סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול
סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול

סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סחרחורת – מה גורם לה ומה הטיפול? תחושת סחרחורת היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך.

במקרים אלו האפיזודות של תחושות הסחרור ימשכו זמן קצר ויעמלו תוך ימים ספורים גם ללא טיפול. אך לעתים ורטיגו או סחרחורת עלולים לנבוע מנזקים קשים יותר. במאמר הבא: “סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול” נתייחס לגורמים לסחרחורת ואיך אנו מטפלים בסחרחורת על רקע צווארי. אבחון מדויק של הבעיה עשוי לאפשר במידת הצורך טיפול יעיל ומניעת סיבוכים אפשריים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול – רקע

לא תמיד קל לזהות את הגורם לסחרחורת ולעתים קרובות מידי הוא נותר עלום. ישנן מספר סיבות לקושי להצביע על הגורם לסחרחורת. בין יתר הסיבות נמנה את המורכבות של מערכת שיווי המשקל והחיבור שלה למרכזים במוח ולצוואר, את העובדה שמספר רב של פתולוגיות יכול לגרום לסחרחורת וגם שאין תחום מומחיות אחד שיודע לכסות את כלל התסמינים. נהוג לחבר ורטיגו יחד עם סחרחורת בנשימה אחת. המקפידים טוענים שלא מדובר באותו תסמין.

ורטיגו על פי אותם יודעי דבר היא תחושה סיבובית, העולם סובב אתכם או אתם סובבים סביב העולם. סחרחורת היא תחושה של ראש קל או מרחף. אל אף השוני בהגדרה שלהן שני התסמינים הללו עלולים להתפתח מפתולוגיה זהה. ורטיגו כך טוענים חלק מהמומחים לנושא מהווה למעשה סוג של סחרחורת חמורה במיוחד.

סחרחורת גורמים וגורמי סיכון

מגוון רחב של גורמים וגורמי סיכון עלולים להוביל להתפתחות סחרחורת. להלן פירוט של חלק מאותם גורמים וגורמי סיכון:

גיל

עם השנים עולה הסיכון שלנו לסבול מידי פעם מסחרחורות. במידה ואין פתולוגיה אחרת סביר להניח שהגורם לתופעה הוא ניוון של מערכת השמע ושיווי המשקל או של החיישנים ברקמות השונות בצוואר השולחים מידע פרופריוספטיבי לקוי למוח.

פגיעה באוזן

מערכת שיווי המשקל שלנו מעודכנת על ידי מידע המגיע מהאוזן התיכונה (מבוך), מהראייה ומחיישנים הפזורים בעור, שרירים ומפרקים. המידע זורם בקביעות למוחנו וזה לאחר עיבוד הנתונים משנה או מתקן את שיווי המשקל שלנו. מחלות מסוימות, חבלה, דלקות או גידולים סרטניים היכן שהוא במערכת המורכבת הזאת יכולים לגרום לחלק או לכל התופעות הבאות: ורטיגו (תחושה שהנך מסתובב על מקומך או שהעולם סובב סביבך), חוסר שיווי משקל, תחושת עילפון ו”ראש קל” (תחושת ציפה וחוסר יציבות). ברבים מן המקרים החולה הממוצע יסכם את הסימפטומים הללו ויתלונן על סחרחורת.

פגיעה מוחית

המוח עלול להיפגע במספר דרכים ולגרום בין היתר לסחרחורת. פגיעה מוחית עלולה להתפתח בעקבות שבץ מוחי, גידול מוחי, דלקת זיהומית במוח, שטיון, מיגרנה ועוד.

מחלות לב וכלי דם

פגיעה לבבית כמו למשל אוטם שרירי הלב עלולה גם היא לגרום לסחרחורת. לחץ דם נמוך עלול לגרום לתחושת סחרחורת בעיקר בעת קימה מישיבה לעמידה.

תרופות

בין יתר תופעות הלוואי למגוון רחב של תרופות מככבת הסחרחורת. תרופות נגד כאב, תרופות נוגדות דלקת ותרופות שמטפלות בלחץ דם הם רק חלק מהתרופות שצריכתן עלולה לגרום לסחרחורת.

מחלות מטבוליות

מחלות מטבוליות כמו היפוגליקמיה (Hypoglycemia) או התייבשות מחוסר שתייה עלולים לגרום לסחרחורת.

גורמים פסיכולוגיים

ישנם גם מקרים שבהם סחרחורת וורטיגו נגרמים על רקע פסיכולוגי. דיכאון, חרדות, מתחים נפשיים ועוד עלולים להוביל לתלונות על סחרחורת.

פגיעות צוואר

סחרחורות הן תופעה שכיחה בעיקר בעקבות תאונות דרכים. הכתובת הראשונה שיש לחפש בה את הבעיה היא מערכת שיווי המשקל המצויה באוזן התיכונה (המערכת הווסטיבולרית). עם זאת יש לזכור שסימפטומים האלו יכולים להיגרם כתוצאה מסיבות אחרות ובכללן בגלל נזק לעמוד השדרה הצווארי. לא קיימים מספרים מדויקים לגבי היקף התופעה עם זאת קיימות הערכות ואחת מהן שיצאה דווקא מבית חולים מאיר ומתבססת על מחקר ארוך טווח מציינת ש ב19% מהמקרים הגורם לתסמינים הללו הנו צווארי.

מה הקשר בין צוואר לסחרחורות?

הפרופסור לרפואה קרל לויט אחד המומחים הגדולים בעולם לבעיות במערכות התנועה האנושית אומר “חשוב לציין ששיבוש צווארי עלול להיות הגורם או אחד הגורמים לסחרחורות על כל צורותיהן… ”
מה הקשר בין עמוד השדרה הצווארי לסחרחורות? שלושה מנגנונים פיזיולוגיים אפשריים מסבירים איך מתפתחת סחרחורת בגלל פגיעה בעמוד השדרה הצווארי:

1) שיבוש אספקת הדם

שיבוש באספקת הדם למרכזי השליטה במוח בגין עירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית – פגיעה בתפקוד או במבנה של חוליות הצוואר גורמים לעירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית וזו בתורה משפיעה בין היתר על כלי הדם וזרימת הדם למוח. לשינויים אלו בזרימת הדם ישנה השפעה על מרכזי השליטה והבקרה של שיווי המשקל והתוצאה עלולה להיות סחרחורת.

2) תפקוד חיישני הפרופריוספציה

סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול
סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול

תפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה עלול להיגרם גם על רקע טראומתי כמו תסמונת צליפת שוט. פרופריוספציה זו היא מערכת שמורכבת בעיקרה מהמוח הקטן (צרבלום) וקולטנים (פרופריו רצפטורים) המצויים בכישורי השרירים, כישורי הגידים, במפרקים, בעור ובמערכת שיווי המשקל (המערכת הווסטיבולרית) שבאוזן. הקולטנים הללו מעבירים למוח הקטן מידע המאפשר את תחושת המיקום של כול חלקי הגוף בחלל, את הגדרת התנועה הספציפית שנעשתה, את אופן ביצוע התנועה ואת מידת הכוח הנדרש לבצעה. גם במקרה הזה תפקוד לקוי יוביל להתפתחות סחרחורת.

המידע מהחיישנים בצוואר מצטרף למידע המגיע ממקורות אחרים

החיישנים המצויים בשפע במפרקי הצוואר והשרירים התומכים בהם ממלאים תפקיד חשוב ביותר בקיום השיווי המשקל. המידע של החיישנים הללו מצטרף למידע המגיע אל מרכזי השליטה מהאוזן התיכונה וממערכת הראייה. המידע מאפשר למוח לדעת היכן מצוי הראש והצוואר בחלל. פגיעה במידע המועבר מהחיישנים בצוואר לגזע המוח וחזרה יכולה גם היא לגרום לתחושות של סחרחורת.

שיבוש בתפקוד הצוואר מוביל לסחרחורת

במחקר מפורסם שערך דג’ונג הוא הזריק לעורפו חומר הרדמה וגרם לתופעות של חוסר שיווי משקל והתפתחות סחרחורת. בניסויים שנערכו בארצות הברית על בני אדם וקופים הורדמו באופן מקומי החיישנים בחלקו העליון של צווארם. נטרול החיישנים הללו גרם לחוסר התמצאות, חוסר שיווי משקל וחוסר קואורדינציה ולריצוד עיניים בלתי רצוני. לא נמצאו ליקויים האופייניים לפגיעה במרכזי מוח גבוהים כגון: ליקוי בדיבור וחוסר שליטה בטווח ובעוצמת תנועות רצוניות. במחקר אחר הודגם כיצד אפילו שיבוש בתפקוד שרירי הצוואר באמצעות נקודות הדק (מוקדים דלקתיים) בסיבים העליונים של שריר הטרפז ושל שריר מפנה צוואר (Sternocleidomastoid muscle) יכולים לגרום גם הם להתפתחות סחרחורת.

3) לחץ על כלי דם

לחץ ישיר על כלי הדם בצוואר – כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי עוברים דרך חרירים המצויים בתוך החוליות. “תזוזה” של החוליות בגין תאונת דרכים או כול טראומה אחרת יכולים ליצור לחץ ואף לקרוע את כלי הדם הללו. לחץ או שיבוב בזרימת הדם יכול להתקיים גם כתוצאה משינויים מבניים המאפיינים דלקות פרקים של החוליות הצוואריות או לאחר ניתוח. היצרות מכנית של כלי הדם העולים למוח דרך הצוואר יכולה להוביל לשינויים באספקת הדם ולגרום להתפתחות סחרחורת וגם לוורטיגו.

סחרחורת אבחון

בבואו לאבחן במדויק את המקור של סחרחורת ו/או של ורטיגו, חייב הקלינאי לחשוב על פוטנציאל הפגיעה של כל אחד מהמרכיבים האנטומיים של מערכת שיווי המשקל. שיטה זו תקל על האבחון של התופעה. היא מנחה ומכוונת ואינה מאפשרת להתעלם מנזק אפשרי לרקמה או איבר נחבאים. השלבים לניהול חולה עם סחרחורות כוללים: תשאול לגבי ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית ואמצעי הדמיה, אבחון וטיפול.

לקיחת היסטוריה

האבחון יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית הכללית של המתלונן והיסטוריה הספציפית של התפתחות הסחרחורות. הרבה פעמים הבנה ברורה של איך קרה תיתן לנו רמז לגבי מה קרה. חולים הסובלים מהתפתחות סחרחורת ו/או מוורטיגו על רקע צווארי יתלוננו תמיד על כאבי צוואר (לעיתים גם כאבי ראש) ונוקשות שרירי הצוואר. כמו כן עלולים חולים אלה לסבול גם מחוסר יציבות, וחוסר שיווי משקל המוחמר כתוצאה מתנועת צוואר מהירה. כאבי הצוואר ולעתים כאבי הראש הללו הממוקמים בדרך כלל בבסיס הגולגולת מאחור יכולים להקדים את תחושות חוסר שיווי המשקל בימים ואף חודשים. לעיתים עלולים כאבים אלו להקרין לאזור הלסת ו/או לזרועות.

בהיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של המתלונן: מחלות קודמות, פציעות קודמות, מה התלונה? איך התרחשה התופעה? מהם הסימפטומים? מהן המגבלות? האם יש כאבי צוואר ושכמות? האם הכאב מקרין? מהו מיקום הכאב? מתי וכיצד החל? מהו סוג הכאב? האם נילווה לכאב גם מגבלת תנועה של הצוואר? מה מקל ומה מחמיר את הכאב?.

בדיקות גופניות

בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית מקיפה ומדוקדקת שתכלולנה תצפית ובחינה של היציבה בכללותה ושל אופן נשיאת הראש בפרט, תמשיך במישוש (Palpation) של החוליות ומפרקי הצוואר והגב העליון, מישוש הרקמות הרכות ובכללותן השרירים והרצועות, בחינת התפקוד של השרירים (כוח, גמישות), בדיקות טווח תנועה של חוליות הצוואר והגב העליון, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות וכירופרקטיות.

בדיקות נוספות

צנתור אבחוני (אנגיוגרפיה) של כלי הדם הצוואריים לאיתור חסימות והצרויות מוגדר כמבחן הזהב לשלילת מעורבות של כלי דם אלה בגרימת סחרחורת. עם זאת כמו כל פעולה פולשנית, גם הליך זה כרוך בסיכונים ובכללם: אירוע מוחי, דימומים, זיהומים ועוד. עקב כך יש להסתפק בלקיחת היסטוריה רפואית, בבדיקות גופניות ושימוש באמצעי הדמיה הכוללים MRI וצילומי רנטגן במנחים של כפיפה ומתיחה לצורך זיהוי שינויים במנח ובמצב של חוליות הצוואר.

לצורך שלילת האפשרות שמקורם של התקפי סחרחורת נמצא במקום אחר נערוך בדיקה מקיפה של האוזן, בדיקה נוירולוגית של עצבי הגולגולת, שטח ראייה, תנועות עיניים וגודל אישונים וכן רפלקסים. נבחן אפשרות של ניסטגמוס (ריצוד מהיר של העין) במצבים שונים. נערוך בדיקות שיווי משקל. במקרי הצורך יש להפנות את החולה לבדיקות דם, לבדיקות שמיעה מדויקות, CT (מבוך) ו/או MRI לסריקה מוחית (גידול בעצב השמיעה, טרשת נפוצה וכו’).

אבחנה מבדלת

זיהויו של הגורם המדויק לוורטיגו ו/או סחרחורות על רקע צווארי עלולה להיות מאוד מורכבת. ראשית יש לשלול גורמים אפשריים אחרים לתופעות הללו ובעיקר לשלול את האפשרות שמקור הבעיה הוא במרכז שיווי המשקל (המרכז הווסטיבולרי) שבאוזן התיכונה. ירידה בשמיעה ודלקות אוזניים יכולים להצביע על מעורבות אפשרית כזאת של האוזן התיכונה. לסחרחורות בגין פגיעה במערכת העצבים המרכזית במוח התלוו סימנים ותסמינים אופייניים כולל בין היתר, הזיות, הפרעת אישיות, מוגבלות תנועתית, קשיי דיבור ועוד, וכמובן סחרחורות על רקע נפשי או על רקע של הונאה (תביעות משפטיות) ועוד. לאחר ששללנו את הגורמים הללו ננסה לאשר שאכן מדובר בסחרחורות שמקורן בעמוד השדרה הצווארי.

הבעיה העיקרית העומדת בפני הקלינאי היא להבדיל בין סחרחורת הנובעת מפגיעה בצוואר לבין סחרחורת שכיחה ביותר הנובעת מתנודות של גבישי הסידן במבוך שבאוזן התיכונה, לאור העובדה שבשני המקרים תנועות צוואר תחמרנה את הסימפטומים. דרך יעילה תהיה גרימת תנועה צווארית בלבד של החולה ללא תנועות הראש. זאת ניתן להשיג על ידי הושבת החולה על כסא מסתובב ואחיזה בראשו בעודו מסתובב מצד לצד. מבחן חשוב יאפשר במידה סבירה של ודאות למנוע את תנועות הראש ולכן כל תזוזה של המבוך המצוי באוזן התיכונה ולמנוע החמרה של סחרחורות וורטיגו שאינם נובעים משיבוש צווארי.

טיפול בסחרחורת על רקע צווארי

במידה והסימפטומים נובעים להערכתנו מהצוואר יחל השלב הטיפולי. הטיפול במהותו ישאף להסדרת תנועת החוליות הצוואריות ואגב כך לייצב את המידע הזורם מהצוואר למוח. אופן הטיפול תלוי בסוג הפגיעה הצווארית, חומרת הפגיעה והשלב בו היא מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים הטיפול יהיה פסיבי ויכלול אמצעי עזר להורדת דלקות. הטיפול להורדת דלקות במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. בשלבים המתקדמים יותר ועד שוך הדלקת יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי ויצריך מעורבות הולכת וגדלה של המטופל. הטיפול בשלב הזה יכלול בין היתר הנעה והפעלה מבוקרת של חוליות הצוואר והגב העליון.

הנעה של חוליות הצוואר

דרך יעילה להסדרת התפקוד המכני של חוליות הצוואר היא באמצעות ההנעה של חוליות הצוואר. השפעה זו מושגת כך על פי מחקר שנערך בשנת 2000 בבית חולים האוניברסיטאי בעיר מנהיים שבגרמניה על ידי נרמול המידע המוחלף בין המערכת הווסטיבולרית (אוזן התיכונה על מרכיביה וגזע המוח) לבין עמוד השדרה. פרופסור לויט מציין את היעילות של המניפולציה הצווארית לתיקון סימפטומים אלו גם בקרב חולי מחלת מנייר (Meneires). במחקר שערך הודגם שיפור רב בקרב 79% מתוך 21 חולי מנייר (Meneires) שטופלו באמצעות מניפולציה צווארית.

שיעור החלמה גבוה (90.2%) מוורטיגו וסחרחורות לאחר טראומה (תאונת דרכים) מודגם גם במחקר אחר העוסק בטיפול על ידי מניפולציה צווארית ושיקום של רקמות רכות. ממחקרים אלו ואחרים עולה שהטיפול בוורטיגו או סחרחורת חייב לכלול מלבד תיקון התנועה של מפרקי החוליות הצוואריות באמצעות המניפולציה גם התייחסות נאותה לתפקוד תקין של הרקמות הרכות.

שיפור היציבה

זאת ועוד על המטפל להבחין בקיומה של יציבה לקויה ו/או בקיומן של תבניות תנועתיות קלוקלות לאורך יומו של החולה ולתקנן. כך למשל צוואר צב (נטיית הצוואר לפנים) תנועות צוואר לפנים תוך הטיית הראש לאחור במהלך הנשימה והבליעה יוצרים חוסר איזון צווארי שעלולים להיות הגורם בטווח הארוך לשחיקה לדלקות ועל כן לשיבוש המידע המוזרם למוח. החזרת האיזון בין קבוצות השרירים השונות הפועלות על הצוואר יכולה להיעשות על ידי מתיחות של שרירים קצרים ו/או חיזוק וקיצור של שרירים ארוכים מידי. סחרחורות יכולים להטריד ואף במקרים קשים להוות גורם מגביל. אבחנה מדויקת ללא חשבונאות קטנונית יכולה לאפשר התערבות מהירה ונכונה ולשפר את איכות חייהם של רבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • למה לרקדני בלט אין סחרחורת

  סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות…

 • כאבי צוואר עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה המחקר שהמתנתם לו. מתברר שבין יתר המעללים של העישון הוא…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים מצאו שמתח נפשי ובעיקר מתח נפשי כרוני מעלה את הסיכון…

 • אור בוהק מהמסכים גורם נדודי שינה

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה במכשירים פולטי אור כמו טלפונים חכמים, טבלטים ומחשבים.  לחוסר שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב וטלפון חכם והכול נעשה בישיבה. הנזקים הבריאותיים הנובעים מרבים להיחקר…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני מכולם הוא עישון. במחקר ארוך טווח שאת תוצאותיו אנו מביאים כאן…

 • עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

  עישון גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב וההמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות המעיקות ביותר על האדם המודרני והיקרה ביותר בכול הנוגע לנזקים…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא הופתעתי כאשר קראתי את מסקנותיו של המחקר הזה שקובע שדחק…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות…