כאבים בכף הרגל טיפול

כאבים בכף הרגל טיפול

כאבים בכף הרגל – טיפול מהיר המתבסס על אבחון מדויק עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים. כפות הרגליים נושאות אותנו בנאמנות תחת עומסים עצומים. אנו הולכים, רצים וקופצים על כפות הרגליים בלי לתת את הדעת על היכולות המופלאות שלהן. בין היכולות הללו אי אפשר שלא לציין את יכולת העמידה בעומסים ללא פציעות. את תשומת הלב שלנו לכפות הרגליים אנו שומרים לשלב שבו הן מתחילות לכאוב.

החדשות הטובות הן שרוב המקרים של כאבים בכף הרגל ניתן לרפא. ברגע שנרפא את הדלקת שגרמה לכאב תוכלו שוב ללכת בלי לחוש דבר. אך הדרך לריפוי עלולה להיות ארוכה ומורכבת אלא עם הצלחתם לאבחן את מקור הבעיה. השלבים שנצטרך לעבור כדי להגיע לטיפול ראוי כוללים:

 • זיהוי הרקמה שנפצעה בכף הרגל
 • מהו מנגנון הפציעה
 • ומהי חומרת הפציעה

אין פתרון אמיתי לכאבים בכף הרגל בלי שנבין למה הבעיה התפתחה.

כאבים בכף הרגל טיפול – רקע

כאבים בכף הרגל הם מצב שכיח המשפיע על אנשים רבים באוכלוסייה הכללית. למעשה, כאב בכף הרגל מהווה את הבעיה השכיחה ביותר בגפה התחתונה. במאמר זה אנו מתייחסים לכאבים בכל כף הרגל ובכלל זה: צד חיצוני, צד פנימי, גב כף הרגל, קרסול, אזור האצבעות.

שכיחות הכאב בכף הרגל משתנה בהתאם להגדרות המחקרים השונים. על פי מחקרים מסוימים כאבים בכף הרגל משפיעים על:

 • 14% עד 42% מהאנשים בכל זמן נתון
 • הכאבים שכיחים יותר אצל נשים, מבוגרים ואנשים שמנים.

לכאבים בכף הרגל יכולה להיות השפעה שלילית על התפקוד הפיזי, על שיווי המשקל ועל איכות החיים. גורמים שונים עלולים להוביל להתפתחות כאבים בכף הרגל ובכללם פתולוגיות של כף הרגל (למשל, יבלות), מחלות (למשל, דלקת מפרקים שגרונית), עיסוק ועוד. בין התלונות השכיחות נמנה תסמינים כגון:

 • נוקשות של המפרקים בכפות הרגליים
 • מגבלות תנועה
 • ומגבלות תפקוד ועוד

חשוב לציין שנזקים וכאבים בכפות רגליים משבשות את תנועת חלקי הגוף השונים ויוצרות בסיס תפקודי רעוע. התוצאה עלולה להיות בין היתר:

גורמים וגורמי סיכון לכאב בכפות הרגליים

נזקים לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ו/או מניעות את כפות הרגליים יובילו להתפתחות כאב. סיבות אפשריות להתפתחות כאב בכפות הרגליים כוללות גורמים כגון:

בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בכף הרגל נמנה:

עוד חשוב לזכור שמספר רב של גורמים עלולים להוביל להתפתחות נזקים שונים במקומות אנטומיים שונים בכף הרגל וכול אזור ובעיה כאלו זקוקים לתשומת לב וטיפול נפרד. וגם את זה חשוב לזכור, הכאבים בכף הרגל לא תמיד נובעים מנזק בכף הרגל. לעתים כאבים אלו מצביעים על בעיה מרוחקת ובעלת יכולת להשליך כאב לכף הרגל.

כך למשל פריצת דיסק בגב התחתון היוצר לחץ על העצב הסיאטי וגורמת בין היתר להקרנות כאב לרגל ולכף הרגל. לכן בכול מצב של כאבים בכף הרגל טיפול חייב להתבסס על אבחון. ראשית חוכמה ולפני תחילת הטיפול, יש לאבחן היטב את מקור הכאב.

טיפול עצמי בכאב המתפתח בכפות הרגליים

כאבים בכף הרגל טיפול
כאבים בכף הרגל טיפול

לרוב כאבי כף רגל יש רקע מכאני ועל כן יכולים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמי. זכרו התנהגות נכונה כאשר כף הרגל מתחילה לכאוב היא חשובה לריפוי עצמי מהיר. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה.

 • הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב יש להמשיך ולבצע אותה. בהרבה מקרים מנוחה עם או בלי הרמת הרגל, המלווה בהימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה, או הכנסה של רפידה מתאימה לתוך הנעל שמאזנת מבנה או ביומכניקה לקויים מספיקים להקל על הכאבים.
 • יתכן שתצטרכו לשקול שימוש בקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לכף הרגל.
 • גם הפחתה במשקל אם זה רלוונטי עשויה לעזור להפחית את העומס מעל הרגל.

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו מלכתחילה להיווצרות הבעיה.

כאבים בכף הרגל טיפול כירופרקטי

כאבים בכף הרגל שהולכים ומחמירים או כאבים שאינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים גישה מקצועית. כירופרקטיקה יכולה לתת מענה מקצועי מקיף למגוון בעיות במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה לבעיות הגורמות כאבים בכף הרגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הגורמים לכאבים בכף הרגל כגון שיבושים ביומכניים שעלולים לעמוד בבסיס הכאבים. התעלמות מליקוי תפקודי של כף הרגל יוביל להתפתחות אפיזודות כאב נוספות בעתיד.

טיפול הראשוני בכאב

הטיפול במרפאה בשלב הראשון שבו האזור דלוק וכואב נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי לטיפול בדלקות כולל:

 • לייזר רך מקצועי
 • אולטרה סאונד
 • וטיפול בגלי הלם

במידת הצורך נפנה את המטופל למכון מדרסים מקצועי לצורך התאמת מדרסים אישיים. עוד נשלב בפרק הזמן הראשוני טכניקות טיפול ידניות ותרגילים בסיסיים שמטרתן:

 • שימור טווחי תנועה
 • שיפור ושימור יכולות ביומכניות
 • שימור ושיפור האיזון של השרירים הפועלים על כפות הרגליים

השיקום

מיד בתום השלב הדלקתי נתחיל בשלב השיקומי. מטרת השיקום להכשיר את כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. השיקום התמקד בשיפור הביומכניקה של כף הרגל והגפה התחתונה, בחיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים המפעילים את הגפה התחתונה כולל השרירים הפנימיים בכף הרגל. נשפר את תבנית ההליכה והריצה, נשפר שיווי משקל ויכולת חישה עצמית ועוד.

נעבוד בין היתר על השרירים הבאים:

בין השרירים שעליהם נשים דגש נציין את השרירים המבצעים כפיפה גבית (dorsiflexion) של כף הרגל:

 • השוקתי הקדמי (Anterior tibialis)
 • פושט האצבעות הארוך (extensor digitorum longus)

את השרירים המבצעים כפיפה כפית (plantarflexion):

 • הסובך ושריר הסוליה (Gastrocnemius-soleus complex)
 • השוקתי האחורי (Posterior tibialis)

השרירים המבצעים הפניית כף הרגל כלפי חוץ (Eversion):

 • השוקיתי הארוך והקצר (Peroneus longus and Peroneus brevis)

השרירים המבצעים הפנייה של כף הרגל פנימה (inversion):

 • טיביאליס אחורי (Tibialis posterior)
 • כופף אצבעות (Flexor digitorum)
 • שריר כופף בוהן ארוך (Flexor hallucis longus)
 • ושריר טיביאליס קדמי (Tibialis anterior)

טיפול רפואי

במקרה שיש צורך יופנה המטופל לטיפול תרופתי אנטיביוטי, אנטי דלקתי הכולל סטרואידים ו/או טיפול תרופתי למחלות כף הרגל כגון שיגדון, סוכרת, דלקת פרקים ועוד שעלולות להיות הגורם לכאבים בכרית כף הרגל. חשוב לדעת שעל פי מחקרים שונים נמצא שזריקות קורטיזון (Cortisone injections) מועילות לטווח זמן קצר אך עלולות לגרום לכך שהבעיה בכף הרגל תשוב להציק לכם ולפרקי זמן ארוכים יותר. האופציה הכירורגית לתיקונים של בעיות מבניות קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. בין הבעיות המבניות שעלולות להזדקק לניתוח נציין הפרעות כגון:

 • אצבע פטיש (Hammer toes)
 • אצבע טופר (claw toe)
 • ובוהן קלובה (Hallux Valgus).

כאבים בכף הרגל מניעה

כאבים בכף הרגל טיפול
כאבים בכף הרגל טיפול

נעליים מתאימות

למניעת כאבים בכף הרגל יש ראשית לבחור זוג נעליים נכונות. נעלים מרופדות ומתוחזקות היטב. נעליים נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק על מנת להכיל בנוחות את כול האצבעות. הימנעו מנעלי עקב. את הנעלים יש לבחור לפי הפעילות שבה אתם עוסקים: נעלי כדור סל למשחק כדור סל ונעלי טניס למשחק טניס. מומלץ לגרוב גרביים. יש להקפיד על הניקיון של כפות הרגליים: עליהן להיות רחוצות, נקיות ויבשות. יש להקפיד על גזיזת ציפורניים זהירה.

הימנעו מעודף משקל

עודף משקל עלול לגרום לעומס יתר על כפות הרגליים. הקפידו על כן, על משקל גוף נכון לגובה שלכם.

הקפדה על כללי האימון הגופני הנכון

הקפידו על חימום ומתיחות אחרי כול פעילות גופנית. הקפידו על טכניקת ההליכה ו/או הריצה שלכם. נסו להימנע מעמידה ממושכת. שהייה ממושכת בעמידה על הרגליים עלולה גם היא לגרום לעומס יתר. הקפידו להיות בתנועה.

כואב? עצרו כול פעילות

עם סימן ראשון לכאבים בכף הרגל עצרו כול פעילות ובדקו מה הבעיה. לא הצלחתם לאתר מה הבעיה ומה גרם לה והכאב עדין שם? התייעצו עם איש מקצוע. כול בעיה רפואית בכף הרגל מחייבת זהירות יתר בתכנון של פעילות גופנית או עומסים מסוג אחר.

מכתב תודה על טיפול בכאבי כף רגל

References:

Understanding the nature and mechanism of foot pain. J Foot Ankle Res. 2009;2:1. https://jfootankleres.biomedcentral.com/articles/10.1186/1757-1146-2-1

Prevalence of Foot Pain Across an International Consortium of Population-Based Cohorts. Arthritis Care Res (Hoboken). 2019;71(5):661-670. https://acrjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/acr.23829

Hawke F, Burns J. Understanding the nature and mechanism of foot pain. Journal of Foot and Ankle Research. 2009;2:1. https://doi.org/10.1186/1757-1146-2-1

Fields KB. Overview of foot anatomy and biomechanics and assessment of foot pain in adults. UpToDate. 2022 Sep 7. https://www.uptodate.com/contents/overview-of-foot-anatomy-and-biomechanics-and-assessment-of-foot-pain-in-adults

Yoo Jin Choo, Chul Hyun Park, Min Cheol Chang. Rearfoot disorders and conservative treatment: a narrative review, Annals of Palliative Medicine,  9, 5,   2020

Park CH, Chang MC. Forefoot disorders and conservative treatment. Yeungnam Univ J Med. 2019 May;36(2):92-98. doi: 10.12701/yujm.2019.00185. Epub 2019 May 14.

Menz HB, Dufour AB, Riskowski JL, Hillstrom HJ, Hannan MT. Foot posture, foot function and low back pain: the Framingham Foot Study. Rheumatology (Oxford). 2013;52(12):2275-2282. https://doi.org/10.1093/rheumatology/ket298

Thomas MJ, Roddy E, Zhang W, Menz HB, Hannan MT, Peat GM. The population prevalence of foot and ankle pain in middle and old age: a systematic review. Pain. 2011;152(12):2870-2880. https://doi.org/10.1016/j.pain.2011.09.019

Garrow AP, Papageorgiou A, Silman AJ, Thomas E, Jayson MI, Macfarlane GJ. The grading of hallux valgus: the Manchester Scale. J Am Podiatr Med Assoc. 2001;91(2):74-78.

Nix S, Smith M, Vicenzino B. Prevalence of hallux valgus in the general population: a systematic review and meta-analysis. J Foot Ankle Res. 2010;3:21. https://doi.org/10.1186/1757-1146-3-21

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סיאטיקה? ליריקה לא יעילה

סיאטיקה ליריקה לא יעילה

סיאטיקה? ליריקה לא יעילה. פריגאבאלין (ליריקה) המיועד לטיפול בכאב עצבי מומלצת לעתים על ידי רופאי כאב ורופאים אחרים כדי לטפל בסיאטיקה – תופעה קלינית הכוללת בין היתר כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל. המחקר הנוכחי מצא שתרופה זו אינה יעילה לבעיה זאת. 

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק? טיפול מהיר עשוי למנוע נזק בלתי הפיך ועוגמת נפש גדולה. נזק לדיסק הבין חולייתי עלול לגרום בין היתר לסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובסביבתו הקרובה המושלכים לאורך הרגל, שינויים נוירולוגיים ועוד. ללא תסמינים עדיף להימנע מטיפול.