כאבים בכף הרגל טיפול

כאבים בכף הרגל טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בכף הרגל – טיפול מהיר המתבסס על אבחון מדויק עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים. כפות הרגליים נושאות אותנו בנאמנות תחת עומסים עצומים. אנו הולכים, רצים וקופצים על כפות הרגליים מבלי לתת את הדעת על היכולות המופלאות שלהן. בין היכולות הללו אי אפשר שלא לציין את יכולת העמידה בעומסים מבלי להיפצע. את תשומת הלב שלנו לכפות הרגליים אנו שומרים לשלב שבו הן מתחילות לכאוב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  החדשות הטובות הן שרוב המקרים של כאבים בכף הרגל ניתן לרפא. ברגע שנרפא את הדלקת שגרמה לכאב תוכלו שוב ללכת בלי לחוש דבר. אך הדרך לריפוי עלולה להיות ארוכה ומורכבת אלא עם הצלחתם לאבחן את מקור הבעיה. השלבים שנצטרך לעבור כדי להגיע לטיפול ראוי כוללים:

  אין פתרון אמיתי לכאבים בכף הרגל בלי שנבין למה הבעיה התפתחה.

  כאבים בכף הרגל טיפול – רקע

  כאבים בכף הרגל מהווים בעיה שכיחה ביותר. כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת בכול רגע נתון מסימנים ותסמינים כלשהם בכפות הרגליים. בין התלונות השכיחות נכללות תלונות על:

  • כאבים בכף הרגל
  • נוקשות של המפרקים בכפות הרגליים
  • מגבלות תנועה
  • ומגבלות תפקוד ועוד

  בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בכף הרגל נמנה:

  • זקנה
  • מגדר נשי
  • עודף משקל
  • ספורט מועדף
  • ביומכניקה לקויה בכף הרגל ועוד

  עוד חשוב לזכור שמספר רב של גורמים עלולים להוביל להתפתחות נזקים שונים במקומות אנטומיים שונים בכף הרגל וכול אזור ובעיה כאלו זקוקים לתשומת לב וטיפול נפרד. וגם את זה חשוב לזכור, הכאבים בכף הרגל לא תמיד נובעים מנזק בכף הרגל. לעתים כאבים אלו מצביעים על בעיה מרוחקת ובעלת יכולת להשליך כאב לכף הרגל.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כך למשל פריצת דיסק בגב התחתון היוצר לחץ על העצב הסיאטי וגורמת בין היתר להקרנות כאב לרגל ולכף הרגל. לכן בכול מצב של כאבים בכף הרגל טיפול חייב להתבסס על אבחון. ראשית חוכמה ולפני תחילת הטיפול, יש לאבחן היטב את מקור הכאב.

   טיפול עצמי בכאב המתפתח בכפות הרגליים

   כאבים בכף הרגל טיפול
   כאבים בכף הרגל טיפול

   לרוב כאבי כף רגל יש רקע מכאני ועל כן יכולים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמי. זכרו התנהגות נכונה כאשר כף הרגל מתחילה לכאוב היא חשובה לריפוי עצמי מהיר. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה.

   • הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב יש להמשיך ולבצע אותה. בהרבה מקרים מנוחה עם או בלי הרמת הרגל, המלווה בהימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה, או הכנסה של רפידה מתאימה לתוך הנעל שמאזנת מבנה או ביומכניקה לקויים מספיקים להקל על הכאבים.
   • יתכן ותצטרכו לשקול שימוש בקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לכף הרגל.
   • גם הפחתה במשקל במידה וזה רלוונטי עשויה לעזור להפחית את העומס מעל הרגל.

   זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו מלכתחילה להיווצרות הבעיה.

   כאבים בכף הרגל טיפול כירופרקטי

   כאבים בכף הרגל שהולכים ומחמירים או כאבים שאינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים גישה מקצועית. כירופרקטיקה יכולה לתת מענה מקצועי מקיף למגוון בעיות במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה לבעיות הגורמות כאבים בכף הרגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הגורמים לכאבים בכף הרגל ובכלל זה בשיבושים ביומכניים שעלולים לעמוד בבסיס הכאבים הללו. התעלמות מליקוי תפקודי של כף הרגל יוביל להתפתחות אפיזודות כאב נוספות בעתיד.

   טיפול הראשוני בכאב

   הטיפול במרפאה בשלב הראשון שבו האזור דלוק וכואב נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי לטיפול בדלקות כולל:

   • לייזר רך מקצועי
   • אולטרה סאונד
   • וטיפול בגלי הלם

   במידת הצורך נפנה את המטופל למכון מדרסים מקצועי לצורך התאמת מדרסים אישיים. עוד נשלב בפרק הזמן הראשוני טכניקות טיפול ידניות ותרגילים בסיסיים שמטרתן:

   שימור טווחי תנועה

   שיפור ושימור יכולות ביומכניות

   שימור ושיפור האיזון של השרירים הפועלים על כפות הרגליים

   השיקום

   מיד בתום השלב הדלקתי נתחיל בשלב השיקומי. מטרת השיקום להכשיר את כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. השיקום התמקד בשיפור הביומכניקה של כף הרגל והגפה התחתונה, בחיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים המפעילים את הגפה התחתונה כולל השרירים הפנימיים בכף הרגל. נשפר את תבנית ההליכה והריצה, נשפר שיווי משקל ויכולת חישה עצמית ועוד.

   נעבוד בין היתר על השרירים הבאים:

   בין השרירים שעליהם נשים דגש נציין את השרירים המבצעים כפיפה גבית (dorsiflexion) של כף הרגל:

   • השוקתי הקדמי (Anterior tibialis)
   • פושט האצבעות הארוך (extensor digitorum longus)

   את השרירים המבצעים כפיפה כפית (plantarflexion):

   • הסובך ושריר הסוליה (Gastrocnemius-soleus complex)
   • השוקתי האחורי (Posterior tibialis)

   השרירים המבצעים הפניית כף הרגל כלפי חוץ (Eversion):

   • השוקיתי הארוך והקצר (Peroneus longus and Peroneus brevis)

   השרירים המבצעים הפנייה של כף הרגל פנימה (inversion):

   • טיביאליס אחורי (Tibialis posterior)
   • כופף אצבעות (Flexor digitorum)
   • שריר כופף בוהן ארוך (Flexor hallucis longus)
   • ושריר טיביאליס קדמי (Tibialis anterior)

   טיפול רפואי

   במקרה שיש צורך יופנה המטופל לטיפול תרופתי אנטיביוטי, אנטי דלקתי הכולל סטרואידים ו/או טיפול תרופתי למחלות כף הרגל כגון שיגדון, סוכרת, דלקת פרקים ועוד שעלולות להיות הגורם לכאבים בכרית כף הרגל. חשוב לדעת שעל פי מחקרים שונים נמצא שזריקות קורטיזון (Cortisone injections) מועילות לטווח זמן קצר אך עלולות לגרום לכך שהבעיה בכף הרגל תשוב להציק לכם ולפרקי זמן ארוכים יותר. האופציה הכירורגית לתיקונים של בעיות מבניות קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. בין הבעיות המבניות שעלולות להזדקק לניתוח נציין:

   • אצבע פטיש (Hammer toes)
   • אצבע טופר (claw toe)
   • ובוהן קלובה (Hallux Valgus).

   כאבים בכף הרגל מניעה

   כאבים בכף הרגל טיפול
   כאבים בכף הרגל טיפול

   נעליים מתאימות

   למניעת כאבים בכף הרגל יש ראשית לבחור זוג נעליים נכונות. נעלים מרופדות ומתוחזקות היטב. נעליים נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק על מנת להכיל בנוחות את כול האצבעות. את הנעלים יש לבחור לפי הפעילות שבה אתם עוסקים: נעלי כדור סל למשחק כדור סל ונעלי טניס למשחק טניס. מומלץ לגרוב גרביים. יש להקפיד על הניקיון של כפות הרגליים: עליהן להיות רחוצות, נקיות ויבשות. יש להקפיד על גזיזת ציפורניים זהירה.

   הימנעו מעודף משקל

   עודף משקל עלול לגרום לעומס יתר על כפות הרגליים. הקפידו על כן, על משקל גוף נכון לגובה שלכם.

   הקפדה על כללי האימון הגופני הנכון

   הקפידו על חימום ומתיחות אחרי כול פעילות גופנית. הקפידו על טכניקת ההליכה ו/או הריצה שלכם. נסו להימנע מעמידה ממושכת. שהייה ממושכת בעמידה על הרגליים עלולה גם היא לגרום לעומס יתר. הקפידו להיות בתנועה.

   כואב? עצרו כול פעילות

   עם סימן ראשון לכאבים בכף הרגל עצרו כול פעילות ובדקו מה הבעיה. לא הצלחתם לאתר מה הבעיה ומה גרם לה והכאב עדין שם? התייעצו עם איש מקצוע. כול בעיה רפואית בכף הרגל מחייבת זהירות יתר בתכנון של פעילות גופנית או עומסים מסוג אחר.

   מכתב תודה על טיפול בכאבי כף רגל

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.