כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב הם עניין שכיח! עבודה ממושכת עם מחשב גורמת בין היתר לפציעות וכאבים בצוואר ולעתים גם לכאב ראש. חלק ניכר מאוכלוסיית העולם עובד, לומד ומתבדר בעודו ישוב שעות ארוכות מול מסך המחשב. אחת התלונות השכיחות ביותר בקרב כול מי ששוהה "מספיק" שעות מול מסך המחשב היא כאבי ראש וצוואר.

עמדת מחשב ארגונומית עשויה להועיל בצמצום העומסים על השרירים והמפרקים באזורים אלו ובכך לצמצם את הסיכון לנזקי צוואר וכמובן לכאבי צוואר וכאבי ראש. גם המחקר הנוכחי קובע: "עבודה עם מחשב גורמת לכאבי צוואר וראש". ממצאים אלו מדגישים את החשיבות שיש לעמדת מחשב ארגונומית להפחתת נזקי גוף וכאבים.

כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב – מחקר

כאבי ראש וצוואר מהווים בעיה שכיחה בקרב כלל הציבור. כמות נכבדה של מחקרים מצביעים על הקשר שבין כאבים אלו לבין עבודת מחשב ממושכת גם בקרב צעירים. הישבה הממושכת מול מסך המחשב עלולה להיות הגורם לכאבים אלו המופיעים בקרב צעירים וזאת כיוון שקבוצת גיל זאת מרבה לשבת מול מסך המחשב לצורך לימודים ומשחקים.

החוקרים במחקר המסוקר (Cephalalgia, Vol 29, Issue 2, pp. 250 – 257. February 1, 2009) כאן ניתחו מידע אודות השכיחות של כאבי ראש וצוואר בקרב תלמידי תיכון מ- 1073 בתי ספר שונים בארצות הברית. החוקרים מצאו שכיחות גבוהה (80%) של כאבי ראש בחצי שנה האחרונה בקרב התלמידים. בקרב התלמידים אותרו שרירי צוואר כואבים וכאבים בצוואר הנגרמים מתנועות. התסמינים הללו אותרו בחלק קטן מהתלמידים (9% – 27 %) שלא דיווחו על כאבי ראש וצוואר ואותרו גם בקרב חלק גדול של התלמידים (63%) שדיווחו על כאבי ראש מסוג מיגרנה, כאב ראש מתחי או עירוב של שני הסוגים הללו.

כאבי ראש וצוואר בקרב התלמידים נגרמו משתי סיבות עיקריות:

 • מצב הפסיכו סוציאלי של הילד והיו שכיחים יותר בקרב בנות.
 • שימוש ממושך במחשבים

כאבי ראש וצוואר בגלל מצב ביו פסיכו סוציאלי?

בשנת 1977 בעקבות מאמר שפרסם פסיכיאטר בשם ג'ורג' אנג'ל החלה לחלחל לתודעה של כלל האוכלוסין ובעיקר של הרופאים שמחלות עלולות להיגרם לא רק מחיידקים, וירוסים, פטריות ושאר מחוללי מחלות אורגניים אלא גם מסיבות נפשיות פסיכולוגיות כגון רגשות, מחשבות, חרדה, דאגה, דיכאון ועוד, בגלל גורמים ביולוגיים כגון כאב, חולי ועוד, בגלל גורמים חברתיים כגון בדידות, מערכות יחסים רעילות ועוד, בגלל גורמים סביבתיים כגון מזג האוויר, ריהוט ועוד.

תיאוריה זאת מתייחסת למעשה לקשר שבין גוף לנפש. כול אחד מהגורמים המוזכרים כאן או חלק מהם עלול להוביל להתפתחות מחלה גופנית. כך למשל יכול אדם בדיכאון לגרום להתכווצות שרירים כרונית בלסתות ולהוביל בכך להתפתחות כאבים כרוניים בלסתות ועוד. דוגמה קלסית נוספת היא כאבי ראש וצוואר בגלל לחץ נפשי הגורם להתכווצות שרירים בצוואר.

כאב ראש וצוואר בגלל עבודת עם מחשב

החוקרים מצאו קשר בין כאבי שרירים באזור הצוואר והגב העליון לבין כאבי ראש מתחי ומיגרנה בקרב התלמידים. לטענת החוקרים כאבי השרירים בצוואר ובגב העליון נגרמים בין היתר בגלל שימוש מתמשך במחשבים. החוקרים ממליצים ללמד את התלמידים אודות מהי ארגונומיה ומהי יציבה וכן אודות החשיבות של ארגונומיה ושל יציבה תקינה לבריאות הגופנית ולמניעת פציעות וכאבים.

עמדת מחשב ארגונומית

כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב
כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

עם מעט שינויים תוכלו לשבת מול מסך המחשב עם פחות עומסים על הצוואר ועל הגב העליון ועל כן עם פחות סיכוי לסבול מהתפתחות כאבי ראש וצוואר. יחד עם זאת חשוב לזכור שגם אם עמדת המחשב שלכם היא מלאכת מחשבת ארגונומית אין זה אומר שאתם יכולים להתמקם בעמדה ולעבוד יום ולילה. האדם לא תוכנן לשבת באופן ממושך מול מחשב או בכל מצב אחר. האדם נועד לנוע ועל כן הקפידו לקום ממקומכם אחת לפרק זמן מסוים (כ- 40 – 30 דקות) ובצעו הליכה קצרה כדי לרענן את הגוף ולשחרר את עמוד השדרה ויתר הרקמות מהעומסים שנוצרו בגין הישיבה.

 • בחרו כיסא מתכוונן בעל יכולת התאמה אישית מרבית של חלקיו השונים.
 • מושב הכיסא רחב ועמוק כך שחלקן הפנימי של הברכיים אינן נוגעות במושב.
 • בחרו כיסא בעל תמיכה לגב התחתון ותמיכה מתכווננת לידיים
 • הקפידו שכפות הרגליים תהיינה מונחות על הרצפה או על הדום
 • יש להקפיד על כתפיים רפויות, פרקי כף יד ישרים,
 • הקפידו על ידיים ומרפקים צמודים לגוף ומרחפים מעל המקלדת.
 • שמרו על ראש, כתפיים וגב ישרים
 • קו הראייה שלכם צריך להיות מול הקצה העליון של המסך
 • מסך ומקלדת לפנים ובמרכז יועילו במניעת כאבי ראש וצוואר
 • המסמכים המקלדת והמסך בקו ראייה אחד
 • הרימו קמעה את חלקה האחורי של המקלדת
 • עשו שימוש נטול כוח במקלדת ובעכבר
 • מקמו קרוב אליכם פריטים עם שימוש אינטנסיבי.
 • מקמו את העכבר קרוב למקלדת
 • הימנעו לעבוד עם היד במצב שהיא מוחזקת רחוק מידי
 • גוונו את העומסים על ידי שינוי עכברים
 • למניעת בין היתר כאבי ראש וצוואר שנו את תנוחות גופכם לעיתים קרובות
 • וודאו שהתנאים הסביבתיים מתאימים לעבודה כולל: אור, רעש, טמפרטורה וכו.
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פלסטר למניעת שלפוחיות מריצה

פלסטר למניעת שלפוחיות מריצה

פלסטר למניעת שלפוחיות מריצה. עבור ספורטאים העוסקים בספורט הריצה, עבור חיילים המשתתפים במסעות ועוד שלפוחית בכף הרגל מהווה איום ממשי כמו כול פציעת ספורט אחרת. השלפוחיות נגרמות בגלל חיכוך של העור בכף הרגל עם הגרב או עם הנעל. 

ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי

ארגונומיה מהי ואיך היא עוזרת לי

ארגונומיה, מהי? מדובר במדע הממוקד בשיפור סביבת עבודתו וחייו של האדם. אם בסוף יום העבודה מול מחשב אתם חשים כאבי צוואר או כאבי גב תחתון? הברכיים או הידיים מציקות לכם? העיניים מציקות? הראש כואב?. אם עניתם בחיוב יתכן והסיבה לכך קשורה לארגונומיה לקויה.

כאבי ראש אבחון וטיפול

כאבי ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים.