כאבים בגפה העליונה אבחון

כאבים בגפה העליונה אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בגפה העליונה – אבחון מהיר יאפשר מתן טיפול יעיל בפגיעה בגפה הזאת. התפתחות  כאב בחלק זה או אחר של הגפה העליונה הוא עניין שכיח ביותר. כאבים אלו מתפתחים לרוב בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המקומיות או המפרקים לאורך הגפה: כתף, מרפק, שורש כף יד, כף יד והאצבעות. גורמים אפשריים לנזק כזה כוללים פציעה טראומטית, פציעות מעומסי יתר ובגלל מחלות שונות כולל דלקות פרקים. כאבים בגפה העליונה עלולים גם להיות תוצאה של כאב המושלך לגפה בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר הלוחץ על שורש עצב צווארי ומקרין לגפה.

  כמעט כול בני האדם יחוו בשלב כזה או אחר בחייהם כאב בחלק זה או אחר לאורך הגפה העליונה. גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בגפה העליונה הם רבים. עקב החשיבות העצומה של הגפה הזאת לתפקוד שלנו יש לאבחן ובמידת הצורך גם לטפל במהירות האפשרית בכול תלונה על סימנים ותסמינים בחלק זה של הגוף. בכול מקרה של כאבים בגפה העליונה אבחון מהיר משרת את מיטב האינטרסים שלכם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בגפה העליונה אבחון – רקע

   השימוש המסיבי שאנו עושים בידיים שלנו בעבודה, בבית ובמסגרת הפעילות הגופנית חושפים אותן לנזקים מהסוג החוזרני. פעילות שגרתית זאת מספקת לנו אין סוף הזדמנויות להרבות במאמצים הקשורים ביד ולהפעיל את היד באופן לקוי. אנו מקלידים ללא הרף, שולחים הודעות עם הטלפון החכם בלי הפסקה, משחקים במשחקי מחשב ועוד.  אל נשכח גם את התפקיד שיש ליד במצב של נפילה ומעידה. היד נשלחת אוטומטית בתנועת בלימה לכיוון הרצפה כדי למנוע נזקים מהראש והפנים. התוצאה לעתים קרובות מידי היא נזקים טראומטיים לאחד מחלקי היד והתפתחות כאבים בגפה העליונה.

   גורמי כאב בגפה העליונה

   מגוון גורמי הכאב באחד מחלקי הגפה העליונה הוא גדול. כול אחד מהמפרקים לאורך היד עלול להינזק ולגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה:

   כאבי כתף

   כאבים בכתף עלולים להתפתח על רקע של נזקים מקומיים באחת הרקמות בכתף שנגרמו מטראומה, שימוש יתר או מחלות מערכתיות. כאבי כתף יכולים גם להתפתח בעקבות נזקים לרקמות מרוחקות כולל: לחץ על שורש עצב צווארי או חוט השדרה בעקבות בלט, בקע או פריצת דיסק, סרטן ריאות, אוטם שריר הלב, דלקת בכיס המרה או הכבד ועוד.

   כאבי מרפק

   כאבים במרפק עלולים להתפתח על רקע נזקים מקומיים באחת הרקמות במרפק שנגרמו מטראומה, שימוש יתר או מחלה מערכתית. כאבי מרפק עלולים להתפתח גם בגלל נזקים בעמוד השדרה הצווארי הגורמים ללחץ על שורש עצב צווארי ולהקרנות כאב למרפק. גם גירוי עצבי פריפרי של אחד העצבים החוצים את המרפק כולל עצב החישור (Radial nerve), עצב התווך (Median nerve) ועצב הגומד (Ulnar nerve) עלול לגרום לכאבים במרפק.

   כאבי כפות ידיים

   כאבים בכף היד יכולים להתפתח על רקע נזקים מקומיים באחת הרקמות בכף היד שנגרמו מטראומה, שימוש יתר או מחלה מערכתית. כאבי כף יד עלולים להתפתח גם על רקע של נזקים לרקמת מרוחקת כולל בעמוד השדרה הצווארי הגורמים ללחץ על שורש עצב צווארי ולהקרנות כאב למרפק. גם גירוי עצבי פריפרי של אחד העצבים החוצים את כף היד כולל העצב התווך (Median nerve) ועצב הגומד (Ulnar nerve) עלול לגרום לכאבים וסימנים ותסמינים נוספים בכף היד.

   שלבי האבחון של כאבים בגפה העליונה

   כאבים בגפה העליונה אבחון
   כאבים בגפה העליונה אבחון

   ריבוי הגורמים להתפתחות כאבים בגפה העליונה אינו מאפשר טיפול יעיל בלי אבחון מדויק. התהליך האבחוני של כאבים בגפה העליונה מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית, עובר לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך כולל גם ביצוע בדיקות מתקדמות.

   היסטוריה רפואית

   אבחון של כאבים בגפה העליונה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על קיום אפשרי של מחלות בעלות נטייה גנטית כגון שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת שעלולות לגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה. נלמד על מקצועו של החולה, תחביביו, הספורט המועדף עליו. נלמד האם אושפז בעבר בגין חולי כזה או אחר, האם נותח, האם נפצע, האם מטופל תרופתית ועוד.

   נלמד על מה מתלונן החולה, האם הסימנים והתסמינים הופיעו בעקבות אירוע טראומתי או באופן הדרגתי, נבקש שיצביע על מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים ועוד.

   בדיקה גופנית

   לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. לחלק הזה של המפגש עם החולה אנו מגיעים כבר עם רעיונות ראשוניים לגבי הגורם לבעיה. מטרת הבדיקה הגופנית היא איתור מקור הבעיה, שחזור התלונות על כאבים בגפה העליונה, והערכת חומרת הפגיעה.

   תצפית

   הבדיקות תכלולנה תצפית על אופן השימוש של שתי הגפיים כולל זו הבריאה שאליה נשווה את ממצאי הבדיקות. נתבונן גם בצוואר ובגב העליון. נחפש סימנים חיצוניים לבעיה כולל צלקות, נפיחות, שטף דם, אדמומיות ועוד. למעשה בשלב הזה אנו מחפשים כול הסבר חיצוני לתלונה על כאבים בגפה העליונה.

   מישוש

   נמשש חלקי גוף אלה באופן יסודי. נמשש את הצוואר והגב העליון על רקמותיהם, נמשש את הכתף והשרירים המפעילים אותה, נמשש את שרירי הזרוע, את המרפק, שרירי המרפק, את האמה ורקמותיה, את שורש כף היד ואת כף היד האצבעות כולל כבמובן שרירים גידים ועוד. גם כאן נחפש סימנים לפתולוגיה שיבהירו למה יש כאבים בגפה העליונה.

   תנועה

   נניע באופן פסיבי ואקטיבי את הצוואר ואת מפרקי הכתף, מרפק, שורש כף יד וכף יד ונחפש סימנים לליקוי בתבנית התנועה, טווח תנועה מוגבל בגלל כאבים בגפה העליונה, רעשים הבוקעים מאחד המפרקים, סימנים לכאב במהלך התנועה ועוד.

   בדיקות מיוחדות

   נערוך בדיקות מיוחדות שנועדו לזהות פתולוגיות מסוימות בחלקי גוף אלה ולעורר כאבים בגפה העליונה. כולל למשל בדיקות לזיהוי לחץ על שורש עצב בצוואר, בדיקות לאיתור חוסר יציבות במפרק הכתף או המרפק, בדיקות לזיהוי גירוי דלקתי של עצב פריפרי במרפק או בשורש כף היד ועוד.

   בדיקות נוירולוגיות

   נבצע בדיקות נוירולוגיות שתכלולנה בדיקות של החזרי הגידים, בדיקות של הכוח בשרירי הגפה העליונה, בדיקה של החישה בחלקים השונים בגפה העליונה.

   בדיקות מתקדמות

   בשלב הזה אמור להיות לנו מספיק מידע כדי לקבוע אבחון. בכול מקרה של ספק נפנה את החולה לבצע בדיקות מתקדמות. בין הבדיקות שנשקול לקבל להיעזר בהם נימנה אמצעי הדמיה כולל רנטגן, MRI ו/או CT ובדיקות מעבדה לזיהוי דלקות פרקים ודלקות זיהומיות.

   דגלים אדומים וצהובים

   במהלך המפגש שלנו עם החולה ננסה לזהות סימנים ותסמינים שמעלים את הסבירות כי הגורם לכאבי דיים אינו מכאני. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום המחייב הפניה דחופה לבירור רפואי מעמיק. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה:

   • היסטוריה רפואית של סרטן ו/או סימנים ותסמינים המאפיינים סרטן: אובדן משקל בלתי מוסבר
   • סימנים ותסמינים המעידים על בעיית לב: כאבים חריפים בגפה העליונה שמופיעים באופן חד ונילווה להם גם לחץ בחזה
   • כאבים בגפה העליונה שמחמירים במאמץ ופוחתים במנוחה
   • דפורמציה
   • נפיחות חריגה
   • פריחה אדומה על העור
   • חום גבוה
   • כאבים החלו בעקבות טראומה קשה
   • שינויים במבנה היד
   • אובדן קשה של יכולת תנועה
   • כאבים שאינם פוחתים במנוחה
   • חסרים נוירולוגיים משמעותיים כולל חולשה
   • נימול קשה או הירדמות של היד

   סימנים ותסמינים הנובעים מגורמים פסיכולוגיים מהווים דגל צהוב. נוכחות של סימנים ותסמינים מסוג זה עלולה לעכב את ההחלמה של החולה. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה:

   • חרדות
   • דיכאון
   • קשיים בהסתגלות ועוד

   כאבים בגפה העליונה – אבחנה מבדלת

   הפרעות בריאותיות רבות עלולות לגרום להתפתחות כאבים בחלק זה או אחר בגפה העליונה. בין הפתולוגיות שעלולות לגרום להופעת סימנים ותסמינים בגפה העליונה נמנה:

   • גירוי דלקתי של שורש עצב או של חוט השדרה בצוואר. תופעות אלה מתרחשות לרוב בגלל פריצת דיסק צווארי או בגלל שינויים ניווניים בעמוד השדרה הצווארי
   • לכידה של עצב פריפרי בגפה עלולה להוות גורם בין היתר לכאב. דוגמאות ללכידה עצבית כזאת כוללות בין היתר תסמונת התעלה הקוביטלית ותסמונת התעלה הרדיאלית במרפק ותסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד.
   • גם תסמונת מוצא בית החזה עלולה לגרום כאבים בגפה העליונה. תסמונת זאת כוללת אוסף של סימנים ותסמינים ובכלל זה כאבים בגפה העליונה שנגרמים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי.

   כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח גם בגלל:

   • פגיעה בשרירים, בגידים ובשקי הבורסות

   פציעות שכיחות מסוג זה כוללות כמובן נקודות הדק שריריות, קרע או דלקות בגידים או בשרירים בכתף, דלקות גידים במרפק כולל מרפק טניס ומרפק גולף ודלקת גידים בשורש כף היד ובאגודל.

   • מחלות

   כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח גם בגלל מחלות משמעותיות יותר כולל דלקת פרקים שגרונית, גאוט, דלקת זיהומית, גידול סרטני, נמק העצם, שברים ועוד. כול אחת מהפתולוגיות האלה גורמות לסימנים ותסמינים אופייניים לפחות בחלקן. אנו בוחנים את הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית של החולה, מהבדיקה הגופנית ומיתר הבדיקות ושואלים את עצמנו איזו הפרעה בריאותית מתאימה לממצאים הללו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.