טיפול כירופרקטי ותרגילים לכאבי צוואר

כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  טיפול כירופרקטי ותרגילים לכאבי צוואר נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

  ההקלה שמושגת באמצעות כוונון חוליות בצוואר (Spinal manipulation therapy) ובאמצעות ביצוע תרגילי ספורט בבית מורגשת בטווח הקצר ונמשכת גם לטווח הארוך. ההקלה המושגת באמצעות תרופות נוגדות דלקת ו/או תרופות לשיכוך כאבים היא קצרת מועד. יש לציין שכירופרקטים מבצעים את רוב המניפולציות של חוליות עמוד השדרה בעולם מבוצעות על ידי כירופרקט. חולים שטופלו באמצעות כוונון החוליות הזה דיווחו גם על יותר שביעות רצון מהחולים שטופלו באמצעות תרופות או עשו רק תרגילי ספורט בבית.

  טיפול כירופרקטי ותרגילים לכאבי צוואר – רקע

  מבנהו של עמוד השדרה הצווארי הכולל בין היתר חוליות, מפרקים, דיסקים בין חולייתיים, סחוסים, חוט שדרה, עצבים, רצועות, גידים, שרירים ועוד מאפשרים לו לשאת בעומסים קיצוניים ובו בזמן לאפשר גם טווחי תנועה גדולים. נזק לאחת מרקמות הצוואר מובילה להתפתחות כאבים. מתברר שהעומסים הכרוכים באורח החיים המודרני גורם לכך שכמעט כול בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים בצוואר. גורמים אפשריים נוספים לכאבי צוואר כוללים גם נזקי חבלה כגון אלו המתרחשים בגלל תאונות דרכים או פציעות ספורט וגם בגלל מחלות ובכלל זה דלקות פרקים למיניהן ובעיקר דלקת פרקים ניוונית.

  אבחון כאבי צוואר

  אבחון מקור הכאב בצוואר יכלול למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית יסודית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ולעתים כאשר הם נדרשים גם בדיקות מעבדה (בדיקות דם, EMG) ודימות כולל צילומי רנטגן, CT, MRI, מיפוי עצמות ועוד.

  טיפול בכאבי צוואר

  ברוב המקרים הנזקים הנגרמים ברקמות הצוואר הם שוליים וטיפול עצמי כולל מנוחה, הימנעות מפעולות שעלולות להחמיר את הכאב ועוד עשוי להועיל. יש לעתים שהכאב חריף מידי, אינו מגיב לצעדים עצמיים, הכאב הולך ומחמיר או שישנם גם סימנים ותסמינים עצביים. במצבים הללו נדרשת התערבות מקצועית. אבחון וטיפול מקצועיים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים, כאבים כרוניים ולעתים גם צורך בניתוחים מורכבים בעמוד השדרה הצווארי.

  טיפול כירופרקטי לכאבי צוואר

  הטיפול הכירופרקטי בכאבי צוואר משלב אמצעים מרפאי דלקות כמו לייזר רך וגלי הלם יחד עם טכניקות טיפול ידניות ובכללן הכוונון המסוקר כאן במחקר כדי לשמר ולשפר את טווחי התנועה של חוליות הצוואר ואת היכולת התפקודית של עמוד השדרה הצווארי והרקמות סביב. כירופרקט ישלב גם ייעוץ בתחומים כמו  יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית כדי מחד לצמצם גורמי סיכון לכאבי צוואר ומאידך להאיץ את ההחלמה. אז זכרו: כואב לך? כירופרקט יכול לעזור.

  המחקר

  כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט
  כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  ערך השוואה בין ההשפעה המושגת על חולים עם כאבי צוואר באמצעות שלושה סוגי התערבות: כוונון החוליות על ידי כירופרקט או טיפול בתרופות נוגדות דלקת ותרופות נוגדות כאב או ביצוע תרגילי ספורט בבית בליווי עצות. לצורך המחקר חלקו 272 גברים עם כאבי צוואר לא מוגדרים באופן רנדומלי לשלוש קבוצות כאשר כול אחת מהן קיבלה את אחד מסוגי הטיפולים האמורים.

  ממצאי המחקר

  רמת כאבי הצוואר של החולים נמדדה לאחר 2 שבועות, 4 שבועות, 8 שבועות, 12 שבועות, 26 שבועות, ובדיקה אחרונה לאחר 52 שבועות. על פי הממצאים הטיפול הכירופרקטי היה טוב יותר משמעותית מהטיפול התרופתי וכך גם ביצוע תרגילי הספורט בבית. הטיפול הכירופרקטי והתרגול הביתי הראו שיפור דומה מבחינת הפחתת הכאב, מגבלות תנועה, בריאות כללית ותופעות לוואי. החולים שקיבלו טיפול כירופרקטי הראו את המידה הרבה ביותר של שביעות רצון.

  40% מהחולים שטופלו על ידי כירופרקט דיווחו על תופעות לוואי זמניות לעומת 46% מהחולים שביצעו תרגילים בבית. התלונה העיקריות הייתה כאב. תלונות נוספות כללו כאבי ראש נוקשות ועוד. 60% מהחולים שטופלו באמצעות תרופות דיווחו על תופעות לוואי ובכללם תופעות הקשורות למערכת העיכול פריחות עוריות הפרעות שינה ועוד.

  מסקנות המחקר

  כאבי צוואר נגרמים לרוב על רקע של ליקויים תפקודיים מכניים. טיפולים שייעודם החזרת הכשירות המכנית כולל טיפול כירופרקטי ופעילות גופנית עשויים להעניק את המענה הטוב ביותר לבעיה.

    Annals of Internal Medicine, January 3, 2012

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

   כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה