כאב בברך חומצה היאלורונית לא יעילה

כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית

כאב בברך – חומצה היאלורונית לא יעילה! במידת האפשר הטיפול בכאבים בברכיים צריך להיות בעל אופי שמרני ללא תרופות, ללא ניתוחים וללא חומצה היאלורונית! במצב שבו הטיפול השמרני בכאבים בברכיים כושל נותרות לחולה האפשרות לטיפול תרופתי או כירורגי. הזרקת חומצה היאלורונית לברך עם דלקת ניוונית תפחית כאב במעט אך לא תשפיע על תפקודה. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים במחקר הנוכחי אינם ממליצים על טיפול מסוג זה בכאבי ברכיים.

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא תופעה קלינית הכוללת שינויים ניווניים ברקמות השונות המרכיבות את המפרק. דלקת פרקים ניוונית בברכיים פוגעת בין היתר בסחוסי המפרקים וגורמת בין היתר לסימפטומים הבאים:

  • כאבי ברכיים
  • נפיחות
  • מגבלות תנועה
  • ומגבלות תפקוד ועוד

כאב בברך חומצה היאלורונית לא יעילה – רקע

לא ניתן לרפא דלקת פרקים ניוונית אלא רק להקל את תסמיניה ולהאט את קצב התפתחותה. למרות זאת, סל הטיפולים האפשריים בחולים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית הוא רחב ומגוון. בין יתר הטיפולים שמציעים לחולים אלה נציין:

בין ההשפעות של ההורמון קורטיזול הזה נמנה:

  • עלייה בריכוז הסוכר בדם
  • דיכוי תהליכי דלקת בגוף

התרופה נוגדת הדלקת על בסיס סטרואידים שבה מרבים להשתמש היא פרדניזון (prednisone). התרופות נוגדות דלקת משתי הקבוצות ובעיקר מאלה על בסיס סטרואידים לא תמיד מסייעות. לעתים, התרופות הללו גורמות אפילו לנזקים בריאותיים משמעותיים.

חומצה היאלורונית?

בשנים האחרונות החלו להזריק חומצה היאלורונית (Hyaluronic acid ) לחולים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים. מטרת ההזרקה התוך-מפרקית הזאת היא שיפור הסיכוך בברכיים והפחתת הסימנים והתסמינים. חומצה היאלורונית היא חומר דומה בהרכבו לנוזל הסינוביאלי. נוזל סינוביאלי המצוי באופן טבעי בתוך מפרק הברך משמש כחומר סיכה ובולם זעזועים. לחולים הסובלים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים חסר נוזל סינוביאלי במפרקים. המחשבה שאולי ניתן לבצע השלמה של נוזל סינוביאלי באמצעות הזרקתו לברכיים נשמעת על פניה הגיונית. אבל, כפי שמעיד המחקר שלפנינו הזרקת חומצה היאלורונית לברך חולה בדלקת פרקים ניוונית אינה יעילה. לעיתים הזרקה זאת כרוכה בתופעות לוואי שליליות.

המחקר

מטרת המחקר הייתה לסכם את המידע המחקרי אודות היעילות ותופעות הלוואי של השימוש בחומצה היאלורונית לצורך טיפול בדלקת פרקים ניוונית בברכיים. החוקרים ניתחו ממצאים מ- 89 מחקרים שבדקו את ההשפעות של הזרקת חומצה היאלורונית לברכיים של חולים עם דלקת פרקים ניוונית. המחקרים שעליהם התבסס המחקר הנוכחי בוצעו באופן אקראי וכללו גם קבוצת ביקורת.

כאב בברך חומצה היאלורונית לא יעילה
כאב בברך חומצה היאלורונית לא יעילה

החוקרים ביצעו חישובים סטטיסטיים על מנת לאחד את הממצאים ולהגיע להערכה כוללת לגבי היעילות של חומצה היאלורונית בהפחתת כאב ובשיפור התפקוד של הברך. הם גם נעזרו בחישובים סטטיסטיים מקובלים כדי לבדוק את הבטיחות של הטיפול הזה ובכלל זה את חזרת הדלקת לברך בתוך 24-72 שעות מרגע ההזרקה, נפיחות של הברך לאחר הזרקה ועוד.

ממצאי המחקר

המחקר הקיף בסיכומו של דבר 12,667 חולים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים. על פי המחקר להזרקת החומצה היאלורונית לברכיים הייתה השפעה מועטה אך לא רלוונטית מבחינה קלינית על הכאבים ולא הייתה שום השפעה על התפקוד של הברכיים. מאידך מצאו החוקרים תופעות לוואי רבות להזרקת החומצה היאלורונית כולל התפתחות בצקת, החמרה בדלקת וגם אירועים עם סכנת חיים שהסתיימו באשפוזים או נכות.

המלצות החוקרים

הזרקה של חומצה היאלורונית מספקת מעט או שום הקלה לחולים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים ואינה מעניקה כול שיפור תפקודי לברך. לנוכח העובדה שפרוצדורה זאת גם כרוכה בתופעות לוואי שונות החוקרים אינם ממליצים לטפל בדלקת פרקים ניוונית בברכיים באמצעות זריקות היאלורונית.

 Journal Annals of Internal Medicine, June 2012

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הרצאה על ארגונומיה

הרצאה על ארגונומיה

הרצאה בנושא ארגונומיה תכלול הסבר לגבי מה זה ארגונומיה, מה הקשר בין ארגונומיה לבריאות ועוד. תאונות עבודה הפכו לבעיה משמעותית עבור העובדים והמעבידים. אי ההתאמה בין דרישות העבודה ליכולתו הפיזית והמנטאלית של העובד מובילה לפציעות במערכות עצב שריר ושלד.