כאבים בצלעות גורמים
כאבים בצלעות גורמים

כאבים בצלעות גורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בצלעות? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן אינן משמעותיות. 

רוב הפציעות באזור זה גם מחלימות במהרה. אך לעיתים כאבים בחזה או באזור אחר של כלוב הצלעות עלולים להיות סימן לנזק משמעותי יותר. לרוב, אין פציעה של הצלעות או של הרקמות סביבן אמורות להדאיג במיוחד. רק לעיתים רחוקות עלולות צלעות שבורות לנקב את הריאות או את אב העורקים ובכך להוות גורם מסכן חיים. כשל תפקודי של החזה עלול להתרחש כאשר יותר משלוש צלעות נשברות בשני מקומות שונים. קרוב ל10% מהאנשים שמגיעים לחדרי מיון בגלל חבלה קהה בחזה סובלים מצלע שבורה או יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בצלעות גורמים – רקע

אנשים מבוגרים חשופים לפציעות ושברים של הצלעות יותר מאחרים בגלל אובדן צפיפות עצם. הסימפטומים כוללים לרוב כאבים מקומיים המחמירים עם תנועות של בית החזה ובכלל זה נשימה. נשימה עמוקה עלולה להפוך לסיוט. לפני מספר ימים (Nov 22, 2017) פורסמה ידיעה (CBC News) על מוליכת כלבים קנדית שיצאה לאזור לא מיושב, החליקה ושברה צלע או צלעות. עקב פציעה זאת לא יכלה לנוע יותר. היא נשכבה באזור מוגן כאשר הכלבים מחממים אותה ומגינים עליה וכך גם נימצאה לאחר מסע חיפושים שנמשך שלושה ימים.

בית החזה. אנטומיה

כאבים בצלעות

בית החזה הוא למעשה כלוב צלעות הנמצא בין הצוואר לבטן ומכיל בין היתר את קנה הנשימה, וושט,הריאות, קרומי הריאות ואת הלב. במרכז הכלוב מלפנים ממוקמת עצם החזה ומשני צדדיה נפרסים 24 צלעות  שנמצא בין הצוואר לבטן. הסרעפת מהווה את הגבול האנטומי בין בית החזה לבטן. הצלעות הן עצמות מאורכות ומעוקלות שחלקן (1-7) יוצרות מפרקים סחוסיים עם עצם החזה (Sternum) לפנים ועם חוליות עמוד השדרה מאחור, חלקן (8-10) יוצרות מפרקים עם עם חוליות עמוד השדרה מאחור ועם רקמה סחוסית בחזית וחלקן (11-12) יוצרות מפרקים עם החוליות בעמוד השדרה ונותרות צפות קרי חופשיות מלפנים.

במרווח הבין צלעי ממוקמים השרירים הבין צלעיים ובתוכו עוברים העורק, הוריד והעצב הבין צלעיים. תמיכה לבית החזה מוענקת על ידי עצמות הבריח (Clavicula) הממוקמות מעל הצלע הראשונה ומתפרקות עם שיא הכתף בעצם השכם על ידי מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular joint- ACJ) ועם לעצם החזה על ידי מפרק החזה והבריח (Sternoclavicular joint). 

החיבור מאחור לעמוד השדרה ולפנים לעצם החזה מקנה למבנה הצלעות ובית החזה יציבות וזאת מבלי לפגוע ביכולת הדינאמית הנדרשת לצורך תנועה ונשימה. רצועות ושרירים ובכללם השרירים הבין צלעיים מעניקים יציבות ודינאמיות נוספת. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את ההתרחבות הנדרשת של בית החזה לצורך נשימה בכלל ונשימה עמוקה בפרט.

גורמים

פציעה וכאבים בצלעות יגרמו לרוב מ “ביצוע תנועה לא טובה” או כתוצאה מחבלה. בגיל מבוגר או בשל מחלה אחרת אשר גורמת לעצמות להיחלש (אוסטיאופורוזיס) יתכנו שברים של הצלעות גם בגלל כוח מינורי ואפילו על ידי כוחות שאנו מפעילים על עצמנו כמו למשל בשיעול, התעטשות או מאמצים פיזיים קשים.

תנועה לא טובה

“תנועה לא טובה” עם הפלג הגוף העליון תוך כדי פעילות ספורטיבית, הרמה, עבודת כפיים או סתם בגלל הושטת יד במטבח לצלחת הנמצאת בצד, על מדף גבוה היא סיבה שכיחה לכאבים בצלעות. הכאביפ במקרה הזה התרחשו על רקע פגיעה בסחוסים הבין צלעיים (Costochondritis ,Tietze’s syndrome) או בשרירים הבין צלעיים. השרירים הבין צלעיים מאפשרים את תנועת בית החזה לצורך נשימה. סוגי פעילות ספורט מסוימים כגון גולף וטניס עלולים לחשוף בגלל תנועות רוטציה את השרירים הללו למתיחה או אפילו קריעה. 

נזקי חבלה

בחלק קטן של המקרים הפגיעה תגרם על רקע חבלה ועלולה לכלול קרעים של השרירים ושברים של הצלעות. שברים כאלו יכולים להתרחש כאשר כוח גס מכה באזור: נפילה, בעיקר בגיל המבוגר, תאונת דרכים, פציעת ספורט או תקיפה. התנגשויות במהלך פעילות ספורט הם גורם שכיח לשברים של הצלעות. 

שבר פתולוגי

שבר בצלעות עלול להתפתח בגלל פתולוגיה מוקדמת בצלע כגון גרורה סרטנית. שבר מסוג קרוי שבר פתולוגי (Pathological fracture). מחקרים מצאו שמחלות נוספות כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) עלולות לעלות את הסיכון להתפתחות שבר פתולוגי בצלע. ולל עלולות צלעות שבורות הם תופעה נדירה בקרב ילדים ותינוקות שכן עצמותיהם גמישות. על כן יש לבדוק באופן קפדני כול מקרה של שבר אצל ילדים מחשש למחלות או חלילה להתעללות.

מחלות

מגוון מחלות כולל דלקות וירליות, גידולים סרטניים באזור, סוגים מסוימים של דלקות פרקים כולל דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת, תסמונת רייטר ועוד עלולות לגרום לדלקת בסחוס הקיים במפרקים בין הצלעות לבין עצם החזה.

כאבים בצלעות מנזק ברקמה אחרת

אנו עלולים לחוש כאב בצלעות כאשר למעשה הנזק נגרם ברקמת אחרת. כך למשל דלקת פלאורה (Pleuritis) – הרקמה המצפה את הריאות עלולה לגרום לכאבים חריפים בנשימה עמוקה ובבליעה. סרטן הריאות עלול גם כן לגרום להופעת כאב באזור מסוים בבית החזה שעלול לבלבל אותנו עם כאב הנגרם מנזק לכלוב הצלעות. בעיות נוספות בקטגוריה הזאת נכלול אבנים בכיס המרה, אבנים הכליות, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות בכבד ועוד.

סימנים ותסמינים

התסמינים בגין פגיעה בצלעות עצמן כוללים כאב מקומי באזור שנפגע, כאב שמוחמר בעת תנועה של בית החזה ובכלל זה: תנועות ידיים גדולות, נשימה ובעיקר נשימה עמוקה, עיטוש, שיעול וצחוק. כאבים אלו המוחמרים בתנועה של בית החזה יוצרים על כן קשיי נשימה. כאשר יש שברים יתכנו רעשים וחריקות (Crepitus) בעת תנועה של בית החזה. עווית שרירית מתקיימת לרוב באזור הפגיעה שתפקידה הוא כנראה הגנתי. תיתכן גם דפורמציה של בית החזה בגלל הצורך להיות בזווית שבה הכאבים שלכם פחותים.

המשיכו לקרוא כיצד מתבצעים בממרפאתינו האבחון והטיפול בכאבי צלעות וכן אודות גורמים נוספים לכאבי באזור בית החזה ובכללם דלקת סחוס הצלע וכן כאבי גב עליון שעלולים בין היתר גם להקרין כאב לעבר הצלעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן