יציבה לקויה פוגעת בבריאות
יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

ליציבה טובה תפקיד חשוב בתפקוד גופני תקין ובמניעת נזקים כגון פריצת דיסק, כאבי גב תחתון ועוד. היציבה היא חלון דרכו נשקפת בריאותו של עמוד השדרה בפרט ובריאות הגוף בכלל. קלינאי טוב יכול, באמצעות התבוננות על היציבה בלבד, לזהות את אותם אזורים אנטומיים בגוף החולה שמועדים לעומסים חריגים, לנזקים ולהתפתחות דלקות וכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיציבה לקויה פוגעת בבריאות – רקע

יציבה לקויה היא יציבה שבה קימורי עמוד השדרה אינם נשמרים במנח הטבעי שלהם. המפרקים בגוף אינם שוהים או פועלים בתחומי טווחי התנועה הנוחים. יש עומס מוגבר על חלק אחד או על מספר מצומצם של חלקים בגוף. הגוף אינו חסכוני בכול הנוגע לצריכת אנרגיה ומצוי בסיכון מוגבר להתפתחות נזקים במערכות עצב, שריר ושלד. למעשה כול מנח שאינו אופטימאלי של אחד או יותר מחלקי הגוף יכול להיות מוגדר כיציבה לקויה.

יציבה לקויה אינה משפיעה רק על אברי הגוף השונים. ליציבה, כך מתברר, ישנה גם השפעה פסיכולוגית משמעותית. מחקר שפורסם בשנת European Journal of Social Psychology Eur. J. Soc. Psychol. 39, 1053–1064) 2009) מצא שיציבה נכונה מעצימה את הביטחון העצמי של האדם במחשבותיו. 

דוגמאות שכיחות ליציבה לקויה:

– גב עגול וראש שלוח לפנים

ישיבה שבה הגב עליון מעוגל ושחוח והראש שלוח לפנים היא דוגמא ליציבה לקויה נפוצה. במנח הזה זרימת הדם והנוזל הלימפאטי משתבשת והעומס על חוליות הצוואר והדיסקים הבין חולייתיים גדל. התוצאה ארוכת הטווח לעומס הזה היא שחיקה, דלקות פרקים מוקדמת, כאב ואיכות חיים ירודה. בין הגורמים לסוג הזה של לקות יציבה הם הרגלי ישיבה, תאונות דרכים ופציעות, עבודה עם מחשב ואובדן צפיפות עצם.

כך למשל חלק גדול מהאנשים שמעורבים בתאונות דרכים שבהן נפגע הצוואר מאבדים את הקשת הטבעית של הצוואר. אבדן זה של הקשת הצווארית ושינוי מרכז הכובד גורם להסטה של משקל הראש ולעומס גדול על חוליות עמוד השדרה הצווארי הדיסקים והשרירים ולבלאי מואץ.

– לורדוזיס מותני מוגבר

דוגמה נוספת ליציבה לקויה שכיחה היא כאשר האגן מוטה לפנים והלורדוזה של עמוד השדרה המותני מוגברת. העומס הנוסף שנופל על החוליות המותניות בגין שינוי מרכז הכובד יכול להוביל לדלקות פרקים, שחיקה ובלאי מואצים וכמובן לכאבי גב כרוניים. 

עוד לקויות יציבה שכיחות:

 • – לורדוזיס צווארי מופחת (Cervical hypolordosis)

 • – לורדוזיס מותני מופחת (Lumbar hypolordosis)

 • – כתפיים מורמות (Elevated Shoulder)

 • – כתפיים מעוגלות (Rounded shoulders)

 • – שכמה מרחפת (Winging Scapula)

 • – קמר גבי מוגבר – עקשת (Postural thoracic Kyphosis)

 • – כפות רגליים פונות החוצה (Externally rotated feet)

 • – כפות רגליים פונות פנימה (Pigeon toes)   

יציבה טובה המשמעות

יציבה טובהיציבה נכונה היא יציבה המשמרת את הקימורים (kyphotic) והשקעים הטבעיים (lordotic) של העמוד השדרה ומותירה את המפרקים בגופנו “מסודרים” באופן ניטראלי כך שהעומס המוטל על חלקי הגוף השונים מתפזר ונמנע ריכוז עומסים נקודתי מזיק. יציבה טובה היא על כן, בין היתר, גם ערובה למניעת נזקים במערכות שריר ושלד.  

יציבה טובה משמעותה להחזיק נכון את חלקי הגוף השונים נגד כוח המשיכה בעודך עומד, יושב, שוכב או מצוי בכול תנוחה אחרת. יציבה טובה נקנית באמצעות אימון ופיתוח תודעה של שימוש נכון בגוף בעת שהייה במנחים שונים ובעת ביצוע מטלות שונות באופן שאינו יוצר עומסים מיותרים על רקמות הגוף השונות. יציבה טובה בעמידה היא מצב שבו אתם מצליחים להעביר קו ישר שמחבר בין האוזן, כתפיים, ירך, ברך ומרכז הקרסול. בעמידה הגב ישר, כתפיים מיושרות, סנטר מורם, חזה בולט קמעה ובטן מוכנסת.

כאשר היציבה שלנו טובה העומס על העצמות, על המפרקים ועל השרירים התומכים הוא מינימאלי. התוצאות עקב כך יהיו צריכת אנרגיה מופחתת, סיכון מופחת לפציעה של מערכות עצב שריר ושלד כולל כאבי גב וכאבי מפרקים אחרים, סיכון קטן יותר לשחיקת סחוסים ולפתח דלקת פרקים ניוונית. מלבד היתרונות הבריאותיים שיש ליציבה נכונה ניתן למנות שני יתרונות נוספים ובעיני חשובים לא פחות. יתרון אחד הוא אסטטי והיתרון השני הוא פסיכולוגי. יציבה טובה היא גם יציבה יפה יציבה טובה משדרת ביטחון ואמינות. 

המשך לקרוא אודות כיצד ישיבה נכונה משפיעה על בריאותכם. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן