כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב
כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב הם עניין שכיח! עבודה ממושכת עם מחשב גורמת בין היתר לפציעות וכאבים בצוואר. גם המחקר הנוכחי קובע: “עבודה עם מחשב גורמת לכאבי צוואר וראש”. ממצאים אלו מדגישים את החשיבות שיש לעמדת מחשב ארגונומית להפחתת נזקי גוף וכאבים.

חלק ניכר מאוכלוסיית העולם עובד, לומד ומתבדר בעודו ישוב שעות ארוכות מול מסך המחשב. אחת התלונות השכיחות ביותר בקרב כול מי ששוהה “מספיק” שעות מול מסך המחשב היא כאבי ראש וצוואר. עמדת מחשב ארגונומית עשויה להועיל בצמצום העומסים על השרירים והמפרקים באזורים אלו ובכך לצמצם את הסיכון לנזקי צוואר וכמובן לכאבי צוואר וכאבי ראש.

כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב – מחקר

כאבי ראש וצוואר מהווים בעיה שכיחה בקרב כלל הציבור. כמות נכבדה של מחקרים מצביעים על הקשר שבין כאבים אלו לבין עבודת מחשב ממושכת גם בקרב צעירים. הישבה הממושכת מול מסך המחשב עלולה להיות הגורם לכאבים אלו המופיעים בקרב צעירים וזאת כיוון שקבוצת גיל זאת מרבה לשבת מול מסך המחשב לצורך לימודים ומשחקים.

החוקרים במחקר המסוקר (Cephalalgia, Vol 29, Issue 2, pp. 250 – 257. February 1, 2009) כאן ניתחו מידע אודות השכיחות של כאבי ראש וצוואר בקרב תלמידי תיכון מ- 1073 בתי ספר שונים בארצות הברית. החוקרים מצאו שכיחות גבוהה (80%) של כאבי ראש בחצי שנה האחרונה בקרב התלמידים. בקרב התלמידים אותרו שרירי צוואר כואבים וכאבים בצוואר הנגרמים מתנועות. התסמינים הללו אותרו בחלק קטן מהתלמידים (9% – 27 %) שלא דיווחו על כאבי ראש וצוואר ואותרו גם בקרב חלק גדול של התלמידים (63%) שדיווחו על כאבי ראש מסוג מיגרנה, כאב ראש מתחי או עירוב של שני הסוגים הללו.

כאבי ראש וצוואר בקרב התלמידים נגרמו משתי סיבות עיקריות:

 • מצב הפסיכו סוציאלי של הילד והיו שכיחים יותר בקרב בנות.
 • שימוש ממושך במחשבים

כאבי ראש וצוואר בגלל מצב ביו פסיכו סוציאלי?

בשנת 1977 בעקבות מאמר שפרסם פסיכיאטר בשם  ג’ורג’ אנג’ל החלה לחלחל לתודעה של כלל האוכלוסין ובעיקר של הרופאים שמחלות עלולות להיגרם לא רק מחיידקים, וירוסים, פטריות ושאר מחוללי מחלות אורגניים אלא גם מסיבות נפשיות פסיכולוגיות כגון רגשות, מחשבות, חרדה, דאגה, דיכאון ועוד, בגלל גורמים ביולוגיים כגון כאב, חולי ועוד, בגלל גורמים חברתיים כגון בדידות, מערכות יחסים רעילות ועוד, בגלל גורמים סביבתיים כגון מזג האוויר, ריהוט ועוד.

תיאוריה זאת מתייחסת למעשה לקשר שבין גוף לנפש. כול אחד מהגורמים המוזכרים כאן או חלק מהם עלול להוביל להתפתחות מחלה גופנית. כך למשל יכול אדם בדיכאון לגרום להתכווצות שרירים כרונית בלסתות ולהוביל בכך להתפתחות כאבים כרוניים בלסתות ועוד. דוגמה קלסית נוספת היא כאבי ראש וצוואר בגלל לחץ נפשי הגורם להתכווצות שרירים בצוואר.

כאב ראש וצוואר בגלל עבודה ממושכת עם מחשבים

החוקרים מצאו קשר בין כאבי שרירים באזור הצוואר והגב העליון לבין כאבי ראש מתחי ומיגרנה בקרב התלמידים. לטענת החוקרים כאבי השרירים בצוואר ובגב העליון נגרמים בין היתר בגלל שימוש מתמשך במחשבים. החוקרים ממליצים ללמד את התלמידים אודות מהי ארגונומיה ומהי יציבה וכן אודות החשיבות של ארגונומיה ושל יציבה תקינה לבריאות הגופנית ולמניעת פציעות וכאבים.

עמדת  מחשב ארגונומית

כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב
כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

עם מעט שינויים תוכלו לשבת מול מסך המחשב עם פחות עומסים על הצוואר ועל הגב העליון ועל כן עם פחות סיכוי לסבול מהתפתחות כאבי ראש וצוואר. יחד עם זאת חשוב לזכור שגם אם עמדת המחשב שלכם היא מלאכת מחשבת ארגונומית אין זה אומר שאתם יכולים להתמקם בעמדה ולעבוד יום ולילה. האדם לא תוכנן לשבת באופן ממושך מול מחשב או בכול מצב אחר. האדם נועד לנוע ועל כן הקפידו לקום ממקומכם אחת לפרק זמן מסוים (כ- 40 – 30 דקות) ובצעו הליכה קצרה כדי לרענן את הגוף ולשחרר את עמוד השדרה ויתר הרקמות מהעומסים שנוצרו בגין הישיבה.

 • בחרו כיסא מתכוונן בעל יכולת התאמה אישית מרבית של חלקיו השונים.
 • מושב הכיסא רחב ועמוק כך שחלקן הפנימי של הברכיים אינן נוגעות במושב.
 • בחרו כיסא בעל תמיכה לגב התחתון ותמיכה מתכווננת לידיים
 • הקפידו שכפות הרגליים תהיינה מונחות על הרצפה או על הדום
 • הקפידו על כתפיים רפויות, פרקי כף יד ישרים,
 • הקפידו על ידיים ומרפקים צמודים לגוף ומרחפים מעל המקלדת.
 • שמרו על ראש, כתפיים וגב ישרים
 • קו הראייה שלכם צריך להיות מול הקצה העליון של המסך
 • מסך ומקלדת לפנים ובמרכז יועילו במניעת כאבי ראש וצוואר
 • המסמכים המקלדת והמסך בקו ראייה אחד
 • הרימו קמעה את חלקה האחורי של המקלדת
 • עשו שימוש נטול כוח במקלדת ובעכבר
 • מקמו קרוב אליכם פריטים עם שימוש אינטנסיבי.
 • מקמו את העכבר קרוב למקלדת
 • הימנעו לעבוד עם היד במצב שהיא מוחזקת רחוק מידי
 • גוונו את העומסים על ידי שינוי עכברים
 • למניעת בין היתר כאבי ראש וצוואר שנו את תנוחות גופכם לעיתים קרובות
 • וודאו שהתנאים הסביבתיים מתאימים לעבודה כולל: אור, רעש, טמפרטורה וכו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן