כאב ראש צווארי אבחון וטיפול
כאב ראש צווארי אבחון וטיפול

כאב ראש צווארי אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ראש צווארי – אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע תסמינים ונזקים כרוניים. כאבי ראש בגלל ליקויים צוואריים נחשבים לשכיחים ביותר ומהווים את אחת הסיבות העיקריות לפנייה לעזרה רפואית. כמעט כול בני האדם צפויים לסבול מתופעה זאת במהלך החיים.

כאבי ראש צוואריים מתפתחים בעקבות נזק לאחת מהרקמות בצוואר. אבחון וטיפול מהיר של הכאבים הללו הוא קריטי למניעת כאבים כרוניים. בין היתר עלולים להיפגע חוליות, שרירים, דיסקים בין חולייתיים, עצבים, רצועות, גידים, סחוסים ועודו לגרום כאבים בראש. כאב ראש עלול להיגרם גם מפתולוגיות שחלקן עלול להיות קטלני. יש על כן חשיבות לאבחן את הגורם לכאב הראש ולשלול מעורבות של גורמים מסכני חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב ראש צווארי אבחון וטיפול – רקע

כאבי ראש מהווים מטרד בריאותי קשה. ברוב המקרים המקור לכאבי הראש הוא זניח והכאבים הללו צפויים לחלוף גם ללא טיפול. בחלק מהמקרים כאבי הראש עלולים להיות תוצאה של מחלה או פגיעה מסכנת חיים. בחלק מהמקרים כאב הראש עשוי לנבוע מפגיעות משמעותיות יותר המחייבות טיפול יסודי יותר. כאב ראש צווארי שייך לקטגוריה הזאת. אך ראשית יש לאבחן ולקטלג את כאב הראש שממנו אתם סובלים. אבחון ואבחנה מבדלת של כאב הראש שלכם מבן סוגים רבים אחרים של כאבי ראש מתבסס על הממצאים שמופקים מההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית, ובדיקות מעבדה והדמיה.

כאב ראש צווארי – סימנים ותסמינים

בבואנו לטפל בסוג זה של כאבי ראש על רקע נזק לצוואר עיקר תשומת הלב צריכה להיות ממוקדת בחלק העליון האחורי של עמוד השדרה הצווארי. משם ברוב המקרים מתפתח כאב הראש הצווארי. כאבים בראש על רקע צווארי יופיעו לרוב בצד אחד של הראש כולל עורף, חזית, רקה או סביב העין. הכאב עלול להיות בינוני או חריף בעוצמתו. כאב הראש מסוג זה מופיע לסירוגין ועלול להימשך שעות וימים. לרוב, כאבי ראש צוואריים אינם פועמים אלא אם החולה סובל במקביל גם ממיגרנה.

כאב ראש צווארי מתאפיין גם בחלק או כול הסימנים והתסמינים הנובעים מעמוד השדרה הצווארי הבאים: כאבי צוואר, נוקשות צווארית, מגבלות תנועה ונוקשות צווארית. ניתן לגרום לכאב צווארי מקומי וכאב מוקרן לראש על ידי הנעת הצוואר באופן אקטיבי ופסיבי, בעת מישוש חוליות הצוואר העליונות והשרירים המעוצבבים על ידי שלושת שורשי העצבים העליונים, בעת הפעלת לחץ תוך בטני על ידי התעטשות, שיעול, ובדיקת ולסלבה (Valsalva).

יתכנו נקודות הדק בשרירי הצוואר וסביב הצוואר וברקמות חיבור אחרות. תיתכן פגיעה עצבית צווארית על רקע לחץ או גירוי דלקתי של שורש עצב צווארי. במקרה כזה עלולים להתפתח גם סימנים ותסמינים עצביים כגון חולשת של שרירים, נימול או הירדמות של חלקים מהגפה העליונה ועוד. עלולים להתפתח גם סימנים ותסמינים הדומים לאלו של מיגרנה ובכלל זה בחילות, הקאות, רגישות לרעש ו/או לאור, סחרחורות, אובדן שיווי משקל, שיבושים במערכת הראייה ועוד.

כאב ראש צווארי – אבחון

נהוג לחלק את כאבי הראש לכאבי ראש ראשוניים שהגורם להם אינו ידוע (idiopathic) וכאבי ראש משניים הנגרמים בגלל הפרעה בריאותית אחרת. כאבי ראש משניים נגרמים בגלל פתולוגיות רציניות כגון גידול מוחי, מפרצת במוח, שבץ מוחי ועוד אבל גם בגלל הפרעות בריאותיות פחות חמורות כולל על רקע בעיות צוואר. עד היום אין הסכמות ברורות לגבי האופן שיש לבדוק ולאבחן כאב ראש צווארי. אצלנו במרפאה נתחיל את מלאכת האבחון עם לימוד ההיסטוריה של המקרה.

היסטוריה

אבחון כאב הראש הצווארי יתחיל עם לקיחת ההיסטוריה של המקרה. בין היתר נשאל את המטופל המתלונן על הכאבים בראשו: כמה זמן אתה סובל מהם?, מה מיקום הכאב והאם הוא מקרין לאזור אחר?, באיזו תכיפות הראש כואב?, כמה זמן נמשך כאב הראש בכול התקף?, מהי חומרת הכאב?, תתאר את סוג הכאב (חד, קהה, פועם), אלו גורמים יכולים להחמיר או להקל על כאבי הראש?, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבי הראש?, האם במהלך כאב הראש אתה סובל מרגישות לאור או לרעש?, האם כאב הראש מושפע ממנח, יציבה או מאמץ?. עוד נלמד על הרגליו של המטופל ועל מקצועו. נלמד על הרקע הבריאותי של המטופל ושל בני משפחתו כולל אשפוזים, בדיקות ,טיפולים תרופתיים והאם ישנה נטייה משפחתית לכאבים בראש.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית לאבחון כאב ראש צווארי תכלול תצפית על היציבה במגוון מצבים, נחפש סימנים לליקוי יצבה כולל ראש מושט לפנים, שיבושים מבניים כמו קיפוזיס ועוד. נמשש את הרקמות השונות בצוואר כולל שרירים וחוליות על מנת לאתר אזורים רגישים. נבחן את טווחי התנועה של עמוד השדרה הצווארי באופן אקטיבי ופסיבי. נבחן את יכולת התנועה של כול אחת מחוליות הצוואר ושל עמוד השדרה הגבי. נערוך בדיקה עצבית כולל בדיקת החזרים (Reflexes), כוח גס ובדיקת יכולת החישה. נערוך בדיקה של עצבי הגולגולת ובכלל זה של העצב המשולש (בין היתר בדיקת הכוח של שרירי הלעיסה ובדיקה תחושתית באזור המצח והלחיים) ושל עצב הפנים (בין היתר בדיקת היכולת לבצע הבעות פנים שונות). נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן לזהות בין היתר לחץ על חוט השדרה או על שורש עצב צווארי.

בדיקות מתקדמות

כאב ראש צווארי אבחון וטיפול
כאב ראש צווארי אבחון וטיפול

במידת הצורך נפנה את המטופל לבדיקות מעבדה ו/או בדיקות דימות כגון רנטגן, MRI או CT. בדיקות אלו יעזרו לנו לאשר או לשלול אבחון של פגיעה צווארית כגורם לכאב הראש או כדי לזהות פתולוגיות אפשריות אחרות.

דגלים אדומים

דגלים אדומים שעלולים להצביע על הפרעה בריאותית קשה או על פתולוגיה מסכנת חיים כגורם לכאב הראש כוללים הסימנים והתסמינים הבאים: כאבי ראש שהופיעו פעם ראשונה באופן חריף מאוד, החמרה בלתי מוסברת של כאב בראש שממנו אתם סובלים זמן רב, כאב בראש שהופיע לאחר חבלה, סימנים ותסמינים מסוימים הנלווים לכאב הראש כולל נוקשות צווארית, פריחה עורית, רקע היסטורי של סרטן, חסרים נוירולוגיים, אובדן משקל בלתי מוסבר, חום, כאבי ראש המופיעים לראשונה לאחר גיל 50 ועוד.

כאב ראש צווארי – טיפול

טיפול עצמי

בחלק מהמקרים כאב ראש צווארי עשוי לחלוף על ידי טיפול עצמי. נסו מקלחות חמות או להניח רטיות חמות.  עסו בעדינות את הצוואר. במידה ומתח נפשי הוא הגורם נסו לשלוט בו באמצעות אחת השיטות לכך כולל מדיטציה ועוד. עשו שימוש בתרופות נגד כאב ללא מרשם אך שימו לב לא להגזים. צריכת תרופות נגד כאב יותר משלוש פעמים בשבוע לאורך עלולה להשיג את התוצאה ההפוכה.

הטיפול הרפואי

הטיפול בכאב ראש צווארי על ידי הרפואה כולל בעיקר שימוש בתרופות נוגדות כאב, תרופות נוגדות דלקת ותרופות להרפיית שרירים. במקרים קשים תציע הרפואה האורתודוקסית ביצוע חסמים עצביים (בלוק עצבי) על ידי הזרקה מקומית של חומרים שונים כולל חומרי הרדמה וסטרואידים.

הטיפול הכירופרקטי

היות ובמקרה הזה כאב הראש נובע מנזקים צווארים יש היגיון בגישה ששמה לה למטרה לשפר את תפקוד הצוואר ויתר השרשרת הקינטית ולרפא את הנזקים בצוואר כדי להתמודד עם כאב הראש. זו הגישה שאנו נוקטים בה אצלנו במרפאה. אנו מטפלים בצוואר, בעמוד השדרה הגבי וברקמות המניעות והתומכות באמצעות עזרים חשמליים שונים כגון לייזר רך. כמו כן אנו מטפלים בחלקי גוף אלה באמצעות טכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה של הצוואר והגב העליון, שיפור בתפקוד של חוליות הצוואר והגב העליון, שיפור בתפקוד השרירים הרלוונטיים ובאיזונם בכול הנוגע לכוח, גמישות ואורך. למערכת שיווי המשקל וליכולת החישה העצמית (Sensorimotor training) ישנה השפעה גם על התפקוד של הצוואר. במקרה של כאב ראש צווארי נקפיד לאמן גם מערכות אלו.

מניעה

עקבו אחר המשתנים השונים של כאב הראש הפרטי שלכם. למדו מה מחמיר אותו ומה מקל עליו. למדו מתי הוא מתחיל ומה קודם להתקף כאב הראש. נסו להעריך הם יש קשר לשינה, פעילות גופנית, ישיבה מול מחשב או כול מאמץ אחר. שמירה על בריאות הצוואר משמעותה סיכון נמוך יותר לסבול מכאבי ראש על רקע פגיעה בצוואר. כיצד שומרים על בריאות הצוואר? ובכן כול פעילות, תנועה ו/או שהייה במנח היוצרים עומסי יתר על הצוואר חושפים אותו לנזק מצטבר, התפתחות ליקויים צוואריים ובעקבותיהם להתפתחות כאב ראש.

אלו מנחים, פעילויות ותנועות עלולים לגרום לנזקים בעמוד השדרה הצווארי? יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, פעילות גופנית כמו למשל שחיית חזה, אלה ועוד מהווים דוגמאות לגורמי סיכון שעלולים להזיק לצוואר. עומס יתר על הצוואר ופציעה עלולים גם להתפתח על רקע נפשי. מתחים נפשיים כרוניים, חרדות, דיכאון ועוד עלולים לגרום להתכווצות כרונית של השרירים בצוואר, בפנים ובגב העליון. שרירים מכווצים באופן כרוני יגרמו על הציר של הזמן נזקים לחלקי גוף אלו ויעלו את הסיכון להתפתחות כאבי ראש. עוד חשוב שנשמר מפני אחד האויבים הגדולים של עמוד השדרה הצווארי – תאונות הדרכים וצליפת השוט. אלה ומנגנוני פציעה טראומטיים אחרים עלולים לחבל בצוואר ולגרום גם לכאב ראש צווארי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים