טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה? צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם פגיעה בעמוד השדרה הצווארי או במפרקי הלסת. אבחון וטיפול מהירים נדרשים כדי להפחית את הסיכוי שהתלונה על טינטון והצפצופים יהפכו לבעיה כרונית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  טינטון (Tinnitus) הוא מונח רפואי שמתאר צלילים שאינם קיימים הנשמעים באוזן אחת או בשתי האוזניים. הצלילים הללו יכולים להיות מגוונים: צלצולים, שריקות, חריקות, רחשים ועוד, יכולים להיות שקטים או רועשים, ממושכים או עם הפסקות. הרעשים הללו באוזניים מציקים בעיקר בלילה כאשר אין שום רעשי רקע. כאן, במאמר הזה נתמקד במיוחד בהתייחסות לגורמים להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן שאנו מטפלים בהם במרפאה: פגיעות בעמוד בשדרה הצווארי ופגיעות במפרקי הלסת.

  {loadposition inside-page}

  טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה – רקע

  בארצות הברית לבדה מתלוננים מעל 50 מיליון בני אדם מרעשים הכוללים טינטון וצפצופים באוזן כאשר שליש מתוכם סובלים מכך באופן חריף מספיק על מנת לבקש עזרה רפואית. אובדן ימי עבודה, אשפוזים והפיצויים המשולמים עקב בעיה זאת יוצרים עומס אדיר על הכלכלה הלאומית והאישית. הימשכות התופעה עלולה לגרום גם לחוסר בשעות שינה, לרגישות קשה לרעשים ולמגוון בעיות נפשיות כולל ניסיונות התאבדות.

  הרעשים הללו שאנו שומעים באוזניים אינם מוגדרים כבעיה בפני עצמה אלא תסמין שנלווה לפתולוגיות אחרות כגון אובדן שמיעה, פציעה של האוזן, ליקויים בזרימת הדם ועוד. למרות היותו מטריד מאוד הרעש הזה באוזניים אינו מתפתח, ברוב המקרים, על רקע בעיות מסכנות חיים. יחד עם זאת אין להתעלם מאותם מקרים לא שכיחים שבהם הגורם לתסמין הזה הוא פתולוגיה משמעותית ואף מסכנת חיים.

  טינטון וצפצופים באוזן – סיווג

  על רקע ההבנה שנוצרה בעקבות מחקרים חדשים הוצע לסווג את תופעת שמיעת צלילים או רעשים באוזניים שאין להם מקור חיצוני לשתי קטגוריות וזאת על פי האזור האנטומי שגורם לתופעה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   1) טינטון אוטיטיס

   הנגרם בגלל פתולוגיה של האוזן התיכונה או של עצב השמע.

   2) טינטון סומטי

   הנגרם בגלל הפרעות שמקורן הראש, הצוואר והלסתות וללא מעורבות של האוזן או עצב השמע.

   סיווג נוסף: אובייקטיבי  או סובייקטיבי

   טינטון וצפצופים באוזן נחלקים שוב לשתי קבוצות על פי טיב הרעשים שהם שומעים באוזניים. רעשים סובייקטיביים (Subjective Tinnitus) שאותם שומע רק החולה עצמו ורעשים אובייקטיביים (Objective Tinnitus) אותם שומעים החולים וגם אנשים אחרים מסוגלים לשמוע. ברוב המקרים (99%) הרעשים הם סובייקטיביים ונגרמים ממגוון רחב של סיבות כולל תגובה עצבית לפגיעה בשמיעה. ורק 1% מהרעשים באוזניים הם רעשים אובייקטיביים ונגרמים בגלל בעיות בזרימת דם או בעיות במערכת שרירי ושלד.

   טינטון וצפצופים באוזן – גורמי סיכון

   הגורם המדויק להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן ללא מקור רעש חיצוני אינו ברור. ישנם מספר גורמים שמעלים את הסיכון להתפתחות התופעה וגורמים שעלולים להחמיר:

   גיל

   במקביל להתבגרותנו חלים הליכי בלייה טבעיים על רקמות הגוף השונות. בין היתר מתנוונים גם חלקי האוזן השונים ובכך עולה הסיכון להתפתחות הבעיה.

   רעשים

   חשיפה לרעשים קיצוניים חד פעמיים או רעשים חוזרים ונשנים יכולה להזיק ואפילו להרוס באופן בלתי הפיך את תאי השערה המצויים באוזן הפנימית. תאי שערה אחראים לקלוט את גלי הקול ולהפוך אותם לאותו כימיים המועברים אל המוח. הרס של תאים אלו עלול להוביל בין היתר להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן.

   הצטברות שעווה

   הצטברות של שעווה בתעלת השמע יכולה לפגוע בשמיעה ולעתים אף לגרום להתפתחות טינטון.

   תרופות

   תרופות עלולות לגרום להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן בין אם בגלל שהן גורמות נזק לאוזן התיכונה ובין אם "סתם" כתופעת לוואי. כך למשל נמצא שמגוון תרופות כולל אספירין, אנטיביוטיקה וכימותרפיה עלולות להזיק לאוזן הפנימית ורעשים באוזניים מהווים תופעת לוואי של צריכת תרופות רבות אחרות (מאות תרופות).

   דלקות ומחלות

   מגוון דלקות ומחלות הפוגעות באוזניים או ברקמות סביבן עלולים לגרום בין היתר להתפתחות טינטון וצפצופים באוזניים. בין יתר המחלות נמנה דלקות זיהומיות באוזניים או בסינוסים ומחלה כמו מנייר (Meniere's disease) הפוגעת באוזן התיכונה וכרוכה בין היתר גם בירידה בשמיעה, סוגים מסוימים ונדירים של סרטן המופעים באוזן ובגולגולת, אטוסקלרוזיס (Otosclerosis) שגורמת להתקשות עצמות השמע הקטנות באוזן התיכונה.

   אנמיה ומחלות לב וכלי דם

   רעש פעימתי המופיע בקרב כ3% מהסובלים מהתופעה כאשר הרקע לסוג הזה של הרעשים באוזניים זה עלול להיות פתולוגיה של הלב וכלי הדם או לחץ דם גבוהה או  אנמיה.

   הורמונים

   תת פעילות בלוטת התריס עלולה גם היא לגרום להתפתחות טינטון וצפצופים באוזניים ללא מקור חיצוני.

   בעיות בפרקי הלסת

   טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה
   טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

   מגוון של סימנים ותסמינים רב נילווה לתפקוד לקוי של פרק הלסת. כלל התסמינים הללו נקראים "תסמונת מפרק הלסת". אחד התסמינים שעלולים להופיע במצב של הפרעה במפרק הלסת הוא טינטון וצפצופים באוזן שאין להם מקור חיצוני. הקשר בין תפקוד לקוי של מפרק הלסת לבין שמיעת רעשים ללא מקור חיצוני מוכח באמצעות מחקרים רבים. פגיעה מבנית או תפקודית של מפרק הלסת עלולים לפגוע גם ברקמות סמוכות העוברות בתוך תעלה המצויה בין האוזן למפרק הלסת (Petrotympanic fissure).

   בתעלה זו עוברת רצועה שמקשרת את הדיסק (מיניסקוס) התוך מפרקי והקפסולה של המפרק עם הפטיש (אחת מעצמות השמע). כמו כן עוברים דרך תעלה זאת גם העורק הטימפני הקדמי (Anterior tympanic artery) והעצב קורדה טימפני. פגיעה ברקמות העוברות בתוך התעלה עלולה לגרום לכאבי אוזניים, לרעשים המטרידים הללו באוזניים, ורטיגו, סחרחורת, תחושה של ירידה בשמיעה, רגישות מוגברת לרעש, כאבים בלשון ועוד.

   בעיות בחוליות הצוואר או בראש

   נזקים לחוליות עמוד השדרה הצווארי ו/או לרקמות התומכות ופועלות סביבו עלול לגרום בין היתר להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן. נזקים בצוואר יכולים להיגרם על רקע טראומטי כמו למשל בתסמונת צליפת שוט או בעקבות עומסים שגרתיים ובלאי הדרגתי מצטבר כמו למשל במצב של עבודה משרדית מול מחשב. מלבד הרעשים הללו, פגיעה צווארית עלולה לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים נוספים כולל בין היתר: כאבי צוואר, מגבלות תנועה בצוואר, תחושות נימול בידיים, כאבי ראש, ורטיגו, סחרחורת ועוד.

   הקשר בין הצוואר, מפרק הלסת ורעשים באוזניים

   גלי הקול עושים מסלול מורכב עד לשמיעתם והבנתם. גלי הקול מנותבים אל המוח דרך תעלת השמע (אוזן חיצונית), עור התוף ועצמות השמע (אוזן התיכונה), השבלול והקולטנים בתוכו (אוזן הפנימית) ועצב השמע (Auditory nerve). עצב השמע מעביר את המידע בין היתר אל הגרעין הקוכלארי במדולה, התלאמוס והקורטקס האודיטורי הראשוני והאסוציאטיבי.

   על פי מחקרים שונים הגרעין הקוכליארי (cochlear nucleus) שבמוח מהווה תחנה המקבלת, מעבדת ומשלבת את המידע השמיעתי עם מידע כמו מגע, כאב, חישה עצמית (פרופריוספציה) ועוד המגיע מחלקי גוף אחרים. הגעתו של מידע לקוי אל הגרעין הקוכליארי ואל המוח בגלל פציעה או פגיעה בעמוד השדרה הצווארי, בראש או במפרק הלסת עלול במגוון דרכים לשבש את האותות העצביים הנשלחים אל המסלולים השמיעתיים ולגרום לרעשים באוזניים ובכלל זה טינטון וצפצופים.

   גורמים שעלולים להחמיר טינטון

   מספר רב של גורמים עלול להשפיע על עצם קיום טינטון וצפצופים באוזן ועל חומרתם. בין יתר הגורמים נמנה: קפאין (יש גם מחקר שטוען שקפאין מפחית את הטינטון באוזניים), עישון, אלכוהול, טיפול ממושך בתרופות אנטי דלקתיות ובתרופות נוגדות דלקות זיהומיות, דיכאון ומתחים, עייפות וכן התמקדות ללא הרף בצלילים באוזן.

   אבחון טינטון וצפצופים באוזן

   טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה
   טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

   על מנת להעניק את הסיכוי הטוב ביותר להעלים את הרעשים הבלתי רצוניים הללו מהאוזניים יש ראשית לאבחן את מקורם. אבחון מקור הטינטון מחייב לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית יסודית ובמידת הצורך היעזרות בבדיקות מתקדמות.

   היסטוריה רפואית

   במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה: האם טינטון וצפצופים באוזן החלו בעקבות תאונה, האם החולה מצוי בתקופה לחוצה והוא מהדק לסתות?, האם אתם סובלים מתת פעילות של בלוטת התריס?, האם אתם סובלים מלחץ דם גבוה?.

   נלקט פרטים על הטינטון עצמו: האם החל בבת אחת?, האם מופיע רק באוזן אחת?, האם אתם סובלים גם מירידה בשמיעה במקביל?, האם אתם חשים במלאות או לחץ באוזניים או בראש?, האם אתם חשים גם בסחרחורת?, האם הוא פעימתי (לחץ דם גבוה?, מפרצת?)? האם נחבלתם לאחרונה בצוואר או בלסת?, האם אתם סובלים מכאבי צוואר או לסת?, האם תנועות ראש או צוואר או לסת מגבירים את הרעשים באוזניים או מפחיתים אותם?.

   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הגופנית יש לנסות לאתר את מקור הבעיה. חלקי הגוף שאותם צריך לבחון  באופן יסודי על מנת לאתר את הגורם האפשרי לרעשים הטורדניים באוזניים כוללים אוזניים, ראש, צוואר ומפרקי הלסת. הבדיקות תכלולנה התבוננות בחלקי גוף אלו, מישושם והנעתם וכן בדיקת שמיעה.

   בדיקות מתקדמות

   במידת הצורך יש להפנות את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל CT ו/או MRI.

   טיפול בצפצופים באוזן

   רופא אף אוזן גרון

   היות וברוב המקרים המקור להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן הוא ליקוי באוזן התיכונה הגורם הראשוני שאליו אתם צריכים לפנות הוא רופא אף אוזן גרון. התמחות זו מאפשרת לרופא לבדוק את האוזן ולשלול מעורבות שלה. במידה וזוהתה פתולוגיה באוזן יש לרופא אף אוזן גרון מגוון אפשריות טיפוליות החל מתרופות (כגון: אנטיביוטיות במקרה של זיהום), מכשירי שמיעה ומיסוך, ניתוח של האוזן התיכונה ועוד. תרופות אחרות שניתנות לעיתים כוללות תרופות נגד חרדה ודיכאון.

   טיפול כירופרקטי בטינטון וצפצופים באוזן

   במידה ומקור הרעשים הללו – טינטון וצפצופים באוזן לא נמצא באוזן התיכונה, ו/או כאשר יש חשד לנזק טראומטי לראש או לצוואר או למפרקי הלסת ו/או כאשר החולה מתלונן שהרעשים באוזניים מופיעים או מתגברים בתנועות ראש, צוואר או מפרק לסת ו/או כאשר החולה טוען שהרעשים באוזניים מופיעים או מתגברים במנחים מסוימים של הראש, צוואר או מפרק הלסת ראש מסוימים, יתכן וכירופרקטיקה יכולה לעזור.

   יש להתייעץ עם כירופרקט לגבי האפשרות שמקור תופעת שמיעת הצלילים או הרעשים באוזניים שאין להם מקור חיצוני הוא צווארי או נובע מליקוי בתפקוד פרקי הלסתות. במידה והרעשים הללו באוזניים אכן נגרמו בגלל ליקוי בצוואר או בפרקי הלסת אפשר לצפות להקלה מסוימת כבר לאחר מספר מצומצם של טיפולי כירופרקטיקה.

   טיפולים אחרים

   טיפולים אפשריים נוספים ברעשים באוזניים ובכלל זה טינטון וצפצופים באוזן כוללים: פסיכולוגיה, ביו פידבק, טכניקות רגיעה. חשוב לזכור שישי קשר הדוק בין הרעשים הנשמעים באוזניים לבין מתחים נפשיים. לפעמים די בהבנה שאין ממצאים משמעותיים כדי ליצור הקלה בתסמין.

   מניעת צפצופים באוזן

   מספר צעדים פשוטים עשויים לצמצם את הסיכון להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן. יש להגן על האוזניים מפני רעש ולבדוק היטב לפני לקיחת תרופות איזה נזקים פוטנציאלים הם עלולים לגרום. במידה ומתברר שהתרופות אותן אתם צורכים עלולים לגרום להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן שקלו את האפשרויות העומדות בפניכם. שמרו על תפקודן התקין של חוליות הצוואר, ומנעו כאבי צוואר. שמרו על התפקוד התקין של מפרקי הלסתות והרקמות הרכות סביבן ומנעו את התסמינים של תסמונת מפרק הלסת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.