כאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר
כאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר

כאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר? נכון מאוד, תיקים לבית ספר עלולים להיות הגורמים לכאבי הגב של ילדכם! בשנים האחרונות גם ילדים מתלוננים על כאבים בגב. סיבות אפשריות כוללות חוסר בפעילות גופנית, ישיבה ממושכת ולקויה, שימוש ברהיטים שאינם מותאמים לגופם, תיקי בית ספר כבדים, בעיות פסיכולוגיות ועוד.

כאבי גב אצל ילדים ובעיקר כאבים בגב תחתון הם תופעה שכיחה שהולכת ומתרחבת. מחקרים שונים עם הערכות שונות התפרסמו בכול הנוגע לשכיחות הכאבים הללו אצל ילדים. מתברר שבשנים האחרונות גם ילדים מרבים להתלונן על כאבי גב. נתון זה מהווה מקור לדאגה עמוקה ולו רק מהסיבה שילד עם כאבים בגבו ימשיך לסבול מכאבים אלו גם בבגרותו. הקפדה על תיקי בית ספר ארגונומיים הנישאים על פי הכללים הארגונומיים עשויים למנוע נזקים מילדכם. כאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר מהווים תופעה שכיחה שניתן לצמצם אותה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב אצל ילדים בגלל תיק בית ספר – רקע

מחקר שחקר את שכיחות כאבי הגב אצל ילדים בצפון מערב אנגליה מצא ש 24% מהילדים בני 11-14 סבלו מכאבי גב. חוקרים שבדקו את שכיחות כאבי הגב בקרב ילדים בשווייץ מצאו ש26% מהילדים בין הגילאים 12-17 סובלים מכאבי גב. בפינלנד מצאו חוקרים ש18% מהילדים בני 14 סובלים מכאבי גב. רוב המחקרים מוצאים שבנות מצויות ברמת סיכון גבוהה יותר מבנים לסבול מכאבי גב. יש לציין שברוב המכריע של המקרים כאבי הגב בקרב ילדים אינם נובעים מנזקים משמעותיים אלא מפציעות ודלקות קלות של רקמות רכות ובכלל זה שרירים, רצועות, גידים ושחיקת סחוסים הנגרמים בגין עומסי יתר וחוסר תנועה.

ישנן מספר בעיות עם הכאבים הללו בגב של הילדים. ראשית בגלל הכאבים הם מאבדים ימי לימודים, ומאבדים קשרים חברתיים. שנית ילדים שחשים כאב בגבם לא ירצו לחזור ולעסוק בפעילות גופנית.  המשמעותי היא ילד שעובר לנהל אורח חיים יושבני על כל המשתמע מכך. דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון, המשמעות של כאבי גב אצל ילדים היא לרוב סיכוי גבוה לכאבי גב בבגרותם. על הרופא המאבחן להיות מודע לכך שכאבי הגב אצל ילדים עלולים להתפתח גם מנזקים קשים כגון שברים, גידולים סרטניים, בלט דיסק, פריצת דיסק ועוד. בכל מקרה נדרשת אבחנה מבדלת וקביעה של אבחון חד משמעתי ובמידת הצורך טיפול בגורם לכאב.

כאבי גב אצל ילדים – גורמים אפשריים

אפשריות מגוון סיבות אפשריות להתפתחות כאבי גב אצל ילדים החל מנתונים אישיים אובייקטיביים כגון גובה משקל ומדד מסת גוף (גורמים אנתרופומטריים) עבור דרך סגנון חיים, עומס מכני (ילקוט בית ספר בעיקר), ריהוט לא מתאים וסיבות פסיכולוגיות חברתיות.

גובה משקל ומסת גוף

הדעות חלוקות לגבי השפעות הגובה על התפתחות כאבי גב אצל ילדים. אין עדויות חד משמעיות שיוצרות קשר בין שני אלה. עם זאת יתכן ויש קשר מסוים בין גדילה מהירה (יותר מ- 5 סנטימטר בחצי שנה) לבין התפתחות כאבים בגב. מאידך החוקרים נוטים להסכים לגבי השפעת המשקל ומדד מסת הגוף על התפתחות כאב גב בקרב ילדים. יש יותר ממחקר אחד שמצא קשר מובהק בין משקל יתר לבין הסיכוי לסבול מכאבים בגב.

השפעות הפעילות הגופנית

כאבי גב אצל ילדים
כאבי גב אצל ילדים

הדור שלי (יליד 1956) זכה לכך שלא היו טלוויזיות בבתים וכמובן לא היו מחשבים, טלפונים חכמים וקונסולות משחקים אלקטרוניים. את זמננו “נאלצנו” לבלות במשחקים פעילים שונים שכללו משחקי כדור, ריצות, קפיצות ועוד פעילויות שפיתחו את גופנו ובעיקר פיתחו והכשירו את עמוד השדרה והשרירים שתפקידם בין היתר לסייע ליציבה נכונה.

חוסר בפעילות גופנית המאפיין את הילדים בדור הנוכחי גורם לניוון שרירי היציבה ומוביל בסבירות גבוהה לחוסר יכולת לתמוך בתפקודן של חוליות עמוד השדרה במצבים נייחים או דינמיים ולגרום לנזקים וכאבים. עם זאת חשוב לזכור שפעילות גופנית מוגברת מזיקה לגב ויכולה לגרום להתפתחות כאבי גב אצל ילדים. לכן אתלטים וספורטאים תחרותיים צעירים סובלים מכאב גב ופציעות אחרות בתדירות גבוהה מאוד.

אורח חיים יושבני

מחקרים רבים מדגישים את הנזקים, בעיקר לגב, הנגרמים בגין אורח חיים יושבני (Sedentary). אין ספק, ישיבה גורמת לנזק!. מחקר אחד מצא שישיבה בת שעתיים בלבד לצורך משחקי וידאו או צפייה בטלוויזיה מספיקים כדי לעלות את הסיכון לסבול מהתפתחות כאבי גב אצל ילדים באופן מהיר. ישיבה ממושכת (טלוויזיה, מחשב, קונסולות משחק, טלפונים חכמים) גורמת לעומסים סטטיים על מפרקי עמוד השדרה, נזקים וכמובן כאב גב.

ריהוט שאינו מתאים

ריהוט לא מתאים לילד בבית ו/או בבית הספר עלולים לעודד ישיבה לקויה ועבודה לא נכונה ובכך לגרום לנזק מצטבר בעמוד השדרה ובמפרקים נוספים והתפתחות כאבי גב אצל ילדים. כיסא ושולחן כתיבה שלא מאפשרים לילד לשבת בנוחות ועם גישה נוחה לכול המצוי על השולחן סופם להזיק. בכול פעם שנכנסתי לכיתות שבהם למדו ילדי התמונה הייתה זהה: הרוב המכריע של הילדים “נמרחו” על הכיסאות באופן שפוף. אצל רוב הילדים לא הייתה קיימת מודעות לגבי מהי ישיבה נכונה ואצל חלקם הריהוט לא אפשר ישיבה תקינה.

ילקוטים כבדים מידי מחקר מעודכן

ישנה חשיבות גדולה בבחירה נכונה של תיק בית ספר עבור ילדכם. אותם ילדים חלושים ומנוונים משעות ארוכות של רביצה מול הטלוויזיה ומול המחשב והטלפונים החכמים שבקושי יכולים לשאת את משקל גופם נדרשים כעת לסחוב ילקוטי בית ספר כבדים. ילדים הנשלחים מידי יום עם ילקוטי בית ספר כבדים מידי עלולים לסבול מהתפתחות כאבי גב אצל ילדים ואפילו לפתח עקמת. ילדים רבים נושאים ילקוטים לבית הספר ששוקלים יותר מ- 10% ואפילו יותר מ- 15% ממשקל גופם.

מחקר חדש (Archives of Disease in Childhood 2012) מחזק את הקשר שבין עומסי היתר הללו שנוצרים על עמוד השדרה לבין התפתחות בעיות יציבה כגון עקמת והתפתחות כאבי גב אצל ילדים. על פי החוקרים חוסר בפעילות הגופנית המאפיינת את הילדים בדורנו אשר מבלים את רוב זמנם מול המסכים השונים, מחמיר את הסיכון לגב. במסגרת המחקר נבדקו 1400 ילדים בני 12-17 מבתי ספר שונים ברחבי ספרד. הילדים נשקלו וכך גם הילקוטים שנשאו. כמו כן נרשמו ונלמדו פרטים נוספים כגון גובה, בעיות בריאותיות ורמת הפעילות הגופנית של כול אחד מהילדים. ממצאי המחקר המשקל הממוצע של הילקוטים היה 7 ק”ג.

הילקוטים שנשאו 62% מהתלמידים שקלו יותר מ10% ממשקל גופם. הילקוטים שנשאו 18% מהתלמידים שקלו יותר מ15% ממשקל גופם. רבע מהתלמידים דווחו על יותר מ15 ימים שבהם סבלו מכאבים בגב במהלך השנה. אצל רובם נמצאו עקמת ו/או עיוותי יציבה אחרים וכן כאבים בגב התחתון. תלמידות סבלו יותר מתלמידים מכאבים בגב וכן מבעיות של יציבה. נשיאת ילקוטים כבדים ביותר העלתה את הסיכון להתפתחות כאבי גב אצל ילדים ב 50% לעומת תלמידים שנשאו ילקוטים קלים יותר.

גורמים פסיכולוגיים

חוקרים שונים מצאו שישנה השפעה מובהקת של מצבו הפסיכולוגי של הילד על בריאות הגב שלו. על פי אותם מחקרים לילדים עם דיכאון, הפרעות שינה, כאבי גוף אחרים (כאבי ראש, כאבי בטן) ובעיות התנהגותיות ורגשיות יש סיכוי גבוה יותר לדווח גם על כאבי גב בהשוואה לילדים אחרים שאינם סובלים מהפרעות בריאותיות מהסוג הזה.

ילקוט בית ספר וכאבי גב – סיכום

כאבי גב אצל ילדים הם תופעה שכיחה בקרב ילדים ומבוגרים. גורמים אפשריים לכאבים בגב בקרב ילדים הנם משקל עודף, חוסר או עודף פעילות גופנית, אורח חיים יושבני, עומסים מכניים הנגרמים בעיקר מהילקוט בית הספר ובעיות רגשיות ופסיכולוגיות. ברוב המקרים כאבי גב אצל ילדים אינם נגרמים מנזקים משמעותיים וצפויים לחלוף עם מנוחה קצרה. הנטייה להתפתחות כאבים בגב בקרב ילדים מודגשת יותר אצל בנות. מחקרים שונים מצאו שבחלק גדול מהמקרים ילדים עם כאבי גב ימשיכו לסבול מכאבים אלו גם בבגרותם. יש על כן לעשות כול מאמץ לנטרל את הגורמים לכך.

על ההורים והמורים להיות מודעים לנזקים הפוטנציאלים שהם עלולים לגרום לילדים ולפעול למניעתם. על ההורים לעודד פעילות גופנית תוך הגבלה ניכרת בשעות שבהם הילדים מבלים באופן פסיבי מול המסכים השונים הפחתה בעומס. על ההורים והמורים לוודא שהריהוט גם בבית וגם בבית הספר מותאם לגודלם הנוכחי של הילדים על המורים והנהלת בית הספר לאפשר לתלמידים להגיע לבית הספר עם ילקוטים קלים יותר (ארונות אחסון?) ולהגביר את שעות הפעילות הגופנית. אין די בשעתיים של פעילות גופנית מידי שבוע. יש לשאוף לשעה של פעילות גופנית מידי יום. כמו כן יש לאפשר למומחים בנושא יציבה וארגונומיה להדריך את הילדים בתחומים אלו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי הגב והרגל שהיו לי. נכנסתי אליך גורר רגל ואחרי סדרת…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. נותר…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am writing you to express my appreciation and thanks. I have…

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם המודרני. כמעט כול אדם סובל או יסבול במהלך חייו מכאבי…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  כאבי גב תחתון אצל ילדים הפכו לעניין שכיח. עד לא מזמן כאב ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון היו נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד. בשנים האחרונות החלו כאבים אלו בגב התחתון…

 • כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

  נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health) מצא שנערים המתלוננים לעתים תכופות על כאבי גב עלולים לסבול…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…

 • כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל

  כאבי גב תחתון? בלי ווליום, הן פשוט לא מועילות. בעולם המתועש, כאב בגב התחתון היא אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי מיון. בארצות הברית מגיעים לחדרי מיון בגלל כאבי גב תחתון,…

 • כאבי גב תחתון גורמי סיכון שכיחים

  גורמי סיכון לכאבי גב תחתון כוללים כמובן הרמה של חפצים כבדים, הרמה לא נכונה, נפילה, חבלה ועוד. כמעט כולם סובלים או יסבלו במהלך חייהם מכאבי גב תחתון. מחקר חדש מצא…

 • אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב

  פלצבו לכאבי גב? כן גם במקרה הזה זה עובד. רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מכאבי גב. לחולים מוצע אופני ריפוי והקלה רבים הנחקרים ונבדקים ללא הרף. מתברר שגם טיפול…