טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה? צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם פגיעה בעמוד השדרה הצווארי או במפרקי הלסת. אבחון וטיפול מהירים נדרשים כדי להפחית את הסיכוי שהתלונה על טינטון והצפצופים יהפכו לבעיה כרונית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  טינטון (Tinnitus) הוא מונח רפואי שמתאר צלילים שאינם קיימים הנשמעים באוזן אחת או בשתי האוזניים. הצלילים הללו יכולים להיות:

  • מגוונים ובכלל זה צלצולים, שריקות, חריקות, רחשים ועוד
  • יכולים להיות שקטים או רועשים
  • ממושכים או עם הפסקות

  הרעשים הללו באוזניים מציקים בעיקר בלילה כאשר אין שום רעשי רקע. במאמר הנוכחי נתייחס להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן בגלל פגיעות צוואר ופגיעות במפרקי הלסת.

  טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה – רקע

  מעל 50 מיליון אמריקאים מתלוננים על רעשים באוזניים הכוללים טינטון וצפצופים. שליש מתוכם סובל מכך באופן חריף מספיק על מנת לבקש עזרה רפואית. הפרעה זאת יוצרת עומס אדיר על הכלכלה הלאומית והאישית וזאת בשל:

  • אובדן ימי עבודה
  • פריון עבודה לקוי
  • אשפוזים
  • תשלומי פיצויים ועוד

  על ציר הזמן, טינטון וצפצופים באוזניים גורמים גם:

  • לחוסר בשעות שינה
  • לרגישות קשה לרעשים
  • למגוון בעיות נפשיות
  • וגם להתאבדויות וניסיונות התאבדות.

  הרעשים באוזניים אינם מוגדרים כבעיה בפני עצמה אלא תסמין שנלווה להפרעות אחרות כגון:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • אובדן שמיעה
   • פציעה של האוזן
   • ליקויים בזרימת הדם ועוד

   לרוב, הרעש באוזניים גורם לפגיעה קשה באיכות חיים אך אינו מתפתח בגלל הפרעות מסכנות חיים. עם זאת אין להתעלם מאותן הפרעות לא שכיחות שגורמות לתסמין הזה ועלולות לסכן חיים.

   טינטון וצפצופים באוזן – סיווג

   מקובל לסווג טינטון וצפצופים באוזניים שאין להם מקור חיצוני לשתי קטגוריות. חלוקה זאת מתבצעת על פי האזור האנטומי שנפגע וגורם להפרעה:

   1) טינטון אוטיטיס

   הנגרם בגלל פתולוגיה של האוזן התיכונה או של עצב השמע.

   2) טינטון סומטי

   הנגרם בגלל הפרעות שמקורן הראש, הצוואר והלסתות וללא מעורבות של האוזן או עצב השמע.

   סיווג נוסף: אובייקטיבי  או סובייקטיבי

   טינטון וצפצופים באוזן נחלקים שוב לשתי קבוצות על פי טיב הרעשים שהם שומעים באוזניים:

   • רעשים סובייקטיביים (Subjective Tinnitus) שאותם שומע רק החולה עצמו. ברוב המקרים (99%) הרעשים הם סובייקטיביים ונגרמים מסיבות כגון תגובה עצבית לפגיעה בשמיעה.
   • ורעשים אובייקטיביים (Objective Tinnitus) אותם שומעים החולים ואנשים אחרים. רק 1% מהרעשים באוזניים הם רעשים אובייקטיביים. רעשים מסוג זה נגרמים בגלל בעיות בזרימת דם או בעיות במערכת שרירי ושלד.

   טינטון וצפצופים באוזן – גורמי סיכון

   הגורם המדויק להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן ללא מקור רעש חיצוני אינו ברור. ישנם מספר גורמים שמעלים את הסיכון להתפתחות התופעה וגורמים שעלולים להחמיר:

   גיל

   במקביל להתבגרותנו חלים הליכי בלייה טבעיים על רקמות הגוף השונות. בין היתר מתנוונים גם חלקי האוזן השונים ובכך עולה הסיכון להתפתחות הבעיה.

   רעשים

   חשיפה לרעשים קיצוניים חד פעמיים או רעשים חוזרים ונשנים יכולה להזיק ואפילו להרוס באופן בלתי הפיך את תאי השערה המצויים באוזן הפנימית. תאי שערה אחראים לקלוט את גלי הקול ולהפוך אותם לאותו כימיים המועברים אל המוח. הרס של תאים אלו עלול להוביל בין היתר להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן.

   הצטברות שעווה

   הצטברות של שעווה בתעלת השמע יכולה לפגוע בשמיעה ולעתים אף לגרום להתפתחות טינטון.

   תרופות

   תרופות עלולות לגרום להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן בין אם בגלל שהן גורמות נזק לאוזן התיכונה ובין אם "סתם" כתופעת לוואי. כך למשל נמצא שמגוון תרופות כולל אספירין, אנטיביוטיקה וכימותרפיה עלולות להזיק לאוזן הפנימית ורעשים באוזניים מהווים תופעת לוואי של צריכת תרופות רבות אחרות (מאות תרופות).

   דלקות ומחלות

   מגוון דלקות ומחלות הפוגעות באוזניים או ברקמות סביבן עלולים לגרום בין היתר להתפתחות טינטון וצפצופים באוזניים. בין יתר המחלות נמנה דלקות זיהומיות באוזניים או בסינוסים ומחלה כמו מנייר (Meniere's disease) הפוגעת באוזן התיכונה וכרוכה בין היתר גם בירידה בשמיעה, סוגים מסוימים ונדירים של סרטן המופעים באוזן ובגולגולת, אטוסקלרוזיס (Otosclerosis) שגורמת להתקשות עצמות השמע הקטנות באוזן התיכונה.

   אנמיה ומחלות לב וכלי דם

   רעש פעימתי המופיע בקרב כ3% מהסובלים מהתופעה כאשר הרקע לסוג הזה של הרעשים באוזניים זה עלול להיות פתולוגיה של הלב וכלי הדם או לחץ דם גבוהה או  אנמיה.

   הורמונים

   תת פעילות בלוטת התריס עלולה גם היא לגרום להתפתחות טינטון וצפצופים באוזניים ללא מקור חיצוני.

   בעיות בפרקי הלסת

   טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה
   טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

   מגוון של סימנים ותסמינים רב נילווה לתפקוד לקוי של פרק הלסת. כלל התסמינים הללו נקראים "תסמונת מפרק הלסת". אחד התסמינים שעלולים להופיע במצב של הפרעה במפרק הלסת הוא טינטון וצפצופים באוזן שאין להם מקור חיצוני. הקשר בין תפקוד לקוי של מפרק הלסת לבין שמיעת רעשים ללא מקור חיצוני מוכח באמצעות מחקרים רבים. פגיעה מבנית או תפקודית של מפרק הלסת עלולים לפגוע גם ברקמות סמוכות העוברות בתוך תעלה המצויה בין האוזן למפרק הלסת (Petrotympanic fissure).

   בתעלה זו עוברת רצועה שמקשרת את הדיסק (מיניסקוס) התוך מפרקי והקפסולה של המפרק עם הפטיש (אחת מעצמות השמע). כמו כן עוברים דרך תעלה זאת גם העורק הטימפני הקדמי (Anterior tympanic artery) והעצב קורדה טימפני. פגיעה ברקמות העוברות בתוך התעלה עלולה לגרום לכאבי אוזניים, לרעשים המטרידים הללו באוזניים, ורטיגו, סחרחורת, תחושה של ירידה בשמיעה, רגישות מוגברת לרעש, כאבים בלשון ועוד.

   בעיות בחוליות הצוואר או בראש

   נזקים לחוליות עמוד השדרה הצווארי ו/או לרקמות התומכות ופועלות סביבו עלול לגרום בין היתר להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן. נזקים בצוואר יכולים להיגרם על רקע טראומטי כמו למשל בתסמונת צליפת שוט או בעקבות עומסים שגרתיים ובלאי הדרגתי מצטבר כמו למשל במצב של עבודה משרדית מול מחשב. מלבד הרעשים הללו, פגיעה צווארית עלולה לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים נוספים כולל בין היתר: כאבי צוואר, מגבלות תנועה בצוואר, תחושות נימול בידיים, כאבי ראש, ורטיגו, סחרחורת ועוד.

   הקשר בין הצוואר, מפרק הלסת ורעשים באוזניים

   גלי הקול עושים מסלול מורכב עד לשמיעתם והבנתם. גלי הקול מנותבים אל המוח דרך תעלת השמע (אוזן חיצונית), עור התוף ועצמות השמע (אוזן התיכונה), השבלול והקולטנים בתוכו (אוזן הפנימית) ועצב השמע (Auditory nerve). עצב השמע מעביר את המידע בין היתר אל הגרעין הקוכלארי במדולה, התלאמוס והקורטקס האודיטורי הראשוני והאסוציאטיבי.

   על פי מחקרים שונים הגרעין הקוכליארי (cochlear nucleus) שבמוח מהווה תחנה המקבלת, מעבדת ומשלבת את המידע השמיעתי עם מידע כמו מגע, כאב, חישה עצמית (פרופריוספציה) ועוד המגיע מחלקי גוף אחרים. הגעתו של מידע לקוי אל הגרעין הקוכליארי ואל המוח בגלל פציעה או פגיעה בעמוד השדרה הצווארי, בראש או במפרק הלסת עלול במגוון דרכים לשבש את האותות העצביים הנשלחים אל המסלולים השמיעתיים ולגרום לרעשים באוזניים ובכלל זה טינטון וצפצופים.

   גורמים שעלולים להחמיר טינטון

   מספר רב של גורמים עלול להשפיע על עצם קיום טינטון וצפצופים באוזן ועל חומרתם. בין יתר הגורמים נמנה: קפאין (יש גם מחקר שטוען שקפאין מפחית את הטינטון באוזניים), עישון, אלכוהול, טיפול ממושך בתרופות אנטי דלקתיות ובתרופות נוגדות דלקות זיהומיות, דיכאון ומתחים, עייפות וכן התמקדות ללא הרף בצלילים באוזן.

   אבחון טינטון וצפצופים באוזן

   טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה
   טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

   כדי להפחית את הרעשים באוזניים יש ראשית לאבחן את מקורם. אבחון מקור הטינטון מחייב לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית יסודית ובמידת הצורך היעזרות בבדיקות מתקדמות.

   היסטוריה רפואית

   במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה:

   • האם טינטון וצפצופים באוזן החלו בעקבות תאונה
   • החולה מצוי בתקופה לחוצה והוא מהדק לסתות?
   • האם אתם סובלים מתת פעילות של בלוטת התריס?
   • סובלים מלחץ דם גבוה?

   נלקט פרטים על הטינטון עצמו:

   • האם החל בבת אחת?
   • מופיע רק באוזן אחת?
   • אתם סובלים גם מירידה בשמיעה במקביל?
   • האם אתם חשים במלאות או לחץ באוזניים או בראש?
   • אתם חשים גם בסחרחורת?
   • האם הטינטון הוא פעימתי (לחץ דם גבוה?, מפרצת?)?
   • נחבלתם לאחרונה בצוואר או בלסת?
   • האם אתם סובלים מכאבי צוואר או לסת?
   • תנועות ראש או צוואר או לסת מגבירים את הרעשים באוזניים או מפחיתים אותם?

   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הגופנית יש לנסות לאתר את מקור הבעיה. חלקי הגוף שאותם צריך לבחון  באופן יסודי על מנת לאתר את הגורם האפשרי לרעשים הטורדניים באוזניים כוללים אוזניים, ראש, צוואר ומפרקי הלסת. הבדיקות תכלולנה התבוננות בחלקי גוף אלו, מישושם והנעתם וכן בדיקת שמיעה.

   בדיקות מתקדמות

   במידת הצורך יש להפנות את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל CT ו/או MRI.

   טיפול בצפצופים באוזן

   רופא אף אוזן גרון

   ברוב המקרים המקור להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן הוא ליקוי באוזן התיכונה. מסיב זאת הגורם הראשוני שאליו אתם צריכים לפנות הוא רופא אף אוזן גרון. התמחות זו מאפשרת לרופא לבדוק את האוזן ולשלול מעורבות שלה. במידה וזוהתה פתולוגיה באוזן יש לרופא אף אוזן גרון מגוון אפשריות טיפוליות החל:

   • מתרופות (כגון: אנטיביוטיות במקרה של זיהום). תרופות אחרות שניתנות לעיתים כוללות תרופות נגד חרדה ודיכאון
   • מכשירי שמיעה ומיסוך
   • ניתוח של האוזן התיכונה ועוד

   טיפול כירופרקטי בטינטון וצפצופים באוזן

   כירופרקט יכול להועיל כאשר הצלילים הללו – טינטון וצפצופים באוזן:

   • לא נובעים מהאוזן התיכונה
   • יש חשד לנזק טראומטי לראש או לצוואר או למפרקי הלסת
   • החולה מתלונן שהרעשים באוזניים מופיעים או מתגברים בתנועות ראש, צוואר או מפרק לסת
   • הרעשים באוזניים מופיעים או מתגברים במנחים מסוימים של הראש, צוואר או מפרק הלסת

   יש להתייעץ עם כירופרקט לגבי האפשרות שמקור הרעשים באוזניים הוא:

   • פגיעה צווארית
   • או נובע מליקוי בתפקוד פרקי הלסתות

   במידה והרעשים הללו באוזניים אכן נגרמו בגלל ליקוי בצוואר או בפרקי הלסת אפשר לצפות להקלה מסוימת כבר לאחר מספר מצומצם של טיפולי כירופרקטיקה.

   טיפולים אחרים

   טיפולים אפשריים נוספים ברעשים באוזניים ובכלל זה טינטון וצפצופים באוזן כוללים: פסיכולוגיה, ביו פידבק, טכניקות רגיעה. חשוב לזכור שישי קשר הדוק בין הרעשים הנשמעים באוזניים לבין מתחים נפשיים. לפעמים די בהבנה שאין ממצאים משמעותיים כדי ליצור הקלה בתסמין.

   מניעת צפצופים באוזן

   מספר צעדים פשוטים עשויים לצמצם את הסיכון להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן. יש להגן על האוזניים מפני רעש ולבדוק היטב לפני לקיחת תרופות איזה נזקים פוטנציאלים הם עלולים לגרום. במידה ומתברר שהתרופות אותן אתם צורכים עלולים לגרום להתפתחות טינטון וצפצופים באוזן שקלו את האפשרויות העומדות בפניכם. שמרו על תפקודן התקין של חוליות הצוואר, ומנעו כאבי צוואר. שמרו על התפקוד התקין של מפרקי הלסתות והרקמות הרכות סביבן ומנעו את התסמינים של תסמונת מפרק הלסת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.

    האם מיטת היפוך יעילה

    האם מיטת היפוך יעילה

    האם מיטת היפוך יעילה לצורך טיפול ולמניעת כאבי גב תחתון ותסמונות כאב אחרות? כאב גב בכלל וכאב גב תחתון בפרט מהווים הפרעות