כאב בברך חומצה היאלורונית לא יעילה

כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב בברך – חומצה היאלורונית לא יעילה! במידת האפשר הטיפול בכאבים בברכיים צריך להיות בעל אופי שמרני ללא תרופות, ללא ניתוחים וללא חומצה היאלורונית! בכל מקרה שבה טיפול שמרני כשל והסימנים והתסמינים נותרו יופנה החולה לטיפול רפואי הכולל תרופות כאלה ואחרות ואולי אף ניתוח. בכל הנוגע לחומצה היאלורונית הזרקה של חומצה היאלורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

דלקת פרקים ניוונית (OA; Osteoarthritis) היא תופעה קלינית הכוללת שינויים ניווניים ברקמות השונות המרכיבות את המפרק. דלקת פרקים ניוונית בברכיים פוגעת בין היתר בסחוסים בתוך המפרקים ובעקבות כך מובילה להתפתחות תסמינים כגון כאבי ברכיים, נפיחות ומגבלות תנועה.

כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית – רקע

לחולים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית מוצעים לרוב תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs או בראשי תיבות – NSAIDs) כגון אספירין, איבופרופן, נפרוקסן ועוד וכשאלה לא עוזרים גם תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים שהן התרופות נוגדות הדלקת החזקות ביותר שקיימות. התרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים מחקות את הפעולה של ההורמון קורטיזול (cortisol), המופרש באופן טבעי מבלוטת יותרת הכליה במצבי דחק. בין ההשפעות של ההורמון הזה נמנה עלייה בריכוז הסוכר בדם, ודיכוי תהליכי דלקת בגוף. התרופה נוגדת הדלקת על בסיס סטרואידים שבה מרבים להשתמש היא פרדניזון (prednisone). התרופות נוגדות דלקת משתי הקבוצות ובעיקר מאלה על בסיס סטרואידים לא תמיד מסייעות ולפעמים אפילו גורמות לנזקים משמעותיים.

חומצה היאלורונית?

לאור העובדה שהתרופות המצוינות מעלה אינן עוזרות תמיד ואף כרוכות בתופעות לוואי החלו בשנים האחרונות להציע לחולים אלו גם הזרקה תוך-מפרקית של חומצה היאלורונית (Hyaluronic acid ) לצורך שיפור הסיכוך בברכיים והפחתת הסימנים והתסמינים. חומצה היאלורונית היא חומר דומה בהרכבו לנוזל הסינוביאלי המשמש כחומר סיכה ובולם זעזועים ומצוי באופן טבעי בתוך מפרק הברך. מתברר שלחולים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים חסר נוזל סינוביאלי כך שהמחשבה שאולי ניתן לבצע השלמה של החומר הזה על ידי הזרקתו נשמעת על פניה הגיונית. אבל, כפי שמעיד המחקר שלפנינו הזרקת חומצה היאלורונית לברך חולה בדלקת פרקים ניוונית אינה יעילה.

המחקר

כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית
כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית

מטרת המחקר הייתה לסכם את המידע המחקרי אודות היעילות ותופעות הלוואי של השימוש בחומצה היאלורונית לצורך טיפול בדלקת פרקים ניוונית בברכיים. החוקרים ניתחו ממצאים מ- 89 מחקרים שבדקו את ההשפעות של הזרקת חומצה היאלורונית לברכיים של חולים עם דלקת פרקים ניוונית. החוקרים בחרו מחקרים שבוצעו באופן אקראי וכללו גם קבוצת ביקרות.

החוקרים ביצעו חישובים סטטיסטיים על מנת לאחד את הממצאים ולהגיע להערכה כוללת לגבי היעילות של חומצה היאלורונית בהפחתת כאב ובשיפור התפקוד של הברך. הם גם נעזרו בחישובים סטטיסטיים מקובלים כדי לבדוק את הבטיחות של הטיפול הזה ובכלל זה את חזרת הדלקת לברך בתוך 24-72 שעות מרגע ההזרקה, נפיחות של הברך לאחר הזרקה ועוד.

ממצאי המחקר

המחקר הקיף בסיכומו של דבר 12,667 חולים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים. על פי המחקר להזרקת החומצה היאלורונית לברכיים הייתה השפעה מועטה אך לא רלוונטית מבחינה קלינית על הכאבים ולא הייתה שום השפעה על התפקוד של הברכיים. מאידך מצאו החוקרים תופעות לוואי רבות להזרקת החומצה היאלורונית כולל התפתחות בצקת, החמרה בדלקת וגם אירועים עם סכנת חיים שהסתיימו באשפוזים או נכות.

המלצות החוקרים

הזרקה של חומצה היאלורונית מספקת מעט או שום הקלה לחולים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים ואינה מעניקה כול שיפור תפקודי לברך. לנוכח העובדה שפרוצדורה זאת גם כרוכה בתופעות לוואי שונות החוקרים אינם ממליצים לטפל בדלקת פרקים ניוונית בברכיים באמצעות זריקות היאלורונית.

 Journal Annals of Internal Medicine, June 2012

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור