כאבי גב בגלל תיק בית ספר

כאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר

כאבי גב בגלל תיק בית ספר? נכון מאוד, תיקים לבית ספר עלולים להיות הגורמים לכאבי הגב של ילדכם! בשנים האחרונות גם ילדים מתלוננים על כאבים בגב. סיבות אפשריות כוללות חוסר בפעילות גופנית, ישיבה ממושכת ולקויה, שימוש ברהיטים שאינם מותאמים לגופם, תיקי בית ספר כבדים, בעיות פסיכולוגיות ועוד.

כאבי גב אצל ילדים ובעיקר כאבים בגב תחתון הם תופעה שכיחה שהולכת ומתרחבת. מחקרים שונים עם הערכות שונות התפרסמו בכול הנוגע לשכיחות הכאבים הללו אצל ילדים. מתברר שבשנים האחרונות גם ילדים מרבים להתלונן על כאבי גב. נתון זה מהווה מקור לדאגה עמוקה ולו רק מהסיבה שילד עם כאבים בגבו יסבול בסבירות גבוהה מכאבים אלו גם בבגרותו. הקפדה על תיקי בית ספר ארגונומיים הנישאים על פי הכללים הארגונומיים עשויים למנוע נזקים מילדכם. במקום לפנות לכירופרקט עדיף למנוע כאבי גב מתיק בית ספר לא מתאים.

כאבי גב בגלל תיק בית ספר – רקע

הקשר בין ילקוטים כבדים לכאבי גב תחתון אצל ילדים הוא נושא למחקר מתמשך. מחקר שפורסם בכתב העת Indian Journal of Pediatrics מצא:

 • שכיחות גבוהה של ילקוטים כבדים בקרב ילדים וקשר מובהק לבעיות שרירים ושלד.

סקירה שיטתית נוספת בכתב העת British Journal of Sports Medicine הגיעה למסקנה כי:

 • אין ראיות משכנעות לכך שהיבטים של שימוש בילקוט, כגון משקל ועיצוב, מגבירים את הסיכון לכאבי גב אצל ילדים ובני נוער.

באופן דומה, איגוד הפיזיותרפיה האוסטרלי הדגיש מחקרים אחרונים:

 • שלא מצאו קשר ברור בין ילקוטים כבדים לבית הספר לבין כאבי גב תחתון אצל ילדים.

בריאות עמוד השדרה (Spine-health) סקרה גם ספרות רפואית והציעה כי:

 • בעוד תרמילים כבדים או הובלה לא נכונה שלהם יכולים להיות סיבה שכיחה לכאבי גב.
 • עם זאת, הראיות לעתים קרובות אינן חד משמעיות.

מחקר שפורסם בכתב העת International Journal of Scientific and Research Publications הצביע על:

 • קשר מובהק בין משקל התיק להשפעות הבריאותיות.
 • אחוז גבוה יותר של תלמידים הנושאים תיקים כבדים יותר דיווחו על כאבי גב תחתון.

ממצאים אלה מצביעים על כך שבעוד שיש עדויות מסוימות לקשר בין ילקוטים כבדים לכאבי גב, הקשר אינו פשוט ועשוי להיות מושפע מגורמים אחרים כגון שיטת ההובלה והמצב הגופני האישי. חשוב שמחקר עתידי ימשיך לחקור נושא זה כדי להבין טוב יותר את הסיכונים הפוטנציאליים ולפתח הנחיות לשימוש בטוח בתיקי בית ספר בקרב ילדים.

שכיחות כאבי גב בקרב ילדים

מחקרים שחקר את שכיחות כאבי הגב אצל ילדים הגיעו למסקנות הבאות:

 • בצפון מערב אנגליה 24% מהילדים בני 11-14 סבלו מכאבי גב
 • בשווייץ מצאו חוקרים ש- 26% מהילדים בגילים 12 – 17 סובלים מכאבי גב
 • בפינלנד 18% מהילדים בני 14 סובלים מכאבי גב

רוב המחקרים מוצאים שבנות מצויות ברמת סיכון גבוהה יותר מבנים לסבול מכאבי גב. יש לציין שברוב המכריע של המקרים כאבי הגב בקרב ילדים אינם נובעים מנזקים משמעותיים. נזקי גוף שכיחים הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים כוללים:

 • מתיחות שרירים, רצועות, גידים ושחיקת סחוסים הנגרמים בגין עומסי יתר וחוסר תנועה.

מלבד כאבי הגב עלול להתלונן גם על גב תפוס, מגבלות תנועה ותפקוד. עם זאת לעתים הנזקים הללו בגב עלולים גם לגרום לכך שהילדים:

 • מאבדים ימי לימודים וקשרים חברתיים, מנהלים אורח חיים יושבני ונמנעים מפעילות גופנית.
 • סיכוי גבוה שילדים עם כאבי גב יסבלו מהם גם בבגרותם.

הרופא המאבחן צריך להיות מודע לכך שכאבי הגב אצל ילדים עלולים להתפתח גם מנזקי חבלה קשים כגון:

 • שברים, בלט דיסק, פריצת דיסק ועוד.

כמובן שאסור להתעלם גם מאפשרות הנדירה של גידולים סרטניים כגורם לכאבי גב. בכל מקרה נדרשת אבחנה מבדלת וקביעה של אבחון חד משמעתי ובמידת הצורך טיפול בגורם לכאב.

מה גורם כאב גב אצל ילדכם?

מגוון סיבות אפשריות להתפתחות כאבי גב אצל ילדים כולל החל:

 • נתונים אישיים אובייקטיביים כגון גובה משקל ומדד מסת גוף (גורמים אנתרופומטריים)
 • עבור דרך סגנון חיים
 • עומס מכני (ילקוט בית ספר בעיקר)
 • ריהוט לא מתאים
 • סיבות פסיכולוגיות חברתיות

גובה משקל ומסת גוף

הדעות חלוקות לגבי השפעות הגובה על התפתחות כאבי גב אצל ילדים. אין עדויות חד משמעיות שיוצרות קשר בין שני אלה. עם זאת יתכן שיש קשר בין גדילה מהירה (מעל 5 סנטימטר בחצי שנה) לכאבים בגב. מאידך החוקרים נוטים להסכים לגבי השפעת המשקל ומדד מסת הגוף על כאב גב בקרב ילדים. יש יותר ממחקר אחד שמצא קשר מובהק בין משקל יתר לבין הסיכוי לסבול מכאבים בגב.

השפעות הפעילות הגופנית

כאבי גב בגלל תיק בית ספר
כאבי גב בגלל תיק בית ספר

הדור שלי (יליד 1956) זכה לכך שלא היו טלוויזיות בבתים. כמובן שלא היו מחשבים, טלפונים חכמים וקונסולות משחקים אלקטרוניים. את זמננו "נאלצנו" לבלות במשחקים פעילים שכללו משחקי כדור, ריצות, קפיצות ועוד. פעילויות אלה פיתחו את גופנו והכשירו את עמוד השדרה והשרירים לסייע ליציבה נכונה.

חוסר בפעילות גופנית המאפיין את הילדים בדור הנוכחי גורם לניוון גופני. ניוון גופני פוגע ביכולת של רקמות הגוף לתמוך בתפקודן של חוליות עמוד השדרה במצבים שונים. ניוון מוביל בסופו של דבר לנזקים גופניים וכאבים. עם זאת חשוב לזכור שגם יותר מידי ספורט עלול להזיק ולגרום לכאב גב אצל ילדים. לכן אתלטים וספורטאים תחרותיים צעירים סובלים מכאב גב ופציעות אחרות בתדירות גבוהה מאוד.

אורח חיים יושבני

מחקרים רבים מדגישים את הנזקים, בעיקר לגב, הנגרמים בגין אורח חיים יושבני (Sedentary). אין ספק, ישיבה גורמת לנזק! מחקר מצא שישיבה יומית בת שעתיים בלבד מעלה את הסיכון להתפתחות כאבי גב אצל ילדים. ישיבה ממושכת (טלוויזיה, מחשב, טלפונים חכמים ועוד) גורמת לעומס סטטי על עמוד השדרה וכאב גב.

ריהוט שאינו מתאים

ריהוט לא מתאים לילד בבית ו/או בבית הספר עלולים לעודד ישיבה לקויה ועבודה לא נכונה. אלה עלולים לגרום לנזק מצטבר בעמוד השדרה ובמפרקים נוספים ולהתפתחות כאבי גב אצל ילדים. כיסא ושולחן כתיבה שלא מאפשרים לילד לשבת בנוחות ועם גישה נוחה לחפצים בשולחן סופם להזיק. בכול פעם שנכנסתי לכיתות שבהם למדו הילדים שלי התמונה הייתה זהה: הרוב המכריע של הילדים "נמרחו" על הכיסאות באופן שפוף. אצל רוב הילדים לא הייתה קיימת מודעות לגבי מהי ישיבה נכונה. אצל חלק מהם הריהוט לא אפשר ישיבה תקינה.

ילקוטים כבדים מידי מחקר מעודכן

ישנה חשיבות גדולה בבחירה נכונה של תיק בית ספר עבור ילדכם. אותם ילדים חלושים ומנוונים משעות ארוכות של רביצה מול הטלוויזיה ומול המחשב והטלפונים החכמים שבקושי יכולים לשאת את משקל גופם נדרשים כעת לסחוב ילקוטי בית ספר כבדים. ילדים הנשלחים מידי יום עם ילקוטי בית ספר כבדים מידי עלולים לסבול מהתפתחות כאבי גב אצל ילדים ואפילו לפתח עקמת. ילדים רבים נושאים ילקוטים לבית הספר ששוקלים יותר מ- 10% ואפילו יותר מ- 15% ממשקל גופם.

מחקר חדש (Archives of Disease in Childhood 2012) מחזק את הקשר שבין חשיפת עמוד השדרה לעומסי היתר לבין התפתחות בעיות יציבה כגון עקמת והתפתחות כאבי גב אצל ילדים. על פי החוקרים חוסר בפעילות הגופנית המאפיינת את הילדים בדורנו מחמיר את הסיכון לנזקים בגב. במסגרת המחקר נבדקו 1400 ילדים בני 12-17 מבתי ספר שונים ברחבי ספרד. הילדים נשקלו וכך גם הילקוטים שנשאו. כמו כן נרשמו ונלמדו פרטים נוספים כגון גובה, בעיות בריאותיות ורמת הפעילות הגופנית של כול אחד מהילדים. ממצאי המחקר המשקל הממוצע של הילקוטים היה 7 ק"ג.

הילקוטים שנשאו 62% מהתלמידים שקלו יותר מ10% ממשקל גופם. הילקוטים שנשאו 18% מהתלמידים שקלו יותר מ15% ממשקל גופם. רבע מהתלמידים דווחו על יותר מ-15 ימים שבהם סבלו מכאבים בגב במהלך השנה. אצל רובם נמצאו עקמת ו/או עיוותי יציבה אחרים וכן כאבים בגב התחתון. תלמידות סבלו יותר מתלמידים מכאבים בגב וכן מבעיות של יציבה. נשיאת ילקוטים כבדים ביותר העלתה את הסיכון להתפתחות כאבי גב אצל ילדים ב 50% לעומת תלמידים שנשאו ילקוטים קלים יותר.

גורמים פסיכולוגיים

חוקרים שונים מצאו שישנה השפעה מובהקת של מצבו הפסיכולוגי של הילד על בריאות הגב שלו. על פי אותם מחקרים לילדים הסובלים מהבעיות באות:

 • דיכאון
 • הפרעות שינה
 • כאבי גוף אחרים (כאבי ראש, כאבי בטן)
 • בעיות התנהגותיות ורגשיות

יש סיכוי גבוה יותר לדווח גם על כאבי גב בהשוואה לילדים אחרים שאינם סובלים מהפרעות בריאותיות מהסוג הזה.

ילקוט בית ספר וכאבי גב – סיכום

כאבי גב אצל ילדים הם תופעה שכיחה בקרב ילדים ומבוגרים. גורמים אפשריים לכאבים בגב בקרב ילדים הנם:

 • משקל עודף
 • חוסר או עודף פעילות גופנית
 • אורח חיים יושבני
 • עומסים מכניים הנגרמים בין היתר בגלל ילקוט בית הספר
 • בעיות רגשיות ופסיכולוגיות

ברוב המקרים כאבי גב אצל ילדים אינם נגרמים מנזקים משמעותיים וצפויים לחלוף עם מנוחה קצרה. הנטייה להתפתחות כאבים בגב בקרב ילדים גדולה יותר אצל בנות. מחקרים מצאו שבחלק גדול מהמקרים ילדים עם כאבי גב ימשיכו לסבול מהם גם בבגרותם. יש על כן לעשות כל מאמץ לנטרל את הגורמים לכך.

 • חשוב להיות מודעים לנזק הפוטנציאלי שילקוט גב עלול לגרום לילדים ולפעול למניעתם
 • צריך לעודד את הילדים להיות פעילים גופנית
 • חשוב להגביל את מספר השעות שבהם הילדים מבלים באופן פסיבי מול המסכים השונים
 • יש לוודא שהריהוט גם בבית וגם בבית הספר מותאם לגודלם הנוכחי של הילדים
 • המורים והמנהלים צריכים לאפשר לתלמידים להגיע לבית הספר עם ילקוטים קלים יותר (ארונות אחסון?)
 • המנהלים צריכים להגדיל את מספר שעות הספורט של הילדים. אין די בשעתיים של פעילות גופנית מידי שבוע. יש לשאוף לשעה של פעילות גופנית מידי יום.
 • יש לאפשר למומחים בנושא יציבה וארגונומיה להדריך את הילדים בתחומים אלו

References:

Chaudhari, M., Saini, S.K., Bharti, B., Gopinathan, N.R., & Narang, K. (2021). Heavy School Bags and Musculoskeletal System Problems among School-Going Children. Indian Journal of Pediatrics, 88, 928.

Yamato, T.P., Maher, C.G., Traeger, A.C., Williams, C.M., & Kamper, S.J. (2018). Do schoolbags cause back pain in children and adolescents? A systematic review. British Journal of Sports Medicine, 52(19), 1241-1245.

Australian Physiotherapy Association. (2024). Heavy school back packs not a clear cause of low back pain in kids.

Spine-health. (n.d.). Backpacks and Back Pain in Children.

International Journal of Scientific and Research Publications. (n.d.). Low back pain in schoolchildren: the role of school bag weight and carriage method.

Spiteri K, Busuttil ML, Aquilina S, Gauci D, Camilleri E, Grech V. Schoolbags and back pain in children between 8 and 13 years: a national study. Br J Pain. 2017 May;11(2):81-86. doi: 10.1177/2049463717695144. Epub 2017 Feb 1.

Rai, Avantika. (2013). Back Problems Due To Heavy Backpacks in School Children. IOSR Journal of Humanities and Social Science. 10. 22-26.

Layuk S, Martiana T, Bongakaraeng B. School bag weight and the occurrence of back pain among elementary school children. J Public Health Res. 2020 Jul 3;9(2):1841.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ישיבה ארוכה חיים קצרים

ישיבה ארוכה חיים קצרים

עמוד, אל תשב? כך על פנים קובע המחקר הנוכחי. הנזקים הנגרמים לגוף מישיבה ממושכת ולקויה סוקרו ומסוקרים בהרחבה באתר. עוד מחקר שיוצא נגד הישיבה ממליץ בכול פה להימנע או לצמצם את הישיבה הממושכת ולעדיף עמידה כדי לשמור על הבריאות.

אבחון וטיפול כירופרקטי

אבחון וטיפול כירופרקטי

אבחון וטיפול כירופרקטי עשויים להועיל גם לבעיה שלכם. בסיס הידע בטיפול וניהול כאבי עצב-שריר-שלד משתנה ללא הרף ומחייב התעדכנות. ידע חדש מחזק כיווני טיפול מסוימים ופוסל אחרים. הטיפול המודרני בגיד אכילס או במפרק הלסת אינו דומה לטיפול שניתן עד לא מכבר.

התקררות בגלל חוסר שינה

חוסר שינה עלול לגרום להצטננות

חוסר שינה והתקררות? האם יש קשר ביניהם? על פי מחקרים שונים השינה של חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המודרנית אינה איכותית ואינה כוללת מספיק שעות שינה. הדבר גורם לפגיעה במערכת החיסונית ובין היתר מוביל להתפתחות מחלות וירליות והצטננות.

תסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית היא בעיה רפואית הכרוכה בין היתר בדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, מיחושי גב, שרירים ופרקים ועוד. תסמונת זאת משפיעה על איכות חייהן של נשים רבות המצויות בגיל הפוריות. אין ריפוי לתסמונת אך ניתן לטפל בתסמינים.