צליפת שוט אבחון וטיפול
צליפת שוט אבחון וטיפול

צליפת שוט אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צליפת שוט – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים ופגיעה מתמשכת באיכות החיים. מעורבים בתאונת דרכים? סובלים מצליפת שוט? אבחון וטיפול מהירים צריכים להיות הצעדים הבאים שלכם. צליפת שוט היא תסמונת הנגרמת מתזוזה אלימה ומהירה של הראש לכיוונים שונים. לרוב בגלל תאונת דרכים.

צליפת שוט היא תסמונת שכיחה ביותר הכוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים. ברוב המקרים צליפת שוט מתרחשת כאשר רכב מתנגש מאחור ברכב עומד ברמזור או במקום אחר. לעתים קרובות הנזקים הנובעים מצליפת שוט אינם מטופלים כראוי בין היתר בגלל חוסר הבנה של התסמונת, אבחון וטיפול לקויים. במצבים כרוניים עלולים נפגעי צליפת שוט לסבול גם מבעיות פסיכולוגיות כולל דיכאון ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןצליפת שוט אבחון וטיפול – רקע

הסימנים והתסמינים של צליפת שוט יכולים להתפתח באופן מידי, תוך שעות או לאחר מספר ימים, תלוי במיקום הנזק וחומרתו. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים שיופיעו בעקבות צליפת שוט יכללו כאבי צוואר ומגבלות תנועה. לפעמים כאשר הנזקים חמורים יותר יתכנו גם נזקים נוירולוגיים קשים ואפילו מוות. חשוב על כן, אם הייתם מעורבים בתאונה שגרמה לצווארכם להיזרק בעוצמה לאחד הכיוונים, לאבחן מה ניזוק ומהי חומרת הנזק. בניגוד למה שהיה מקובל אסור לקבע לחלוטין את הצוואר אלא אם יש נזק עצבי. חשוב לשמור על טווחי התנועה ובכך לזרז את ההחלמה.

צליפת שוט אבחון

האבחון של תסמונת צליפת שוט כולל לקיחת היסטוריה רפואית שבמהלכה נלמד כול פרט על האופן שהצוואר נחבל, בדיקה גופנית זהירה ובדיקות הדמיה בעיקר כדי לשלול נזקים משמעותיים.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית על הסימנים והתסמינים שנגרמו בגלל צליפת שוט נלמד על מיקום הכאב, ננסה להבין את כיווני הכוחות ומנגנון הפציעה שפעלו על גופכם במהלך תאונת הדרכים או פציעת הספורט, מהו סוג הכאב, מה מפחית ומה מחמיר אותו ועוד. ננסה ללמוד על קיומם של סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבים (מגבלות תנועה, נימול ביד, קושי לנשום, בעיות ראייה ועוד)

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הסימנים והתסמינים שנגרמו בגלל צליפת שוט, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי נשיאת הצוואר או חלקי גוף אחרים שנפגעו ומאפייני התנועה שלהם. נמשש את חלקי הגוף שנפגעו וונסה לאתר את האזורים הפצועים.  נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות מתקדמות

לצורך שלילת נזקים משמעותיים ניעזר ברוב המקרים בצילומי רנטגן. במידה ואלו לא יועילו ניעזר גם ב CT או MRI.

השיטה הקנדית לסיווג רמת נזקים

בחלק מהעולם המערבי נהוגה השיטה הקנדית שמסווגת את הנזקים מצליפת שוט על פי חומרת הסימנים והסימפטומים.

דרגה 0 –  אין תלונות על כאבים, נוקשות או סימנים קליניים כלשהם.

דרגה 1 – תלונות על כאבים ונוקשות. אין סימנים קליניים כלשהם.

דרגה 2 – תלונות על כאבים ומגבלות תנועה. יש סימנים קליניים לנזקים.

דרגה 3 – תלונות על כאבים ומגבלות תנועה וכן על חסרים נוירולוגיים. יש סימנים קליניים לנזקים ולחסרים נוירולוגיים.

דרגה 4 – תלונות על כאבים ונוקשות בצוואר, שברים (לרוב בחוליה השנייה C2) ופריקות של חוליות ומפרקים אחרים.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים אינו מכאני (חום או אובדן משקל בלתי מוסבר) או שהגורם הוא אמנם מכני אך הסימפטומים מצביעים על נזק אשר עלולות להיות לו השלכות בלתי הפיכות על איכות חייו או אפילו על חייו של החולה (אובדן שליטה על הסוגרים, חסרים נוירולוגיים פרוגרסיביים, אובדן שליטה על הגפיים) מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים גם הסימפטומים הבאים: סימפטומים (תנועות צוואר המלוות באובדן הכרה, נפילות פתאומיות, ראייה כפולה ועוד). סימפטומים אלו עלולים להעיד על פגיעה בזרימת הדם אל המוח.

דגלים צהובים הינם כול סימן או סימפטום למצוקה נפשית אשר עלולים לעכב את ההחלמה של הנפגע ולהפוך את פגיעתו לכרונית. בין אלו ניתן למנות מתח נפשי, דאגה, דיכאון, חוסר ריכוז, גישה שלילית לטיפול ולאפשרות של החלמה, הימנעות מפעילות חברתית ועוד.

אבחנה מבדלת

יש לשלול מספר גורמי כאב ונוקשות בצוואר ובכלל זה שברים, פריצות דיסק, דימומים תוך גולגולתיים, דלקת קרום המוח, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, דלקות פרקים ועוד. במקרה של כאבים חדים בחזה בעקבות תאונה מסוג צליפת שוט יש לשלול את האפשרות שמדובר באירוע לב בעיקר אם מדובר באדם מבוגר.

צליפת שוט טיפול עצמי

צליפת שוט אבחון וטיפול
צליפת שוט אבחון וטיפול

זכרו התנהגות נכונה כאשר ישנם כאבים היא קריטית לרפוי עצמי. ההנחיה ולהימנע מכול פעילות של הצוואר עד שהכאב עובר, אינה נכונה ואפילו מזיקה. חוסר תנועה אינו מומלץ שכן די מהר הוא גורם לניוון ולנזקים אחרים אשר מאטים את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל תנועה או פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. מסיבה זו רצוי במידת האפשר, לא להשתמש בתומך צוואר.

בשינה מצאו ככרית מתאימה אשר מאפשרת תנוחה שאינה כואבת. אם תקשיבו, הגוף יספר לכם מהי תנוחת השינה הכי טובה עבורכם. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמות שנפגעו החלמה מלאה.

כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מתסמונת צליפת שוט נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בזעזועים או תנועות חדות של האזור הפגוע.

צליפת שוט טיפול כירופרקטי

כאבי צליפת שוט שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. ברוב המכריע של המקרים כאבי צליפת שוט יכולים להיות מטופלים באופן שמרני על ידי כירופרקט. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. במיעוט המקרים הנזקים מצליפת שוט עלולים לסכן חיים בגלל פגיעה בכלי דם, במערכת הנוירולוגית או פגיעה באברים פנימיים.

כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לרוב המכריע של בעיות במערכות עצב, שריר ושלד ובכלל זה בעיות עמוד שדרה. כירופרקט מאומן לאתר ולתקן כול שינוי בתפקוד הביו-מכאני של מפרקים או חוליות פגועים והרקמות סביבם. לאחר שאבחן והגדיר את הבעיה כמכאנית והבהיר את מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי. הטיפול ישלב שימוש באמצעים להורדת דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות הכוללות איזון שרירים והנעות של המפרקים או החוליות שנפגעו. פעולות אלו משפרות את תפקוד המפרקים או החוליות, את טווח התנועה שלהם ומפחיתה את הכאבים. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות.

מה הם סיכויי החלמה

איכות ההחלמה מתסמונת צליפת שוט תלויה לרוב בחומרת הנזק, מיקומו והאישיות של הנפגע. אנשים לחוצים ודיכאוניים נוטים למשוך פציעות לאורך זמן רב כך גם אנשים שסבלו מכאבים עוד בטרם נחשפו לצליפת השוט וכאלה שנוטים, כל חייהם, לבקר לעיתים קרובות, אצל רופא המשפחה. בסופו של דבר, על פי מחקרים שונים, הרוב המכריע של נפגעי צליפת שוט מחלימים לחלוטין תוך ימים עד שבועות ורק חלק זעיר מהם נותר מוגבל לחודשים ארוכים ואף שנים.

נסו להימנע מנהיגה במהלך ההחלמה שכן נהיגה עלולה לדרוש תגובות מהירות וסיבובי ראש זריזים שיתכן ובמצבכם לא תוכלו לבצע. הקפידו, בעיקר במהלך ההחלמה, על כרית שינה נוחה ומתאימה. שמרו על יציבה תקינה. אנשים עם יציבה לקויה עלולים להאט את זמן ההחלמה. נסו לשמור על אופטימיות. גם לרוח יש השפעה.

צליפת שוט מניעה

על מנת להוריד את הסיכון להתרחשות צליפת שוט פעלו במספר מישורים במקביל:

צמצמו הסיכון לנזקים מתאונות דרכים

השתמשו בחגורת בטיחות, נהגו בדרכים בטוחות, הימנעו מאלכוהול לפני נהיגה, כוונו את התמיכה לראש במושב הנהג.

הימנעו מנפילות והתנגשויות

תסמונת צליפת שוט עלולה להיגרם גם בגלל  נפילה או התנגשות בין בני אדם או דחיפה של אדם. הקפידו על אימוני שיווי משקל ונסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. התנגשות ברחוב או במגרש הספורט עם אדם או ספורטאי אחר מהווה מנגנון ידוע לצליפת שוט (פציעת ספורט). חבשו קסדות והשתמשו בציוד מגן. הקפידו על הכללים במגרש המשחקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן