כאבים בצלעות מה גורם להם

כאבים בצלעות מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בצלעות מה גורם להם? כאבי צלעות מתפתחים לרוב בגלל מתיחה או קרע של שריר בין צלעי או בגלל סדק או שבר של צלע. מתיחה או קרע של שרירי בין צלעי יכולים להתרחש בגלל ביצוע תנועה לא טובה או בגלל מאמץ קיצוני בתנוחה לא טובה של בית החזה. שברים וסדקים של צלעות וקרעים של שרירים בין צלעיים עלולים להתרחש בגלל תאונת דרכים, פציעת ספורט או נפילה.

  רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן אינן משמעותיות. הנזקים שנגרמים הם לרוב מינוריים ומחלימים מהר. לעיתים כאבים בצלעות ובחזה עלולים להיות סימן לנזק משמעותי יותר. בכל מקרה של כאבים בצלעות מה גורם להם חייבת להיות השאלה הראשונה שאתם שואלים בהקשר הזה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להעניק לכם כיוון חשיבה וסיכוי טוב לזיהוי מקור הבעיה ולהעריך את חומרת הנזק. במידה והכאבים האלו אינם חולפים או מוספים להחמיר התייעצו עם גורם מקצועי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בצלעות מה גורם להם – רקע

   הסימפטומים של פגיעה בצלעות כוללים לרוב כאבים מקומיים המחמירים עם תנועות של בית החזה ובכלל זה תנועות נשימה. במצב של נזק לצלעות או לשרירים הבין צלעיים נשימה עמוקה עלולה להפוך לסיוט. לפני מספר ימים (Nov 22, 2017) פורסמה ידיעה (CBC News) על מוליכת כלבים קנדית שיצאה לאזור לא מיושב, החליקה ושברה צלע או צלעות. עקב פציעה זאת התפתחו אצלה כאבים בצלעות ברמת חומרה כזאת שלא אפשרו לה לנוע יותר. היא נשכבה באזור מוגן כאשר הכלבים מחממים אותה ומגנים עליה וכך גם נמצאה לאחר מסע חיפושים שנמשך שלושה ימים.

   הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. לרוב, אין פציעה של הצלעות או של הרקמות סביבן אמורות להדאיג במיוחד. רק לעיתים רחוקות עלולות צלעות שבורות לנקב את הריאות או את אב העורקים ובכך להוות גורם מסכן חיים. אנשים מבוגרים חשופים לפציעות ושברים של הצלעות יותר מאחרים בגלל אובדן צפיפות עצם. כשל תפקודי של החזה עלול להתרחש כאשר יותר משלוש צלעות נשברות בשני מקומות שונים. קרוב ל10% מהאנשים שמגיעים לחדרי מיון בגלל חבלה קהה בחזה סובלים מצלע אחת שבורה או יותר.

   אנטומיה של בית החזה והצלעות

   כאבים בצלעות מה גורם להם
   כאבים בצלעות מה גורם להם

   בית החזה הוא למעשה כלוב צלעות הנמצא בין הצוואר לבטן ומכיל בין היתר את קנה הנשימה, וושט,הריאות, קרומי הריאות ואת הלב. במרכז הכלוב מלפנים ממוקמת עצם החזה ומשני צדדיה נפרסים 24 צלעות שנמצא בין הצוואר לבטן. הסרעפת מהווה את הגבול האנטומי בין בית החזה לבטן. הצלעות הן עצמות מאורכות ומעוקלות שחלקן (1-7) יוצרות מפרקים סחוסיים עם עצם החזה (Sternum) לפנים ועם חוליות עמוד השדרה מאחור, חלקן (8-10) יוצרות מפרקים עם עם חוליות עמוד השדרה מאחור ועם רקמה סחוסית בחזית וחלקן (11-12) יוצרות מפרקים עם החוליות בעמוד השדרה ונותרות צפות קרי חופשיות מלפנים.

   במרווח הבין צלעי ממוקמים השרירים הבין צלעיים וגם העורק, הוריד והעצב הבין צלעיים. תמיכה לבית החזה מוענקת על ידי עצמות הבריח (Clavicula) הממוקמות מעל הצלע הראשונה ומתפרקות עם שיא הכתף בעצם השכם על ידי מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular joint- ACJ) ועם לעצם החזה על ידי מפרק החזה והבריח (Sternoclavicular joint).

   החיבור מאחור לעמוד השדרה ולפנים לעצם החזה מקנה למבנה הצלעות ובית החזה יציבות וזאת מבלי לפגוע ביכולת הדינמית הנדרשת לצורך תנועה ונשימה. רצועות ושרירים ובכללם השרירים הבין צלעיים מעניקים יציבות ודינמיות נוספת. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את ההתרחבות הנדרשת של בית החזה לצורך נשימה בכלל ונשימה עמוקה בפרט.

   כאבים בצלעות – גורמים

   פציעה והתפתחות כאבים בצלעות יגרמו לרוב מ "ביצוע תנועה לא טובה" או כתוצאה מחבלה. בגיל מבוגר או בשל מחלה אחרת כמו מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) אשר גורמת לעצמות להיחלש יתכנו שברים של הצלעות. שברים וסדקים במקרים הללו נגרמים גם בגלל כוח חיצוני מינורי ואפילו בגלל זעזועים פנימיים שאנו גורמים כמו למשל באמצעות שיעול, התעטשות או מאמצים פיזיים קשים.

   תנועה לא טובה

   "תנועה לא טובה" עם הפלג הגוף העליון תוך כדי פעילות ספורטיבית, הרמה, עבודת כפיים או סתם בגלל הושטת יד במטבח לצלחת הנמצאת בצד, על מדף גבוה היא סיבה שכיחה להתפתחות כאבים בצלעות. הכאבים במקרה הזה התרחשו על רקע פגיעה בסחוסים הבין צלעיים (Costochondritis ,Tietze’s syndrome) או בשרירים הבין צלעיים. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את תנועת בית החזה לצורך נשימה. סוגי פעילות ספורט מסוימים כגון גולף וטניס עלולים לחשוף בגלל תנועות רוטציה את השרירים הללו למתיחה או אפילו קריעה.

   נזקי חבלה

   בחלק קטן של המקרים הפגיעה תיגרם על רקע חבלה ועלולה לכלול קרעים של השרירים ושברים של הצלעות. שברים כאלו יכולים להתרחש כאשר כוח גס מכה באזור: נפילה, בעיקר בגיל המבוגר, תאונת דרכים, פציעת ספורט או תקיפה. התנגשויות במהלך פעילות ספורט הם גורם שכיח לשברים וסדקים בצלעות ולהתפתחות כאבים בצלעות.

   שבר פתולוגי

   שבר בצלעות עלול להתפתח בגלל מחלה מוקדמת בצלע כגון גרורה סרטנית. שבר מסוג זה קרוי שבר פתולוגי (Pathological fracture). מחקרים מצאו שמחלות נוספות כמו דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) עלולות לעלות את הסיכון להתפתחות שבר פתולוגי בצלע. צלעות שבורות הם תופעה נדירה בקרב ילדים ותינוקות שכן עצמותיהם גמישות. על כן יש לבדוק באופן קפדני כול מקרה של שבר אצל ילדים מחשש למחלות או חלילה להתעללות.

   מחלות

   מגוון מחלות כולל דלקות וירליות, גידולים סרטניים באזור, סוגים מסוימים של דלקות פרקים כולל דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת, תסמונת רייטר ועוד עלולות לגרום לדלקת בסחוס הצלע – סחוס הקיים במפרקים בין הצלעות לבין עצם החזה. תסמין שכיח במקרה הזה הוא כאבים בצלעות.

   כאבים בצלעות מנזק ברקמה אחרת

   אנו עלולים לחוש כאבים בצלעות כאשר למעשה הנזק נגרם ברקמת אחרת. כך למשל דלקת של קרום הריאה (Pleuritis) – הרקמה המצפה את הריאות הקרויה בעברית אדר או צדר, עלולה לגרום להתפתחות כאבים בצלעות המחריפים עם נשימה עמוקה ובבליעה. סרטן הריאות עלול גם כן לגרום להופעת כאב באזור מסוים בבית החזה שעלול לבלבל אותנו עם כאב הנגרם מנזק לכלוב הצלעות. בעיות נוספות בקטגוריה הזאת נכלול אבנים בכיס המרה, אבנים הכליות, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות בכבד ועוד.

   כאבים בצלעות – סימנים ותסמינים אופייניים

   התסמינים בגין פגיעה בצלעות עצמן כוללים כאבים בצלעות באזור שנפגע. כאב מוחמר לרוב בעת תנועה של בית החזה ובכלל זה: תנועות ידיים גדולות, נשימה ובעיקר נשימה עמוקה, עיטוש, שיעול וצחוק. כאבים אלו שמוחמרים בבגלל תנועה של בית החזה יוצרים על כן גם קשיי נשימה. כאשר יש שברים יתכנו רעשים וחריקות (Crepitus) בעת תנועה של בית החזה. עווית שרירית מתקיימת לרוב באזור הפגיעה שתפקידה הוא כנראה הגנתי. תיתכן גם דפורמציה של בית החזה בגלל הצורך להיות בזווית שבה הכאבים שלכם פחותים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר