יציבה לקויה איך היא פוגעת בבריאות
יציבה לקויה איך היא פוגעת בבריאות

יציבה לקויה איך היא פוגעת בבריאות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יציבה לקויה איך היא פוגעת בבריאות? ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

ליציבה טובה תפקיד חשוב בתפקוד גופני תקין ובמניעת נזקים כגון פריצת דיסק, כאבי גב תחתון ועוד. היציבה היא חלון דרכו נשקפת בריאותו של עמוד השדרה בפרט ובריאות הגוף בכלל. קלינאי טוב יכול, באמצעות התבוננות על היציבה בלבד, לזהות את אותם אזורים אנטומיים בגוף החולה שמועדים לעומסים חריגים, לנזקים ולהתפתחות דלקות וכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיציבה לקויה איך היא פוגעת בבריאות – רקע

רובנו יודעים שקיים דבר כזה שנקרא יציבה לקויה ואפילו שאנו לא מצליחים להימנע ממנה. כמעט כל אדם שתגיד לו שהיציבה שלו מול המחשב לקויה הזדקף באופן מידי ומבלי לחשוב. אם אנחנו יודעים מהי יציבה לקויה אז למה אנחנו לא נמנעים ממנה. יש להניח שלפחות אחת הסיבות לכך היא שאנחנו לא מודעים לנזקים הקשים שיציבה לא נכונה גורמת. רובנו סבורים שלשבת נכון מול המחשב רק יגרום לנו להיראות טוב יותר ולכן אפשר מידי פעם להרפות ולהימרח על הכיסא.

כאן במאמר הזה נלמד אתכם שיציבה לקויה עושה הרבה יותר מסתם לגרום לנו להיראות רע. הצורה שבה אנו מארגנים את חלקי הגוף השונים במצבים נייחים כגון ישיבה, עמידה ושכיבה או במצבים דינמיים כולל בהליכה, ריצה, עבודה ופעילות גופנית אחרת משפעים על הגוף שלנו מבחינה פיזית ומנטלית.

אבל ראשית מהי יציבה לקויה?

יציבה טובה היא הארגון האופטימלי של אברי הגוף השונים במצבים ניידים ונייחים ובמצבים נתמכים וכאלה שאינם נתמכים. מצב שבו חלקי הגוף השונים מסודרים ומאורגנים באופן אופטימלי מאפשר לגוף לשמור על יציבות ועל שיווי משקל ובמקביל לבצע פעולות אקטיביות עם מינימום כוח ועומס ועם מינימום בזבוז של אנרגיה. יציבה לקויה היא יציבה היוצרת חוסר איזון בשרירי הגוף ותפקוד לקוי של עמוד השדרה המפרקים השונים. ביציבה לקויה חלק מהשרירים קצרים, נוקשים וחסרי גמישות וחלק אחר של השרירים ארוכים חלשים ובעלי גמישות יתר. כתוצאה מכך הגוף אינו מתפקד באופן מיטבי מבחינה אנרגטית ומבחינה ביו מכנית. כול פעולה שאנו מבצעים עם יציבה לקויה “עולה” לנו יותר אנרגיה וגורמת יותר עומסים מהנדרש. עומסי יתר הם כידוע אחד מגורמי הסיכון להתפתחות פציעות וכאבים.

עוד חשוב לציין שהגוף שלנו פועל על פי העיקרון של שרשרת פתוחה. הנזקים הנגרמים בגלל יציבה לקויה המערבת למשל את הצוואר או את הגב העליון אינה גורמת נזקים מקומיים בלבד. ליקוי תפקודי בצד אחד של השרשרת יוביל בסבירות גבוהה לשינויי יציבה, ליקויים תפקודיים ונזקים ביתר חלקי השרשרת. כלומר, יציבה לקויה מהסוג של מנח ראש קדמי או קיפוזיס יגרמו לליקוי יציבה וליקויים תפקודיים של עמוד השדרה העליון, עמוד השדרה התחתון, אגן, מפרקי ירך, ברכיים ואפילו כפות רגליים. שינויי היציבה וליקויי התפקוד הללו יובילו להתפתחות עומסי יתר לא רק בצוואר ובגב העליון אלא גם באזורים האחרים במורד השרשרת הפתוחה. התוצאה היא נזקים מקומיים בצוואר ובגב העליון אבל גם באזורי גוף הנמצאים במורד השרשרת.

יציבה לקויה דוגמאות שכיחות

קיפוזיס ומנח ראש קדמי

ישיבה שבה הגב עליון מעוגל ושחוח והראש שלוח לפנים היא דוגמה לסוג של יציבה לקויה נפוצה. במנח הזה זרימת הדם והנוזל הלימפטי משתבשת והעומס על חוליות הצוואר והדיסקים הבין חולייתיים גדל. התוצאה ארוכת הטווח לעומס הזה היא שחיקה, דלקות פרקים מוקדמת, כאב ואיכות חיים ירודה. בין הגורמים לסוג הזה של לקות יציבה הם הרגלי ישיבה, תאונות דרכים ופציעות, עבודה עם מחשב ואובדן צפיפות עצם.

כך למשל חלק גדול מהאנשים שמעורבים בתאונות דרכים שבהן נפגע הצוואר מאבדים את הקשת הטבעית של הצוואר. אבדן זה של הקשת הצווארית ושינוי מרכז הכובד גורם להסטה של משקל הראש ולעומס גדול על חוליות עמוד השדרה הצווארי הדיסקים והשרירים והתפתחות בלאי מואץ.

היפר לורדוזיס מותני

דוגמה נוספת לסוג שכיח של יציבה לקויה הוא היפר לורדוזיס מותני. זהו מצב הנוצר כאשר האגן מוטה לפנים וקיים קעור מוגבר של עמוד השדרה המותני (היפר לורדוזיס). העומס הנוסף שנופל על החוליות המותניות בגין שינוי מרכז הכובד יכול להוביל להתפתחות דלקת פרקים, שחיקה ובלאי מואצים וכמובן לכאבי גב כרוניים. עוד לקויות יציבה שכיחות: יישור לורדוזיס צווארי (Cervical hypolordosis), יישור לורדוזיס מותני (Lumbar hypolordosis), כתפיים מורמות (Elevated Shoulder), כתפיים מעוגלות (Rounded shoulders), שכמה מרחפת (Winging Scapula), קיפוזיס – עקשת (Postural thoracic Kyphosis), כפות רגליים פונות החוצה (Externally rotated feet), כפות רגליים פונות פנימה (Pigeon toes) ועוד.

ליקויי יציבה איך הן פוגעות בבריאות – פירוט נזקים אפשרי

יציבה לקויה עלולה לגרום למגוון רחב /של פגיעות גופניות וגם לפגיעות מנטליות ונפשיות. כאשר אתם לא מקפידים על יציבה טובה אתם חושפים את הגוף שלכם לעומסי יתר הפוגעים בכם ובבריאותכם ללא הפסקה. למעשה כול מנח שאינו אופטימלי של אחד או יותר מחלקי הגוף יכול להיות מוגדר כיציבה לקויה. בכל הנוגע לעמוד השדרה יציבה לקויה היא יציבה שבה עקומות עמוד השדרה אינם נשמרים במנח הטבעי שלהם. בכל הנוגע למפרקי הגוף יציבה לקויה היא מצב שבו המפרקים בגוף אינם שוהים או פועלים בתחומי טווחי התנועה הנוחים.

במצב של יציבה לקויה יש עומס מוגבר על חלק אחד או על מספר מצומצם של חלקים בעמוד השדרה או בחלקי הגוף האחרים. הגוף אינו מתנהל באופן חסכוני בכול הנוגע לצריכת אנרגיה ומצוי בסיכון מוגבר להתפתחות נזקים במערכות עצב, שריר ושלד. בגלל שהגוף האנושי פועל על פי העיקרון של שרשרת פתוחה ליקוי תפקודי בקצה אחד של השרשרת עלול להוביל להתפתחות ליקוי תפקודי בחלק אחר של השרשרת. כאשר הראש והצוואר אינם נעים נכון בגלל ליקוי הקרוי מנח ראש קדמי השיבושים והעומסים עלולים להגיע לגב התחתון, למפרקי הירך, ברכיים ועוד.

תסמונות כאב שמקורן יציבה לקויה

מגוון רחב של נזקים ותסמונות כאב עלולים להתפתח בגלל ליקויי יציבה. כך למשל מנח ראש קדמי או קיפוזיס יכולים לגרום לכאבי צוואר, כאב ראש, כאבים בגב העליון, הקרנות כאב לגפיים העליונות, לכידות של עצבים פריפריים כולל תסמונת התעלה הקרפלית ועוד. כאבים אלו עלולים להיות תוצאה של נזקים שריריים קלים או נזקים חמורים יותר הכוללים שחיקת סחוסים ופריצת דיסקים בין חולייתיים ולחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים.

יציבה לקויה של הגב התחתון (היפר לורדוזיס או יישור לורדוזיס מותני) עלולה להוביל להתפתחות כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות כאב לגפיים התחתונות. וגם כאן הנזקים עלולים לכלול פגיעה שרירית כזאת או אחרת אבל גם נזקים לדיסקים הבין חולייתיים, דלקת פרקים ניוונית ועוד. על פי העיקרון הזה אתם כבר מבינים שיציבה לא תקינה של הברכיים כגון ברכי O או ברכי מעלים את הסבירות להתפתחות נזקים בברכיים ועקב כך להתפתחות תסמונות כאב וכך גם לגבי יציבה לא תקינה של מפרקי הירך ועוד.

השפעות נפשיות של יציבה לקויה

יציבה לקויה אינה משפיעה רק על אברי הגוף השונים. ליציבה, כך מתברר, ישנה גם השפעה פסיכולוגית משמעותית. מחקר שפורסם בשנת European Journal of Social Psychology Eur. J. Soc. Psychol. 39, 1053–1064) 2009) מצא שיציבה נכונה מעצימה את הביטחון העצמי של האדם במחשבותיו. עוד נמצא שישיבה שפופה משפיעה גם על מצב הרוח ואנשים שבוחרים לשבת כך הם בעלי ערך עצמי וביטחון עצמי נמוכים, מתקשים להתרכז ונוטים לחשוב באופן שלילי. בעלי יציבה טובה משדרים יותר ביטחון ומשדרים יותר נגישות במצבים חברתיים שונים.

קושי להתאושש אנרגטית

יציבה לקויה גורמת לגוף שלך לעבוד קשה יותר כדי לבצע את הפעולות הבסיסיות של לשאת את משקל גופכם במצבים שגרתיים. הגוף שלכם ישרוף יותר אנרגיה כדי לשמור אתכם זקופים או לקחת אתכם מנקודה אחת לשנייה כאשר היציבה לקויה לעומת מצב שבו היציבה שלכם תקינה. כאשר היציבה שלכם תקינה תצטרכו פחות שרירים שעובדים פחות קשה כדי לשמור אתכם זקופים. כאשר היציבה שלכם לקויה תצטרכו יותר שרירים העובדים קשה יותר ובאופן שהוא פחות יעיל כדי לשמור אתכם זקופים.  כאשר העקומות של עמוד השדרה תקינות קיים איזון קדמי-אחורי של עמוד השדרה והאגן (Spinopelvic balance) והגוף פועל בתוך חרוט אקונומי של יעיל אנרגטית. ככל שאתם זזים משיווי המשקל זה בגלל ליקויי יציבה כגון עקמת, יישור או הפר לורדוזיס או קיפוזיס כך יצטרך הגוף לעבוד קשה יותר.

קושי להתאושש מאימונים ולהשתקם מפציעות

יציבה לקויה גורמת לעומסי יתר וגם לשרפת אנרגיה מוגברת. שני אלה אינם מאפשרים לגוף התאוששות קלה מפעילות גופנית. יתכן ואם אתם סובלים מיציבה לקויה תזדקקו ליותר זמן התאוששות בין אימון גופני אחד למשנהו. גם בנושא החלמה מפציעות יציבה לקויה אינה עוזרת. כדי לאפשר לפציעה לחלוף אנו נדרשים לעתים להעניק לאזור הפצוע מנוחה. יציבה לקויה גורמת לגוף להיות תחת עומסים על בסיס כמעט קבוע. התוצאה עלולה להיות החלמה אטית מפציעות.

פגיעה בתפקוד של איברים פנימיים

יציבה לקויה עלולה להפעיל לחצים על אברים פנימיים וכלי דם ולהפריע לתפקודם. כך למשל נמצא שאנשים בעלי יציבה לקויה עלולים לשבש את תנועת המזון בנערכת העיכול וכתוצאה מכך נמצאים בקבוצת סיכון לסבול מעצירות. האופן שבו אתם מחזיקים את גופכם עלול להשפיע גם על זרימת הדם וכתוצאה מכך לגרום ללחץ דם גבוה ואף להשפיע על התפקוד של הריאות ולגרום לנשימה שאינה אופטימלית.

יציבה טובה המשמעות

יציבה לקויה איך היא פוגעת בבריאות
יציבה לקויה איך היא פוגעת בבריאות

יציבה נכונה היא יציבה המשמרת את הקימורים (kyphotic) והשקעים הטבעיים (lordotic) של העמוד השדרה ומותירה את המפרקים בגופנו “מסודרים” באופן ניטרלי כך שהעומס המוטל על חלקי הגוף השונים מתפזר ונמנע ריכוז עומסים נקודתי מזיק. יציבה טובה היא על כן, בין היתר, גם ערובה למניעת נזקים במערכות שריר ושלד.

יציבה טובה משמעותה להחזיק נכון את חלקי הגוף השונים נגד כוח המשיכה בעודך עומד, יושב, שוכב או מצוי בכול תנוחה אחרת. יציבה טובה נקנית באמצעות אימון ופיתוח תודעה של שימוש נכון בגוף בעת שהייה במנחים שונים ובעת ביצוע מטלות שונות באופן שאינו יוצר עומסים מיותרים על רקמות הגוף השונות. יציבה טובה בעמידה היא מצב שבו אתם מצליחים להעביר קו ישר שמחבר בין האוזן, כתפיים, ירך, ברך ומרכז הקרסול. בעמידה הגב ישר, כתפיים מיושרות, סנטר מורם, חזה בולט קמעה ובטן מוכנסת.

כאשר היציבה שלנו טובה העומס על העצמות, על המפרקים ועל השרירים התומכים הוא מינימלי. התוצאות עקב כך יהיו צריכת אנרגיה מופחתת, סיכון מופחת לפציעה של מערכות עצב שריר ושלד כולל כאבי גב וכאבי מפרקים אחרים, סיכון קטן יותר לשחיקת סחוסים ולפתח דלקת פרקים ניוונית. מלבד היתרונות הבריאותיים שיש ליציבה נכונה ניתן למנות שני יתרונות נוספים ובעיני חשובים לא פחות. יתרון אחד הוא אסתטי והיתרון השני הוא פסיכולוגי. יציבה טובה היא גם יציבה יפה יציבה טובה משדרת ביטחון ואמינות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • לחץ נפשי בעבודה פוגע בבריאות

  לחץ בעבודה ובריאות לקויה הולכים יד ביד. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר…

 • ישיבה ממושכת פוגעת לכם בלב

  ישיבה ממושכת פוגעת בלב! אנשים שיושבים ממושכות ו/או אינם פעילים מספיק מבחינה גופנית מצויים בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב. פעילות…

 • האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

  האם השימוש במחשב פוגע בבריאות? סקר שנערך באתרנו ושאל את השאלה הזאת העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן