דלקת בברך תסמונות כאב שכיחות

דלקת בברך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת בברך מה הם הגורמים? דלקת בברך עלולה להיגרם בגלל מגוון רחב של פגיעות, פציעות, מחלות ובלאי של המפרק כולל בין יתר בגלל פריקה, שבר, נמק העצם, קרע מיניסקוס, קרע באחת הרצועות, שחיקת סחוסים, בורסיטיס, מחלות פרקים ועוד. המנגנון העיקרי להתפתחות דלקתית בברך הוא עומסי יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. גורמים נוספים כוללים פציעות טראומטיות כמו אלו הנגרמות מנפילה, פציעת ספורט או תאונה ומחלות פרקים כגון דלקת פרקים ניוונית ודלקות פרקים נוספות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תלונות על סימנים ותסמינים בברכיים הן מהתלונות השכיחות ביותר. למעשה רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך החיים. המפרקים המסיביים הללו נפגעים לעתים קרובות וגורמים להתפתחות דלקת וכאבים בברך כולל בקרב נערים (אוסגוד שלטר), בקרב ספורטאים (קרע מיניסקוס או רצועה), בקרב מבוגרים (דלקת פרקים ניוונית) ועוד. שכיחות הדלקות במפרקים נושאי משקל אלו הולכת וגדלה ככול שאנו מתבגרים.

  {loadposition inside-page}

  דלקת בברך תסמונות כאב שכיחות – רקע

  הגורם העיקרי להתפתחות דלקת בברך ותסמונות כאב שכיחות הוא בלאי מצטבר במפרקי הברכיים. בלאי מצטבר בברכיים נגרם לרוב בגלל עומסים חוזרניים המוטלים על הברכיים בחיי היום יום שלנו ובכלל זה כאשר אנו יושבים לאורך היום עם ברכיים כפופות, כאשר אנו עולים ויורדים במדרגות, כאשר אנו מבצעים פעילות גופנית חוזרנית כמו ריצה, רכיבה על אופניים, קפיצות ועוד. גורמים נוספים להתפתחות דלקת בברך ותסמונות כאב שכיחות כוללים כמובן גם נזקי חבלה כמו למשל קרע רצועות או קרע מיניסקוס בברך במהלך פעילות גופנית או בגלל נפילה וכן מחלות פרקים. מחלות פרקים שיש ביכולתן לגרום להתפתחות דלקת בברך ותסמונות כאב שכיחות כוללות נמק העצם, דלקת פרקים ניוונית, שיגדון (גאוט), דלקת פרקים שגרונית ועוד.

  ברוב המקרים התפתחות הסימנים והתסמינים בברך הנובעים מהדלקת באופן קל וירמזו על הצפוי לנו עם נמשיך להתנהל באותו אופן שגוי. לעתים כדאי לעצור, להבין מה קורה בברך, למה היא מתחילה להציק, לתקן את הטעון תיקון כולל שינויים ארגונומיים ושינויים באופן שבו אנו מבצעים פעילות גופנית ולצאת לדרך חדשה. התייחסות כזאת תאפשר לכם להגיע עם הברכיים המקוריות שלכם ולא עם ברכיים חלופיות עד לנקודת הסיום של חייכם. במידה ותתעלמו מהכאבים ומשאר הסימנים והתסמינים בברך אז סביר להניח שבסופו של דבר תתפתחנה אצלכם אחת מתסמונות הכאב השכיחות הבאות:

  תסמונות דלקתיות שכיחות בברך

  דלקת פרקים ניוונית

  דלקת פרקים ניוונית בברכיים היא מחלה שכיחה ביותר שבמהלכה נשחקים בהדרגה חלקי המפרק השונים ובעיקר הסחוס התוך מפרקי. החומרה של המחלה משתנה מאדם לאדם אך רבים מהחולים במחלה הזאת נותרים מוגבלים תנועתית ותפקודית. המחלה הזאת מתחילה לפגוע ברוב בני האדם לאחר 50. ניתן לחלק את המחלה לשני סוגים עיקריים דלקת פרקים ניוונית ראשונית ולדקת פרקים ניוונית משנית. דלקת פרקים ניוונית ראשונית בברכיים מתחילה להתפתח באפן טבעי  וללא כול סיבה נראית לעין בקרב רוב בני האדם לאחר גיל 50.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דלקת פרקים ניוונית משנית מתרחשת באופן מוקדם לאחר פציעה בברך, לאחר שימוש יתר בברכיים (ספורטאי אקסטרים), לאחר מחלה כגון דלקת פרקים שגרונית, בגלל ליקויים מבניים מולדים או נרכשים בברכיים או במפרקים האחרים לאורך השרשרת הקינטית (כפות רגליים, מפרקי ירך ועוד). סימנים ותסמינים שכיחים כוללים כאבי ברכיים, נוקשות של המפרק, נפיחות ורעשים חריקות הבוקעים מהמפרק. הטיפול הרצוי בדלקת פרקים ניוונית בברכיים הוא שמרני. החולה שהטיפול השמרני אינו מצליח לספק לו איכות חיים סבירה יופנה לטיפול רפואי שכולל תרופות נוגדות דלקת, תרופות משכחות כאב ובסוף התהליך גם אפשרות להחלפת מפרק באופן כירורגי.

   נמק העצם בברך

   ללא אספקת דם רציפה, עקיפה או ישירה רקמות בגוף ובכלל זה העצם אינן יכולות לשרוד. נמק בברך (Avascular necrosis – AVN or osteonecrosis) עלול להיווצר בגלל פגיעה בכלי דם שמזינים את הברך. הנמק עלול לגרום נזק לעצם התת סחוסית ולסחוס עצמו. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. התוצאה: דלקת בברך, כאבים חריפים ומגבלת תנועה.

   אבחון מהיר ומדויק של נמק בעצם יאפשרו טיפול וניהול נכון של הבעיה וימנעו נזקים קשים במפרק כולל קריסתו וצורך אפשרי להחליפו בניתוח קשה ומיותר. התופעה הזאת מתרחשת גם במפרקים אחרים שעליהם מוטלים עומסים. בין המפרקים החשופים להתפתחות נמק בעצם נמנה בין היתר את מפרק הברך, מפרק הקרסול, מפרק הכתף ועוד.

   קרע מיניסקוס בברך

   כריות מיניסקוס, הן מבנים סחוסיים בצורת ירח שנפגעים באופן תדיר אצל ספורטאים. למיניסקוס מבנה של האות האנגלית C והוא יוצר חיץ בין עצם הירך לעצם השוק. המיניסקוס פועל כבולם זעזועים. קרע במיניסקוס יכול להתרחש בעיקר בגין תנועה סיבובית בברך כאשר כף הרגל נותרת במקומה. כך למשל פוצעים שחקני כדורגל את ברכם כאשר הם מסובבים את הברך במהלך בעיטה בכדור ורגל הציר נותרת במקומה. מנגנון פציעה דומה ניתן למצוא גם בקרב שחקני טניס שמסתובבים על צירם כדי להכות בכדור אך רגל הציר נותרת במקומה והתוצאה רוטציה חזקה בברך ופגיעה במיניסקוס וברקמות נוספות.

   המיניסקוס יכול להיקרע במלואו או באופן חלקי. המיניסקוס יכול להיקרע באופן טראומטי או לחלופין כתוצאה מעומס מצטבר ונזק אטי. לעיתים מיניסקוס מנוון (מגיל או מעשייה פחותה מידי) מצריך עוד עומס קל יחסית על מנת להיקרע. לאחר שניקרע אין המיניסקוס מחלים בקלות וזאת בגלל אספקת דם דלה יחסית בעיקר לחלק המרכזי של המיניסקוס.

   מסיבה זו קרעים בחלקו ההיקפי של המיניסקוס עשויים להחלים מהר יותר מאשר קרעים בחלקו המרכזי. נזקים בתוך המפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית. התוצאה של התרחשות קרע במיניסקוס היא דלקת בברך. הסימנים והתסמינים של דלקת זאת יכללו לרוב כאב בברך, מוגבלות תנועתית, נפיחות, רעשים וחריקות. לעיתים נלכד החלק הקרוע של המיניסקוס בין עצמות הפרק וגורם לנעילתו ולחוסר יכולת להניע את הברך.

   קרע ברצועות בברך

   דלקת בברך עלולה להתפתח גם בגלל קרע או מתיחה באחת או יותר מהרצועות התומכות במפרק הזה. הרצועות התומכות את מפרק הברך נפגעות באופן שכיח בעיקר בפעילות גופנית. פגעה ברצועה זו או אחרת בברך משמעותה האפשרית היא כאב בברך, מגבלות תנועה וחוסר יציבות של המפרק. עוד חשוב לזכור שנזקים בתוך המפרקים עלולים בטווח הרחוק לגרום לדלקת פרקים ניוונית. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא.

   נקע של הברך

   מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הברך. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים בתוך המפרקים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

   שחיקת הסחוס במפרק הירך-שוק

   שחיקת הסחוס במפרק הברך הראשי שבין עצם הירך לעצם השוק נגרמת לרוב בגלל דלקת פרקים ניוונית. מבנה לקוי בגין גנטיקה או על רקע טראומטי, ניוון ושימוש לא הדרגתי בברכיים מגדילים את הסיכוי לשחיקת הסחוס.

   שחיקת הסחוס במפרק ירך-פיקה

   דלקת בברך תסמונות כאב שכיחות
   דלקת בברך תסמונות כאב שכיחות

   שחיקת הסחוס שבין פיקת הברך לעצם הירך (Patellofemoral) מהווה בעיה שכיחה שהסימפטום העיקרי שלה הוא כאב ברכיים באזור פיקת הברך (כאב פטלופמורלי). במצב מיטבי פיקת הברך עולה ויורדת בעת יישור וכיפוף של הברך בתוך מסלול המצוי על עצם הירך. לעיתים הפיקה מפתחת מסלול תנועה חלופי או אפילו סוטה ממסלולה וגורמת לשחיקת הסחוס ולכאבים. ברוב המקרים הסטייה של הפיקה או פריקתה תהיה החוצה כלומר לצד החיצוני של הברך.

   בהעדר פריקה טראומטית הסיבות לסטיית הפיקה הן בעיקר ניוון וחולשה של השריר הארבע ראשי ובעיקר של הראש הפנימי (Vastus medialis) בגלל גיל, חוסר אימון או מחלה או ביו-מכאניקה לקויה של כפות הרגליים או פרק הירך. גורם סטייה נוסף הוא בעיות מבניות מולדות כגון פיקה שטוחה מידי. הסחוס תחת הפיקה חשוף גם לתופעה של ריכוך או שחיקת הסחוס בגיל עשרה (Chondromalacia patella) התופעה גורמת לכאבים בעיקר בעלייה וירידה במדרגות.

   בורסיטיס בברך

   בורסיטיס או דלקת באחת האמתחות בברך מהווה מקור שכיח להתפתחות סימנים ותסמינים ובכלל זה כאב בברך. בורסיטיס הוא התפתחות דלקתית ברקמת דמוית שק הקרויה בורסה או בעברית אמתחת. פגיעה ברקמת הבורסה עלולה לגרום דלקת בברך, כאבים חריפים ומגבלת תנועה. כול ארבעת הבורסות הממוקמות סביב הברך חשופות לפגיעה והתפתחות דלקתית אך הפגיעה בבורסת הפיקה היא השכיחה ביותר.

   דלקת בבורסת הפיקה, (אמתחת הפיקה) המצויה בקדמת הברך ממש מעל לפיקת הברך נקראת גם "ברך משרתות" (Housemaid's Knee). השם ניתן לפתולוגיה הזאת בגלל שבעבר נטו לסבול ממנה משרתות שהיו מנקות את הרצפות תוך הישענות על הברכיים והפעלת לחץ על בורסת הפיקה. גם כיום נוטים לסבול מהתופעה כול אותם בעלי מקצוע הצריכים לכרוע זמן ממושך על הברכיים כולל מניחי גגות רעפים, רצפים, יוצקים של רצפת בטון ועוד.

   דלקת בורסה נוספת שיכולה לגרום גם לכאבי ברכיים היא פס אנסרין בורסיטיס (Pes Anserinus Bursitis) או בעברית דלקת אמתחת רגל האווז. שק בורסה זה, ממוקם בין עצם השוקה לבין הגיד המשותף לשלושה שרירים: שריר החייטים (Sartorius), השריר העדין (Gracilis) והשריר החצי גידי (Semitendinosus), עלול לפתח דלקת כתוצאה מחבלה או עומס יתר.

   כאבי שרירים

   נזק לשרירים באזור הברך בגלל שימוש יתר או חבלה כאבי שרירים הם תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לשרירים האנטגוניסטים?  מסיבות לא ברורות לחלוטין שרירים עלולים להיכנס למצב של עווית שרירית לילית ולגרום לכאבים חריפים. תיאוריות שונות מדברות על חסרים של מינרלים כגורם לתופעה.

   נוירופתיה

   דלקת של עצב פריפרית – עצב לאחר שעזב את חוט השדרה – יכולה לגרום (תלוי בעצב) גם כאב בברך. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה היא דלקת בעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve). עצב זה חשוף לנזק מטראומה באזור הברך בצידו החיצוני. פגיעה בו תגרום לכאבים וחסרים נוירולוגיים בכף הרגל. עצב פריפרי נוסף שלכידה שלו עלולה לגרום לכאבים באזור הברך הוא העצב הפמורלי. לכידה של העצב הזה באגן יכולה לגרום לתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,