כאבים בגפה העליונה אבחון
כאבים בגפה העליונה אבחון

כאבים בגפה העליונה אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בגפה העליונה – אבחון מהיר יאפשר מתן טיפול יעיל בפגיעה בגפה הזאת. התפתחות  כאב בחלק זה או אחר של הגפה העליונה הוא עניין שכיח ביותר. כאבים אלו מתפתחים לרוב בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המקומיות או המפרקים לאורך הגפה: כתף, מרפק, כף יד ושורש כף יד ואצבעות. גורמים אפשריים לנזק כזה כוללים פציעה טראומטית, פציעות משימוש יתר ובגלל מחלות שונות כולל דלקות פרקים. כאבים בגפה העליונה עלולים גם להיות תוצאה של כאב המושלך לגפה בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר הלוחץ על שורש עצב צווארי ומקרין לגפה.

כמעט כול בני האדם יחוו בשלב כזה או אחר בחייהם כאב בחלק זה או אחר לאורך הגפה העליונה. גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בגפה העליונה הם רבים. עקב החשיבות העצומה של הגפה הזאת לתפקוד שלנו יש לאבחן ובמידת הצורך גם לטפל במהירות האפשרית בכול תלונה על סימנים ותסמינים בחלק זה של הגוף. בכול מקרה של כאבים בגפה העליונה אבחון מהיר משרת את מיטב האינטרסים שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בגפה העליונה אבחון – רקע

השימוש המסיבי שאנו עושים בידיים שלנו בעבודה, בבית ובמסגרת הפעילות הגופנית חושפים אותן לנזקים מהסוג החוזרני. פעילות שגרתית זאת מספקת לנו אין סוף הזדמנויות להרבות במאמצים הקשורים ביד ולהפעיל את היד באופן לקוי. אנו מקלידים ללא הרף, שולחים הודעות עם הטלפון החכם בלי הפסקה, משחקים במשחקי מחשב ועוד.  אל נשכח גם את התפקיד שיש ליד במצב של נפילה ומעידה. היד נשלחת אוטומטית בתנועת בלימה לכיוון הרצפה כדי למנוע נזקים מהראש והפנים. התוצאה לעתים קרובות מידי היא נזקים טראומטיים לאחד מחלקי היד והתפתחות כאבים בגפה העליונה.

גורמי כאב בידיים

מגוון גורמי הכאב באחד מחלקי הגפה העליונה הוא גדול. כול אחד מהמפרקים לאורך היד עלול להינזק ולגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה:

כאבי כתף

כאבים בכתף עלולים להתפתח על רקע של נזקים מקומיים באחת הרקמות בכתף שנגרמו מטראומה, שימוש יתר או מחלות מערכתיות. כאבי כתף יכולים גם להתפתח בעקבות נזקים לרקמות מרוחקות כולל: לחץ על שורש עצב צווארי או חוט השדרה בעקבות בלט, בקע או פריצת דיסק, סרטן ריאות, אוטם שריר הלב, דלקת בכיס המרה או הכבד ועוד.

כאבי מרפק

כאבים במרפק עלולים להתפתח על רקע נזקים מקומיים באחת הרקמות במרפק שנגרמו מטראומה, שימוש יתר או מחלה מערכתית. כאבי מרפק עלולים להתפתח גם בגלל נזקים בעמוד השדרה הצווארי הגורמים ללחץ על שורש עצב צווארי ולהקרנות כאב למרפק. גם גירוי עצבי פריפרי של אחד העצבים החוצים את המרפק כולל עצב החישור (Radial nerve), עצב התווך (Median nerve) ועצב הגומד (Ulnar nerve) עלול לגרום לכאבים במרפק.

כאבי כפות ידיים

כאבים בכף היד יכולים להתפתח על רקע נזקים מקומיים באחת הרקמות בכף היד שנגרמו מטראומה, שימוש יתר או מחלה מערכתית. כאבי כף יד עלולים להתפתח גם על רקע של נזקים לרקמת מרוחקת כולל בעמוד השדרה הצווארי הגורמים ללחץ על שורש עצב צווארי ולהקרנות כאב למרפק. גם גירוי עצבי פריפרי של אחד העצבים החוצים את כף היד כולל העצב התווך (Median nerve) ועצב הגומד (Ulnar nerve) עלול לגרום לכאבים וסימנים ותסמינים נוספים בכף היד.

שלבי האבחון של כאבים בגפה העליונה

כאבים בגפה העליונה אבחון
כאבים בגפה העליונה אבחון

ריבוי הגורמים להתפתחות כאבים בגפה העליונה אינו מאפשר טיפול יעיל בלי אבחון מדויק. התהליך האבחוני של כאבים בגפה העליונה מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית, עובר לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך כולל גם ביצוע בדיקות מתקדמות.

היסטוריה רפואית

אבחון של כאבים בגפה העליונה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על קיום אפשרי של מחלות בעלות נטייה גנטית כגון שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת שעלולות לגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה. נלמד על מקצועו של החולה, תחביביו, הספורט המועדף עליו. נלמד האם אושפז בעבר בגין חולי כזה או אחר, האם נותח, האם נפצע, האם מטופל תרופתית ועוד.

נלמד על מה מתלונן החולה, האם הסימנים והתסמינים הופיעו בעקבות אירוע טראומתי או באופן הדרגתי, נבקש שיצביע על מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים ועוד.

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. לחלק הזה של המפגש עם החולה אנו מגיעים כבר עם רעיונות ראשוניים לגבי הגורם לבעיה. מטרת הבדיקה הגופנית היא איתור מקור הבעיה, שחזור התלונות על כאבים בגפה העליונה, והערכת חומרת הפגיעה.

תצפית

הבדיקות תכלולנה תצפית על אופן השימוש של שתי הגפיים כולל זו הבריאה שאליה נשווה את ממצאי הבדיקות. נתבונן גם בצוואר ובגב העליון. נחפש סימנים חיצוניים לבעיה כולל צלקות, נפיחות, שטף דם, אדמומיות ועוד. למעשה בשלב הזה אנו מחפשים כול הסבר חיצוני לתלונה על כאבים בגפה העליונה.

מישוש

נמשש חלקי גוף אלה באופן יסודי. נמשש את הצוואר והגב העליון על רקמותיהם, נמשש את הכתף והשרירים המפעילים אותה, נמשש את שרירי הזרוע, את המרפק, שרירי המרפק, את האמה ורקמותיה, את שורש כף היד ואת כף היד האצבעות כולל כבמובן שרירים גידים ועוד. גם כאן נחפש סימנים לפתולוגיה שיבהירו למה יש כאבים בגפה העליונה.

תנועה

נניע באופן פסיבי ואקטיבי את הצוואר ואת מפרקי הכתף, מרפק, שורש כף יד וכף יד ונחפש סימנים לליקוי בתבנית התנועה, טווח תנועה מוגבל בגלל כאבים בגפה העליונה, רעשים הבוקעים מאחד המפרקים, סימנים לכאב במהלך התנועה ועוד.

בדיקות מיוחדות

נערוך בדיקות מיוחדות שנועדו לזהות פתולוגיות מסוימות בחלקי גוף אלה ולעורר כאבים בגפה העליונה. כולל למשל בדיקות לזיהוי לחץ על שורש עצב בצוואר, בדיקות לאיתור חוסר יציבות במפרק הכתף או המרפק, בדיקות לזיהוי גירוי דלקתי של עצב פריפרי במרפק או בשורש כף היד ועוד.

בדיקות נוירולוגיות

נבצע בדיקות נוירולוגיות שתכלולנה בדיקות של החזרי הגידים, בדיקות של הכוח בשרירי הגפה העליונה, בדיקה של החישה בחלקים השונים בגפה העליונה.

בדיקות מתקדמות

בשלב הזה אמור להיות לנו מספיק מידע כדי לקבוע אבחון. בכול מקרה של ספק נפנה את החולה לבצע בדיקות מתקדמות. בין הבדיקות שנשקול לקבל להיעזר בהם נימנה אמצעי הדמיה כולל רנטגן, MRI ו/או CT ובדיקות מעבדה לזיהוי דלקות פרקים ודלקות זיהומיות.

דגלים אדומים וצהובים

במהלך המפגש שלנו עם החולה ננסה לזהות סימנים ותסמינים שמעלים את הסבירות כי הגורם לכאבי דיים אינו מכאני. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום המחייב הפניה דחופה לבירור רפואי מעמיק. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה היסטוריה רפואית של סרטן ו/או סימנים ותסמינים המאפיינים סרטן: אובדן משקל בלתי מוסבר, סימנים ותסמינים המעידים על בעיית לב: כאבים חריפים בגפה העליונה  שמופיעים באופן חד ונילווה להם גם לחץ בחזה. כאבים בגפה העליונה שמחמירים במאמץ ומרפים במנוחה.

כמו כן: דפורמציה, נפיחות חריגה. פריחה אדומה על העור, חום, כאבים החלו בעקבות טראומה קשה, שינויים במבנה היד, אובדן קשה של יכולת תנועה, כאבים שאינם פוחתים במנוחה, חסרים נוירולוגיים משמעותיים כולל חולשה, נימול קשה או הירדמות של הידסימנים ותסמינים הנובעים מגורמים פסיכולוגיים מהווים דגל צהוב. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה, חרדות, דיכאון ,קשיים בהסתגלות ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים מסוג זה עלולה לעכב את ההחלמה של החולה.

כאבים בגפה העליונה – אבחנה מבדלת

הפרעות בריאותיות רבות עלולות לגרום להתפתחות כאבים בחלק זה או אחר בגפה העליונה. בין הפתולוגיות שעלולות לגרום להופעת סימנים ותסמינים בגפה העליונה נמנה גירוי דלקתי של שורש עצב או של חוט השדרה בצוואר. תופעות אלה מתרחשות לרוב בגלל פריצת דיסק צווארי או בגלל שינויים ניווניים בעמוד השדרה הצווארי. גם לכידה של עצב פריפרי בגפה עלולה להוות גורם בין היתר לכאב. דוגמאות ללכידה עצבית כזאת כוללות בין היתר תסמונת התעלה הקוביטלית ותסמונת התעלה הרדיאלית במרפק ותסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. עוד תסמונת שעלולה לגרום כאבים בגפה העליונה היא תסמונת מוצא בית החזה. תסמונת זאת כוללת אוסף של סימנים ותסמינים ובכלל זה כאבים בגפה העליונה שנגרמים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי.

כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה בשרירים, בגידים ובשקי הבורסות ועוד. פציעות שכיחות מסוג זה כוללות כמובן נקודות הדק שריריות, קרע או דלקות בגידים או בשרירים בכתף, דלקות גידים במרפק כולל מרפק טניס ומרפק גולף ודלקת גידים בשורש כף היד ובאגודל. כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח גם בגלל מחלות משמעותיות יותר כולל דלקת פרקים שגרונית, גאוט, דלקת זיהומית, גידול סרטני, נמק העצם, שברים ועוד. כול אחת מהפתולוגיות האלה גורמות לסימנים ותסמינים אופייניים לפחות בחלקן. אנו בוחנים את הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית של החולה, מהבדיקה הגופנית ומיתר הבדיקות ושואלים את עצמנו איזו הפרעה בריאותית מתאימה לממצאים הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן