פציעה של חוט השדרה

פציעה של חוט השדרה

פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים המרכזית והפריפרית בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו התקין של הגוף. בארצות הברית חיים מאות אלפי בני אדם עם פגיעות בחוט שדרה. כל שנה מצטרפים למעגל נפגעי חוט השדרה עוד 17,000 בני אדם. פגיעה בחוט השדרה משבשת את היכולת של המוח לנהל את מערכות הגוף השונות.

הגורם לפגיעה בעמוד השדרה ובחוט שדרה בקרב צעירים הם בעיקר תאונות דרכים. בקרב מבוגרים מעל גיל 65 הגורם הם נפילות. פגיעה בחוט שדרה עלולה להתרחש גם בגלל פציעות ספורט ונזקי אלימות. פגיעה כזאת מוגדרת כפציעה קשה שעלולה לגרום לשיתוק ומוות. מדובר על כן בבעיה חמורה שיש לעשות הכול כדי להימנע ממנה.

פציעה של חוט השדרה – רקע

בארצות הברית חיים 450,000 בני אדם עם חוט שדרה פגוע. נתונים אלה שפורסמו על ידי הארגון הלאומי של נפצעי חוט השדרה בארצות הברית מעידים על גודל הבעיה. על פי אותם מקורות כל שנה ישנם 17,000 נפגעי חוט שדרה חדשים. ברוב המקרים נזקים טראומתיים בחוט השדרה הם אלו שמשבשים את יכולתה לשלוח ולקבל הנחיות מהמוח אל חלקי הגוף השונים. פגיעה זאת מפריעה למוח לשלוט בניהול התחושות, המוטוריקה והפעילות האנטומית מתחת לנקודת הפגיעה. הגורמים העיקריים לפגיעות בעמוד השדרה בקרב כלל האוכלוסייה הם תאונות דרכים. הגורמים לפגיעות כאלה בקרב מבוגרים מעל גיל 65 הן בעיקר נפילות.

המידע מועבר מהמוח אל הגפיים ואל איברי הגוף השונים וחזרה למוח דרך חוט השדרה והעצבים הפריפריים. מבסיס המוח יורד חוט השדרה, בתוך תעלת השדרה עד לחלק המותני של עמוד השדרה. בין כל שתי חוליות בוקעים מבעד לפתחים ייעודיים שני שורשי עצבים שורש עצב אחד לכל צד וממשיכים אל איברי הגוף למילוי תפקידם שהוא העברת מידע מהמוח אל חלקי הגוף השונים ומחלקי הגוף השונים חזרה אל המוח. פציעה בכל חלק של חוט השדרה עלולים לגרום לחסרים נוירולוגיים ובכלל זה חולשה, נימול או הירדמות ופגיעה בתפקוד של הגוף מתחת לגובה הפגיעה. יתכן שבעתיד ניתן יהיה להתגבר באופן זה או אחר על פגיעה כזאת בחוט השדרה נכון להיום פציעה כזאת משמעותה קשה מבחינה פיזית ומבחינה מנטלית.

 סימנים ותסמינים

פציעה של חוט השדרה
פציעה של חוט השדרה

סימנים ותסמינים אפשריים עקב פציעה מסוג זה משתנים בהתאם לחומרת הפגיעה וכמובן המיקום המדויק שלה. פגיעה בחוט השדרה מתרחשת לרוב בעמוד השדרה הצווארי או עמוד השדרה המותני.

בין יתר הסימנים והתסמינים האפשריים נמנה:

  • אובדן תנועה
  • אובדן יכולת חישה
  • כאב
  • אובדן שליטה על הסוגרים
  • החזרים גידים מוגברים
  • עווית שרירית
  • ליקוי ביכולת התפקוד המיני
  • ליקוי בפוריות
  • קושי לנשום
  • קושי להשתעל ועוד

הפגיעה עלולה להיות מלאה או חלקית. באובדן מלא (Complete) ישנה פגיעה מלאה ביכולת חישה וביכולת התפקודית מתחת למקום הפגיעה בחוט השדרה. באובדן חלקי (Incomplete) ישנה פגיעה חלקית ביכולת חישה וביכולת התפקודית מתחת למקום הפגיעה. פרפלגיה (Paraplegia) הוא מצב של שיתוק של הגוף, הגפיים התחתונות ואיברי האגן. הידיים נותרות בריאות. טטרפלגיה או קוודריפלגיה (Tetraplegia, Quadriplegia) הוא מצב שבו ארבעת הגפיים משותקים, כמו גם הגוף ואיברי האגן.

המחקר

החוקרים במחקר לפנינו אספו ולמדו את הנתונים הזמינים בארצות הברית לגבי בין היתר כמות הפציעות של חוט השדרה, מגדר הנפצעים וכן גילם.

ממצאי המחקר

מספר פציעות חוט השדרה הולך ופוחת בקרב צעירים ומאידך הולך ועולה בקרב מבוגרים. לדעת החוקרים אמצעי הבטיחות המוכנסים למכוניות ואכיפה של חוקי הנהיגה מפחיתים מידי שנה את מספר פציעות חוט השדרה בקרב צעירים. מאידך אריכות החיים, תהליכי ניוון ובעקבותיהם נפילות מעלות את מספר פציעות חוט השדרה בקרב מבוגרים.

המלצות החוקרים

יש לנקוט בצעדים בסיסיים הכוללים עידוד לפעילות גופנית, ושמירה על מרחב ציבורי בטוח יותר לתנועת זקנים ומבוגרים.

06,2015, JAMA

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים

צפייה ממושכת בטלוויזיה מקצרת חיים

צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים! הישיבה הממושכת שמאפיינת את אורח החיים המודרני כרוכה בנזקים בריאותיים קשים. כול מי שצופה בטלוויזיה יותר משלוש שעות ביום מקצר את חייו. "צמצמו את הצפייה בטלוויזיה לפחות משלוש שעות ביום וקבלו שנתיים נוספות לחיות אותם".

תסמונת התעלה הקרפלית טיפול

תסמונת התעלה הקרפלית טיפול

תסמונת התעלה הקרפלית? טיפול מהיר עשוי למנוע סימנים ותסמינים כרוניים וצורך בניתוח. מיחושים, חולשה, נימול, הירדמות ועקצוצים בכף היד עלולים להצביע על פגיעה בעצב התווך. זוהי הפרעה עצבית שכיחה שלרוב ניתן לטפל בה בהצלחה ללא ניתוח. 

הרצאה בנושא כאבי גב

הרצאה על כאבי גב

הרצאה בנושא כאבי גב תכלול בין היתר הכרת האנטומיה הייחודית של עמוד השדרה, הגורמים השונים לכאבי גב, מה הקשר בין ארגונומיה ויציבה לכאבי גב ועוד. כאבי גב ובכלל זה כאבי צוואר מהווים את אחת התחלואות השכיחות באוכלוסייה המערבית. 

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה? בלי זריקת סטרואידים ניתן ואף רצוי לטפל בבעיה. זריקות סטרואידים לחולים הסובלים מסיאטיקה הכוללים כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, אינן מועילות משמעותית. סיאטיקה היא דלקת של העצב הסיאטי שנגרמת לרוב בגלל לחץ על אחד משורשי העצבים המותניים.