כאבי גב בגלל תיק בית ספר
כאבי גב בגלל תיק בית ספר

כאבי גב בגלל תיק בית ספר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב בגלל תיק בית ספר? תיקים לבית ספר עלולים להיות הגורמים לכאבי הגב של ילדכם! בשנים האחרונות גם ילדים מתלוננים על כאבי גב. סיבות אפשריות כוללות חוסר בפעילות גופנית, ישיבה ממושכת ולקויה, שימוש ברהיטים שאינם מותאמים לגופם, תיקי בית ספר כבדים, בעיות פסיכולוגיות ועוד.

כאבי גב ובעיקר כאבי גב תחתון הם תופעה שכיחה שהולכת ומתרחבת. מחקרים שונים עם הערכות שונות התפרסמו בכול הנוגע לשכיחות כאבי גב בקרב ילדים. מתברר שבשנים האחרונות גם ילדים מרבים להתלונן על כאבי גב. נתון זה מהווה מקור לדאגה עמוקה ולו רק מהסיבה שילד עם כאבי גב יגדל, בסבירות גבוהה, להיות מבוגר עם כאבי גב. הקפדה על תיקי בית ספר ארגונומיים הנישאים על פי הכללים הארגונומיים עשויים למנוע נזקים מילדכם. כאבי גב בגלל תיק בית ספר מהווים תופעה שכיחה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב בגלל תיק בית ספר – רקע

מחקר שחקר את שכיחות כאבי הגב בקרב הילדים בצפון מערב אנגליה מצא ש 24% מהילדים בני 11-14 סבלו מכאבי גב. חוקרים שבדקו את שכיחות כאבי הגב בקרב ילדים בשווייץ מצאו ש26% מהילדים בין הגילאים 12-17 סובלים מכאבי גב. בפינלנד מצאו חוקרים ש18% מהילדים בני 14 סובלים מכאבי גב. רוב המחקרים מוצאים שבנות מצויות ברמת סיכון גבוהה יותר מבנים לסבול מכאבי גב. יש לציין שברוב המכריע של המקרים כאבי הגב בקרב ילדים אינם נובעים מנזקים משמעותיים אלא מפציעות ודלקות קלות של רקמות רכות ובכלל זה שרירים, רצועות, גידים ושחיקת סחוסים הנגרמים בגין עומסי יתר וחוסר תנועה.

ישנן מספר בעיות עם הכאבים הללו בגב של הילדים. ראשית בגלל הכאבים הם מאבדים ימי לימודים, ומאבדים קשרים חברתיים. שנית ילדים שחשים כאב בגבם לא ירצו לחזור ולעסוק בפעילות גופנית.  המשמעותי היא ילד שעובר לנהל אורח חיים יושבני על כל המשתמע מכך. דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון, ילד עם כאבי גב מעלה את סיכוייו לסבול מכאבי גב בבגרותו. על הרופא המאבחן להיות מודע לכך שכאבי הגב אצל ילדים עלולים להתפתח גם מנזקים קשים כגון שברים, גידולים סרטניים, בלט דיסק, פריצת דיסק ועוד. בכל מקרה נדרשת אבחנה מבדלת וקביעה של אבחון חד משמעתי ובמידת הצורך טיפול בגורם לכאב.

מה גורם לכאבי גב אצל ילדים?

אפשריות מגוון סיבות אפשריות לכאבי גב אצל ילדים החל מנתונים אישיים אובייקטיביים כגון גובה משקל ומדד מסת גוף (גורמים אנתרופומטריים) עבור דרך סגנון חיים, עומס מכני (ילקוט בית ספר בעיקר), ריהוט לא מתאים וסיבות פסיכולוגיות חברתיות.

גובה משקל ומסת גוף

הדעות חלוקות לגבי השפעות הגובה על התפתחות כאבי גב. אין עדויות חד משמעיות שיוצרות קשר בין שני אלה. עם זאת יתכן ויש קשר מסוים בין גדילה מהירה (יותר מ5 סנטימטר בחצי שנה) לבין התפתחות כאבי גב. מאידך החוקרים נוטים להסכים לגבי השפעת המשקל ומדד מסת הגוף על התפתחות כאבי הגב בקרב ילדים. יש יותר ממחקר אחד שמצא קשר מובהק בין משקל יתר לבין הסיכוי לסבול מכאבי גב.

השפעות הפעילות הגופנית

ישיבה גרועה
ישיבה גרועה

הדור שלי (יליד 1956) זכה לכך שלא היו טלוויזיות בבתים וכמובן לא היו מחשבים, טלפונים חכמים וקונסולות משחקים אלקטרוניים. את זמננו “נאלצנו” לבלות במשחקים פעילים שונים שכללו משחקי כדור, ריצות, קפיצות ועוד פעילויות שפיתחו את גופנו ובעיקר פיתחו והכשירו את עמוד השדרה והשרירים שתפקידם בין היתר לסייע ליציבה נכונה.

חוסר בפעילות גופנית המאפיין את הילדים בדור הנוכחי גורם לניוון שרירי היציבה ומוביל בסבירות גבוהה לחוסר יכולת לתמוך בתפקודן של חוליות עמוד השדרה במצבים נייחים או דינמיים ולגרום לנזקים וכאבים.  עם זאת חשוב לזכור שפעילות גופנית מוגברת מזיקה לגב ויכולה לגרום לכאבי גב. לכן אתלטים וספורטאים תחרותיים צעירים סובלים מכאבי גב ופציעות אחרות בתדירות גבוהה מאוד. וכאבי גב.

אורח חיים יושבני

מחקרים רבים מדגישים את הנזקים, בעיקר לגב, הנגרמים בגין אורח חיים יושבני (Sedentary). אין ספק, ישיבה גורמת לנזק!. מחקר אחד מצא שישיבה בת שעתיים בלבד לצורך משחקי וידאו או צפייה בטלוויזיה מספיקים כדי לעלות את הסיכון לסבול מהתפתחות כאבי גב באופן מהיר. ישיבה ממושכת (טלוויזיה, מחשב, קונסולות משחק, טלפונים חכמים) גורמת לעומסים סטטיים על מפרקי עמוד השדרה, נזקים וכאבי גב.

ריהוט שאינו מתאים

ריהוט לא מתאים לילד בבית ו/או בבית הספר עלולים לעודד ישיבה לקויה ועבודה לא נכונה ובכך לגרום לנזק מצטבר בעמוד השדרה ובמפרקים נוספים והתפתחות כאבי גב. כיסא ושולחן כתיבה שלא מאפשרים לילד לשבת בנוחות ועם גישה נוחה לכול המצוי על השולחן סופם להזיק. בכול פעם שנכנסתי לכיתות שבהם למדו ילדי התמונה הייתה זהה: הרוב המכריע של הילדים “נמרחו” על הכיסאות באופן שפוף. אצל רוב הילדים לא הייתה קיימת מודעות לגבי מהי ישיבה נכונה ואצל חלקם הריהוט לא אפשר ישיבה תקינה.

ילקוטים כבדים מידי מחקר מעודכן

אותם ילדים חלושים ומנוונים משעות ארוכות של רביצה מול הטלוויזיה ומול המחשב והטלפונים החכמים שבקושי יכולים לשאת את משקל גופם נדרשים כעת לסחוב ילקוטי בית ספר כבדים. ילדים הנשלחים מידי יום עם ילקוטי בית ספר כבדים מידי עלולים לסבול מהתפתחות כאבי גב ואפילו לפתח עקמת. ילדים רבים נושאים ילקוטים לבית הספר ששוקלים יותר מ %10 ואפילו 15% ממשקל גופם.

מחקר חדש (Archives of Disease in Childhood 2012) מחזק את הקשר שבין עומסי היתר הללו שנוצרים על עמוד השדרה לבין התפתחות בעיות יציבה כגון עקמת והתפתחות כאבי גב. על פי החוקרים חוסר בפעילות הגופנית המאפיינת את הילדים בדורנו אשר מבלים את רוב זמנם מול המסכים השונים, מחמיר את הסיכון לגב. במסגרת המחקר נבדקו 1400 ילדים בני 12-17 מבתי ספר שונים ברחבי ספרד. הילדים נשקלו וכך גם הילקוטים שנשאו. כמו כן נרשמו ונלמדו פרטים נוספים כגון גובה, בעיות בריאותיות ורמת הפעילות הגופנית של כול אחד מהילדים. ממצאי המחקר המשקל הממוצע של הילקוטים היה 7 ק”ג.

הילקוטים שנשאו 62% מהתלמידים שקלו יותר מ10% ממשקל גופם. הילקוטים שנשאו 18% מהתלמידים שקלו יותר מ15% ממשקל גופם. רבע מהתלמידים דווחו על יותר מ15 ימים שבהם סבלו מכאבי גב במהלך השנה. אצל רובם נמצאו עקמת ו/או עיוותי יציבה אחרים וכן כאבי גב תחתון. תלמידות סבלו יותר מתלמידים מכאבי גב וכן מבעיות של יציבה. התלמידים שנשאו את הילקוטים הכבדים ביותר היו בסיכון מוגבר (50%) לפתח כאבי גב בהשוואה לתלמידים שנשאו ילקוטים קלים יותר.

גורמים פסיכולוגיים

חוקרים שונים מצאו שישנה השפעה מובהקת של מצבו הפסיכולוגי של הילד על בריאות הגב שלו. על פי אותם מחקרים לילדים עם דיכאון, הפרעות שינה, כאבי גוף אחרים (כאבי ראש, כאבי בטן) ובעיות התנהגותיות ורגשיות יש סיכוי גבוה יותר לדווח גם על כאבי גב בהשוואה לילדים אחרים.

ילקוט בית ספר וכאבי גב – סיכום

כאבי גב הם תופעה שכיחה בקרב ילדים ומבוגרים. גורמים אפשריים לכאבי גב בקרב ילדים הנם משקל עודף, חוסר או עודף פעילות גופנית, אורח חיים יושבני, עומסים מכניים הנגרמים בעיקר מהילקוט בית הספר ובעיות רגשיות ופסיכולוגיות. ברוב המקרים כאבי הגב בקרב ילדים אינם נגרמים מנזקים משמעותיים וצפויים לחלוף עם מנוחה קצרה. הנטייה להתפתחות כאבי גב בקרב ילדים מודגשת יותר אצל בנות. מחקרים שונים מצאו שבחלק גדול מהמקרים ילדים עם כאבי גב יהפכו למבוגרים עם כאבי גב. יש על כן לעשות כול מאמץ לנטרל את הגורמים לכך.

על ההורים והמורים להיות מודעים לנזקים הפוטנציאלים שהם עלולים לגרום לילדים ולפעול למניעתם. על ההורים לעודד פעילות גופנית תוך הגבלה ניכרת בשעות שבהם הילדים מבלים באופן פסיבי מול המסכים השונים הפחתה בעומס. על ההורים והמורים לוודא שהריהוט גם בבית וגם בבית הספר מותאם לגודלם הנוכחי של הילדים על המורים והנהלת בית הספר לאפשר לתלמידים להגיע לבית הספר עם ילקוטים קלים יותר (ארונות אחסון?) ולהגביר את שעות הפעילות הגופנית. אין די בשעתיים של פעילות גופנית מידי שבוע. יש לשאוף לשעה של פעילות גופנית מידי יום. כמו כן יש לאפשר למומחים בנושא יציבה וארגונומיה להדריך את הילדים בתחומים אלו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן