יציבה לקויה והשפעתה על הבריאות

יציבה לקויה איך היא פוגעת בבריאות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

יציבה לקויה והשפעתה על הבריאות צריכים להטריד את כולנו. ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים בשגרת החיים נושאים תג מחיר בריאותי. חשוב להיות מודע לאופן שבו אתם נושאים את גופכם בישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד .

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ליציבה טובה תפקיד חשוב בתפקוד גופני תקין ובמניעת נזקים כגון פריצת דיסק, כאבי גב תחתון ועוד. היציבה היא חלון דרכו נשקפת בריאותו של עמוד השדרה בפרט ובריאות הגוף בכלל. קלינאי טוב יכול, באמצעות התבוננות על היציבה בלבד, לזהות את אותם אזורים אנטומיים בגוף החולה שמועדים לעומסים חריגים, לנזקים ולהתפתחות דלקות וכאבים. במאמר "יציבה לקויה והשפעתה על הבריאות" נרחיב על הנושא.

  {loadposition inside-page}

  יציבה לקויה והשפעתה על הבריאות – רקע

  רובנו יודעים שקיים דבר כזה שנקרא יציבה לקויה ואפילו שאנו לא מצליחים להימנע ממנה. כמעט כל אדם שתגיד לו שהיציבה שלו מול המחשב לקויה הזדקף באופן מידי ומבלי לחשוב. אם אנחנו יודעים מהי יציבה לקויה אז למה אנחנו לא נמנעים ממנה. יש להניח שלפחות אחת הסיבות לכך היא שאנחנו לא מודעים לנזקים הקשים שיציבה לא נכונה גורמת. רובנו סבורים שלשבת נכון מול המחשב רק יגרום לנו להיראות טוב יותר ולכן אפשר מידי פעם להרפות ולהימרח על הכיסא.

  כאן במאמר הזה נלמד אתכם שיציבה לקויה עושה הרבה יותר מסתם לגרום לנו להיראות רע. הצורה שבה אנו מארגנים את חלקי הגוף השונים במצבים נייחים כגון ישיבה, עמידה ושכיבה או במצבים דינמיים כולל בהליכה, ריצה, עבודה ופעילות גופנית אחרת משפעים על הגוף שלנו מבחינה פיזית ומנטלית.

  אבל ראשית מהי יציבה לקויה?

  היתרונות של יציבה תקינה:

  • יציבה טובה היא הארגון האופטימלי של אברי הגוף השונים במצבים ניידים ונייחים ובמצבים נתמכים וכאלה שאינם נתמכים.
  • כאשר חלקי הגוף מסודרים ומאורגנים באופן מיטבי הגוף ישמור על יציבות ועל שיווי משקל.
  • כאשר חלקי הגוף מסודרים ומאורגנים באופן מיטבי  הגוף יבצע פעולות אקטיביות עם מינימום כוח ועומס ועם מינימום בזבוז של אנרגיה.

  החסרונות של יציבה לקויה?

  • יציבה לקויה היא יציבה היוצרת חוסר איזון בשרירי הגוף ותפקוד לקוי של עמוד השדרה המפרקים השונים
  • ביציבה לקויה חלק מהשרירים קצרים, נוקשים וחסרי גמישות וחלק אחר של השרירים ארוכים חלשים ובעלי גמישות יתר
  • כתוצאה מכך הגוף אינו מתפקד באופן מיטבי מבחינה אנרגטית ומבחינה ביו מכנית
  • כול פעולה שאנו מבצעים עם יציבה לקויה "עולה" לנו יותר אנרגיה וגורמת יותר עומסים מהנדרש. עומסי יתר הם כידוע אחד מגורמי הסיכון להתפתחות פציעות וכאבים.

  השרשרת הקינטית ויציבה לקויה

  עוד חשוב לציין שהגוף שלנו פועל על פי העיקרון של שרשרת פתוחה. הנזקים הנגרמים בגלל יציבה לקויה המערבת למשל את הצוואר או את הגב העליון אינה גורמת נזקים מקומיים בלבד. ליקוי תפקודי בצד אחד של השרשרת יוביל בסבירות גבוהה לשינויי יציבה, ליקויים תפקודיים ונזקים ביתר חלקי השרשרת. כלומר, יציבה לקויה מהסוג של מנח ראש קדמי או קיפוזיס יגרמו לליקוי יציבה וליקויים תפקודיים בעמוד השדרה באגן, מפרקי ירך, ברכיים ואפילו כפות רגליים. שינויי היציבה וליקויי התפקוד הללו יובילו להתפתחות עומסי יתר לא רק בצוואר ובגב העליון אלא גם באזורים האחרים במורד השרשרת הפתוחה. התוצאה היא נזקים מקומיים בצוואר ובגב העליון אבל גם באזורי גוף הנמצאים במורד השרשרת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   יציבה לקויה דוגמאות שכיחות

   קיפוזיס

   קיפוזיס היא יציבה לקויה שבה הגב עליון מעוגל ושחוח. במנח הזה זרימת הדם והנוזל הלימפטי משתבשת והעומס על חוליות הצוואר והדיסקים הבין חולייתיים גדל. התוצאה ארוכת הטווח לעומס הזה היא שחיקה, דלקות פרקים מוקדמת, כאב ואיכות חיים ירודה. בין הגורמים לסוג הזה של לקות יציבה הם הרגלי ישיבה, תאונות דרכים ופציעות, עבודה עם מחשב ואובדן צפיפות עצם.  אובדן זה של הקשת האופטימלית בגב העליון ושינוי מרכז הכובד גורם להסטה של משקל הראש ולעומס גדול על עמוד השדרה הצווארי והגבי ועל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

   מנח ראש קדמי

   אורח החיים היושבני מוביל גם להתפתחות ליקוי יציבה הקרוי מנח ראש קדמי (Forward head posture). יציבה זאת הקרויה “צוואר צב” (Turtle neck) משבשת את המנח הצווארי התקין שבו הראש מונח על הצוואר שמהווה המשך של עמוד השדרה הגבי. בליקוי יציבה זה הצוואר כפוף בבסיסו, הראש מושט לפנים והחלק העליון של הצוואר נמתח לאחור והתוצאה: אובדן האיזון המנח הקדמי-אחורי (balance Sagittal) של עמוד השדרה הצווארי. אובדן זה מוביל לפגיעה ביעילות האנרגטית ומעצים את העומסים המוטלים על עמוד השדרה. אין לשכוח שעומסי היתר הללו עושים דרכם במורד השרשרת הקינטית אל הגב עליון, הגב התחתון, האגן והגפיים.

   היפר לורדוזיס מותני

   דוגמה נוספת לסוג שכיח של יציבה לקויה הוא היפר לורדוזיס מותני. זהו מצב הנוצר כאשר האגן מוטה לפנים וקיים קעור מוגבר של עמוד השדרה המותני (היפר לורדוזיס). העומס הנוסף שנופל על החוליות המותניות בגין שינוי מרכז הכובד יכול להוביל לנזקים מקומיים. בין היתר עלולים להתפתח עקב כך דלקת פרקים, שחיקה ובלאי מואצים וכמובן לכאבי גב כרוניים. עוד לקויות יציבה שכיחות:

   • ישור לורדוזיס צווארי (Cervical hypolordosis)
   • יישור לורדוזיס מותני (Lumbar hypolordosis)
   • כתפיים מורמות (Elevated Shoulder)
   • כתפיים מעוגלות (Rounded shoulders)
   • שכמה מרחפת (Winging Scapula)
   • קיפוזיס – עקשת (Postural thoracic Kyphosis)
   • כפות רגליים פונות החוצה (Externally rotated feet)
   • כפות רגליים פונות פנימה (Pigeon toes)

   ליקויי יציבה איך הן פוגעות בבריאות?

   יציבה לקויה עלולה לגרום למגוון רחב /של פגיעות גופניות וגם לפגיעות מנטליות ונפשיות. כאשר אתם לא מקפידים על יציבה טובה אתם חושפים את הגוף שלכם לעומסי יתר הפוגעים בכם ובבריאותכם ללא הפסקה. למעשה כול מנח שאינו אופטימלי של אחד או יותר מחלקי הגוף יכול להיות מוגדר כיציבה לקויה. בכל הנוגע לעמוד השדרה יציבה לקויה היא יציבה שבה עקומות עמוד השדרה אינם נשמרים במנח הטבעי שלהם. בכל הנוגע למפרקי הגוף יציבה לקויה היא מצב שבו המפרקים בגוף אינם שוהים או פועלים בתחומי טווחי התנועה הנוחים.

   במצב של יציבה לקויה יש עומס מוגבר על חלק אחד או על מספר מצומצם של חלקים בעמוד השדרה או בחלקי הגוף האחרים. הגוף אינו מתנהל באופן חסכוני בכול הנוגע לצריכת אנרגיה ומצוי בסיכון מוגבר להתפתחות נזקים במערכות עצב, שריר ושלד. בגלל שהגוף האנושי פועל על פי העיקרון של שרשרת פתוחה ליקוי תפקודי בקצה אחד של השרשרת עלול להוביל להתפתחות ליקוי תפקודי בחלק אחר של השרשרת. כאשר הראש והצוואר אינם נעים נכון בגלל ליקוי הקרוי מנח ראש קדמי השיבושים והעומסים עלולים להגיע לגב התחתון, למפרקי הירך, ברכיים ועוד.

   תסמונות כאב שמקורן יציבה לקויה

   מגוון רחב של נזקים ותסמונות כאב עלולים להתפתח בגלל ליקויי יציבה. כך למשל מנח ראש קדמי או קיפוזיס יכולים לגרום לכאבי צוואר, כאב ראש, כאבים בגב העליון, הקרנות כאב לגפיים העליונות, לכידות של עצבים פריפריים כולל תסמונת התעלה הקרפלית ועוד. כאבים אלו עלולים להיות תוצאה של נזקים שריריים קלים או נזקים חמורים יותר הכוללים שחיקת סחוסים ופריצת דיסקים בין חולייתיים ולחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים.

   יציבה לקויה של הגב התחתון (היפר לורדוזיס או יישור לורדוזיס מותני) עלולה להוביל להתפתחות כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות כאב לגפיים התחתונות. וגם כאן הנזקים עלולים לכלול פגיעה שרירית כזאת או אחרת אבל גם נזקים לדיסקים הבין חולייתיים, דלקת פרקים ניוונית ועוד. על פי העיקרון הזה אתם כבר מבינים שיציבה לא תקינה של הברכיים כגון ברכי O או ברכי מעלים את הסבירות להתפתחות נזקים בברכיים ועקב כך להתפתחות תסמונות כאב וכך גם לגבי יציבה לא תקינה של מפרקי הירך ועוד.

   השפעות נפשיות של יציבה לקויה

   יציבה לקויה אינה משפיעה רק על אברי הגוף השונים. ליציבה, כך מתברר, ישנה גם השפעה פסיכולוגית משמעותית. מחקר שפורסם בשנת European Journal of Social Psychology Eur. J. Soc. Psychol. 39, 1053–1064) 2009) מצא שיציבה נכונה מעצימה את הביטחון העצמי של האדם במחשבותיו. עוד נמצא שישיבה שפופה משפיעה גם על מצב הרוח ואנשים שבוחרים לשבת כך הם בעלי ערך עצמי וביטחון עצמי נמוכים, מתקשים להתרכז ונוטים לחשוב באופן שלילי. בעלי יציבה טובה משדרים יותר ביטחון ומשדרים יותר נגישות במצבים חברתיים שונים.

   קושי להתאושש אנרגטית

   יציבה לקויה גורמת לגוף שלך לעבוד קשה יותר כדי לבצע את הפעולות הבסיסיות של לשאת את משקל גופכם במצבים שגרתיים. הגוף שלכם ישרוף יותר אנרגיה כדי לשמור אתכם זקופים או לקחת אתכם מנקודה אחת לשנייה כאשר היציבה לקויה לעומת מצב שבו היציבה שלכם תקינה. כאשר היציבה שלכם תקינה תצטרכו פחות שרירים שעובדים פחות קשה כדי לשמור אתכם זקופים. כאשר היציבה שלכם לקויה תצטרכו יותר שרירים העובדים קשה יותר ובאופן שהוא פחות יעיל כדי לשמור אתכם זקופים.  כאשר העקומות של עמוד השדרה תקינות קיים איזון קדמי-אחורי של עמוד השדרה והאגן (Spinopelvic balance) והגוף פועל בתוך חרוט אקונומי של יעיל אנרגטית. ככל שאתם זזים משיווי המשקל זה בגלל ליקויי יציבה כגון עקמת, יישור או הפר לורדוזיס או קיפוזיס כך יצטרך הגוף לעבוד קשה יותר.

   קושי להתאושש מאימונים ולהשתקם מפציעות

   יציבה לקויה גורמת לעומסי יתר וגם לשרפת אנרגיה מוגברת. שני אלה אינם מאפשרים לגוף התאוששות קלה מפעילות גופנית. יתכן ואם אתם סובלים מיציבה לקויה תזדקקו ליותר זמן התאוששות בין אימון גופני אחד למשנהו. גם בנושא החלמה מפציעות יציבה לקויה אינה עוזרת. כדי לאפשר לפציעה לחלוף אנו נדרשים לעתים להעניק לאזור הפצוע מנוחה. יציבה לקויה גורמת לגוף להיות תחת עומסים על בסיס כמעט קבוע. התוצאה עלולה להיות החלמה אטית מפציעות.

   פגיעה בתפקוד של איברים פנימיים

   יציבה טובה והשפעתה על הבריאות
   יציבה טובה והשפעתה על הבריאות

   יציבה לקויה עלולה להפעיל לחצים על אברים פנימיים וכלי דם ולהפריע לתפקודם. כך למשל נמצא שאנשים בעלי יציבה לקויה עלולים לשבש את תנועת המזון בנערכת העיכול וכתוצאה מכך נמצאים בקבוצת סיכון לסבול מעצירות. האופן שבו אתם מחזיקים את גופכם עלול להשפיע גם על זרימת הדם וכתוצאה מכך לגרום ללחץ דם גבוה ואף להשפיע על התפקוד של הריאות ולגרום לנשימה שאינה אופטימלית.

   יציבה טובה המשמעות

   יציבה נכונה היא יציבה המשמרת את הקימורים (kyphotic) והשקעים הטבעיים (lordotic) של העמוד השדרה ומותירה את המפרקים בגופנו "מסודרים" באופן ניטרלי כך שהעומס המוטל על חלקי הגוף השונים מתפזר ונמנע ריכוז עומסים נקודתי מזיק. יציבה טובה היא על כן, בין היתר, גם ערובה למניעת נזקים במערכות שריר ושלד.

   יציבה טובה משמעותה להחזיק נכון את חלקי הגוף השונים נגד כוח המשיכה בעודך עומד, יושב, שוכב או מצוי בכול תנוחה אחרת. יציבה טובה נקנית באמצעות אימון ופיתוח תודעה של שימוש נכון בגוף בעת שהייה במנחים שונים ובעת ביצוע מטלות שונות באופן שאינו יוצר עומסים מיותרים על רקמות הגוף השונות. יציבה טובה בעמידה היא מצב שבו אתם מצליחים להעביר קו ישר שמחבר בין האוזן, כתפיים, ירך, ברך ומרכז הקרסול. בעמידה הגב ישר, כתפיים מיושרות, סנטר מורם, חזה בולט קמעה ובטן מוכנסת.

   כאשר היציבה שלנו טובה העומס על העצמות, על המפרקים ועל השרירים התומכים הוא מינימלי. התוצאות עקב כך יהיו צריכת אנרגיה מופחתת, סיכון מופחת לפציעה של מערכות עצב שריר ושלד כולל כאבי גב וכאבי מפרקים אחרים, סיכון קטן יותר לשחיקת סחוסים ולפתח דלקת פרקים ניוונית. מלבד היתרונות הבריאותיים שיש ליציבה נכונה ניתן למנות שני יתרונות נוספים ובעיני חשובים לא פחות. יתרון אחד הוא אסתטי והיתרון השני הוא פסיכולוגי. יציבה טובה היא גם יציבה יפה יציבה טובה משדרת ביטחון ואמינות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,