פריצת דיסק צווארי טיפול

פריצת דיסק צווארי טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פריצת דיסק צווארי? טיפול מהיר עשוי למנוע פגיעה בלתי הפיכה וצורך בניתוח. סימנים ותסמינים המופיעים באזור זה של עמוד השדרה נובעים לרוב מנזקים מינוריים וחולפים תוך זמן קצר. אך לאחר שאובחן שבלט או פריצת דיסק בין החוליות הם מקור הבעיה יחל הטיפול.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  התעלמות מסימנים ותסמינים כאשר הם נגרמים על רקע נזקים משמעותיים עלולים לגרום להתפתחות כאבים ומגבלות תנועה כרוניים ולעתים אפילו לחסרים נוירולוגיים קשים וצורך בניתוח. עם זאת, חשוב לזכור שלא מומלץ לטפל בבלט, בקע או פריצה של הדיסק בין חוליות הצוואר אלא אם הם גורמים לסימנים ותסמינים כגון כאבים בצוואר עם הקרנות כאב לגפה העליונה, מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול, הירדמות וחולשה בגפה העליונה.

  {loadposition inside-page}

  פריצת דיסק צווארי טיפול – רקע

  פריצת דיסק צווארי טיפול
  פריצת דיסק צווארי טיפול

  כאבי על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי ולחץ על שורש עצב יופיעו לרוב בצד אחד. הקרנות הכאב, תחושות הנימול והירדמות וכן החולשה המוטורית יכולים להופיע בכול מקום לאורך היד, בכתף ובשכמה, בהתאם לשורש העצב המעורב ולחומרת הנזק. עם זאת, כאב שאינו מקרין לאורך היד אינו שולל את קיומו של לחץ על שורש עצב צווארי. כך גם לגבי שינויים תחושתיים ומוטוריים. פגיעה בשורש עצב צווארי יכולה להתרחש גם אם אין פגיעה בתחושה ו/או בכוח השרירים ביד.

  תנועות צוואר כולל מתיחה לאחור, כפיפה לצד וסיבוב יחמירו את הכאבים ויתר הסימנים והתסמינים הנובעים מנזק לסחוס בין החוליות. תנועות אלו יוצרות לחץ גדול יותר על שורש העצב ובכך מחמירות את הכאב ושאר התסמינים. הרמת היד מעל הראש (Bakody's Sign) עשויה להפחית את הלחץ מעל העצב ובכך גם להפחית את הכאבים. כיצד מטפלים בבעיה זאת?

  פריצת דיסק צווארי טיפול עצמי

  יש היגיון בניסיון לטפל באופן עצמי בכאבי צוואר כאשר מדובר בכאבים קלים וללא הקרנות לידיים. הקרנות וסימנים ותסמינים נוירולוגיים הנובעים מ"צביטה" של אחד משורשי העצבים כולל בין היתר הירדמות, נימול וחולשה של חלק כלשהו מהיד מחייבים פנייה לגורם מקצועי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הימנעות מכאב

   זכרו, התנהגות נכונה כאשר הצוואר מתחיל לכאוב היא קריטית לרפוי עצמי. התעלמות מהכאב הראשוני עלולה להחמיר את הבעיה, לגרום לגירוי העצב להתפתחות הסימנים והתסמינים ביד. הנחה שגויה טוענת שכאשר אתם סובלים מכאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות עד שהם יחלפו. מדובר בשטות מוחלטת. מנוחה ממושכת במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים אחרים ובסופו של דבר מאטה את הליך ההחלמה. הכלל שאתם צריכים להתנהל לפיו הוא הימנעות מכאב. כל פעילות גופנית או שגרתית שניתן לבצע ללא החמרת הכאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

   במידת האפשר ניתן לשקול שימוש זמני בתומך ייעודי לצורך הענקת מנוחה לעמוד השדרה. יחד עם זאת חשוב לוודא שתומך זה מאפשר לכם זווית שאינה גורמת להחמרה בכאב. הקפידו על מנח שינה שאינו מחמיר את הכאב. כרית שגובהה כרוחב הכתף ושינה בתנוחה עוברית או עם כרית דקה יותר ושינה על הגב יאפשרו הקלה משמעותית בכאב. גם כאן חשוב לשים לב להתאמה אישית של תנוחת השינה.

   במהלך ההתאוששות מהמיחושים הימנעו מפעילויות שעלולות לגרום להחזרתם. כך למשל יש להעדיף תחילה פעילות גופנית מתונה כמו הליכה על פני פעילות כמו ריצה ומשחקי כדור שעלולים לגרום לזעזועים ותנועות לא רצויות. אין כותב שורות אלה ממליץ על שימוש בתרופות להורדת כאב אלא אם לא הצלחתם להפחית את הכאב על ידי שינוי תנוחה. גם קומפרסים של קרח המונחים על האזור עלולים לעכב ואף לפגוע בתהליך הריפוי ועל כן אינם מומלצים על ידי כותב שורות אלו.

   חזרה לשגרה

   זכרו גם לאחר שהכאב נעלם אתם עדין צריכים להתנהל באופן זהיר לעוד פרק זמן של מספר שבועות וזאת כדי לאפשר החלמה מלאה לרקמה הפגועה. חזרו לשגרה באופן הדרגתי. נסו לאתר את הגורמים להתפתחות כאבי הצוואר מלכתחילה ובכך תוכלו להימנע מביצוע אותן שגיאות. בעבודה: הקפידו לשבת נכון והרבו בהפסקות ישיבה פעילות שבהן אתם הולכים. הקפידו על מנח ראש ניטרלי. לגבי פעילות גופנית: התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה ורק בשלב מתקדם יותר עברו או שלבו שחייה, רכיבה על אופניים ואימוני כוח בחדר הכושר. בחדר הכושר שמרו על עיקרון בידוד השרירים שאותם אתם מחזקים. כלומר, אם אתם מחזקים את השריר הדו ראשי הקפידו לא לאמץ את שרירי הצוואר. פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון יכולה לסייע בהחלמה. פעילות גופנית לקויה ו/או אופן ביצוע לקוי סופם להחמיר את הנזקים ואת הכאבים.

   מתי לפנות לקבלת עזרה מקצועית?

   אם הבחנתם באחד או יותר מהסימנים והתסמינים המהווים דגל אדום גשו מיד לחדר מיון. בכול מקרה של כאבי צוואר חריפים עם הקרנות כאב ליד ושינויים תחושתיים שאינם מגיבים לטיפול עצמי יש לפנות ללא דיחוי לקבלת עזרה מקצועית. כמו כן פנו לקבלת עזרה דחופה אם הכאבים החלו לראשונה לפני גיל 20  או אחרי גיל 55.

   פריצת דיסק צווארי טיפול כירופרקטי

   לפריצת דיסק צווארי יש לרוב רקע מכני ועל כן יכולה להיות מטופלת תחילה באופן שמרני, כלומר ללא ניתוחים וללא תרופות. טיפול כירופרקטי עשוי לתת מענה מקיף לכלל הבעיות המכניות בעמוד שדרה ובכללן בעיות על רקע זה. עם זאת חשוב לזכור ברוב המקרים הנזק לסחוס בין החוליות הוא בלתי הפיך. רק צעירים המתנהלים באופן נכון ומדויק עשויים ליהנות מספיגה חלקית שלו. תהליך ספיגה זה עשוי להקטין את גודל הפריצה ולהפחית את הלחץ על העצב.

   בכול הנוגע לסימנים והתסמינים הנובעים מנזק לסחוס בין החוליות, אלה צפויים, ברוב המקרים, לחלוף. תהליך הריפוי עלול להימשך זמן רב אך כאמור שווה לחכות. חומרת הסימנים והתסמינים נגזרת ממידת הלחץ שמפעיל הדיסק על העצב. הסימנים והתסמינים ייעלמו רק לאחר שהלחץ מעל העצב הוסר והעצב מחלים. הלחץ שמופעל על העצב ניתן להפחתה על ידי טיפולים שמרניים כדוגמת כירופרקטיקה או על ידי ניתוח.

   אמצעי עזר חשמליים לריפוי

   הטיפול בסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה של הדיסק יכללו שילוב של שימוש באמצעים חשמליים מרפאי דלקת כגון לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם עם טכניקות ריפוי ידניות שתפקידן שיפור התפקוד של חוליות עמוד השדרה. הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה שנגרם מניוון, חוסר תנועה ו/או מסטייה קלה של החוליות ואשר יכול לעמוד בבסיס הכאבים שלכם.

   הנעת חוליות

   שיפור התפקוד של חוליות הצוואר נעשה באמצעות לחץ מדוד שמופעל על גוף החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולת כוונון זו מלווה לעיתים בפקוק משפרת את התפקוד ואת טווח התנועה של החוליה. שיפור תנועתי זה גורם להפחתת הלחץ שיוצר הדיסק על העצב. הפחתה ברמת הלחץ מעל העצב תוביל לאיטה להפחתת הדלקת בעצב ולהפחתת הכאב ויתר הסימנים והתסמינים. תהליך כוונון החוליות אינו אמור לכאוב. עם זאת, יתכן שלאחר הטיפולים הראשונים, יהיה כאב קל שיימשך מספר שעות.

   שיקום

   עם היעלמות הסימנים והתסמינים נתחיל עם תהליך השיקום של עמוד השדרה. תכנית השיקום שאופן הביצוע שלה יותאם למצבו של החולה ולגילו תכלול חלק או את כול המרכיבים הבאים: שיפור טווחי תנועה, שיפור היחס שבין כוח וגמישות בקרב השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי והגב העליון או בסמיכות להם, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית (פרופריוספציה).

   טיפול תרופתי/כירורגי

   במקרים עקשניים במיוחד או לחלופין במקרים שבהם קיימים סימנים ותסמינים נוירולוגיים פרוגרסיביים נפנה את המטופל לצורך קבלת טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי.

   מניעה

   פריצת דיסק צווארי טיפול
   פריצת דיסק צווארי טיפול
   על מנת להוריד את הסיכון להישנות הכאב ויתר הסימנים והתסמינים הנובעים מנזק לסחוס בין חוליות עליכם להקפיד על מספר כללים:

   שיפור היציבה

   יציבה נכונה מסירה חלק גדול מהעומסים השליליים המוטלים על עמוד השדרה. הקפידו לשמר עמוד השדרה זקוף וניטרלי לאורך כול היום.

   ההתנהגות הארגונומית

   התנהלות על פי כללי הארגונומיה מצמצם את סיכוייו לפריצת דיסק צווארי. שבו נכון. אל תשבו, תעמדו ו/או תנהגו ממושכות. הרבו לקטוע את הישיבה לצורך ביצוע הליכות קצרות. התכופפו נכון. הרימו נכון. בדקו אם עמדת העבודה (עמדת מחשב, עיבוד מתכת, קו ייצור) מתוכננת ארגונומית עבורכם. הימנעו מתנוחת שינה על הבטן.

   פעילות גופנית

   פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון תשפר ותחזק את הרקמות שלכם כולל את הסחוסים הבין חולייתיים. פעילות גופנית לקויה המבוצעת באופן לקוי (מהר מידי, גבוה מידי וחזק מידי) סופה להזיק לגופכם ובכלל זה לגרום נזק לסחוסים בין החוליות.

   הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

   חלק מהמקרים של פריצות דיסק מתרחשות בגלל נפילות, מעידות ותאונות דרכים. נהגו בזהירות ועלו את המודעות שלכם בכול הנוגע למניעת נפילות. הקפידו על פעילות גופנית כולל אימוני שיווי משקל וחוש החישה העצמית. מרכיבי כושר אלו עשויים להועיל במניעת נפילות ומעידות.

   הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

   גם הקשר שבין מתח נפשי ודיכאון לבין כאבי צוואר הוכח. נסו להשקיע זמן ומשאבים כדי לשפר את מצבכם הנפשי.

   מכתב תודה על טיפול בפריצת דיסק צווארי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן היא פגיעה בעמוד השדרה המותני בגב התחתון. עם זאת, הרבה

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק. פגיעה במפרק הלסת מהווה גורם שכיח לכאב בפנים אך כך