כאבי שרירים אחרי אימון
כאבי שרירים אחרי אימון

כאבי שרירים אחרי אימון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי שרירים אחרי אימון? גורמים אפשריים כוללים פעילות גופנית, פציעת ספורט או פציעה על רקע של עומס יתר ומחלות. רצוי לאבחן את הגורם להתפתחות כאבי שרירים ובמידת הצורך לטפל בהם. התעלמות מסימנים ותסמינים בשרירים הנמשכים זמן ארוך עלולה לגרום לנזקים כרוניים וקשיים בריפוי.

ברוב המקרים כאבי שרירים נובעים מעומס יתר חוזרניים או מפגיעה טראומטית מקומית ברקמה כמו למשל בעקבות פציעת ספורט, תאונת דרכים או סתם מעידה. חשוב לציין שלעתים מקור הכאב הוא פגיעה או מחלה במקום מרוחק יותר בגוף שיש ביכולתו להשליך כאב. כך למשל כאב עקשני בשוק של הרגל יכול לנבוע מפריצת דיסק מותני, לחץ על שורש עצב מותני והקרנות כאב לשוק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי שרירים אחרי אימון – רקע

כאמור הגורמים השכיחים ביותר להתפתחות כאבי שרירים הוא עומס יתר ופציעות קלות. במקרים הללו הכאב יהיה מקומי ולא ישפיע על כול הגוף. כאבים בכול הגוף או במספר גדול של אזורים בגוף מעיד על תהליך מערכתי כולל מחלה זיהומית, שפעת, פיברומיאלגיה, דלקת פרקים ראומטית ופתולוגיות נוספות. בשנים האחרונות חייב כול רופא ראשוני לשאול את החולה על צריכת התרופות שלו. תרופות מסוימות ובעיקר סטטינים שפועלים להוריד את רמת הכולסטרול בגוף האדם ותופעת לוואי ידועה שלהן כוללת כאבי שרירים.

אנטומיה בסיסית של השרירים

כאבי שרירים אחרי אימון
כאבי שרירים אחרי אימון

גופנו מצויד בשלושה סוגי שרירים: 1) שרירי שלד – שמחוברים לשלד ומאפשרים את תנועתו: 2) שרירים חלקים – המצויים בדפנות של איברים פנימיים כגון כלי דם ומערכת העיכול ו3) שרירי הלב –  המרכיבים את הלב. שריר השלד שבו נעסוק במאמר זה מורכב ממספר גדול של סיבים מוארכים המאוגדים ביחד ועטופים ברקמת חיבור. רקמת חבור זו מתחברת אל הגיד אשר מתחבר אל העצם. סיבי השרירים מצוידים ביכולת לשנות את אורכם על ידי כיווץ או הרפיה ובכך לייצר תנועה וכוח.

סוגים של סיבי שריר השלד

קיימים שני סוגים בסיסיים של סיבי שריר. לכול סוג מכלול תכונות ויכולות שונות. סיבים כהים (סוג I). סיבים המתכווצים לאט יותר אך בעלי סיבולת גבוהה ואספקת דם וחמצן עשירים. שריר הסוליה הוא אופייני לקבוצה זו אשר נדרשת לעומסים ממושכים. סיבים בהירים (סוג II). סיבים המתכווצים במהירות אך בעלי סבולת נמוכה ואספקת דם דלה יחסית. שריר החזה אופייני לקבוצת סיבים זו.

כול שריר בגוף מכיל הרכב של שני סוגי הסיבים. הנטייה להתפתחותו של שריר עם רוב סיבים מסוג מסוים נקבעת על ידי הגנים ועם השנים בהתאם לדרישות הגוף. שרירים הדורשים מהירות יורכבו מיותר סיבים בהירים ואילו אלה הדורשים יותר סיבולת יורכבו מיותר סיבים כהים.

עצבוב השריר

שריר השלד הוא רצוני, נתון לשליטה של מערכת העצבים ומגיב לפקודה ממערכת העצבים על ידי כיווץ או הרפיה. כול תא עצב מוטורי מעצבב מספר תאי שריר ומאפשר להם יכולת התכווצות והרפיה נפרדת ויחדיו הם מהווים יחידה מוטורית. חיישנים עצביים המצויים בשרירים מבקרים את מצבו וכול שינוי שחל בו, מעבירים את המידע למערכת העצבים המרכזית ופועלים על פי הוראותיה על מנת לשמר ולתקן. בין החיישנים הללו ניתן למנות את כישורי השרירים, גופיפי גולג’י וחיישנים אחרים במפרקים.

כאבי שרירים אחרי אימון – גורמים אפשריים

המקור של הכאב אינו חייב להיות בשריר עצמו. לעיתים הוא תוצאה של נזק ברקמה אחרת שהיא בעלת יכולת להשליך או להקרין. כך למשל פריצת דיסק בגב התחתון עלולה לגרום ללחץ על שורש עצב ולהקרין כאב אל חלקי הרגל השונים. בהרבה מקרים כאבי שרירים נובעים מנזק לגידים, לעצמות הסמוכות או מרקמות חיבור אחרות. כאב יכול לנבוע גם מסוגי השריר האחרים. כך למשל במהלך התקף לב נחוש במיחושים בחזה שנובעים משריר הלב ובמהלך מחזור נחוש במיחושים בבטן הנובעים מהשריר החלק של הרחם.

פעילות גופנית

כאבי שרירים אחרי אימון
כאבי שרירים אחרי אימון

שרירי השלד יכולים לכאוב בגלל מגוון סיבות אך ברוב המקרים הכאבים שאנו חשים יהיו תוצאה של מתיחה או קרעים זעירים שנוצרים ברקמה או לחלופין מהצטברות חומצת חלב בעקבות פעילות גופנית. מתיחה של שריר או קרעים מיקרוסקופים שנוצרים בו במהלך האימון מניעים את הגוף לתהליך של ריפוי ובניית שריר גדול יותר וחזק יותר. הצטברות חומצת חלב בשריר נוצרת כאשר המאמץ הגופני דורש אנרגיה רבה ויש מחסור בחמצן שנדרש לשם פירוק הסוכר. בעת מנוחה או מאמץ מתון אספקת החמצן מצליחה לספק את הנדרש לחמצון הסוכר וחומצת החלב.

עומס יתר או תנועה לא נכונה

נקודות הדק, מתיחה קלה או אפילו קריעה של סיבי שריר עלולים להיגרם בגלל עומס יתר או תנועה לא רצויה. כאבי שרירים מסיבות אלו צפויים לרוב, לחלוף תוך ימים ספורים ובמקרים של פציעה קשה יותר תוך מספר שבועות. לעיתים הנזק עלול להיות גדול מידי ויידרש טיפול מקצועי ואפילו כירורגי. הכאב שאנו חשים שנגרם על הרקע הזה יהיה ממוקד, יכלול שרירים מסוימים ויתחיל מיד או בסמיכות לפעילות מסוימת. לעומת זאת, במקרים של שפעת נחוש מיחושים כלליים יותר.

סיבות נוספות

כאבי שרירים עלולים גם להיגרם מסיבות נוספות ובכללן דלקות זיהומיות, תאונות, מחלות אוטואימוניות, הפרעות נירולוגיות, מחלות שרירים, סרטן ושימוש בתרופות מסוימות (סטטינים להורדת כולסטרול ותרופות להורדת לחץ דם). לפעמים הכאב בשריר עלול להעיד על פתולוגיה קשה ועל מחלות מסכנות חיים. כמובן שהתסמינים הנלווים יצביעו על הגורמים האפשריים.

כאבי שרירים וסימנים ותסמינים נלווים

כאמור כדי להבין מה גורם למיחושים נתייחס גם לסימנים ותסמינים נוספים נלווים. אופיים ועצמתם של תסמינים אלו תלויה כמובן בגורם לכאבים אלו ועשויים לעזור באבחון הגורם. כך למשל לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה עלול לגרום לכאב שיופיע לאורך קבוצות שרירים מסוימות. סימנים ותסמינים נלווים כולל תסמינים נוירולוגיים כגון נימול, חולשה וירידה בעוצמת הרפלקס יצביעו על העצב המעורב. דלקת מקומית ופצע זיהומי בעור עלולים לגרום למיחושים שיורגשו על השריר ואליהם יתלוו כמובן כול המאפיינים של פצע מוגלתי.

גם מחלות נירולוגיות ומחלות ניוון שרירים עלולות לגרום בין היתר לכאבים שיורגשו ברקמת השריר. במקרה הזה למיחושים הללו יתלוו גם חולשה ומוגבלות פרוגרסיבית . מחלות שריר דלקתיות כגון (Polymyositis) וגם (Dermatomyositis) יובילו להתפתחות כאבי שרירים שאליהם נלווים גם חולשה של השרירים המקורבים, מגוון תופעות בעור, חום, עייפות, ירידה במשקל, כאבי פרקים ועוד. פיברומיאלגיה (fibromyalgia) גורמת בין היתר לתחושות של מיחושים מפושטים במספר מקומות בגוף. אל תחושות הכאבים נלווים במקרה הזה של פיברומיאלגיה גם סימנים ותסמינים רבים אחרים כולל הפרעות שינה, עייפות ומכאובים בראש.

פולימיאלגיה ראומטיקה (Polymyalgia rheumatica) גורמת למיחושים באזור הצוואר, הכתפיים והירכיים ואליה נלווים עייפות, אובדן תיאבון, דיכאון, חום ואובדן משקל. כאבי שרירים שאליהם נלווים גם כאבי מפרקים, נפיחות מפרקית, חום בלי גורם ברור ופריחות על הפנים עלולים להעיד על מחלה אוטואימונית בשם זאבת ( lupus).

תסמונות כאב שכיחות בשריר

ישנם מספר רב של תסמונות הנובעות מנזק לשרירים עצמם או מנזק לרקמה אנטומית אחרת אשר משליכה כאב. להלן פירוט של תסמונות שכיחות:

כאבי פנים

כאבי פנים עלולים להיגרם כתוצאה מפגיעה בשרירי הפנים עצמם או כתוצאה מקרינת כאב ממקור אחר בראש או בצוואר. בין הגורמים לכאבי פנים ניתן למנות פצעונים, חבלה, כאבי ראש הקורנים לפנים, דלקת חניכיים או שיניים, דלקת באחד מעצבי הפנים (Trigeminal neuralgia, herpes zoster), דלקת במפרק הלסת, דלקת של כלי הדם ברקות ועוד.

כאבי גב

כאבי גב יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות או התומכות בעמוד השדרה בפרט ובגב בכלל. כאבי גב הנובעים מפגיעה בשרירי הגב או ברקמות הרכות האחרות הפועלות בסמוך או על עמוד השדרה (רצועות, גידים, מעטפות מפרקים ועוד), מהווים את הרוב המכריע של כאבי הגב. ברוב המקרים, כאבי הגב על רקע של פגיעה שרירית חולפים תוך ימים ספורים אפילו ללא טיפול. יחד עם זאת חשוב לדעת שאכן מדובר במיחושים על רקע של פגיעה שולית ולא להזניח בעיה רצינית יותר.

כאבים בידיים

השימוש האינטנסיבי בידיים הופך את כאבי הידיים לתופעה שכיחה. עם הידיים אנו עובדים, אוכלים ועוסקים בספורט. כאבי ידיים יכולים להיגרם בגלל טראומה, חבלה או עומס יתר הנובע משמוש לקוי ביד. נזק באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את הידיים: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים וכמובן העור יוביל לדלקת ובעקבותיה למיחושים.

כאבים בכתף

שרירי עמוד השדרה והגב
שרירי עמוד השדרה והגב

מפרק הכתף הנו מפרק מורכב, בעל טווח ומגוון תנועות עצום. תנועתיות היתר שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו של המפרק. נתונים אלו ובנוסף היות היד כלי רב שימוש עבורנו גורמים למפרק הכתף להיות נתון ללחצים ועומסים גדולים. כל אלו הופכים את המפרק לפגיע וחשוף לפציעות. פציעות הכתף הנובעות לרוב מפגיעה בגידים או בשרירי הכתף עלולות להיות ממושכות וטורדניות.

כאבים ברגליים

הרגליים נושאות בחלק עיקרי של המאמץ לשאת ולהניע אותנו. על כן, כאבי רגליים הנם תופעה שכיחה. הם יכולים להיגרם בגלל טראומה, חבלה או עומס יתר על אחד מהרקמות המרכיבות את הרגליים: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים וכמובן העור. הנזק לאחד או יותר מהרקמות הללו גורם לדלקת ובעקבותיה גם למיחושים.

כאבים בכף הרגל

כף הרגל נושאת את משקל הגוף במצבים נייחים (עמידה) ובמצבים דינמיים (הליכה, ריצה, קפיצה). כדי לעמוד בעומסים הללו דרושים לה יציבות, עמידות, גמישות, כוח וכמובן כפות רגליים תקינות מבחינה מבנית וביו מכנית. עם השנים בגלל העומס והנזקים המצטברים חלים שינויים ניווניים, מבניים וביו מכניים ברקמות כף הרגל השונות ובכלל זה בשרירי כף הרגל אשר גורמים לדלקות ולכאבים בכף הרגל.

כאבים בצוואר

רקמות הצוואר השונות אשר משמרות, תומכות ומייצבות את עמוד השדרה נושאות בעומס רב. לגופנו היכולת לספוג ולהתאים עצמו לעומסים בגין יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, תנועות או פעולות לא נכונות או לעומס הנוצר בגופנו עקב אורח חיים לא פעיל. ליכולת ספיגה זו יש גבול אותו אנו נוטים לעבור ובכך גורמים לבלאי, נזקים ולכאב. אחד הגורמים השכיחים לכאבי צוואר הוא פגיעה בשרירי הצוואר.

כאבים במפשעה

מיחושים במפשעה הם עניין שכיח. אזור אנטומי זה של גופנו הכולל את מפגש החלק העליון של הרגל עם הגוף חשוף לעומסים ומרבה להיפצע. מורכבותו האנטומית של האזור וריבוי הרקמות שבו מהווים אתגר אבחוני עבור כל רופא שעוסק בתחום. מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות באזור המפשעה ובכללן רצועות, גידים ושרירים כתוצאה מחבלה, נקיעה או פריקה של מפרק הירך או של מפרק האגן מהווים גורם מרכזי לדלקת, כאב מפשעה ומגבלה ביכולת תנועה של המפשעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן