קרע במיניסקוס טיפול
קרע במיניסקוס טיפול

קרע במיניסקוס טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קרע במיניסקוס – טיפול מהיר עשוי למנוע צורך בניתוח. המיניסקוס היא כרית סחוסית שמצויה במפרק הברך בין עצם הירך לעצם השוק. קרע במיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה ובכלל זה מיחושים ומגבלות תנועה.

המיניסקוס היא רקמה סחוסית בצורת האות C שתפקידה הוא בין היתר לשכך את הזעזועים בברך ולאפשר לעצם הירך להחליק על עצם השוק. בכול ברך יש צמד מיניסקוסים אחד בכול צד של המפרק. אחד בצד החיצוני של המפרק והשני בצד הפנימי של המפרק. נזק למיניסקוס עלול לשבש את התפקוד של הרקמה הזאת ובכך לגרום נזקים נוספים לברך ולמפרקים האחרים במעלה השרשרת הקינטית כולל למפרקי הירך, לגב ולאגן. ככול שאנו מתבגרים הסיכון לקרע במיניסקוס עולה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןקרע במיניסקוס טיפול – רקע

קרע במיניסקוס מתרחש לרוב בגלל סיבוב מהיר של הברך בעוד כף הרגל נותרת נטועה במקומה. גורמים נוספים כוללים הרמת משא כבד, נזקי חבלה ועד. אחד מגורמי הסיכון לקרע במיניסקוס הוא גיל. ככול שאנו מתבגרים הסיכון לכך עולה. את הקרע במיניסקוס מכנים על פי צורתו. הסימנים והתסמינים בגין קרע במיניסקוס עשויים לנוע מכאב ונפיחות קלים ועד חוסר יכולת להניע את הברך.

בדיקה גופנית יכולה לאבחן נזקים במיניסקוס ברמה גבוהה של ודאות אך אינה יכולה לקבוע באופן חד משמעי את חומרת הנזק ומיקומו המדויק. MRI יועיל בהשלמת המידע הזה. יכולת ההחלמה של הקרע במיניסקוס תלויה באספקת הדם. סיכויי החלמה טובים יותר יש לקרע מיניסקוס שנמצא בשוליים החיצוניים, אזור שנהנה מאספקת דם טובה יותר. עם זאת חשוב לזכור שתהליכים ניווניים אינם פוסחים גם על כלי הדם הללו וזרימת הדם למיניסקוס פוחתת עם הגיל.

קרע במיניסקוס אבחון

קרע במיניסקוס טיפול
קרע במיניסקוס טיפול

אבחון מהיר של קרע במיניסקוס יאפשר טיפול יעיל יותר וימנע או יצמצם את הסיכוי למנוע התפתחות בעיות כרוניות בברך. אבחון של קרע במיניסקוס מתחיל מלמידה קפדנית של תולדות החולה, עובר לבדיקה הגופנית וניעזר במגוון בדיקות דימות. יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בהדמיה יקרה כדי לאבחן קרע במיניסקוס. קלינאי בעל ניסיון יכול לאבחן קרע כזה ברמת דיוק גבוהה ומבלי לאבד זמן להתחיל לטפל בו.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים אודות מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית של הברך ושל הגפה התחתונה.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את התסמינים שלכם, להצביע על מיקום המיניסקוס הפגוע ולהעריך את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ו/או העמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של הברך, בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. קיימות מספר בדיקות שייעודן זיהוי קרע במיניסקוס. בדיקת מקמורי (McMurray test) הקרויה על שמו של המנתח האורתופדי הבריטי שעשה בה שימוש לראשונה, נחשבת לאחת האמינות שבהן. במהלך הבדיקה נכופף את הברך ונבצע רוטציות חוזרות ונשנות בעצם השוק. תחושה של רעש (קליק) בתוך המפרק מהווה סימן לקרע אפשרי במיניסקוס.

דימות ומעבדה

במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. MRI מהווה מכשיר הבדיקה האמין ביותר לזיהוי קיומו, מיקומו וחומרתו של הקרע במיניסקוס.

דגלים אדומים

נוכחות של תסמינים כגון חום גוף גבוה, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הברך אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

אבחנה מבדלת

מגוון רחב של פציעות ומחלות עלול לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים בברכיים הדומים לאלו הנגרמים בגלל נזק למיניסקוס. במהלך התהליך האבחוני נתבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מההדמיה ובדיקות מעבדה כדי לשלול או לאשר את האבחון שלנו. בין התסמונות שיש לקחת בחשבון ולשלול אותן נמנה:

פגיעות ברך אחרות

פתולוגיות אחרות בברך כמו קרע רצועות בברך, דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית או דלקת אחרת, אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis dissecans) הגורמת לשחרור חתיכות קטנות של סחוס ועצמות לתוך המפרק המעורב, נמק בעצם ועוד.

פגיעה בגב התחתון

נזקים בגב התחתון כולל דלקת בפרקי עמוד השדרה המותני, דלקת בפרקי העצה והכסל באגן וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים לגרום כאבים בגב התחתון וסימנים ותסמינים של סיאטיקה ובכלל זה כאב המושלך אל הברך. במקרה הזה נגלה שמלבד הכאבים האמורים יהיו גם חסרים נוירולוגיים לאורך הרגל ועוד.

קרע במיניסקוס טיפול

כאמור אין להזניח קרע במיניסקוס ומאידך גם אין צורך לרוץ לנתח. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות לא מצאו יתרון בניתוח ברך בגלל קרע במיניסקוס. הטיפול צריך להיות שמרני כלומר ללא ניתוחים וככול האפשר גם ללא שימוש בתרופות.

טיפול עצמי

קרע זעיר במיניסקוס הממוקם באופן שאינו מפריע לתנועת הברך יכול להיות מטופל באופן שמרני ולהחלים ללא טיפול תוך שבועות ספורים. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. זכרו התנהגות נכונה כאשר הברך מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

הרבה פעמים, הימנעות מתנועות ו/או מנחים הגורמים לכאב ובמידת הצורך שימוש בקביים וחבישה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לברך עשויים להפחית את עוצמת הכאב. זכרו לאחר היעלמות הכאב אתם עדין פגיעים ועליכם להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר ריפוי יסודי יותר של המיניסקוס. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי

קרע מיניסקוס שמוסיף לכאוב באופן חמור או אינו מגיב לטיפול עצמי מחייב עזרה מקצועית. כירופרקטיקה יודעת לתת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבי ברכיים הנובעים גם מקרע מיניסקוס. כירופרקט מוכשר לאתר ולטפל ברוב תסמונות הכאב בברך שנגרמות בגלל נזקים לרקמות הברך השונות בעקבות חבלה, עומס יתר ו/או שיבושים בתפקוד הביו-מכאני.

מטרת הטיפול הראשונית

המטרת הטיפול הראשונית היא עצירה של הדימום בתוך הברך והנזקים בתוך הברך. הטיפול בקרע במיניסקוס ובברך הדלקתית נעשה בשלב הראשון באמצעות מנוחה מתנועות ומטלות וגורמות לכאב, במידת הצורך שימוש בחבישה לברך, שימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים לריפוי דלקות ובכלל זה אולטרה סאונד ומכשיר לייזר רך. יש הממליצים, בשלב הראשוני של הפציעה לעשות שימוש בקומפרסים של קרח. אני לא מצטרף לממליצים על כך וזאת כדי לא לעצור את תהליכי הריפוי הטבעיים שהחלו בברך. יחד עם זאת, בשלב הזה, אני לא ממליץ גם על שימוש בקומפרסים חמים כדי לא להחמיר את הדימום והבצקת.

טיפול מתקדם ושיקום

מטרת הטיפול היא שיקום הברך והחזרת היכולת שלה לתפקד באופן נורמלי ולעמוד בעומסים הנגרמים במהלך חיי היום יום ובפעילות גופנית. הברך אמורה להגיע למצב שבו אין לה מגבלות תנועה או כאב גם כאשר היא נושאת במשקל הגוף תוך כדי פעילות ספורטיבית. בשלב הזה של הטיפול נכלול הנעה מבוקרת של הברך כדי למנוע החלשות שרירים ופגיעה מתפתחת בטווחי התנועה של הברך. תחילה הנעת הברך תהיה פסיבית ועם השיפור במצב ההנעה תעבור בהדרגה להיות אקטיבית.

נטפל בחוסר האיזון בשרירים הפועלים על הגפה התחתונה. נחליט איזה שרירים צריכים חיזוק ואלו צריכים הגמשה ובאמצעות טכניקות טיפול ידניות ותרגילים כולל תרגילים נושאי משקל, נחזיר את האיזון השרירי לרגליים. נשפר את תחושת המיקום והתנועה (פרופריוספציה) ואת שיווי המשקל. נשפר את התפקוד של פרקי הקרסול, הברך, הירך והגב. נציע שיפורים בטכניקות אימון שעלולות להיות הגורם לעומס על הברכיים. הטיפול יכלול תרגילים נושאי משקל,

טיפול רפואי כירורגי

כאשר קרע המיניסקוס בברך גדול מידי, הברך ננעלת ואינה מגיבה לטיפולים שמרניים נפנה את החולה לטיפול רפואי. האפשרויות הטיפוליות במסגרת הזאת כוללות טיפול תרופתי נוגד דלקת כולל זריקות הכוללות סטרואידים ו/או התערבות כירורגית להסרת חלק מהמיניסקוס ו/או להחליק את משטח המיניסקוס. הניתוח בקרע במיניסקוס בברך התבצע לרוב על ידי ניתוח ארתרוסקופי (Arthroscopic surgery). יש לזכור שמפרק שנותח חשוף לסיכון גבוה להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית ולכן רצוי להשתמש באופציה הכירורגית רק כמוצא אחרון.

מניעה

בעיקרון הקפדה על כללי אימון גופני נכון אמורים להפחית באופן דרסטי את הסיכוי שלכם לסבול מקרע מיניסקוס. בין היתר עליכם להקפיד להגיע מוכנים מבחינת טכניקת אימון או משחק, מוכנים בבחינת כושר גופני, מוכנים בבחינת שיקום הברכיים, מוכנים מנטלית למשחקים ולתחרויות. הקפידו על חימום טרם כניסה לעומסים הכרוכים בתחרות או משחק קשוח. הקפידו לשפר ולשמר את הכושר הגופני שלכם את שיווי משקל, את הקואורדינציה, גמישות וכוח. הקפידו להעלות באופן הדרגתי את הדרישות שלכם מהגוף שלכם. שמרו על סרגל מאמצים הגיוני והדרגתי. השתמשו בציוד ונעליים מתאימות לכם ולפעילות שלכם. וודאו שאינכם משחקים על מגרשים מלאי מהמורות. הימנעו מפעילות הגורמת לכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד…

 • קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן

  קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן כגורם סיכון? מה הקשר? מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שיש קשר והוא משמעותי. הסיכון של…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן