העיקרי שלה הוא כאב ברכיים באזור פיקת הברך (כאב פטלופמורלי). במצב מיטבי פיקת הברך עולה ויורדת בעת יישור וכיפוף של הברך בתוך מסלול המצוי על עצם הירך. לעיתים הפיקה מפתחת מסלול תנועה חלופי או אפילו סוטה ממסלולה וגורמת לשחיקת הסחוס ולכאבים. ברוב המקרים הסטייה של הפיקה או פריקתה תהיה החוצה כלומר לצד החיצוני של הברך.

בהעדר פריקה טראומטית הסיבות לסטיית הפיקה הן בעיקר ניוון וחולשה של השריר הארבע ראשי ובעיקר של הראש הפנימי (Vastus medialis) בגלל גיל, חוסר אימון או מחלה או ביו-מכאניקה לקויה של כפות הרגליים או פרק הירך. גורם סטייה נוסף הוא בעיות מבניות מולדות כגון פיקה שטוחה מידי. הסחוס תחת הפיקה חשוף גם לתופעה של ריכוך או שחיקת הסחוס בגיל עשרה (Chondromalacia patella) התופעה גורמת לכאבים בעיקר בעלייה וירידה במדרגות.

בורסיטיס בברך

דלקת בברך
דלקת בברך

בורסיטיס או דלקת באחת האמתחות בברך מהווה מקור שכיח להתפתחות סימנים ותסמינים ובכלל זה כאב בברך. בורסיטיס הוא התפתחות דלקתית ברקמת דמוית שק הקרויה בורסה או בעברית אמתחת. פגיעה ברקמת הבורסה עלולה לגרום דלקת בברך, כאבים חריפים ומגבלת תנועה. כול ארבעת הבורסות הממוקמות סביב הברך חשופות לפגיעה והתפתחות דלקתית אך הפגיעה בבורסת הפיקה היא השכיחה ביותר.

דלקת בבורסת הפיקה, (אמתחת הפיקה) המצויה בקדמת הברך ממש מעל לפיקת הברך נקראת גם “ברך משרתות” (Housemaid’s Knee). השם ניתן לפתולוגיה הזאת בגלל שבעבר נטו לסבול ממנה משרתות שהיו מנקות את הרצפות תוך הישענות על הברכיים והפעלת לחץ על בורסת הפיקה. גם כיום נוטים לסבול מהתופעה כול אותם בעלי מקצוע הצריכים לכרוע זמן ממושך על הברכיים כולל מניחי גגות רעפים, רצפים, יוצקים של רצפת בטון ועוד.

דלקת בורסה נוספת שיכולה לגרום גם לכאבי ברכיים היא פס אנסרין בורסיטיס (Pes Anserinus Bursitis) או בעברית דלקת אמתחת רגל האווז. שק בורסה זה, ממוקם בין עצם השוקה לבין הגיד המשותף לשלושה שרירים: שריר החייטים (Sartorius), השריר העדין (Gracilis) והשריר החצי גידי (Semitendinosus), עלול לפתח דלקת כתוצאה מחבלה או עומס יתר.

כאבי שרירים

נזק לשרירים באזור הברך בגלל שימוש יתר או חבלה כאבי שרירים הם תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לשרירים האנטגוניסטים?  מסיבות לא ברורות לחלוטין שרירים עלולים להיכנס למצב של עווית שרירית לילית ולגרום לכאבים חריפים. תיאוריות שונות מדברות על חסרים של מינרלים כגורם לתופעה.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – עצב לאחר שעזב את חוט השדרה- יכולה לגרום (תלוי בעצב) גם כאב בברך. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה היא דלקת בעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve). עצב זה חשוף לנזק מטראומה באזור הברך בצידו החיצוני. פגיעה בו תגרום לכאבים וחסרים נוירולוגיים בכף הרגל. עצב פריפרי נוסף שלכידה שלו עלולה לגרום לכאבים באזור הברך הוא העצב הפמוראלי. לכידה של העצב הזה באגן יכולה לגרום לתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן