צליפת שוט אבחון וטיפול

צליפת שוט אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צליפת שוט – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים ופגיעה מתמשכת באיכות החיים. מעורבים בתאונת דרכים? סובלים מצליפת שוט? אבחון וטיפול מהירים צריכים להיות הצעדים הבאים שלכם. צליפת שוט היא תסמונת הנגרמת מתזוזה אלימה ומהירה של הראש לכיוונים שונים. לרוב בגלל תאונת דרכים.

צליפת שוט היא תסמונת שכיחה ביותר הכוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים. ברוב המקרים צליפת שוט מתרחשת כאשר רכב מתנגש מאחור ברכב עומד ברמזור או במקום אחר. לעתים קרובות הנזקים הנובעים מצליפת שוט אינם מטופלים כראוי בין היתר בגלל חוסר הבנה של התסמונת, אבחון וטיפול לקויים. במצבים כרוניים עלולים נפגעי צליפת שוט לסבול גם מבעיות פסיכולוגיות כולל דיכאון ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןצליפת שוט אבחון וטיפול – רקע

הסימנים והתסמינים של צליפת שוט יכולים להתפתח באופן מידי, תוך שעות או לאחר מספר ימים, תלוי במיקום הנזק ובחומרתו. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים שיופיעו בעקבות צליפת שוט יכללו כאבי צוואר ומגבלות תנועה. לפעמים כאשר הנזקים חמורים יותר יתכנו גם נזקים נוירולוגיים קשים ואפילו מוות. יש לעתים שפגיעת ראש וצוואר במהלך תאונת צליפת שוט מעלה את הסיכון לשבץ מוחי. חשוב על כן, אם הייתם מעורבים בתאונה שגרמה לצווארכם להיזרק בעוצמה לאחד הכיוונים, לאבחן מה ניזוק ומהי חומרת הנזק. בניגוד למה שהיה מקובל אסור לקבע לחלוטין את הצוואר אלא אם יש נזק עצבי. חשוב לשמור על טווחי התנועה ובכך לזרז את ההחלמה.

צליפת שוט אבחון

האבחון של תסמונת צליפת שוט כולל לקיחת היסטוריה רפואית שבמהלכה נלמד כול פרט על האופן שהצוואר נחבל, בדיקה גופנית זהירה ובדיקות הדמיה בעיקר כדי לשלול נזקים משמעותיים.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית על הסימנים והתסמינים שנגרמו בגלל צליפת שוט נלמד על מיקום הכאב, ננסה להבין את כיווני הכוחות ומנגנון הפציעה שפעלו על גופכם במהלך תאונת הדרכים או פציעת הספורט, מהו סוג הכאב, מה מפחית ומה מחמיר אותו ועוד. ננסה ללמוד על קיומם של סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבים (מגבלות תנועה, נימול ביד, קושי לנשום, בעיות ראייה ועוד)

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הסימנים והתסמינים שנגרמו בגלל צליפת שוט, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי נשיאת הצוואר או חלקי גוף אחרים שנפגעו ומאפייני התנועה שלהם. נמשש את חלקי הגוף שנפגעו וננסה לאתר את האזורים הפצועים. נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות מתקדמות

לצורך שלילת נזקים משמעותיים ניעזר ברוב המקרים בצילומי רנטגן. במידה ואלו לא יועילו ניעזר גם ב CT או MRI.

השיטה הקנדית לסיווג רמת נזקים

בחלק מהעולם המערבי נהוגה השיטה הקנדית שמסווגת את הנזקים מצליפת שוט על פי חומרת הסימנים והסימפטומים.

דרגה 0 –  אין תלונות על כאבים, נוקשות או סימנים קליניים כלשהם.

דרגה 1 – תלונות על כאבים ונוקשות. אין סימנים קליניים כלשהם.

דרגה 2 – תלונות על כאבים ומגבלות תנועה. יש סימנים קליניים לנזקים.

דרגה 3 – תלונות על כאבים ומגבלות תנועה וכן על חסרים נוירולוגיים. יש סימנים קליניים לנזקים ולחסרים נוירולוגיים.

דרגה 4 – תלונות על כאבים ונוקשות בצוואר, שברים (לרוב בחוליה השנייה C2) ופריקות של חוליות ומפרקים אחרים.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים הוא מערכתי ולא מכני (חום או אובדן משקל בלתי מוסבר) מהווים דגל אדום המחייב הפנייה לחדר מיון לצורך בירור רפואי עמוק. גם סימנים ותסמינים המצביעים על נזק מכני אך עלולים לשאת השלכות בלתי הפיכות על איכות חייו או אפילו על חייו של החולה (אובדן שליטה על הסוגרים, חסרים נוירולוגיים פרוגרסיביים, אובדן שליטה על הגפיים) מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים גם התסמינים שעלולים להעיד על פגיעה בזרימת הדם אל המוח ובכלל זה: סימפטומים (תנועות צוואר המלוות באובדן הכרה, נפילות פתאומיות, ראייה כפולה ועוד).  דגלים צהובים מהווים כול סימן או סימפטום למצוקה נפשית אשר עלולים לעכב את ההחלמה של הנפגע ולהפוך את פגיעתו לכרונית. בין אלו ניתן למנות מתח נפשי, דאגה, דיכאון, חוסר ריכוז, גישה שלילית לטיפול ולאפשרות של החלמה, הימנעות מפעילות חברתית ועוד.

אבחנה מבדלת

יש לשלול מספר גורמי כאב ונוקשות בצוואר ובכלל זה שברים, פריצות דיסק, דימום תוך גולגולתי, דלקת קרום המוח, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, דלקות פרקים ועוד. במקרה של כאבים חדים בחזה בעקבות תאונה מסוג צליפת שוט יש לשלול את האפשרות שמדובר באירוע לב בעיקר אם מדובר באדם מבוגר.

צליפת שוט טיפול עצמי

צליפת שוט אבחון וטיפול
צליפת שוט אבחון וטיפול

זכרו התנהגות נכונה כאשר ישנם כאבים היא קריטית לרפוי עצמי. ההנחיה ולהימנע מכול פעילות של הצוואר עד שהכאב עובר, אינה נכונה ואפילו מזיקה. חוסר תנועה אינו מומלץ שכן די מהר הוא גורם לניוון ולנזקים אחרים אשר מאטים את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל תנועה או פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. מסיבה זו רצוי במידת האפשר, לא להשתמש בתומך צוואר.

בשינה מצאו ככרית מתאימה אשר מאפשרת תנוחה שאינה כואבת. אם תקשיבו, הגוף יספר לכם מהי תנוחת השינה הכי טובה עבורכם. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמות שנפגעו החלמה מלאה.

כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מתסמונת צליפת שוט נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בזעזועים או תנועות חדות של האזור הפגוע.

צליפת שוט טיפול כירופרקטי

כאבי צליפת שוט שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. ברוב המכריע של המקרים כאבי צליפת שוט יכולים להיות מטופלים באופן שמרני על ידי כירופרקט. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. במיעוט המקרים הנזקים מצליפת שוט עלולים לסכן חיים בגלל פגיעה בכלי דם, במערכת הנירולוגית או פגיעה באברים פנימיים.

כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לרוב המכריע של בעיות במערכות עצב, שריר ושלד ובכלל זה בעיות עמוד שדרה. כירופרקט מאומן לאתר ולתקן כול שינוי בתפקוד הביו-מכאני של מפרקים או חוליות פגועים והרקמות סביבם. לאחר שאבחן והגדיר את הבעיה כמכנית והבהיר את מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי. הטיפול ישלב שימוש באמצעים להורדת דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות הכוללות איזון שרירים והנעות של המפרקים או החוליות שנפגעו. פעולות אלו משפרות את תפקוד המפרקים או החוליות, את טווח התנועה שלהם ומפחיתה את הכאבים. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות.

מה הם סיכויי החלמה

איכות ההחלמה מתסמונת צליפת שוט תלויה לרוב בחומרת הנזק, מיקומו והאישיות של הנפגע. אנשים לחוצים ודיכאוניים נוטים למשוך פציעות לאורך זמן רב כך גם אנשים שסבלו מכאבים עוד בטרם נחשפו לצליפת השוט וכאלה שנוטים, כל חייהם, לבקר לעיתים קרובות, אצל רופא המשפחה. בסופו של דבר, על פי מחקרים שונים, הרוב המכריע של נפגעי צליפת שוט מחלימים לחלוטין תוך ימים עד שבועות ורק חלק זעיר מהם נותר מוגבל לחודשים ארוכים ואף שנים.

נסו להימנע מנהיגה במהלך ההחלמה שכן נהיגה עלולה לדרוש תגובות מהירות וסיבובי ראש זריזים שיתכן ובמצבכם לא תוכלו לבצע. הקפידו, בעיקר במהלך ההחלמה, על כרית שינה נוחה ומתאימה. שמרו על יציבה תקינה. אנשים עם יציבה לקויה עלולים להאט את זמן ההחלמה. נסו לשמור על אופטימיות. גם לרוח יש השפעה.

צליפת שוט מניעה

על מנת להוריד את הסיכון להתרחשות צליפת שוט פעלו במספר מישורים במקביל:

צמצמו הסיכון לנזקים מתאונות דרכים

השתמשו בחגורת בטיחות, נהגו בדרכים בטוחות, הימנעו מאלכוהול לפני נהיגה, כוונו את התמיכה לראש במושב הנהג.

הימנעו מנפילות והתנגשויות

תסמונת צליפת שוט עלולה להיגרם גם בגלל  נפילה או התנגשות בין בני אדם או דחיפה של אדם. הקפידו על אימוני שיווי משקל ונסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. התנגשות ברחוב או במגרש הספורט עם אדם או ספורטאי אחר מהווה מנגנון ידוע לצליפת שוט (פציעת ספורט). חבשו קסדות והשתמשו בציוד מגן. הקפידו על הכללים במגרש המשחקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים