האם החולה המודרני הוא חכמולוג
האם החולה המודרני הוא חכמולוג

האם החולה המודרני הוא חכמולוג

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


האם החולה המודרני הוא חכמולוג? חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ’ אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו “הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו”. החולים, בעידן האינטרנט ובמיוחד בעזרת גוגל, חושבים אחרת. האם הגישה הזאת הופכת את החולה המודרני לטרדן? האם בגלל זה החולה המודרני הוא חכמולוג?

מי שמגיע מדי פעם בפעם לביקור אצל רופא, עלול להיתקל לעתים ברופאים קצרי רוח וחסרי סבלנות לשאלות ובקשות להסברים. יחס זה גורם לחלק מהחולים להימנע משאלות ולנסות להשלים מידע באופן עצמאי. בעידן האינטרנט השגת מידע אינה מהווה בעיה. הרבה פעמים החולים רצים לאינטרנט ולומדים את המידע שהרופאים החסירו מהם. יחד עם זאת יש לזכור שבגלל חוסר היכולת של חולה מודרני לשלוף את המידע הנכון המידע אותו יקבל מ”ד”ר גוגל” אינו מושלם ועלול לגרום לפחדים ודאגות מיותרות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהאם החולה המודרני הוא חכמולוג – רקע

מערכת היחסים בין החולה המודרני לבין הרופא שמטפל בו השתנתה לנצח. הימים שבהם הרופא אמר והחולה ביצע אינם קיימים יותר. בעידן של האינטרנט שבו המידע נמצא בטווח של הקלדה או שניים החולים רוצים להבין מה הבעיה, מה גורם לה וגם לדווח לכם שהם כבר קראו אודות הבעיה שלהם באינטרנט. הרופא צריך להתעמת (בגבול הטעם הטוב) עם האבחונים הללו שמציג בפניו החולה המודרני ולהסביר בסבלנות למה האבחון שלו הוא הנכון. האם זה צריך לאיים עלינו? לדעתי לא. לדעתי החולה מודרני הוא חולה חכם יותר המעודכן ומבין היטב מהי הבעיה שלו. החולה המודרני ניתן לגיוס בצורה קלה יותר לטובת התנהלות נכונה המחייבת מודעות עמוקה ושינוי ארגונומי יסודי. מערכת היחסים שאנו צריכים לשאוף אליה (עד העידן שבו מחשבים יטפלו בנו) היא מערכת יחסים של שיתוף ועבודת צוות.

האם החולה המודרני הוא חכמולוג
האם החולה המודרני הוא חכמולוג

לרופאים לא נוח אם החולה המודרני

לדברי פרופ שמואל אידלמן (אוניברסיטת חיפה, 30.04.06), אותם הרופאים קצרי הרוח בהם אנו נתקלים גם לא ממש אוהבים כשאנחנו מחפשים את התשובות לשאלות לבד, ברחבי האינטרנט. לדברי פרופ אידלמן, העומד בראש מוקד חדש לחקר יחסי מטפל-מטופל בתחום הבריאות שהוקם באוניברסיטת חיפה, “לרופאים רבים בישראל עדיין לא נוח כאשר מטופל לומד וקורא על מחלתו באינטרנט ובמאגרי מידע”,

לדבריו: “רופאים רבים לא מודעים לכך שעידוד המטופלים ללמוד על מחלתם יכול לגרום להוזלת עלויות הטיפול, לקיצור תהליכים וגם הגדלת שביעות הרצון ושיתוף הפעולה של המטופל”. “אם המטופל לא יהפוך לשותף מלא בתהליך הטיפול, יהיה קשה מאוד לשפר את איכות חייו ולהקל על סבלו. קבלת החלטות משותפות, כאשר המטופל נמצא במוקד, עשויה להביא להגדלת יחסי האמון ברופא ובטיפול המוצע”.

ואולם לדעתו של פרופ אידלמן החוקר את יחסי מטפל-מטופל בתחום הבריאות בישראל ציבור המטופלים בישראל הולך ומשתנה – מאנשים שהיו מוכנים להיות פסיביים, לאנשים שלומדים את הבעיה וגם מודעים למה שקורה להם. “בין אם הרופא רוצה או לא, התמורות קיימות ועליו לדעת כיצד להתמודד איתן ואיך לנצל אותן בצורה הטובה ביותר”. החולה המודרני הוא נתון שצריך ללמוד לקבל ולהפיק ממנו את המיטב.

איכות המידע באינטרנט

באינטרנט ניתן למצוא חלקים נכבדים מהידע האנושי כולל הידע הרפואי. הבעיה היא האיתור. מחד, מידע מדויק עשוי לאפשר לנו לקחת החלטות נכונות לגבי הבעיות הרפואיות שלנו ומאידך התנהלות המתבססת על מידע לקוי עלולה להזיק לנו. אז איך נפריד מוץ מבר? נסו להעריך את איכות הכותבים באתר באמצעות קריאה אודותם, קראו באתר באופן נרחב גם נושאים אחרים, הצליבו מידע מקביל מאתרים אחרים, האם האתר מדורג גבוה בגוגל? האם ישנם קישורים למקורות המאמרים?

להתייעץ עם ד”ר גוגל? רעיון טוב

במחקר שנערך באוסטרליה הגיעו החוקרים למסקנה שגלישה באינטרנט כדי ללמוד על ההפרעות שעלולות לגרום לתסמינים שלנו הוא דבר טוב. מתברר שגלישה כזאת מכינה את החולה המודרני לפגישה עם הרופא שלכם באופן טוב יותר. במחקר המסוים הזה (Medical Journal of Australia Published online: 20 August 2018). החיפושים באינטרנט אחר מידע העוסק בענייני בריאות הם אדירים. על פי מקורות שונים מדובר בנפח התופס כ- 5% מכלל החיפושים ברשת האינטרנטית. 33% מהאנשים שרוצים להגיע לחדר מיון עקב בעיה מסוימת ערכו חיפוש על הנושא לפני כן.

במחקר המצוין כאן מצאו החוקרים ש- 132 מקרב 195 מחפשי המידע באינטרנט הסכימו או הסכימו מאוד שחיפוש המידע באינטרנט עזר להם לתקשר עם הרופא שלהם באופן יעיל יותר. 155 מקרב מחפשי המידע הסכימו או הסכימו מאוד שחיפוש המידע באינטרנט הועיל להם להבין טוב יותר את ההסברים של הרופא.  155 מקרב מחפשי המידע הסכימו או הסכימו מאוד עם המשפט שאמר שהחיפוש הועיל להם למקד את השאלות שלהם וכך גם לקבל מידע מדויק יותר מהרופא.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • האם הגיע דואר אלקטרוני עבורי

  הדואר האלקטרוני הגיע? המשפט הזה נושא אחריו מתח נפשי תמידי שעל ציר הזמן עלול לגבות מאיתנו מחיר בריאותי. לחצים נפשיים…

 • האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

  האם השימוש במחשב פוגע בבריאות? סקר שנערך באתרנו ושאל את השאלה הזאת העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש…

 • האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

  רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה.…

 • האם הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה

  הליכה לצמצום נזקי הישיבה היא רעיון נחמד אבל לא מספק. רוב האנשים בעידן המודרני עובדים בישיבה. על פי מחקרים שונים…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • תודה שפנית אלינו. אנו ניצור איתך קשר בהקדם האפשרי. בנתיים, אנו מזמינים אותך להמשיך לגלוש באתר שלנו וליהנות מתכניו המגוונים. בברכה…

 • הגעה למרפאה

  הגעה למרפאה לכירופרקטיקה פציעות ספורט ושיקום אפשרית באמצעות רכב פרטי, מונית או אוטובוס. המרפאה שלנו ממוקמת במתחם הכניסה של מועדון…

 • הבהרה משפטית

  הבהרה משפטית המפורטת מטה מגדירה את התוקף ואת הזכויות על החומר הכתוב באתר. המידע המופיע באתר מיועד רק לצרכי לימוד…

 • נגישות

  מסמך נגישות זה מפרט את בסיס החזון שלנו שבו עומדת התפיסה שלכול אדם בלי קשר למינו, גזעו דתו או רמת…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן