ארגונומיה למה היא חשובה

ארגונומיה למה היא חשובה?
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ארגונומיה למה היא חשובה? השאלה הזאת שבה ועולה לעתים קרובות. המונח ארגונומיה בשפה היוונית נוצר משילוב של שתי מילים עבודה (ergon) וחוקים (nomos). תורה זאת היא על כן בסיס ידע הכולל בתוכו חוקים וכללים שנועדו לגרום לאדם ולעובד לייצר יותר מבלי לפגוע בבריאות. מטרת הארגונומיה היא שיפור עקבי בהתנהלות האדם בסביבת חייו. ארגונומיה כוללת תכנון אביזרים, כלים ומוצרים המותאמים לשימושו של האדם וכול זאת כדי למנוע מהאדם ומהעובד פגיעות בריאותיות פיזיות ונפשיות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ארגונומיה למה היא חשובה – רקע

   למרות שהמונח ארגונומיה הוא צעיר יחסית (משנת 1857) התפיסה הארגונומית נמצאת אתנו כבר זמן רב. כבר במאה ה16 רופא איטלקי (ברנרדינו רמזיני) פרסם רשומה שעסקה במחלות של העובדים. ברשומה הזאת הוא תיאר את הפגיעות והתלונות של העובדים שנבעו מתנאי עבודה לקויים. מאוחר יותר במאה ה – 19 פרדריק וינסלאו טיילור ממציא ותיאורטיקן אמריקאי שעשה את השינוי הארגונומי המשמעותי הראשון במקומות עבודה.

   הגדלת תפוקת הפחם

   במטרה להגדיל את תפוקת עובדי הפחם בחברת הפלדה "בית לחם" החליט טיילור ששיפור בתפוקת העובדים תושג רק באמצעות שיפור תנאי העובדים ולא על ידי צעקות. לאחר שחקר את הנושא החליט טיילור שכול עובד יקבל את חפירה מותאמת אישית למידותיו ולסוג העבודה שלו. התוצאה הייתה שיפור של פי ארבע בתפוקה היומית הממוצעת של העובדים. טיילור הכניס את היכולות שלו גם למגרשי הטניס וייצר בין היתר מחבט טניס מותאם. טיילור פרסם בשנת 1911 את ספרו "עקרונות הניהול המדעי" שבו פירט את תפיסת עולמו בכול הנוגע לניצול כוח אדם בצורה טובה יותר. עבודתו השפיע על רבים ובכלל זה על הנרי פורד שערך שינויים יסודיים במפעל הרכב שלו ועל מעצבי ויצרני מוצרים שונים.

   מינימום תנועות

   בראשית המאה 20 הבעל והאישה פרנק וליליאן גילברט העמיקו עוד בתחום של ארגונומיה. הצמד הזה עמד על החשיבות של ניהול ההליכים וניהול של הזמן והמאמץ הנדרשים כדי להשיג תוצאות טובות יותר במקום העבודה. בני הזוג קבעו שיש לצמצם למינימום את מספר התנועות שהעובד מבצע ולצמצם את הזמן שלוקח לבצע כול פעולה. תהליכים אלו צפויים להגדיל את הייצור ואת הרווח של המעבידים ושל העובדים. באחד הפרויקטים שנוהלו על ידים הם הצליחו לשלש את התפוקה היומית של בנאים.

   ארגונומיה בעידן המודרני

   כמובן שמאז "נפרץ" תחום הארגונומיה והחל להתייחס לאדם גם בביתו, במגרשי הספורט ובתחביביו. היום הכול ארגונומי או בדרך להיות ארגונומי. השאיפה היום היא שכול תהליך או פעולה שמעורבים בהם בני אדם יבחנו בעיניים ארגונומיות. וכך גם כול חפץ שבו משתמשים בני האדם כדי לבצע את מלאכתם. הדברים נכונים לגבי:

   • עמדות עבודה מהבית
   • הריהוט בבית ובמשרד
   • תא הטייס
   • מושב הנהג ברכב
   • ידית האחיזה של כלי העבודה
   • הסכין במטבח
   • המקלדת שעליה אתם מקלידים
   • עכבר המחשב
   • העט שאתם כותבים באמצעותה
   • המטאטא שבו אתם משתמשים
   • טלפון שאתו אתם מדברים
   • קסדת הסקי שלכם
   • אופניים שעליהם אתם רוכבים ועוד ועוד

   החשיבות של התכנונים הארגונומיים

   ארגונומיה היא על כן גורם חשוב במניעת פגיעות ומחלות ובשיפור פריון העבודה. מגוון רחב של פציעות עלולות להתפתח עקב חשיפה של אדם לביצוע עבודות או מטלות עם ציוד לא מותאם, באופן לא נכון ובסביבת חיים לא בריאה. הארגונומיה שמה למטרה למנוע פציעות הנובעות מתנאי עבודה לקויים, מהתנהלות לא נכונה ומחוסר התאמה של הכלי (פטיש, סכין, כיסא, כורסה, מקלדת…) אל האדם ולא להפך. הקפדה על הנדסת אנוש טובה שמתאימה את עמדת העבודה לעובד, את העט לכותב ואת המזלג לאוכל עשויה למנוע עייפות, להגביר את פריון העבודה ואת היכולות של הספורטאים ולצמצם ואף למנוע פציעות.

   שינויים ארגונומיים קטנים רווח כספי גדול

   בימים האחרונים קראתי ידיעה בעיתון גלובס (08/06/2019, 10:44) המדגימה בדיוק נמרץ למה ארגונומיה חשובה. הכותרת של המאמר הייתה: "וולמארט תחסוך מיליונים בעזרת שינוי קטן במרכזי ההפצה שלה" ומתחת לכותרת הופיע הפתיח הבא: החברה צופה כי תצליח לחסוך השנה 30 מיליון דולר על ידי החלפת השרפרפים שמשמשים את העובדים לגרסה קלה יותר, השרפרפים הקודמים, שהיו כבדים ומסורבלים, הקשו על אריזה יעילה של מוצרים במרכזי ההפצה של ענקית הקמעונאות.

   מתברר מהמאמר הזה שהעובדים במרכזי ההפצה של חברת הענק וולמארט השתמשו עד לתקופה האחרונה בשרפרפים כבדים ומסורבלים על מנת להטעין בסחורה את משאיות הענק של החברה הנשלחת לחנויות שלה ברחבי ארצות הברית. בגלל שהשרפרפים לא תוכננו עם שימת דגש על עקרונות ארגונומיים העובדים הללו התקשו לבצע עבודה יעילה והתוצאה הייתה שמשאיות הענק הללו יצאו לדרך מבלי שמילאו אותן כראוי בסחורה. הדבר גרם על ציר הזמן להפסדים כספיים גדולים לחברה. כדי לשנות את המצב מיסודו, מנכ"ל וולמארט החליט להשקיע בשרפרפים ארגונומיים נוחים וקלים והשיפור המידי באופן הטענת הסחורה על המשאיות נמדד בחיסכון של 30 מיליון דולר.

   ארגונומיה לקויה גורם שכיח לפציעות

   ארגונומיה למה היא חשובה
   ארגונומיה למה היא חשובה

   מספר רב של גורמים עלולים להוביל להתפתחות פציעות ונזקי גוף ונפש אצל האדם בגלל ארגונומיה לקויה.

   להלן פירוט של חלק מאותם גורמים:

   • יציבה לקויה של האדם היא מהגורמים הבולטים לפציעות על רקע ארגונומי
   • רמת המאמץ הנדרשת וכמה זמן נמשכת המטלה. גורמים שכיחים כוללים שימוש בכוח רב כמו למשל בהרמה, דחיפה או משיכה של חפצים כבדים.
   • חשיפה לעומסים חוזרניים על רקע ביצוע חוזרני של אותה מטלה
   • שהות ממושכת ביציבה לקויה במנח גוף לא ניטרלי כמו למשל במצב של כפיפה, מצב של כריעה, במצב של עמידה
   • החזקת חפץ במנח לא ניטרלי כמו למשל שימוש בסכין, עכבר, או מחבט שמאלצים אתכם לכופף את המפרק שורש כף היד
   • לחץ מתמשך על נקודה מסוימת בגוף
   • גם חשיפה ממושכת לטמפרטורה קרה היא ארגונומיה לקויה
   • עבודה עם מכשירים היוצרים ויברציות ועוד

    גורמי סיכון לפציעות מארגונומיה לקויה

   גורמי סיכון להתפתחות פציעות הנובעות מהנדסת אנוש לקויה כוללות עיסוקים מקצועיים או סוגי ספורט או תחביבים הכרוכים בעומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות, ליקויים מבניים או ביומכניים בחלקי גוף כאלה ואחרים הגורמים לעומסי יתר מוקדמים, מחלות, פציעות וניתוחים מוקדמים עלולים לגרום לאזור להיפגע בסמוך לתחילת הפעילות, גם השמנה ומשקל עודף מהווים ארגונומיה לקויה וגורם סיכון לפציעות על רקע זה ועוד.

   פציעות שכיחות מארגונומיה לקויה

   דוגמאות שכיחות למחלות ופציעות על רקע הנדסת אנוש לקויה נמנה, פריצות דיסק צווארי או מותני, שחיקת סחוסים, תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome), דלקת בגיד (Tendinitis), דלקת בגידי השרירים המסובבים של הכתף (Rotator cuff injuries), מרפק טניס או מרפק גולף (Epicondylitis), אצבע הדק (Trigger finger) ועוד. פציעות אלה ורבות אחרות עונות על השאלה: ארגונומיה למה זה חשוב? התנהלות ארגונומית היא עסקה משתלמת לאדם, לעובד ולמעביד זהו מצב של רווח לכולם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר