צוואר תפוס מה גורם לזה

צוואר תפוס מה גורם לזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

צוואר תפוס מה גורם לזה? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בצוואר או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה. הצוואר האנושי מתאפיין בטווחי תנועה מרשימים. המבנה הגאוני של עמוד השדרה הצווארי מאפשר תנועה נרחבת, יציבות יחסית, עמידה בעומס הנשיאה של הראש והגנה על חוט השדרה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  עם זאת לעתים קרובות מידי אנשים סובלים מצוואר תפוס, תחושת נוקשות, וכאבים. תסמינים אלו מהווים גורם משמעותי בפגיעה באיכות חיים ובירידה בפריון העבודה. כאמור, ברוב המקרים הנזקים הגורמים לצוואר תפוס אינם משמעותיים וצפויים להירפא תוך ימים ספורים. עם זאת ישנם גם גורמים רציניים יותר שחלקם אפילו מסכני חיים שעלולים לגרום למגבלות תנועה הללו. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה ביעילות ובמהירות. התבוששות באבחון ועקב כך גם בטיפול עלול לגרום לנזקים קשים ופגיעה באיכות החיים.

  {loadposition inside-page}

  צוואר תפוס מה גורם לזה – רקע

  "נתפס לי הצוואר" היא תלונה שכיחה במרפאתי. תחושת התפיסות הזאת נגרמת לרוב בגלל פגיעה פיזית מקומית באחת מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הצוואר או בגלל לחץ נפשי המשפיע על התפקוד של הרקמות הללו. פגיעה פיזית ברקמות הללו מתרחשת לרוב בגלל פציעה טראומטית או על רקע שימוש יתר. בין הרקמות הנכללות בצוואר שפגיעה בהן עלולה לגרום בין היתר לצוואר תפוס נציין את השרירים, גידים, רצועות, חוליות עמוד השדרה הצווארי, הדיסקים הבין חולייתיים, הסחוסים במפרקים הפצטליים ועוד.

  תנועות צוואר "הנוגעות" ברקמה הפצועה גורמות לכאב, מגבלת תנועה ותחושת צוואר תפוס. לעיתים קרובות אל תחושות התפיסות והנוקשות עלולים להיות נלווים גם כאבי ראש ו/או כאבי שכמות ו/או כאבי גפיים עליונות. פגיעה אפשרית בדיסק הבין חולייתי עלולה לגרום, מלבד כאבים ותחושת נוקשות ותפיסות גם לסימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול וחולשה בגפיים.

  כאמור ברוב המקרים מגבלות התנועה או הקושי להניע את הצוואר נובעים מפציעה מינורית באחת או יותר מרקמות הצוואר ועמוד השדרה. חבלה מינימלית, תנועה לא טובה, ליקוי יציבה, ליקוי ארגונומי ועוד עלולים להיות מנגנון הפציעה של אחת או יותר מהרקמות בצוואר. יש לעתים שהתחושה שהצוואר תפוס מתפתחת עקב מתחים נפשיים והכיווץ הבלתי רצוני של שרירי הצוואר הנלווים להם. תחושת צוואר תפוס עלולה להתפתח גם בגלל הפרעות ומחלות בריאותיות רציניות יותר כמו למשל דלקות פרקים, דלקת קרום המוח ועוד. תהליך אבחוני מסודר והליך מדוקדק של אבחנה מבדלת יאפשרו לזהות את הרקמה המעורבת ולהעריך את חומרת הנזק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   צוואר תפוס וסימנים ותסמינים נלווים

   סימנים ותסמינים אפשריים כאשר הצוואר מוגבל ותפוס בגלל נזק מקומי לחוליות עמוד השדרה ו/או הרקמות הפועלות סביבו עלולים לכלול מלבד כאבים בצוואר ומוגבלות תנועתית גם כאבי ראש, כאבי שכמות, כאבים המוקרנים לידיים, נימול וחולשה באחת הגפיים או יותר. כאשר דלקת זיהומית היא הגורם לתחושות של נוקשות ותפיסות אנו מצפים לזהות גם חום גבוה. דלקת קרום המוח תגרום לנוקשות עורפית ומלבד נוקשות זאת גם לחום גבוה, הקאות וכאבי ראש.

   עוצמת התסמינים משתנה בהתאם לסוג הבעיה ולמידת הנזק. רוב המקרים הנם קלים והתסמינים בגינם יחלפו תוך ימים ספורים. כמובן שחומרת הנזק מכתיבה גם את משך הזמן שנסבול מהתסמינים. עם זאת יש לזכור שאחוז ניכר מאנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים וסבלו מתסמונת צליפת השוט ממשיכים לסבול מכאבים כרוניים עוד שנים ארוכות לאחר האירוע הטראומטי.

   צוואר תפוס מה גורם לזה – גורמים שכיחים לצוואר תפוס

   גורמים עיקריים לתחושת התפיסות והנוקשות שלכם כוללים:

   מתיחה, שחיקה, קרע לאחת הרקמות

   צליפת שוט
   צליפת שוט

   פגיעה מכנית בעמוד השדרה הצווארי ו/או ברקמות הפועלות סביבו עלולה להיגרם בגלל סיבות רבות. לרוב מדובר בשימוש יתר בשרירי הצוואר המתכווצים או נמתחים יתר המידה אך לעתים מעורבות גם רקמות אחרות כולל גידים, רצועות, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים ועוד. הסימנים והתסמינים כוללים לרוב כאבים ברמות חומרה שונות, מגבלות תנועה וקושי לסובב את הצוואר. בין הגורמים השכיחים לנזקים אלו לרקמות הצוואר נמנה טראומה (פציעת ספורט, נפילה, צליפת שוט או כול טראומה אחרת), מאמצים חוזרים (מנח שינה לקוי, ישיבה לקויה, יציבה לקויה, שהות ממושכת עם הצוואר מוטה מטה מביט למשל על מסך הטלפון) ועוד.

   דלקת פרקים

   נזקים לרקמות השונות בעמוד השדרה הצווארי עלולים להיגרם גם בגלל דלקות פרקים. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא כמובן דלקת פרקים ניוונית. דלקות פרקים נוספות שעלולות לפגוע בעמוד השדרה הצווארי כולל בין היתר דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת ועוד. דלקות פרקים אלו שוחקות והורסות את הסחוסים בתוך המפרקים ופוגעות בין היתר גם בחלקים הגרמיים של עמוד השדרה. כמובן שגם במקרה הזה תחושת צוואר תפוס שכיחה במצבים אלה.

   דלקת זיהומית

   דלקת זיהומית חיידקית (סטפילוקוקוס?) שעלולה להתפתח באחת מחוליות עמוד השדרה העליון ולגרום להרס מקומי יכולה גם ,לגרום לתחושה של נוקשות ותפיסות בצוואר. תסמינים נוספים בגין דלקת זיהומית של מרכיב כלשהו בחלק זה של עמוד השדרה כולל חום גבוה. גם דלקת קרום המוח (Meningitis) עלולה לגרום לתחושה תפיסות ונוקשות עורפית. תסמינים נוספים בגין מחלה זו כוללים חום גבוה, הקאות וכאבי ראש. את הנוקשות העורפית במקרה של דלקת קרום המוח ניתן לזהות באמצעות כפיפה של העורף אשר גורמת לכפיפה מידית של הברכיים או הרמה של הרגליים כדי להפחית את הלחץ שנוצר. הזנחה של דלקת קרום המוח עלולה לגרום לאובדן הכרה ומוות.

   מתח נפשי

   מתח נפשי עלול בין היתר לגרום להתכווצות שרירים בלתי רצונית בגב העליון, שרירי הפנים ושרירי העורף. התכווצות שרירים בלתי רצונית מסוג זה גורמת לעתים קרובות לתחושת של תפיסות, מוגבלות ונוקשות של עמוד השדרה העליון. לעיתים תתלווה לתחושות הללו בצוואר גם כאב ראש מסוג תעוקתי – כאב ראש תעוקתי (Tension headache). סוג זה של כאב ראש נחשב לסוג שכיח ביותר ונאמד בכ 90% מכלל כאבי הראש.

   גורמי סיכון לצוואר תפוס

   מספר גורמי סיכון מעלים את הסבירות לכך שאתם תסבלו מצוואר תפוס. כאשר מתבוננים ברשימה הזאת אנו מבינים שכל אחד מאיתנו נמצא בקבוצת סיכון לצוואר תפוס. עם זאת הכרת גורמי הסיכון הללו עשויים הועיל בצמצום הסיכון הזה:

   גיל

   גיל מהווה גורם סיכון להתפתחות מצב של צוואר תפוס וזאת למרות שגם ילדים סובלים מידי פעם מצוואר תפוס בעיקר על רקע טורטיקוליס. השינויים ניווניים שעוברים הרקמות בגופנו ובכלל זה בצוואר מעלים את הסבירות להתפתחות נזק שיכול לגרום בין היתר צוואר תפוס.

   גנטיקה

   כמו בהרבה צרות אחרות גם הנטייה לצוואר תפוס “עוברת בירושה”. בסיס ההשפעה מצוי כנראה בתורשה של המבנה והביומכניקה של עמוד השדרה הצווארי ושל השרירים. אלה מעלים את הסבירות להתפתחות בעיות צוואר ובכלל זה מצב של צוואר תפוס.

   ניתוח צוואר קודם או פציעה קודמת

   עמוד שדרה צווארי שניזוק בעברו בין עם בגלל ניתוח כזה או אחר או בגלל פציעה טראומטית או אחרת נמצא בקבוצת סיכון להתפתחות בעיות צוואר ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית וגם צוואר תפוס.

   ליקויים מבניים ותנועתיים

   צוואר תפוס יכול להתפתח בגלל ליקויים מבניים מולדים או נרכשים כמו עקמת (Scoliosis), מבנה חוליות לקוי, חיבור מולד של חוליות בצוואר, שינויים בקימורים ובקעורים של הצוואר, ראש מוטה לפנים ועוד. שינויים אלה משפעים בהכרח על האופן שבו נע הצוואר ומעלים את הסבירות להתפתחות בעיות צוואר ובכלל זה צוואר תפוס.

   מחלות רקע

   מגוון מחלות הפוגעות בצוואר עלולות לגרום גם לתחושה של צוואר תפוס. בין המחלות הללו נמנה פיברומיאלגיה, דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת זיהומית ועוד.

   אורח חיים יושבני

   אורח חיים יושבני הוא גורם סיכון להתפתחות שינויים ניווניים בגוף ובעמוד השדרה והתפתחות שיניים ביציבה.  שינויי יציבה ושינויים ניווניים יוצרים עומסי יתר ושישו של העומסים על הצוואר ומעלים את הסיכון להתפתחות בעיות בצוואר. בין הבעיות נמנה צוואר תפוס.

   מקצוע

   אנשים שבמסגרת מקצועם יוצרים עומסי יתר על הצוואר מעלים את הסבירות להתפתחות בעיות צוואר כולל בין היתר צוואר תפוס. בין המקצועות הללו נמנה עובדי המחשבים היושבים כול היום מול המסך ועוד

   סוגים של פעילות גופנית

   פעילות גופנית הכרוכה במגע אגרסיבי כמו אגרוף, אומנויות לחימה ועוד מעלות את הסבירות לפציעות צוואר והתפתחות מצב של צוואר תפוס.

   יציבה לקויה

   אם היציבה שלכם אינה אופטימלית אתם יוצרים עומסי יתר על הצוואר ועל אזורים אחרים בגוף. המשמעות של עומסי יתר על הצוואר היא סיכוי גדול יותר להתפתחות בעיות צוואר ובכלל זה גם צוואר תפוס.

   ארגונומיה לקויה

   צוואר תפוס מה גורם לזה
   צוואר תפוס מה גורם לזה

   עמוד השדרה העליון נושא את הראש ומקנה את היציבות ואת התנועה הנדרשים לתפקודו. שלא כמו עמוד השדרה החזי שנתמך על ידי בית החזה והצלעות, עמוד השדרה הצווארי אינו נתמך בדבר. חוסר הגנה זה חושף אותו למגוון רב של כוחות ועומסים ובעקבות זאת גם לסיכון גבוה יותר לפגיעות. ארגונומיה תקינה מוודא מצמצת את העומסים הללו ומצמצמת את נזקם.

   ארגונומיה לקויה ובכלל זה עמדת עבודה לקויה, מנח עבודה לקוי, מזרן או כרית לא מתאימים, מנח שינה לקוי, "תנועה לא נכונה" ועוד ועוד מעצימה את העומסים המוטלים על הצוואר וחמור יותר מעבירה אותם דרך צירים לא  נכונים. התוצאה נזקים לעמוד השדרה ומגוון של סימנים ותסמינים כולל תחושת תפיסות, מוגבלות תנועתית ונוקשות.

   העבודה המשרדית, בעיקר נכון הדבר לגבי עבודה עם מחשבים, גובה מחיר בריאותי יקר. עבודה עם מחשב בתנוחה לקויה או בתנוחה מקובעת גורמת ליותר פגיעות צוואר מכול עבודה אחרת כולל עבודה בענף הבנייה עם פיגומים וסולמות. הנזקים אינם נגרמים רק מהליקויים הארגונומיים בעבודה אלא גם בגלל תנוחת שינה לקויה (על הבטן), סגנון שחייה לקוי, מבט כפוף על הטלפון הסלולרי ועוד.

   דיכאון, חרדות

   מצב נפשי עגום מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות כאבים בצוואר ותחושה של צוואר תפוס. לה זה קורה? ובכן מצבים נפשיים ובכלל זה לחץ נפשי גבוה גורמים לכיווץ בלתי רצוני של שרירים בצוואר ובגב העליון. כיווץ שרירים מתמשך מוביל בהדרגה להתפתחות דלקות בשרירים ולהפרעות בתנועה של הצוואר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,