ארגונומיה למה היא חשובה
ארגונומיה למה היא חשובה?

ארגונומיה למה היא חשובה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ארגונומיה למה היא חשובה? השאלה הזאת שבה ועולה לעתים קרובות. המונח ארגונומיה בשפה היוונית נוצר משילוב של שתי מילים עבודה (ergon) וחוקים (nomos). תורה זאת היא על כן בסיס ידע הכולל בתוכו חוקים וכללים שנועדו לגרום לאדם ולעובד לייצר יותר מבלי לפגוע בבריאות. מטרת הארגונומיה היא שיפור עקבי בהתנהלות, בתנאי חייו ובסביבת עבודתו של האדם, תכנון אביזרים, כלים ומוצרים המותאמים לשימושו של האדם וכול זאת כדי למנוע מהאדם ומהעובד פגיעות בריאותיות פיזיות ונפשיות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןארגונומיה למה היא חשובה – רקע

למרות שהמונח ארגונומיה הוא צעיר יחסית (משנת 1857) התפיסה הארגונומית נמצאת אתנו כבר זמן רב. כבר במאה ה16 רופא איטלקי (ברנרדינו רמזיני) פרסם רשומה שעסקה במחלות של העובדים. ברשומה הזאת הוא תיאר את הפגיעות והתלונות של העובדים שנבעו מתנאי עבודה לקויים. מאוחר יותר במאה ה – 19 היה זה פרדריק וינסלאו טיילור ממציא ותיאורטיקן אמריקאי שעשה את השינוי הארגונומי המשמעותי הראשון במקומות עבודה.

הגדלת תפוקת הפחם

במטרה להגדיל את תפוקת עובדי הפחם בחברת הפלדה “בית לחם” החליט טיילור ששיפור בתפוקת העובדים תושג רק באמצעות שיפור תנאי העובדים ולא על ידי צעקות. לאחר שחקר את הנושא החליט טיילור שכול עובד יקבל את חפירה מותאמת אישית למידותיו ולסוג העבודה שלו. התוצאה הייתה שיפור של פי ארבע בתפוקה היומית הממוצעת של העובדים. טיילור הכניס את היכולות שלו גם למגרשי הטניס וייצר בין היתר מחבט טניס מותאם. טיילור פרסם בשנת 1911 את ספרו “עקרונות הניהול המדעי” שבו פירט את תפיסת עולמו בכול הנוגע לניצול כוח אדם בצורה טובה יותר. עבודתו השפיע על רבים ובכלל זה על הנרי פורד שערך שינויים יסודיים במפעל הרכב שלו ועל מעצבי ויצרני מוצרים שונים.

מינימום תנועות

בראשית המאה 20 הבעל והאישה פרנק וליליאן גילברט העמיקו עוד בתחום של ארגונומיה ועמדו על החשיבות של ניהול ההליכים וניהול של הזמן והמאמץ הנדרשים כדי להשיג תוצאות טובות יותר במקום העבודה. בני הזוג קבעו שיש לצמצם למינימום את מספר התנועות שעובד מבצע, לצמצם את הזמן שלוקח לבצע כול פעולה ובכך להגדיל את הייצור ואת הרווח של המעבידים ושל העובדים. באחד הפרויקטים שהם ניהלו הם הצליחו להגדיל פי שלוש את התפוקה היומית של בנאים.

ארגונומיה בעידן המודרני

כמובן שמאז “נפרץ” תחום הארגונומיה והחל להתייחס לאדם גם בביתו, במגרשי הספורט ובתחביביו. היום הכול ארגונומי או בדרך להיות ארגונומי: עמדות עבודה, כורסה בבית, תא טייס מושב הנהג ברכב, ידית האחיזה של כלי עבודה, המקלדת שעליה אני מקליד, העט שאתה אני כותב, המטאטא שאתו אני משתמש, הטלפון שאתו אני מדבר, הריהוט שבו אני משתמש, קסדת הסקי שלי, האופניים שעליהם אני רוכב ועוד.

ארגונומיה למה היא חשובה?

ארגונומיה היא על כן גורם חשוב במניעת פגיעות ומחלות ובשיפור פריון העבודה. מגוון רחב של פציעות עלולות להתפתח עקב חשיפה של אדם לביצוע עבודות או מטלות עם ציוד לא מותאם, באופן לא נכון ובסביבת חיים לא בריאה. הארגונומיה שמה למטרה למנוע פציעות הנובעות מתנאי עבודה לקויים, מהתנהלות לא נכונה ומחוסר התאמה של הכלי (פטיש, סכין, כיסא, כורסה, מקלדת…) אל האדם ולא להפך. הקפדה על הנדסת אנוש טובה שמתאימה את עמדת העבודה לעובד, את העט לכותב ואת המזלג לאוכל עשויה למנוע עייפות, להגביר את פריון העבודה ואת היכולות של הספורטאים ולצמצם ואף למנוע פציעות.

שינויים ארגונומיים קטנים רווח כספי גדול

בימים האחרונים קראתי ידיעה בעיתון גלובס ( 08/06/2019, 10:44) המדגימה בדיוק נמרץ למה ארגונומיה חשובה. הכותרת של המאמר הייתה: “וולמארט תחסוך מיליונים בעזרת שינוי קטן במרכזי ההפצה שלה” ומתחת לכותרת הופיע הפתיח הבא: החברה צופה כי תצליח לחסוך השנה 30 מיליון דולר על ידי החלפת השרפרפים שמשמשים את העובדים לגרסה קלה יותר, השרפרפים הקודמים, שהיו כבדים ומסורבלים, הקשו על אריזה יעילה של מוצרים במרכזי ההפצה של ענקית הקמעונאות.

מתברר מהמאמר הזה שהעובדים במרכזי ההפצה של חברת הענק וולמארט השתמשו עד לתקופה האחרונה בשרפרפים כבדים ומסורבלים על מנת להטעין בסחורה את משאיות הענק של החברה הנשלחת לחנויות שלה ברחבי ארצות הברית. בגלל שהשרפרפים לא תוכננו עם שימת דגש על עקרונות ארגונומיים העובדים הללו התקשו לבצע עבודה יעילה והתוצאה הייתה שמשאיות הענק הללו יצאו לדרך מבלי שמילאו אותן כראוי בסחורה. הדבר גרם על ציר הזמן להפסדים כספיים גדולים לחברה. כדי לשנות את המצב מיסודו, מנכ”ל וולמארט החליט להשקיע בשרפרפים ארגונומיים נוחים וקלים והשיפור המידי באופן הטענת הסחורה על המשאיות נמדד בחיסכון של 30 מיליון דולר.

ארגונומיה לקויה גורם שכיח לפציעות

ארגונומיה למה היא חשובה
ארגונומיה למה היא חשובה

מספר רב של גורמים עלולים להוביל להתפתחות פציעות ונזקי גוף ונפש אצל האדם בגלל ארגונומיה לקויה.

להלן פירוט של חלק מאותם גורמים:

 • יציבה לקויה של האדם היא מהגורמים הבולטים לפציעות על רקע ארגונומי
 • רמת המאמץ הנדרשת וכמה זמן נמשכת המטלה. גורמים שכיחים כוללים שימוש בכוח רב כמו למשל בהרמה, דחיפה או משיכה של חפצים כבדים.
 • חשיפה לעומסים חוזרניים על רקע ביצוע חוזרני של אותה מטלה
 • שהות ממושכת ביציבה לקויה במנח גוף לא ניטרלי כמו למשל במצב של כפיפה, מצב של כריעה, במצב של עמידה
 • החזקת חפץ במנח לא ניטרלי כמו למשל שימוש בסכין, עכבר, או מחבט שמאלצים אתכם לכופף את המפרק שורש כף היד
 • לחץ מתמשך על נקודה מסוימת בגוף
 • גם חשיפה ממושכת לטמפרטורה קרה היא ארגונומיה לקויה
 • עבודה עם מכשירים היוצרים ויברציות ועוד

 גורמי סיכון לפציעות מארגונומיה לקויה

גורמי סיכון להתפתחות פציעות הנובעות מהנדסת אנוש לקויה כוללות עיסוקים מקצועיים או סוגי ספורט או תחביבים הכרוכים בעומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות, ליקויים מבניים או ביומכניים בחלקי גוף כאלה ואחרים הגורמים לעומסי יתר מוקדמים, מחלות, פציעות וניתוחים מוקדמים עלולים לגרום לאזור להיפגע בסמוך לתחילת הפעילות, גם השמנה ומשקל עודף מהווים ארגונומיה לקויה וגורם סיכון לפציעות על רקע זה ועוד.

פציעות שכיחות מארגונומיה לקויה

דוגמאות שכיחות למחלות ופציעות על רקע הנדסת אנוש לקויה נמנה, פריצות דיסק צווארי או מותני, שחיקת סחוסים, תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome), דלקת בגיד (Tendinitis), דלקת בגידי השרירים המסובבים של הכתף (Rotator cuff injuries), מרפק טניס או מרפק גולף (Epicondylitis), אצבע הדק (Trigger finger) ועוד. פציעות אלה ורבות אחרות עונות על השאלה: ארגונומיה למה זה חשוב? התנהלות ארגונומית היא עסקה משתלמת לאדם, לעובד ולמעביד זהו מצב של רווח לכולם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • האם הגיע דואר אלקטרוני עבורי

  הדואר האלקטרוני הגיע? המשפט הזה נושא אחריו מתח נפשי תמידי שעל ציר הזמן עלול לגבות מאיתנו מחיר בריאותי. לחצים נפשיים…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • עבודה משרדית תוך כדי דיווש

  לעבוד במשרד ולדווש? רעיון טוב לבריאות שלנו! על פי המחקר מאוניברסיטת מסצ'וסטס בהשוואה לעובדי משרד העובדים על שולחן משרדי רגיל,…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית…

 • כירופרקטים וכירופרקטיקה

  כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים - האם המושגים הללו נשמעים לכם מוכרים? בשנים האחרונות במקביל לפופולריות הגואה שלה ואולי בגלל זה כירופרקטיקה…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית

  התמכרות לאינטרנט היא מגפה שמתפשטת במהרה. מדובר בשימוש יתר במחשב וביתר המכשירים המחוברים לאינטרנט עד כדי הפרעה לחיי היומיום. התופעה מקיפה…

 • כירופרקט או אורתופד

  כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן