תת פריקה של הכתף אבחון וטיפול

תת פריקת כתף אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תת פריקה של הכתף – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע מצב של חוסר יציבות כרונית ופריקות חוזרניות. מפרק הכתף מסווג כמפרק כדורי דמוי מכתש ועלי. העלי (החלק הכדורי) מוחזק על ידי המכתש באמצעות לברום, מעטפת המפרק, רצועות גידים ושרירים.

  במצב של תת פריקה גולש באופן חלקי הראש של המפרק אל מחוץ למכתש. בניגוד לפריקה מלאה של הכתף שהיא פציעה שכיחה יחסית, תת פריקה מתרחשת לרוב כאשר קיימים תנאים מקדימים. בין יתר התנאים המקדימים לכך נמנה פציעה קודמת במפרק, גמישות יתר מולדת של הרקמות התומכות, ליקוי אנטומי מולד, ניוון או שיתוק של שרירי הגפה העליונה השכיחה בקרב אנשים שחוו שבץ מוחי ועוד. תסמינים שכיחים כוללים בין היתר כאב בכתף, קושי תפקודי של המפרק ועוד. במאמר הנוכחי "תת פריקה של הכתף אבחון וטיפול" נדון בנושא חשוב זה.

  תת פריקה של הכתף אבחון וטיפול – רקע

  מפרק הכתף מצטיין בטווחי תנועה מרהיבים אך לוקה ביציבות שלו ולכן נוטה יותר מכל מפרק אחר לפריקות. הסיבה העיקרית לכך היא העובדה שמפרק זה מיוצב באמצעות רקמות רכות בלבד ובכלל זה גידים, שרירים, מעטפת המפרק ורצועות. מפרק הכתף הוא מבנה דמוי מכתש ועלי. עצם הזרוע מהווה את העלי (humerus) ואילו המרחשת (glenoid) של עצם השכמה מהווה את המכתש. במצב של פריקה מלאה הראש של עצם הזרוע יוצא לחלוטין ממקומו בעוד שבתת פריקה היציאה של המפרק ממקומו היא חלקית בלבד.

  במצב של תת פריקה ראש עצם הזרוע יכול לצאת ממקומו, באופן חלקי לכל הכיוונים מלבד למעלה. בהרבה מקרים ראש עצם הזרוע חוזר מיד למקום. עם זאת חשוב לזכור שבמידה וזה לא קרה והכתף עדיין לא חזרה למקומה אל תנסו להחזירה למקומה בעצמכם. ניתן להחזיר את הכתף למקומה גם במקום שבו התרחשה הפריקה אך חשוב לזכור שתמרון שאינו מקצועי עלול לגרום לקרעים של רקמות בכתף. הכניסו את הכתף הפרוקה למתלה וגשו לחדר מיון.

  גורמים וגורמי סיכון לתת פריקת מפרק כתף

  תת פריקה של מפרק הכתף עלול להתרחש בגלל מכה ישירה בכתף (ספיגת אגרוף), נפילה על יד מושטת לפנים או בגלל שהכתף שלכם נדחפה למנח לא טוב כמו למשל בגלל ביצוע בריח באומנויות לחימה. עם זאת, ברוב המקרים, פריקת כתף או אפילו תת פריקה של הכתף לא התפתחו אלמלא מתקיימים תנאים מקדימים. התנאים המקדימים הקרויים גם גורמי סיכון כוללים ליקוי אנטומי מולד במפרק הכתף כמו בין היתר מכתש רדוד, ליקוי במבנה ראש עצם הזרוע (העלי), לברום לא תקין, גמישות יתר של הרצועות, גידים ושל השרירים. גורם נוסף שכבר ציינו הוא פציעה קודמת במפרק.

  במידה ונפצעתם בעבר במפרק הכתף ולא טרחתם לשקם את המפרק או בצעתם שיקום חלקי בלבד אתם מותירים את המפרק הזה פגיע לפריקות או תתי פריקות חוזרניים. במצב הזה כאשר הרקמות השונות שממוקמות ופועלות סביב המפרק כדי לייצבו ולמנוע פריקה, רפויות ואינן מגיבות במהירות הראויה גורלו של המפרק נחרץ לפריקות חוזרות אפילו מפעילות פשוטה כמו מסירת כדור או לבישת מעיל. חשוב לאבחן במהירות את מצב הכתף ולהתחיל הליך של טיפול ושיקום יסודי כדי למנוע את המצב של חוסר יציבות כרונית.

  סימנים ותסמינים

  תת פריקה של הכתף גורמת לנזקים ברקמות המפרק וכתוצאה מכך מתפתחת דלקת בכתף ומופיעים סימנים ותסמינים שונים. בין הסימנים והתסמינים השכיחים של תת פריקת כתף נמנה בעיקר כאבים מקומיים, נפיחות, קושי להניע את הכתף, חולשה, נימול, הירדמות של היד ועוד. כמובן שבמקרים שבהם תת פריקת הכתף גרמה נזקים נרחבים יותר ולרקמות נוספות בכתף התפתחו סימנים ותסמינים נוספים. רקמות נוספות שעלולות להיפגע במהלך הפריקה כוללות רצועות, שרירים, גידים, עצבים, כלי דם ועוד. פגיעה בכל אחת מהרקמות הללו תגרום לשורה שלמה של סימנים ותסמינים ייחודיים. שני סיבוכים אפשריים נוספים בגין תת פריקת כתף כוללים: אובדן היציבות בכתף ואובדן טווח תנועה.

  אבחון תת הפריקה במפרקי הכתפיים

  בתהליך האבחוני נחתור להגיע לאבחון המדויק של הבעיה. גם כאשר אנו בטוחים שמדובר בתת פריקה של מפרק הכתף נבצע הליך של אבחנה מבדלת כדי לשלול דלקת בגיד השריר הדו ראשי בזרוע, דלקת בעצם הבריח, קרע בשרירי הכתף, הקרנות כאב מפריצת דיסק צווארית וכמון פריקה מלאה של מפרק הכתף. עוד חשוב לציין שלפעמים החולה פורק את הכתף באופן מלא והכתף חוזרת מיד למקומה. במצב הזה סביר להניח שנוצרו נזקים גדולים יותר לרקמות במפרק.

  היסטוריה

  אבחון תת פריקה של הכתף יחל עם לקיחה של ההיסטוריה הרפואית של המקרה. בחלק גדול מהמקרים היסטוריה רפואית היא כול שצריך כדי להבין שמדובר בפריקה או תת פריקה של המפרק. בשלב הזה ישאל החולה על הסימנים והתסמינים כולל מיקומם, מתי החלו, מה משפיע עליהם ועוד. החולה התלונן לרוב על תחושה של חוסר יציבות, כאבים בכתף, מגבלות תנועה, רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד. במידה וישנה פגיעה משמעותית במעטפת המפרק, בלברום, ברצועות, גידים ושרירים או בכלי דם וו/או עצבים החולים יתארו סימנים ותסמינים קשים יותר ובכלל זה מגבלות תנועה קשות יותר, שטפי דם וחסרים נוירולוגיים כולל שינויים תחושתיים וחולשה ברמות חומרה שונות.

  בדיקה גופנית

  לאחר מכן במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן, נחוש ונניע את המפרק. כמובן שהרבה יותר קל לזהות כתף פרוקה באופן מלא מאשר כתף שעברה תת פריקה. עם זאת, במקרים מסוימים כאשר המפרק נותר במצב של תת פריקה ניתן לראות דפורמציה קלה מתחת לעור. במישוש של אזור הכתף החולה יחוש כאב ונוכל לאתר את הרווח שנוצר בין עצם הבריח לראש עצם הזרוע. בבדיקה של טווחי תנועה נמצא מגבלות תנועה. בבדיקות מיוחדות ובכלל זה בדיקות לאומדן היציבות של המפרק שבהם נניע את עצם הזרוע באופן פסיבי לכיוונים שונים נזהה את הבעיה.

  בדיקות מיוחדות

  תת פריקת כתף אבחון וטיפול
  תת פריקת כתף אבחון וטיפול

  במקרים בהם יש ספק לגבי האבחון נוכל להפנות את החולה לצילום רנטגן. ברוב המקרים אמצעי פשוט זה עושה את העבודה. באותם מקרים שבהם אנו חושדים בגורמים אחרים או שהחולה אינו מגיב לטיפול נפנה אותו לבדיקות נוספות כגון אולטרה סאונד, דימות MRI ומיפוי עצמות.

  טיפול במפרק הכתף לאחר תת פריקה

  מטרת הטיפול היא מיקום תקין של ראש עצם הזרוע במפרק ושיקום הרקמות התומכות על מנת לצמצם את הסיכוי להישנות הפריקה. כאשר מדובר בתת פריקה פשוטה ללא סיבוכים מיוחדים מצב החולה השתפר תוך ימים עד מספר מועט של שבועות. הטיפול בכתף לאחר תת פריקה יכלול החזרה המפרק למקומו, תמיכה בכתף במיקום הנכון למשך מספר שבועות, טיפולים לריפוי דלקות והפחתת כאב.

  שיקום הכתפיים לאחר פציעה מסוג זה

  שיקום הוא השלב החשוב ביותר עבור כתף שעברה אירוע של תת פריקה. שיקום ראוי יצמצם את הסכנה הגדולה ביותר לכתף שיציבותה נפגעה – פריקות חוזרות. אצלנו במרפאה נשקם את הרקמות התומכות בכתף במטרה החשובה לייצב את המפרק. עם זאת נדאג גם לשפר את טווחי התנועה, לחזק את השרירים ואת הרקמות האחרות. במקרים בהם תת הפריקה הופכת להיות עניין חוזרני או במקרים שבהם יש נזק משני חריף במיוחד יש לשקול התערבות כירורגית לקיצור רקמות וייצוב המפרק או לתיקון הרקמות שניזוקו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב