קרע במיניסקוס טיפול

קרע במיניסקוס טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרע במיניסקוס – טיפול מהיר עשוי למנוע צורך בניתוח. המיניסקוס היא כרית סחוסית שמצויה במפרק הברך בין עצם הירך לעצם השוק. קרע במיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה ובכלל זה מיחושים ומגבלות תנועה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  המיניסקוס היא רקמה סחוסית בצורת האות C שתפקידה הוא בין היתר לשכך את הזעזועים בברך ולאפשר לעצם הירך להחליק על עצם השוק. בכול ברך יש צמד מיניסקוסים אחד בכול צד של המפרק. אחד בצד החיצוני של המפרק והשני בצד הפנימי של המפרק. נזק למיניסקוס עלול לשבש את התפקוד של הרקמה הזאת ובכך לגרום נזקים נוספים לברך ולמפרקים האחרים במעלה השרשרת הקינטית כולל למפרקי הירך, לגב ולאגן. ככול שאנו מתבגרים הסיכון לקרע במיניסקוס עולה.

  {loadposition inside-page}

  קרע במיניסקוס טיפול – רקע

  קרע במיניסקוס מתרחש לרוב בגלל סיבוב מהיר של הברך בעוד כף הרגל נותרת נטועה במקומה. גורמים נוספים כוללים הרמת משא כבד, נזקי חבלה ועד. אחד מגורמי הסיכון לקרע במיניסקוס הוא גיל. ככול שאנו מתבגרים הסיכון לכך עולה. את הקרע במיניסקוס מכנים על פי צורתו. הסימנים והתסמינים בגין קרע במיניסקוס עשויים לנוע מכאב ונפיחות קלים ועד חוסר יכולת להניע את הברך.

  בדיקה גופנית יכולה לאבחן נזקים במיניסקוס ברמה גבוהה של ודאות אך אינה יכולה לקבוע באופן חד משמעי את חומרת הנזק ומיקומו המדויק. MRI יועיל בהשלמת המידע הזה. יכולת ההחלמה של הקרע במיניסקוס תלויה באספקת הדם. סיכויי החלמה טובים יותר יש לקרע מיניסקוס שנמצא בשוליים החיצוניים, אזור שנהנה מאספקת דם טובה יותר. עם זאת חשוב לזכור שתהליכים ניווניים אינם פוסחים גם על כלי הדם הללו וזרימת הדם למיניסקוס פוחתת עם הגיל.

  קרע במיניסקוס אבחון

  קרע במיניסקוס טיפול
  קרע במיניסקוס טיפול

  אבחון מהיר של קרע במיניסקוס יאפשר טיפול יעיל יותר וימנע או יצמצם את הסיכוי למנוע התפתחות בעיות כרוניות בברך. אבחון של קרע במיניסקוס מתחיל מלמידה קפדנית של תולדות החולה, עובר לבדיקה הגופנית וניעזר במגוון בדיקות דימות. יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בהדמיה יקרה כדי לאבחן קרע במיניסקוס. קלינאי בעל ניסיון יכול לאבחן קרע כזה ברמת דיוק גבוהה ומבלי לאבד זמן להתחיל לטפל בו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה רפואית

   בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים אודות מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית של הברך ושל הגפה התחתונה.

   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את התסמינים שלכם, להצביע על מיקום המיניסקוס הפגוע ולהעריך את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ו/או העמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של הברך, בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. קיימות מספר בדיקות שייעודן זיהוי קרע במיניסקוס. בדיקת מקמורי (McMurray test) הקרויה על שמו של המנתח האורתופדי הבריטי שעשה בה שימוש לראשונה, נחשבת לאחת האמינות שבהן. במהלך הבדיקה נכופף את הברך ונבצע רוטציות חוזרות ונשנות בעצם השוק. תחושה של רעש (קליק) בתוך המפרק מהווה סימן לקרע אפשרי במיניסקוס.

   דימות ומעבדה

   במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. MRI מהווה מכשיר הבדיקה האמין ביותר לזיהוי קיומו, מיקומו וחומרתו של הקרע במיניסקוס.

   דגלים אדומים

   נוכחות של תסמינים כגון חום גוף גבוה, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הברך אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

   אבחנה מבדלת של קרע במיניסקוס

   מגוון רחב של פציעות ומחלות עלול לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים בברכיים הדומים לאלו הנגרמים בגלל נזק למיניסקוס. במהלך התהליך האבחוני נתבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מההדמיה ובדיקות מעבדה כדי לשלול או לאשר את האבחון שלנו. בין התסמונות שיש לקחת בחשבון ולשלול אותן נמנה:

   פגיעות ברך אחרות

   פתולוגיות אחרות בברך כמו קרע רצועות בברך, דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית או דלקת פרקים אחרת, אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis dissecans) הגורמת לשחרור חתיכות קטנות של סחוס ועצמות לתוך המפרק המעורב, נמק בעצם ועוד.

   פגיעה בגב התחתון

   נזקים בגב התחתון כולל דלקת בפרקי עמוד השדרה המותני, דלקת בפרקי העצה והכסל באגן וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים לגרום כאבים בגב התחתון וסימנים ותסמינים של סיאטיקה ובכלל זה כאב המושלך אל הברך. במקרה הזה נגלה שמלבד הכאבים האמורים יהיו גם חסרים נוירולוגיים לאורך הרגל ועוד.

   קרע במיניסקוס טיפול

   כאמור אין להזניח קרע במיניסקוס ומאידך גם אין צורך לרוץ לנתח. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות לא מצאו יתרון בניתוח ברך בגלל קרע במיניסקוס. הטיפול צריך להיות שמרני כלומר ללא ניתוחים וככול האפשר גם ללא שימוש בתרופות.

   טיפול עצמי

   קרע זעיר במיניסקוס הממוקם באופן שאינו מפריע לתנועת הברך יכול להיות מטופל באופן שמרני ולהחלים ללא טיפול תוך שבועות ספורים. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. זכרו התנהגות נכונה כאשר הברך מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

   הרבה פעמים, הימנעות מתנועות ו/או מנחים הגורמים לכאב ובמידת הצורך שימוש בקביים וחבישה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לברך עשויים להפחית את עוצמת הכאב. זכרו לאחר היעלמות הכאב אתם עדין פגיעים ועליכם להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר ריפוי יסודי יותר של המיניסקוס. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

   טיפול כירופרקטי בקרע במיניסקוס

   קרע מיניסקוס שמוסיף לכאוב באופן חמור או אינו מגיב לטיפול עצמי מחייב עזרה מקצועית. כירופרקטיקה יודעת לתת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבי ברכיים הנובעים גם מקרע מיניסקוס. כירופרקט מוכשר לאתר ולטפל ברוב תסמונות הכאב בברך שנגרמות בגלל נזקים לרקמות הברך השונות בעקבות חבלה, עומס יתר ו/או שיבושים בתפקוד הביו-מכאני.

   מטרת הטיפול הראשונית

   המטרת הטיפול הראשונית היא עצירה של הדימום בתוך הברך והנזקים בתוך הברך. הטיפול בקרע במיניסקוס ובברך הדלקתית נעשה בשלב הראשון באמצעות מנוחה מתנועות ומטלות וגורמות לכאב, במידת הצורך שימוש בחבישה לברך, שימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים לריפוי דלקות ובכלל זה אולטרה סאונד ומכשיר לייזר רך. יש הממליצים, בשלב הראשוני של הפציעה לעשות שימוש בקומפרסים של קרח. אני לא מצטרף לממליצים על כך וזאת כדי לא לעצור את תהליכי הריפוי הטבעיים שהחלו בברך. יחד עם זאת, בשלב הזה, אני לא ממליץ גם על שימוש בקומפרסים חמים כדי לא להחמיר את הדימום והבצקת.

   טיפול מתקדם ושיקום

   מטרת הטיפול היא שיקום הברך והחזרת היכולת שלה לתפקד באופן נורמלי ולעמוד בעומסים הנגרמים במהלך חיי היום יום ובפעילות גופנית. הברך אמורה להגיע למצב שבו אין לה מגבלות תנועה או כאב גם כאשר היא נושאת במשקל הגוף תוך כדי פעילות ספורטיבית. בשלב הזה של הטיפול נכלול הנעה מבוקרת של הברך כדי למנוע החלשות שרירים ופגיעה מתפתחת בטווחי התנועה של הברך. תחילה הנעת הברך תהיה פסיבית ועם השיפור במצב ההנעה תעבור בהדרגה להיות אקטיבית.

   נטפל בחוסר האיזון בשרירים הפועלים על הגפה התחתונה. נחליט איזה שרירים צריכים חיזוק ואלו צריכים הגמשה ובאמצעות טכניקות טיפול ידניות ותרגילים כולל תרגילים נושאי משקל, נחזיר את האיזון השרירי לרגליים. נשפר את תחושת המיקום והתנועה (פרופריוספציה) ואת שיווי המשקל. נשפר את התפקוד של פרקי הקרסול, הברך, הירך והגב. נציע שיפורים בטכניקות אימון שעלולות להיות הגורם לעומס על הברכיים. הטיפול יכלול תרגילים נושאי משקל,

   טיפול רפואי כירורגי

   כאשר קרע המיניסקוס בברך גדול מידי, הברך ננעלת ואינה מגיבה לטיפולים שמרניים נפנה את החולה לטיפול רפואי. האפשרויות הטיפוליות במסגרת הזאת כוללות טיפול תרופתי נוגד דלקת כולל זריקות הכוללות סטרואידים ו/או התערבות כירורגית להסרת חלק מהמיניסקוס ו/או להחליק את משטח המיניסקוס. הניתוח בקרע במיניסקוס בברך התבצע לרוב על ידי ניתוח ארתרוסקופי (Arthroscopic surgery). יש לזכור שמפרק שנותח חשוף לסיכון גבוה להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית ולכן רצוי להשתמש באופציה הכירורגית רק כמוצא אחרון.

   מניעה

   בעיקרון הקפדה על כללי אימון גופני נכון אמורים להפחית באופן דרסטי את הסיכוי שלכם לסבול מקרע מיניסקוס. בין היתר עליכם להקפיד להגיע מוכנים מבחינת טכניקת אימון או משחק, מוכנים בבחינת כושר גופני, מוכנים בבחינת שיקום הברכיים, מוכנים מנטלית למשחקים ולתחרויות. הקפידו על חימום טרם כניסה לעומסים הכרוכים בתחרות או משחק קשוח. הקפידו לשפר ולשמר את הכושר הגופני שלכם את שיווי משקל, את הקואורדינציה, גמישות וכוח. הקפידו להעלות באופן הדרגתי את הדרישות שלכם מהגוף שלכם. שמרו על סרגל מאמצים הגיוני והדרגתי. השתמשו בציוד ונעליים מתאימות לכם ולפעילות שלכם. וודאו שאינכם משחקים על מגרשים מלאי מהמורות. הימנעו מפעילות הגורמת לכאב.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.