טיפול כירופרקטי ותרגילים לכאבי צוואר

כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

טיפול כירופרקטי ותרגילים לכאבי צוואר הכי יעילים לטיפול בהפרעה זאת! מגוון האפשרויות לטפל בכאב בצוואר הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע:

 • בהשוואה לטיפול תרופתי, "מניפולציה" של חוליות הצוואר ותרגילי ספורט הכי יעילים בהקלה על כאבי צוואר.

הכוונון של חוליות הצוואר (Spinal manipulation therapy) יחד עם תרגילי ספורט גורמים להקלה בכאב שמורגשת בטווח הקצר ונמשכת גם לטווח הארוך. לעומת זאת, ההקלה המושגת באמצעות תרופות נוגדות דלקת ו/או תרופות לשיכוך כאבים היא קצרת מועד. יש לציין שרוב המניפולציות של חוליות עמוד השדרה בעולם מבוצעות על ידי כירופרקטים. במחקר הנוכחי נמצא שחולים שטופלו באמצעות כוונון חוליות דיווחו גם על:

 • יותר שביעות רצון מהחולים שטופלו באמצעות תרופות או עשו רק תרגילי ספורט בבית.

טיפול כירופרקטי ותרגילים לכאבי צוואר – רקע

עמוד השדרה הצווארי הוא מבנה מורכב שיש ביכולתו לשאת בעומסים קיצוניים ולאפשר טווחי תנועה גדולים. רקמות עמוד השדרה הצווארי המאפשרות את היכולות הללו כוללות בין היתר:

 • חוליות ומפרקים
 • דיסקים בין חולייתיים
 • סחוסים
 • חוט שדרה ושורשי עצבים
 • רצועות
 • גידים ושרירים ועוד

נזק לאחת או יותר מהרקמות הללו בצוואר עלול להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים שונים ובכללם כאב. העומסים החוזרניים הכרוכים באורח החיים המודרני גורמים לכך שלעתים קרובות אנו מזיקים לרקמות הצוואר. נזקים לרקמות הצוואר עלולים להתפתח גם בגלל תאונות וחבלות וגם בגלל מחלות שונות. בין הסימפטומים שעלולים להתפתח בגין נזק בצוואר נציין:

 • כאבים בצוואר עם או בלי השלכות כאב במורד הגפה העליונה
 • תחושה של צוואר תפוס, מגבלות תנועה ותפקוד
 • שינויים תחושתיים במורד הגפה העליונה, חולשת שרירים ועוד

כאבי צוואר הם הפרעת שרירים ושלד נפוצה ומורכבת המשפיעה על אנשים מכל הגילאים והרקעים. על פי סקירה שנערכה לאחרונה, שיעור השכיחות העולמי של כאבי צוואר היה 27 לכל 1000 איש בכלל האוכלוסייה בשנת 2019. לכאבי צוואר יכולות להיות סיבות שונות, כגון יציבה לקויה, מתח נפשי, פציעה, מחלה או גורמים גנטיים. כאבי צוואר יכולים להשפיע גם על איכות החיים, הפרודוקטיביות והרווחה של יחידים וחברה. לכן, חשוב להבין את האפידמיולוגיה, המגמות וגורמי הסיכון לכאבי צוואר, ולפתח אסטרטגיות מניעה וטיפול יעילות.

אבחון כאבי צוואר

אבחון מקור הכאב בצוואר מתבסס על:

למידה של ההיסטוריה הרפואית

הכירופרקט ישאל על הופעתו, משך, חומרתו ומיקומו של הכאב. ישאל גם על כל הסימפטומים הקשורים כגון חוסר תחושה, חולשה או עקצוץ בזרועות או בידיים.

בדיקה גופנית יסודית

הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות על הצוואר, מישוש שלו ובדיקת יכולת התנועה שלו. הבדיקה הגופנית כוללת גם בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות

בדיקות הדמיה ומעבדה

ברוב המקרים, אין צורך בבדיקות נוספות כדי לאבחן כאבי צוואר. עם זאת, במצבים מסוימים, בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן, MRI או סריקת CT תועיל לשלול הפרעות חמורות שגורמות כאבי צוואר. בנוסף, אלקטרומיוגרפיה (EMG) עשויה להתבצע כדי להעריך נזק עצבי או לחץ עצבי. ולעתים כאשר הם נדרשים גם בדיקות מעבדה (בדיקות דם) עשויות להועיל.

טיפול בכאבי צוואר

סוג הטיפול בכאבי צוואר משתנה על פי חומרתו וחומרת הנזק שגרם לכאב ולשאר התסמינים. ברוב המקרים הנזקים הנגרמים ברקמות הצוואר הם שוליים. במצב הזה, טיפול עצמי הכולל מנוחה, הימנעות מפעולות שעלולות להחמיר את הכאב ועוד עשוי להועיל.

מתי לפנות לקבלת טיפול מקצועי בכאב צווארי

מתי לפנות לקבלת עזרה מקצועית?

כדאי לפנות לקבלת עזרה מקצועית כאשר:

 • הכאב חריף מידי או הולך ומחמיר
 • הכאבים בצוואר אינם מגיבים לצעדים עצמיים
 • או כאשר ישנם גם סימנים ותסמינים עצביים

אבחון וטיפול מקצועיים עשויים למנוע:

טיפול רפואי בכאב צוואר

אפשרויות הטיפול הרפואי בכאבים בצוואר כוללים:

 • טיפולים תרופתיים ובכללם תרופות נוגדות דלקת, זריקות סטרואידים ועוד
 • מגוון אפשרויות כירורגיות כוללת הסרת דיסק, הסרת למינה, קיבוע חוליות צוואר ועוד

טיפול כירופרקטי לכאבי צוואר

הטיפול הכירופרקטי בכאבי צוואר הוא אופציה נפוצה ויעילה עבור אנשים רבים. חולים רבים הסובלים מאי נוחות כרונית או חריפה בעמוד השדרה הצווארי פונים לכירופרקט. כירופרקטורים מאומנים לאבחן ולטפל בהפרעות במערכת השלד והשרירים, במיוחד בעמוד השדרה.  הטיפול הכירופרקטי בכאבי צוואר משלב:

 • אמצעים מרפאי דלקות כמו לייזר רך וגלי הלם
 • יחד עם טכניקות טיפול ידניות ובכללן מניפולציה של חוליות עמוד השדרה הצווארי
 • פעילות גופנית משקמת

מטרת הטיפול היא:

 • לשמר ולשפר את טווחי התנועה ואת היכולת התפקודית של עמוד השדרה הצווארי והרקמות סביב
 • להפחית דלקות ומתח שרירים
 • ולשפר את תפקוד העצבים ואת זרימת הדם

כדי מחד לצמצם גורמי סיכון לכאבי צוואר ומאידך להאיץ את ההחלמה הכירופרקט ישלב גם ייעוץ במגוון תחומים ובכללם:

 • יציבה
 • ארגונומיה
 • ופעילות גופנית

אז זכרו: כואב לך? כירופרקט יכול לעזור. טיפול כירופרקטי ותרגילים לכאבי צוואר הוא השילוב היעיל. חשוב לזכור שטיפול כירופרקטי בצוואר יכול גם לעזור לכאבי ראש, סחרחורת, כאבי לסת ותסמינים אחרים שעשויים להיות קשורים לתפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי. טיפול כירופרקטי בכאבי צוואר הוא בטוח ונסבל היטב על ידי המטופלים. עם זאת, טיפול כירופרקטי אינו מתאים לכל מקרה של כאבים בצוואר. כך למשל כירופרקט לא יטפל בכאבי צוואר שנגרמים:

 • בעקבות שבר בחוליות הצוואר
 • גידול סרטני
 • דלקת זיהומית ועוד

לכן, חשוב להתייעץ וליידע את הכירופרקט על כל מצב רפואי או תרופות שאתם נוטלים. הכירופרקט יחליט אם ניתן לטפל בכם בהתאם למידע שמופק:

 • מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות ההדמיה והמעבדה.

המחקר

כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט
כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

Bronfort ועמיתיו ערכו השוואה בין ההשפעה המושגת על חולים עם כאבי צוואר באמצעות שלושה סוגי התערבות:

 • כוונון החוליות על ידי כירופרקט
 • או טיפול בתרופות נוגדות דלקת ותרופות נוגדות כאב
 • או ביצוע תרגילי ספורט בבית בליווי עצות

לצורך המחקר חלקו 272 גברים עם כאבי צוואר לא מוגדרים באופן רנדומלי לשלוש קבוצות כאשר כול אחת מהן קיבלה את אחד מסוגי הטיפולים האמורים.

ממצאי המחקר

רמת כאבי הצוואר של החולים נמדדה לאחר 2 שבועות, 4 שבועות, 8 שבועות, 12 שבועות, 26 שבועות, ובדיקה אחרונה לאחר 52 שבועות. על פי הממצאים הטיפול הכירופרקטי היה יעיל משמעותית מהטיפול התרופתי וכך גם ביצוע תרגילי הספורט בבית. הטיפול הכירופרקטי והתרגול הביתי הראו שיפור דומה מבחינת הפחתת הכאב, מגבלות תנועה, בריאות כללית ותופעות לוואי. החולים שקיבלו טיפול כירופרקטי הראו את המידה הרבה ביותר של שביעות רצון.

40% מהחולים שטופלו על ידי כירופרקט דיווחו על תופעות לוואי זמניות לעומת 46% מהחולים שביצעו תרגילים בבית. התלונה העיקריות הייתה כאב. תלונות נוספות כללו כאבי ראש, נוקשות ועוד. 60% מהחולים שטופלו באמצעות תרופות דיווחו על תופעות לוואי ובכללם תופעות הקשורות למערכת העיכול פריחות עוריות הפרעות שינה ועוד.

מסקנות המחקר

כאבי צוואר נגרמים לרוב על רקע של ליקויים תפקודיים מכניים. טיפולים שייעודם החזרת הכשירות המכנית כולל טיפול כירופרקטי ופעילות גופנית עשויים להעניק את המענה הטוב ביותר לבעיה.

מחקר נוסף בנושא

מספר מחקרים חקרו את היעילות והבטיחות של מניפולציה בעמוד השדרה ותרגילים לכאבי צוואר:

רקע

כאבי צוואר חריפים נפוצים ומנוהלים בדרך כלל על ידי טיפול תרופתי ו/או ידני. רופאים כלליים (רופאי משפחה) מהססים לפנות לטיפול ידני בשל חוסר ודאות לגבי היעילות ותופעות הלוואי (AEs)

שיטה

סקירה שיטתית ומטא-אנליזה של ניסויים מבוקרים אקראיים (RCT) המעריכים את ההשפעה של טיפול מניפולטיבי בעמוד השדרה (SMT) על כאבי צוואר חריפים. חילוץ הנתונים נעשה בצורה כפולה ומנוסחת בטבלאות. האיכות והראיות של ששת המקרים שנכללו הוערכו באמצעות כלים וקריטריונים מקובלים.

תוצאות

גודל ההשפעה הכולל של כאבי צוואר היה גדול מאוד -1.37. החולים העדיפו טיפולים עם SMT בהשוואה לקבוצת ביקורת. SMT היה טוב יותר באופן מובהק סטטיסטית מרפואה (30 מ"ג ketorolac im).תופעות לוואי חולפות קלות שדווחו כללו כאב מוגבר וכאב ראש, בעוד שלא דווח על תופעות לוואי חמורות.

מסקנות

Chaibi et al. (2021) מצאו שבהשוואה לקבוצת ביקורת, מניפולציה של הצוואר לבדה או בשילוב עם שיטות אחרות הייתה יעילה עבור חולים עם כאבי צוואר חריפים.

Main reference:

Bronfort G, Evans R, Anderson AV, Svendsen KH, Bracha Y, Grimm RH. Spinal manipulation, medication, or home exercise with advice for acute and subacute neck pain: a randomized trial. Ann Intern Med. 2012 Jan 3;156(1 Pt 1):1-10.

Chaibi A, Stavem K, Russell MB. Spinal Manipulative Therapy for Acute Neck Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomised Controlled Trials. J Clin Med. 2021;10(21):5011. https://doi.org/10.3390/jcm10215011

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

כאבי רגליים אבחון

כאבי רגליים אבחון

כאבי רגליים? אבחון עצמי ובמידת הצורך אבחון מקצועי מהיר יאפשרו טיפול מהיר ומניעת נזק בלתי הפיך. מיחושים בגפה התחתונה יכולים להתפתח בגלל ליקוי בזרימת דם, בעיות נוירולוגיות, דלקות זיהומיות אך ברוב המקרים הגורם יהיה עומס יתר, פציעה ו/או שחיקה ובלאי המתפתחים עם הגיל. 

מבנה כף היד אנטומיה ותנועה

מבנה כף היד אנטומיה ותנועה

מבנה כף היד האנושית ושורש כף היד חושף בפנינו את אחד מחלקי הגוף המדהימים והמורכבים ביותר. ישנם חוקרים הסבורים שבמהלך האבולוציה נוצרו יחסי הגומלין בין כפות הידיים לבין המוח שאפשרו את ההתפתחות ההדדית הבלתי פוסקת של המוח ושל מורכבות הביצוע של כפות הידיים.