כאב בברך חומצה היאלורונית לא יעילה
כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית

כאב בברך חומצה היאלורונית לא יעילה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב בברך – חומצה היאלורונית לא יעילה! במידת האפשר הטיפול בכאבים בברכיים צריך להיות בעל אופי שמרני ללא תרופות, ללא ניתוחים וללא חומצה היאלורונית! בכל מקרה שבה טיפול שמרני כשל והסימנים והתסמינים נותרו יופנה החולה לטיפול רפואי הכולל תרופות כאלה ואחרות ואולי אף ניתוח. בכל הנוגע לחומצה היאלורונית הזרקה של חומצה היאלורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

דלקת פרקים ניוונית (OA; Osteoarthritis) היא תופעה קלינית הכוללת שינויים ניווניים ברקמות השונות המרכיבות את המפרק. דלקת פרקים ניוונית בברכיים פוגעת בין היתר בסחוסים בתוך המפרקים ובעקבות כך מובילה להתפתחות תסמינים כגון כאבי ברכיים, נפיחות ומגבלות תנועה.

כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית – רקע

לחולים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית מוצעים לרוב תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs או בראשי תיבות – NSAIDs) כגון אספירין, איבופרופן, נפרוקסן ועוד וכשאלה לא עוזרים גם תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים שהן התרופות נוגדות הדלקת החזקות ביותר שקיימות. התרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים מחקות את הפעולה של ההורמון קורטיזול (cortisol), המופרש באופן טבעי מבלוטת יותרת הכליה במצבי דחק. בין ההשפעות של ההורמון הזה נמנה עלייה בריכוז הסוכר בדם, ודיכוי תהליכי דלקת בגוף. התרופה נוגדת הדלקת על בסיס סטרואידים שבה מרבים להשתמש היא פרדניזון (prednisone). התרופות נוגדות דלקת משתי הקבוצות ובעיקר מאלה על בסיס סטרואידים לא תמיד מסייעות ולפעמים אפילו גורמות לנזקים משמעותיים.

חומצה היאלורונית?

לאור העובדה שהתרופות המצוינות מעלה אינן עוזרות תמיד ואף כרוכות בתופעות לוואי החלו בשנים האחרונות להציע לחולים אלו גם הזרקה תוך-מפרקית של חומצה היאלורונית (Hyaluronic acid ) לצורך שיפור הסיכוך בברכיים והפחתת הסימנים והתסמינים. חומצה היאלורונית היא חומר דומה בהרכבו לנוזל הסינוביאלי המשמש כחומר סיכה ובולם זעזועים ומצוי באופן טבעי בתוך מפרק הברך. מתברר שלחולים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים חסר נוזל סינוביאלי כך שהמחשבה שאולי ניתן לבצע השלמה של החומר הזה על ידי הזרקתו נשמעת על פניה הגיונית. אבל, כפי שמעיד המחקר שלפנינו הזרקת חומצה היאלורונית לברך חולה בדלקת פרקים ניוונית אינה יעילה.

המחקר

כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית
כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית

מטרת המחקר הייתה לסכם את המידע המחקרי אודות היעילות ותופעות הלוואי של השימוש בחומצה היאלורונית לצורך טיפול בדלקת פרקים ניוונית בברכיים. החוקרים ניתחו ממצאים מ- 89 מחקרים שבדקו את ההשפעות של הזרקת חומצה היאלורונית לברכיים של חולים עם דלקת פרקים ניוונית. החוקרים בחרו מחקרים שבוצעו באופן אקראי וכללו גם קבוצת ביקרות.

החוקרים ביצעו חישובים סטטיסטיים על מנת לאחד את הממצאים ולהגיע להערכה כוללת לגבי היעילות של חומצה היאלורונית בהפחתת כאב ובשיפור התפקוד של הברך. הם גם נעזרו בחישובים סטטיסטיים מקובלים כדי לבדוק את הבטיחות של הטיפול הזה ובכלל זה את חזרת הדלקת לברך בתוך 24-72 שעות מרגע ההזרקה, נפיחות של הברך לאחר הזרקה ועוד.

ממצאי המחקר

המחקר הקיף בסיכומו של דבר 12,667 חולים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים. על פי המחקר להזרקת החומצה היאלורונית לברכיים הייתה השפעה מועטה אך לא רלוונטית מבחינה קלינית על הכאבים ולא הייתה שום השפעה על התפקוד של הברכיים. מאידך מצאו החוקרים תופעות לוואי רבות להזרקת החומצה היאלורונית כולל התפתחות בצקת, החמרה בדלקת וגם אירועים עם סכנת חיים שהסתיימו באשפוזים או נכות.

המלצות החוקרים

הזרקה של חומצה היאלורונית מספקת מעט או שום הקלה לחולים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים ואינה מעניקה כול שיפור תפקודי לברך. לנוכח העובדה שפרוצדורה זאת גם כרוכה בתופעות לוואי שונות החוקרים אינם ממליצים לטפל בדלקת פרקים ניוונית בברכיים באמצעות זריקות היאלורונית.

 Journal Annals of Internal Medicine, June 2012

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • ארבע ראשי חזק מונע כאבי ברכיים

  ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • הכאב מושפע גם ממבנה המוח

  הכאב מושפע גם ממבנה המוח! לכאבים תפקיד חשוב בשמירה על שלמות הגוף ובריאותו. הכאב מזהיר אותנו מפני נזקים ובכך מכוון…