מבנה כף היד אנטומיה ותנועה

מבנה כף היד אנטומיה ותנועה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מבנה כף היד – אנטומיה ותנועה מהווים ידע חשוב שבאמצעותו ניתן לאבחן כאבים בכפות ידיים. כף היד האנושית ושורש כף היד חושפים בפנינו את אחד מחלקי הגוף המדהימים והמורכבים ביותר. ישנם חוקרים הסבורים שבמהלך האבולוציה נוצרו יחסי הגומלין בין כפות הידיים לבין המוח שאפשרו את ההתפתחות ההדדית הבלתי פוסקת של המוח מחד ושל מורכבות הביצוע של כפות הידיים מאידך.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ככול שהמוח התפתח כך הוא אפשר לכפות הידיים לבצע פעולות עדינות ומדויקות יותר. ככול שהיכולת של כפות הידיים לבצע מטלות כאלה עלתה כך גם גורה המוח והתפתח. אודות למבנה המופלא של כף היד האנושית וליכולות התפקודיות שלה האדם מסוגל לבצע מגוון אדיר של משימות החל משימוש בכף היד כדי לצייר או לפרוט בעדינות על מיתרי גיטרה וכלה בפירוק קיר בטון באמצעות פטיש כבד.

  {loadposition inside-page}

  מבנה כף היד אנטומיה ותנועה – רקע

  מבנה כף היד האנושית הוא לא פחות מגאוני. זהו מבנה אנטומי מורכב ביותר ובעל יכולת תנועה ותפקוד מדהימים. היכולות המופלאות הללו הנובעות מהמורכבות האנטומית והמורכבות הביו מכנית העצומה של כף היד ושורש כף היד מחייבות שליטה עצבית עילאית של מערכת העצבים המרכזית והפריפרית ואספקת דם תקינה לגפה העליונה. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בכף היד חושף אותה למגוון פציעות שכיחות בשל עומסי יתר. פציעה של כף היד עלולה להתרחש גם בגלל חבלה כמו זו שעלולה להיגרם כתוצאה מנפילה על יד מושטת לפנים.

  בין יתר הההפרעות הבריאותיות שעלולות להוביל להתפתחות כאבים בכפות הידיים נמנה:

  • דלקות עצביות פריפריות ובכלל זה תסמונת התעלה הקרפלית
  • דלקות גידים,
  • מחלות פרקים
  • שברים ופריקות
  • מתיחה או קרעים של רקמות רכות ועוד

  כדי לאבחן את מקור הנזק חשוב להכיר את האנטומיה והביומכניקה של חלקי כף היד השונים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מבנה כף היד – אנטומיה

   עצמות ופרקים

   היד האנושית מורכבת מ- 29 עצמות ועשרות רבות של מפרקים. שלושת החלקים העיקריים של כף היד כוללים את שורש כף היד (wrist) את כף היד (palm) ואת האצבעות (fingers). שורש כף היד מורכב משמונה עצמות קטנות ולא סדירות (Carpal) התחומות בין עצמות המסרק (Metacarpal) לבין עצם הגומד ועצם החישור. השורה המקורבת של עצמות שורש כף היד זו הצמודה לעצמות הגומד והחישור מורכבת מהעצמות שורש כף היד הבאות:

   • עצם הסירה (scaphoid)
   • עצם הסהר (lunate)
   • עצם הטריז (triquetrum)
   • עצם העדשה (pisiform)

   החיבור המפרקי בין קבוצת העצמות של שורש כף היד לעצמות החישור והגומד נוצר באמצעות שתי העצמות הראשונות בשורה המקורבת עצם הסירה ועצם הסהר.

   השורה המרוחקת של עצמות שורש כף היד מורכבת מהעצמות הבאות:

   • העצם רבת הזוויות הגדולה (trapezium)
   • העצם רבת הזוויות הקטנה (trapezoid)
   • עצם הפיקן (capitate)
   • עצם האנקול (hamate)

   חמשת עצמות המסרק (מטאקרפל) הן עצמות ארוכות ומעוגלות הממוקמות בין עצמות שורש כף היד לבין כל אחת מעצמות האצבעות:

   • אגודל
   • אצבע
   • אמה
   • קמיצה
   • זרת

   כל אחת מהאצבעות מלבד האגודל מורכבות משלושה גלילים. לאגודל חסר את הגליל האמצעי. שלושת הגלילים כוללים את:

   • שורת הגלילים המקורבת המופרקת עם עצמות המסרק
   • שורת הגלילים האמצעית
   • שורת הגלילים המרוחקת
   הערה קלינית

   מבחינה קלינית חשוב לזכור שעצם הסירה בשורש כף היד פגיע לשברים שבגלל אספקת דם דלה יחסית אינם מחלימים בקלות. עוד חשוב לדעת שעצמות שורש כף היד מהווים את הקרקעית של התעלה הקרפלית והרצועה הרוחבית הנאחזת בחלק העליון של העצם רבת הזוויות הגדולה ועצם האנקול מהווה את התקרה של התעלה. היצרות של התעלה הקרפלית המשמשת מעבר של גידים, כלי דם ועצב התווך עלולה לגרום לגירוי דלקתי של עצב התווך ולהוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית.

   מפרקים ותנועה

   מספר מפרקים מתפקדים בכף היד האנושית ומאפשרים את התנועה העשירה של היד האנושית. המפרק בין עצמות שורש כף היד ועצם החישור (radiocarpal joint) והמפרקים בין שורת העצמות הראשונה לבין השורה השנייה בשורש כף היד (Midcarpal joints) מאפשרים לכף היד לבצע תנועות של כפיפה ופשיטה וכן הטיה של כף היד (deviation) לכיוון הזרת או לכיוון האגודל. בין עצמות שורש כף היד לבין עצמות המסרק מתפקדים חמישה מפרקים (carpometacarpal joints) כאשר המפרק של האגודל הוא בעל תנועה נרחבת לכול הכיוונים ואילו המפרקים הנותרים מוגבלים יותר.

   המפרקים בין עצמות המסרק מופרקים עם האצבעות (metacarpophalangeal joint) ומאפשרים כפיפה, פשיטה, הרחקה, קירוב ותנועה סיבובית. טווחי התנועה הגדולים יחסית של עצמות המסרק הרביעית והחמישית המופרקים עם הקמיצה והזרת מאפשרים יכולת תנועה עשירה יותר. תפקידם של מפרקים אלו כולל אחיזה (Grasping), קפיצת כף היד לאגרוף (Clenching) ועוד. שני מפרקים בין האצבעות (interphalangeal joints) ממוקמים באצבע, אמה, קמיצה וזרת ומעשירים את תנועת הכיפוף והפשיטה של האצבעות הללו. באגודל מתפקד מפרק אחד בין הגלילים ולמרות זאת תנועת האגודל היא נרחבת במיוחד.

   מבנה כף היד – שרירי כף היד

   שרירי כף היד המכופפים

   מספר רב של שרירים פועלים על שורש כף היד, על כף היד ועל האצבעות. בין יתר השרירים נציין את כופף שורש היד הגומדי (flexor carpi ulnaris) שכפי ששמו מרמז מכופף את כף היד אך עושה זאת עם הטיה לכיוון הזרת. כופף שורש היד החישורי (flexor carpi radialis) שגם הוא מכופף את שורש כף היד אך גם בעל יכולת הטיה של כף היד לכיוון האגודל. כופף האצבעות השטחי (flexor digitorum superficialis) המכופף את ארבעת אצבעות כף היד מלבד האגודל וכן את שורש כף היד. כופף האצבעות העמוק ( flexor digitorum profundus) המכופף את אצבעות כף היד. כופף האגודל הארוך (flexor pollicis longus) המכופף בעיקר את קצה האגודל ומסייע בכיפוף בסיס האגודל.

   שרירי כף היד הפושטים

   פושט שורש היד הגומדי (extensor carpi ulnaris) פושט את שורש כף היד ומאפשר הטיה לכיוון הזרת. פושט שורש היד החישורי פושט את שורש כף יד עם הטיה לכיוון האגודל. פושט שורש היד החישורי הארוך ( extensor carpi radialis longus) הפושט את שורש כף היד עם הטיה לכיוון האגודל. פושט האצבעות (extensor digitorum) פושט את ארבעת האצבעות מלבד האגודל ואת שורש כף היד. פושט האגודל הקצר (extensor pollicis brevis) פושט את הפרק המקורב של האגודל. פושט האגודל הארוך (extensor pollicis longus) הפושט את הפרק המרוחק של האגודל. פושט הזרת ( extensor digiti minimi) הפושט את הזרת.

   השרירים הפנימיים

   מלבד השרירים הללו מתפקדים בתוך כף היד מספר קבוצת שרירים פנימיים (Intrinsic) ובכלל זה השרירים הבין-גרמיים (Interossei) והשרירים התולעיים (lumbricals). לשרירים אלה יכולת לקרב, להרחיק לכופף ולפשוט את האצבעות ולמעשה הם מאפשרים ביצוע תנועות עדינות ומטלות מורכבות במיוחד.

   עצבוב ואספקת דם

   העצבוב של כף היד מגיע מעצב התווך, עצב הגומד ועצב החישור. סיבי עצב אלה המתחילים את דרכם מהצמה הברכיאלית בצוואר יורדים מטה לאורך הגפה העליונה בעודם מעצבבים שרירים שונים. פגיעה בעמוד השדרה הצווארי או במקומות מסוימים לאורך הגפה העליונה עלולים לגרום לפגיעה עצבית בכף היד. את אספקת הדם מקבלת כף היד משני עורקים עיקריים עורק הגומד ועורק החישור. אספקת דם זאת ניתנת באופן מעגלי דבר שמבטיח שאספקת הדם תימשך גם במידה ונגרמת פגיעה חלקית לאחד מכלי הדם.

   תנועה וטווחי תנועה של כף היד

   מבנה כף היד אנטומיה ותנועה
   מבנה כף היד אנטומיה ותנועה

   בכול הנוגע לתפקוד הקינטי כף היד מוגדרת כשרשרת קינטית פתוחה המתחילה בשורש כף היד ומסתיימת באצבעות. המפרקים, העצמות והשרירים הרבים יחד עם אזור נרחב יחסית בקורטקס שאחראי לתחושות ולניהול המוטורי מאפשרים את היכולת לבצע את המגוון הרחב של התנועות הנדרשות בחיי היום יום ומעבר לכך.

   טווחי התנועה התקינים של כף היד כוללים:

   • אמת היד

   פרונציה  וסופינציה 70 – 85 מעלות.

   • שורש כף היד

   פשיטה 30 – 70 מעלות וכפיפה 40 – 80 מעלות, הטיה רדיאלית 10 – 30 מעלות והטיה אולנרית 20 – 40 מעלות.

   • מפרקי האצבעות

   מפרק מטקרפופלנגיאלי פשיטה 0 מעלות כפיפה 90 מעלות, מפרק בינגלילי מקורב פשיטה 0 מעלות כפיפה 120 מעלות, מפרק בינגלילי מרוחק פשיטה 0 מעלות כפיפה 40 – 50 מעלות.

   מנח תפקודי אופטימלי

   מנח התפקוד האופטימלי של שורש כף היד מצוי במצב של פשיטה קלה (כ- 20 מעלות) עם הטיה קלה לכיוון הזרת (כ- 10 מעלות). בזווית זאת כף היד יכולה לייצר יותר עוצמה וחוזק ולתפקד טוב יותר. פעולות בסיסיות רבות מתבצעות במנח אופטימלי זה כולל בין היתר כתיבה, אכילה ועוד. כפיפה קלה של שורש כך היד הופכת את המשימות הללו לקשות יותר לביצוע. המנח התפקודי האופטימלי של כול מפרקי האצבעות מלבד האגודל הוא כפיפה קלה (כ- 20 -45 מעלות).

   המנח התפקודי האופטימלי של האגודל הוא מצב של קירוב וכפיפה קלה (כ- 5 – 10 מעלות). במצב שבו צריך לקבע את כף היד חשוב לעשות זאת עם התחשבות מקסימלית בזוויות הללו.

   קשתות בכף היד

   שלוש קשתות מתפקדות בכף היד. הקשת רוחבית המקורבת ממוקמת בגבול האחורי של התעלה הקרפלית. שלמות הקשת נשמרת על ידי בין היתר הרצועה הקרפלית המהווה את הגג של התעלה הקרפלית. קשת רוחבית נוספת היא הקשת הרוחבית המרוחקת שבגלל שהיא נוצרת באמצעות ראשי עצמות המסרק נקראת גם הקשת של עצמות המסרק. הקשת האחרונה היא הקשת האורכית החוצה את שתי הקשתות המתוארות מעלה. הקשתות הללו מאפשרות איזון בין יציבות ותנועה לצורך אחיזה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.