צוואר תפוס מה גורם לזה
צוואר תפוס מה גורם לזה

צוואר תפוס מה גורם לזה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צוואר תפוס מה גורם לזה? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בצוואר או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה. הצוואר האנושי מתאפיין בטווחי תנועה מרשימים. המבנה הגאוני של עמוד השדרה הצווארי מאפשר תנועה נרחבת, יציבות יחסית, עמידה בעומס הנשיאה של הראש והגנה על חוט השדרה.

עם זאת לעתים קרובות מידי אנשים סובלים מצוואר תפוס, תחושת נוקשות, וכאבים. תסמינים אלו מהווים גורם משמעותי בפגיעה באיכות חיים ובירידה בפריון העבודה. כאמור, ברוב המקרים הנזקים הגורמים לצוואר תפוס אינם משמעותיים וצפויים להירפא תוך ימים ספורים. עם זאת ישנם גם גורמים רציניים יותר שחלקם אפילו מסכני חיים שעלולים לגרום למגבלות תנועה הללו. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה ביעילות ובמהירות. התבוששות באבחון ועקב כך גם בטיפול עלול לגרום לנזקים קשים ופגיעה באיכות החיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןצוואר תפוס מה גורם לזה – רקע

“נתפס לי הצוואר” היא תלונה שכיחה במרפאתי. תחושת התפיסות הזאת נגרמת לרוב בגלל פגיעה פיזית מקומית באחת מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הצוואר או בגלל לחץ נפשי המשפיע על התפקוד של הרקמות הללו. פגיעה פיזית ברקמות הללו מתרחשת לרוב בגלל פציעה טראומטית או על רקע שימוש יתר. בין הרקמות הנכללות בצוואר שפגיעה בהן עלולה לגרום בין היתר לצוואר תפוס נציין את השרירים, גידים, רצועות, חוליות עמוד השדרה הצווארי, הדיסקים הבין חולייתיים, הסחוסים במפרקים הפצטליים ועוד.

תנועות צוואר “הנוגעות” ברקמה הפצועה גורמות לכאב, מגבלת תנועה ותחושת צוואר תפוס. לעיתים קרובות אל תחושות התפיסות והנוקשות עלולים להיות נלווים גם כאבי ראש ו/או כאבי שכמות ו/או כאבי גפיים עליונות. פגיעה אפשרית בדיסק הבין חולייתי עלולה לגרום, מלבד כאבים ותחושת נוקשות ותפיסות גם לסימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול וחולשה בגפיים.

כאמור ברוב המקרים מגבלות התנועה או הקושי להניע את הצוואר נובעים מפציעה מינורית באחת או יותר מרקמות הצוואר ועמוד השדרה. חבלה מינימלית, תנועה לא טובה, ליקוי יציבה, ליקוי ארגונומי ועוד עלולים להיות מנגנון הפציעה של אחת או יותר מהרקמות בצוואר. יש לעתים שהתחושה שהצוואר תפוס מתפתחת עקב מתחים נפשיים והכיווץ הבלתי רצוני של שרירי הצוואר הנלווים להם. תחושת צוואר תפוס עלולה להתפתח גם בגלל הפרעות ומחלות בריאותיות רציניות יותר כמו למשל דלקות פרקים, דלקת קרום המוח ועוד. תהליך אבחוני מסודר והליך מדוקדק של אבחנה מבדלת יאפשרו לזהות את הרקמה המעורבת ולהעריך את חומרת הנזק.

צוואר תפוס וסימנים ותסמינים נלווים

סימנים ותסמינים אפשריים כאשר הצוואר מוגבל ותפוס בגלל נזק מקומי לחוליות עמוד השדרה ו/או הרקמות הפועלות סביבו עלולים לכלול מלבד כאבים בצוואר ומוגבלות תנועתית גם כאבי ראש, כאבי שכמות, כאבים המוקרנים לידיים, נימול וחולשה באחת הגפיים או יותר. כאשר דלקת זיהומית היא הגורם לתחושות של נוקשות ותפיסות אנו מצפים לזהות גם חום גבוה. דלקת קרום המוח תגרום לנוקשות עורפית ומלבד נוקשות זאת גם לחום גבוה, הקאות וכאבי ראש.

עוצמת התסמינים משתנה בהתאם לסוג הבעיה ולמידת הנזק. רוב המקרים הנם קלים והתסמינים בגינם יחלפו תוך ימים ספורים. כמובן שחומרת הנזק מכתיבה גם את משך הזמן שנסבול מהתסמינים. עם זאת יש לזכור שאחוז ניכר מאנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים וסבלו מתסמונת צליפת השוט ממשיכים לסבול מכאבים כרוניים עוד שנים ארוכות לאחר האירוע הטראומטי.

צוואר תפוס מה גורם לזה – גורמים שכיחים לצוואר תפוס

גורמים עיקריים לתחושת התפיסות והנוקשות שלכם כוללים:

מתיחה, שחיקה, קרע לאחת הרקמות

צליפת שוט
צליפת שוט

פגיעה מכנית בעמוד השדרה הצווארי ו/או ברקמות הפועלות סביבו עלולה להיגרם בגלל סיבות רבות. לרוב מדובר בשימוש יתר בשרירי הצוואר המתכווצים או נמתחים יתר המידה אך לעתים מעורבות גם רקמות אחרות כולל גידים, רצועות, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים ועוד. הסימנים והתסמינים כוללים לרוב כאבים ברמות חומרה שונות, מגבלות תנועה וקושי לסובב את הצוואר. בין הגורמים השכיחים לנזקים אלו לרקמות הצוואר נמנה טראומה (פציעת ספורט, נפילה, צליפת שוט או כול טראומה אחרת), מאמצים חוזרים (מנח שינה לקוי, ישיבה לקויה, יציבה לקויה, שהות ממושכת עם הצוואר מוטה מטה מביט למשל על מסך הטלפון) ועוד.

דלקת פרקים

נזקים לרקמות השונות בעמוד השדרה הצווארי עלולים להיגרם גם בגלל דלקות פרקים. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא כמובן דלקת פרקים ניוונית. דלקות פרקים נוספות שעלולות לפגוע בעמוד השדרה הצווארי כולל בין היתר דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת ועוד. דלקות פרקים אלו שוחקות והורסות את הסחוסים בתוך המפרקים ופוגעות בין היתר גם בחלקים הגרמיים של עמוד השדרה. כמובן שגם במקרה הזה תחושת צוואר תפוס שכיחה במצבים אלה.

דלקת זיהומית

דלקת זיהומית חיידקית (סטפילוקוקוס?) שעלולה להתפתח באחת מחוליות עמוד השדרה העליון ולגרום להרס מקומי יכולה גם ,לגרום לתחושה של נוקשות ותפיסות בצוואר. תסמינים נוספים בגין דלקת זיהומית של מרכיב כלשהו בחלק זה של עמוד השדרה כולל חום גבוה. גם דלקת קרום המוח (Meningitis) עלולה לגרום לתחושה תפיסות ונוקשות עורפית. תסמינים נוספים בגין מחלה זו כוללים חום גבוה, הקאות וכאבי ראש. את הנוקשות העורפית במקרה של דלקת קרום המוח ניתן לזהות באמצעות כפיפה של העורף אשר גורמת לכפיפה מידית של הברכיים או הרמה של הרגליים כדי להפחית את הלחץ שנוצר. הזנחה של דלקת קרום המוח עלולה לגרום לאובדן הכרה ומוות.

מתח נפשי

מתח נפשי עלול בין היתר לגרום להתכווצות שרירים בלתי רצונית בגב העליון, שרירי הפנים ושרירי העורף. התכווצות שרירים בלתי רצונית מסוג זה גורמת לעתים קרובות לתחושת של תפיסות, מוגבלות ונוקשות של עמוד השדרה העליון. לעיתים תתלווה לתחושות הללו בצוואר גם כאב ראש מסוג תעוקתי – כאב ראש תעוקתי (Tension headache). סוג זה של כאב ראש נחשב לסוג שכיח ביותר ונאמד בכ 90% מכלל כאבי הראש.

גורמי סיכון לצוואר תפוס

מספר גורמי סיכון מעלים את הסבירות לכך שאתם תסבלו מצוואר תפוס. כאשר מתבוננים ברשימה הזאת אנו מבינים שכל אחד מאיתנו נמצא בקבוצת סיכון לצוואר תפוס. עם זאת הכרת גורמי הסיכון הללו עשויים הועיל בצמצום הסיכון הזה:

גיל

גיל מהווה גורם סיכון להתפתחות מצב של צוואר תפוס וזאת למרות שגם ילדים סובלים מידי פעם מצוואר תפוס בעיקר על רקע טורטיקוליס. השינויים ניווניים שעוברים הרקמות בגופנו ובכלל זה בצוואר מעלים את הסבירות להתפתחות נזק שיכול לגרום בין היתר צוואר תפוס.

גנטיקה

כמו בהרבה צרות אחרות גם הנטייה לצוואר תפוס “עוברת בירושה”. בסיס ההשפעה מצוי כנראה בתורשה של המבנה והביומכניקה של עמוד השדרה הצווארי ושל השרירים. אלה מעלים את הסבירות להתפתחות בעיות צוואר ובכלל זה מצב של צוואר תפוס.

ניתוח צוואר קודם או פציעה קודמת

עמוד שדרה צווארי שניזוק בעברו בין עם בגלל ניתוח כזה או אחר או בגלל פציעה טראומטית או אחרת נמצא בקבוצת סיכון להתפתחות בעיות צוואר ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית וגם צוואר תפוס.

ליקויים מבניים ותנועתיים

צוואר תפוס יכול להתפתח בגלל ליקויים מבניים מולדים או נרכשים כמו עקמת (Scoliosis), מבנה חוליות לקוי, חיבור מולד של חוליות בצוואר, שינויים בקימורים ובקעורים של הצוואר, ראש מוטה לפנים ועוד. שינויים אלה משפעים בהכרח על האופן שבו נע הצוואר ומעלים את הסבירות להתפתחות בעיות צוואר ובכלל זה צוואר תפוס.

מחלות רקע

מגוון מחלות הפוגעות בצוואר עלולות לגרום גם לתחושה של צוואר תפוס. בין המחלות הללו נמנה פיברומיאלגיה, דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת זיהומית ועוד.

אורח חיים יושבני

אורח חיים יושבני הוא גורם סיכון להתפתחות שינויים ניווניים בגוף ובעמוד השדרה והתפתחות שיניים ביציבה.  שינויי יציבה ושינויים ניווניים יוצרים עומסי יתר ושישו של העומסים על הצוואר ומעלים את הסיכון להתפתחות בעיות בצוואר. בין הבעיות נמנה צוואר תפוס.

מקצוע

אנשים שבמסגרת מקצועם יוצרים עומסי יתר על הצוואר מעלים את הסבירות להתפתחות בעיות צוואר כולל בין היתר צוואר תפוס. בין המקצועות הללו נמנה עובדי המחשבים היושבים כול היום מול המסך ועוד

סוגים של פעילות גופנית

פעילות גופנית הכרוכה במגע אגרסיבי כמו אגרוף, אומנויות לחימה ועוד מעלות את הסבירות לפציעות צוואר והתפתחות מצב של צוואר תפוס.

יציבה לקויה

אם היציבה שלכם אינה אופטימלית אתם יוצרים עומסי יתר על הצוואר ועל אזורים אחרים בגוף. המשמעות של עומסי יתר על הצוואר היא סיכוי גדול יותר להתפתחות בעיות צווטאר ובכלל זה גם צוואר תפוס.

ארגונומיה לקויה

צוואר תפוס מה גורם לזה
צוואר תפוס מה גורם לזה

עמוד השדרה העליון נושא את הראש ומקנה את היציבות ואת התנועה הנדרשים לתפקודו. שלא כמו עמוד השדרה החזי שנתמך על ידי בית החזה והצלעות, עמוד השדרה הצווארי אינו נתמך בדבר. חוסר הגנה זה חושף אותו למגוון רב של כוחות ועומסים ובעקבות זאת גם לסיכון גבוה יותר לפגיעות. ארגונומיה תקינה מוודא מצמצת את העומסים הללו ומצמצמת את נזקם.

ארגונומיה לקויה ובכלל זה עמדת עבודה לקויה, מנח עבודה לקוי, מזרן או כרית לא מתאימים, מנח שינה לקוי, “תנועה לא נכונה” ועוד ועוד מעצימה את העומסים המוטלים על הצוואר וחמור יותר מעבירה אותם דרך צירים לא  נכונים. התוצאה נזקים לעמוד השדרה ומגוון של סימנים ותסמינים כולל תחושת תפיסות, מוגבלות תנועתית ונוקשות.

העבודה המשרדית, בעיקר נכון הדבר לגבי עבודה עם מחשבים, גובה מחיר בריאותי יקר. עבודה עם מחשב בתנוחה לקויה או בתנוחה מקובעת גורמת ליותר פגיעות צוואר מכול עבודה אחרת כולל עבודה בענף הבנייה עם פיגומים וסולמות. הנזקים אינם נגרמים רק מהליקויים הארגונומיים בעבודה אלא גם בגלל תנוחת שינה לקויה (על הבטן), סגנון שחייה לקוי, מבט כפוף על הטלפון הסלולרי ועוד.

דיכאון, חרדות

מצב נפשי עגום מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות כאבים בצוואר ותחושה של צוואר תפוס. לה זה קורה? ובכן מצבים נפשיים ובכלל זה לחץ נפשי גבוה גורמים לכיווץ בלתי רצוני של שרירים בצוואר ובגב העליון. כיווץ שרירים מתמשך מוביל בהדרגה להתפתחות דלקות בשרירים ולהפרעות בתנועה של הצוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי…

 • צוואר אייפד בקרב נשים

  צוואר אייפד? יותר נשים סובלות מהתופעה הזאת!  מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

  עבודת מחשב? כאב צוואר וראש הם עניין שכיח! עבודה ממושכת עם מחשב גורמת בין היתר לפציעות וכאבים בצוואר. גם המחקר…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן