לאכול ארוחת בוקר או לוותר
לאכול ארוחת בוקר או לוותר

לאכול ארוחת בוקר או לוותר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לאכול ארוחת בוקר או לוותר? אנשים רבים שמעוניינים להפחית משקל שואלים את השאלה הזאת: האם לאכול או לא לאכול ארוחת בוקר? מחד ישנם מחקרים המצביעים על כך שדילוג על ארוחת בוקר יוביל לאכילת יתר מאוחר יותר ואחרים שטוענים שדילוג על ארוחת בוקר יעזור לכם להפחית במשקל.

דילוג על ארוחת הבוקר הופך להיות מנהג. 25% מהאמריקאים מדלגים על ארוחה זאת. חלק אינם אוכלים ארוחת בוקר בגלל שאין להם זמן בבקרים ואילו אחרים עושים זאת מטעמים של דיאטה. האם אכן, ארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביותר ביום שלנו או שמא מדובר בארוחה מיותרת שניתן לוותר עליה ובכך לקדם מאזן קלורי נכון. ישנם מומחים שטוענים שאנשים שאוכלים ארוחת בוקר פחות נוטים לאכול בהמשך היום וישנם מומחים שטוענים שאין באמת הבדל בין מספר הקלוריות שאוכלים במשך היום אלה שסועדים בבוקר לבין אלה שאינם סועדים בבקרים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלאכול ארוחת בוקר או לוותר – רקע

הרמב”ם שלנו מצא חשיבות בארוחת הבוקר. לדעתו נכון לאכול בבוקר כמו מלך בצהריים כמו בן מלך ובערב כמו אביון. מחקר (Circulation, July, 2013) אמריקאי מצא שלארוחת הבוקר יתרונות בריאותיים שאין לזלזל בהם, היא אפילו עשויה להציל את חייכם. על פי המחקר גברים שמדלגים על ארוחת הבוקר מעלים ב27% את הסיכון שלהם לחלות במחלות לב לעומת האנשים שמתחילים את יומם עם “משהו” בבטן. לאלו המדלגים על ארוחת הבוקר סיכון מוגבר למחלות ובכלל זה השמנה, לחלות בסוכרת, לסבול מלחץ דם גבוה ומכולסטרול גבוה בדם.

עם זאת חשוב לציין שישנם גם מחקרים אחרים (Physiol Behav. 2013 Jul 2; 119:9-16) ואת חלקם נסקר כאן שמסכימים שאכן, לאחר דילוג על ארוחת הבוקר אנו מגיעים לארוחת הצהריים רעבים יותר אבל הם טוענים זה לא גורם לנו להשלים את פער הקלוריות ואנו עדיין ניזונים פחות. לטענת החוקרים במחקר המסוים הזה דילוג על ארוחת הבוקר יכול להפחית את כמות הקלוריות הנצרכת שלנו באותו יום בעד 400 קלוריות.

המחקר הגרמני:

במחקר אחר שנערך בגרמניה ופורסם בירחון האמריקאי לתזונה קלינית (The American Journal of Clinical Nutrition) נבדקו 17 אנשים במשך שלושה ימים נפרדים. פעם אחת התבקשו לדלג על ארוחת בוקר, פעם שנייה כאשר אכלו 3 ארוחות מלאות ופעם שלישית כאשר דילגו על ארוחת ערב. למרות השינויים בלוחות הזמנים רכיבי וכמות המזון היו זהים לאורך שלושת הימים. בימים שבו דילגו על ארוחה הושלמו הקלוריות בארוחות הבאות. החוקרים נטרו את כמות הקלוריות שנשרפו על ידי מכשיר מדידה מיוחד וכן בדקו כול יום באמצעות בדיקות דם את רמת הורמונים בדם, את כמות הסוכר בדם, את רמת האינסולין בדם ואת רמת תאי הדם ממערכת החיסונית.

ממצאי המחקר:

לאכול ארוחת בוקר או לוותר
לאכול ארוחת בוקר או לוותר

ביחס לכמות הקלוריות שנצרכה בשלוש הארוחות המלאות דילוג על ארוחה גרמה לשריפת קלוריות גדולה יותר. ביום שדילגו על ארוחת הבוקר שרפו 41 קלוריות ו16 גרם שומן יותר מאשר ביום שבו אכלו 3 ארוחות. ביום שדילגו על ארוחת הערב שרפו 91 קלוריות יותר מאשר ביום שבו אכלו 3 ארוחות מלאות. הקלוריות במקרה הזה מקורן היה מפחמימות ולא משומן. כך שאם המטרה שריפת שומן הרי שוויתור על ארוחת בוקר מצליחה בזה יותר. עוד מצאו החוקרים שדילוג על ארוחת בוקר גורם לרמות גבוהות של סוכר בדם לאחר ארוחת הצהריים. לנוכח רמה גבוהה זו של סוכר הגוף מפריש יותר אינסולין כדי להכניס את הסוכר לתאים. לרמה גבוהה של אינסולין עלולה להיות השלכות בכול הנוגע להתפתחות רעב מוגבר וצורך מוגבר לאכול וגם אפשרות לתנגודת אינסולין. עוד בעיה שנמצאה בקרב אלו שדילגו על ארוחת הבוקר היא מדדים דלקתיים גבוהים.

לסיכום:

דילוג על ארוחה אכן חוסך קלוריות ובמקרה של דילוג על ארוחת הבוקר גם שריפת שומן מוגברת אך עלולות להתלוות לפטנט הזה גם תופעות לוואי שליליות. מדדי דלקת גבוהים, בעיה בוויסות הסוכר ועוד. חשוב לזכור שמדובר על מחקר קטן ולכן אין להתייחס לממצאים הללו כתורה מסיני. יתכן ומחקר שהיה נערך על פני תקופה ארוכה יותר היה מראה על הליכי הסתגלות של הגוף ותוצאות אחרות לחלוטין.

עוד נזכיר שאם אתם רוצים לדלג על ארוחה אז אולי עדיף לוותר על ארוחת הערב או להקדים אותה. וויתור על ארוחת ערב או הקדמה שלה, על פי המחקר הנוכחי מאפשרים שריפת קלוריות מרובה יותר בלי “לשלם” עם תופעות לוואי כלשהן. הבעיה היא כמובן שקשה יותר לוותר על ארוחת הערב כי משעמם מול הטלוויזיה.

The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 105, Issue 6, 1 June 2017

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

  ארוחת בוקר והסיכון לסוכרת העסיקו את החוקרים במחקר המסוקר כאן. מסקנת החוקרים הייתה שארוחת בוקר מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת.…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • דיאטת יו יו

  דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל שלנו. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהאתגר האמתי מגיע…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן