כאבי פרקים בגלל השמנה
כאבי פרקים בגלל השמנה

כאבי פרקים בגלל השמנה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי פרקים בגלל השמנה? ובכן, מתברר שזה שכיח. עודף משקל והשמנה הם מגורמי המחלות והמוות המשמעותיים בעולם המערבי השבע. השמנה פוגעת בכול אחת ממערכות הגוף ובכלל זה בשלמות של המפרקים. על פי נתונים הסטטיסטיים שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי יותר משליש מתושבי ארצות הברית סובלים מהשמנה ועודף משקל וכתוצאה מכך חשופים לחולי ולפגיעה במפרקים.

אין מערכת בגופנו שמוגנת מהפגיעות של ההשמנה. על פי מחקרים שונים מתברר שגם המפרקים בגופנו אינם חסינים מהנזקים של עודף משקל והשמנה. בין יתר ההסברים שניתנו להשפעה ההרסנית הזאת על המפרקים מצביעים המומחים על העומסים הנוספים המוטלים על המפרקים. משקל יתר והשמנה גורמים לעומסים חריגים קבועים על הפרקים בגוף ובכך מאיצים את תהליכי הבלייה הטבעיים. המשמעות של בלייה מואצת היא למעשה התפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית. כאבי פרקים בגלל השמנה הם על כן עניין שכיח. הפחתה במשקל עשויה להועיל גם לזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי פרקים בגלל השמנה – רקע

על פי סקרים ממשלתיים באמריקה ונתונים סטטיסטיים משנת 2013 – 2014 מתבררות העובדות הבאות? אדם אחד מכל שלושה מוגדר כסובל ממשקל עודף, שני בני אדם מכל שלושה מוגדרים כבעלי משקל עודף או השמנה, אדם אחד מכל שלושה בני אדם מוגדר כשמן, אדם אחד מכל שלושה עשר בני אדם מוגדר כשמן מאוד ילד אחד (בגיל 2 – 19) מכל שישה ילדים מוגדר כשמן.

המשמעות של הנתונים הללו היא שרוב האוכלוסייה האמריקאית סובלת מבעיות השמנה ברמות חומרה שונות כאשר כ 10% מהאוכלוסייה הזאת סובלת מבעיות השמנה קשות במיוחד. במהלך שני העשורים האחרונים מספר בעלי המשקל העודף בארצות הברית הכפיל את עצמו. על פי האזהרה שפרסם משרד הבריאות האמריקאי מתברר שמספר מקרי המוות בגין ההשמנה צפויים בקרוב לעבור את מספר מקרי מוות בגלל העישון. נכון לזמן פרסום הודעת האזהרה הזאת מתו בארצות הברית בגלל חוליים הקשורים להשמנה 300 אלף בני אדם כל שנה. עישון לעומת זאת גורם ל- 400 אלף בני אדם כל שנה.

היחס הזה בין מספר מקרי המוות מהשמנה לבין מספר מקרי המוות מעישון משתנה במהירות וזאת בגלל בגלל שהאמריקאים מעשנים פחות ואוכלים יותר. על פי מסקנות שפרסם הירחון הרפואי לנסט בשנת 2009 אדם הסובל מהשמנה חמורה צפוי לחיות 10 שנים פחות, אדם הסובל מהשמנה בלבד צפוי לאבד עד 10 שנים מחייו ואילו אדם הסובל מהשמנה ממוצעת בלבד יאבד כ-3 שנות חיים. מחקרים עדכניים מצביעים כעת על הקשר שבין נזקים במפרקים למשקל עודף והשמנה. כאבי פרקים בגלל השמנה הם על כן אפשריים.

הממסד משתמש במשאבי ענק לטיפול בסיבוכים של ההשמנה ולא לבלימתה

השפעות של ההשמנה ושל עודף המשקל על הבריאות

כפי שציינו להשמנה ולעודף משקל ישנה השפעה דרמטית על הבריאות ועל אריכות החיים שלנו. הנתונים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי ומפרסמות חברות ביטוח שונות מצביע על קשר חד משמעי בין השמנה לשורה שלמה של מחלות בחלקן קטלניות. מחקרים שנערכו בעשור האחרון מצביעים גם על ההשפעה ההרסנית שיש להשמנה ולעודף משקל על המפרקים שלנו ועל כאבי פרקים בגלל השמנה. להלן פירוט ההשפעות הידועות של השמנה ועודף משקל על הבריאות:

יתר לחץ דם

כאבי פרקים בגלל השמנה
כאבי פרקים בגלל השמנה

השמנה ומשקל עודף מעלים את לחץ הדם. לחץ דם גבוה מהווה כידוע גורם סיכון למחלות לב וכלי דם ובכלל זה שבץ מוחי ואוטם שריר הלב. לעתים הורדת משקל בלבד יכולה להספיק על מנת לחזור לערכי לחץ דם נורמליים.

סוכרת מבוגרים

אנשים שמנים או בעלי עודף משקל נמצאים ברמת סיכון גבוהה פי 3 – 5 לפתח סוכרת מבוגרים. סוכרת היא מחלה קשה בעלת השפעה ניכרת על איכות חיים ומהווה גורם סיכון למגוון מחלות אחר.  לעתים קרובות הורדת משקל מספיקה כדי להחזיר את ערכי הסוכר לתקינים.

מחלות סרטן

אנשים שמנים חשופים לסיכון גבוה יותר באופן משמעותי לחלות בסרטן. כך למשל נמצא שבקרב נשים שמנות יש פי 3 יותר מקרים של סרטן חזה, רחם, ושחלות ובקרב גברים יש  פי 3 יותר מקרים של סרטן מעי הגס וערמונית.

כולסטרול גבוה

אנשים שמנים סובלים מרמות כולסטרול גבוהות במיוחד. ערכים גבוהים של כולסטרול מהווים גורם סיכון למגוון מחלות, חלקן קטלניות, כולל מחלות לב וכלי דם ועוד. גם במקרה הזה הורדה במשקל לבדה עשויה להחזיר את ערכי הכולסטרול לרמה תקינה.

שבץ מוחי

רמת סיכון גבוהה בקרב אנשים שמנים לשבץ מוחי ומחלת עורקים כליליים. גורמי מוות מובהקים.

בעיות שינה

אין צורך להרחיב על חשיבות השינה לבריאותנו. בתסמונת פיקוויקיאן בעיות הנשימה מחמירות ככול שהמשקל עולה. הנשימה יכולה לעתים להיפסק אפילו לדקה שלמה קצב הלב מופרע והתוצאות עלולות להיות חמורות. נשימה לא סדירה מובילה לעתים קרובות גם להפסקות שינה ולעייפות דאגה ודיכאון הנלווים לכך. נטייה נוספת בקרב אנשים שמנים היא נחירה על כול המשתמע.

כאבי פרקים בגלל השמנה – מחקרים

כתב העת המדעי ביו מכניקה פרסם בינואר 1996 מחקר השוואתי שערכו ד”ר קארי וד”ר קרסקו. במחקר זה עקבו החוקרים אחר אנשים בעלי משקל עודף והשוו את הנתונים שהופקו לקבוצת בקורת שחבירה נהנו ממשקל מאוזן. מסקנות החוקרים: אנשים הסובלים מהשמנה או עודף משקל סובלים גם מפגיעות במערכות שריר ושלד באופן משמעותי יותר מאנשים בעלי משקל ממוצע. החוקרים מצאו למשל שהעומס המוטל על מפרק הברך של אדם עם עודף של 4. 5 ק”ג משלש עצמו תוך כדי הליכה ועלול להגיע עד 30 ק”ג. עוד נימצא שאנשים בעלי עודף משקל או שמנים סבלו מליקויים אחרים במפרקים ב 65% יותר מאנשים מעלי משקל נורמלי.

במחקרים אחרים נימצא שהסיכון לשחיקת הסחוסים בברך והתפתחות כאבי פרקים גדול פי 4 – 5 בקרב אנשים שמנים לעומת אנשים עם משקל נורמלי. רוב הפגיעות המאופיינים בשחיקת סחוסים ובלאי מצטבר של המפרקים ושל הרקמות השונות במפרק הנם תוצאה של מחלת פרקים ניוונית שנקראת בלעז “אוסטאוארטריטיס”. למה דלקת פרקים ניוונית מתרחשת יותר אצל אנשים שמנים?

ההסבר לתופעה מתמקד כנראה בשתי סיבות עיקריות:

עומס פיזי

ראשית עודף המשקל עצמו יוצר עומס מכני על חלקי השלד השונים ועל הרקמות התומכות בו. עומס מצטבר זה הוא סביר להניח הגורם העיקרי לנזקים המצטברים במפרק וביתר הרקמות הנושאות בעומס. עומס מכני כזה מעלה בבירור את הסיכון להתפתחות מגוון בעיות כולל בין היתר כאבי פרקים: כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, כאבים במפרק הירך,כאבים באגודל, כאבי גב בקרב ילדים ועוד.

מכניקה לקויה

ישנם חוקרים הסבורים שדלקת הפרקים הניוונית במפרקים של האיש השמן או של האיש שסובל מעודף משקל נגרמת גם בגלל ביו מכניקה לקויה. במילים אחרות טוענים אותם חוקרים, ההשמנה או עודף המשקל משנים את האופן שבו אנו נעים ובכך גורמת לבלאי מואץ במפרקים.

אורח חיים יושבני

ישנם חוקרים הטוענים שהבעיה בקרב אנשים שמנים ואנשים בעלי עודף משקל טמונה בכלל באורח החיים שלהם. אנשים עם בעיות משקל לא אוהבים לנוע ולא מבצעים פעילות גופנית. הם יושבים שעות ארוכות מול הטלוויזיה ואוכלים. התוצאה ניוון, בלאי מואץ וכמובן כאבי פרקים בגלל השמנה.

אז איך עוצרים את הנזק בפרקים?

כמו בהרבה מהנזקים האחרים שנגרמים בגלל השמנה ועודף משקל לעתים כול מה שצריך כדי לתקן את המצב היא הפחתה במשקל. ירידה במשקל יכולה לעתים קרובות לבלום את הנזקים ולהתחיל את תהליך השיקום. כמובן שלזמן ישנה משמעות. ככול שנקדים להרזות, נעצור מהר יותר את התפתחות הנזקים הבלתי הפיכים. ניתן להתגבר בקלות יחסית על נזקים קלים במפרקים ולשפר בקלות יחסית מדדים גבוליים בערכי בדיקות הדם כול עוד תפסני את הבעיה בשלביה הראשונים.

כדי להפחית במשקל יש להיות פעיל גופנית אבל לא פחות חשוב ויש שיגידו יותר חשוב, גם לצמצם את הצריכה הקלורית. אכן, עיסוק בספורט הנו גורם מפתח להפחתה במשקל אבל יש לנהוג בו במתינות. ספורטאים רבים פוגעים במפרקים ושוחקים את הסחוסים שלהם בגלל פעילות גופנית שאינה מתבצעת על פי כללי האימון הנכונים ובכלל זה אינה הדרגתית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן