כמה זמן נשאר לי לחיות

כמה זמן נשאר לי לחיות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כמה זמן נשאר לי לחיות? רוב בני האדם רוצים חיים ארוכים יותר. אורך החיים נקבע על ידי גנטיקה ועוד מספר גורמים משפיעים כמו למשל פעילות גופנית. כדי לחיות יותר שנים בני אדם עושים מאמצים לשמור על תזונה בריאה, נמנעים מהשמנה, מבצעים פעילות גופנית ועוד. מידי פעם האדם שואל עצמו כמה זמן נשאר לי לחיות? מתברר שישנן שיטות שבאמצעותן ניתן להעריך את אורך החיים הצפוי לכול אחד מאיתנו. אבל, כרגיל אין הסכמה גורפת לגבי מהי השיטה היעילה והמדויקת ביותר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  חוקרים הגיעו למסקנה שהשיטה להעריך את תוחלת החיים המתבססת על מדידה של אורך הטלומרים המצויים בקצוות של הדנ"א אינה מדויקת מספיק. לטענתם השיטה שמודדת את הגיל של הנבדק ואת היכולת שלו לעלות מדרגות או ללכת מרחק קצר מדויקת יותר. החוקרים מציעים לא לבזבז כסף על מדידה יקרה של אורך הטלומרים כדי לדעת כמה זמן נשאר לחיות. השיטה שהם מציעים זולה יותר ונגישה יותר.

  {loadposition inside-page}

  כמה זמן נשאר לי לחיות – רקע

  כמה זמן נשאר לי לחיות
  כמה זמן נשאר לי לחיות

  בגרעין של כול אחד מהתאים בגוף נמצאים 23 זוגות של כרומוזומים ובסך הכול 46 כרומוזומים.כול כרומוזום מורכב ממולקלה ארוכה (פחות או יותר באורך מטר) ומפותלת של גנים וחלבונים נוספים – דנ"א. זהו למעשה החומר התורשתי שקובע את מגוון התכונות והיכולות שלנו כולל למשל עם נסבול מעוורון צבעים ועוד. שני הקצוות של הכרומוזומים מוגנים על ידי טלומרים. ללא הגנת הטלומרים הכרומוזומים ואיתם המידע הגנטי עלולים היו להינזק.

  התאים בגופנו מתחלקים שוב ושוב עד להזדקנותם ומותם ובכול חלוקה הטלומר מתקצר. מכאן התפיסה שניתן להעריך את תוחלת חיי התא על סמך אורך הטלומר ותהליך התקצרותו: טלומר ארוך משמעותו יותר מחזורי חלוקה וחיי תא ארוכים יותר, טלומר קצר משמעותו מעט מחזורי חלוקה ומות מהיר של התא. באופן כללי נמצא שאנשים מבוגרים היו בעלי תאים עם טלומרים קצרים יותר בהשוואה לאנשים צעירים. בהתבסס על הממצא הזה חוקרים רבים פונים לבדיקה של אורך הטלומרים כדי לענות על השאלה כמה זמן נשאר לי לחיות

  המחקר

  החוקרים בדקו מידע אודות שיעורי התמותה בקרב אנשים מבוגרים מעל גיל 53 בארצות הברית, קוסטה ריקה וטאיוואן. מטרת המחקר הייתה להשוות את היכולת לחזות את הסיכון למות בטווח של 5 שנים באמצעות נתונים בסיסים כגון גיל, יכולת תנועה והרגלי עישון לעומת מדידת אורכו של הטלומר בתאים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   הדיוק בשיטת מדידת אורך הטלומר בתאים לצורך הערכת תוחלת חיי התא טוב רק במעט מזו המושגת על ידי הטלת מטבע. נתונים כמו גיל, דיווח על בעיות בריאות, יכולת תנועה, יכולת קוגניטיבית, הרגלי עישון, פעילות גופנית, סמנים של דלקות, מדידת תפקודי כליה ועוד מסוגלים להעניק הערכות הרבה יותר מדויקות.

   מסקנות המחקר

   אין הוכחות לכך שרופאים צריכים למדוד את אורך הטלומר על מנת להעריך את תוחלת חייו של החולה. הרבה יותר זול וקל לשאול מה גיל החולה מאשר לאסוף דם, לחלץ ממנו דנ"א ולמדוד את אורך הטלומרים. עקב ממצאים אלו החוקרים גם ממליצים להימנע מקניית ערכות למדידה עצמית של אורך הטלומרים וצריכת תוספים שנועדו לתחזוקה של הטלומרים.

   PLoS One, online April 6, 2016

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם