כאבי פרקים בגלל השמנה

כאבי פרקים בגלל השמנה

כאבי פרקים בגלל השמנה? ובכן, מתברר שזה שכיח. עודף משקל והשמנה הם מגורמי המחלות והמוות המשמעותיים בעולם המערבי השבע. השמנה פוגעת בכל אחת ממערכות הגוף ובכלל זה במפרקים. לפי נתונים שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי מעל שליש מתושבי ארצות הברית סובלים מהשמנה ועודף משקל.

אין מערכת בגופנו שמוגנת מהפגיעות של ההשמנה. על פי מחקרים שונים מתברר שגם המפרקים בגופנו אינם חסינים מהנזקים של עודף משקל והשמנה. העומסים הנוספים המוטלים על המפרקים הם בין יתר ההסברים שניתנו להשפעה ההרסנית הזאת. משקל יתר והשמנה יוצרים עומסים חריגים על הפרקים בגוף ובכך מאיצים את תהליכי הבליה הטבעיים. המשמעות של בלייה מואצת היא למעשה התפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית. כאבי פרקים בגלל השמנה הם על כן עניין שכיח. הפחתה במשקל עשויה להועיל גם לזה.

כאבי פרקים בגלל השמנה – רקע

על פי סקרים ממשלתיים באמריקה ונתונים סטטיסטיים משנת 2013 – 2014 מתבררות העובדות הבאות:

 • אדם אחד מכל שלושה מוגדר כבעל משקל עודף
 •  ואדם אחד מכל שלושה בני אדם מוגדר כסובל מהשמנה
 • אדם אחד מכל עשרה בני אדם מוגדר כסובל מהשמנה חמורה
 • ילד אחד (גיל 2 – 19) מכל שישה ילדים מוגדר כסובל מהשמנה

המשמעות של הנתונים הללו היא:

 • שרוב האוכלוסייה האמריקאית סובלת מהפרעות משקל ברמות חומרה שונות
 • 10% מהאוכלוסייה הזאת סובלת מבעיות השמנה קשות במיוחד

במהלך שני העשורים האחרונים מספר בעלי המשקל העודף בארצות הברית הכפיל את עצמו. לטענת משרד הבריאות האמריקאי מספר האנשים שמתים משמנה מתקרב לספר האנשים שמתים מעישון. נכון לזמן פרסום הודעת האזהרה הזאת מתו בארצות הברית:

 • בגלל השמנה 300 אלף בני אדם כל שנה
 • עישון לעומת זאת גורם ל- 400 אלף בני אדם כל שנה

היחס בין מספר מקרי המוות מהשמנה לאלו הנובעים מעישון משתנה במהירות. הסיבה לכך היא שהאמריקאים מעשנים פחות ואוכלים יותר. מסקנות מחקר שפרסם הירחון הרפואי לנסט בשנת 2009 קובעות:

 • אדם הסובל מהשמנה חמורה צפוי לחיות 10 שנים פחות
 • ואילו אדם הסובל מהשמנה בלבד צפוי לחיות עד 10 שנים פחות
 • אדם הסובל מהשמנה ממוצעת יאבד כ-3 שנות חיים

מחקרים עדכניים מצביעים כעת על הקשר שבין נזקים במפרקים למשקל עודף והשמנה. כאבי פרקים בגלל השמנה הם על כן אפשריים.

הממסד משתמש במשאבי ענק לטיפול בסיבוכים של ההשמנה ולא לבלימתה

השפעות של ההשמנה על הבריאות

השמנת יתר ועודף משקל הן בעיות בריאותיות נפוצות שמשפיעות על מיליוני אנשים ברחבי העולם. הם קשורים לסיכון מוגבר למחלות כרוניות שונות, כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם וסוגי סרטן מסוימים. אחת ההשלכות של השמנת יתר ועודף משקל היא התפתחות כאבי שרירים ושלד, במיוחד במפרקים נושאי משקל כגון הברכיים, הירכיים וכפות הרגליים. כאבי שרירים ושלד עלולים לפגוע בתפקוד הגופני, להפחית את איכות החיים ולהגדיל את עלויות הטיפול הרפואי. המנגנונים שבאמצעותם השמנת יתר ועודף משקל גורמים לכאבי שרירים ושלד אינם מובנים במלואם, אך הוצעו מספר הסברים אפשריים:

עומס פיזי

ראשית עודף המשקל עצמו יוצר עומס מכני על חלקי השלד השונים ועל הרקמות התומכות בו. עומס מצטבר זה הוא הגורם העיקרי לפגיעה בסחוס ונזקים המצטברים במפרק וביתר הרקמות הנושאות בעומס. עומס מכני כזה מעלה בבירור את הסיכון להתפתחות הפרעות בריאותיות במפרקים ובגב התחתון. כתוצאה מבעיות אלה צפויים:

 • כאבי גב תחתון, תחושה של גב תחתון תפוס, כאבי ברכיים, כאבים במפרק הירך, כאבים באגודל, כאבי גב בקרב ילדים ועוד.

מכניקה לקויה

ישנם חוקרים הסבורים שהשמנת יתר ועודף משקל יכולים לשנות את הביומכניקה ואת היציבה של הגוף. כתוצאה מכך נוצרים לחצים חריגים ולחצים על השרירים, הגידים, הרצועות והעצמות. כלומר, אנשים שסובלים מהשמנה נעים באופן שונה מהרצוי. השוני הזה באופן התנועה הוא שגורם לבלאי מואץ במפרקים ודלקת פרקים ניוונית.

אורח חיים יושבני

ישנם חוקרים הטוענים שהבעיה בקרב אנשים שמנים ואנשים בעלי עודף משקל טמונה בכלל באורח החיים שלהם. אנשים עם בעיות משקל לא אוהבים לנוע ולא מבצעים פעילות גופנית. הם יושבים שעות ארוכות מול הטלוויזיה ואוכלים. התוצאה ניוון, בלאי מואץ וכמובן כאבי פרקים בגלל השמנה.

דלקת

רקמת השומן יכולה להפריש ציטוקינים והורמונים מעודדי דלקת. אלה יכולים להשפיע על חילוף החומרים וההומאוסטזיס של רקמות המפרקים. התוצאה עלולה דלקות פרקים, כאבים ומגבלות תנועה.

מחקרים בנושא

מספר מחקרים בדקו את הקשר בין שומן גוף לכאבי שרירים ושלד באמצעות שיטות שונות למדידת שומן הגוף, כגון מדד מסת הגוף (BMI), אחוז השומן בגוף (BFP) או מדד מסת השומן (FMI). סקירה שיטתית ומטא-אנליזה של Walsh et al. (2018) מצאה קשרים רוחביים משמעותיים בין:

 • מסת השומן הכוללת בגוף לבין כאב נרחב, כמו גם בין BFP לבין כאבי גב תחתון וכאבי ברכיים.

באותה סקירה נמצאו גם עדויות אורכיות לכך שרמה גבוהה של שומן בגוף גבוה עלולה:

 • להגביר את הסיכון לאירועים ולהחמרת כאבי מפרקים בברכיים ובכפות הרגליים.

סקירה שיטתית נוספת של Neupane et al. (2017) דיווחה כי השמנת יתר (המוגדרת על ידי BMI) קשורה:

 • לשכיחות והיארעות מוגברת של כאבי גב תחתון אצל גברים ונשים כאחד.

השפעות נוספות של השמנה ועודף משקל על הבריאות שלנו

כפי שציינו להשמנה ולעודף משקל ישנה השפעה דרמטית על הבריאות ועל אריכות החיים שלנו. הנתונים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי ומפרסמות חברות ביטוח שונות מצביע על קשר חד משמעי בין השמנה לשורה שלמה של מחלות בחלקן קטלניות. להלן פירוט ההשפעות הידועות של השמנה ועודף משקל על הבריאות:

יתר לחץ דם

כאבי פרקים בגלל השמנה
כאבי פרקים בגלל השמנה

השמנה ומשקל עודף מעלים את לחץ הדם. לחץ דם גבוה מהווה כידוע גורם סיכון למחלות לב וכלי דם ובכלל זה שבץ מוחי ואוטם שריר הלב. לעתים הורדת משקל בלבד יכולה להספיק על מנת לחזור לערכי לחץ דם נורמליים.

סוכרת מבוגרים

אנשים שמנים או בעלי עודף משקל נמצאים ברמת סיכון גבוהה פי 3 – 5 לפתח סוכרת מבוגרים. סוכרת היא מחלה קשה בעלת השפעה ניכרת על איכות חיים ומהווה גורם סיכון למגוון מחלות אחר.  לעתים קרובות הורדת משקל מספיקה כדי להחזיר את ערכי הסוכר לתקינים.

מחלות סרטן

אנשים שמנים חשופים לסיכון גבוה יותר באופן משמעותי לחלות בסרטן. כך למשל נמצא שבקרב נשים שמנות יש פי 3 יותר מקרים של סרטן חזה, רחם, ושחלות ובקרב גברים יש פי 3 יותר מקרים של סרטן מעי הגס וערמונית.

כולסטרול גבוה

אנשים שמנים סובלים מרמות כולסטרול גבוהות במיוחד. ערכים גבוהים של כולסטרול מהווים גורם סיכון למגוון מחלות, חלקן קטלניות, כולל מחלות לב וכלי דם ועוד. גם במקרה הזה הורדה במשקל לבדה עשויה להחזיר את ערכי הכולסטרול לרמה תקינה.

שבץ מוחי

רמת סיכון גבוהה בקרב אנשים שמנים לשבץ מוחי ומחלת עורקים כליליים. גורמי מוות מובהקים.

בעיות שינה

אין צורך להרחיב על חשיבות השינה לבריאותנו. בתסמונת פיקוויקיאן בעיות הנשימה מחמירות ככל שהמשקל עולה. הנשימה יכולה לעתים להיפסק אפילו לדקה שלמה קצב הלב מופרע והתוצאות עלולות להיות חמורות. נשימה לא סדירה מובילה לעתים קרובות גם להפסקות שינה ולעייפות דאגה ודיכאון הנלווים לכך. נטייה נוספת בקרב אנשים שמנים היא נחירה על כל המשתמע.

אז איך עוצרים את הנזק בפרקים?

כמו בהרבה מהנזקים האחרים שנגרמים בגלל השמנה ועודף משקל לעתים כל מה שצריך כדי לתקן את המצב היא הפחתה במשקל. ירידה במשקל יכולה לעתים קרובות לבלום את הנזקים ולהתחיל את תהליך השיקום. כמובן שלזמן ישנה משמעות. ככל שנקדים להרזות, נעצור מהר יותר את התפתחות הנזקים הבלתי הפיכים. ניתן להתגבר בקלות יחסית על נזקים קלים במפרקים ולשפר בקלות יחסית מדדים גבוליים בערכי בדיקות הדם כל עוד תפסני את הבעיה בשלביה הראשונים.

כדי להפחית במשקל יש להיות פעיל גופנית אבל לא פחות חשוב ויש שיגידו יותר חשוב, גם לצמצם את הצריכה הקלורית. אכן, עיסוק בספורט הנו גורם מפתח להפחתה במשקל אבל יש לנהוג בו במתינות. ספורטאים רבים פוגעים במפרקים ושוחקים את הסחוסים שלהם בגלל פעילות גופנית שאינה מתבצעת על פי כללי האימון הנכונים ובכלל זה אינה הדרגתית.

References:

Walsh TP, Arnold JB, Evans AM, Yaxley A, Damarell RA, Shanahan EM. The association between body fat and musculoskeletal pain: a systematic review and meta-analysis. BMC Musculoskelet Disord 2018;19:233.

Neupane S, Miranda H, Virtanen P, Siukola A, Nygård CH. Multi-site musculoskeletal pain in adolescence as a predictor of medical retirement from military service: a cohort study of 1 013 886 Finnish males. Eur J Pain 2017;21:1203–1212.

Why weight matters when it comes to joint pain – Harvard Health https://www.health.harvard.edu/pain/why-weight-matters-when-it-comes-to-joint-pain

Role of Body Weight in Osteoarthritis https://www.hopkinsarthritis.org/patient-corner/disease-management/role-of-body-weight-in-osteoarthritis/

Messier SP. Obesity and osteoarthritis: disease genesis and nonpharmacologic weight management. Rheum Dis Clin North Am 2008;34:713–729.

Vincent HK, Heywood K, Connelly J, Hurley RW. Obesity and weight loss in the treatment and prevention of osteoarthritis. PM R 2012;4:S59–S67.

Anandacoomarasamy A, Caterson I, Sambrook P et al. The impact of obesity on the musculoskeletal system. Int J Obes (Lond) 2008;32:211–222.

Grotle M, Hagen KB, Natvig B et al. Obesity and osteoarthritis in knee, hip and/or hand: an epidemiological study in the general population with 10 years follow-up. BMC Musculoskelet Disord 2008;9:132.

Hill CL, Gill TK, Menz HB et al. Prevalence and correlates of foot pain in a population-based study: the North West Adelaide health study. J Foot Ankle Res 2008;1:2.

Shiri R, Karppinen J, Leino-Arjas P et al. The association between obesity and low back pain: a meta-analysis. Am J Epidemiol 2010;171:135–154.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות

יוגה לכאבי גב אבל בזהירות

יוגה לכאבי גב? לא תמיד התשובה לכך היא חיובית. ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. יוגה גם מועילה לחולים הסובלים מסימנים ותסמינים כרוניים בעמוד השדרה המותני והאגן אך יוגה אינה נטולת סיכונים. 

כללי זהב לגב בריא

כללי זהב לגב בריא

כללי זהב לגב בריא כוללים שמירה על משקל מאוזן, הקפדה על פעילות גופנית ועוד. הנתונים לגבי שכיחות הליקויים בחלק התחתון של הגב בקרב אנשים בעולם המערבי נעים בין 80% -ל90% מכלל האוכלוסייה. בכול מקרה מדובר במגיפה עולמית. מה ניתן לעשות?. 

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

סוכרת בקרב ילדים היא תופעה הולכת וגדלה. בישראל סובלים ממחלה זאת כ-400,000 חולים.כול שנה מצטרפים כ300 חולים חדשים למעגל החולים בסוכרת סוג אחד שהיא מחלה אוטואימונית. הגורם לסוכרת סוג 2 הוא השמנה וחוסר פעילות גופנית.