כאבים בגב התחתון גורמי סיכון

כאבים בגב התחתון גורמי סיכון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בגב התחתון – גורמי סיכון לכך כוללים בין היתר עישון ויציבה לקויה. ההוצאות הכבדות הכרוכות בטיפולים ובאשפוזים יחד עם אובדן ההכנסות בגלל ימי המחלה והפיצויים המשולמים שמים את הסימנים והתסמינים הללו במרכז תשומת הלב של החוקרים. ידיעת גורמי הסיכון עשויים למנוע אותם. על פי הערכות העלויות של כאבי גב תחתון בארצות הברית בלבד מגיעות לכדי עשרות מיליארדי דולרים לשנה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כך למשל ארגון הבריאות העולמי מתאר כאבים אלו כמגפה שהיא בעלת השפעה גדולה יותר על הבריאות הגלובלית ממחלות מלריה, סוכרת וסרטן ריאות. כדי להתגונן מפני המגפה הזאת הקרויה כאבי גב תחתון אנו צריכים לדעת מה גורם לה וכמובן מה הם גורמי הסיכון להתפתחותה. כאן במאמר "כאבים בגב התחתון גורמי סיכון" אנו דנים בדיוק בכך.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בגב התחתון גורמי סיכון – רקע

  ישנם מספר רב של גורמי סיכון לכאבי גב תחתון. מחקר מסוים (Lionel, J Community Med Health Educ 2014, 4:2) מצא שיציבה לקויה, חוסר בפעילות גופנית, נטייה גנטית, חוסר השכלה, ותזונה לקויה מהווים גורמי סיכון משמעותיים יותר. מאידך לא מצאו החוקרים את אותה רמת חשיבות לגורמי סיכון אחרים כמו ארגונומיה לקויה, משקל עודף, עישון, צריכת אלכוהול והריון ועוד. קיום של גורמי סיכון רבים מצביעים על סיכוי גבוה במיוחד להתפתחות כאבי גב תחתון.

  עם זאת המציאות מעידה שכנראה לכולנו יש גורמי סיכון מסוימים אחרת איך נסביר את העובדה שכמעט כולם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון. במאמר זה ,כאבים בגב התחתון גורמי סיכון" ננסה ללמוד מה הם גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון. אך ראשית מה גורם להתפתחות כאבי גב?

  גורמים לכאב גב תחתון

  הגורם העיקרי לכאבי גב הוא נזק מכאני לעמוד השדרה ו/או הרקמות הסובבות אותו הנובע מעומס יתר חוזרני או פציעה טראומטית. עומס יתר חוזרני הוא כול עומס שאינו חד פעמי הנוצר על עמוד השדרה. כך למשל ישיבה יוצרת עומס חוזר ונשנה על עמוד השדרה ועל הרקמות השונות. הישיבה, אצל רובנו, מהווה את תנוחת העבודה העיקרית. אנו יושבים שעות ארוכות כול יום במשך שנים ארוכות. כך גם אנשים שבמסגרת עיסוקם נאלצים לעמוד ממושכות, להתכופף, לבצע סיבובים חוזרים ונשנים עם עמוד השדרה ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גם פציעה טראומטית של עמוד השדרה היא גורם מרכזי להתפתחות כאבי גב. פציעה של עמוד השדרה עלולה להתרחש עקב מאמץ חד פעמי גדול כמו למשל במהלך הרמת חפץ כבד או ביצוע תנועה פתאומית או בעקבות נפילה וחבלה (למשל: ספונדילוליסטזיס טראומטי). כאבי גב יכולים להתפתח גם בגלל גורמים שאינם שכיחים כגון דלקות פרקים אוטואימוניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פיברומיאלגיה ועוד.

   גורמי סיכון שאינם בשליטתנו לכאב גב תחתון

   ישנם מספר גדול של גורמי סיכון להתפתחות כאבים בגב התחתון גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם ואחרים שניתן לשלוט בהם. חשוב להיות מודע לכלל גורמי הסיכון ובעיקר לאלה שניתן לעשות משהו לגביהם ולהתנהל באופן שמצמצם את השפעתם. להלן גורמי סיכון לכאבי גב תחתון שאינם בשליטתנו:

   גיל

   גורם סיכון עיקרי הוא הגיל. כאבי גב תחתון מתחילים לרוב בסביבות גיל 30-40 ומוסיפים להציק לנו ככול שאנו מתבגרים. אין מה לעשות ככול שאנו מתבגרים חלים תהליכי ניוון ובליה (דלקת פרקים ניוונית) אשר מכרסמים ביכולת של הרקמות השונות לאורך עמוד השדרה לעמוד בעומסים. כך למשל הדיסקים הבין חולייתיים מאבדים את הרכיב הנוזלי ועקב כך נעשים קשיחים יותר ובעלי יכולת בלימת זעזועים נמוכה יותר. הסיכון להתפתחות נזק בעמוד השדרה כאשר הדיסק הבין חולייתי פחות גמיש הוא כמובן גבוה יותר.

   לא רק הדיסקים הבין חולייתיים המותניים חשופים לשינויים הניווניים. תהליכים ניווניים פוגעים גם ברקמות אחרות בעמוד השדרה כולל: גידים, סחוסים, שרירים, חוליות (מחלת דלדול העצם) וביתר הרקמות לאורך עמוד השדרה. שינויים אלו פוגמים ביכולת התפקודית של עמוד השדרה וחושפות אותו לפציעה חדה טראומתית או פציעה על רקע של עומס חוזרני ונזקים מצטברים. בהתבוננות בצילומי רנטגן MRI או CT של עמוד השדרה נוכל לראות שינויים ניווניים אצל חלקים ניכרים של האוכלוסייה כבר לאחר גיל 20!.

   גנטיקה

   כמו בהרבה מחלות אחרות גם לכאבי גב תחתון ישנה נטייה משפחתית. אם קרובי משפחה מדרגה ראשונה סובלים מכאבי גב תחתון סביר להניח שגם אתה תסבול מהם. כך למשל דלקת חוליות מקשחת שיכולה בין היתר לגרום לכאבי גב היא מחלה היא נטייה תורשתית.

   ניתוח או פציעת גב קודמת

   אם סבלתם בעבר מכאבי גב תחתון על רקע של פציעה או בלאי מצטבר אתם נמצאים בסיכון גבוה שהכאבים יחזרו שוב. הדברים נכונים גם אם עברתם ניתוח גב הסיכויים שלכם לסבול מאפיזודה חוזרת של כאבי גב גדולים הרבה יותר.

   ליקויים מבניים מולדים

   ליקויים מבניים מולדים של מערכת שריר ושלד עלולה להעלות באופן ניכר את העומסים המוטלים על אזורים בעמוד השדרה. בין הליקויים הללו נמנה עקמת (Scoliosis), רגל אחת קצרה יותר, ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) מולד ועוד.

   מחלות רקע

   שורה שלמה של מחלות רקע עלולות להעלות את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון. כך למשל מחלת דלדול העצם המתאפיינת באובדן הדרגתי של צפיפות וחוזק העצם, חושפת את הסובלים ממנה להתפתחות שברים בעמוד השדרה ולהתפתחות כאבי גב. הסיבות להתפתחות מחלת דלדול העצם מגוונות והן כוללות: גיל מתקדם, חוסר בסוגי מזון מסוימים, ליקויים הורמונליים ועוד. מחלות נוספות שעלולות להעלות את הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון כוללות: דלקות פרקים למיניהן, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד. גם חולי במערכות גוף אחרות עלול לגרום לכאבי גב תחתון כולל בין היתר אבנים בכליות, אנדומטריוזיס (Endometriosis), פיברומיאלגיה ועוד.

   גורמי סיכון  לכאבי גב תחתון הנמצאים בשליטתנו

   לא תמיד נוכל לזהות את גורם הסיכון המדויק, ובכול זאת כדאי להכיר את גורמי הסיכון שונים ובעיקר אלה שיש לנו שליטה עליהם על מנת שנוכל להתנהל בזהירות ולמנוע או לצמצם את השפעתם:

   חוסר פעילות גופנית

   כאבי גב תחתון שכיחים הרבה יותר בקרב אנשים שאינם עוסקים בפעילות גופנית. פעילות גופנית משמרות ואף מחזקות את יכולתן של רקמות הגוף השונות ובכלל זה חוליות עמוד השדרה, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, גידים ושרירים ובכך מצמצמות את הסיכון להתפתחות כאבי גב. חשיבות מרכזית נודעת לאימון שרירי הליבה למטרה זאת.

   פעילות יתר או פעילות לא נכונה

   פעילות גופנית שאינה מקפידה על כללי האימון הגופני הנכון כולל בין היתר הדרגתיות וזמני התאוששות מעלים את הסיכון שלכם לפתח פציעות ספורט כולל פציעות של עמוד השדרה וכאבי גב תחתון. כך גם לגבי המתאמנים החדשים. אלה הרוצים לשפר מהר מידי את רמת הכושר הגופני צפויים להיפצע.

   השמנה ועודף משקל

   השמנה ומשקל עודף יוצרים עומסי יתר על עמוד השדרה ועל הרקמות התומכות בו ובכך מעלים את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון. משקל עודף והשמנה הם אחד הגורמים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בעיקר במפרקים נושאי המשקל כולל ברכיים, ירכיים ומפרקי עמוד השדרה.

   עייפות קיצונית וחוסר שינה

   במצב של חוסר שינה ועייפות גדולה היכולת שלנו להגיב נכון ולהתנהל נכון נפגעים. כאשר אנחנו מותשים נתקשה להקפיד על ישיבה נכונה, נתקשה להקפיד על התכופפות נכונה ו/או הרמה נכונה של משאות ועוד. התוצאה עלולה להיות פציעה וכאבי גב תחתון.

   עישון

   אנשים המעשנים מצויים בסיכון מוגבר לפתח כאבי גב תחתון. ישנם מספר הסברים אפשריים להשפעה זאת: ניקוטין מצמצם את אספקת הדם לחוליות עמוד השדרה, לדיסקים הבין חולייתיים וליתר הרקמות ובכך פוגע ביכולות התפקודיות של רקמות אלו. הסבר אפרי נוסף טמון בעובדה שמעשנים מאבדים צפיפות עצם מהר יותר ובכך חושפים עצמם לשברים בחוליות. ישנם חוקרים שטוענים שהשיעול החוזר והנשנה המאפיין את המעשנים תורם גם הוא לנזקים המצטברים ברקמות עמוד השדרה.

   יציבה לקויה

   האופן שבו אתם עומדים, הולכים, ישנים ויושבים משנה באופן דרסטי את רמת העומסים המוטלת על עמוד השדרה שלכם. יציבה נכונה היא יציבה שמשמרת את הקשתות והקימורים השונים של עמוד השדרה.

   סיכוני מקצוע

   גורמי סיכון לכאבי גב
   גורמי סיכון לכאבי גב

   מגוון רחב של מקצועות עלול לגרום לפציעה חדה או לנזקים מצטברים על רקע של עומסים חוזרניים. המקצוע שחושף אותנו לסיכון הגבוה ביותר לפתח כאבי גב תחתון על רקע של נזקים מצטברים הוא המקצוע שמחייב אותנו לשבת כול היום (אנשי מחשבים). האדם לא נועד לשבת, בוודאי לא לפרקי זמן ממושכים. הישיבה יוצרת עומסים מצטברים ונזקים מצטברים וגורמת להתפתחות כאבי גב. העומסים המצטברים ועימם הנזקים הנגרמים גדלים באופן דרמטי כאשר הישיבה אינה נכונה. מחקרים שמופיעים בשנים האחרונות טוענים שהישיבה הממושכת גורמת לנו לנזקים בריאותיים חמורים הרבה יותר מהנזקים לעמוד השדרה. על פי אותם מחקרים אנשים שיושבים ממושכות חשופים למחלות קשות ואפילו למוות.

   ברור לגמרי שמקצועות שמחייבים הרמת משאות חוזרת ונשנית (אחיות, עובדי בניין, סבלים) מעלים את הסיכון לפציעות גב תחתון. רגע אחד של חוסר תשומת לב לאופן שבו אתם מרימים עלול לעלות לכם בפריצת דיסק. הרמות חוזרות ונשנות גם אם הן נעשות נכון עלולות לאחר חודשים או שנים לגרום לנזקים מצטברים ולהתפתחות כאבי גב. מקצועות שמחייבות ביצוע של תנועות כגון כפיפה וסיבוב עמוד השדרה חושף את בעליהם סיכון מוגבר להתפתחות נזקים חדים או כרוניים בגב. כך גם לגבי מקצועות החושפים את בעליהם לוויברציה (עובדי כבישים ונהגי משאיות). גם שהייה ממושכת במנח קבוע בין אם זה בישיבה או בעמידה (ספר) יוצרת עומסי יתר על עמוד השדרה.

   הריון

   גם נשים בהריון ובעיקר נשים גבוהות מצויות בסיכון מוגבר להתפתחות כאבי גב תחתון. הסיבות לכך הם ראשית עומסי יתר הנגרמים בגלל המשקל הנוסף, בגלל השינוי ביציבה ובמרכז הכובד היוצר עומסים גדולים יותר על עמוד השדרה התחתון ובגלל שינויים הורמונליים היוצרים ריכוך והרפיה של הרצועות ויתר רקמות החיבור על מנת להכין את תעלת הלידה ללידה.

   אורח חיים יושבני

   אורח חיים שבו אנו יושבים כול היום בעבודה ואז חוזרים הביתה וממשיכים לשבת מול הטלוויזיה מעלים את הסיכון להתפתחות נזקים וכאבי בגב תחתון.

   גורמי סיכון פסיכולוגיים וחברתיים

   גורמים פסיכולוגיים, בעיות בעבודה, מתחים נפשיים כרוניים, בעיות ביחסים עם בן בת הזוג, דיכאון ועוד מהווים גורם רב עוצמה להתפתחות כאבי גב תחתון. מחקרים מראים שקבוצת אנשים זאת גם מחלימה הרבה יותר לאט מפציעות וכאבים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,