פריצת דיסק צווארי טיפול
פריצת דיסק צווארי טיפול

פריצת דיסק צווארי טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פריצת דיסק צווארי? טיפול מהיר עשוי להפחית את הסיכוי לפגיעה בלתי הפיכה. סימנים ותסמינים המופיעים באזור זה של עמוד השדרה נובעים לרוב מנזקים מינוריים וחולפים תוך זמן קצר. אך לאחר שאובחן שבלט או פריצת דיסק בין החוליות הם מקור הבעיה יחל הטיפול.

התעלמות מסימנים ותסמינים כאשר הם נגרמים על רקע נזקים משמעותיים עלולים לגרום להתפתחות כאבים ומגבלות תנועה כרוניים ולעתים אפילו לחסרים נוירולוגיים קשים וצורך בניתוח. עם זאת, חשוב לזכור שלא מומלץ לטפל בבלט, בקע או פריצה של הסחוס בין חוליות הצוואר אלא אם הם גורמים לסימנים ותסמינים כגון כאבים בצוואר עם הקרנות כאב לגפה העליונה, מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול, הירדמות וחולשה בגפה העליונה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפריצת דיסק צווארי טיפול – רקע

פריצת דיסק צווארי טיפול
פריצת דיסק צווארי טיפול

כאבי על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי ולחץ על שורש עצב יופיעו לרוב בצד אחד. הקרנות הכאב, תחושות הנימול והירדמות וכן החולשה המוטורית יכולים להופיע בכול מקום לאורך היד, בכתף ובשכמה, בהתאם לשורש העצב המעורב ולחומרת הנזק. עם זאת, כאב שאינו מקרין לאורך היד אינו שולל את קיומו של לחץ על שורש עצב צווארי. כך גם לגבי שינויים תחושתיים ומוטוריים. פגיעה בשורש עצב צווארי יכולה להתרחש גם אם אין פגיעה בתחושה ו/או בכוח השרירים ביד.

תנועות צוואר כולל מתיחה לאחור, כפיפה לצד וסיבוב יחמירו את הכאבים ויתר הסימנים והתסמינים הנובעים מנזק לסחוס בין החוליות. תנועות אלו יוצרות לחץ גדול יותר על שורש העצב ובכך מחמירות את הכאב ושאר התסמינים. הרמת היד מעל הראש (Bakody’s Sign) עשויה להפחית את הלחץ מעל העצב ובכך גם להפחית את הכאבים. כיצד מטפלים בבעיה זאת?

פריצת דיסק צווארי טיפול עצמי

יש היגיון בניסיון לטפל באופן עצמוני בכאבי צוואר כאשר מדובר בכאבים קלים וללא הקרנות לידיים. הקרנות וסימנים ותסמינים נוירולוגיים הנובעים מ”צביטה” של אחד משורשי העצבים כולל בין היתר הירדמות, נימול וחולשה של חלק כלשהו מהיד מחייבים פנייה לגורם מקצועי.

הימנעות מכאב

זכרו, התנהגות נכונה כאשר הצוואר מתחיל לכאוב היא קריטית לרפוי עצמי. התעלמות מהכאב הראשוני עלולה להחמיר את הבעיה, לגרום לגירוי העצב להתפתחות הסימנים והתסמינים ביד. הנחה שגויה טוענת שכאשר אתם סובלים מכאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות עד שהם יחלפו. מדובר בשטות מוחלטת. מנוחה ממושכת במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים אחרים ובסופו של דבר מאטה את הליך ההחלמה. הכלל שאתם צריכים להתנהל לפיו הוא הימנעות מכאב. כל פעילות גופנית או שגרתית שניתן לבצע ללא החמרת הכאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

במידת האפשר ניתן לשקול שימוש זמני בתומך ייעודי לצורך הענקת מנוחה לעמוד השדרה. יחד עם זאת חשוב לוודא שתומך זה מאפשר לכם זווית שאינה גורמת להחמרה בכאב. הקפידו על מנח שינה שאינו מחמיר את הכאב. כרית שגובהה כרוחב הכתף ושינה בתנוחה עוברית או עם כרית דקה יותר ושינה על הגב יאפשרו הקלה משמעותית בכאב. גם כאן חשוב לשים לב להתאמה אישית של תנוחת השינה.

במהלך ההתאוששות מהמיחושים הימנעו מפעילויות שעלולות לגרום להחזרתם. כך למשל יש להעדיף תחילה פעילות גופנית מתונה כמו הליכה על פני פעילות כמו ריצה ומשחקי כדור שעלולים לגרום לזעזועים ותנועות לא רצויות. אין כותב שורות אלה ממליץ על שימוש בתרופות להורדת כאב אלא אם לא הצלחתם להפחית את הכאב על ידי שינוי תנוחה. גם קומפרסים של קרח המונחים על האזור עלולים לעכב ואף לפגוע בתהליך הריפוי ועל כן אינם מומלצים על ידי כותב שורות אלו.

חזרה לשגרה

זכרו גם לאחר שהכאב נעלם אתם עדין צריכים להתנהל באופן זהיר לעוד פרק זמן של מספר שבועות וזאת כדי לאפשר החלמה מלאה לרקמה הפגועה. חזרו לשגרה באופן הדרגתי. נסו לאתר את הגורמים להתפתחות כאבי הצוואר מלכתחילה ובכך תוכלו להימנע מביצוע אותן שגיאות. בעבודה: הקפידו לשבת נכון והרבו בהפסקות ישיבה פעילות שבהן אתם הולכים. הקפידו על מנח ראש ניטראלי. לגבי פעילות גופנית: התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה ורק בשלב מתקדם יותר עברו או שלבו שחייה, רכיבה על אופניים ואימוני כוח בחדר הכושר. בחדר הכושר שמרו על עיקרון בידוד השרירים שאותם אתם מחזקים. כלומר, אם אתם מחזקים את השריר הדו ראשי הקפידו לא לאמץ את שרירי הצוואר. פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון יכולה לסייע בהחלמה. פעילות גופנית לקויה ו/או אופן ביצוע לקוי סופם להחמיר את הנזקים ואת הכאבים.

מתי לפנות לקבלת עזרה מקצועית?

אם הבחנתם באחד או יותר מהסימנים והתסמינים המהווים דגל אדום גשו מיד לחדר מיון. בכול מקרה של כאבי צוואר חריפים עם הקרנות כאב ליד ושינויים תחושתיים שאינם מגיבים לטיפול עצמי יש לפנות ללא דיחוי לקבלת עזרה מקצועית. כמו כן פנו לקבלת עזרה דחופה אם הכאבים החלו לראשונה לפני גיל 20  או אחרי גיל 55.

פריצת דיסק צווארי טיפול כירופרקטי

לפריצת דיסק צווארי יש לרוב רקע מכאני ועל כן יכולה להיות מטופלת תחילה באופן שמרני, כלומר ללא ניתוחים וללא תרופות. טיפול כירופרקטי עשוי לתת מענה מקיף לכלל הבעיות המכאניות בעמוד שדרה ובכללן בעיות על רקע זה. עם זאת חשוב לזכור ברוב המקרים הנזק לסחוס בין החוליות הוא בלתי הפיך. רק צעירים המתנהלים באופן נכון ומדויק עשויים ליהנות מספיגה חלקית שלו. תהליך ספיגה זה עשוי להקטין את גודל הפריצה ולהפחית את הלחץ על העצב.

בכול הנוגע לסימנים והתסמינים הנובעים מנזק לסחוס בין החוליות, אלה צפויים, ברוב המקרים, לחלוף. תהליך הריפוי עלול להימשך זמן רב אך כאמור שווה לחכות. חומרת הסימנים והתסמינים נגזרת ממידת הלחץ שמפעיל הדיסק על העצב. הסימנים והתסמינים ייעלמו רק לאחר שהלחץ מעל העצב הוסר והעצב מחלים. הלחץ שמופעל על העצב ניתן להפחתה על ידי טיפולים שמרניים כדוגמת כירופרקטיקה או על ידי ניתוח.

אמצעי עזר חשמליים לריפוי

הטיפול בסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה של הדיסק יכללו שילוב של שימוש באמצעים חשמליים מרפאי דלקת כגון לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם עם טכניקות ריפוי ידניות שתפקידן שיפור התפקוד של חוליות עמוד השדרה. הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה שנגרם מניוון, חוסר תנועה ו/או מסטייה קלה של החוליות ואשר יכול לעמוד בבסיס הכאבים שלכם.

הנעת חוליות

שיפור התפקוד של חוליות הצוואר נעשה באמצעות לחץ מדוד שמופעל על גוף החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולת כיוונון זו מלווה לעיתים בפיקוק משפרת את התפקוד ואת טווח התנועה של החוליה. שיפור תנועתי זה גורם להפחתת הלחץ שיוצר הדיסק על העצב. הפחתה ברמת הלחץ מעל העצב תוביל לאיטה להפחתת הדלקת בעצב ולהפחתת הכאב ויתר הסימנים והתסמינים. תהליך כיוונון החוליות אינו אמור לכאוב. עם זאת, יתכן שלאחר הטיפולים הראשונים, יהיה כאב קל שימשך מספר שעות.

שיקום

עם היעלמות הסימנים והתסמינים נתחיל עם תהליך השיקום של עמוד השדרה. תכנית השיקום שאופן הביצוע שלה יותאם למצבו של החולה ולגילו תכלול חלק או את כול המרכיבים הבאים: שיפור טווחי תנועה, שיפור היחס שבין כוח וגמישות בקרב השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי והגב העליון או בסמיכות להם, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית (פרופריוספציה).

טיפול תרופתי/כירורגי

במקרים עקשניים במיוחד או לחילופין במקרים שבהם קיימים סימנים ותסמינים נוירולוגיים פרוגרסיביים נפנה את המטופל לצורך קבלת טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי.

מניעה

פריצת דיסק צווארי טיפול
פריצת דיסק צווארי טיפול
על מנת להוריד את הסיכון להישנות הכאבה ויתר הסימנים והתסמינים הנובעים מנזק לסחוס בין חוליות עליכם להקפיד על מספר כללים:

שיפור היציבה

יציבה נכונה מסירה חלק גדול מהעומסים השליליים המוטלים על עמוד השדרה. הקפידו לשמר עמוד השדרה זקוף וניטראלי לאורך כול היום.

ההתנהגות הארגונומית

שבו נכון. אל תשבו, תעמדו ו/או תנהגו ממושכות. הרבו לקטוע את הישיבה לצורך ביצוע הליכות קצרות. התכופפו נכון. הרימו נכון. בדקו אם עמדת העבודה (עמדת מחשב, עיבוד מתכת, קו ייצור) מתוכננת ארגונומית עבורכם. הימנעו מתנוחת שינה על הבטן.

פעילות גופנית

פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון תשפר ותחזק את הרקמות שלכם כולל את הסחוסים הבין חולייתיים. פעילות גופנית לקויה המבוצעת באופן לקוי (מהר מידי, גבוה מידי וחזק מידי) סופה להזיק לגופכם ובכלל זה לגרום נזק לסחוסים בין החוליות.

הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

חלק מהמקרים של פריצות דיסק מתרחשות בגלל נפילות, מעידות ותאונות דרכים. נהגו בזהירות ועלו את המודעות שלכם בכול הנוגע למניעת נפילות. הקפידו על פעילות גופנית כולל אימוני שיווי משקל וחוש החישה העצמית. מרכיבי כושר אלו עשויים להועיל במניעת נפילות ומעידות.

הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

גם הקשר שבין מתח נפשי ודיכאון לבין כאבי צוואר הוכח. נסו להשקיע זמן ומשאבים כדי לשפר את מצבכם הנפשי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן