בלט דיסק צווארי אבחון ואבחנה מבדלת

בלט דיסק צווארי אבחון ואבחנה מבדלת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בלט דיסק צווארי – אבחון ואבחנה מבדלת של נזק לדיסק בין חולייתי צווארי צריכים להתבצע באופן מהיר ויעל. התמהמהות במקרים שבהם בלט דיסק לוחץ על שורש עצב או על חוט השדרה עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לרקמה העצבית וצורך אפשרי בניתוח להסרת הדיסק. בלט דיסק בצוואר הוא מצב שבו הדיסק הבין חולייתי צווארי ניזוק במידה קטנה יחסית ומפתח בליטה הצובטת את שורש העצב הסמוך.

  לא כול בלט דיסק בין חולייתי יכול לגרום כאבי צוואר או לתסמינים אחרים וישנם הרבה אנשים שחיים עם בלטי דיסק ואפילו עם בקע דיסק (פריצת דיסק) שאינם גורמים לסימנים ותסמינים כלשהם ולכן הם לא מודעים לקיומם. יחד עם זאת, בגלל המיקום המוגבל בעמוד השדרה הצווארי גם בלט דיסק קטן עלול לגרום כאבי צוואר, מיחושים לאורך הגפה העליונה וסימנים ותסמינים נוירולוגיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בלט דיסק צווארי אבחון ואבחנה מבדלת – רקע

   עמוד השדרה הצווארי מכיל שבע חוליות צוואר הנושאות את משקל הראש ומעניקות לנו את היכולת לסובב ולהניע את הראש. החוליה הצווארית הראשונה הקרויה אטלס (Atlas) המכונה גם C1 מחברת בין הגולגולת לעמוד השדרה. החוליה השנייה בצוואר המקשרת בין חוליית האטלס ליתר חוליות עמוד השדרה הצווארי היא חוליית הציר (Axis) המכונה גם C2 שהמבנה הייחודי שלה מאפשר לצוואר לבצע תנועות סיבוביות של הראש . יתר חוליות הצוואר ממוספרות בין C3-C7. בין החוליות הללו מתפקד דיסק בין חולייתי שתפקידו לבלום זעזועים ולהעניק לעמוד השדרה את התנועתיות והגמישות. נזק לדיסק הבין חולייתי עלול להוביל להיווצרות לחץ על שורש עצב סמוך ולהתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים.

   כאן המקום לציין שלא כול בלט או אפילו פריצת דיסק בצוואר גורמים כאבי צוואר. רק בלט או פריצת דיסק היוצרים לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה יעלו את הסבירות להתפתחות סימנים ותסמינים בצוואר ולאורך היד. ברוב המקרים הסימנים ותסמינים בשל בלט או בקע דיסק צווארי חולפים תוך מספר שבועות באמצעות התנהלות נכונה וטיפול שמרני. חולים שסבלם נמשך פרק זמן ארוך יותר ו/או סובלים מחסרים נוירולוגיים מתקדמים מופנים לטיפול רפואי הכולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת, זריקות סטרואידים או ניתוח עמוד השדרה.

   תסמינים של בלט דיסק בצוואר

   בלט דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב הנקרא גם רדיקולופתיה צווארית יכול לגרום כאבי צוואר, כאבים בגפה העליונה וסימנים ותסמינים נלווים. בין יתר הסימנים והתסמינים בצוואר, שכמה ולאורך הגפה העליונה שעלולים להתפתח נמנה כאבים מקומיים המושלכים לאורך הגפה העליונה, נימול והירדמות של הידיים, חולשה של שרירים, פגיעה בהחזרי הגידים ועוד. אופן פיזור הכאב ושאר הסימנים והתסמינים נקבע על פי הדיסק המעורב, העצב שניזוק וכמובן חומרת הלחץ על על העצב. סימנים ותסמינים נוספים הצפויים עקב בעיה זאת כוללים מגבלות תנועה של עמוד השדרה הצווארי ולעתים גם כאבי ראש צוואריים, סחרחורת או ורטיגו ועוד.

   בלט דיסק צווארי C4 – C5

   לחץ על שורש עצב C5 הנובע לרוב בגלל בלט דיסק בין חוליות C4-C5 עלול לגרום כאבי צוואר, חולשה בשריר הדלתה. לרוב לחץ על שורש עצב זה לא גורם לסימנים ותסמינים עצביים.

   בלט דיסק צווארי C5 – C6

   לחץ על שורש עצב C6 (מצב שכיח יחסית) הנובע לרוב בגלל בלט בין חוליות C5 – C6 עלול לגרום לכאבים בצוואר ובשכמה, לחולשה של השריר הדו ראשי ושל השרירים פושטי כף היד, כאב, נימול ועקצוצים המושלכים עד לחלק החיצוני של כף היד הצד שח האגודל.

   בלט דיסק צווארי C6 – C7

   לחץ על שורש עצב C7 נובע לרוב בגלל בלט דיסק בין חוליות C6-C7. סימנים ותסמינים עלולים לכלול כאבי צוואר המושלכים ליד, חולשה של השריר התלת ראשי ושל השרירים פושטי האצבעות, נימול והירדמות של היד עד לאצבע האמצעית.

   בלט דיסק צווארי C7 – T1

   לחץ על שורש עצב C8 נובע לרוב בגלל בלט דיסק בין חוליות C7-T1. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים כאבים בצוואר המושלכים ליד, חולשת שרירים בכף היד המאפשרים אחיזה, נימול והירדמות במורד היד עד לצד החיצוני של כף היד, הצד של הזרת.

   גורמים וגורמי סיכון

   בלטי דיסק בצוואר מתפתחים לרוב בגלל שילוב של תהליכי ניוון הנובעים מהתבגרותנו ואגירה הדרגתית של נזקים בדיסקים הבין חולייתיים. נזקים הדרגתיים אלו מקורם לרוב בגלל ארגונומיה ויציבה לקויה (צוואר כפוף מעל מקלדת, טלפון נייד ועוד). גורם מרכזי נוסף להתפתחות בלט דיסק בצוואר ועקב כך גם כאבי צוואר הוא כמובן טראומה. נזקי חבלה בדיסקים הבין חולייתיים מתרחשים לעתים קרובות מידי בגלל תאונות צליפת שוט וגם בגלל פציעות ספורט, נפילות ועוד.

   גורמי סיכון לבלטי דיסק בצוואר כוללים כמובן גיל מבוגר. גורמי סיכון נוספים כוללים נטייה גנטית ומגדר גברי. גם תחביבים ועיסוקים מקצועיים עלולים להוות גורמי סיכון. כך למשל עיסוק במקצוע או ספורט היוצר עומסי יתר על הצוואר מעלים את הסבירות לפגיעה צווארית. דוגמאות המסכנים את הצוואר כוללים  נהיגה מקצועית, עבודה עם מחשב, צבעים ועוד. דוגמאות לסוגי ספורט המסכנים את הצוואר כוללים למשל אומנויות לחימה, נהיגת מרוצים ועוד. נציין כגורמי סיכון גם עישון, חוסר פעילות גופנית, עודף או פעילות גופנית לקויה, ליקויים מבניים או ביומכניים מולדים או נרכשים ועוד.

   אבחון בלט דיסק צווארי – שלבים

   אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול יעיל בבלט דיסק צווארי ויצמצם הסיכון להגיע לניתוח בגלל נזקים קשים.

   היסטוריה רפואית

   אבחון בלט דיסק בצוואר יחל בלימוד הסימנים והתסמינים של החולה ואופן התפתחותם. נשאל את החולה מספר שאלות שנועדו להבהיר לנו מה הן תלונותיו. האם סובל מכאבי צוואר, חולשה, נימול, הירדמות ועוד. נברר מתי החלו הסימנים והתסמינים ומהו מיקומם (צוואר, כתף, שכמה, לאורך הגפה). נברר מה משפיע על הסימנים והתסמינים (תנועות, מנחים). נלמד על מקצועו של החולה (איש מחשבים, נהג מקצועי). נלמד על הספורט המועדף על החולה (אופניים, אומנויות לחימה, שחייה). נברר את הרקע בריאותי של החולה (אשפוזים, מחלות, תאונות, ניתוחים) ומהו סגנון חייו (עישון, סמים, תנוחות שינה) ועוד.

   בדיקה גופנית

   בלט דיסק צווארי אבחון ואבחנה מבדלת
   בלט דיסק צווארי אבחון ואבחנה מבדלת

   מטרת הבדיקה הגופנית היא לשחזר את התסמינים עליהם מתלונן החולה ובכף לזהות את הרקמה המעורבת ולאמוד את חומרת הנזק. נתבונן בחולה בעודו מבצע פעולות שונות עם הצוואר כתף וגפה עליונה, נמשש ונניע את חלקי הגוף הללו בטווחים שונים. נערוך בדיקות אורתופדיות מיוחדות שנועדו בין היתר לזהות לחץ על שורש עצב צווארי. נערוך בדיקות כירופרקטיות של טווחי התנועה ותקינות התנועה של החוליות. נערוך בדיקות נוירולוגיות הכוללות בחינה של הכוח, התחושות ואת החזרי הגידים בגפה העליונה.

   בדיקות מתקדמות

   לאחר השלבים הללו יתכן וניעזר גם בבדיקות מעבדה כמו בדיקה חשמלית להולכה עצבית EMG ו/או בדיקות הדמיה כולל צילום רנטגן, MRI או CT כדי לאשר את האבחון או לשלול פתולוגיה אחרת.

   דגלי אזהרה אדומים או צהובים

   לאורך כול הזמן שאנו שוהים עם החולה נבחן האם ישנה סבירות שהתסמינים עליהם מדווח החולה נובעים מבעיה שאינה מכנית במהותה אלא נובעת מפתולוגיה מסכנת חיים. בין יתר התסמינים שקיומם אמור לעורר את חשדנו ויגרום לנו להפנות את החולה לחדר מיון נמנה:

   • חום גבוה
   • צמרמורת
   • כאבי צוואר שנותרים חמורים ואינם פוחתים במנוחה
   • חוסר שליטה בסוגרים
   • שיבושי הליכה
   • חולשה בידיים
   • שיתוק מתקדם ביד
   • אובדן משקל לא רצוי
   • רקע של מחלת סרטן
   • אובדן הכרה בגלל תנועות צוואר
   • גם רקע של דיכאון, חרדות ומחלות נפש עלול להיות משמעותי לפרוגנוזה של החולה. חולים הסובלים מהתופעות הללו יופנו במקביל לעזרה נפשית

   אבחנה מבדלת

   מספר פתולוגיות נוספות עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו המופיעים בגלל גירוי שורש עצב צווארי. תהליך של אבחנה מבדלת יאפשר לשלול פתולוגיות רבות אחרות כולל פגיעות צוואר אחרות החל משחיקת סחוסים וכלה בלחץ על חוט השדרה הצווארי, פציעות כתף, פציעות מרפק, אוטם שריר הלב, תסמונת מוצא בית החזה, דלקות עצב פריפריות כולל תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק, תסמונת תעלת הגומד, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד. כמובן שלכול אחת מהפתולוגיות הללו ישנם גם סימנים ותסמינים ייחודיים שאותם יש לאתר ובכך לאשר או לשלול אבחון אפשרי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב