כאבים בצלעות מה גורם להם
כאבים בצלעות מה גורם להם

כאבים בצלעות מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בצלעות מה גורם להם? כאבי צלעות התפתחו לרוב בגלל מתיחה או קרע של שריר בין צלעי או בגלל סדק או שבר של צלע. מתיחה או קרע של שרירי בין צלעי יכולים להתרחש בגלל ביצוע תנועה לא טובה או בגלל מאמץ קיצוני בתנוחה לא טובה של בית החזה. שברים וסדקים של צלעות וקרעים של שרירים בין צלעיים עלולים להתרחש בגלל תאונת דרכים, פציעת ספורט או נפילה.

רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן אינן משמעותיות. הנזקים שנגרמים הם לרוב מינוריים ומחלימים מהר. לעיתים כאבים בצלעות ובחזה עלולים להיות סימן לנזק משמעותי יותר. בכל מקרה של כאבים בצלעות מה גורם להם חייבת להיות השאלה הראשונה שאתם שואלים בהקשר הזה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להעניק לכם כיוון חשיבה וסיכוי טוב לזיהוי מקור הבעיה ולהעריך את חומרת הנזק. במידה והכאבים האלו אינם חולפים או מוספים להחמיר התייעצו עם גורם מקצועי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בצלעות מה גורם להם – רקע

הסימפטומים של פגיעה בצלעות כוללים לרוב כאבים מקומיים המחמירים עם תנועות של בית החזה ובכלל זה תנועות נשימה. במצב של נזק לצלעות או לשרירים הבין צלעיים נשימה עמוקה עלולה להפוך לסיוט. לפני מספר ימים (Nov 22, 2017) פורסמה ידיעה (CBC News) על מוליכת כלבים קנדית שיצאה לאזור לא מיושב, החליקה ושברה צלע או צלעות. עקב פציעה זאת התפתחו אצלה כאבים בצלעות ברמת חומרה כזאת שלא אפשרו לה לנוע יותר. היא נשכבה באזור מוגן כאשר הכלבים מחממים אותה ומגנים עליה וכך גם נמצאה לאחר מסע חיפושים שנמשך שלושה ימים.

הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. לרוב, אין פציעה של הצלעות או של הרקמות סביבן אמורות להדאיג במיוחד. רק לעיתים רחוקות עלולות צלעות שבורות לנקב את הריאות או את אב העורקים ובכך להוות גורם מסכן חיים. אנשים מבוגרים חשופים לפציעות ושברים של הצלעות יותר מאחרים בגלל אובדן צפיפות עצם. כשל תפקודי של החזה עלול להתרחש כאשר יותר משלוש צלעות נשברות בשני מקומות שונים. קרוב ל10% מהאנשים שמגיעים לחדרי מיון בגלל חבלה קהה בחזה סובלים מצלע אחת שבורה או יותר.

אנטומיה של בית החזה והצלעות

כאבים בצלעות מה גורם להם
כאבים בצלעות מה גורם להם

בית החזה הוא למעשה כלוב צלעות הנמצא בין הצוואר לבטן ומכיל בין היתר את קנה הנשימה, וושט,הריאות, קרומי הריאות ואת הלב. במרכז הכלוב מלפנים ממוקמת עצם החזה ומשני צדדיה נפרסים 24 צלעות שנמצא בין הצוואר לבטן. הסרעפת מהווה את הגבול האנטומי בין בית החזה לבטן. הצלעות הן עצמות מאורכות ומעוקלות שחלקן (1-7) יוצרות מפרקים סחוסיים עם עצם החזה (Sternum) לפנים ועם חוליות עמוד השדרה מאחור, חלקן (8-10) יוצרות מפרקים עם עם חוליות עמוד השדרה מאחור ועם רקמה סחוסית בחזית וחלקן (11-12) יוצרות מפרקים עם החוליות בעמוד השדרה ונותרות צפות קרי חופשיות מלפנים.

במרווח הבין צלעי ממוקמים השרירים הבין צלעיים וגם העורק, הוריד והעצב הבין צלעיים. תמיכה לבית החזה מוענקת על ידי עצמות הבריח (Clavicula) הממוקמות מעל הצלע הראשונה ומתפרקות עם שיא הכתף בעצם השכם על ידי מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular joint- ACJ) ועם לעצם החזה על ידי מפרק החזה והבריח (Sternoclavicular joint).

החיבור מאחור לעמוד השדרה ולפנים לעצם החזה מקנה למבנה הצלעות ובית החזה יציבות וזאת מבלי לפגוע ביכולת הדינמית הנדרשת לצורך תנועה ונשימה. רצועות ושרירים ובכללם השרירים הבין צלעיים מעניקים יציבות ודינמיות נוספת. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את ההתרחבות הנדרשת של בית החזה לצורך נשימה בכלל ונשימה עמוקה בפרט.

כאבים בצלעות – גורמים

פציעה והתפתחות כאבים בצלעות יגרמו לרוב מ “ביצוע תנועה לא טובה” או כתוצאה מחבלה. בגיל מבוגר או בשל מחלה אחרת כמו מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) אשר גורמת לעצמות להיחלש יתכנו שברים של הצלעות. שברים וסדקים במקרים הללו נגרמים גם בגלל כוח חיצוני מינורי ואפילו בגלל זעזועים פנימיים שאנו גורמים כמו למשל באמצעות שיעול, התעטשות או מאמצים פיזיים קשים.

תנועה לא טובה

“תנועה לא טובה” עם הפלג הגוף העליון תוך כדי פעילות ספורטיבית, הרמה, עבודת כפיים או סתם בגלל הושטת יד במטבח לצלחת הנמצאת בצד, על מדף גבוה היא סיבה שכיחה להתפתחות כאבים בצלעות. הכאבים במקרה הזה התרחשו על רקע פגיעה בסחוסים הבין צלעיים (Costochondritis ,Tietze’s syndrome) או בשרירים הבין צלעיים. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את תנועת בית החזה לצורך נשימה. סוגי פעילות ספורט מסוימים כגון גולף וטניס עלולים לחשוף בגלל תנועות רוטציה את השרירים הללו למתיחה או אפילו קריעה.

נזקי חבלה

בחלק קטן של המקרים הפגיעה תיגרם על רקע חבלה ועלולה לכלול קרעים של השרירים ושברים של הצלעות. שברים כאלו יכולים להתרחש כאשר כוח גס מכה באזור: נפילה, בעיקר בגיל המבוגר, תאונת דרכים, פציעת ספורט או תקיפה. התנגשויות במהלך פעילות ספורט הם גורם שכיח לשברים וסדקים בצלעות ולהתפתחות כאבים בצלעות.

שבר פתולוגי

שבר בצלעות עלול להתפתח בגלל מחלה מוקדמת בצלע כגון גרורה סרטנית. שבר מסוג זה קרוי שבר פתולוגי (Pathological fracture). מחקרים מצאו שמחלות נוספות כמו דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) עלולות לעלות את הסיכון להתפתחות שבר פתולוגי בצלע. צלעות שבורות הם תופעה נדירה בקרב ילדים ותינוקות שכן עצמותיהם גמישות. על כן יש לבדוק באופן קפדני כול מקרה של שבר אצל ילדים מחשש למחלות או חלילה להתעללות.

מחלות

מגוון מחלות כולל דלקות וירליות, גידולים סרטניים באזור, סוגים מסוימים של דלקות פרקים כולל דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת, תסמונת רייטר ועוד עלולות לגרום לדלקת בסחוס הקיים במפרקים בין הצלעות לבין עצם החזה. תסמינן שכיח במקרה הזה הוא כאבים בצלעות.

כאבים בצלעות מנזק ברקמה אחרת

אנו עלולים לחוש כאבים בצלעות כאשר למעשה הנזק נגרם ברקמת אחרת. כך למשל דלקת של קרום הריאה (Pleuritis) – הרקמה המצפה את הריאות הקרויה בעברית אדר או צדר, עלולה לגרום להתפתחות כאבים בצלעות המחריפים עם נשימה עמוקה ובבליעה. סרטן הריאות עלול גם כן לגרום להופעת כאב באזור מסוים בבית החזה שעלול לבלבל אותנו עם כאב הנגרם מנזק לכלוב הצלעות. בעיות נוספות בקטגוריה הזאת נכלול אבנים בכיס המרה, אבנים הכליות, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות בכבד ועוד.

כאבים בצלעות – סימנים ותסמינים אופייניים

התסמינים בגין פגיעה בצלעות עצמן כוללים כאבים בצלעות באזור שנפגע. כאב מוחמר לרוב בעת תנועה של בית החזה ובכלל זה: תנועות ידיים גדולות, נשימה ובעיקר נשימה עמוקה, עיטוש, שיעול וצחוק. כאבים אלו שמוחמרים בבגלל תנועה של בית החזה יוצרים על כן גם קשיי נשימה. כאשר יש שברים יתכנו רעשים וחריקות (Crepitus) בעת תנועה של בית החזה. עווית שרירית מתקיימת לרוב באזור הפגיעה שתפקידה הוא כנראה הגנתי. תיתכן גם דפורמציה של בית החזה בגלל הצורך להיות בזווית שבה הכאבים שלכם פחותים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן