סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול
סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול

סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סחרחורת – מה גורם לה ומה הטיפול? תחושת סחרחורת היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך.

במקרים אלו האפיזודות של תחושות הסחרור ימשכו זמן קצר ויעמלו תוך ימים ספורים גם ללא טיפול. אך לעתים ורטיגו או סחרחורת עלולים לנבוע מנזקים קשים יותר. במאמר הבא: “סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול” נתייחס לגורמים לסחרחורת ואיך אנו מטפלים בסחרחורת על רקע צווארי. אבחון מדויק של הבעיה עשוי לאפשר במידת הצורך טיפול יעיל ומניעת סיבוכים אפשריים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול – רקע

לא תמיד קל לזהות את הגורם לסחרחורת ולעתים קרובות מידי הוא נותר עלום. ישנן מספר סיבות לקושי להצביע על הגורם לסחרחורת. בין יתר הסיבות נמנה את המורכבות של מערכת שיווי המשקל והחיבור שלה למרכזים במוח ולצוואר, את העובדה שמספר רב של פתולוגיות יכול לגרום לסחרחורת וגם שאין תחום מומחיות אחד שיודע לכסות את כלל התסמינים. נהוג לחבר ורטיגו יחד עם סחרחורת בנשימה אחת. המקפידים טוענים שלא מדובר באותו תסמין.

ורטיגו על פי אותם יודעי דבר היא תחושה סיבובית, העולם סובב אתכם או אתם סובבים סביב העולם. סחרחורת היא תחושה של ראש קל או מרחף. אל אף השוני בהגדרה שלהן שני התסמינים הללו עלולים להתפתח מפתולוגיה זהה. ורטיגו כך טוענים חלק מהמומחים לנושא מהווה למעשה סוג של סחרחורת חמורה במיוחד.

סחרחורת מה גורם לה?

מגוון רחב של גורמים עלול להוביל להתפתחות סחרחורת. להלן פירוט של חלק מאותם גורמים וגורמי סיכון:

גיל

עם השנים עולה הסיכון שלנו לסבול מידי פעם מסחרחורות. במידה ואין פתולוגיה אחרת סביר להניח שהגורם לתופעה הוא ניוון של מערכת השמע ושיווי המשקל או של החיישנים ברקמות השונות בצוואר השולחים מידע פרופריוספטיבי לקוי למוח.

פגיעה באוזן

מערכת שיווי המשקל שלנו מעודכנת על ידי מידע המגיע מהאוזן התיכונה (מבוך), מהראייה ומחיישנים הפזורים בעור, שרירים ומפרקים. המידע זורם בקביעות למוחנו וזה לאחר עיבוד הנתונים משנה או מתקן את שיווי המשקל שלנו. מחלות מסוימות, חבלה, דלקות או גידולים סרטניים היכן שהוא במערכת המורכבת הזאת יכולים לגרום לחלק או לכל התופעות הבאות: ורטיגו (תחושה שהנך מסתובב על מקומך או שהעולם סובב סביבך), חוסר שיווי משקל, תחושת עילפון ו”ראש קל” (תחושת ציפה וחוסר יציבות). ברבים מן המקרים החולה הממוצע יסכם את הסימפטומים הללו ויתלונן על סחרחורת.

פגיעה מוחית

המוח עלול להיפגע במספר דרכים ולגרום בין היתר לסחרחורת. פגיעה מוחית עלולה להתפתח בעקבות שבץ מוחי, גידול מוחי, דלקת זיהומית במוח, שטיון, מיגרנה ועוד.

מחלות לב וכלי דם

פגיעה לבבית כמו למשל אוטם שרירי הלב עלולה גם היא לגרום לסחרחורת. לחץ דם נמוך עלול לגרום לתחושת סחרחורת בעיקר בעת קימה מישיבה לעמידה.

תרופות

בין יתר תופעות הלוואי למגוון רחב של תרופות מככבת הסחרחורת. תרופות נגד כאב, תרופות נוגדות דלקת ותרופות שמטפלות בלחץ דם הם רק חלק מהתרופות שצריכתן עלולה לגרום לסחרחורת.

מחלות מטבוליות

מחלות מטבוליות כמו היפוגליקמיה (Hypoglycemia) או התייבשות מחוסר שתייה עלולים לגרום לסחרחורת.

גורמים פסיכולוגיים

ישנם גם מקרים שבהם סחרחורת וורטיגו נגרמים על רקע פסיכולוגי. דיכאון, חרדות, מתחים נפשיים ועוד עלולים להוביל לתלונות על סחרחורת.

פגיעות צוואר

סחרחורות הן תופעה שכיחה בעיקר בעקבות תאונות דרכים. הכתובת הראשונה שיש לחפש בה את הבעיה היא מערכת שיווי המשקל המצויה באוזן התיכונה (המערכת הווסטיבולרית). עם זאת יש לזכור שסימפטומים האלו יכולים להיגרם כתוצאה מסיבות אחרות ובכללן בגלל נזק לעמוד השדרה הצווארי. לא קיימים מספרים מדויקים לגבי היקף התופעה עם זאת קיימות הערכות ואחת מהן שיצאה דווקא מבית חולים מאיר ומתבססת על מחקר ארוך טווח מציינת ש ב19% מהמקרים הגורם לתסמינים הללו הנו צווארי.

מה הקשר בין צוואר לסחרחורות?

הפרופסור לרפואה קרל לויט אחד המומחים הגדולים בעולם לבעיות במערכות התנועה האנושית אומר “חשוב לציין ששיבוש צווארי עלול להיות הגורם או אחד הגורמים לסחרחורות על כל צורותיהן… ”
מה הקשר בין עמוד השדרה הצווארי לסחרחורות? שלושה מנגנונים פיזיולוגיים אפשריים מסבירים איך מתפתחת סחרחורת בגלל פגיעה בעמוד השדרה הצווארי:

1) שיבוש אספקת הדם

שיבוש באספקת הדם למרכזי השליטה במוח בגין עירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית – פגיעה בתפקוד או במבנה של חוליות הצוואר גורמים לעירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית וזו בתורה משפיעה בין היתר על כלי הדם וזרימת הדם למוח. לשינויים אלו בזרימת הדם ישנה השפעה על מרכזי השליטה והבקרה של שיווי המשקל והתוצאה עלולה להיות סחרחורת.

2) תפקוד חיישני הפרופריוספציה

סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול
סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול

תפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה עלול להיגרם גם על רקע טראומתי כמו תסמונת צליפת שוט. פרופריוספציה זו היא מערכת שמורכבת בעיקרה מהמוח הקטן (צרבלום) וקולטנים (פרופריו רצפטורים) המצויים בכישורי השרירים, כישורי הגידים, במפרקים, בעור ובמערכת שיווי המשקל (המערכת הווסטיבולרית) שבאוזן. הקולטנים הללו מעבירים למוח הקטן מידע המאפשר את תחושת המיקום של כול חלקי הגוף בחלל, את הגדרת התנועה הספציפית שנעשתה, את אופן ביצוע התנועה ואת מידת הכוח הנדרש לבצעה. גם במקרה הזה תפקוד לקוי יוביל להתפתחות סחרחורת.

המידע מהחיישנים בצוואר מצטרף למידע המגיע ממקורות אחרים

החיישנים המצויים בשפע במפרקי הצוואר והשרירים התומכים בהם ממלאים תפקיד חשוב ביותר בקיום השיווי המשקל. המידע של החיישנים הללו מצטרף למידע המגיע אל מרכזי השליטה מהאוזן התיכונה וממערכת הראייה. המידע מאפשר למוח לדעת היכן מצוי הראש והצוואר בחלל. פגיעה במידע המועבר מהחיישנים בצוואר לגזע המוח וחזרה יכולה גם היא לגרום לתחושות של סחרחורת.

שיבוש בתפקוד הצוואר מוביל לסחרחורת

במחקר מפורסם שערך דג’ונג הוא הזריק לעורפו חומר הרדמה וגרם לתופעות של חוסר שיווי משקל והתפתחות סחרחורת. בניסויים שנערכו בארצות הברית על בני אדם וקופים הורדמו באופן מקומי החיישנים בחלקו העליון של צווארם. נטרול החיישנים הללו גרם לחוסר התמצאות, חוסר שיווי משקל וחוסר קואורדינציה ולריצוד עיניים בלתי רצוני. לא נמצאו ליקויים האופייניים לפגיעה במרכזי מוח גבוהים כגון: ליקוי בדיבור וחוסר שליטה בטווח ובעוצמת תנועות רצוניות. במחקר אחר הודגם כיצד אפילו שיבוש בתפקוד שרירי הצוואר באמצעות נקודות הדק (מוקדים דלקתיים) בסיבים העליונים של שריר הטרפז ושל שריר מפנה צוואר (Sternocleidomastoid muscle) יכולים לגרום גם הם להתפתחות סחרחורת.

3) לחץ על כלי דם

לחץ ישיר על כלי הדם בצוואר – כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי עוברים דרך חרירים המצויים בתוך החוליות. “תזוזה” של החוליות בגין תאונת דרכים או כול טראומה אחרת יכולים ליצור לחץ ואף לקרוע את כלי הדם הללו. לחץ או שיבוב בזרימת הדם יכול להתקיים גם כתוצאה משינויים מבניים המאפיינים דלקות פרקים של החוליות הצוואריות או לאחר ניתוח. היצרות מכנית של כלי הדם העולים למוח דרך הצוואר יכולה להוביל לשינויים באספקת הדם ולגרום להתפתחות סחרחורת וגם לוורטיגו.

אבחון

בבואו לאבחן במדויק את המקור של סחרחורת ו/או של ורטיגו, חייב הקלינאי לחשוב על פוטנציאל הפגיעה של כל אחד מהמרכיבים האנטומיים של מערכת שיווי המשקל. שיטה זו תקל על האבחון של התופעה. היא מנחה ומכוונת ואינה מאפשרת להתעלם מנזק אפשרי לרקמה או איבר נחבאים. השלבים לניהול חולה עם סחרחורות כוללים: תשאול לגבי ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית ואמצעי הדמיה, אבחון וטיפול.

לקיחת היסטוריה

האבחון יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית הכללית של המתלונן והיסטוריה הספציפית של התפתחות הסחרחורות. הרבה פעמים הבנה ברורה של איך קרה תיתן לנו רמז לגבי מה קרה. חולים הסובלים מהתפתחות סחרחורת ו/או מוורטיגו על רקע צווארי יתלוננו תמיד על כאבי צוואר (לעיתים גם כאבי ראש) ונוקשות שרירי הצוואר. כמו כן עלולים חולים אלה לסבול גם מחוסר יציבות, וחוסר שיווי משקל המוחמר כתוצאה מתנועת צוואר מהירה. כאבי הצוואר ולעתים כאבי הראש הללו הממוקמים בדרך כלל בבסיס הגולגולת מאחור יכולים להקדים את תחושות חוסר שיווי המשקל בימים ואף חודשים. לעיתים עלולים כאבים אלו להקרין לאזור הלסת ו/או לזרועות.

בהיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של המתלונן: מחלות קודמות, פציעות קודמות, מה התלונה? איך התרחשה התופעה? מהם הסימפטומים? מהן המגבלות? האם יש כאבי צוואר ושכמות? האם הכאב מקרין? מהו מיקום הכאב? מתי וכיצד החל? מהו סוג הכאב? האם נילווה לכאב גם מגבלת תנועה של הצוואר? מה מקל ומה מחמיר את הכאב?.

בדיקות גופניות

בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית מקיפה ומדוקדקת שתכלולנה תצפית ובחינה של היציבה בכללותה ושל אופן נשיאת הראש בפרט, תמשיך במישוש (Palpation) של החוליות ומפרקי הצוואר והגב העליון, מישוש הרקמות הרכות ובכללותן השרירים והרצועות, בחינת התפקוד של השרירים (כוח, גמישות), בדיקות טווח תנועה של חוליות הצוואר והגב העליון, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות וכירופרקטיות.

בדיקות נוספות

צנתור אבחוני (אנגיוגרפיה) של כלי הדם הצוואריים לאיתור חסימות והצרויות מוגדר כמבחן הזהב לשלילת מעורבות של כלי דם אלה בגרימת סחרחורת. עם זאת כמו כל פעולה פולשנית, גם הליך זה כרוך בסיכונים ובכללם: אירוע מוחי, דימומים, זיהומים ועוד. עקב כך יש להסתפק בלקיחת היסטוריה רפואית, בבדיקות גופניות ושימוש באמצעי הדמיה הכוללים MRI וצילומי רנטגן במנחים של כפיפה ומתיחה לצורך זיהוי שינויים במנח ובמצב של חוליות הצוואר.

לצורך שלילת האפשרות שמקורם של התקפי סחרחורת נמצא במקום אחר נערוך בדיקה מקיפה של האוזן, בדיקה נוירולוגית של עצבי הגולגולת, שטח ראייה, תנועות עיניים וגודל אישונים וכן רפלקסים. נבחן אפשרות של ניסטגמוס (ריצוד מהיר של העין) במצבים שונים. נערוך בדיקות שיווי משקל. במקרי הצורך יש להפנות את החולה לבדיקות דם, לבדיקות שמיעה מדויקות, CT (מבוך) ו/או MRI לסריקה מוחית (גידול בעצב השמיעה, טרשת נפוצה וכו’).

אבחנה מבדלת

זיהויו של הגורם המדויק לוורטיגו ו/או סחרחורות על רקע צווארי עלולה להיות מאוד מורכבת. ראשית יש לשלול גורמים אפשריים אחרים לתופעות הללו ובעיקר לשלול את האפשרות שמקור הבעיה הוא במרכז שיווי המשקל (המרכז הווסטיבולרי) שבאוזן התיכונה. ירידה בשמיעה ודלקות אוזניים יכולים להצביע על מעורבות אפשרית כזאת של האוזן התיכונה. לסחרחורות בגין פגיעה במערכת העצבים המרכזית במוח התלוו סימנים ותסמינים אופייניים כולל בין היתר, הזיות, הפרעת אישיות, מוגבלות תנועתית, קשיי דיבור ועוד, וכמובן סחרחורות על רקע נפשי או על רקע של הונאה (תביעות משפטיות) ועוד. לאחר ששללנו את הגורמים הללו ננסה לאשר שאכן מדובר בסחרחורות שמקורן בעמוד השדרה הצווארי.

הבעיה העיקרית העומדת בפני הקלינאי היא להבדיל בין סחרחורת הנובעת מפגיעה בצוואר לבין סחרחורת שכיחה ביותר הנובעת מתנודות של גבישי הסידן במבוך שבאוזן התיכונה, לאור העובדה שבשני המקרים תנועות צוואר תחמרנה את הסימפטומים. דרך יעילה תהיה גרימת תנועה צווארית בלבד של החולה ללא תנועות הראש. זאת ניתן להשיג על ידי הושבת החולה על כסא מסתובב ואחיזה בראשו בעודו מסתובב מצד לצד. מבחן חשוב יאפשר במידה סבירה של ודאות למנוע את תנועות הראש ולכן כל תזוזה של המבוך המצוי באוזן התיכונה ולמנוע החמרה של סחרחורות וורטיגו שאינם נובעים משיבוש צווארי.

טיפול בסחרחורת על רקע צווארי

במידה והסימפטומים נובעים להערכתנו מהצוואר יחל השלב הטיפולי. הטיפול במהותו ישאף להסדרת תנועת החוליות הצוואריות ואגב כך לייצב את המידע הזורם מהצוואר למוח. אופן הטיפול תלוי בסוג הפגיעה הצווארית, חומרת הפגיעה והשלב בו היא מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים הטיפול יהיה פסיבי ויכלול אמצעי עזר להורדת דלקות. הטיפול להורדת דלקות במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. בשלבים המתקדמים יותר ועד שוך הדלקת יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי ויצריך מעורבות הולכת וגדלה של המטופל. הטיפול בשלב הזה יכלול בין היתר הנעה והפעלה מבוקרת של חוליות הצוואר והגב העליון.

הנעה של חוליות הצוואר

דרך יעילה להסדרת התפקוד המכני של חוליות הצוואר היא באמצעות ההנעה של חוליות הצוואר. השפעה זו מושגת כך על פי מחקר שנערך בשנת 2000 בבית חולים האוניברסיטאי בעיר מנהיים שבגרמניה על ידי נרמול המידע המוחלף בין המערכת הווסטיבולרית (אוזן התיכונה על מרכיביה וגזע המוח) לבין עמוד השדרה. פרופסור לויט מציין את היעילות של המניפולציה הצווארית לתיקון סימפטומים אלו גם בקרב חולי מחלת מנייר (Meneires). במחקר שערך הודגם שיפור רב בקרב 79% מתוך 21 חולי מנייר (Meneires) שטופלו באמצעות מניפולציה צווארית.

שיעור החלמה גבוה (90.2%) מוורטיגו וסחרחורות לאחר טראומה (תאונת דרכים) מודגם גם במחקר אחר העוסק בטיפול על ידי מניפולציה צווארית ושיקום של רקמות רכות. ממחקרים אלו ואחרים עולה שהטיפול בוורטיגו או סחרחורת חייב לכלול מלבד תיקון התנועה של מפרקי החוליות הצוואריות באמצעות המניפולציה גם התייחסות נאותה לתפקוד תקין של הרקמות הרכות.

שיפור היציבה

זאת ועוד על המטפל להבחין בקיומה של יציבה לקויה ו/או בקיומן של תבניות תנועתיות קלוקלות לאורך יומו של החולה ולתקנן. כך למשל צוואר צב (נטיית הצוואר לפנים) תנועות צוואר לפנים תוך הטיית הראש לאחור במהלך הנשימה והבליעה יוצרים חוסר איזון צווארי שעלולים להיות הגורם בטווח הארוך לשחיקה לדלקות ועל כן לשיבוש המידע המוזרם למוח. החזרת האיזון בין קבוצות השרירים השונות הפועלות על הצוואר יכולה להיעשות על ידי מתיחות של שרירים קצרים ו/או חיזוק וקיצור של שרירים ארוכים מידי. סחרחורות יכולים להטריד ואף במקרים קשים להוות גורם מגביל. אבחנה מדויקת ללא חשבונאות קטנונית יכולה לאפשר התערבות מהירה ונכונה ולשפר את איכות חייהם של רבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • למה לרקדני בלט אין סחרחורת

  סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני…

 • עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

  עישון גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב וההמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן