כאבי גב בגלל תיק בית ספר

כאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר

כאבי גב בגלל תיק בית ספר? נכון מאוד, תיקים לבית ספר עלולים להיות הגורמים לכאבי הגב של ילדכם! בשנים האחרונות גם ילדים מתלוננים על כאבים בגב. סיבות אפשריות כוללות חוסר בפעילות גופנית, ישיבה ממושכת ולקויה, שימוש ברהיטים שאינם מותאמים לגופם, תיקי בית ספר כבדים, בעיות פסיכולוגיות ועוד.

כאבי גב אצל ילדים ובעיקר כאבים בגב תחתון הם תופעה שכיחה שהולכת ומתרחבת. מחקרים שונים עם הערכות שונות התפרסמו בכול הנוגע לשכיחות הכאבים הללו אצל ילדים. מתברר שבשנים האחרונות גם ילדים מרבים להתלונן על כאבי גב. נתון זה מהווה מקור לדאגה עמוקה ולו רק מהסיבה שילד עם כאבים בגבו יסבול בסבירות גבוהה מכאבים אלו גם בבגרותו. הקפדה על תיקי בית ספר ארגונומיים הנישאים על פי הכללים הארגונומיים עשויים למנוע נזקים מילדכם. במקום לפנות לכירופרקט עדיף למנוע כאבי גב מתיק בית ספר לא מתאים.

כאבי גב בגלל תיק בית ספר – רקע

מחקרים שחקר את שכיחות כאבי הגב אצל ילדים הגיעו למסקנות הבאות:

 • בצפון מערב אנגליה 24% מהילדים בני 11-14 סבלו מכאבי גב
 • בשווייץ מצאו חוקרים ש- 26% מהילדים בגילים 12 – 17 סובלים מכאבי גב
 • בפינלנד 18% מהילדים בני 14 סובלים מכאבי גב

רוב המחקרים מוצאים שבנות מצויות ברמת סיכון גבוהה יותר מבנים לסבול מכאבי גב. יש לציין שברוב המכריע של המקרים כאבי הגב בקרב ילדים אינם נובעים מנזקים משמעותיים. נזקי גוף שכיחים הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים כוללים:

 • מתיחות שרירים, רצועות, גידים ושחיקת סחוסים הנגרמים בגין עומסי יתר וחוסר תנועה.

מלבד כאבי הגב עלול להתלונן גם על גב תפוס, מגבלות תנועה ותפקוד. עם זאת לעתים הנזקים הללו בגב עלולים גם לגרום לכך שהילדים:

 • מאבדים ימי לימודים
 • מאבדים קשרים חברתיים
 • ילדים שחשים כאב בגבם לא ירצו לחזור ולעסוק בפעילות גופנית
 • ילד שנפצע בגבו שעובר לנהל אורח חיים יושבני על כל המשתמע מכך
 • סיכוי גבוה שילדים עם כאבי גב יסבלו מהם גם בבגרותם

הרופא המאבחן צריך להיות מודע לכך שכאבי הגב אצל ילדים עלולים להתפתח גם מנזקי חבלה קשים כגון:

 • שברים, בלט דיסק, פריצת דיסק ועוד.

כמובן שאסור להתעלם גם מאפשרות הנדירה של גידולים סרטניים כגורם לכאבי גב. בכל מקרה נדרשת אבחנה מבדלת וקביעה של אבחון חד משמעתי ובמידת הצורך טיפול בגורם לכאב.

מה גורם כאב גב אצל ילדכם?

מגוון סיבות אפשריות להתפתחות כאבי גב אצל ילדים כולל החל:

 • נתונים אישיים אובייקטיביים כגון גובה משקל ומדד מסת גוף (גורמים אנתרופומטריים)
 • עבור דרך סגנון חיים
 • עומס מכני (ילקוט בית ספר בעיקר)
 • ריהוט לא מתאים
 • סיבות פסיכולוגיות חברתיות

גובה משקל ומסת גוף

הדעות חלוקות לגבי השפעות הגובה על התפתחות כאבי גב אצל ילדים. אין עדויות חד משמעיות שיוצרות קשר בין שני אלה. עם זאת יתכן שיש קשר בין גדילה מהירה (מעל 5 סנטימטר בחצי שנה) לכאבים בגב. מאידך החוקרים נוטים להסכים לגבי השפעת המשקל ומדד מסת הגוף על כאב גב בקרב ילדים. יש יותר ממחקר אחד שמצא קשר מובהק בין משקל יתר לבין הסיכוי לסבול מכאבים בגב.

השפעות הפעילות הגופנית

כאבי גב בגלל תיק בית ספר
כאבי גב בגלל תיק בית ספר

הדור שלי (יליד 1956) זכה לכך שלא היו טלוויזיות בבתים. כמובן שלא היו מחשבים, טלפונים חכמים וקונסולות משחקים אלקטרוניים. את זמננו "נאלצנו" לבלות במשחקים פעילים שכללו משחקי כדור, ריצות, קפיצות ועוד. פעילויות אלה פיתחו את גופנו והכשירו את עמוד השדרה והשרירים לסייע ליציבה נכונה.

חוסר בפעילות גופנית המאפיין את הילדים בדור הנוכחי גורם לניוון גופני. ניוון גופני פוגע ביכולת של רקמות הגוף לתמוך בתפקודן של חוליות עמוד השדרה במצבים שונים. ניוון מוביל בסופו של דבר לנזקים גופניים וכאבים. עם זאת חשוב לזכור שגם יותר מידי ספורט עלול להזיק ולגרום לכאב גב אצל ילדים. לכן אתלטים וספורטאים תחרותיים צעירים סובלים מכאב גב ופציעות אחרות בתדירות גבוהה מאוד.

אורח חיים יושבני

מחקרים רבים מדגישים את הנזקים, בעיקר לגב, הנגרמים בגין אורח חיים יושבני (Sedentary). אין ספק, ישיבה גורמת לנזק! מחקר מצא שישיבה יומית בת שעתיים בלבד מעלה את הסיכון להתפתחות כאבי גב אצל ילדים. ישיבה ממושכת (טלוויזיה, מחשב, טלפונים חכמים ועוד) גורמת לעומס סטטי על עמוד השדרה וכאב גב.

ריהוט שאינו מתאים

ריהוט לא מתאים לילד בבית ו/או בבית הספר עלולים לעודד ישיבה לקויה ועבודה לא נכונה. אלה עלולים לגרום לנזק מצטבר בעמוד השדרה ובמפרקים נוספים ולהתפתחות כאבי גב אצל ילדים. כיסא ושולחן כתיבה שלא מאפשרים לילד לשבת בנוחות ועם גישה נוחה לחפצים בשולחן סופם להזיק. בכול פעם שנכנסתי לכיתות שבהם למדו הילדים שלי התמונה הייתה זהה: הרוב המכריע של הילדים "נמרחו" על הכיסאות באופן שפוף. אצל רוב הילדים לא הייתה קיימת מודעות לגבי מהי ישיבה נכונה. אצל חלק מהם הריהוט לא אפשר ישיבה תקינה.

ילקוטים כבדים מידי מחקר מעודכן

ישנה חשיבות גדולה בבחירה נכונה של תיק בית ספר עבור ילדכם. אותם ילדים חלושים ומנוונים משעות ארוכות של רביצה מול הטלוויזיה ומול המחשב והטלפונים החכמים שבקושי יכולים לשאת את משקל גופם נדרשים כעת לסחוב ילקוטי בית ספר כבדים. ילדים הנשלחים מידי יום עם ילקוטי בית ספר כבדים מידי עלולים לסבול מהתפתחות כאבי גב אצל ילדים ואפילו לפתח עקמת. ילדים רבים נושאים ילקוטים לבית הספר ששוקלים יותר מ- 10% ואפילו יותר מ- 15% ממשקל גופם.

מחקר חדש (Archives of Disease in Childhood 2012) מחזק את הקשר שבין חשיפת עמוד השדרה לעומסי היתר לבין התפתחות בעיות יציבה כגון עקמת והתפתחות כאבי גב אצל ילדים. על פי החוקרים חוסר בפעילות הגופנית המאפיינת את הילדים בדורנו מחמיר את הסיכון לנזקים בגב. במסגרת המחקר נבדקו 1400 ילדים בני 12-17 מבתי ספר שונים ברחבי ספרד. הילדים נשקלו וכך גם הילקוטים שנשאו. כמו כן נרשמו ונלמדו פרטים נוספים כגון גובה, בעיות בריאותיות ורמת הפעילות הגופנית של כול אחד מהילדים. ממצאי המחקר המשקל הממוצע של הילקוטים היה 7 ק"ג.

הילקוטים שנשאו 62% מהתלמידים שקלו יותר מ10% ממשקל גופם. הילקוטים שנשאו 18% מהתלמידים שקלו יותר מ15% ממשקל גופם. רבע מהתלמידים דווחו על יותר מ-15 ימים שבהם סבלו מכאבים בגב במהלך השנה. אצל רובם נמצאו עקמת ו/או עיוותי יציבה אחרים וכן כאבים בגב התחתון. תלמידות סבלו יותר מתלמידים מכאבים בגב וכן מבעיות של יציבה. נשיאת ילקוטים כבדים ביותר העלתה את הסיכון להתפתחות כאבי גב אצל ילדים ב 50% לעומת תלמידים שנשאו ילקוטים קלים יותר.

גורמים פסיכולוגיים

חוקרים שונים מצאו שישנה השפעה מובהקת של מצבו הפסיכולוגי של הילד על בריאות הגב שלו. על פי אותם מחקרים לילדים הסובלים מהבעיות באות:

 • דיכאון
 • הפרעות שינה
 • כאבי גוף אחרים (כאבי ראש, כאבי בטן)
 • בעיות התנהגותיות ורגשיות

יש סיכוי גבוה יותר לדווח גם על כאבי גב בהשוואה לילדים אחרים שאינם סובלים מהפרעות בריאותיות מהסוג הזה.

ילקוט בית ספר וכאבי גב – סיכום

כאבי גב אצל ילדים הם תופעה שכיחה בקרב ילדים ומבוגרים. גורמים אפשריים לכאבים בגב בקרב ילדים הנם:

 • משקל עודף
 • חוסר או עודף פעילות גופנית
 • אורח חיים יושבני
 • עומסים מכניים הנגרמים בין היתר בגלל ילקוט בית הספר
 • בעיות רגשיות ופסיכולוגיות

ברוב המקרים כאבי גב אצל ילדים אינם נגרמים מנזקים משמעותיים וצפויים לחלוף עם מנוחה קצרה. הנטייה להתפתחות כאבים בגב בקרב ילדים גדולה יותר אצל בנות. מחקרים מצאו שבחלק גדול מהמקרים ילדים עם כאבי גב ימשיכו לסבול מהם גם בבגרותם. יש על כן לעשות כל מאמץ לנטרל את הגורמים לכך.

 • חשוב להיות מודעים לנזק הפוטנציאלי שילקוט גב עלול לגרום לילדים ולפעול למניעתם
 • צריך לעודד את הילדים להיות פעילים גופנית
 • חשוב להגביל את מספר השעות שבהם הילדים מבלים באופן פסיבי מול המסכים השונים
 • יש לוודא שהריהוט גם בבית וגם בבית הספר מותאם לגודלם הנוכחי של הילדים
 • המורים והמנהלים צריכים לאפשר לתלמידים להגיע לבית הספר עם ילקוטים קלים יותר (ארונות אחסון?)
 • המנהלים צריכים להגדיל את מספר שעות הספורט של הילדים. אין די בשעתיים של פעילות גופנית מידי שבוע. יש לשאוף לשעה של פעילות גופנית מידי יום.
 • יש לאפשר למומחים בנושא יציבה וארגונומיה להדריך את הילדים בתחומים אלו
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

כף רגל שטוחה? אבחון וטיפול יכולים למנוע נזקים וכאבים כרוניים במגוון מקומות בגוף. כפות הרגליים מצוידות בקשתות שתפקידן לסייע בפעילות נושאת משקל מגוונת כולל עמידה, הליכה, ריקוד, קפיצה ועוד. סימנים ותסמינים בגפה התחתונה עלולים להתפתח בגלל כף רגל שטוחה. 

סיבוכים לאחר ניתוח ירך

סיבוכים לאחר ניתוח ירך

סיבוכים לאחר ניתוח ירך כוללים לעתים הפרעות נפשיות, הפרעות שינה, דלקות פרקים מחלות כלי דם ועוד. לנוכח הממצאים המעידים על שכיחות של מחלות והפרעות בריאותיות המתפתחות לאחר ניתוח ירך ארטרוסקופי המנתחים והחולים צריכים להיות בטוחים בחשיבותם.

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי

בדיקה של עמוד השדרה הצווארי

עמוד שדרה צווארי? בדיקה נדרשת כדי לאתר את הגורם לסימנים ולתסמינים הנובעים מאזור זה ולטפל בהם בהקדם. בדיקה זאת תאפשר זיהוי הרקמה שניזוקה ותאפשר אומדן של חומרת הנזק. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בסימנים ובתסמינים נפגעת.

כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח

כאב גב? נסו להימנע מניתוח! כאבי גב תחתון הם עניין שכיח. מחקר שערכו נוירוכירורגים וריאומטולוגים ופורסם בירחון רפואי נחשב קובע: "בטווח הארוך והבינוני ניתוחי גב המתבצעים בגלל סיאטיקה על רקע נזק לדיסק הבין חולייתי המותני אינם טובים יותר מטיפול שמרני".